Ingezonden Mededeelingen. m acts;. Bericteu betreffeiiflü je Stooimartinaatscliappij Nederland. Dc uitgaven van den Algeineenen Nederlandschen Land bouwraad worden jaarlijks gedragen door de verschillende toegetreden vereenigingen, naar een maatstaf, door de algemeene vergadering vast te stellen. Al de Vereenigingen, die tot den xVlgemeenen Neder landschen Landbouwraad zijn toegetreden, ontvangen een exemplaar van al de door hem in druk uitgegeven stukken. Jaarlijks worden minstens drie algemeene vergaderingen gehouden. Die vergaderingen hebben plaats te 's Gravenhnge, Utrecht of elders, des noodig geacht. Toegang tot en regt van spreken op de algemeene vergaderingen hebben al de leden der besturen van de toegetreden Vereenigingen. Stemregt hebben alleen de afgevaardigden der Ver eenigingen. De ter algemeene vergadering verschenen afgevaardigden brengen het aantal stemmen uit, waartoe hunne Verceniging geregtigd is, als: Vereenigingen ben. de 500 leden 1 stem. van 5001000 2 stemmen. 1000-2000 3 u 2000—3000 4 3000—4000 5 4000 leden en daarb. 6 Hunne reis- en verblijfkosten worden door de toegetreden Vereeniging gedragen. De toegetreden Vereenigingen kiezen op de algemeene vergadering het bestuur van den raad, bestaande uit negen leden. Het bestuur wordt gekozen voor den tijd van negen jarende leden zijn niet herkiesbaar dan in een volgend jaar, uitgenomen secretaris en penningmeester. Men stelt zich voor, ter algemeene vergadering in over weging te geven, de jaarlijksche contributie der toetredende Maatschappijen of Vereenigingen, die in Nederland de bevordering der belangen van land-, tuinbouw en veeteelt ten doel hebben, ter bestrijding der algemeene kosten, niet te hoog te stellen en alzoo slechts te bepalen op: f 25 voor die minder tellen dan 500 leden, f 50 voor die 500 tot 1000 leden, f 75 voor die 1000 tot 2000 leden, f 100 voor die 2000 tot 3000 leden, f 125 voor die 3000 tot 4000 leden en f 150 voor die 4000 leden tellen en daarbovenalles in billijke verhouding tot het aantal stemmen, tot welke iedere Vereeniging volgens de ontwerp statuten geregtigd zal zijn. Nadat de vorige maand de kolonel-kommandant van het 7de regiment infanterie te Amsterdam in een afzonder lijken regiments-order zijn dank heeft betuigd aan den lsten luitenant-kwartiermeester Kikkert, van het depót van genoemd korps, voor de naauwgezetheid en den ijver, waarmede genoemde officier de administratieve diensten heeft verrigt in de legerplaats bij Bussum, heeft de generaal- majoor Pfeiffer, kommandant der 2de divisie infanterie te Haarlem, aan den regiments-kommandant verzocht zijne bijzondere tevredenheid te betuigen aan genoemden luitenant kwartiermeester voor de ijverige vervulling der hem opgedragen functiën. Door het tweede kantongeregt te Rotterdam werden jl. Dingsdag, behalve de 21 personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan het te koopstellen of vervoeren van bedorven vleesch te Rotterdam, nog veroordeeld tien land bouwers of kooplieden uit Schiedam, Overschie, Sliedrecht, Kedichem, Oude Tonge en Middelharnis, ieder tot eene boete van f 25 of gevangenisstraf van drie dagen, wegens het te Rotterdam ter markt brengen (op de veemarkt aan het Hofplein of op die aan den Boezemsingel) van zieke koeijen. De ziekten, waaraan de koeijen leden, bestonden hij vijf in kwade uijers, bij de overige in leverziekte, kanker in den kop, water in de borst, parelziekte op de pof. In een brief van den Spaanschen gezant bij het hof te 's Gravenhage aan den consul van Spanje te Rotterdam, verklaart hij, dat de ramp die Spanje heeft