Ingezonden Mededeelingen. Te Dordrecht vraagt een mevrouw in liet advertentie blaadje een los meisje. Een ander vraagt een vaste knecht. Aan het U. D. wordt uit een brief van Atsjin het volgende medegedeeld ,/De leger-commandant is nu sedert eene maand hier en heeft geheel Atsjin, d. i. onze vestigingen, in de puntjes opgenomen, zoodat die uitstekend over alles oordeelcn kan als hij weder te Batavia is: en dat is noodig, anders worden allerlei onbekookte veranderingen in den tegen- woordigen toestand gebragt, nu de oorlog als geëindigd kan beschouwd worden en heel spoedig enkele bataillons vertrekken zullen, en alles weer op voet van vrede en vast garnizoen zal worden geregeld. De lui die het eerst hier voor vast geplaatst worden, zullen het niet treffen, want alles moet nog kolossaal veranderen eer men hier met zijn gezin kan heentrekken en wonen; van de bestaande woningen is niets te maken, er moeten geheel nieuwe gebouwd worden, en dat zal nog een poos duren wegens de aanstaande bezuinigingen. Van de magazijnen deugt niets, wat ook door den leger-commandant werd beaamd, toen hij onlangs deze inrigtingen inspecteerde; er zal dus nog heel wat geld moeten uitgegeven worden om alles hier goed te krijgen. Generaal van der Heyden heeft alle eer van het beëindigen van dien roekeloos begonnen oorlog, al heeft men de lui dan ook wel eens door branden moeten dwingen zich te onderwerpen, wat zoo afgekeurd wordt; maar met zachtheid waren de Atsjinezen zeker niet te overwinnen en men vergeet dikwijls, dat dit soort van volk zich niet overwonnen noemt, indien ze het teeken er van (d. i. verwoesting) niet zien en de kracht der wapenen niet gevoeld hebben/' Te Vlissingen zijn proeven genomen met een nieuw reddingstoestel, door den uitvinder, den heer Danco, van Antwerpen, reddingsvest (gilet de sauvetage) genoemd. Het bestaat uit een net vest van zwarte stof, dat door zijne bijzondere constructie door den drager in eenige seconden in een onfeilbare zwemmachine hervormd wordt, door tussclien de voering lucht in te blazen, waartoe zich aan den binnenkant een gutta-percha buisje met mondstuk bevindt. De heer Danco heeft, om het ook voor dames geschikt te maken, corset-vesten gemaakt, die evengoed aan het doel beantwoorden. De proeven voldeden uitmuntend. Twee jonggehuwden te Arnhem, die hun huwelijk kerkelijk wilden doen inzegenen, kwamen aldaar zoo be schonken aan, dat zij, vóór het altaar gekomen, de hevigste ruzie kregen en de geestelijke genoodzaakt was, hen uit de kerk te doen zetten. De vetweiders te Deventer verspelen dit jaar veel geld. De vette koeijen zijn thans goedkooper dan de prijzen waarvoor zij (gust) werden aangékoeht, zoodat zij het weidegeld en daarenboven nog een gedeelte van den inkoop van het vee verloren hebben. Men schrijft uit Lemsterland, dd. 23 dezer: „Zeer levendig is tegenwoordig de handel in kalveren, misschien wel toe te schrijven aan de zeer gedrukte prijzen: de beste kunnen naauwelijks f 25 bedingen. In jaren is de prijs niet zóp laag geweest. Enkelen echter, die aan vele en verschillende kenmerken moeten voldoen en o. a. van veel melkgevend en groot en fraai ras moeten afstammen, zijn tot voor f 100 verkocht aan iemand uit Amerika, hier te lande rondreizende om zich van ras-fokvee te voorzien. Dezer dagen is te Roermond voor 't eerst een stuk ve° geslagt, dat, uit Amerika aangevoerd, te Antwerpen was gekocht geworden. Door de spoorwegverbinding met laatstgemelde stad is voortaan de aanvoer van Transatlantisch vee verzekerd en het middel gevonden om de vasthoudend heid der slagers aan de oude prijzen van 50 tot 60 cents per half kilogram tegen te gaan. Zoo ziet men dezelfde oorzaken, gemakkelijk