In de op jl. Dingsdag te Schagen gehouden raads zitting, kwamen, na voorlezing en goedkeuring der notulen, in behandeling twee adressen van het. bestuur der onlangs opgerigte vereeniging tot bevordering van het openbaar lager onderwijs, waarbij werd verzocht: 1. dat ter beschikking van de vereeniging moge worden gesteld, organisering van een schoolfeest in dit jaar, en de gelden daarvoor op de loopende begrooting uitgetrokken; 2. dat op de begrooting voor liet volgend jaar, daarvoor moge worden beschikbaar gesteld f 200. Op het eerste verzoek werd, ook met het oog op het late jaargetijde voor het houden van een schoolfeest, afwijzend beschikt; terwijl het tweede met alge- meene stemmen werd toegestaan, zijnde reeds vroeger door B. en W. het gevraagde bedrag in de te behandelen be grooting opgenomen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de gemeente is gedagvaard door den aannemer der straatwerken, P. Ootes te Wognum, tot betaling van den eersten termijn der aan nemingssom voor genoemde werken, welke betaling door B. en W. is geweigerd, daar die werken, blijkens proces verbaal van afschouw, niet in behoorlijken staat, overeen komstig de acte van aanbesteding, waren opgeleverd. Daarna werd gelezen een regtskundig advies van den heer mr. A. P. de Lange te Alkmaar, waarbij werd geconcludeerd dat de gemeente ten dezen verdedigend optreedt. Dien overeenkomstig wordt besloten. Vervolgens kwam in behandeling de begrooting voor het volgend jaar, welke onveranderd, gelijk die door B. en W. is aangeboden, tot een bedrag van f24,427.88 werd vastgesteld. Daarop zijn o. a. uitgetrokken, naar aanleiding van des wege ingekomen adressen, de volgende subsidiën: Harmo niekapel f 100, Bouwkundige Teekenschool f 50, Depar tementale Herhalingschool f 50, Departementale Bewaar school f 270, (door de commissie was f 300 verzocht). Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat B. en W., ingevolge de in de vorige zitting ontvangen opdragt, onder handelingen hadden aangeknoopt met de eigenaren van het terrein benoodigd voor de vergrooting der gemeenteschool. Aangezien B. en W. echter nog eene vermindering van den gevraagden koopprijs hoopten te verkrijgen, moet de behan deling dezer zaak alsnog worden aangehouden. Aange nomen voor kennisgeving. Bij de nu volgende rondvraag, zegt de heer Govers het wenschelijk te achten, dat de zittingen op een anderen dag, bijv. Woensdag, werden gehouden, daar die op Dingsdag door het lid Noë, (afwezig) door diens beroepsbezigheden waarschijnlijk in het geheel niet, en door spreker zeer moeijelijk kunnen worden bijgewoond. Wordt besloten dat hierover in de volgende zitting zal worden beraadslaagd. Daarna werd de zitting gesloten. In de afdeeling Waard van den polder Waard en Groet is een groote verbetering tot stand gebragt. Er is aldaar een stoomgemaal in werking gesteld, zoodat Waard in dit opzigt gelijk staat met Gx-oet. Het stoomgemaal, een cen trifugaal, gedreven door een machine van zestien paarden krachten, voldeed aan alle billijke eisclien en beantwoordt ten volle aan de gekoesterde verwachtingen. Het werk is een aanbeveling te meer voor de vervaardigers, de heeren de Wit Co., ingenieurs te Amsterdam, die op het gebied van polderbemaling hoe langer zoo meer hun sporen verdienen. De te Rotterdam gevestigde Vereeniging tot bevor dering der Zendingszaak heeft jl. Woensdag avond in de Prinsenkerk aldaar hare 27ste jaarlijksclie openbare ver gadering gehouden, die door eene talrijke schare belang stellenden werd bijgewoond. De zendeling-leeraar Teffer, van het eiland Savoe, deelde een aantal bijzonderheden mede omtrent zijne inspectiereis op de Zuidwester-eilanden. Ongeveer 25 jaren geleden was hij van Rotterdam naar gindsche gewesten vertrokken. Veel had hij in dien tijd gezien en ondervonden, waaruit hem was