IIELDERStllE EV iVIEllWEDIEPEIt C9UKANT. Nieuws- en AivertentieMal voor Hollanls Booriorkwartier. 1879. N°. 135. Zondag 9 November. Jaargang37. „W ij huldigen bet g o e d e." Verschijnt Dingscla|f, Donderdag e Abonnementsprijs per kwartaal raiddag. franco per post J 1.30. 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indie. Liatste li^ting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUYVEDIEP, 8 November. Blijkens een bij liet Departement van Marine ontvangen telegram, zou Zr. Ms. schrocfstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee jhr. H. O. Wichers, adjudant des Konings in buitengewone dienst, op den middag van den 6 dezer van East Cowes vertrekken. Aan boord was alles wel. Gisteren avond werd in 't lokaal Ti vol i alhier de eerste buitengewone vergadering van 't plaatselijk depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in dit saizoen gehouden. Met een toepasselijk woord werd de reeks der bijeenkomsten door den voorzitter, den heer Bron, geopend. Tegenover de mededeeling dat liet ledental van dit departement door vertrek uit de gemeente zoowel als door andere oorzaken gedeald is, was liet aangenaam te vernemen, dat onderscheidene ingezetenen zich tot ver krijging van 't lidmaatschap hadden aangemeld. De voor zitter uitte den wensch, dat dit voorbeeld door nog meer deren mogt worden gevolgd, tot steun voor.il ook van de nuttige instellingen, die door 't departement zijn in 't leven geroepen en worden in stand gehouden. De spreekbeurt in deze vergadering werd vervuld door den heer W. Otto, van Amsterdam. Spreker droeg achter eenvolgens een tweetal zijner novellen voor, getiteld: 1. Vooruit, bles! en 2. Op het dak. Beide stukjes muntten uit door levendige inkleeding en werden voorgedragen op eene wijze, die aller aandacht bestendig hield geboeid. Naar 't leven geteekend waren de hoogst eenvoudige, maar door sprekers schildering zeer belangwekkende voor vallen, die hij schetste. Voorzeker zal dan ook niemand der aanwezigen zich zijn bezoek aan deze vergadering beklagen. De 1ste luit. J. E. Oltman van het 5de reg. is over geplaatst hij liet 7de reg. infanterie en zal alhier in garni zoen komen. Door de Provinciale Staten dezer provincie is be sloten tot afwijzing van het verzoek uit het Noorder kwartier om subsidie voor proefneming voor boterbereiding; alsmede tot afwijzing van het verzoek om subsidie voor de hardmaking van den weg in de Zuidzijpe. De aanvraag om subsidie voor de kweekschool voor machinisten is teruggezonden naar Gedep. Staten. Omtrent behoud van het tninbouw-onderwijs zijn Gedep. Staten uitgenoodigd met den minister in overleg te treden. De subsidie voor de Quellinus-school is verleend. Aan Krom menie is f 500 toegestaan voor het onderwijs. Eindelijk is besloten tot aankoop van een huis naast dat van den Commissaris des Konings te Haarlem, ad f 45,000, en om IS) L1ESJE ÏA\ DE\ LOMPENMOLEiV. Naar het Hoogduitsch van W. Heimbübg. {Vervolg.) Op het slot had de tijding van den dood der gravin Stontheim niet veel droefheid veroorzaakt; de jonge barones cn Nelly hadden de gestorvene in 't geheel niet gekend. Nelly had een krans van immortellen gevlochten en die met ecne betuiging van deelneming naar Blanka gezonden, daarop hadden de drie dames zich in rouw gewaad gestoken, om aan den uiterljyken vorm te voldoen, hoofd zakelijk ter wille van Blanka, die, volgens het schrijven van Army, voor een langdurig verblijf op Derenberg kon verwacht worden. Army en haar vader zouden haar vergezellen. En thans was de dag hunner komst daar. In Blanka's vertrek waren de rameu wijd open gezet, en de frissche herfstlucht ver vulde de weelderige en gezellige kamerde zon scheen helder op de bleekgroene zijden behangsels, en op de donzige kussens van dezelfde stof; overal prijkten frisch geplukte herfstbloemen in vazen en mandjes, en Nelly onderzocht zorgvuldig of het verwende kind ook aan iets zou kunnen gebrek hebben. In haar eenvoudig zwart wollen kleed geleek zij in dit schitterend boudoir bijna eene betooverde prinses, die door het toeval of door eene goede fee weder in de prachtige