TENTOONSTELLING Volksvermakelijkheden. De benoemde scheepsklerken P. van Teutem, J. Lombaard, C. Y. Veldman, A. P. van de Ven, A. M. Post Uitcrweer, J. A. C. Bouroan, W. Baerts, W. H. Meijer, P. P. de Eerens, J. S. de Bruyn, G. J. de Man en A. A. J. Schilt worden met den 1 October a. s. geplaatst aan boord van het wachtschip alhier. België. Op het station Maubeuge, tusschen Brussel en Parijs, had dezer dagen een ontzettend ongeval plaats. Een werkman met een vracht op de schouders, liep een brug over, die over de rails was gelegd ten behoeve van de beweging op het station. Hij geraakte daar met den voet tusschen twee planken geklemd. Op hetzelfde oogenblik naderde een goederentrein het station. De arme man deed wanhopige doch vruchtelooze pogingen om zich te bevrijden. Hij zag het oogenblik aankomen dat de trein, de plank genaderd, hem onvermijdelijk moest verpletteren. De machinist zag het gevaar van dien man en remde met alle kracht. De gang van den trein verminderde, maar niet genoeg om stil te houden vóór hij de noodlottige plaats bereikte. Nog cenige oogenblikken doodsangst en de man had opgehouden te leven. De stoomboot Zeeland van de Red Star Line is van Philadelphia te Antwerpen aangekomen met 254 Ameri- kaansche ossen. Franürljls.. Voor het Hof van Assises der Seine staan thans teregt vijf knapen, van welke de oudste nog geen 20 jaar heeft bereikt en de jongste pas 15 jaar is. Twee hunner zijn beschuldigd van moord gepleegd op eene vrouw te Montreuil, gevolgd door diefstal, en de drie anderen van diefstal ten huize der verwonde. Bij een der hoofdbeschuldigden zijn de statuten gevonden, die hij voor de jeugdige bende vast gesteld had. Ze zijn vervat in 41 artikelen, en ieder lid had er zich aan te onderwerpen. Het eerste artikel bepaalt, dat de bende of vereeniging slechts 14 leden mag tellen, als twaalf mannelijke en twee vrouwelijke. De wapens, waarvan men zich te bedienen had bij het plegen van moord, zijn in de statuten aangewezen. Zonder bevel van een der hoofden (er mogten er vier zijn), mogt geen misdaad gepleegd worden. De wezenlijke naam der hoofden moest voor de leden verborgen blijven, en wie onderzoek deed naar hunnen naam, zou met den dood gestraft worden. In de statuten werd voorts bepaald, dat elk lid steeds voorzien moest zijn van valsche papieren; dat er op zekere tijden bijeenkomsten zouden worden gehouden, en dat die te laat kwam, boete zou betalendat geen lid ooit onder zijn waren naam eene kamer zou mogen huren of bewonendat het een lid verboden was uit de vereeniging te treden, op straffe des doodsdat ieder die gevangen genomen werd, regt zou hebben op twee francs dagelijks en op andere hulp, enz. Het blijkt niet, dat de bende meer dan vijf thans teregt staande booswichten onder hare leden geteld heeft. Drie dezer vijf waren, hoe jong ook, reeds vroeger, wegens diefstal en andere misdaden, veroordeeld. Engelana. Mrs. Dyer van Totterdown is, wegens mishandeling van aan haar zorg toevertrouwde zuigelingen, tot 6 maanden eenzame opsluiting veroordeeld. In den tijd van 2 jaren was haar systeem van verpleging de oorzaak van den vroegtijdigen dood van negen kinderen. Na 6 maanden kan zij haar verfoeijelijk handwerk