OPENBARE VERHURING De Emir schijnt lu-t mogelijke gedaan te hebben om I majoor Cavagnari en de zijnen te redden, maar hij vond geen gehoorzaamheid en werd in zijn eigen paleis belegerd. Onmiddellijk na het ontvangen der tijding van het gebeurde ontvingen Engelsche troepen bevel, naar Kaboel op te trekken. Er bestaat maar al te veel grond, te vreezen, dat zij te laat zullen komen om hun landgenooten te redden. Het gebouw van het gezantschap stond in telegrapliische verbinding met Indic en na het berigt van den brand schijnt geen depêche meer verzonden te zijn. Dit doet vermoeden, dat de Engelsclien voor de overmagt zijn bezweken. Lady Cavagnari heeft te Edinburg een telegram van den Onderkoning van Indië ontvangen, meldende den dood van majoor Cavagnari, hoofd van het gezantschap te Kaboel, van den secretaris Jenkins, van doctor Kelly en van luitenant Ilamilton. Ook het geheele escorte, 67 man sterk, is na wanhopigen tegenstand door de Afghanen gedood. De viering in Duitschland van den Sedandag de Duitsche bladen spreken niet meer van „Sedanfeier" geeft aan de Times eene ontboezeming in de pen, die steunt op niet zeer troostrijke beschouwingen voor Europa. Het vasteland is een goedgewapend legerkamp, waarbinnen de natiën complotten smeden tegen de natiën, niet slechts uit een militair oogpunt, maar ook om elkanders staatshuis houding en handel te benadeelen. Let men op de verklaringen van de Europesche staatslieden, dan is het te verwachten dat over een paar jaar elke Staat een chineschen muur om zich heen moet trekken, uit vrees dat zijne burgers hun voordeel doen met de wetenschap van hunnen nabuur. z/Het is moeijelijk te zeggen// aldus de Times „wie van de twee groote Staten, welke den reusachtigen oorlog van 1870 en 1871 tegen elkander voerden, het meest en het minst verzwakt uit den strijd is te voorschijn getreden. Frankrijk, stoffelijk welvarend, weet nog al niet of het den voet heeft gezet op den politieken weg dien het behoeft, die voor het land geschikt is. Duitschland, in het bezit van eene grondwet, welke het tegen de gevaren eener omwenteling beveiligt, verbeeldt zich dat de handel kan worden geordend en bestuurd als een leger. Het is mogelijk dat de oorlog van 1870 niet is geweest de bron van de oorzaken, die sedert dat jaar elk oogenblik Europa boven een afgrond houden, maar dat hij de werking dezer oorzaken verhaast heeft valt niet te betwijfelen." Zwitserland. De Evangelische Alliantie houdt deze week haar zevende algemeene vergadering te Basel. Zij is zeer druk bezocht, want niet minder dan 1600 leden en afgevaardigden zijn tegenwoordig; ongeveer 20 uit Frankrijk, 500 uit Duitsch land, 400 uit Engeland en Amerika en verder verscheidene uit Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Spanje en Nederland. De heer Charles Sarasin, voorzitter van de Zwitsersche afdeeling, presideerde en heette de opgekomenen welkom, het betreurende, dat Basel hen niet zoo schitterend kon ontvangen als Leiden en Amsterdam en New-York inder tijd hadden gedaan. Hij wekte hen voorts op om getuigenis af te leggen van hun Christendom en te zorgen, dat deze vergadering blijvende vrucht zou dragen. Uit de rapporten, door de verschillende afdeelingen uit- gebragt o.ver den toestand van het Protestantisme, blijkt, dat overal een groote strijd gevoerd wordt tusschen de voorstanders van vrij onderzoek en die van het kerkelijk gezag en dat de verhouding tusschen kerk en Staat, zelfs in het republikeinsche Zwitserland, een kwestie van ern- stigen aard geworden is. Intusschen werden de groote beginselen van godsdienstvrijheid meer en meer door den Staat erkend en werd in al die