De lieer M. M. Kakebeeke, hulponderwijzer te Anna Paulowna, heeft te Haarlem de acte voor de wiskunde behaald. Er schijnt zeer veel geld beschikbaar te zijn, zegt het. U. D. Het hoogheemraadschap Waterland (gemeente Ransdorp) heeft voor eene leening van f 120,000, tegen 41 pCt. rente, aanbiedingen gekregen tot een bedrag van f 960,000. Vermoedelijk op den 25sten dezer zal het spoorweg- feest te Utrecht gevierd worden, onder anderen door een diner, waaraan alle vaste spoorwegbeambten in het land voor eigen rekening kunnen deelnemen. Des avonds zal er een groot concert plaats hebben. Gaat dit plan door, dan zal het Nederlandsche publiek, met het oog op de ontstentenis van zoovele spoorweg beambten aan de verschillende stations, wel doen dien dag niet van de treinen gebruik temaken. Het is maar jammer, dat hiertoe geen algemeen verbindend besluit kan worden genomen, dan zouden die nuttige en ijverige ambtenaren dien dag zoo niet allen, dan toch voor het grootste gedeelte zamen kunnen zijn en in ruste hun maaltijd nuttigen en het concert hooren, zonder vrees, dat hunne afwezigheid nood lottige gevolgen zou kunnen hebben. (Arnh. Crt.) Het fabriceeren van kunstboter neemt in de omstreken van Grave al meer en meer een hooge vlugt, schrijft de 's Hert. Crt. Te Oss zijn vier, te Ravenstein een, te Reek een en te Grave twee fabrieken in werking. Bovendien wordt voor rekening van den heer Albers, eigenaar van een der laatste, een derde fabriek gebouwd. Behalve oleo- margarine wordt ook gewone boter, door de fabrieken opgekocht of zelf bereid, bij het fabrikaat gevoegd. Het vooroordeel tegen dit artikel verdwijnt langzamerhand, vooral ook omdat hoedanigheid en smaak vaak beter zijn dan bij vele soorten der natuurboter. De prijs is ongeveer een derde lager. De bereiding geschiedt geheel fabriekmatig, dus zindelijker dan gewoonlijk. Eene hofstede, in de gemeente Grouw gelegen, groot ruim 24^ hectare, tot dusver verpacht voor f960 per jaar, kon thans bij publieke verpachting niet meer dan f 550 opbrengen. De brandkasten-kwestie, naar aanleiding van de vuur-, val- en breekproef op de tentoonstelling te Arnhem, is nog niet uit. Op de uitdaging van den Londenschen heer S. Chatwood, om f 6000 tegenover hem te stellen, zoodat de f 12,000 zullen komen aan den eigenaar der brandkast, die het best de proef doorstaat, antwoordt de Middelburgsche fabriekant Vogel, dat hij de weddenschap aanneemt, maar slechts voor de kosten der beproeving. Hij zal dan zijn herstelde brandkast in het strijdperk brengen, die te Arnhem beproefd is en laat aan den heer Chatwood het voorregt, om met een geheel nieuwe te concurreren. Nog een halve maand aldus schrijft men aan de Zwolsche Crt. uit Arnhem en onze tentoonstelling zal gesloten worden, en met haar do lange, lange reeks van feestelijkheden, welke een eigenaardige bron van herinneringen zullen achterlaten. Dit is eenigszins verklaarbaar voor den vreemdeling uit het feit dat men tot heden aan de tentoon stelling, het collegie Musis Sacrum en de Buitensocieteit het „genot7' van 190 verschillende concerten en dergelijke feestelijkheden hebben te „danken." Honderd-negentig feestelijkheden in een zomer van drie en een halve maand, die geen zomer was! „Musik und kein Ende?" Nog is de rijkelijk borrelende wel van strijk- en blaas- en stemgeluiden niet opgedroogd: tot 15 October, onverbiddelijk. Jl. Donderdag is te Zwolle de jaarlijksche vergade ring der Nederl. Gustaaf Adolf-Vereeniging gehouden. Des avonds traden in de Groote Kerk als sprekers op prof. Rauwenhoff, ds. Hagen en ds. van Hamel van Leiden, die de nuttige werking der Vereeniging uiteenzetten en alle Protestanten, onverschillig van welke kleur of rigting, aan spoorden lid der Vereeniging te worden. Uit de mededee- donkerblaauwc oogen staarden verschrikt voor zich neermaar toen kwam zij dadelijk nader, en een vriendelijke lach plooide liarcn lieven mond, waardoor zich twee kuiltjes in de wangen