en versneld verkeer, vrijen uit- en invoer, die aanvankelijk geleid hebben tot prijsverhooging van alle levensbehoeften, nu ook weer werkzaam om de opdrijving der prijzen te matigen. Even min als de regering vroeger het verzoek der verbruikers heeft ingewilligd, die beperking of verhindei'ing van den uitvoer van vee vroegen, zal zij nu toestemmen in het verzoek der veehouders, die niet ongaarne, om het verder terugloopen der prijzen tegen te gaan, den invoer van vreemd vee zagen verhinderd of beperkt. Te Yenlo is dit jaar, uit Italiaansch zaad, een monster- bloemkool gewonnen; die kool weegt 71 kilogram en de sneeuwwitte „bloem" beeft een middellijn van ruim 1 meter. Volgens de Whitehall Review heeft Victor Ilugo zich in dezer voege over Zola uitgelaten, dat zijne werken nooit eenigen blijvenden invloed kunnen hebben op de Franscbe letterkunde. Is iets is volgens Hugo duurzaam in de letter kunde, tenzij het tot het goede, schoone opleidt. Hij wil niet alle talent aan Zola ontzeggen, maar zijne werken zullen niet blijven leven; zij missen levensvatbaarheid. De veepest, die men meende in Oostenrijk geheel bedwongen te hebben, heeft zich aldaar op nieuw vertoond en in heviger mate dan ooit te yoren. Men telt thans reeds vier-en-twintig plaatsen waar die ontzettende ramp hare verwoestingen onder het vee aanrigt. V isctLtoerigten. Dc vangst der schuitjes, die hier visschen, was gisteren evenals des Donderdags. Men ving van 2 tot 20 schelvisschen, van 10 tot 30 tongen en van 10 tot 30 roggen. De prijzen waren, evenals Donderdag, zeer hoog. Gisteren avond kwamen een 12tal schuitjes van Terschelling aan, die groote vangst hadden. Tongen (naar grootte) 10 tot 50 cents, tarbot f 1 f 9 per stuk, schelvisch f 31 per honderd (veeal klein en schubbeloos), rog 50 53 cents per stuk, een groote steur f 11 en enkele kleinere steuren. Paling en zeebaars is bijna niet gevangen. Heden morgen ging de vloot in zee, doch keerde terug, daar buiten te veel bries was. Henoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. jhr. J. A. G. van der Staal en de olT. van adm. 3de kl. P. A. Molenaar, van het escader in Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luits. ter zee 2de kl. A. G. I. baron van Plettenberg, J. C. van Wessem, J. D. lleyning en R. Betz en de adelborsten Istekl. H. Herman, G. L. Goedhart, S. Woldringh, J. Beeekman, M. W. L. Olivier. B. Nierstrasz, J. J. van Laar, G. C. D. baron van llardenbroek en H. T. Hoven worden met den 11 November a. s. geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis. De ofT. van adm. 3de kl. C. C. Hamacher, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 15 Novem ber a. s. op nor.-activiteit gesteld en met den ]6den vervangen door den ofl". van adm. 3de kl. P. A. Molenaar. Staten-Greneraal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 23 October. Bij het Hoofdstuk Uitgaven in Indië van de Indische begrooting werden tal van punten besproken, waaronder het inlandsch onderwijs. De heer Mocns drong aan op bevordering der opleiding aan de kweekscholen. De heer Heydenrijck achtte onderwijs zonder godsdienst onmogelijk. De heer Keuchenius verdedigde zijne eerste rede, die bedoelde de onoverkomelijke klove aan te wijzen tusschen Protestanten en Cntho- lieken, hoe eenstemmig zij ook zijn in vele opzigten. Dc heer van der Hoeven laakte, dat de heer Keuchenius den fakkel der tweed ragt was komen werpenverschil van geloof was als geen onoverkomelijk bezwaar aan te merken. Zitting van Vrijdag 24 October. Aan de orde is de voort zetting der beraadslaging over de Indische begrooting voor 1880, en in 't bijzonder over Hoofdstuk II (uitgaven in Indië). De heer van der Kaay betoogt de