landen veel goed gedaan door hen, die de begrippen van godsdienst en zedelijkheid ingang poogden te doen vinden. De Alliantie hield eiken dag dezer week vergadering. Ingezonden. i iv n E U o K I A M. 13 Ja nu ar ij 1 8 79. Herinnert ge u dien datum Hij doet ons denken aan een groot en vooral een edel en goed man, een man hoe ook bemind, hoe ook vereerd door geheel Nederland, toch nooit genoeg volprezen. Reeds voorlang hadden de ondergeteekenden verwacht, dat zich eene Commissie zou gevormd hebben om zijn naam op stoffelijke wijze te vereeuwigen. Groote kunstenaars en dichters, nuttige en edele staatsburgers, geliefde Vorsten worden herdacht door hun standbeeld te doen verrijzen of door een monument ter hunner eere te stichten. Zou onze geliefde Prins Hendrik dan vergeten worden? Nu echter zeven maanden zijn voorbij gegaan zonder eenige stappen in dien geest, willen wij spreken van de Stichting te Egmond aan Zee, waarvan hij den eersten steen legde, waaraan hij Zijn Doorluchtigen naam verbond, en die hij steunde door een jaarlijksche, regt vórstelijke gift. D&ir handelden wij naar zijn wensch en in ziju geest toen wij de stichting een Asyl voor behoeftige ouden van dagen te Egmond aan Zee, uitbreidden tot een „thuis" voor den behoeftigen zeeraaD, waar ook in den lande gevestigd, zonder eenig onderscheid van godsdienstige belijdenis. Daar staat reeds het gedenkteeken, dat als zoo vele andere nuttige en weldadige stichtingen zijn naam bestendigt. Daar staat in naam cn daad het beeld van zijn edelmoedig streven, van zijne zeldzame vrijgevigheid, van al die deugd, die hem een eerzuil hebben opgerigt in ons hart. Zou die stichting mogen vernietigd worden of kwijnen, nu haar Vorstelijke beschermheer niet meer leeft? Gewis, neen! Gij wilt dat Prins Hendrik de Goede voortleve in zijne werken Behoort daaronder niet in de eerste plaats de Prins Hendrik- Stichting, die hij liefhad, omdat ze beantwoordde aan zijn innigen wensch dat de afgeleefde zeeman een schuilplaats mogt vinden tegen het nakend gebrek, tegen ellende en ontbering? Daarom wenden wij ons lot u, landgenooten, met de bede, in naam van hem dien gij zoo innig vereert, in naam van de lief dadigheid die een grondtrek van zijn karakter was, maar ook in naam van die arme oude zwervers, die het oog weemoedig en begeerig naar de stichting hebben gerigt, geeft ons uwe liefdegiften in jaarlijksche bijdragen of giften in eens, opdat de stichting groeije en bloeije, opdat de thans schier ten volle gevulde ruimte uitgebreid kunne worden en meerderen bevatten dan thans mogelijk is, opdat ons vast kapitaal, thans nog f 3000, zich uitbreide en der stichting een blijvende toekomst verzekere. Geeft, opdat naast het gedenkteeken dat de dankbare tijdgenoot den dierbaren afgestorvene zal wijden, de instelling leve die zijn naam draagt; opdat in het koor van loftuiting en waardeering, ter zijner eere aangeheven, de stem zich meuge van zoovele bewel- dadigden als uwe grootmoedigheid hem ter eere besehut en behoedt. Eu hoe sierlijk en edel in vormen, hoe verheffend in aanblik dan ook het op te rigten gedenkteeken ook eenmaal worde, het kunstloos gesticht daar ginds in de duinen zal minstens zoo luid spreken van uwe waardeering als die fiere schepping in hoofd- of hofstad. Voor alle gewenschte inlichtingen stellen zich, behalve regenten, meer speciaal beschikbaar het dagelijksch bestuur en verdere heeren onderteekenaren. A. VAN LAER, Voorzitter, te Makkinga. IA. C. WERTHEIM, te Amsterdam. Dagelijksch Bestuur: Ic. DE GllOOT, te Egmond aan Zee. IG. E. A. VAN HALL, Secretaris, Lijnbaansgracht 141, te Amsterdam. F. MEHJES, te Groenlo. Th. A. QUANJER, te Utrecht. Corrosponciontio. Een schrijven van Texel plaatsen wij in het volgende nummer. Beiiten betreffenfle Je StoomvaartinaatscliaDDij NelerlanJ Madura 6 September van Napels vertrokken. Conrad. 