getroffen de grootste van dien aard is, die ooit in Enropa is voorge komen; dat 4/5 van de bebouwde landen braak zijn geworden, dat een menigte huizen, dieren, landbouwwerktuigen en producten verloren zijn gegaan en dat van 50,000 inwoners, 3000 zijn omgekomen. De gezant drukt de hoop en het vertrouwen uit, dat de den hemel schitterden ster aan ster in haar fonkelenden glans in de gezellige woonkamer was de lamp nog niet aaneestoken. slechts het vuur in den haard wierp een schemerachtig licht in het vertrek. Moeder en dochter waren alleenwant de oude barones had de kamer verlaten. Het jonge meisje, daar in de diepe vensternis, staarde met groote, peinzende oogen naar het lichtend gewemel daar boven; zij knielde naast den stoel harer moeder en sloeg den arm om haar heen; de diep bewogen vrouw hield haar zakdoek voor het gelaat; haar borst ging op en neer onder een zacht geween. «Mijn goed moedertje," bad de kleine met zoete stem, «schrei uwe lieve oogen toch niet roodWat moet Armv denken, als hij komt? Och! grootmama meent het niet zoo kwaad «Och, Nelly, dat is het niet," antwoordde zacht de weenende vrouw, «maar reeds den gauschen dag vervolgt mij eene onrust, een angst, die niet te beschrijven is. God geve slechts, dat den jongen niets is overkomen «Maar, mama," troostte de dochter en drukte haar blonde kopje stijf tegen hare borst, «wat zou hem dan overkomen zijn? Hij rijdt op dit oogenblik zeker in den ouden gelen postwagen en zit tegen over zijne Blanka, in de aangenaamste stemming die hij wenschen kan; de overste vertelt anecdoten, en zij verheugen zich allen in het vooruitzigt van een warm avondmaal, en van uw vriendelijk gezigt, mijn moedertje." De barones schrikte opeens. «Wat scheelt u, mama?" vroeg Nelly angstig. «Ik meende zijn stap te hooren," antwoordde fluisterend de moeder; «hebt gij niets gehoord, Nelly?" «Neen, mamahet is immers ook onmogelijk." Het werd stil in het ruime vertrekde fluisterende steramen zwegenniets werd gehoord als alleen het knetteren van het vuur in den haard, en nu en dan pen bange zucht uit het beangstigde moederhart. Maar daar daar ja, dat was zijn slap in den gang; «Nelly," riep de jsnge barones met half gesmoorde stem, en het jonge meisje vloog op en «aar de deur, die geopend werd een man trad binnen. «Array!" jubelde de zuster. «Army!" klonk het van de lippen der moeder, «Army, zijt gij het?" «Ja, mama," antwoordde hij met doffe stem, als dwong hij zich met moeite om kalm te schijnen. «Mijn beste jongen," zeide de moeder teeder, en omhelsde hem. «Army, lieve Army," vleide Nelly, «maar zeg, waar is Blanka?" Hij stond bij den haard, nog met mantel en muts, en het flaauwe schijnsel vnn het uitgaaude vuur was niet voldoende om zijne gelaatstrekken te onderscheiden. «Army," vroeg nu ook zijne moeder, «waar is uwe bruid?" «Ik heb geene bruid meer." Zijne stem stokte van smart. (Wordt vervol ff d.) Nedei lar.dsche liefdadigheid zich ode ditmaal «iet zal verloochenen. Zondag om middernacht ontstond er een ware paniek in den omtrek der R. C. kerk aan de sluis tc Dussen. Men hoorde de klok dier kerk luiden; ieder in de buurt schrikte wakker, vloog, meest en profond n-'gligé, den weg op en meende niet anders, dan dat er brand was. Gelukkig was dit misgeraden; de klokluider, steeds gewoon ten 6 ure in den morgen te luiden, was zeker uit een naren droom wakker geschrikt, zag het flaauwe schijnsel der maan voor de morgenschemering aan, ijlde, om niet te laat te komen naar den toren, en trok er dapper op los. Toen do man zijne dwaling gewaar werd, was hij spoedig weer in zijne