De heer J. Zwanenburg leverde eene keurige bijdrage in 't stukje: Een stormachtige nachtdoor Koetsveld.-7 „Zaturdag jl. had er eene algemeene vergadering plaats van de leden van het te Oude Schild bestaande zieken fonds, dat reeds 13 jaar een zegen voor ons dorp is. Gedurende al dien tijd was de heer T. Mets van dat fonds de directeur en bevorderde, geholpen door commissarissen, den voortdurenden bloei dezer instelling. Heeft het fonds vaak met moeijelijke omstandigheden te kampen gehad, tegenwoordig is dat anders. Belangrijke uitgaven voor geneeskundige hulp, medicijnen en weke- lijksche uitkeeringen zijn bestreden geworden, en de gelden in reserve (f 400) behoefden toch niet te worden aan gesproken. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie her kozen. Het bestuur bestaat nu uit de heeren: T. Mets, directeur-boekhouder, W. Ilillenius, penningmeester, C. Duinker, J. K. G. Muller, I. A. Buikes, P. Vos en J. Zwanenburg, commissarissen. Het aantal leden bedraagt plus minus 100." Men schrijft ons van Oosterend op Texel, dd. 29 Oct.: //Bevestiging en intrede van onzen nieuwen leeraar, ds. Cannenburg van Ingen, op Zondag 2 November e. k." Het eereteeken, ingesteld tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, is toe gekend aan de heeren Isaac Hnltz, lsten luitenant en Franciscus Hazes, korporaal-tamboer, beiden bij de dienst doende schutterij te Alkmaar. De heer Amersfoordt te Haarlemmermeer schrijft het volgende: ,/De Agricultural Gazette van den 20 October vermeldt Op de zuiveltentoonstelling te Londen was de grootste melkopbrengst van ééne koe 32 kilo liter) van de Hol- landscbe koe der heeren J. en J. Rumbalde grootste melkopbrengst van eenige schot was nabij 12 kilo (of liter) van de schot van den heer Tisdal, halfbloed Hereford en Shorthorn. Eene vreemde omstandigheid deed bijna voor de heeren Rumbal hun welverdienden prijs te loor gaan. Een dief, passende op zijne gelegenheid, doopte een pot in de kan waarin de melk der beste koe was en stal daaruit ongeveer 1.25 liter. Ware zulks niet dadelijk ontdekt geworden, en had niet de plaats vanwaar de melk is afgenomen met zekerheid kunnen worden aangewezen, dan zouden de heeren Rumbal (door dit schelmstuk) niet alleen 1.25 liter melk hebben verloren, maar een prijs van f 600. Immers zonder deze 1.25 liter zou de koe der heeren Welford meer melk hebben opgebragt dan de Hollandsche koe. Wie dus naar Engeland gaat om tentoon te stellen, moet, evenals vroeger voor de poppenkast, op zijn zakken passen." In het Journal de 1'Agriculture worden, onder meer, drie zeer belangrijke landbouwkundige zaken vermeld. 1. Het welslagen van het overbrengen van drijfkracht op een ploeg door electriciteit. De beweegkracht, waardoor de kracht wordt opgewekt, wordt ontnomen aan eenen waterval van de rivier de Marne. De uitvinders zijn de heeren Chretien Felix, de plaats waar de bewerking plaats vond de suikerfabriek te Sermaize (Marne). De proef schijnt volkomen geslaagd te zijn. 2. Het welslagen van een vereenvoudigden stoomploeg, voor kleine bedrijven; met dit werktuig kan veel kracht worden uitgeoefend, daar het ook voor Java geschikt moet zijn, tot het drijven van een vorenploeg, geschikt om in ééne bewerking Reynosogooten te maken in landen, bestemd voor de teelt van suikerriet. De uitvinder is de heer Debaux te Saint Reray Cairefontaine bij Ramboullet (Seine Oise). De proef schijnt volkomen geslaagd te zijn. 3. Het welslagen van een bewerking van rioleerwater, waardoor de daarin verwante vruchtbaarmakende stoffen worden veranderd in koeken, geschikt tot bemesting, evenals raapkoeken en lijnkoeken geschikt zijn tot beestenvoeder. De uitvinder heet Coquerel, en de bewerking geschiedt te Nantes, in de fabriek te Prairie au Duet door de Maat schappij tot mestbereiding de 1'Ouest. De scheikundige zamenstelling der mestkoeken wordt in het artikel opgegeven