vormden. „O, Nelly,'5 riep zij, „hoe heerlijk dat ik u aantref! En gij, Army, voegde zij er vriendelijk en zonder eenige verlegeuheid bij, „gaat gij alweer heen, zonder een enkele maal bij ons op den molen geweest te zijn?" De jonge officier bloosde hevig, toen hij de blaauwe oogen op hem gerigt zag en de hand vatte, die zij ouder gewoonte hem toestak. Hij kon nog niet genoeg veinzen om eene verontschuldi ging te bedenken; zijn lach verstomde bij den aanblik van het lieve frissche gezigtje, dat hem vragend en verwijlend aanstaarde. „Army moet heel onverwacht vertrekken," zeide Nelly, „anders zij bleef steken; het was haar onmogelijk, het argelooze kind te bedriegen; zij had wel van schaamte willen schreijen en zag haar broeder smeekend aan. Maar het jonge meisje was met deze wei nige woorden tevreden. „Goede Army," zeide zij gerustgesteld, „ik had u al beschuldigd, dat gij niet meer in den molen wildet komen; ik wilde juist naar Nelly gaan," zij lachte, zoodat de kuiltjes weer te voorschijn kwamen „om te vragen of het waar was, wat tante beweert, namelijk dat gij trotsch geworden zijt. Nu kan ik haar echter uitlagchen, niet waar? Gij zoudt vandaag of morgen toch gekomen zijn," voegde zij er trouwhartig bij. Als in gedachten verdiept, zag hij haar aan. „Wat zijt gij groot gewordenzeide hij en beschouwde hare slanke gestalte. Liesjc was werkelijk even lang geworden als hij zelf; zij zag er hoogst bevallig uit in haar blaauw fluweelen met bont omzet jakje; op eens werd zij bloedrood onder zijn blik en vroeg gejaagd „Moet gij met de vijfuurs-post vertrekken? Dan moet gij u haasten, Army; ik ben toch blij, dat ik u nog als officier gezien heb." Zij stak hem weder de hand toe, en weder lag hij de zijne in de hare; hij lachte nu ook; dc herinneringen uit hunne kinder jaren kwamen nu weder te voorschijn. „De laatste, Army," riep zij vrolijk, tikte hem ligt op den schouder en liep toen haastig weg. Een oogenblik stond de jonge man, als wilde hij, evenals vroeger, haar naloopen, om haar „den laatstcn" weer te geven, zooals zij vroeger telkens deden, wanneer hij den molen of zij het slot verlietzij plaagden elkaar daar zoo gaarne mede. Hij trok echter zijn paletot digter om zich heen, knikte nog eens en ging door. Hij zag niet weder om naar de beide meisjes, die arm in arm hem nazagenhij moest zich immers haasten. Onder de oude besneeuwde linde werden een paar zachte blaauwe oogen vochtig, cn eene stem, waaruit plotseling alle dartelheid verdwenen was, fluisterde een zacht vaarwel Ook Nelly weende, en toen zijne gestalte achter de huizen in het dorp verdween, vroeg zij angstig: „Niet waar, Liesje, gij zijt niet boos op Army?" Maar Liesje antwoordde niet; zij schudde slechts het hoofdje en ging zwijgend nevens hare vriendin verder. Het gloeijend rood aan den hemel was verdwenen, en slechts een dof geel kleurde nog den horizont; de vensters van het oude slot zagen er weder even treurig uit als altijdde beide jeugdige harten waren droevig gestemd door het afscheid; de nachtkus, dien zij elkander bij het hek van het park gaven, was inniger, veel inniger dan vroeger, en Liesje had een gevoel of zij de kleine hand harer vriendin heden niet kon loslaten; nog eenmaal fluisterde zij zacht: „goeden nacht!" Wordt vervolgd lingen in het verslag bleek, dat de Gustaaf Adolf-Vereeni- ging tijdens haar bestaan 15 millioen Mark of 9 millioen gulden voor den bouw van Protestantsehe kerken, enz. enz. heeft bijgedragen, en door de Nederl. Gustaaf Adolf-Ver eeniging gedurende 25 jaren f 170,000 en nu inliet 26ste jaar weder f 10,000. Bij het verlaten der kerk ontving ieder een exemplaar dei- feestrede, uitgesproken door dr. E. Laurillard, bij gelegen heid van het 25jarig bestaan der Vereeniging. Volgens opgaven, den teruggang van den veehandel gedurende den luatsten tijd in aanmerking genomen, zijn toch in het 3de kwartaal van 1879 ruim 25000 stuks vee uit het Noorden en het Overijsselsche