5 September te Aden aangekomen. Voorwaarts 3 September van Padang vertrokken. KoninginEmma 17 Augustus te Batavia aangekomen. Prins Hendrik. 29 Augustus te Batavia aangekomen. Celebes23 Augustus van Suez vertrokken. Kon.derNederl. 5 September van Suez vertrokken. PrinsesAmalia. G September Kaap Roca gepasseerd. Prins v. Oranje. Vertrekt 13 September van Amsterdam. Prinses Marie. Vertrekt 27 September van Amsterdam. JavaIn de Indische watereu. Zal de lagedruk krukas aldaar tegen de aan boord zijnde waarlooze verwisselen en binnen een paar dagen de reis voortzetloo. EurgerltJlLe Stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENN. Bakker, geb. Vermeulen, Z. M. du Pain, geb. de Lange, D. E. H. M. Brouwer, geb. Barneveld, D. C. G. van Kampen, geb. ter Beek, D. M. N. A. Grimme, geb. Klinkert, D. T. de Wit, geb. Roos, Z. OVERLEDEN: Geene. Gemeente SCHAGEN. Van 2 tot 8 September. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENHenrietta Andriessa Elisabeth Briigeman, geb. Snel, D. Grietje Bakker, geb. Rood, Z. OVERLEDENGeene. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 6 September. Cervin, st., OdessaSampa, Wilbelmsen, Wyborg. 7 September. Columba, st., Taganrog; IJmuiden, st., Londen; Urania, st., Bordeaux; Echo, st., Hamburg; Hollandia, st., Londen; Eddystone, st., Huil; Venus, st., Kroonstad; Sygnet, st., Liverpool. 8 September. Zeus, st., Kroonstad; Constance, st., Cardiff; Jason, st., Middell. Zee; Astrea, st., StettinGermania, Mahlstede, Archaug.; Irene, st., Dantzig. Vertrokken: 6 September. Anna, Watson, Avontuur; Jungfrau, Joiies, Londen; European, st., Huil; Stella, Wijkmeijer, Curaqao; Adriaua Johanna, Mulder, Suriname; Tern, st., Londen; Osborne, st., Leith. 7 September. Drammen, st., Drammen; James Barras, st., Shields; Medea, st., Hamburg; Hebe, Berg en Christina, Berentsen, beiden Avontuur; Vesta, st., Stettin. 8 September. Hebe, Nilsen, Elseneur; Mansens Minde, Hasens, FrederikstadMalleny, Curwen, Engeland. In 't Vliegend Blaadje van jl. Vrijdag vinden wij een ingezonden stukje; en wel een raadgeving aan sommige leden der Herv. gemeente alhier, in zake de verspreide circulaires. Bij den eersten opslag dachten wij, de schrijver van dat stukje heeft juist gezien; niets is billijker, dan dat ook de regten van anderen niet alleen worden erkend, maar ook gehandhaafd. 't Zijn daar allen kinderen van 't zelfde gezin (zij 't ook al krakeolende kinderen.) En als nu sommige van die kinderen altijd nieuwb'.kkeu brood willen eten; doch de anderen daarentegen liever oudbakken brood hebben, welnu, dat zooveel mogelijk aan ieders smaak worde voldaan, gedachtig aan de spreuk: „De gustibus non est disputanduin." Doch, daar wij nog al gelegenheid kunnen vinden om met die zaken op de hoogte te komen, kwamen wij na gedane informatie tot eene geheel andore conclusie. Wat is de zaak? In de Herv. kerk zit nog heel wat van de oude zuurdecsem, en de werking daarvan is van tijd tot tijd vrij zigtbaar. Zoo is er b. v. in de Herv. kerk, hoe vreemd mogelijk, voor sommigen nog geen volkomen vrijheid en de zoogenaamde nieuwe, vrijzinnige of moderne rigting wordt het regt van bestaan door velen in dat kerkgenootschap betwist, haar verblijf in dat genoot schap vaak zoo onaangenaam mogelijk gemaakt, waardoor reeds velen tot heengaan zijn gedrongen, terwijl anderen met uitzetting zijn bedreigd, en sommigen ook al zijn uitgezet. Derhalve mogen de modernen kinderen van