en bevat belangrijke hoeveelheden phosphorzuur, ammonia, kalk, potaseh en andere vruchtbaarmakende stoffen. Deze drie uitvindingen schijnen, zegt de heer Amersfoordt, zoowel de aandacht der landbouwers als der landbouwmaat- schappijen in Nederland te verdienen, de laatste behoort ook de aandacht te trekken der stedelijke regeringen van Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Leiden, Dordrecht, enz., alwaar dit vraagstuk wel aan de orde, maar nog verre van voldoende opgelost is. Jl. Woensdag werd te Leiden de vergadering van den zevenden Nederlandschen Protestantendag door den voorzitter, dr. A. Kuenen, met een korten welkomstgroet geopend. Naar het verslag van den secretaris, den heer J. van Loenen Martinet, bedroeg het aantal afdeelingen, dat met 7 vermeerderd was, 83, bij een ledental van 9600, zes honderd meer dan in 1878. Wat de gehouden lezingen betreft, werd de opmerking niet verzwegen, dat ze vaak te afgetrokken zijn en het volk niet bereiken, dat voor den Bond moet worden gewonnen. De liederenbundels vinden hoe langer hoe meer aftrek. De leesbibliotheken breiden zich uit. De Zondagscholen bloeijen. In het hoofd bestuur waren opgetreden mr. Telting en ds. van Loenen Martinet, terwijl dit jaar prof. Kuenen en dr. Slotenmaker moesten aftreden. De rekening en verantwoording van de kas werd goedgekeurd tot een bedrag van f 7976.98| in ontvangst en f 5778.25i in uitgaaf. Als een bron van inkomsten, die nog veel ruimer kon en moest vloeijen, werd De Hervorming genoemd, terwijl men hierbij het uitzigt heeft geopend op eene toevoeging in den vorm van een Zondagsblad voor het volk. De heer Böhringer, als lid der commissie voor de liederenbundels, kondigde aan, dat naast de twee bestaande een derde zou worden uitgegeven, waartoe hij intusschen de hulp van den Bond tot verspreiding inriep. De heer Maronier gaf een gunstig verslag van de Zondagscholen, met de mededeeling, dat 1200 exemplaren van den Scheurkalender, benevens andere kinderboekjes, zijn verkocht. Over het voorstel van het hoofdbestuur: ,/De vergadering overwege, wat er gedaan kan worden voor de godsdienstige ontwikkeling van aanstaande onder wijzers en onderwijzeressen bij de lagere scholen en mag- tige het hoofdbestuur tot het benoemen eener commissie, om voor dit doel werkzaam te zijn," zal door de bestaande commissie voor het godsdienst-onderwijs rapport worden uitgebragf. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen prof. R. van Boneval Faure en de heer P. H. Hugen- holtz Jr. De volgende vergadering zal te Deventer worden gehouden. In de avond-vergadering heeft de eere-voorzitter. prof. J. T. Buys, eene welsprekende rede gehouden. Na deze hebben nog gesproken de rev. A. Wysard, predikant bij de Duitsche gemeente te Londen, als ver tegenwoordiger van den Schweizer Verein, die in eene warme improvisatie zijne sympathie betuigde voor zijne medestrijders voor de vrije overtuiging op godsdienstig gebied binnen Holland's grenzen. De heer Jo. de Vries, uit Haarlem, sprak over Bijbel en opvoeding. Spreker wilde van den Bijbel eene bijdrage maken tot de geschie denis van de godsdienst en in de catechisatie-boekjes ook plaats inruimen voor aanhalingen uit andere klassieke werken. Spreker wilde eerst de opvoeding en dan den Bijbel. De hoogleeraar Oort bragt zijne bedenkingen in tegen het gesprokene door den heer de Vries. Volgens hem moest de Bijbel wel degelijk zijn onvergankelijke waarde bij de opvoeding behouden, maar met zulk eene kritiek en onder scheiding, dat „het geurig sap van de goede vrucht niet verloren ging." Mr. H. P. de Kanter sprak vervolgens over de kerkelijke reglementen en het regt der consciëntie. De heeren Klaassen en prof. Kuenen maakten op de beschou wingen van den heer de Kanter eenige aanmerkingen, waarna de heer Buys de vergadering sloot. Te Zwammerdam is dezer dagen des nachts een landbouwer f 