noodzakelijkheid om dc Waterstaatswerken in Indië door ingenieurs te doen uitvoeren en niet het toezigt op die werken toe te vertrouwen aan administratieve ambtenaren. De minister van Koloniën verzekert daarop, dat hij de aanschrijving van zijn voorganger tot inkrimping van het ingenieurs-personeel heeft ingetrokken. Bij afdeeling Oorlog wijdt de heer van der Hoeven een woord van hulde aan land- en zecmagt in Atsjin, en inzonderheid aan den uitstekenden bevelhebber van der Heyden. Zijne woorden worden met luide bravo's begroet. Achtereenvolgens worden met algemeene of aanzienlijke meerderheid van stemmen aangenomen Hoofdstuk II (uitgaven in Indië), Hoofdstuk I (uitgaven in Nederland), Hoofdstuk I (middelen in Nederland) en Hoofdstuk II (middelen in Indië). De Kamer is daarna op reces gescheiden. FranKrijli. Het Journal de Loiret bevat een mededeeling, waar voor het blad bepaald instaat en waaruit blijkt, dat Pruissen, Rusland, Oostenrijk en Italië zich verstaan hebben omtrent de oprigting van een speciale politie te Parijs, die bestemd is het oog te houden op de Socialisten en op de wijze waarop zij de relatiën met hun geestverwanten in het buitenland onderhouden. Dat Spanje niet in dit verbond opgenomen is, zegt het blad, is alleen daaraan toe te schrijven, dat het geen geld genoeg beschikbaar had om mede de zware kosten te dragen, die de organisatie dezer zaak vorderde. Een huurkoetsier te Parijs vervoerde eergisteren in zijn vigilante twee vrouwen. Plotseling hoorde hij binnen in het koetsje een hevige woordenwisseling en eindelijk het geroep van moord. Toen hij het portier opende, bleek het, dat de twee „dames" in het rijtuig een tweegevecht metscharen gebonden hadden, waarbij een van haar met een half af- geknipten neus het veld of liever de koets had moeten ruimen. Engeland.. Ongeveer 500 pachters van markies van Sligo en graaf Lucon hebben op een vergadering te Ballinvay, niet ver van Westport, eenparig besloten geen pacht meer te betalen, zoolang de grondeigenaars geen vermindering van de pacht- penningen hebben toegestaan. Ook kwamen zij overeen, geen bezittingen te pachten, waarvan de vroegere pachters wegens het niet opbrengen van de pacht ontslagen zijn. Zij zullen ieder, die zich niet overeenkomstig deze overeen komst gedraagt, als een vijand beschouwen. Op een meeting te Armoglidoan heeft zekere Davitt, die wegens medeplig- tigheid aan een Feniansche zamenzwering geruimen tijd in de gevangenis heeft doorgebragt, een zeer oproerige toespraak gehouden. Hij ruide de pachters op tot verzet tegen de overheden, die op de hand zijn van de grond eigenaars. Men behoefde z. i. niet bang te zijn voor de naar Ierland ontboden soldaten, die zicli door de Zoeloes lieten verslaan. Deze laatste frase had een buitengewoon effect, vooral daar de soldaten op dat oogenblik nog op een vrij grooten afstand waren. In de nabijheid van de kerk van Clanallan, graafschap Down, werd een dreigend plakkaat van den volgenden inhoud aangeslagen: „Gelieve hier notitie van te nemenIeder, die in dit land komt, om meer dan 1 p. st. per akker land te geven, mag zijn lijk wade en doodkist wel medebrengenwant wij willen geen landheeren, die ons het vel over de ooren trekken, zooals Brady, langer aanmoedigen. Zijn huis zal dan den eigen avond van zijn komst in liet land in brand gestoken worden." De Engelsche pers en ook de loyale Iersche bladen dringen er op aan, dat aan de agitatie zoo spoedig mogelijk een einde worde gemaakt en dat in de eerste plaats de volks- opruijers voor de uitspattingen van bet volk verantwoor delijk worden gesteld. In dien geest uit zich o. a. de te Dublin uitkomende Daily Express. De Londensche Globe zegt: „De mannen, die het land op deze wijze beroeren en in vlam zetten, zullen het aan zichzelf te wijten hebben wanneer zij storm oogsten, na wind gezaaid te hebben. Geen regering kan werkeloos blijven, waar een bevolking, op een dwaalspoor geleid door de leer „eigendom is diefstal," met den eigendom der grondbezitters op een wijze wil rondspringen, als ware zij er de eigenaars van." Deheeren Parnell c. s. kunnen er zeker van zijn, dat de regering volstrekt niets doen zal tot leniging van den nood in Ierland, zoolang een dergelijke handeling zou kunnen worden beschouwd als een toegeven aan of een vrees voor revolutionaire pressie. Even zeker is het, dat elke poging van de anti-pacht-agitateurs, om de door hen verspreide theoriën in practijk te brengen, met kracht zal worden onderdrukt. Men zal zich herinneren, dat een paar maanden geleden een jonge dame te Liverpool, die op 't punt stond in het huwelijk te treden, plotseling verdween. Daar er geen schijn van grond bestond voor het vermoeden, dat de aanstaande bruid zich vrijwillig had verwijderd, vreesde men het erg3te voor het jonge meisje. Door de politie in het geheele Koningrijk en vooral in Liverpool werden geen moeite en kosten gespaard om het spoor der ongelukkige te vinden. Thans meldt Daily News, dat de gezochte te Londen door een geheimen agent van politie is gevonden. Er is terstond om den vader geseind, die naar Londen is gekomen. Spanje. De Koning is den 21 dezer te Murcia aangekomen. Hij is t^ paard de stad doorgereden en heeft vervolgens den omtrek bezocht, waar hij hulp aan de ongelukkigen heeft verstrekt. Hij is met eene onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen. De inschrijvingen voor de slagtoffers der overstrooraing wijzen reeds een hoogst aanzienlijk cijfer aan. Een burger van Alicante heeft voor 8 millioen realen (1 inillioen gulden) ingeschreven. ons een geno<?gcjn aan onze lezers £a Haï A *e bunnen mededeelen, dat de beroemde i a&iiuu.K leedermagazijnen voor Mannen en Kinderen van Ii% BKLLK JIKI)I\IKEtE, besloten hebben hun geïllustreerden catalogus voor het wintersaizoen naar Holland te zenden. Deze uitgebreide inrigting, eene der merkwaardigheden in de Fransche hoofdstad, bevat alles wat tot het toilet van den man behoorthet onderscheidt zich van alle andere soortgelijke inrigtingen door hare lage prijzen, élégante coupe, soliditeit en de keuze harer stoffen. Wij raden ten zeerste hen, die verlangen zich smaakvol te kleeden, aan, den catalogus van I*.% IIÏ^I.LK JAHDflNIKRH aan te vragen, welke hun gratis en franco zal worden toegezonden. Berillen letreïeiiie ie StooiTaartiaatscliappij Hederlaiii. op reis van batavia naar amsterdam: KoninginEmma 20 October van Napels vertrokken. Prins Hendrik. 22 October van Port-Saïd vertrokken. Celehes11 October van Batavia vertrokken. op reis van amsterdam naar batavia: Prins v. Oranje. 3 October van Suez vertrokken. Prinses Marie. 16 October van Snez vertrokken. Madura 21 October Gibraltar gepasseerd. in ladino naar nederland Kon.derNederl. 27 September te Batavia aangekomen. PrinsesAmalia. 9 October te Batavia aangekomen. in lading naar oost-indië: Conrad. Vertrekt 25 October van Amsterdam. Voorwaarts Vertrekt 8 November van Amsterdam. Burgerlijk.© Stand.. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: L. van der Meer, kok en M. Kamp. L. Hartog, schilder en E. H. van der Luur. B. Oudkerk, koopman en K. van Tijn. J. H. van Loon, bootsmansmaat en F. Leijen. M. Holderikx, matroos en C. Spil. GETROUWD: E. Bakker en W. de Bie. BEVALLENA. Noot, geb. Kosscn, D. K. de .Tong, geb. Glazer, Z J. Rode, geb. Kok, Z. OVERLEDEN: A. C. Visser, 7 maanden. WeêrMiïe ffaaruemingen te Heli r. <Lai Jstee t.) J3 O Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand.Afw. Stand. Afw. 24 12 zzw. 71c. 757.53 - 1.0 12.0 11.6 0.98 Slecht. 