verhandeld geworden, uitmakende een waarde van p. m. f 5,500,000. Sedert 1 Januarij bedroeg dc uitvoer p. m. 80,000 stuks, eene waarde van ruim f 15,500,000 vertegenwoordigende. Zulke cijfers bewijzen, dat de veestapel in de vier noordelijke provinciën, heel wat te beteekenen heeft. In den laatsten tijd komen nu en dan platen voor, die in den donker zelf licht geven en meest gebruikt worden voor wijzerplaten van uurwerken. Ze zijn dan op de volgende wijze verkregen en ingerigt: op den eenen kant van een plaat van glas of een ander doorzigtig materiaal worden de uren en minuten geschilderd, alsmede de namen, inschriften en versieringen, zooals men die op gewone wijzerbladen vindt. Dan bestrijkt men de andere zijde dezer doorschijnende plaat met een penseel of op een andere wijze met een laag van een terpentijn of alcoliolvernis, dat met verscheidene stoften vermengd is, die in de chemie als phosphoresceerende zouten bekend zijn, nl. met enkelvoudige verbindingen van zwavel met de metalen uranium, calcium, bavium, magnesium, aluminium, strontium, etc. Ook kan men een tweede plaat, liefst van glas, met een der stoften bestrijken, welke in den donker het vroeger opgenomen licht uitstralen, en die dan door kleefstoffen of op andere geschikte wijze hermetisch met de eerste plaat verbinden. De lichtstralen, door de verschillende genoemde stoften in een duistere omgeving uitgezonden, nadat ze eerst aan liet licht waren blootgesteld, veroorzaken dat de uren, minuten, namen etc., die op of onder de glazen plaat ge schilderd zijn, evenals de wijzer der klok zich als donkere plaatsen op den verlichten grond van het wijzerblad aftec- kenen en daardoor de aanwijzingen geven, welke men ver langt. De lichtende platen kunnen ook voor allerlei soort van instrumenten, als thermometers, barometers, manometers en dergelijke worden aangewend. De Landman merkt op, dat een aardappelras in onge veer 50 jaren schijnt uitgeput te worden, zoodat men 't dan met nieuwe, gezonde zaden zou moeten vervangen; „de ziekte" vertoonde zich het eerst in 1636, nadat de aardappel in 1583 naar Europa was overgebragt. VisoniDeristeii. Donderdag namiddag kwamen een Urker- cn een Vollendammer schuit met eenige visch van Terschelling aande eerste met 208 middelbare- en groote tongen en 2 tarbotten, zoomede 280 kleine tongen, besomde f 65.50; 10 roggen verkocht hij voor f 2.25. De andere schuit maakte f 4G.50 voor zijne tongen en f 3.10 voor rog. Een Terschellinger schuit bragt S0 roggen, die voor f 24 van de hand gingen. Verder is er tot heden geen visch aangebragt. Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee S. Kraijenlioff van de Leur, uit West- Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. l)e luit. ter zee 1ste kl. J. A. Snoek wordt met den 31 dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den directeur cn kommandant der Marine te Amsterdam cn op non-activiteit gesteld, en met 1 November daaraanvolgenden ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. J. H. Beucker Andreae. De luits. ter zee 2de kl. H. G. J. Wolterbeek en W. 1'. A. M. Kluit, dienende aan boord van het schroefstoomschip Mavnix, worden mede met den 31 dezer op non-activiteit gesteld en met 1 November daaraanvolgenden vervangen door de luits. ter zee 2de kl. J. C. Jeekel en C. J. G. de Booy. Voorts worden met laatstgenoemden datum geplaatst: aan boord van het opleidingschip Admiraal van Wassenaer de luits. ter zee 2de kl. J. L. Hordijk en P. II. Prager; aan boord van het wacht schip te Amsterdam de luit. ter zee 2de kl. H. van den Pauvert. Engeland. Tot lord-mayor van Lomlon-Oity is gekozen de alderman sir Francis Truscott. Geboren in 1824 te Turo in Cornwall, genoot hij zijn opvoeding te Londen, waar hij sinds 25 jaren aan het hoofd staat der firma Truscott en Zonen, een en- gros-zaak in schrijfbehoeften. In 1858 werd hij tot alderman gekozen. De ridderlijke waardigheid werd hem bij gelegen heid van het