hetzelfde huisgezin schijnen, voor den beslisten orthodox zijn ze 't niet meer. In zijn oog zijn zij bastaardkinderen, welke de dierste waarheden hebben prijsgegeven, en daarom dan ook niets beters verdienen, dan om met de dienstmaagd en haar zoon te worden uitgedreven. Wat vond pok nog plaats? In enkele plaatsen, waar de moderne rigting de overhnjid had, gaf men wat toe, wat ook hier wordt gewenscht; men liet de orthodoxe broeders binnen, en de slotsom was, de modernen geraakten naar buiten. Nu is er een spreekwoord: „Die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht." Dit doen nu de modernen, en ons dunkt, daar kan hun, bij den stand der zaken in de Herv. kerk, geen verwijt van worden gemaakt, of dat zij van inconsequentie zouden kunnen beschuldigd worden. Het is, naar onze meening, „door den nood gedrongen." Eene andere vraag isof de modernen te dezer plaatse bij magte zijn om zich staande te kunnen houden? En dit betwijfelen wij, wanneer geen meerdere en nog andere maatregelen worden genomen tot instandhouding der moderne rigting in de Herv. kerk te dezer plaatse. Alzoo blijft er onzes inziens voor de orthodoxen nog altijd hoop, dat ook hier, gelijk elders, de minderheid meerderheid worde. Met de opname dezer regelen zult u bij vernieuwing verpligten, Uw Dw. Dienaar, KUBULUS. Oemeenteraaa Texel. Zitting van Dingsdag 2 September 1879. Afwezig de heer C. Reij. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde de becediging der nieuwbenoemde Raadsleden, tot wier toelating in de vorige zitting is besloten. De Voorzitter legt in handen van den Wethouder, den heer S. Keijser, de bij de wet gevorderde eeden af en wordt met zijne herbenoeming geluk gewenscht. Daarna worden de heeren A. Dros Az., A. P. Koorn, W. Koning, F. Keijser en W. Klz. Bakker, na in handen des Voorzitters de bij de wet voorgeschreven eeden te hebbeu afgelegd, toegelaten en met hunne benoeming geluk gewenscht. De heer W. Klz. Bakker bedankt den Voorzitter voor de woorden tot hem gesproken en beveelt zich aan in de welwillendheid en vriendschap zijner medeleden, onder dankzegging voor het in hem gesteld vertrouwen. Er wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat, ingevolge de periodieke aftreding, de heer Westenberg op heden als Wethouder is afgetreden en stelt aan den Raad voor tot de benoeming over te gaan. Besloten zijnde, wordt genoemde heer met 11 stemmen herbenoemd, terwijl de heer Eokke Keijser 1 stem erlangt. De Voorzitter noodigt den heer W. met eene gepaste toespraak uit, die betrekking op nieuw te aanvaardeu, waartoe hij zich bereid verklaart en den Raad dank zegt voor het andermaal in hem gesteld vertrouwen. Tot 2den hulponderwijzer aan de school voor openbaar lager onderwijs te Oude Schild wordt benoemd de heer J. Beers, kwee- keling aldaar. De Voorzitter berigt, dat zich één sollicitant als hulponderwijzer heeft aangemeld voor de vacature aan de openbare school te Burg, doch dat de informatiën daaromtrent niet gunstig zijn. Ilij stelt voor de stukken terug te zenden. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter biedt, namens B. en W., den Raad aan de begrootingen der gemeente, dienst 1880, alsmede die van het Burgerlijk Armbestuur en het Algemeen Weeshuis. Hij stelt voor dezelve gedurende 14 dagen op de Secretarie ter visie te leggen. Dienovereenkomstig wordt besloten, wordende de leden uitge- noodigd dezelve te onderzoeken, die zich daartoe bereid verklaren. De Voorzitter vraagt, namens de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, vergunning hel Park te mogen bezigen voor de te houden tentoonstelling van vee, op Vrijdag den 5 dezer. Deze vergunning wordt toegestaan. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Gemeente NOORDSCHARWOUDE. Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Arie, zoon van Jan Ootjers en Krelisje Hopman. Klaartje, dochter van Klaas Peijs cn Neeltje Duin. Trijntje, dochter van Klaas Lindeboom en Aagtje Bakker. OVERLEDENAntje Hoogvorst, weduwe van Jan Duin, 72 jaren. Gemeente HEER-HUGOWAARD. Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENJansje Groot, geb. Dekker, D. Neeltje Hofdijk, geb. Berkhout, D. Beeletje Bok, geb. Reek, Z. Jannetje Stuij, geb. Nieuwland, D. Dieuwertje Os, geb. Hoogland, Z. Antje Gootjes, geb. Kalis, Z. Maartje Kieseling, geb. Danenberg, D. Trijntje de Groot, geb. Bos, Z. OVERLEDENJan Wester, 1 maand. Grietje Stam, 38 jaren, echtgenoote van P. Schilder. Jacob Jongkind, 1 jaar. Grietje Groot, 3 weken. Gemeente OUDE NIEDORP. Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Duiftje, dochter van Willem Stammes en Neeltje van Stipriaan. Aaltje, dochter van Hendrik Groenewoud en Antje Bakker. Maria Ilendrica, dochter van Jan Jaspers en Grietje Mole naar. Nicolaas, zoon van Jan Groen en Plillegonda Zomer. OVERLEDENGrietje de Wever, 15 weken, dochter van Jan de Wever en Neeltje Wiebering. Gemeente NIEUWE-NIEDORP. Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Guurtje Margaretha, dochter van Jacob Kinsier en Trijntje de Greeuw. OVERLEDENKlaas Bakker, zoontje van Jan Bakker en Maartje Koomen, 1 jaar. Aagje Appelman, dochtertje van Jan Appelman en Neeltje de Vries, 3 jaren. Maartje Hildering, overleden te Schermer- horn, dochtertje van Dirk Hildering en Leentje Wiedijk, 2 maanden. Geertje Volkers, weduwe van Jan Terbeek, vroeger gehuwd geweest met J. Koordes en H. Beuks, 82 jaren. Gemeente BARSINGERHORN. Van 15 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Aagtje, dochter van Louris Strijder en Pietertje van Teulingen. Cornelis, zoon van Gerrit Smit en Jansje Smit. Pieter, zoon van Jochem Waiboer en Grietje Klaaren. Jan, zoon van Jan Schermer en Maartje Kok. OVERLEDEN: Aafje Spaans, 16 jaren, dochter van Jan Spaans en Neeltje Waiboer. Jacob van Bodegraven, 6 dagen, zoon van Pieter van Bodegraven en Maartje Goedhart. Trijntje Groen, 13 maanden, dochter van Willem Groen en Jantje Schoorl. Gemeente SCHOORL. Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN Cornelis, zoon van Dirk Greeuw en Suzanna van Rensum. Antje, dochter van Jan Jongerling en Dieuwerlje Blom. OVERLEDEN: Dirk Jan Knoef, 2 maanden, zoon van Cornelis Knoef ér. Geertje Borst. Gemeente OUDKARSPEL. Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Geertje, dochter van D. Hopman en A. Vlam. Antje, dochter van J, Dolleman en N. Bruin. Johannes, zoon van P. Schuijt en J. Koomen. Maartje, dochter van H. Schoorl en T. Eecen. Klaas, zoon van G. Slotemaker Kz. en M. van Pel. Hillegouda, dochter van J. Bulter Cz. en II. Hopman. OVERLEDENPieter, zoon van A. Blom en G. Leegwater, 15 jaren. Levenloos aangegeven zoon van A. Zeet en A. Mosk. Gemeente HARINGKARSPEL. Van 16 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en GETROUWD: GEBORENPieter, zoon van Jan Groot en Trijntje Quant. OVERLEDEN: Dorothe Koppedrajcr, 11 maanden. Pieter Limmen, 15 jaren. Gemeente BROEK OP LANGEDIJK. Van 1 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD en'GETROUWD: Geene. GEBOREN: Jantje, dochter van KI. van der Molen en Aaltje Ven. Cornelis, zoon van Willem de Groot en Dieuwertje Ploeger. Jantje, dochter van Aai jen Blokker en Trijntje Krap. Pieter Cor nelis, zoon van Pieter Adrianus Best en Guurtje Wagenaar. Laurens, zoon van Krijn Pover en Grietje Grim. OVERLEDEN: Klaas, zoon van Jacob Kostelijk