3200 ontstolen door inbraak. Het Rott. Nieuwsbl. bespreekt, de wijze, waarop onze vaderlandsche winkeliers aan de geduchte concurrentie van de groote buitenlandsche magazijnen het hoofd kunnen bieden. Van klagen is hier geen heil te wachten en evenmin van vermaningen en van een beroep op de vaderlandsliefde der koopers, zoolang het publiek werkelijk bij inkoopen in het buitenland aanmerkelijk voordeel geniet. Onze winkelstand dient, wil hij aan 't dreigende gevaar het hoofd bieden, de handen uit den mouw te steken en allereerst op zijne beurt zich te gewennen, contante betaling te bevorderen of door een fiksche korting aanlokkelijk te maken. Daardoor kan reeds dadelijk de hand worden gelegd op groote voordeelen, als: sneller kapitaals-omzet, uitbreiding van zaken en goed- koope inslagen, natuurlijk mede <i contant. Voorts dient het stelsel van kleine winkelneringen te worden verlaten en voor groote ondernemingen, die met een belangrijk kapitaal werken, plaats te maken. Dergelijke ondernemingen, die in staat zijn de concurrentie met het buitenland vol te houden, zijn in ons land zeer goed bestaanbaar, en het R. Nbld. acht het zeer goed denkbaar, dat dit systeem van groote winkelnering met goedkoope levering a contant ook hier te lande wortel schiet. Enkele verschijnselen van een omkeer ten goede zijn reeds aanwezig; sommige winkeliers geven reeds 5 pCt. korting voor contant; de bekende 30- cents-bazars, hoewel totnogtoe bezwaarlijk als groote affaires aan te merken, bezitten welligt de elementen, om het mettertijd te worden. Alles hangt er maar van af, of één ondernemend man, één groot kapitaal den st.oot geeft en door activiteit en tact de publieke opinie weet te veroveren. Eerst wanneer dit geschiedt en Nederland andere Staten volgt in de revolutie, die thans in de winkelnijverheid plaats heeft, laat het zich voorspellen, dat aan het „koopen buitens lands" en aan de klagten onzer winkeliers een einde zal komen. Naar aan den Maasbode uit goede bron wordt mede gedeeld, heeft een commissionair te Rotterdam voor Pincoft's te New-York, in Friesland 50 prachtige kalveren doen aankoopen, welke per stoomboot naar New-York zijn ver zonden. Pincofl's moet het plan hebben eene Hollandsche veefokkerij op te rigten. Hij wordt dus veehandelaar. Gaat het met de kalveren goed, dan zou hij, volgens het blad, voornemens zijn eene partij gebiologeerde ezels uit Rotterdam te ontbieden. Onder den titel: „De boierbereiding volgens het Schwartz-systeem, toegepast in Nederland," schrijft Jules van Hasselt in de Zwolsche Crt. De voordeelen, die het Schwartz-systeem oplevert boven de oud-Hollandsche wijze van boterbereiding, werden reeds bij herhaling in eenige bladen door mij opgesomd en tot heden is, zoo verre mij bekend, niemand daartegen opge komen, zoodat ik uit dat stilzwijgen de gevolgtrekking meen te mogen maken, dat ook de veehouders in deze streken het in principe met mij eens zijn. Onder No. 2 der door mij vermelde voordeelen kwam voor, dat de boter, volgens het Schwartz-systeem bereid, zich veel beter con serveert, wijl de lcaasdeelen achterblijven. Dat dit groote voordeel vooral niet te min geschat moet worden, blijkt uit de cijfers die de statistiek aantoont en waarop met nadruk gewezen wordt door den directeur der Landbouwschool, den heer Jongkindt Coninck. Daaruit blijkt, dat uit ons land naar de tropische gewesten in hoofdzaak Java voor naauwelijks één millioen gulden aan boter wordt uitgevoerd, terwijl Denemarken alleen jaarlijks voor 20 a 25 millioen gulden aan zuivel naar China en Japan uitvoert. De heer Jongkindt Coninck voegt aan deze opgaven het volgende toe: „Welnu, vee houders en boterhandelaren, dat is de kwestie van onze oud-Hollandsche wijze van boterbereiding. Onze boter is (wij nemen den regel en niet de uitzondering) niet duur zaam en minder dan de Deensche voor verzending naar tropische gewesten