woning, om minder aangename aanmerkingen te ontgaan. De regtbank te Middelburg heeft aan de vrouw uit Eede, die tegen vergoeding van haar verzuimd dagloon verloskundigen bijstand verleende, bij ontstentenis van een geneeskundige, het minimum der straf opgelegd, namelijk 50 cents boete en de proceskosten. Jl. Woensdag avond had in 't kerkgebouw der Chr. Ger. gemeente te Zwolle dc 2Gste algemeene jaarlijksche vergadering plaats der Jongelingsvereeniging aldaar. Een twintigtal andere vereenigingen waren vertegenwoordigd, terwijl een lOOOtal belangstellenden waren opgekomen. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek de gunstige toestand der vereeniging. Dit jaar was het ledental aanmerkelijk vooruitgegaan. Ook de toestand der kas was bevredigend, de ontvangst en uitgaaf bedroeg f 968,94, en sloot met een batig saldo van f 35.97|. Ds. Vermeer, die deze vergadering met gebed geopend had, herdacht met een enkel woord den in dit jaar overleden voorzitter der vereeniging, den heer S. II. Serné. De heer S. D. Marmelsteijn, gedelegeerde van den Ned. militairen bond, bepleitte met aandrang de behartiging der zedelijke en godsdienstige belangen van leger en vloot. Nadat de president voorde medewerking van verschillende zijden ontvangen, bedankt had, sloot ds. Gispen deze verga dering met een enkel woord en gebed. Het zangkoor der vereeniging gaf ook ditmaal, onder leiding van den lieer Wijnbeek, enkele proeven van hare krachten, o. a. door de uitvoering van Handel's Jozna. Men meldt uit Blankenham, dd. 4 dezer: «Met de prijzen van het vee, dat tegenwoordig gemiddeld slechts van de in de laatste jaren geijkte waarde opbrengt, schijnt ook de prijs der paarden en nog wel in meerdere mate te dalen. Jonge, deugdzame paarden toch van 2 a 3 jaar, die verleden jaar f 2U0 en meer golden, konden op dc laatste markten voor de helft van dien prijs niet verkocht worden. Men schrijft dit verschijnsel algemeen toe aan de buiten gewone behoefte aan veevoeder, welke door de slechte opbrengst van hooi enz. ontstaan is. Te Wijhe zal een der grootste veehouders uit die streken, de heer H. van Merle, de Deensche zuivelbereiding in haar geheelen omvang invoeren. Tot dusver wordt die methode in de IJsselstreken slechts vooreen gedeelte gevolgd. Men zal zich herinneren, dat wijlen de gepensioneerde kapitein ter zee Heutz, die in April 1878 te Venlo over leed, bij testamentaire beschikking zijn geheele vermogen (2 ton), met uitzondering van eenige kleine legaten, ver maakte aan eene stichting voor gebrekkige algemeene armen. De nalatenschap werd indertijd door de in het testament genoemde executeurs-testamentair aanvaard en reeds geruimen tijd worden wekelijks vele gebrekkige armen hiervan bedeeld. De naaste verwanten van den overledene hebben echter thans bij de regtbank te Roermond eene procedure aanhangig gemaakt om vernietiging van het testament te verkrijgen, op grond dat in het testament sprake is van eene stichting en deze te Venlo niet bestaat, noch eene soortgelijke gesticht is. De vert raging, welke het voorbeeldeloos slechte weder van dezen zomer in den groei der veldgewassen veroor zaakte, strekt zich nu noodzakelijk uit op de werkzaamheden van den herfst. Naauwelijks klaar met het rooijen van aardappelen en beetwortelen, dat drie weken later dan gewoonlijk is geschied, moet de landman onmiddellijk zijne akkers met wintertarwe bezaaijen. Van de aardappelen weet men, dat ze doorgaans slecht zijn; nogthans komen uit zonderingen voor en knollen van uitmuntende hoedanigheid zijn o.a. in het Limburgsche zoo zeldzaam niet. Limburg