Ingezonden Mededeelingen. landbouwers zicli van vee ontdoen, overal echter met schade. Het rundvee is zeer laag in prijs. Trots donker heid en regen, behield het geboomte lang zijn bladerentooi, die zelfs nog weinig tot de herfstkleur is overgegaan. De linde laat zijne gele bladeren vallen. De bekoorlijkheid van den lusthof, die toch zoo kortstondig was, is voorbij. Het gebloemte, dat veel te verduren had, gaat verwelken. De veldbloem wordt niet meer waargenomen. Hier en daar komen de najaarskinderen, die woekeren in de voch tigheid, de paddestoelen, te voorschijn. De zwaluw heeft haren terugtogt aangenomen. Aan den wijnstok hangt de onrijpe druif, die zooveel zonneschijn heeft moeten ontberen en ongeschikt zal blijven om er van te genieten/' Het detachement der vesting-artillerie, gestationeerd te Neuzen, bestemd tot opruiming van geschut en verdere materialen, was jl. Donderdag aldaar bezig aan het inladen van geschut in eene tjalk, bestemd voor hier. Door een ongelukkig toeval bij het breken van een hefboom, viel een kanonstuk, groot kaliber, van het bovendek naar be neden en verbrijzelde den bodem, waardoor het schip onmiddellijk zonk. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet te betreurende schipper met zijn gezin werden spoedig gered. In verband met den strijd, gevoerd over de beproeving van brandkasten op de Arnhemsche tentoonstelling, verdient het feit vermelding, dat aan den heer L. Vogel, fabrikant te Middelburg, door een bankier te Londen is opgedragen de vervaardiging en levering van een half dozijn brandkasten, waaronder ééne van zeer groote afmeting. Tengevolge van den zeer grooten toevoer van Duitsche aardappelen, dalen de prijzen te Deventer dagelijks. Zij worden thans reeds door sommigen verkocht tot voor f 3.35 per hectoliter. De inlandsche soorten zijn hierdoor reeds tot f 2.25 per hectoliter gedaald. Jl. Zondag avond had in eene herberg te Reek eene vechtpartij plaats onder de bezoekers. De veldwachter, die binnenkwam, kon daaraan geen einde maken, waarom hij den burgemeester ging roepen. Ook de komst van dezen bragt de opgewonden gemoederen niet tot bedaren. Zelfs keerden zich de rumoermakers tegen den burgervader, die een messteek in den linkerarm ontving. De veldwachter, ziende dat de burgemeester gewond werd, trok zijn sabel en bragt daarmede den grootsten belhamel zulk een slag op het hoofd toe, dat hij er waarschijnlijk aan sterven zal. Wil men aardappelen goed bewaren, dan berge men ze niet in kelders of kuilen, die meestal vochtig zijn, maar legge ze in een dunne laag op zolder, omgeven door een band van turf. Die drooge ligging doet den aardappel goed en verbetert de kwaliteit. Men dekke ze daarna met een laagje zeegras tegen de vorst (slechts 5 kilogram per vier kante meter is voldoende). (N. Rott. Crt.) EeneFransche firma verraste dezer dagen een aantalNeder- landsche burgers met eene circulaire, die een merkwaardig staaltje is van Fransch-Hollandsch. Zij begint aldus: „Begeerende aan de Edele Klanten uwer land bekendte maken de wijnen van het Kasteel van Arche, eene der grootste oogsten der gemeente Ludon (Medoc), neem ik, bij deze, de vrijheid uw als titel van monster een vat van een inhoud van 150 flesschen Bordelaises voorstellen, oogst 1876, hetwelk ik uw schikken zal in dubbeld vat, bij spoor of bij schip, naar uw keus, tegen de prijs van Honderd Sestig frans, de transport kosten en andere voor uwe rekening. Ik geloof uw geen betere waarborg te kunnen geven van de volmaakte kwaliteit van deze wijn, stan wij uw voor af