Klz. en Trijntje Vroegop, 3 jaren. Reinouwtje Schagen, echtgenoote van Cornelis Bak Klz., 42 jaren. Guurtje Vroegop, echtgenoote van Abram Schermer, 65 jaren. Wcêrkuuiiee Waarueiiiipn te Helder. (LaMsM) g "a. co c >-< Wiudrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. itif c 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 zzo. 0.5k. 754.1lJ— 6.69 18.4 f 0.8 0.93 Vlak. 8 12 zto. 1.2„ 756.42- 4.38 15.6 - 1.8 0.83 9 8 z. 10„ 752.06 - 8.74 12.8 - 2.5 0.90 Golvend 9 12 z. 12„ 751.62 - 9.18 14.0 - 3.3 0.84 Weersgesteldheid: 7 Sept. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 8 Sept. 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. 9 Sept. 8 u. Bewolkt, winderig, bnijig. 9 Sept. 12 u. Digtbewolkt, winderig, regenb. L Marlittoerigten. Amsterdam, 6 September. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 283. Rogge op levering iets hooger, Oct. f 154, Maart f 166, 167. Raapolie onveranderd, Oct. f 32, Nov. f 32}, Mei f 33-J. Lijnolie flaauw. 8 September. Tarwe op levering fl hooger, Nov. f284. Rogge prijshoudend, jarige Galalz f 158, Nicolajeff f156, jarige Taganrog f 148 aan de Zaan, dito f 147, nieuwe Petersb. f 163, jarige Rostoff f 152, op levering hooger verkocht, Oct. f154, 155, Maart f 167 168. Koolzaad: Najaar f 1 lager, Voorjaar onveranderd, Oct. f 337, April f 352. Lijnzaad onveranderd, Archangel f292-}-. Raapolie onveranderd, Vliegend f 32^, Oct. f 32, Nov./Dec. f 32|, Mei f 33f, -f. Lijnolie onveranderd, Vliegend f 31£, Oct. f 311, Nov./Dec. f 30?, Jan./Mei f 29|. Petroleum zeer willig, loco f 8^ verhandeld, nu f 8£ gehouden, Nov.-levering f 9. Vette Runderen 1ste kw. 80, 2de kw. 75 en 3de kw. 70 c. per KG. Melk- en Kuif koeijen f 150 a 270. Graskalveren f 17 a f 40. Nuchtere Kalveren f 9 a 16. Schapen en Lammeren f 30 a f 18. Vette Varkens 44 a 54 c. per KG. Biggen f 5 a 9. Alkmaar, 8 September. 9 lCoeijen f 200 a 310. 203 vetteKalveren f 40 a 98. nuchtere Kalveren f a1480 Schapen f 1 Sa 32. 87 vette Varkens 46 a 55 c. per KG. magere Varkens f a Hoorn, 5 September. Koeijen f af 1333 Schapen f 24 a 35, 5 Kalveren 60 a 80 c. per KG. Hoorn, 6 September. 7 hectol. Tarwe f 12,1 hectol. Rogge f 6,8 hectol. Gerst f 6,50, 8 hectol. Haver f 5,50, Mosterd zaad f 19,Karweizaad f 18,25, hectol. Boouen bruine f witte f Paarden- f -,23 hectol. Erwten: vale f 16, heet. groene f hectol. graauwe f 24,hectol. witte falles per hectol. 1S77 KG. Kopboter f 1,10 a f 1,3C per KG. 8200 Kip-Eijeren f 3,50 a Eend- Eijeren f -,a beiden per 100 stuks. 50 Paarden f 50 a 200, Koeijen f a 8 Kal veren f 25 a 27, 145 Schapen f 22 a 31, Lammeren f-a 63 Varkeus f 8 a 16, 4 Zeugen f 20 a 35, 300 Biggen f 3,a 6,50, 150 Kippen f 0,50 a2,Eenden f -,a-,alles per stuk. Rotterdam, 8 September. Tarwenieuwe VI., Zw., Fl. en Overm. beste f 11,50 a 12,20, mindere f 9,70 a 11,40, geringe f a -,Rogge. VI. en Zw. f 8,50 a 9,Flakk., Overm. en Noordbr. f a Gerst: VI., Zw., Elakk. en Overm. Winter f 6,50 a f 7,Zomer f 5,80 a f 6,30. Haver: Dikke f 3,80 a f 5,80, Ordinaire f -,a -, Schiedam, 8 September. Jenever f 15,Amst. proef f 16,25. Moutwijn f 9,50 per N. vat. Kampen, 8 September. Boter: Aangevoerd 674 vaten van 20 en 90 vaten van 10 KG., benevens 300 stukken van KG.zij gold f 1,20 a 1,25 per KG. cn f 23,50 a 27,50 per 20 KG. Londen, S September. 