wederom opvatten. Te Glasgow ziet het er allex-treurigst met de nijverheid uit. Wederom is daar eene bijeenkomst van mannen zonder werk gehouden. Al het mogelijke werd in het werk gesteld om de aanwezigen tot rust en kalmte te vermanen, maar een onheilspellend' brommen was dikwijls zóó welsprekend, dat zulke aanmaningen niet dan olie in het vuur dreigden te worden. Een der sprekers beschuldigde de Glasgowsche werkgevers van moedwilligen moordaanslag op de duizenden, die op dit oogenblik zonder werk zijn. Deze verklaring werd met luid applaudissement ontvangen. Wanneer zij ooit iets van het stedelijk bestuur zouden gedaan krijgen, zeide hij, dan zou het alleen zijn omdat men vrees voor rustverstoring koesterde. Hij stelde dus voor om den volgenden dag nog eens bij elkander te komen en dan den eisch aan het stedelijk bestuur te formuleren, want honger doet iemand door een steenen muur heenbrelcen en een hongerig man is een mensch zonder geweten. AmeriKa. Dat handelsmerken belangrijke waarde kunnen verkrijgen, bleek bij een verkoop, welke dezer dagen in New-York plaats had. De firma Moorman Co. in whiskey zou uiteengaan. Als handelsmerk stonden op hare flesschen en kisten de woorden S. H. Cutter. De whiskey onder dit merk was zeer gezocht en alleen voor dat merk werd dan ook bij publieken verkoop 250,000 gulden besteed. Het grootste houtvlot, dat ooit de Missisippi is afgezakt, passeerde onlangs Davenport met bestemming naar New- Orleans. De inhoud van het eigenlijk vlot was 3,838,924 vierk. voet; daarenboven lagen er nog op het vlot 9 millioen latten en ander gezaagd hout. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Jl. Zaturdag avond bragt ik met mijne echtgenoot een bezoek aan de Melkinrigting, door de heeren Beukenkamp en Waller alhier tot stand gebragt. 'k Moet zeggen dat ons dat bezoek uitstekend heeft voldaan. We overtuigden ons van de netheid en zindelijkheid die daar heerscht en van dc groote zorg die er wordt gedragen voor de levering van onvervalschte melk. Van de gelegenheid om een glas melk aldaar te bekomen, werd door ons gebruik gemaakt, en we kunnen ieder wandelaar langs de Binnenhaven aanraden, ons voorbeeld te volgen. Zoo menigmaal, zeker al te dikwijls, wordt een rustpunt aangedaan om een of meerdere glazen bedwelmend vocht te gebruiken, deze drank, onvervalscht als ze is, bevordert gezondheid en levenskracht. Met genoegen vernamen wij, dat van de gelegenheid om van deze inrigting zuivere melk te bekomen veel gebruik wordt gemaakt, dat de poging, door de heeren B. en W\ zeer in 't belang van de ingezetenen beproefd, wel wordt gewaardeerd. Men vergete bij de beoordeeling hiervan ook niet uit het oog, dat de melkverkoopers door het tot stand komen van deze inrigting zyn gedrongen om betere waar te leveren. Met dankbetuiging voor 't afstaan van een plaatsje in uw veel gelezen blad, verblijf ik hoogachtend Uw dw. dienaar Nieuwediep, 1 September 1879. G. S. Mijnheer de Redacteur! Mag ik van uw blad gebruik maken om de raadgevers aan de orthodoxe (lees: confessioneele) leden der Ned. Herv. kerk te ant woorden? (Zie Vliegend Blaadje van jl. Vrijdag). Daarmede zoudt ge schrijver dezes zeer verpligten. 