toe. Mijnheer de gemakkelijkheid te weigeren indien naar beproeving deze uw niet beviel. Ik ben gelukkig, Mijnheer, uw dezen wijn aan te kunnen bieden 15 pet. onder de handelswaarde, de belangrijke zuinigheid die ik bewaarheid verkoopende mijzeive mijnen wijnen aan de Klanten, zonder concurrentie of tussclien- komst in handel, mijzei ve toestaande uw te doen profiteren van deze vermindering van prijs." Het is te hopen, dat de wijn beter moge zijn dan dit Nederlandsch, zegt de Amsterd. Crt. De Figaro geeft een statistiek der voornaamste Parijsche sociëteiten, waaruit blijkt dat de Koning der Nederlanden lid is van twee dier sociëteiten: de „Cercle des Champs Elysées," in de wandeling bekend als „Cercle impérial," en de Jockey-Club. De Prins van Walis is lid van niet minder dan vijf sociëteiten te Parijs. Werd onlangs gemeld, dat men in Frankrijk het plan heeft gevormd den Simplon te doorboren om te kunnen concurreren met den St. Gothard-tunnel, thans wordt de aandacht gevestigd op de doorboring van den Mont-Blanc. Volgens een brochure van den heer Chardon uit Opper-Savoye, lid van den Senaat, zou dit plan boven de doorboring van den Simplon de voorkeur verdienen 1. omdat de Mont-Blanc geheel op Fransch grondgebied ligt; 2. omdat die tunnel den afstand tusschen Parijs en Genua met 97, tusschen Parijs en Milaan met 44, tusschen Genève en Genua met 140 en tusschen Genève en Milaan met 88 KM. bekort; 3. omdat hij goedkooper zal zijn en sneller te voltooijen. Hij zou zich uitstrekken ter hoogte van 1014 M. van Chanony tot Courmayeur en slechts 75 millioen francs kosten, terwijl de doorboring van den Simplon op 136 millioen is geraamd. Op de tentoonstelling van zuivelbereiding, te Londen, heeft bij den wedstrijd van de meest melkgevende koe, een Hollandsche koe, vroeger toebehoord hebbende aan den heer Hilkema te Akkrum, de overwinning behaald. Het verschil bedroeg bijna anderhalve liter meer dan de daarop volgende korthoorn Engelsch ras, leverde. Ook de kaas, ingezonden door den heer Iiasting, te Rotterdam, werd zeer geroemd en bekroond. Opmerkelijk is, dat de Engelsche kaas op verre na zoo goed niet werd bevonden als die van het vasteland. Daily News zegt: „het is wel niet aangenaam tot de ontdekking te komen, maar het zal goed zijn bij Denemarken en Nederland ter schole te gaan," Men heeft indertijd een der vereerders van Beacons- field nog al uitgelagchen, omdat hij stuivers-bijdragen gevraagd had om den eersten minister een gouden lauwer krans aan te kunnen bieden, doch dat deze, toen alles gereed was, dit geschenk weigerde te aanvaardenthans zijn het de vrienden van Gladstone, Beaconsfields voor ganger, die hun best gaan doen hun staatsman bespottelijk te maken. De kiezers van Midlothian, waar Gladstone bij de volgende verkiezingen als candidaat zal optreden, hebben besloten hem een nieuw pak en wel behalve een zwart lakensche rok en vest een Schotsch-geruite pantalon als nationaal geschenk te vereeren. In verschillende provinciale Duitsche bladen vindt men het volgende merkwaardig berigt, dat door velen beschouwd wordt als uit officieuse bron afkomstig: de belangrijke prijsverhooging, die zich in de laatste dagen bij graan en andere artikelen van consumtie heeft vertoond, heeft in hooge mate de opmerkzaamheid der regering tot zich getrokken; het wordt daarom voor kwestieus gehouden, of reeds met 1 Januarij de graanregten zullen worden ingevoerdzeker is het dat deze vraag een voorwerp van overweging uitmaakt. Nu het tientallig stelsel algemeen bij maten, munten en gewigten in