kraclit geeft om onder alle teleurstellingen des levens het hoofd omhoog te houden. „Het antwoord geven wij niet," schrijft het Nieuws. „Slechts willen wij er op wijzen, dat, wanneer het antwoord bevestigend moet luiden, de beide zelfmoordenaars te Groningen een stem van ernstige waar schuwing doen opgaan tot allen, wien de opvoeding van kinderen is toevertrouwd. Wij leven in een eeuw, waarin het onderwijs tot steeds hooger trap wordt opgevoerd, waarin men steeds meer te leeren krijgt, en het geleerde steeds beter geweten moet worden. Wij zullen de laatsten zijn, om daartegen te velde te trekken. Integendeel, wij stellen goed onderwijs zeer op prijs en zullen naar vermogen steeds ijveren voor de bevordering er van. Naast een hoofd heeft echter de mensch een hart, dat gevormd moet worden 't gemoedsleven heeft evenals 't verstand zijn hooge eischen en wee dengenen, bij wie dit uit het oog verloren wordt. Dit is, helaas, maar bij al te velen het geval in onze dagen. Wanneer dan bij 's levens wisseling teleurstellingen hun deel worden, rampen hen treffen, het genot, dat ze zoo ijverig zochten, hun geen ware bevrediging schenkt, dan hebben zij niets, waarop zij steunen, niets waaraan zij zich vasthouden kunnen, en verzinken zij in een poel van zedelijke verwarring of zoeken in zelfvernietiging hun heil. Niemand werpe den steen op hen, die misschien doolden naar den geest, maar wier zedelijk leven, voor zoover men weet, verre stond boven dat van menigeen, die in rust en vrede de achting zijner medeburgers geniet, omdat hij de leegte niet. voelt, die hun onverdragelijk schijnt te zijn geweest. Maar ieder steke de hand in eigen boezem, vrage zich af, hoe 't met hem zeiven staat, zie vooral op de hem ter vorming en opvoeding toevertrouwde kinderen, en bedenke, dat eenzijdige ontwikkeling des verstands niet bij magte is den mensch te wapenen tegen den strijd, dien hij eenmaal te voeren zal hebben, 't zij om zijn stoffelijk bestaan, 't zij om den vrede des harten, die hem even onmisbaar is als de lucht waarin hij ademt, of de spijs en drank, die hij tot onderhoud des ligchaams behoeft. Naast het hoofd, ja meer dan het hoofd, moet het gemoedsleven der kinderen gevormd wordenhet verstand moet ontwikkeld worden, maar 't karakter even zeer, en hart en gemoed zijn de akkers, die niet de onderwijzer, maar de ouders bewerken en bezaaijen moeten. In de school wordt de burger, het nuttig lid der maat schappij gevormd; de zedelijke mensch moet hoofdzakelijk gevormd worden in het huisgezin, door den vader en de moeder, die deze taak aan den schoolmeester alleen niet mogen en niet kunnen afstaan. Kool is er zegt Semper Virens dit jaar zoo over vloedig, dat op onderscheidene markten in Gelderland de landbouwers daarvan een gedeelte weer naar huis moeten nemenzoo is het ook met de peren, als de koopers niet aan de hoog gestelde eischen willen voldoen. Omtrent de tentoonstelling van zuivelbereiding, te Londen gehouden, meldt men aan het Hld. o. a.: Daar is heel wat melkvee op de tentoonstelling te zien. Prachtige Britsche koeijen met een kleed aan, dat deftige lui hen, wegens de smaakvolle kleur, zeer benijden, en kalfjes, zoo gelijkmatig zachtbruin-kleurig, dat men in de verte wanen zou reebokjes te zien. Te midden van al dat bekoorlijke ijdele vee prijkten twee plompe Hollandsclie koeijen, van Friesche afkomst, die juist vóór het uitvaardigen der wet tot slagting van Hollandscli vee aan de losplaats naar Engeland uitgevoerd zijn. De commissie en de jury waren echter niet geneigd, om alleen op uiterlijke hoe danigheden en schoonheid van vormen te letten, en had den een afzonderlijken prijs den eersten prijs uit geloofd voor de koe, die het meeste en de beste melk gaf. Ons Hollandsch melkvee heeft altijd een goede reputatie in Engeland genoten, en daarom was het zeer