't Komt mij, en velen met mij, zeer wenschelijk voor, dat er een kerkdijken hoofdelijken omslag worde geheven. l)it is m. i. de eenigc rationeele weg. Wnarom? Omdat men dan op znivcr terrein komt; omdat men dan een gezonden staat van zaken erlangt. Al wie zich aan dien maatregel, om welke reden dan ook, onttrekt, worde eenvoudig geroyeerd. Zeer waarschijnlijk zou het aantal leden heel wat inkrimpenhoe betreurenswaardig dit ook zou zijn, de voordeelen van den beteren toestand zouden zich spoedig openbaren. Een kleiner aantal leden maakte alligt een derden predikant onnoodig; het godsdienst onderwijs zou aan niet zooveel leerlingen behoeven gegeven te wordenKerkvoogden wisten precies waarover ze hadden te beschikken. Eubulus' wensch zou ook voldaan kunnen worden, naar ik geloof; geen confessioneele leden zouden verwarring en al de gevolgen daarvan brengen. Voor dit laatste bestaat alle reden. Als we even opmerken, dat er onder die leden zijn, die bij de Christelijk-Gereformeerden ter kerk gaan, of de Evangelisatie in de Palmstraat bezoeken, of in de Hoogstraat bij den heer S. hunne kerkelijke pligten vervullen, dan is zeer zeker de vraag niet onpasZou, indien de Kerkeraad van onze gemeente de dwaasheid beging aan den wensch der confessi- oneelen te voldoen, zou er dan één predikant in heel Nederland en daarbuiten gevonden worden, die bovenbedoelde verdeelde con fessioneele leden tot ééne kudde vereenigde? Zou er één predikant te vinden zijn, die allen voldeed? Wij betwijfelen 't, en niet zonder reden. 30 Augustus 1879. A. P., liberaal lid der Ned. Herv. kerk. Ter gelegenheid van de a. s. tentoonstelling zou schrijver dezes het zeer gepast vinden als de ingezetenen op die beide dagen van hunne woningen de vlag lieten wapperen. In andere gemeenten, waar dergelijke feesten plaats hebben, is dit een gebruik. De bezoekers van buiten bemerken daardoor terstond dat zij in eene feestvierende gemeente zijn aangekomen, en de algemeene stemming wordt door 't gezigt der vlaggen vervrolijkt. Komt, medeburgerslaat op 6 en 7 dezer het dundoek van uwe woningen verkonden dat de gemeente Helder, ondanks de mingunstige tijdsomstandigheden, weet feest te vieren. S. Beitsten ketreMe de SiooiTaartmaatscliaroü Nederland Madura 1 September van Port-Saïd vertrokken. Conrad16 Augustus van Batavia vertrokken. Voorwaarts 30 Augustus van Batavia vertrokken. KoninginEmma 17 Augustus te Batavia aangekomen. Prins Hendrik. 29 Augustus te Batavia aangekomen. Celebes23 Augustus van Suez vertrokken. Kon.derNederl. 29 Augustus van Napels vertrokken. PrinsesAmalia. 30 Aug. van Amsterdam vertr., 31 Soutliampton aang. Prins v. Oranje. Vertrekt 13 September van Amsterdam. Prinses Marie. 1 September te Amsterdam aangekomen. JavaIn de Indische wateren. BurgerllJK© Stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD: P. Groot, kopergieter en N. Budt. GETROUWD: A. Prakken en T. Ruitinga. BEVALLENA. Lcijdeckers, geb. de Klerk, Z. A. Dienaar, geb. Boon, D. N. Merkelbag, geb. Kïrijper, D. OVERLEDEN: S. Zon, geb. Wigbout, 85 jaren. T. Porrer, 4 maanden. M. van der Wal, 20 jaren. Gemeente SCHAGEN. Van 26 Augustus tot 1 September. ONDERTROUWD, GETROUWD en BEVALLEN: Geene. OVERLEDENWilkelmina van Scheijen, 10 maanden. Weértraidise Waarneminaen te Helder. (Laniskeet.) Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. J Afw. 12 12 8 12 zw. lOk. wnw. 2.5,, zto. 1.2„ zwtz. 5,/ 762.13!t 1.23 772.64 fl 1.84 772.32|+ll.58 771.66 +10.86 15.5 14.3 11.3 15.5 - 2.6 - 3.7 - 4.7 - 2.4 0.67 0.63 0.90 0.72 Golvend Slechtw. weingolv 11 2 Weersgesteldheid: 31 Aug. 12 u. Bewolkt, winderig. 1 Sept. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 2 Sept. 8 u. Ligtbewolkt, koelweer. 2 Sept. 12 u. Bewolkt, winderig. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 31 Augustus. Rocco Schiaflino, Schiaffino, Rangoon; Johann Wilhelm, Pocatis, New-York; IJmuiden, st. en Eider, st., beiden Londen; Eddystone, st., Huil. 1 September. Prinses Murie, st., Batavia; James Barras, st., Kroonstad; Rembrandt, st., Koningsbergen. VeKTROKKEN 30 Augustus. Ceres, st., Middell. Zee; Tem, st., Londen; Merlin, st.Cnrdiff; Vesta, st., Hamburg; Prinses Amalia, st., Batavia; Eric, st., Sunderland; European, st., Huil; Christiania, st., Christiania. 31 Augustus. Vale, st., Stockholm; Echo, st., Hamburg; Hugli Taylor, st., Newcastle. 1 September. Slamat, Schots, Soerabaija; Ondine, st., Konings bergen; Anna, Knochenhauer, Schiedam. PURM EREN DER MARKT YAN IIEDEN. PER TELEGRAAF. 305 stapels kleine Kaas, f 33,a per 50 KG. 2 middelbare 29,a Boter laagste prijs f 1,hoogste prijs f 1,10 per KG. 373 Runderen; stug, lager. 33 Paarden. 17 Veulens. 174 vette Kalveren, f 0,60 a 0,80 per pond, vlug. 71 nuchtere 14,a 29,per stuk, vlug. 85 vette Varkens, f 0,42 a 0,52 per pond, vlug. 70 magere 10,a 18,per stuk, vlug. 260 Biggen, f 4,a 7,per stuk, vlug. 2184 Schapen en Lammeren, vette vlug, hooger, magere lager. Ganzen, f a per stuk. Zwanen, H a 25 mudden Appelen, f 3,a 4,per mud. 196 Peren, 2,a 2,50 Kip-Eijeren, f 3,50 a 4,peg 100 stuks. Eend-Eijeren, a Kievits-Eijeren, a MarütTDerigten. Amsterdam, 30 Augustus. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 288. Rogge op levering iets flaauwer, Oct. f 156, Maart f 168. Koolzaad f 2 lager, Oct. f 339. Raapolie Najaar f Voorjaar f-| lager, Sept. f 32, Oct. f 32$, Mei f 33$. 1 September. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f288. Rogge onveranderd, nieuwe Nicolajeff f 158, jarigeTaganrog f 147, 158, nieuwe Petersb. f 165, jarige Rostolf f 152, op levering iets lager verkocht, Oct. f 156, 155, 154, Maart f 169, 168, 167. Petro leum willig, loco f 8$ gehouden. Vette Runderen 1ste kw. 82, 2de kw. 76 en 3de kw. 70 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 150 a 280. Graskalveren fl4a 22. Nuchtere Kalveren f 8 a 13. Schapen cn Lammeren f 28 a 18. Vette Varkens 42 a 53 c. per KG. Alkmaar, 1 September. 5 Koeijen f 275 a202 velteKalveren f 40 h 94. nuchtere Kalveren f a 1020 Schapen f 20 a 34. 98 vette Varkens 42 a 55 c. per KG. 35 magere Varkens f 18 a De Paardenmarkt werd heden druk bezocht; aangevoerd 700 Paarden tot f 675. Hoorn, 29 Augustus. 4 Koeijen f 200 a f 245, 835 Schapen f 26 a 34, 5 Kalveren 60 a 80 c. per KG. Hoorn, 30 Augustus. 3 hectol. Tarwe f 12,1 hectol. Rogge f 5,21 hectol. Gerst f 6,50, 1 hectol. Haver f 4,50, Mosterd zaad f 19,50, Karweizaad f 19,75, hectol. Boonen bruine f witte f Paarden- f -,3 hectol. Erwten: vale f 13,50, heet. groene f hectol. graauwe f hectol. witte f 11,alles per hectol. 