gebruik is, begint men er van te spreken het ook op de tijd verdeeling toe te passen. Een zekere heer Roll, te Brandenburg, heeft reeds eenige jaren geleden voorgesteld den dag in 20 uren en het uur in 100 minuten en de minuut in 50 seconden te verdeelen en dan de uren te noemen van „1 tot 20 uur." Men zou dan niet meer behoeven te spreken van dag of nacht, 's morgens of 's avonds, en de tijdrekening zou er veel eenvoudiger door worden. Men schijnt er echter nog niet veel van te willen wetenop het laatste Congres van telegraphisten, die er groot belang bij hebben, is het als „niet geschikt ter bespreking" ter zijde gelegd. Maar anderen, bijvoorbeeld dr. Forster, directeur van de sterrenwacht te Berlijn, zijn zeer met het plan ingenomen. Roll laat dan ook den moed niet zakken. Ilij heeft een aantal horologes en klokken naar zijn systeem laten inrigten en die op verscheidene openbare plaatsen opge hangen, om het publiek een denkbeeld te geven van zijn nieuwe tijdverdeeling. Hij is er van overtuigd, dat zijn stelsel eens algemeen zal worden toegepast. Maar het zal zeker nog wel eenigen tijd duren voor men daartoe komt. Het oude systeem is door eeuwenlang gebruik gewijd. Alle vredebonden van Europa worden uitgenoodigd, den 26 dezer te Napels de algemeene ontwapening der Europesche mogendheden te bespreken. Berigten uit Atsjin. In een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, van 16 dezer, wordt berigt, dat in Atsjin de politieke toestand zeer gunstig is en zich in den laatsten tijd een groot aantal voorname en mindere hoofden onderworpen hebben; dat den 9 dezer de eerste steen werd gelegd van de Missigit Raja, onder een toevloed van ongeveer 6000 inlanders en in de tegenwoordigheid van de hoofden der Oost-, Noord- en Weskust en der drie Sagis, en dat den 10 dezer de nieuwe Radja van Pedir in Kotta Radja bevestigd is. VisoliTDerigten. De afgcloopcn week is voor de visscherij niet gunstig geweest. Ook gisteren morgen was de aanbrengst van viseh weer van geen beteekenis. Enkele tongen, eenige roggen en 1 mandje scholletjes was alles. Het is evenwel een goed verschijnsel, dat men ook weiting vindt; dit visehje is gewoonlijk de voorbode van de schel- visch, die men na afloop van dezen storm dan ook wel vangen zal. Benoemingen, enz. De kapt. ter zee J. A. Baart de la Faille wordt eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip 3de kl. Cornelis Dirks, met den dag, volgende op dien van aankomst te Cunujao, van den kapt.-luit. ter zee D. G. E. Wolterbeek Muller, aan wien het bevel over genoemden bodem wordt opgedragen, met den dag, volgende op dien na zijne aankomst te C'uraijao. De luit. ter zee 2de kl. W. M. J. Visser, van het escadcr in Oost-Indië teruggekeerd, is op non-aclivitcit gesteld. Bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs is benoemd tot kapt. 2de kl. de 1ste luit. J. Meursinge, van het corps. Staten-Generaal. Tweede Kniner. Zitting van Donderdag 16 October. Na aanneming van de kleinere ontwerpen is de discussie over de crimineele wetboeken aangevangen. De heeren Kool, Lenting en Godefroi vreezen dat door deze partiëele herziening de algeheele herziening der militaire strafwetboeken zal worden verschoven. De heeren van der Kaay, Patijn en Gratema waren voor de aanneming der ontwerpen, waar door althans de lijfstraffen afgeschaft zullen worden. Zitting van Vrijdag 17 October. De beraadslaging over de wijziging der Criminele Wetboeken wordt vervolgd. De minister van Justitie verdedigde het regerings-voorstel in het breede, en beloofde alleu