gebleken, dat de toestand van den zendeling niet altoos zoo donker is, als men wel eens meent. Inzonderheid was hem dit op de genoemde reis gebleken op het eiland Letti. Al wordt er wel eens gevraagd: wat geeft toch die wekkende gebouw, dat door de volle middagzon beschenen werd in Blanka's kamer sloot juist hare kamenier de ramen. „Hoe onverstandig!" riep Blanka uit, en sprong overeind. „Zij weet, dat ik van warmte houd, en dan nog die ontzettend vochtige lucht in de oude hooge kamers Nelly, zeg haar dat zij de vensters open moet laten." De kleine liep haastig naar het slot, blijde dat zij aan de drukkende verveling kon ontkomen. „Wat zijn eigenlijk mijne kamers, Army? Men kan in dat doolhof van ramen geen weg vinden," vroeg Blanka. „Daar, cousine, op de tweede verdieping; uwe kleedkamer is digt bij den toren." „O, dat is die deur, zoo kunstig onder het groene behang ver borgen ik kon maar niet gewaar worden of achter de vastge spijkerde plooijen een oude kast of eene deur verborgen was. Maar, waarom heeft men mij de torenkamer niet gegeven P Daar moet een heerlijk uitzigt ziju „Het spijt mij zeer, Blanka; ik had hetzelfde idee; maar groot mama schijnt eene bijzondere reden Zoo, spookt het er misschien?" viel zij hem in de rede. Army lachte. „Dat niet, cousine; ik weet er ten minste niets van; of het moet de jonker van Streitwitz zijn, die zich eenmaal om uw bekoorlijk evenbeeld heeft doodgeschoten, zooals de over levering luidt." „Army, ik bid u, maak dat ik de torenkamer krijg!" Hare stem klonk zacht, als van een vragend kind. „Ik zal het grootmama nog eens vragen, Blanka." „Maar spoedig, Army," riep zij, en zag hem lagchend aan. Hij was verrukt. „Zeker, dadelijk!" stamelde hij; want z66 be koorlijk had zij er nog niet uitgezien, zoolang zij hier was. „Blanka," liet hij er op volgen, „ik vrees, dat gij u hier erg verveelt." „Ik bid u, spreek dat woord niet uit, vertel mij liever wat, neef tot ik naar binnen moet om toilet te maken. Voor wie kleedt men zich hier eigenlijk?" zeide zij, schouderophalend. „Zeg eens," ver volgde zij, en schommelde zich weder in haar stoel, „wie is dat meisje, waartegen uwe grootmoeder neem het mij niet kwalijk zoo onuitsprekelijk lomp was?" „Liesje Erving." „Dat weet ik; maar wie is haar vader? Zij sprak van haar rijtuig?" „Haar vader is de rijkste man in den omtrek, Blanka; bezitter cener papierfabriek vandaar grootmama's spot over de lompen eigenaar van verschillende bosschen, waarin wij wandelen kunnen, dewijl zij aan ons park grenzen." „En waarom mag tante het meisje niet lijden?" „Ja, Blanka, wanneer vraagt grootmama naar een waarom? Zij heeft altijd een onverklaarbaren afkeer van het jonge meisje gehad buitendien ergert het haar, dat Nelly zoo intiem met haar omgaat; zij houdt streng vast aan het onderscheid van stand en heeft, om de waarheid te zeggen, daarin gelijk." {Wordt vervolgd Evangelisatie? daar was hem ruimschoots gebleken, dat zij niet ijdel was geweest. Na dit in de aldaar plaats hebbende ontwikkeling van godsdienst en beschaving te hebben aangetoond, gaf hij eene omschrijving van het zendingswerk op Timer, alwaar nog met lioogen lof van den leeraar Schot wordt gesproken en waar nog wel een onrustig en lastig bergvolk woont, maar twee Christen negorijen naar het getuigenis van den resident een voor muur vormen ter beveiliging van geheel Timor-Kocpang. Voorts sprak hij nog over de 17 scholen op het eiland Rottie, alsook over liet verschil tusschen de Christelijke en Mahomedaansche negorijen in de Mol ukken, alles om nader te bevestigen, dat de zending daar niet vruchteloos is. Daarna trad als spreker op ds. K. F. Ternooy Apèl, predikant te Amsterdam. Deze stelde de vraag: wat de deelneming aan het zendingswerk moet zijn; niet wat voor dat werk wordt gedaan, maar hoe het gedaan wordt, wat er toe drijft, van