omgeving geplaatst was, waarin zij eigenlijk thuis behoorde. Het ovale rooskleurige gezigtje kwam bekoorlijk uit bij het zwarte kleed, en de blanke handen, die uit de krippen manchetten te voorschijn kwamen, waren baast te klein voor een volwassen meisje. „Dit is toch een regt lieve kamer, grootmama," sprak zij, tot de oude dame opziende, die juist op den drempel verscheen. „Zeker! maar voor u, raio cuore, zou ik blaauw veel liever vinden." „O, voor mij!" lachte zij; „ik en een kamer met zijden behangsels en kanten gordijnen! Ik zou mij ongelukkig gevoelen in dezen geur en glans." „Gij zoudt het wel leeren, mijn kind, u daarin gelukkig te gevoelen." Het jonge meisje keek opdat klonk zoo ernstig. „Als mijne kleine Nelly heel lief is," vervolgde dc oude dame, het verbaasde meisje naderende, „en haar best doet, hare onbe schaafde manieren af te leggen, dan geef ik haar misschien zulk een prachtig kamertje tot een kerstgeschenk." „Gij, grootmama?" riep de kleine ongeloovig. „O neen, ik zou veel liever een kamertje hebben zooals Liesje, met wit en blaauw gebloemd katoen dat ziet er zoo beelderig uit." De oude barones haalde de schouders op en keerde zich om, want hare schoondochter trad binnen. „Daar wordt mij een groot pak japonstoffen en stalen gezonden, hebt gij dat besteld vroeg zij„ik denk dat bet eene vergissing het laatstgenoemde te verkoopen. De zitting is daarop gesloten. Men schrijft ons van Texel, dd. 7 dezer: „Bij de opening der stembriefjes van de op gisteren gehouden verkiezing van hoofd-ingelanden voor het bestuur der 29 gemeenschappelijke polders alhier, bleek dat voor het aftredend lid W. Cz. Bakker is gekozen J. C. Veeger, aan den Hoorn. Terwijl de volgende herstemmingen moeten plaats vinden: Voor het aftredend lid C. S. Iveijser tusschen T. M. Zijm en C. Keijser IV Voor C. R. Keijser tusschen T. M. Zijm en H. Jb. Bruin. Voor J. L. Brans tusschen Jb. A. Dijksen en Sd. P. Koning." „Der schoolgaande jeugd van de Algemeene Bewaarschool alhier werd op jl. Woensdag morgen een feestje bereid door hare voormalige directrice, mejufvrouw de Milde de la Faille, thans ondertrouwd, waaraan door de kleinen, allen netjes uitgcdoscht, met vreugde werd deelgenomen. Bij die gelegenheid werd door de kinderen aan bruid en bruidegom als souvenir en uit dankbaarheid voor het genoten onderwijs een fraai cadeau aangeboden." „Aan den avond van dienzelfden dag werd door eeuige jongelui ecne tooneelvoorstelling gegeven ten behoeve van evengemelde Bewaarschool. De belangstelling daarvoor was algemeen, getuige de flink bezette zaal. De jeugdige dilettanten hebben zich over het geheel goed van hunne taak gekweten. Vóóral het laatste der drie opgevoerde stukken werd uitmuntend afgespeeld en droeg in hooge mate den bijval der toehoorders weg." Door de ingelanden van den polder de „Westwoude," onder de gemeente Akersloot gelegen, werd in het afgeloopen voorjaar besloten tot het stichten van een stoom-vijzel-gemaal voor dien polder over te gaan en werd hiertoe aan de heeren Vredenduin Co. te Zaandijk, en de heeren Backer Rueb, machine-fabrikanten te Breda, het ontwerpen en vervaardigen van een zoodanig stoomgemaal opgedragen. Jl. Dingsdag heeft de beproeving van dit stoomgemaal plaats gehad, waarbij het is gebleken uitstekend aan de gestelde eischen te voldoen. Zoowel de wateropbrengst als de rustige gang der machine lieten niets te wenschen over. Jl. Zondag voormiddag werd te Ilpendam door dr. A. C. H. Calkoen, predikant te Nieuwe-Niedorp, be vestigd de heer dr. J. C. Pool, van Helder aldaar beroepen. Des namiddags hield laatstgenoemde zijne intreerede. De tekst van den bevestiger was 2 Cor. IV 5, die van den bevestigde 2 Cor. III 17. Tengevolge der beweging door K. Ris tegen de Amsterdamsche spaarbank opgezet, zijn in de maand October f 159,160 terugbetaald, d. i. f 5(5,000 meer teruggehaald dan ingebragt en f 38,500 minder ingebragt dan in de maand September. is, want er zijn zijden meubelstoffen bij, en allerhande dingen, die wij onmogelijk kunnen gebruiken." „Ik heb dat besteld, -Cornelie," verklaardde de aangesprokene