dankfeest in de Sint-Paul voor de genezing van den Prins van Wales verleend. Als politiek man is hij conservatief in merg en been, zooals het een lieden- daagschen lord-mayor nog past. De Anglicaansche bisschop Fraser, onlangs te Croston preekende, zeide dat het naar ironie zweemde, ditmaal de gebruikelijke dankgebeden opwaarts te zenden na den oogst. Vele pachters immers hadden niets in hunne schuren mogen halen, en zouden niet in staat zijn hunne pacht te betalen. Doch (voegde de leeraar er bij) deze tegenspoed zou heil rijke vruchten dragen in de toekomst, indien men er eene les uit putten wilde. Het volk van Engeland is verslaafd geworden aan weelde, overdaad en genotzucht. Mogt het leeren inzien, dat het zal dienen terug te keeren tot een voudiger zeden, eenvoudiger kleeding en levenswijze, wil de zon van Engeland's welvaart niet voorgoed ondergaan. Duitsclilana. Het Tageblatt meldt dat in diplomatieke kringen in Parijs verzekerd wordt, dat Koningin Emma der Neder landen hoop geeft op een verblijdende familiegebeurtenis. Wanneer er bankbilletten of effecten gestolen zijn, geeft de politie aan de bankiers de nommers daarvan op. In navolging van dit stelsel is door de politie van Ilikles- heim aan de kasteleins en herbergiers een lijstje gezonden van veertig bekende dronkaards, met verbod dezen lieden sterken drank te verstrekken. Rusland. Men schrijft uit St. Petersburg, dat de kalmte op staatkundig gebied, welke men bij voortduring geniet sedert de buitengewone maatregelen van algemeen welzijn genomen werden, de voorstanders en verdedigers dier maat regelen meer en meer in het gelijk stelt en de liberalen ontmoedigt. De schoonste theoriën beteekenen niets tegen over de welsprekendheid der feiten, en als het de orde en de persoonlijke veiligheid geldt, is de groote meerderheid der burgers altijd bereid, hare overtuiging daarvoor te laten varen. Hetzelfde verschijnsel doet zich in alle landen voor, en de groote massa, behoudend van natuur, vreest de wanorde bovenal en vergeeft het gouvernement alles, behalve de zwakheid, die haar bestaan aan rustverstoring en de gevaren eener omwenteling blootstelt. Het is om die reden, dat men de soort van staat van beleg, waaraan men onderworpen is, zonder ongeduld verdraagt en, na van afschuw gehuiverd te hebben op de tijding, dat de doodstraf weder zou worden toegepast, laten de snel op elkander volgende teregtstellingen de menigte koel en vindt men, dat de booswichten slechts krijgen wat zij ver dienen. De soort van bewondering, die hunne stoutmoe digheid aanvankelijk had opgewekt, is veranderd in haat en verachting. De regering, zich nu sterker gevoelende dan ooit, ver genoegt zich dan ook thans niet alleen met vervolging, beteugeling en bestraffing, maar streeft er ook naar om het kwaad in zijn kiem aan te tasten en te vernietigen door preventieve maatregelen. ItaUë. Pompeji's feestdag. Den 25sten September was het achttienhonderd jaar geleden, dat Pompeji onder den asch- regen van den Vesuvius werd begraven. De herinneringsdag werd, gelijk reeds werd medegedeeld, door Italië herdacht. Omtrent die herdenking deelt men nog het volgende mede: Plet weder was ongemeen fraai en half Napels was uit- geloopen. De doode stad was als belegerd door voertuigen van allerlei aardzwermen bedelaars, mannen met dansende honden, speelgoedverkoopers, uitventers met opgehoopte manden druiven, kramers met meloenen, waterdragers enz. vormden een Babel van rumoer en verwarring. Tot Pompeji zelf werd men echter niet dan op vertoon van een kaart toegelaten, waarvan tusschen de zes- en zevenduizend waren uitgegeven. Ieder snelde in de eerste plaats naar de groote basiliek, waarvan zelfs de muren en zuilen de opeengepakte belangstellenden moesten torsclien Op de tribune, waar de meer aanzienlijke gasten zich bevonden, hield de heer Michele Ruggiero, de hoofddirecteur der uitgravingen, een verhandeling, waarin hij een overzigt gaf van hetgeen er