bezit geen suikerfabriek meer, maar de bietenteelt is gebleven. De oogst van dit product is bevredigend, geheel andera dan men verneemt van de Noordbrabantsche suiker. Toch zal bietenteelt spoedig door de Ilutabaga- of koolraapcultuur overvleugeld worden. Dit laatste gewas is ook ditmaal uitstekend geslaagd; het komt het laatst aan de beurt en staat nog overal te velde. Aan veevoeder is geen gebrek bieten- en knollenloof is er in overvloed. De herfstknollen hebben, zoo het schijnt, geen tijd gehad voor de vorming der knol, want ze zijn zeer klein. Men is er nu op bedacht 't groote en overvloedige loof in te kuilen, omdat anders na een eerste strenge vorst van het gansclie gewas niets meer overblijft. Naast een bundeltje dorre takken vond iemand uit Son dezer dagen te Nederwetten het lijk van een oud vrouwtje. De ongelukkige was als naar gewoonte uit gegaan om hout te rapen en stierf gelijk zij geleefd heeft: sprokkelende. Dat het gevaar voor een nieuw Oostersch conflict bestaan heeft is ontegenzeggelijk; dat dit gevaar voor het oogenblik niet meer te vreezen is, mag men, naar het schijnt, aannemen. Door Turkije zijn aan Engeland bevredigende verzekeringen gegeven met betrekking tot de invoering van de hervormingen, meer bepaald in Klein-Azië, waartoe de Porte krachtens het tractaat van Berlijn verpligt is, en de Britsche vloot zal Konstantinopel niet naderen. Bij de verkiezingen in de verschillende Staten van Noord-Amerika heeft de republiekeinsche partij over het algemeen de overwinning behaald. ViscliTDeristen. De visscliersvloot is heden in zee. Er bestaat mogelijkheid, dat de schelvisch door het stormweer naar de kust gekomen is en de vangst daardoor welligt verbetert. De haringtrekkers hadden deze week een flinke verdienste. Het verschijnen van de haring gaf onverhoopt aan menige hand werk en daardoor eene tegemoetkoming voor velen. Het is een vreemd verschijnsel, dat dit najaar de haring bij groo'.e scholen intrekt en in de laatste jaren niet.. Wat reden zou daarvoor bestaan en wat doet de haring nu in de Zuiderzee? terwijl deze visch «leeg" is. Benoemingen, enz. Met den 15 dezer worden op non-activiteit gesteld: de luits. ter zee 1ste kl. E. L. Ehnle, C. j. dc Jongh Hz. en A. G. Ellis, die der 2de kl. W. A. Buytendijk, C. II. Thomassen ii Thuessink van der Hoop en C. A. de Brauw en de off. van adm. 1ste kl. L. M. van Onselen, allen dienende aan boord van het fregat Evcrlscn, eerstgenoemde nis 1ste oflicier; de luit. ter zee 1ste kl. B. M. van der Weide en die der 2de kl. G. de Fremcry, beiden dienende aan boord van het wachtschip te Ilellevoelsluis. Met den 16 dezer worden geplaatst: aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis de luit. ter zee lste kl. W. E. Hazenberg en die der 2de kl. O. II. Kuyck; aan boord van het wachtschip alhier de lste luit. der mariniers C. H. Pilaar, die belast wordt met het bevel over het op dien bodem ingescheept detachement mariniers, en de offic. van adm. 3de kl. J. J. van Diemeu; in de rol van genoemd wachtschip, en gedetacheerd bij de torpedodienst, de luit. ter zee lste kl. A. J. Krabbe; bij het Hospitaal der Marine alhier de off. van ge/., lste kl. W. T. Clous. Dc luits. ter zee lste en 2de kl. C. A. Ie Bron de Vexela en W. P. Coolhaas, van het cscader iu Oost-Indië teruggekeerd, zyn op non-activiteit gesteld. Dc off.-mach. 2de kl. C. R. vnn Kooien, geplaatst bij 's Rijks werf alhier en belast met de in conservatie zijnde schepen, wordt met den laatsten December a. s. op non-activiteit gesteld en met den 1 Januarij vervangen door den off.