25 8 zto. 6„ 753.20'- 5.2 11.7 13.0 0.98 weingolv 25 12 z. 7,/ 753.511- 4.9 11.8 11.5 0.98 n Weersgesteldheid: 24 Oct. 12 u. Betrokken, regenachtig. 25 Oct. 8 u. Idem. 25 Oct. 12 u. Idem. Marinehaven Nieuwediep. binnengekomen koopvaardijschepen groote vaart. Binnenkomst. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 19 October. Alma. C. Woxholth. v.Vliet&Co. New-York. binnengekomen schepen, bestemd i1cnne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Carbon, st. W.F.Chickens. Newcastle. Steenk. Duink. StGoedk. New Belton, st. W.B.London. v. Gijn Co. Soon. J.O.Johannesen. Sundswall. Hout. v. Vliet Co. Agatha. R. Röhr. Nyland. Amons Co. St.Christophorus. C. C. Duinker. Sundswall. Nomen. M. Gjertsen. Concordia. II. Bakker. Hernosnnd. Eliza Anna. W. Cooper. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co, Barsingerhorn. 8. v. d. Wonde. Hudichswall.Hout. W. van Neck. Heemse. W. W. Visser. Kütka. v. Vliet en Co. Hernosnnd. IJ. de Jonge. Borgo. Amons 8s Co. Haven van IJ mui den. Binnengekomen 22 October. H. von Witt, st., Kroonstad. 23 October. Vidar, st., Kroonstad; Christiania, st., Christiania; Tem, st., Londen; Twee Zustera, Harding, Abo; European, st., Huil; Zr. Ms. monitor Adder, Rotterdam. 24 October, Gedeh, Weiman en Gerredina Wilhelmina, Spier, beiden Macassar; John Adamson, st. en Ravenspur, st., beiden Kroonstad; Star of Peace, Poleman en Nora, st., beiden Londen. Vertrokken 23 October. Fiery Cross, Garrick, New-York; Castor, st., San tander; Avio, Fogerstrom, Abo; Magdalena, Jobnsen, Frederikstad Urania, st., Hamburg; Berington, st., Newcastle; Cygnet, st., Rot terdam lleimdall, monitor, Rotterdam. 24 October. Curfew, st., AntwerpenNorpol, st., Kopenhagen Astrea, st., Hamburg; Kongsberg, Pedersen, Frederikstad; Aurora, Bonncvle, Krageroe; Emilie Annette, Behrsing, Shields; Augusi, Büressen, FrederikshaldAmicitia, Luers, Stockholm; Anthonie Emilie, Enk, Riga. MarKttoerlgton. Amsterdam, 23 October. Rogge op levering iets lager verkocht, in deze maand f 196, 197, Maart f208,207,206,207, Mei f 205. Koolzaad f 1 lager, April f 365. Raapolie vast, Mei f 35$. Lijn olie flaauw, Nov. f 31$, Dec. en Jan./Mei f301, Junij/Aug. f 31$. Petroleum loco f 10, van boord f 9} E., Nov./Dec. f 10} a 10. 24 October. Rogge weinig veranderd, puike jarige Galatz f 207, dito f 200, jarige Nicolajeff f 200, nieuwe Petersb. f 203, 205, op levering lager verkocht, in deze maand f 193,192, Maart f 203, f 202, 201, 202, Mei f 200. Koolzaad Najaar f 5, Voorjaar f 3 lager, Oct.. f 341, April 1 392. Raapolie flaauw, Vliegend f 33}, Nov. f 33$, 33, Dec. f 33}, Mei f 35, 34}, Lijnolie flaauw, Vliegend f 31$, Nov. f 30J, 311, Dec. f 30$, Jan./Mei f 30, 30,$, Junij/Aug. f31. Petroleum kalm, loco f9} betaald, Nov. f 9|, Dec. f 10. Koornbeurs „Ceres" te Schagen, 23 October. Geen aanvoer. Alkmaar, 24 October. 1116 hectol. Tarwe f 7.a 11.37$, 312 hcctol. Rogge f 7.50 a 8.627 hectol. Gerst f 5.a 5.25, idem (Cbev.) f 6.25 a 7.1474 hectol. Haver f 3.25 n 5. 113 hectol. Boonen: Paardenb. f 7.a 8.Bruine f 11.a f 18.13 hectol. Kanariezaad f 10.75 a 221 hectol. Mosterdzaad: rood f 15.a 18.geel f 9.a 16. hectol. Koolzaad f a 9 hectol. blaauw Maanzaad f 12.50 a 52 hectol. Karweizaad f 15.50 a 16.256 hectol. Erwten: Groene f 14.50 a 23.Graauwe f 13.50 a f 24.50, Vale f 12.n 20.Witte f9a 482 stapels Kaas, wegende 115805 kilogr.Kleine: Hooi- f Gras- f 83. Commissie: Hooi- f Gras- f 36.50, Middelbare: Hooi- f Gras- f 39.per 50 kilogr.; laagste prijs f 14.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2