verblijdend, om te zien, hoe dat ook op deze tentoonstelling die wel verdiende reputatie ongeschonden wist te bewaren. Aan de „Ik vraag vergeving," wendde Liesje zich tot de oude barones, „ik wachtte reeds eenige minuten, voor ik het waagde uwe opmerk zaamheid te trekken, wijl ik vreesde u te storen," antwoordde zij kalm, op den hartstogtelijken uitroep der oude barones. „Ik kom," vervolgde zij, „slechts even, om gelukkige feestdagen te wenschen, zooals ik vroeger altijd deed, en om Nelly te zien." „Ga zitten, Liesje," sprak de jonge barones; „Nelly zal wel aan stonds hier komen zij is met Army en Blanka naar het park gegaan, en maar daar is zij reeds, ik hoor hare stem." De oude dame haalde ongeduldig de schouders op, toen Lise bedaard op de steeneu bank plaats nam, en vol deelneming naar de gezondheid der bleekc vrouw vroeg, wier wangen voor een oogenblik met een vlugtigen blos bedekt geweest waren, door de onaardige woorden harer schoonmoeder daarop te voorschijn geroepen. Men hoorde stemmen naderen, en Lise onderscheidde duidelijk die van haren vroegereu speelgenoot. Een benaauwend heet gevoel verwarde een oogenblik haar kalm helder brein toen drukten hare oogen de hoogste verbazing uit; want aan de zijde van Army bespeurde zij eene jonge dame, wier verschijning hare gehecle aandacht tot zich trok. Was dat een volwassen dame, of een kind, dat daar zoo bevallig te paard henen zweefde? En nu klonk eene zachte stem, echter met de uitdrukking van een bedorven kind: „Laat los, Army, laat losIk wil alléén eenige toeren voor tante rijden." Army trad terug, en het paard begon met langzamen statigen tred haar te naderenbij elke beweging van het dier werd de sier lijke gestalte als 't ware in een wolk gehuld door het luchtige witte gewaad; de oogen hield zij neergeslagen, en over het blanke voorhoofd blonk het overvloedig, prachtig goudkleurig haar in den helderen zonneschijn, en viel golvend op den rug neder. „Voortreffelijk, Blanka," riep Army, wiens blik als betooverend aan de bekoorlijke verschijning hing; „voortreffelijk; Mamscl Elise bij Benz rijdt niet beter." De oogen der oude barones fonkelden van vreugde, want zij was vroeger ook dikwijls bewonderd; en paardrijden is immers een der edelste liefhebberijen. „Meraviglia, mijn engel!" riep zij uit, toen de jonge dame stil stond eu op Army steunend, vlug uit den zadel sprong. „Gij houdt uw paard meesterlijk in bedwang; maar, raia cara, hoe durft gij zonder hoed in den zon rijden! Ik bid u uw schoone teint buiten moet men altijd „Wees onbezorgd, tante, ik verbrand nooit." Zij liet zich in den schommelstoel vallen, dien Army haar toe schoof, zonder liet jonge meisje te bemerken. „Mejuffer Elisabeth Erving, Nelly's vriendin!" sprak nu de jonge barones, haar voorstellende, „en mijne nicht, Blanka van Deren berg!" Blanka sloeg hare oogleden op, en beantwoordde met een naauw merkbaar hoofdknikje, zonder eenigszius van houding te veranderen, de bevallige buiging van het jonge meisje. .Hare donkere oogen bleven een oogenblik verwonderd op haar rusten, daarop greep zij haar waaijer, maakte die open, om daarachter een kleinen geeuw te verbergen. Wordt vervolgd.) Friesclie koe werd het eermetaal toegekend en wij betreuren te meer, dat Nederlandsch vee sedert 18771878 door eene wet, die niet gemakkelijk zal ingetrokken worden, ter dood veroordeeld is, zoodra dat vee den voet op Britschen bodem zet. Daar is eene verbazende hoeveelheid boter op de tentoon stelling te zien en te proeven. De Duitsche, Deensche, de Fransche en de Engelsche en last not least ook de oude Hollandsclie boter. Onder de afdeeling gezouten boter, ontmoette ik maar ééne Hollandsclie inzending, die van Gebrs. van Hasselt te Kampen, welke, ofschoon niet be kroond, zeer geroemd werd, zelfs door de Duitsehers, die haar aan beide zijden ingesloten