welk beginsel men er bij uitgaat. Immers, er kunnen ten deze verkeerde drijfveeren bestaan. Men kan aan het zendingswerk deelnemen b. v. welstaans halve, of om bij dezen of genen in een goed blaadje te komen, enz. De deelneming moest echter niet anders zijn dan een werk van behoefte en eer. Overigens had zijne rede ten doel, aan te toonen, wat daartoe behoort, wat er uit volgt, en hoe het zoo kan worden en zijn. Van een landbouwer te Klundert verdronken dezer dagen 51 jonge schapen. De prijzen van het jonge vee zijn te Deventer zoo laag, dat sommige ingezetenen een vette pink koopen, waarvan zij de huid en de nagelhouten verkoopen en waarna hun het overige vleesch enz. op 12 h 14 cents per kilo komt te staan. Aan de wekelijksclie veemarkt waren ruim 300 runderen aangevoerd. De handel was zeer traag en tegen merkelijk lagere prijzen werden slechts eenige stuks verkocht. 't Schijnt in Friesland niet bijzonder veilig te zijn en nog grooter onveiligheid wordt gevreesd. De commissaris des Konings aldaar heeft ten minste, naar aanleiding van een voorstel van den procureur-generaal, de gemeente besturen gewezen op het wenschelijke om met het oog op de toenemende diefstallen en den naderenden winter in de dorpen afzonderlijke commissiën in te stellen ter bevordering van de nachtwacht ten platten lande. Tusschen de gemeenten Desschei, Lommei en Luyck- gestel bevindt zich een punt, waar op één enkel bunder lands, zich twee koningrijken, drie provinciën en zeven gemeenten vereenigen. Dit punt heet „de Zeven Heerlijkheden." Aldaar loopen, bijna in den vorm eener ster, te zamen Moll, Baelen, Lommei, Luyckgestel, Arendonk, Postel en Reuzel (Luyckgestel en Reuzel, Holland-Noord-Brabant zijnde; Lommei Belgisch-Limburg, de overigen allen van de provincie Antwerpen, zoo is de zaak spoedig uitgemaakt). Om dit bunder land te koopen, zou men met velen moeten afrekenen, maar ook: men zou hierdoor grondeigenaar worden in twee koningrijken, in drie provinciën, en tevens in zeven verschillende gemeenten. Volgens de Post, hebben de astronomen op de noor delijke helft der planeet Jupiter een roode vlek ontdekt van elliptischen vorm, die ongeveer één-vijftigste gedeelte der oppervlakte bedekt en dus zoo groot is als Europa. Een natuurverschijnsel van dien aard was tot nog toe op dit heraelligchaam niet waargenomen. De Gaulois meldt, dat de ex-Keizerin Eugénie van plan is in Februarij a. s. naar Zoeloeland te gaan, om te bidden op de plaats waar haar zoon het leven verloor. De Russische troonopvolger en de Prins van Wales verlaten heden Parijs. Adelina Patti is uit Engeland te Parijs gekomen. Te Stockholm is den 16 dezer het stadhuis met eenige huizen in den omtrek afgebrand. Het verdrinken van pasgeboren kinderen van het vrouwelijk geslacht is iets wat in China niet zelden voor komt. Arme lieden doen het om zich van de zorg voor onderhoud en verpleging van de kleine te ontdoen, rijken omdat zij opzien tegen de kosten van een eventuëel uitzet. Wel trachtte reeds menig gouverneur in deze of gene provincie van het Hemelsche rijk aan dit afschuwelijk gebruik een einde te maken, doch zijne maatregelen leden telkens schipbreuk op den onwil van plaatselijke overheden. Nu heeft onlangs de mandarijn Foochow ten dezen opzigte het volgend karakteristiek besluit uitgevaardigd: „Wanneer arme menschen een kind van het vrouwelijk geslacht geboren wordt, dat zij vermeenen niet te kunnen opvoeden, zoo moeten zij het naar het vondelingenhuis brengen, waar voor het kind gezorgd zal worden. Daar het den buren nood zakelijkerwijs niet onbekend kan blijven als hier of daar een pasgeboren wicht verdonkermaand is, zoo zijn deze gehouden de zaak bij de overheid aan te brengen, bij verzuim waarvan zij zelf de verdiende straf zullen ondergaan. Dewijl het in den regel de baker is die het verdrinken