beschikbaren tijd te zullen besteden tot voorbereiding van een militair strafwetboek, in de hoop, dat het dan, evenals in Duitschlaud, kort na de invoering van 't burgerlijke zal kunnen ingevoerd worden. De aanneming van het ontwerp zal zoo verzekerde de minister aan de regering aansporing en prikkel verschatlen tot eene algeheele herziening. Deze verzekering werd met bravo's begroet. De ministers van Oorlog en Marine onder- sieunden het gesprokene door hun ambtgenoot van Justitie; laatst genoemde verdedigde de afschaffing der lijfstraffen. De heer de Casembroot verklaarde nooit te zullen kunnen medewerken tot totale afschaffing der lijfstraffen. Hij wees daarbij op 't voorbeeld van Engeland en Amerika, die de lijfstraffen ook niet hebben afgeschaft. Vervolgens werd de regering door den heer Elout van Soeterwoude geïnterpelleerd, ter zake van de gowenschte openbaarheid der stukken betreffende de jongste ministeriële crisis. De minister van Lijnden beloofde overlegging dier stukken, doch onder beding van geheim houding, Busland.. De Staatscourant maakt eenige verordeningen bekend, waaruit blijkt, dat Rusland eindelijk ook krachtig tegen de veepest denkt te velde te trekken. De ervaring heeft lang genoeg geleerd, dat zonder ernstige pogingen van Rusland, de ziekte nooit te weren zal zijn en Europa steeds gevaar loopt. Rusland zal nu ook alle zieke en verdachte dieren doen dooden, en wel tegen dadelijke schadevergoeding. Deze laatste echter vervalt, als de bezitter van het zieke of verdachte vee de aangifte verzuimt. Als men let op hetgeen Rusland onlangs deed, toen de mensehenpest zich begon te ontwikkelen in 't Astrakansche, dan mag men alle hoop koesteren, dat Rusland nu ook deze zaak ernstig zal ter harte nemen. Te Laischew, in het gouvernement Kasan, werd onlangs een bruiloft gehouden. Na afloop van het feest bleven de meeste gasten, die allen in staat van dronkenschap ver keerden, aldaar ten huize van het jonggehuwde paar over nachten. Eenigen tijd nadat allen zich ter ruste hadden begeven, ontstond er brand in liet huis, met het gevolg dat daarin alle aanwezige personen in de vlammen omkwamen. Alleen de vader van den jonggehuwden man is er uit ontvlugt, maar heeft zulke zware brandwonden bekomen, dat er geen vooruitzigt bestond op herstel. Spanje. Binnen kort zal het costuum van de aanstaande Ko ningin, op den dag van het huwelijk, worden tentoon gesteld. Reeds thans wordt echter medegedeeld, dat het in hoofdzaak bestaan zal uit wit brocade; een echt koninklijke kanten hofinantel omsluit bovendien de gestalte. Van dien hofmantel zegt de beschrijving, dat daarop te vinden zijn al de schilden van de oude rijken waaruit Spanje en zijn bezittingen vroeger bestonden. Van heerlijke arabesken zijn voorts die schilden omgeven en de witte zijde, met bloemen bezaaid. De sluijer is geheel in denzelfden geest vervaardigd. Het galatoilet zal van gouden brocade, gegarneerd met rozen, vergeet-mij-nietjes en leliën, vervaardigd zijn. Een ander toilet, dat gedurende de groote receptie zal gedragen worden, zal van zilver-brocade vervaardigd zijn en met geraniums als bezaaid. ft 7)T 10 4 ons een genoegen aan onze lezers PAKIil *e kunnen mededeelen, dat de beroemde 1 !liK£lf UiKl eed er magazijn en voor Mannen en Kinderen van LI BELLË J\II lUYIlilti:, besloten hebben bun geïllustreerden catalogus voor het wintersaizoen naar Holland te zenden. Deze uitgebreide inrigting, eene der merkwaardigheden in de Fransche hoofdstad, bevat alles wat tot het toilet van den man behoorthet onderscheidt zich van alle andere soortgelijke inrigtingen door hare lage prijzen, élégante coupe, soliditeit en de keuze harer stoffen. Wij raden ten zeerste hen, die verlangen zich smaakvol te kleeden, aan, den catalogus van Ii.