3600 Runderen, 16000 Schapen en Lam meren, 500 Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 5/6, Schapen 6,6, Kalveren 5/8 en Varkens 4/8 per steen. Kopenhagen, 28 Augustus. Heerenhof-Boter van ligt. gezuurden room, per 50 KG.: 1ste soort f 64,60 a per vat f51.68 a f 2de soort f 55.76 a 59.84, per vat f 44.60 a 47.88; 3de soort f 47.60 a 51.68, per vat f 38.08 a 4.1.36; 4de soort f 40.80 a 44.20, per vat f 32.64 a 35,36; 5de soort f 35.34 a f 40.80, per f vat f 28.28 a 32.64. Boter van zoeten room per 50 KG.: 1ste soort f 81.60, per -} vat f 65.28; 2de soort f 74.80, per vat f 59.84; 3de soort f 68.per i vat f54.40; 4de soort f 61.20. per J vat f 48.96; 5de soort f54.40, per vat f 43.52. Bij liet afdruklcen dezes hadden wij het telegram der Purmerender Markt van heden niet ontvangen. Vervolg Nieuwstijdingen. De jongeling J. Kuiper, vroeger leerling van den heer Hissink alhier, is beuoemd tot student bij de geneeskundige dienst der landmagt. Men schrijft ons van Texel, dd. 8 dezer: „De gewone jaarlijksche proeftogt met de reddingboot, behoorende aan de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij, gestationeerd aan het dorp de Koog, had op jl. Zaturdag plaats. Tengevolge vau het prachtige weêr was de zee te kalm om de manoeuvres met de boot zeer interessant te doen zijn. De bemanning, allen voorzien van scaphanders, zocht daarom zooveel mogelijk de branding op en deed door verschillende wendingen daarin, blijken volkomen voor hare taak te zijn berekend. Al het materieel, zoomede de boot zelve, waren in keurig netten toestand en alles droeg de sporen dat daaraan de. meeste zorg wordt gewijd. Wat de togt met de boot aan interessants miste, werd daarop dubbel vergoed door de belangwekkende proeven met.het vuur pijltoestel. Daarmede werd gehandeld geheel in den geest als bij eene eventueele stranding het geval zou zijn. Nadat de reddingboot op ongeveer 200 meter in zee voor anker was gelegen, werd eene vuurpijl, met de daaraan verbonden lijn, over haar heen geschoten. De eerste pijl, hoewel het doel nabij, bragt evenwel de lijn niet digt genoeg in de nabijheid der boot om die te kunnen bereiken. Bij de tweede pijl kon de lijn dooi de bemanning met een riem opgevangen en aan boord gehaald worden. Vervolgens werd de lijn aan den roeijer M. llamraer bevestigd, die daarop overboord sprong en onder gejuich der toe schouwers door de branding heen naar het strand werd getrokken. De lengte der afgeschoten lijn bedroeg ongeveer 390 meters en mag men dus gerustelijk aannemen dat, wanneer bij stranding iedere andere redding onmogelijk is, door middel van het vuurpijltoestel zelfs tot over de buitenste bank communicatie met het vaste strand kan worden verkregen. De proeven werden bijgewoond door een talrijke menigte belang stellenden, zoowel ingezetenen als vreemdelingen, onder welke laatste wij opmerkten den beer Peeters, gepensioneerd kapitein te Sas van Gent, welke allen van hunne groote ingenomenheid met de gedane proeven deden blijken. Door onderscheidene dames en heeren werd daarop zeer genoegelijk geluncht waartoe de duinen een prachtige gelegenheid aanboden terwijl ten slotte door meuig bezoeker en bezoekster een bad of voetbad in de golven aan het Kooger strand is genomen, waartoe dat strand, zooals wij reeds meermalen hebben opgemerkt, zoo bij uitstek is geschikt en ons op nieuw den wensch deed uiten, dat daar ter plaatse toch nog eenmaal een badplaats mogt verrijzen." pp MAANDAG 15 SEPTEMBER 1879, des avonds ten 6 ure, in de herberg van J. BLAUBOER, aan de Sint-Maartensvlotbrug in de Zijpe, van: Een HUIS, waarin twee WONINGEN en ERVEN, met ongeveer 8 hectaren STORTGROND. gelegen in de Zijpe, van de Sint-Maartensvlotbrug tot aan de molen van Dignum, aan de Noordzijde van het Noordliollandsch Kanaal. De verhuring geschiedt voor den tijd van -4 jaren. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris J. BAKKER SCHUT, te Alkmaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3