bewerkstelligt, of die althans van naderbij met de zaak bekend is, zoo moet deze insgelijks voor 't geregt gebragt worden om de schuldige straf te ondergaan. Het onderzoek naar de misdaad moet op de volgende wijze plaats hebben. De „oudsten" stellen bij de „honderd mannen," deze bij de familiehoofden, en deze wederom bij de buren een onderzoek in. Wanneer de familiehoofden of de „honderd mannen" mogten blijken de handlangers, heelers of medepligtigen in 't plegen der mis daad te zijn geweest, dan worden zij eveneens gestraft. Maar men moet zich in acht nemen voor valsche aanklagten, want valsche beschuldigers zullen onverbiddelijk streng gestraft worden." (Ausland.) In Amerika heeft men zich thans weer verdienstelijk gemaakt door het uitvinden van een machine, dienende om gedoode varkens snel van de borstels te ontdoen. Te Cin- cinnati gedane proeven toonden aan, dat men binnen 57 seconden een vijftigtal varkens kan behandelen. De uit vinder gelooft echter, dat zijn toestel nog voor volmaking vatbaar is en alsdan 100 varkens per minuut zal kunnen schoonmaken. Viscnto erigten. De hier aanwezige vloot ging gisteren morgen in zee om de vloedstreek achter de Gronden te doen. De vangst was nog al verschillend; de een had 25 roggen, 15 schelvisschen en 30 tongen een ander 5 roggen, 1 sckelvisch en 5 tongen, enz. De prijzen waren zeer hoog; rog gold van 83 tot 93 cents per stuk, schelvisch 60 cents per 100 stuks (klein en groot), tongen 75 cents en tarbot f 10 per stuk. Eene hoeveelheid van 40 tongen werd voor f 31 verkocht. Vele schuitjes kwamen gisteren van Urk, zoodat er heden eene groote vloot in zee is. Zeebaars en paling is niet van belang gevangen. Benoemingen, enz. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Enkhuizen is benoemd de heer P. van der Mark, thans tc Sittard. De kapt.-luit. ter zee I). G. E. Wolterbeek Muller, 1ste off. aan boord van het wachtschip alhier, wordt met den 31 dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 November vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. M. Brevet. De luit. ter zee 1ste kl. G. J. Buyskes, dienende als 1ste off. aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 16 November a. s. overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam en belast met het bevel over de met dien datum in dienst te stellen stoomkanonneerboot Gier. In de betrekking van lsten off. wordt hij met dien datum ver vangen door den luit. ter zee 1ste kl. J. G. J. Spanjaard. De luit. ter zee 2de kl. J. C. van Wesscm, dienende aan boord van het rumschip Guinea, wordt met den 31 dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 November vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. II. Dittlof Tjassens. Oost-Indib. Ontslagen: eervol, de gewezen commandeur voor scheepsbouw op Onrust, W. C. Willemse; eervol, wegens ziekte, de 2de machinist bij de Marine P. J. Schaap. Benoemd tot adjudant van den gouverneur-generaal de luit. ter zee 2de kl. A. 0. van der Sande Lacostc, ter vervanging van den luit. ter zee Lste kl. jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstad. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 21 October. Het ontwerp tot wijziging van de tucht op de koopvaardijschepen is aangenomen met 42 tegen 14 stemmen. Daarna is de discussie over de Indische begrooting aangevangen. De heer I.enting bestreed de houding der regering in zake de vreemde nederzettingen. De heer Kcuchenius wees op de nadeelige werking der patentbelasting in Indië. Zitting van Woensdag 22 October. De beraadslagiug over de Indische begrooting is voortgezet, o. a. heeft de minister van Goltslein het woord gevoerd. De minister heeft de houding der regering, in zake de belastingeu voor Indië, verdedigd, en het aangevoerde door den heer Keuchenius zooveel mogelijk opgehelderd. De heer van der Hoeven neemt