1700 KG. Kopboter f 1,10 a f 1,3C per KG. 7500 Kip-Eijeren f 3,25 a 3,75, Eend- Eijeren f -,a -,beiden per 100 stuks. 50 Paarden f 40 a 190, Koeijen f a 6 Kal veren f 16 a 23, 70 Schapen f 24 a 30, Lammeren f-a 50 Varkeus f 9 a 17, 6 Zeugen f 20 a 35, 165 Biggen f 3,a 6,200 Kippen f 0,40 a2,Eenden f-,a-,alles per stuk. Rotterdam, 1 September. Tarwe: nieuwe VI., Zw., Fl. en Overm. beste f 11,50 a 12,20, mindere f 9,80 a 11,40, geringe f -,a -,Rogge. VI. en Zw. f 8,a 9,Flakk., Overrn. en Noordbr. f 7,30 a 8,60. Gerst VI., Zw., Flakk. en Overm. Winter f 5, a f 7,Zomer f 4,50 a f 6,30. Haver: Dikke f 3,70 a f 6, Ordinaire f 3,50 a 5,70. Schiedam, 1 September. Jenever f 15,Amst. proef f 16,25. Moutwijn f 9,50 per N. vat. Kampen, 1 September. Boter: Aangevoerd 715 vaten van 20 en 83 vat,en van 10 KG., benevens 300 stukken van 1CG.zij gold f 1,20 a 1,25 per KG. en f 23,— a 27,— per 20 KG. Londen, 1 September. 2600 Runderen, 11000 Schapen en Lam meren, 300 Kalveren enVarkens. Prijzen: Runderen 5/6, Schapen 6/8, Kalveren 5/10 en Varkens 4/8 per steen. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. ^VfdOOlixiK HELDER. De Regelings-Commissie voor de Tentoonstelling van Ij ANK) BOUW, verzoekt de belanghebbenden, de voor die Tentoonstelling bestemde voorwerpen op de volgende dagen in liet lokaal en op het terrein Tl VOLI te doen inzenden: Op VRIJDAG 5 SEPTEMBER, van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 ure: LANDBOUWWERKTUIGEN, LANDBOUW VOORTBRENGSELEN en TUINGEWASSEN. Op ZATURDAG 6 SEPTEMBER, tusschen 7 en 9 ure 's morgens: PAARDEN, VEE en PLUIMGEDIERTE. In het belang der goede orde, wordt dringend verzocht, hieraan stiptelijk te voldoen. De Commissie voornoemd, J. SCHUIJT, Voorzitter. LEO. W. F. OUDENHOVEN, Secr.-Penn. door de Heldersche afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de bloralia-Vereeniging te Helder, in het lokaal en op het terrein van Tl VOLI, op ZATURDAG 6 es ZONDAG 1 SEPTEMBER 1819. Op ZATURDAG G SEPTEMBER: 's Namiddags 1 ure feestelijke opening der Tentoon stelling van Fjandbouw. Ij feestelijke opening der Tentoon stelling van Floralia. li3| ure Hlatinée Musicale. Entree op dien dag 50 cents voor een Heer met of zonder Dame; meerdere Dames ieder 25 cents. Kinderen beneden 12 jaar 10 cents ieder. Op ZONDAG 7 SEPTEMBER: 's Namiddags 13| ure matinee Rlusicale. 's Avonds 8 ure Soiree musicale. 9 Uitreiking der Prijzen en Getuigschriften, 10 Vuurwerk. Entree op dien dag 20 cents de persoon. Kinderen beneden 12 jaar 10 cents ieder. HH. Leden van Landbouw en van de Floralia-Vereeniging hebben toegang op vertoon van hun diploma, even als de inzenders. DE REGELINGS-COMMISSIE. in het Logement DE ZWAAN, aan den Burg, ter gelegenheid der Tentoonstelling op 5 SEPTEMBER 1879. C. A. BROEKKAMP. De ondergeteekende berigt, dat de VOIiKSVKBmAKELIJKHKDIinV, bij [■gelegenheid der a. s. Landbouw-Tentoon- stelling te houden, zullen bestaan in: RINGSTEKEN TE PAARD, MAST- KLIMMEN, PIARDLOOPEN, STROOPHAPPEN, enz. Aanvang 3 ure des namiddags. A. DE RUIJTER, Hoogeberg op Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3