hielden. Onder de versche boter daarentegen heb ik verschillende inzendingen uit Nederland aangetroffen, en wat een verrassenden indruk maakte, dat was ontegenzeggelijk de roemrijke overwinning, welke onze oude Hollandsclie versche boter, in spijt van de groote concurrentie uit den vreemde, hier behaald heeft. Een keurig oud-Delftsch vat boter van Pieter Huisman te Maasland behaalde den hoogsten prijs of zilveren medaille, en het vat daarnaast, de Friesche boter van de lieeren Harmens Zonen te Ilarlingen, won den tweeden prijs of bronzen medaille. Aanvankelijk bleek het moeijelijk om op de Hollandsclie bekroonde inzendingen onder zoovele vroemde de aandacht te vestigen, maar onmiddellijk na de beslissing der jury, heeft de heer Edward Rooze, die de belangen der Nederlanders op deze tentoonstelling behar tigde, een groot bord met reusachtige letters boven de Hollandsclie raten doen plaatsen met het opschrift: First Prize The Dutcli Putter. - Te Nowomoskow, in Rusland, heeft men een Duitschen landbouwer een kudde van 520 schapen ontstolen, zonder dat men een spoor van de dieven of het gestolene heeft kunnen ontdekken. Uit het noordwesten van Duitschland meldt men 't volgende: „Eene rijzing der graanprijzen heeft in den laatsten tijd belangrijke vorderingen gemaakt. Rogge uit de Zwarte Zee wordt te Londen met 155 mark de ton van 1000 kilo betaald, die in Julij 105 mark kostte, bij schaarsch aanbod. Het zwart brood is hier per stuk van 3| kilo reeds 12 ii 14 pfennige (7| a 8| cent) gerezen. Gemalen rogge, voor veevoeder, is van 9| tot 13 mark per hectol. geklommen. De invoering van de graanregten met 1 Januarij 1880 kan den toestand slechts verergeren, die ook voor den kleinen landman zeiven zeer gevoelig zal kunnen worden; daar bij hooge graanprijzen de veeteelt lijdt en het brood voor eigen- en arbeiders-gezinnen te duur wordt. Reeds hoort men bij den kleinen man, waar nog een varken gemest wordt, de klagt, dat hij bij hoogere prijzen van het roggemeel, het varken niet langer houden kan." De wijd en zijd bekende billartspeler Mangin maakte dezer dagen te Parijs in minder dan twee uren tijds 724 carambole-stooten achtereeneen aantal dat vóór hem nog door geen enkel speler werd bereikt. Alleen de heerSchoeffert te Chicago kwam hein onlangs nabij en maakte 690 carambole-stooten "V iscliLïerigteii. Zaturdag namiddag kwamen sleckls twee schuitjes met 60 en 80 loggen van Terschelling aan. De prijs was 6S en 71 cents per stuk. Na dien tijd is geen visch uit zee aaugebragt. Zeebaars eu paling werd nog al gevangen. Door het aanhoudend stormwcêr heeft men evenwel aan den zeekant sedert eenige dagen de fuiken niet kunnen ligten. De Urkcr schuitjes hunkeren naar beier weer, om op de schelvisch jagt te maken. Hun „zomer" was niet al te gunstig, zxodut nu de hoop op een goede beugteelt gevestigd is. Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee G. Kruys wordt met den 15 Nov. a. s. eervol ontheven van het bevel over het arlillerie-instruclieschip liet Loo. Dat kommandement wordt met den löden daaraanvolgende opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. J. P. Mercier. Met den 31 dezer worden op non-activiteit gesteld de luils. ter zee 1ste en 2de kl. P. Ie Comle en lt. C. A. L. Jansen van Afferden en de olf. van gez. 1ste kl. G. Karssen, dienende aan boord van het rainschip Stier, eerstgenoemde als 1ste oiï. de luit. ter zee 1ste kl. II. E. Verhpggen, die der 2de kl. A. G. J. baron van Plettenberg en S. K. Sijbrandi en de olf. van gez. 1ste kl. J. A. G. Hulst, dienende aan boord van den monitor Krokodil, eerstgenoemde als 1ste olf.; de luits. tei zee 2de kl. B. Betzen II. J. van Bissclick, dienende aan booid van het wachtschip tc llellevoetsluiseu de olf. van adm. 2de cn 3de kl. N. W. Lasouder eu W. Pronk, dienende respectivelijk aan boord