% BËLLË J.IBBIIVIËUË aan te vragen, welke hun gratis en franco zal worden toegezonden. Correspondentie. De brief uit bet Noorderkwartier plaatsen wij de volgende week. BeriEten Betreffeuile de Stoomyaartmaatscbappij Nederlautl. op reis van batavia naar amsterdam: Voorwaarts 16 October Kaap St.-Vincent gepasseerd. KoninginEmma 14 October van Port-Saïd vertrokken. Prins Hendrik. 27 September van Batavia vertrokken. Celebes11 October van Batavia vertrokken. op reis van amsterdam naar batavia: Prins v. Oranje. 3 October van Suez vertrokken. Prinses Marie. 16 October van Suez vertrokken. Madura 16 October van Soutbampton vertrokken. in lading naar nederland Kon.derNederl. 27 September te Batavia aangekomen. PrinsesAmalia. 9 October te Batavia aangekomen. in lading naar oost-indië: Conrad. Vertrekt 25 October van Amsterdam. BurgerlUlie Stand. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: 0. Hoogland, winkelier en E. Zwaan. C. de Groot, zeeman en K. Wijker. F. J. Schrawangen, schilder en K. Huisman. F. Rijper, zeeman en A. Sjoukes. T. F. J. de Haas, koopman en D. J. Heeres. A. R. Vallentin, bottelier en J. B iljc. GETROUWDGeene. BEVALLENG. v. d. Meulen, geb. Broersen, Z. OVERLEDEN: P. Verberne, 6 weken. Gemeente WINKEL. Van 1 tot 15 October. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Klaas Vrie9 en Grietje Zeilemaker. GEBORENDieuwertje, dochter van Jan Koster en Aagje Bakker. OVERLEDENJan, 6 dagen, zoon van Pieter Mul en Maartje Jolïer. Jantje Kooij, 32 jaren, echtgenoote van Otto Schaap. Grietje, 4 maanden, dochter van Cornelis Koster en wijlen Aaltje Krap. Gemeente HARINGKARSPEL. Van 1 tot 16 October. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Cornelis, zoon van Jan Jansen en Antje Kale. OVERLEDEN: Aris Zijdewind, 12 dagen. Weêrtaitee Waamemiuien te Helder. Landskeet.) Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. z. 20k. 753.4öj- 5.4 7.4 - 4.6 0.91 hol in zee nwtw. 30„ 753.16 - 5.6 10.1 - 0.0 0.75 Ilolw. nwtn. 18„ 755.74- 3.1 1 10.6 - 1.2 0.68 Weêrsgesteldheid17 Oct. 12 u. Betrokken, regen, wind, onst. 18 Oct. 8 u. Bewolkt, wind, onstuimig. 18 Oct. 12 u. Idem. Grootste winddruk van 17 October ten 3 u. 15 m. 's nachts 40 KG. De vloed van den 17 ten 9 ure 's morg. 0.71 M. boven volzee. Marinehaven. Nieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Haabet. J.J.Ulrichsen. Riga. Hout. v. Vliet Co. Nidelven. O.Jncobsen. Fred.Snowdon.st. T.E.Atchinson. Nevvcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Trevelhick, st. W. Wilson. Duink.&Goedk. Presto, st. W.Tinmouth. New Pelton, st. W.B.London. v. Gijn Co. Kenley, st. J. Udall. Londen. Coaks. Antilope. II. J. Hut. Pernovicke. Hout. Ainons Co. Trevethick, st. W. Wilson. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk, Haven van IJmuiden. Binnengekomen 16 October. Echo, st., Newcastle; Nordpol, st., Kroonstad; Urania, st., Hamburg; Tem, st. en Nora, 9t., beiden Londen; European, st., Huil. 17 October. Kentish Tar, Pottinger, New-York; Kong Oscar, st., Middell. Zee; Aislaby, st., Taganrog. Vertrokken 16 October. Vesta, st., Bordeaux; Glanperis, Parry, CardifF; Eliza, Wallis, Engeland; Eensgezindheid, de Groot, President van Rijckevorsel, van Grol en Batavia, Mink, alle 3 RigaCarl, Pettersen, FrederikstadAiso, st., Wyborg.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2