ongeduldig; „laat die zaken op mijne kamer brengen!" Nelly vloog heen, om bet bevel te volvoeren, en de beide vrouwen stonden zwijgend tegenover elkander. „Maar," vroeg eindelijk de jongste, „waartoe is hel noodig?" „Hebt gij u reeds in den spiegel bezien, Cornelie?" was het bitse antwoord; „in die plunje kunt gij u ter naauwernood aan onze lieden vertoonen, nog minder op eene bruiloft." Zij lachte. „Ik heb reeds inkoopen gedaan, mama, voor Nelly een wit kleed, en voor mij een zwart zijden." „Slechtste kwaliteit, dunne taf, paardrijders zijde, zooals men dat noemt, ik ken dat," antwoordde de dame spotachtig. „Genoeg, het blijft er bij; ik koop, wat ik oordeel dat noodig is „Maar, mama!" „Gij zult zeker vragen, waar komt het geld vandaan Hoor eens, Cornelie, die firma heeft vroeger duizenden aau mij verdiend en zal ook nu nog wel de gravin Derenberg crediet geven dat is voor- loopig voldoende; laat mij voor het overige zorgen. Of wilt-gij misschien, dat het huwelijk uws zoons plaats hebbe in een ledige zaal, waar de gordijnen ter naauwernood nog aan de stokken blijven hangen, omdat zij door de mot zijn verteerd, en de overtrekken der meubels vol gaten zijn, zoo groot als die schotel daar Uwe schoon dochter zou geraakt den neus optrekken, denkt gij dat ook niet?" „O, daaraan dacht ik niet," antwoordde de blee.ke vrouw zacht, en sloot de deur, daar een koele tocht de zijden gordijnen ver naar biunen waaide. „Ik dacht slechts," voegde zij er terugkeerende bij, terwijl zij tegen den prachtigen salonvleugel leunde, die Blanka voor den zomer had laten komen, omdat zij, volgens haar zeggen, op het oude klavier in de voorkamer niet kon spelen, „ik dacht, omdat wij zoo geheel en familie zijn „Dat is weer een van uwe overdreven denkbeelden, Cornelie! Army is geen weggeloopen knaap, die daar bruiloft viert, waar hij toevallig een meisje aantreft; hij stamt af uit een der edelste geslachten des lands en zijne bruid is onze bloedverwante, daarom zal ik er voor zorgen, dat deze plegtiglieid ten minste naar behooren gevierd worde. Uwe manier van denken over zulke zaken zou van een lam een tijger, maken, Cornelie!" De oude dame ging met een hoogrood gelaat hare schoondochrer voorbij en trad aan het venster. „Ik moet u toch dringend verzoeken, Cornelie," ging zij voort, „uwe burgerlijke denkbeelden in vele zaken te laten varen, wanneer Blanka hier is; zij zouden een uitstekend middel zijn om haar het verblijf alhier te verbitteren; zij kan die eeuwige kleingeestigheid en zuinigheid, die zelfs de boter voor iederen boterham afweegt., even min verdragen als ik, en voor alle dingen moeten wij nu zorgenj Wanneer zij, die hun geld terughalen, dit renteloos laten liggen, zullen zij niet alleen de rente dei ven, maar de ver zoeking zal velen te sterk zijn om er niet van te gebruiken voor dringende zaken en tallooze zaken nemen het karakter van dringend aan voor hem, die het geld beschik baar heeft. Anderen zullen het beleggen, maar waar? hoe? bij wien? De ondervinding is niet zeer aanmoedigend en zoo, wat wij willen aannemen, ook bij de Amsterdamsche spaarbank soms eene fout wordt gemaakt, die hooge uit zondering belet niet, dat de soliditeit dezer inrigting de meeste andere geldbeleggingen voor kleine bedragen overtreft. Het is te betreuren ter wille van de velen, die zich lieten medeslepen om hun geld terug te vragen en daarvan de nadeelige gevolgen vroeg of laat zullen ondervinden, dat het bestuur niet heeft kunnen goedvinden den houders der boekjes, die niet met de hoeken der spaarbank overeen stemden, het verschil bij te betalen, desnoods uit eigen middelen, zoo het meende dat de statuten het regt niet gaven dit uit de kas der spaarbank te doen. Met een paar honderd gulden ware misschien alles gedekt en dit treurig gevolg eener fout, ter goeder trouw gemaakt, voorkomen. (Arnh. Crt.) Door regenten der openbare werk- en leerschool voor meisjes te Amsterdam, is uit een daarvoor bestemd legaat, weder aan vier meisjes, loffelijk ontslagen leerlingen dier inrigting, elk een spaarbankboekje met een inschrijving van f 25 uitgereikt. Deze meisjes