geschikt, en daarin kan de Schwartz- methode, die op afkoeling der melk gebaseerd is, te gemoet komen. Ik ben Nederlander (zoo schrijft de heer C. J. M. Jongkindt Coninck) en heb mijn land lief, maar ik ben niet oud-Hollandscli genoeg, om niet gaarne van den vreemdeling over te nemen, wat proefondervindelijk gebleken is goed te zijn. Met Paulus zeg ik: „Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede." Onze uitmuntende wei landen, ons puik melkgevend vee (ook daarin is nog zooveel te verbeteren) kunnen onovertroffen blijven, maar wij moeten ons de kaas niet van den boterham laten eten ook dit is een oud-Hollandscli spreekwoord, waarbij onze voorvaderen zich goed hebben bevonden." Na sedert maanden op de groote voordeelen van het Schwartz-systeem te hebben gewezen, heb ik tot heden een zeer twijfelachtig succès gehad. Laat ik u zeggen, dat vooralsnog op geen enkele der zeventien nieuw aangelegde boerenplaatsen op het Kamper-eiland door de pachters het Schwartz-systeem zal worden toegepast. Moet zulks enkel aan vooroordeel, dat de veehouders tegen iets nieuws hebben, worden toegeschreven? Ik voor mij geloof, dat een groot deel op rekening gebragt moet worden van enkele mannen van het vak, laat ik ze noemen boterhandelaren, die om particuliere redenen de invoering van het Schwartz-systeem tegenwerken en de boeren in stilte den zeer bekrompen raad geven: bei 't olde te blieven, waartoe sollen al die nije fratsen dienen? Geduld maai', alles komt teregt, ook in dezen is het een kwestie van tijd. De veehouders in deze streken moeten op den duur er toe overgaan een verbeterd systeem van zuivelbereiding in te voeren. Hun eigen belang, trots alle tegenwerking van wie ook, zal er hen toe dwingen om met den tijd meê te gaan. Velen zullen er dan zijn, die grooten spijt zullen gevoelen, dat ze er niet reeds veel vroeger toe over zijn gegaan, om met verouderde systeems te breken. Het allergrootste voordeel, dat onze veehouders m. i. van het afkoeling-systeem zullen ondervinden, is, dat ze het i'okvee, de varkens enz. met zoete, in plaats van zure vleutemelk kunnen voeden. De laatstgenoemde toch heeft een gistingsproces ondergaan, en bevat weinig of geen suikergehalte. Ik heb gemeend in het belang der goede zaak nog eens op de voordeelen van het Schwartz-systeem, vooral naar aanleiding van de statistieke opgaven van den heer Jongkindt Coninck te Wageningen, terug te moeten komen, zegt Jules van Hasselt ten slotte. Uit het noorden des lands wordt berigt, dat de prijs der paarden daar thans ongekend laag is. Goede paarden kunnen er thans gekocht worden voor i of van den prijs, die er nog kort geleden voor werd betaald. Groote aanfok en verminderde navraag geven aanleiding tot dat verschijnsel, afgezien van den naderenden winter en hooge voederings- kosten voor de landlieden, eigenaars der paarden. Er zijn bijzonderheden bekend omtrent de verovering van de Huascar door de Chiliaansche vloot. Het uiteinde van het gevreesde Peruaansche schip was alleszins waardig. Zes uren lang hield het een gevecht vol tegen de geheele vijandelijke vloot; maar overgeven wilde het zich niet. De vijand kon het eerst nemen toen 't volkomen reddeloos was geschoten. De schepen van Chili zijn ook zwaar beschadigd. In Peru heerscht groote geestdrift, die zich openbaart in inschrijvingen voor groote sommen gelds tot voortzeiting van den oorlog. De bevelhebber van den Huascar, admiraal Grau en al de officieren zijn gedood. De kapsels zijn tegenwoordig uitermate aristocratisch, zegt de Huisvrouw. Heel geen valsch haar, en het eigen haar in vlechten en krullen digt tegen het hoofd gelegd, op het voorhoofd een weinig gekroesd of naar beneden gekamd, maar volstrekt niet meer daarop geplakt; als sieraad een enkele bloem of eenvoudige metalen knop. Men moet al heel misdeeld zijn, om er met zoo'n manier van zich te kappen niet gedinstingeerd