van het rainschip Guinea en het schroefstoomschip Marnix en met dien datum, of wel met den dag der buiten dienstslelling van den monitor Adder, de luit. ter zee 1ste kl. H. L. G. YVolter- beek Muller, die der 2de kl. J. I.uytjcs, J. van Brnkcl Schimmel en jhr. G. S. Boreel, en de olf. van adm. 2de kl. W. 1'\ Klompé, dienende aan boord van dien bodem, eerstgenoemde als 1ste olf. Voorts worden met den 1 November a. s. geplaatst: aan boord van het wachtschip alhier, de luit. ter zee 2de kl. J. C. Cramer; aan boord van het wachtschip te llellevoetsluis, de luits. ter zee 2de kl. J. A. Kloet en P. C. W. Vandevelde; aan boord van het ramschip Guinea, de olf. van adm. 1ste kl. G. 1). van Werdt; en r.an boord van het schroefstoomschip Marnix, de olf. van adm. 2de kl. L. G'. Duhne; en met dien datum, of wel met den dag volgende op dien der buiten dienststelling van den monitor Adder: in de rol van het wachtschip alhier en belast met de waarneming der geneeskundige dienst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine, 's Rijks werf en het gedeelte van het corps mariniers, de olf. van gez. 1ste kl. I. Meijers De adelborst 1ste kl. W. Noorduyn en de off. van adm. 3de kl. E. Lensing, van het escader in Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 20 October. Aangevangen is het debat over liet ontwerp tot wijziging van de wet der tucht op (lc koop vaardijvloot. De minister van Justitie verklaarde nog dit jaar het ontwerp te zullen indienen houdende strafbedreiging tegen desertie van visschersvaartuigen. Morgen voortzetting. Daarna komt de Indische begrooting aan de orde. Donderdag avond zal de nominatie worden opgemaakt voor een lid der rekenkamer, terwijl die voor een ander lid zal gesehieden na het reces. FranürlJ K. Te Parijs is op 40jarigen leeftijd gestorven Aristide Boucicaut, tegenwoordig directeur van de magazijnen du Bon Marclié. Hij heeft zijn vader, den stichter der zaak, slechts 2 jaar overleefd. Thans is de belangrijke zaak zonder directeur. Als een der bijzonderheden van zijn leven wordt vermeld, dat hij een modelhoeve bezat, vanwaar hij eiken dag gratis melk zond aan het vondelingenhuis te Parijs. En g eland- De oude vrouwtjes in het armhuis van St. Gcorge, te Londen, hebben in de bladen eene bittere grief gelucht. Tot dusver kregen zij dagelijks hij haar middageten een half pintje (dat is één bierglas) slap bier. Men kan zich denken hoe die teug hare oude harten verkwikte; hoe zij was als een der weinige lichtpunten in de treurige, graauwe atmosfeer van het gesticht. En ziet, nu heeft een nieuwe doctor, die afschaffer is, goedgevonden een ander dieet in te voeren. De oude zielen krijgen geen bier meer. Zij mogen melk drinken maar alcohol geen druppel. De grillen van medici strekken zeker niet om het ver trouwen in de geneeskundige wetenschap te verhoogen. Een jaar of wat geleden werden zwakken en ouden van dagen door heeren doctoren aangemoedigd om maar flink zich te goed te doen aan portwijn, stout, ouden bordeaux en meer zulke kostelijke dranken. Tegenwoordig zijn opeens de bordjes verhangen, cn moeten wij ons met den meesten nadruk laten verzekeren, dat alcohol vergif is, zoodat zelfs een paar glazen sherry daags het sterkste gestel moeten ten gronde rigten. Wie verstandig en vrij is, stoort zich aan al die wispel turige geleerdheid niet, maar houdt zelf zijne maat in alles, en eet en drinkt overigens wat hem bekomt. Doch wee hun, die in het armhuis verzeilden! Het denkbeeld, dat eene bes van om en bij de zeventig haar ligehaam nog ondermijnen zou door het drinken van één glas slap bier daags, herinnert aan de welbekende anecdote van den veroordeelde, die bij zijn galgemaal geen zout wou eten, uit vrees voor het graveel. De verkoopwaarde van de landbouwproducten, als graan, wol, vee, enz. in Groot-Brittannië in één jaar is