zijn drie jaren na dat ontslag in dezelfde dienst gebleven en hebben zich door goed gedrag onderscheiden. In de Haarl. Crt. van den 3 dezer komt in eene particuliere correspondentie uit Londen het berigt voor, dat aldaar uit Rusland kaas is aangevoerd, die in smaak en vorm volkomen met de Edammer kaas overeenkomt. Dit verschijnsel laat zich misschien verklaren uit het feit, dat een tiental jaren geleden de zoon van den heer W. Sluis eenigen tijd op de goederen van een Poolschen graaf heeft vertoefd om onderwijs te geven in de Noord- hol landsche kaasmakerij, en dat voor een paar jaar een ander jongmensch, eerst hij den heer Sluis in betrekking, insgelijks met hetzelfde doel naar Rusland is gegaan. In de volgende maand zal eene vergadering worden gehouden ter vaststelling van de statuten der Vereeniging de Algemeene Nederlandsche Landbouwraad. Het hiertoe opgemaakt ontwerp bevat o. a. de volgende bepalingen De Vereeniging stelt zich ten doel het bevorderen van Nederlands landbouw, tuinbouw en veeteelt en het voor lichten, zoo zulks gevraagd wordt, der regering, in zaken die gewigtige belangen betreffende. Haar zetel is gevestigd te 's Gravenhage. Lid der Vereeniging kunnen zijn al de Vereenigingen die zich de bevordering van Nederlands landbouw, tuinbouw en veeteelt ten doel stellen. haar vast te houden vast te houden tot eiken prijs; is eenmaal het „ainen" na de inzegening uitgesproken, dan zijn al onze bezwaren uit den weg geruimd." Een donker rood had de wangen der schoondochter bedekt, en tranen kwamen haar in de oogen. Voor wie spaarde zij? Voor wie zorgde zij? Waarom ging zij ook slecht gekleed? Opdat die grillige vrouw daar zoo weinig mogelijk het drukkende der armoede zou gevoelen, en al was het ook maar gedeeltelijk, zóó zou kunnen leven als vroeger; zij zond eiken avond Banna met thee eu koud vleeach naar boven, terwijl Nelly en zij zich met een eenvoudigen boterham tevreden stelden. „Nu schreit gij waarschijnlijk ook nog, Cornelie," klonk weder de stem, die het Duitscli zoo hard en hoekig uitsprak, terwijl zij in hare moedertaal de zachtheid zelve scheen, „misericordia wat zijn die Duitsche vrouwen toch gevoelige schepsels; ik kan mij zelve haast geen meester blijven, als ik dien tranenvloed zie stroomen wat ik u zooeven zeide, was slechts tot ons aller bestwil als gij hel maar begrijpen wildet!" Op dit oogenblik kwam Nelly weder binnen. „Het is al vijf uur, mama, en even na zessen kunnen wij hen verwachten; de tafel is beneden reeds gedekt, en Hendrik zal zoo dadelijk hier vuur aanleggen en de vensters sluiten ik ben zoo nieuwsgierig," ging zij voort, „wat zij al te vertellen zullen zullen hebben, hoe Blanka de rouw staat en hoe het testament is uitgevallen." Zij zag bij deze woorden hare moeder aan en bespeurde tranen in hare oogen. „Schrei niet, mama!" fluisterde zij, „zoo aanstonds komt Army, onze lieve Army." „Het testament?" vroeg de grootmoeder, „mon Dieu, Army de helft, zij de helft en onderscheidene legaten aan oude bedienden, hospitalen, enz. en misschien ook aan den overste, die wel opgepast zal hebben ook zijn deel te krijgen." „Ja, grootmoedertje, maar weet u nog wel, dat Army ons indertijd vertelde, dat Blanka overal gehouden werd voor de eenige erf gename „Och komDan staat de zaak nog gunstiger de mau heeft altijd de beschikking over het vermogen zijner vrouw; trouwens, ik geloof het niet; tante Stontheim hield te veel van Army." „Maar, wanueer nu het testament eens vóór dien tijd gemaakt is?" „Dan heeft zij zeker een codicil er aan toegevoegd," antwoordde de oude dame ongeduldig. „Wist ik slechts precies, wanneer zij kwamen!" zeide Nelly; „de gewone post komt stipt om half acht aan, maar Army schreef, dat zij met extrapost reisden, en dientengevolge aan het station eerst wat rusten, en tusschen zeven en acht uur, tegen het middageten, hier zouden zijn. Geduld, geduld! Zal ik dat nooit leeren? Zie het heerlijke avondrood, nu wordt het gaauw donker; ik verlang zoo naar Army." Langzamerhand werden slot en park in duisternis gehuld, en aan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1