de belastingen, aan Indië opgelegd, in bescherming en doet uitkomen, dat de Europeanen aldaar moeijelijk te bewegen zullen zijn om zich tegen de regering te verzetten, daar dit verzet voor hen in de eerste plaats nadeelig zoude zijn. Elngelana. Generaal Roberts heeft bij zijn intogt binnen Kaboel eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de bevolking o. a. sommeert de wapenen neer te leggen en hun een schatting oplegt. Die proclamatie werd door den generaal v(5dr de algemeene verspreiding voorgelezen en in het Kabuleesch en Perzisch woord voor Avoord vertolkt, zoodat aan de formaliteiten in alle opzigten voldaan is. De proclamatie luidt: „Volk van Kaboel! In het begin van October vaardigde ik eene proclamatie uit, waarin ik u verwittigde, dat het Engelsche leger op marsch was om Kaboel te bezetten en u waarschuwde, dat wie zich tegen den marsch van het leger verzette, als een rebel tegen het gezag van den Emir zou worden behandeld. In weerwil van die waarschuwing verzette zich de bevolking van Afghanistan en vooral van Kaboel voortdurend tegen den marsch van het leger. Het zou daarom den eisch der regtvaardiglieid niet overschrijden, als Kaboel met den grond werd gelijk gemaakt. Maar het gouvernement van Engeland heeft medelijden en genade geoefend en besloten, dat Kaboel gespaard zal blijven. Het is besloten, dat de gebouwen van de Bala-ILissar en de stad, die aan een behoorlijke militaire bezetting in den weg staan, gesloopt zullen worden. Een zware schatting, waarvan het bedrag later zal worden vastgesteld, zal den inwoners worden opgelegd. Een militair gouverneur zal worden aangesteld over de stad en tien mijlen daar buiten. Dit district zal onder de krijgswet staan en daar binnen zal een ieder zijne wapenen moeten uitleveren. Ieder, die na een week bevonden wordt wapenen te dragen, zal met den dood worden gestraft. Zij die iets in hun bezit hebben, wat aan het Engelsche gezantschap heeft behoord, moeten het op de strengste straf, dadelijk uit leveren. Een belooning van 50 ropijen wordt betaald voor de aanwijzing en veroordeeling van elk, die mede- pligtig is aan den lafhartigen moord, die een blijvende schandvlek is op den Afghaansehen naam. Voor een officier tot den rang van kapitein wordt 75 ropijen, voor een hoofdofficier 125 ropijen betaald; voor ieder Engelsch geweer, dat ingeleverd wordt, 3 ropijen. De inlandsche troepen zullen door de stad marcherenden sirdars wordt bevolen, tegenwoordig te zijn." Spanje. Volgens de laatste berigten zijn bij de overstrooming van Murcia meer dan 1000 menschen omgekomen en reeds 750 lijken gevonden. Berillen Betreffende ie StoowaartMtscliaraij Nederland. op beis van batavxa naar amsterdam: Voorwaarts 22 October te lJrauiden aangekomen. KoninginEmma 20 October van Napels vertrokken. Prins Hendrik. 22 October van Port-Saïd vertrokken. CelehesII October van Batavia vertrokken. op reis van amsterdam naar batavxa: Prins v. Oranje. 3 October van Suez vertrokken. Prinses Marie. 16 October van Suez vertrokken. Madnra 21 October Gibraltar gepasseerd. xn ladxng naar nedehland: Kon.derNederl. 27 September te Batavia aangekomen. PrinsesAmalia. 9 October te Batavia aangekomen. xn lading naar oost-indië ConradVertrekt 25 October van Amsterdam. BursernjKe Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Gcene. GETROUWD: P. Janssen en E. Roosloot. K. Bakker en A. Iloelandt. P. Rijper en A. Sjoukes. BEVALLEN: M. C. Philips, geb. llin, Z. M. G. Henning, geb. de Graaff, D. G. Ran, geb. Blomberg, D. OVERLEDEN: J. Kamp, 3 maanden. P. J. G. Teeken, 5 maanden. B. Grunwald, 2 weken. Gemeente TEXEL. Van 15 tot 22 October. ONDERTROUWD: Dirk Lemstra en Ckarlotta Eelman. GETROUWDGeene. GEBORENGerrit, zoon van Sacom Roosendaal en Grietje Eelraan. OVERLEDEN: Geene.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2