gemiddeld 3000 millioeu gulden. Dit jaar wordt het verlies tengevolge van het ongunstige weder op een vijfde of 600 miÜioen gulden gesteld. Dultsolilancl. Jl. Vrijdag bereikte de Kroonprins, die op het oogenblik in Italië vertoeft, zijn 48ste jaar. Aan de Köln. Ztg. werd jl. Zaturdag uit Berlijn getelegrapheerd„Het verbond tusschen Duitschland en Oostenrijk-IIongarije kan als een onbetwijfelbaar feit worden beschouwd." Het feit zelf werd reeds door den Engelschen minister van Buitenl. Zaken, lord Salisbury, duidelijk te verstaan gegeven. De Engelsche minister voegde er bij, dat dit een blijde boodschap was, die levendige belangstelling had opgewekt. Wat de Turken niet hadden kunnen doen, Rusland's uit breiding te stuiten, is thans aan Oostenrijk opgedragen, dat daarbij van de ondersteuning van Duitschland is verzekerd Een der Berlijnsche correspondenten van de Köln. Ztg. meldt, dat de Duitsche Keizer vele en ernstige bezwaren had, alvorens hij zich liet. bewegen genoegen te nemen met den nieuwen staat van zaken welke tot het bondgenootschap met Oostenrijk leidde; „doch," zoo schrijft de correspondent verder, „de overmoed en de vijandigheid van Rusland waren van zulk een aard geworden, dat Duitschland uit achting voor zichzelf genoodzaakt was op eigen veiligheid bedacht te zijn. Sedert menschengeheugenis had de Duitsche gezant te St.-Petcrsburg eene bevoorregte positie en generaal von Steinmetz was tot dusverre een persona ejrata aan het Russische hof. Maar tot verbazing van den gezant zeiven is deze toestand aanmerkelijk veranderd. Hij bespeurde dat men hem veronachtzaamde en den Franschen gezant met eene in het oog loopende welwillendheid bejegende. Groot vorst Nikolaas, broeder van den Keizer, kwam te Berlijn, nam zijnen intrek bij den Russischen gezant, vertoefde daar slechts incognito, doch verscheen voor het venster en ver heugde zich als hij door Pruissische officieren herkend en begroet werd; maar tien Keizer en het keizerlijke hof liet hij links liggen. Men zou ook kunnen bewijzen dat de vijandige opruijingen van de Russische pers niet gedaan werden zonder begunstiging van hoogerhand. Het traktaat van bondgenootschap tusschen Duitschland en Oostenrijk is dezer dagen geratifiëerd. De heer Oscar Carré, die zich met zijn circus thans te Munster bevindt, heeft een weddingschap aangegaan, om binnen den tijd van 14 dagen ieder paard zoodanig te dresseeren, dat het alle toeren in de hooge rijschool zal kunnen verrigten. Een cavallerie-officier, die de wedding schap aangenomen en beloofd heeft eene belangrijke sotn te zullen betalen zoo hij verliest, heeft als voorwaarde gesteld, dat Carré op het bepaalde tijdstip met het paard van den officier in eene openbare voorstelling proeven zal geven, dat hij het paard zooals vastgesteld is heeft afgerigt. OostenrUK. In den nacht van den 16 op 17 dezer heeft te Weenen een geweldige sneeuwstorm gewoed. De daken der huizen en de pleinen waren bedekt met een laag sneeuw van eenige duimen dikte. Uit den omtrek zijn dergelijke be- rigten ontvangen. In Galicie, Russie en de Alpenstreken is de winter begonnen. Ten zuiden der Alpen stond de thermometer op het vriespunt. Spanje. Een verschrikkelijke ramp heeft Spanje getroffen. De rijkste en meest bevolkte helft der provincie Murcia is door de wateren van Mundo en Segura overstroomd. Het aantal omgekomenen bedraagt meer dan 500; de verliezen zijn geraamd op 30 millioende ellende is groot. Krachtdadig wordt de steun van de Europesche pers ingeroepen om leniging te verkrijgen voor een nood, die aan die van Szegedin herinnert. Koning Alfonsus XII wil van zijne deelneming doen blijken en ter gelegenheid van zijn voorgenomen reis naar de havens der Middellandsc.he Zee, ook aan de geteisterde streken een bezoek brengen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2