uit te zien. Een modiste beweerde, dat men dezen winter algemeen ouderwetsche schuithoeden zal dragen, al te maal van vilt en al te maal met vogels. Dit laatste is de doodslag aan de menschelijkheid en het gezond verstand, al zegepraalt een ondoordachte modegril; laten de Nederlandsche dames dat toch niet nadoen. Laat ons met alles garneeren, behalve met vogels, die anders niet geschoten zouden worden. Yele soorten beginnen reeds uit te sterven door dat moorden op reusachtige schaal. En daar zijn vrouwen de oorzaak van. Eene dame men had haar naam openlijk moeten brand merken garneerde onlangs haar geheele toilet met zwaluwen, en een dito vogel als kapsel! Er werd dezer dagen in de Londensche bladen een drukke pennestrijd gevoerd, uit welken gebleken is, dat er onder de Engelsche wet geen termen bestaan om een photograaf te beletten van elk particulier portret afdrukken te maken zooveel hem goeddunkt, en die openlijk te koop te bieden. Yele schoone vrouwen zijn met deze vrijheid maar al te wel gediend. Andere echter niet. "V isclitoeristen. Het vaste weer gaf de geheele week aan onze visschers gelegen heid om hun bedrijf uit. te oefenen. Gisteren werden er nog al tongen aangebragt. Schelvisch was niet van belang ter afslag; korders noch beugers konden niet meer dan een vijftigtal magtig worden. Een steur gold f 7, terwijl rog, door overvloed van visch in België, tot 12 cents per stuk terug liep; 25 tal haring, door Huisduiners gevangen, bragten f 3.30 per tal op. Staten-Greneraal. Tweede Kamer. Verschillende leden hebben in de afdeelingen hunne goedkeuring te kennen gegeven, dat de regering in den toestand der schatkist geen aanleiding vindt om af te zien van het voornemen om die openbare werken tot stand te brengen, welke bestemd zijn om de welvaart en de draagkracht der natie te verhoogen. Vooral bij den tegen woord igen gedrukten toestand van handel en nijverheid zou, meende men, het geld aan openbare werken in meer dan één opzigt doelmatig zijn besteed. Blijkens het voorloopig verslag achtte een zeer aanmerkelijk aantal leden in de afdeelingen wijziging van eenige bepalingen der Grondwet noodzakelijk om aan de eischen van onzen tijd te voldoen. Men wees daarbij op de dringend gevoelde behoefte der hervorming van het kiesstelsel en van de parlementaire inrigting in het algemeen, aan eene betere verdeeling der lasten van de bevolking en aan het wegnemen van de beperkende bepalingen omtrent de verpligting tot de krijgsdienst. Sommigen noemden daarbij nog de voorschriften omtrent de troonsopvolging en meer algemeen wees men op het Xlde hoofdstuk. Deze leden deden de vraag of van de zijde der regering eenigen stap tot Grondwetsherziening gedaan zou worden. Andere leden achtten het tijdstip voor Grondwetsherziening nog niet gekomen. Er bestouden geen genoegzame blijken, dat de overtuiging van hare onvermijdelijkheid diep bij do bevolking is doorgedrongen. Uitvoering der schoolwet en regeling van het financiewezen, of volgens sommige anderen eene wijziging der kieswet met behoud harer grondbeginselen, behoordeu vooraf te gaan. FranKrUK. In het begin des volgenden jaars zullen zeer belangrijke werken tot verbetering van de inrigting der Morgue te Parijs worden uitgevoerd, volgens de ontwerpen van dr. Brouardel. Er zal o. a. een zaal voor lijkschouwing, aan alle vereischten voldoende, worden gemaakt; voorts eene localiteit die kunstmatig verkoeld kan worden, om lijken te bewarenlaboratoria voor histologie en chemie, en het maken van afgietsels, eene bibliotheek, een her barium, enz., enz., in één woord alles wat tot een volkomen cursus voor geregtelijke geneeskunde op het tegenwoordig standpunt der wetenschap vereischt wordt, zoodat de Morgue dan niet alleen voor haar tegenwoordig speciaal doel, maar ook voor het onderwijs een model-inrigting zal zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2