verrigt is sedert de eerste overblijfselen der stad aan het licht waren gebragt. Op een tafel vóór hem lagen ettelijke juist ontvangen telegrammen. Daarna droegen de hoogleeraren Quinto Guanciali en Antonio Mirabelli Latijnsche gedichten in hexameters voor, den ondergang en de wederopstanding der stad schilderende. Deze aloude klanken, te midden der herrezen bouwvallen, moeten een onbeschrijfelijken indruk hebben gemaakt en lokten herhaaldelijk luide toejuichingen uit. Toen de openingsplegtigheid was afgeloopen, werden de aanwezigen door een bel zamengeroepen om de uitgravingen van een tiental kameis bij te wonen. De bovenste laag had men reeds weggenomen en te midden van de ingespannen aandacht en de daverende toejuichingen van duizenden bragten nu bekwame werklieden, drie uren achtereen, een overgroot aantal van de veelsoortigste voorwerpen, waar onder zeer fraaije bronzen kunststukken, werktuigen, sieraden enz. te voorschijn. In een der kamers vond men een geraamte cn in de kleinste der tien zelfs vier geraamten, in een hoek bijeen liggende. Wetenschappelijke corporatien uit het buitenland waren, indien men één van Marseille uitzondert, niet vertegen woordigd. Op de tribune in de basiliek echter merkte men op, behalve den heer Fiorclli, die zoo langen tijd de uit- gravingen leidde, den hoogleeraar Henzen, vertegenwoordi gende het Duitsch Oudheidkundig Instituut te Rome, den prefect van Napels, den heer Ernest Renan, den Spaanschen en den Portugeschen gezant en anderen. Am erlKa. Een koorddanser te Utah heeft, in navolging van Blondin, met een knaap op den rug over een koord gewandeld, dat op eene hoogte van 50 voet tusschen de huizen was gespannen. Hij viel; de knaap stortte te pletter op den grondhij zelf greep zich nog aan het koord en werd behouden. Hij is gearresteerd. Het publiek heeft dus weder alles genoten wat het ver langen kon. Maar er ontstaat nu eene andere kwestie. Als de koorddanser gestraft wordt, omdat hij oorzaak is van den dood van den knaap, dan zouden er misschien termen zijn om zulke toeren, al loopen zij goed af, ook te straffen als „pogingen" tot eene strafbare daad. Beriïten betreffende ie Stoorartmaatscliappij Nederland. OP REIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Conrad30 September te Napels aangekomen. Voorwaarts 1 October te Napels aangekomen. KoninginEmtna 13 September van Batavia vertrokken. Prin* Hendrik. 27 September van Batavia vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: PrinsesAmalia. 18 September van Suez vertrokken. Trinsv.Oranje. 30 September te Port-Saïd aangekomen. Prinses Marie. 1 October van Southampton vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Celehes14 September te Batavia aangekomen. Kon.der Nederl. 27 September te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: Madura Vertrekt 11 October van Amsterdam. Zal de reis voortzetten na een machinedeel te hebben verwisseld. 301ste Staats-LoterlJ. TWEEDE KLASSE Vierde lijst; No. 16597 f 400; No. 3710 f 200. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud 667 m.Tarwe f 7,50all, 323 m.Eogge - 7,50a 9, „q. m.Gerst - 5,50a 6,25 (Chev.) - 6,87|a 7,— lOOlm.Haver - 3,50a 5,25 m.Paardenb. - a 7 m.Br.Boonen -15,al8, m.Kanariezaad- a m.Mosterdz.(r)-15,al9,50 m. (g)-10,—al 4,50 m.Bl.Maanz. - a 29 ra Koolzaad - 10,al0,75 124 per 50 KG. 91 m.Karweizaad f14,al6,25 per mud m.Grn.Erwten - 14,a22, ra.Graauwe,, -16,a25, m.Vale -10,al 8, ra.Witte - a 561 stap. Kaas, weg. 129774 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f ,Grasf33, Commissie„ - - 33, Middelb. - - 35,— Laagste prijs f 17, ALKMAARSCHE MARKT VAN IIEDEN. per stuk 11 Paarden b.'tj. f 90,-a340,- 23 Koeijen - 90,-a220,- vetteKalveren- a 16 Nucht.Kalv. - 14,a24, 527 Schapen - 14,a30, Lammeren f 64 Mag. Varkens - 187 Bigg.ben.10w.- 12 Bokk.&Geiten - Boter f 0,70 a 0,90 per0.630KG. per stuk a 8,—a22,— 5,—a 9,— 5,—alO,—

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2