-mach. 2de kl. C. A. Brandt, in wiens plaats bij 's Rijks werf te Heilevoetsluis, als eerstaan wezend off.-mach., met laatstgenoemden datum wordt voorzien door den off.-mach. 2de kl. J. Gudde. De kapt. der mariniers P. S. C. A. Courier dit Dubekart en de lste luits. J. J. Reeringh en J. A. H. Jockin, dienende aan boord van het fregat Everlsen, eerstgenoemde belast met het bevel over het aan boord van dien bodem ingescheept detachement mariniers, worden met den 16 dezer ter beschikking gesteld van den kom mandant van het korps. I» XlillUiWUlUt De Groote MagazUnen clvi Prlntemps hebben de eer te berigten, dat hun geïllustreerde Catalogus, bevattende de fraaiste Nieuwigheden door de Parijsche Industrie uitge vonden, verschenen is. Die Catalogus wordt GB.%TIS en FBANCO aan iedereen toegezonden, die hem wel per franco brief wil aanvragen aan M. JULES JALUZOT, GHANDS MA GAS/NS DU PRINTEMPS, a M ïfl 1 Is ons een genoegen aan onze lezers r A KlilX *e kunnen mededeelen, dat de beroemde A A&IAlf l#iKleedcrmagazij nen voor Mannen en Kinderen van Ti.% BKLLË JABDIlV'lÈBE, besloten hebben bun geïllustreerden catalogus voor bet wintersaizoen naar Holland te zenden. Deze uitgebreide inrigting, eene der merkwaardigheden in de Franscbe hoofdstad, bevat alles wat tot bet toilet van den man behoort; het onderscheidt zich van alle andere soortgelijke inrigtingen door bare lage prijzen, élégante coupe, soliditeit en de keuze harer stoffen. Wij raden ten zeerste ben, die verlangen zich smaakvol te kleeden, aan, den catalogus van L.% BELLK JABDIA'lÈBE aan te vragen, welke bun gratis en franco zal worden toegezonden. OP REIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Print Hendrik. 6 November van Marseille vertrokken. Celebes5 November van Suez vertrokken. Ron.derNederl. 25 October vnn Batavia vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Madura 2 November van Suez vertrokken. Conrad7 November van Napels vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: PrinsesAmalia. 9 October te Batavia aangekomen. Prins v. Oranje. 25 October te Batavia aangekomen. Prinses Marie. 6 November te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: Voorwaarts Vertrekt 8 November van Amsterdam. KoninffinEmma Vertrekt 22 November van Amsterdam. Burgerlljl5.e Stand.. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWDH. J. Holtz, loods en D. Verberne. P. A. J. v. d. Loo, zonder beroep en J. G. Schopman. C. Westerbaan, timmerman en T. Berg. P. Juch, besteller en A. Schellinger. GETROUWDJ. Zandman en J. Pheiffer. L. v. d. Meer en M. Kamp. L. Hartog en H. v. d. Luur. BEVALLEN G. M. Moorman, geb. Vennik, D. S. J. Pons, geb. Schadee, D. D. A. Dekker, geb. Meuth, Z. M. Weetniet, geb. Nobbes, D. E. C. Mooij, geb. Schriever, Z. OVERLEDEN: Geene. Gemeente St. MAARTEN. Van 14 October tot 7 November. ONDERTROUWD en GETROUWD: Klaas Terbeek, jongman, 21 jaren en Aaltje Krans, jongedochter, 22 jaren, wonende te Zijpe. G EBORENNecltje, dochter van Pieter Otseu en Maartje Bakker. Simon, zoon van Jacob Pronk en Beatrix Mulder. OVERLEDENJacob, 2 jareu, zoon van Lammert Dalenberg en Elisibelh Schotvanger. Gemeente SCHOORL. Van 1 tot 31 October. ONDERTROUWD: J. Hakof, jongman, 23 jaren en A. Jonker, jongedochter, 24 jaren, wonende te Petten, onlangs te Schagen. GETROUWDGeene. GEBOREN: Petronella, dochter van Pieter Wever en Marijtje Stam. Hubertus, zoon van Cornelis Druijven en Antje Goudsblom. Johanna, dochter van Johannes Beukers en Trijntje Kleverlaan. OVERLEDEN: Jacob Dekker, 63 jaren, weduwnaar van Antje Homan,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2