DIT DE HAND TE KOOF; C. MAALSTEED, HANDEL IN BRANDSTOFFEN. Schoolopziener niet aan te nemen, maar, evenals vroeger het geval was, eene oproeping te doen van sollicitanten en een ver gelijkend examen te houden. Hy deelt de verschillende beweeg redenen mede, die het Dag. Best. hiertoe hebben geleid. De heer Zijm kan zich met het voorstel van het Dag. Best. in geenen deele vereenigen. Hij meent dat er alle termen bestaan, om den heer Muller over te plaatsen; ook moet hij opkomen tegen het gezegde van den Voorzitter, dat de school aan den Burg de voornaamste zou zyn van het eiland. Al heeft die school de meeste kinderen, daarom is zij toch niet de voornaamste. Hij verzoekt den Voorzitter de door hem gebezigde woorden in te trekken. De heer Koorn kan zich mede niet met het prae-advies ver eenigen. De heer Muller is bekend als een degelijk onderwijzer, die, vol ijver voor het onderwijs, vele jaren werkzaam was, en nu de districts-schoolopziener hem zelf ondersteunt, meent hij, dat de Raad veilig meê kan gaan. De Voorzitter zegt, dat hij de verdiensten van den heer Muller gaarne erkent, maar ook de andere sollicitanten hebben aanspraak op waardeering en zoo het Dag. Best. ongunstig moet adviseeren op het voorstel van den districts-schoolopziener, dan ligt daarin geene miskenning van den heer Muller opgesloten. De heer S. Keijser, Wethouder, verdedigt het voorstel van het Dag. Best. en zegt dat het den heer Muller, evenals ieder ander Hoofd der school, vrijstaat om naar de vaceerende be trekking te solliciteeren en deel te nemen aan het vergelijkend examen. Het voorstel van het Dag. Best., na eenige discussie in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmentegen stemden de heeren Zijm, Koorn en Brouwer. Na deze stemming zegt de heer Zijm, dat hij gaarne zou zien, dat het vergelijkend examen althans alleen zal plaats hebben tusschen de Hoofden der scholen op dit eiland. De Voorzitter zegt, dat de wet daartoe geene vryheid verleent, al ware het dat het belang van het onderwijs met zulk een beperking in de keuze was overeen te brengen. Er wordt gelezen eene missive van den heer Troll, Hoofd der openbare lagere school aan den Burg, verzoekende tengevolge zijner benoeming tot Hoofd eener openbare school te Utrecht, eervol ontslag uit zijne betrekking, hetwelk verleend wordt tegen ultimo Februari. Ter tafel wordt gebracht een rekwest van den heer A. de Ronde, onderwijzer aan de openbare school aan den Burg, verzoekende, tengevolge zijner benoeming te Enschedé, eervol ontslag, hetwelk verleend wordt tegen 15 Maart a. s. Er wordt aan den heer J. Boonacker, Hoofd der school te Zuidzijde Eierland, verhooging van tracteraent toegestaan, ad f 50. Er wordt gelezen eene missive van den heer Troll, verzoekende eene toelage aan mejuffr. A. Ponger, voor het geven van onderwijs in nuttige handwerken, tijdens de vacature. Eene toelage van f 25 wordt verleend. Er wordt ter tafel gebracht eene missive van den onderwijzer D. van Noijen, werkzaam aan de school voor M. U. L. O., verzoekende eene gratificatie voor meerdere werkzaamheden aan genoemde school, tijdens de vacature van het Hoofd dier School. Deze missive wordt om bericht cn raad in handen gesteld van B. en W. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van HH. Gedep. Staten, waarbij een rekwest van Koendert de Boer, verzoekende vermindering van hoofdelyken omslag en schoolgeld. Dit stuk wordt den Raad om bericht en raad toegezonden. De Voorzitter stelt namen het Dag. Best. voor om te adviseeren, het verzoek te wijzen van de hand. Na verschillende besprekingen wordt met algemeene stemmen hiertoe besloten. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een markt meester. Namens B. en W. stelt hij voor daartoe te benoemen den gemeente-bode J. G. Moojen, en deze als zoodanig 20 pCt. van de te ontvangen marktgelden toe te kennen. Na cenige toelichting wordt het voorstel door den Raad met eenparige stemmen aangenomen. Er wordt een besluit genomen tot eene tijdelijke geldlecning, ad f 15,000. Ter tafel wordt gebracht eene 2de suppletoire begrooting, dienst 1883, welke na mededeeling door den Voorzitter wordt goedgekeurd. Tot stemopnemers bij de te houden verkiezing voor een lid van den Raad, in de volgende maand, worden benoemd de heeren Roeper en Koorn en de overige leden tot plaatsvervangers. De Voorzitter zegt, dat de aan de orde zijnde onderwerpen zijn behandeld en vraagt of een der leden het woord verlangt. De heer Zijm verzoekt inlichting omtrent, de zaak van den waterloop bij 't erf van de wed. Eelman te Oosterend en vraagt of die nog niet geregeld is. Ook heeft hij gehoord dat het zand voor de straat veel te duur is geleverd. De Voorzitter zegt, dat deze zaak tot 'tdoen van onderzoek in handen is gesteld van de heeren Bakker en Koning, maar dat het gebleken is, dat de wed. Eelman geheel ongenegen was om in eenige schikking te treden; dat, naar zijne meening, zij ver plicht was om het water, evenals vroeger, te ontvangen en dat het Dag. Best. pogingen had aangewend om op den meest billijken weg de zaak te regelen, maar tot dusver zonder gunstig gevolg. Na eenige discussie wordt, op voorstel van den heer F. Keijser, Wethouder, besloten, den Burgemeester te machtigen om de weduwe Eelman voor te stellen, het water over haar erf door aarden buizen te leiden, voor rekening der gemeente. De heer Koorn wenscht de aaudacht van het Dag. Best. te vestigen op den slechten toestand van den grintweg tusschen den Burg en het Oude Schild, die bij het tegenwoordige weder bijna onberijdbaar is. De Voorzitter geeft toe, dat de toestand veel te wenschen overlaat en zou gaarne tot eene radicale ver betering willen overgaan, maar de kosten daaraan verbonden, zouden aanzienlijk, misschien te groot zijn. Hij zal echter, zoodra de gelegenheid het toelaat, den weg doen verbeteren. De heer S. Keijser, Wethouder, zegt dat hij volstrekt niet wil toegeven, dat de grintweg slecht is. Hij rydt er dagelijks langs en vindt hem, het seizoen in aanmerking genomen, uitstekend. Hij herinnert hoe het in vroegere jaren was gesteld en hoeveel beter het nu is. De heer Boon zegt, dat er geen reden is om groote kosten aan den weg te maken. Zoodra het weder droog wordt, zal de weg gemakkelijk weêr in orde te maken zijn. De Voor zitter verklaart zich bereid om den weg zooveel doenlijk te ver beteren. De heer Koorn zou het wenschelijk vinden, indien de nacht- wachts weêr, evenals vroeger, 's nachts rateldennu is men in het onzekere of er 's nachts wel wacht wordt gehouden. De heer Brouwer zegt, dat er naast de school te Oude Schild een muur staat, die gevaarlijk is. De Voorzitter belooft, dat hij een onderzoek zal instellen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. AFLOOP der OPENBARE VERK00PING, gehouden op Woensdag 30 Januari 1884, in het lokaal Tivoli alhier, door den Notaris P. S. H O R D IJ K 1. Een Huis en'Erf met Tuin, Langestraat C 93, gekocht voor f 2013 door den heer J. Verfaille. 2. Een Huis en Erf, Koningstraat I 519, gekocht voor f 1776 door den heer L. W. F. Oudenhoven qq. 3. Drie Huizen en Erven, verlengde Kuiperstraat P 57, 58 en 59, gekocht voor f 240 door den heer ABels. 6. Een Huis en Erf, Koningstraat I 501, gekocht voor f 1500 door den heer P. J. Vos. 7. Een Huis en Erf, Langestraat C 155a, gekocht voor f 640 door den heer G. van. der Kraan. De overige perceelen zijn opgehouden. Benoemingen, enz. De luit. ter zee? lste kl. jhr. J. C. F.JWestpalm van Hoorn van Burgh wordt, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met ingang van 16 Februari a. s. op pensioen gesteld, ad f 1572 's jaars. Met dien datum wordt bevorderd tot luit. ter zee lste kl., die der 2de kl. J. C. Van Wessem. De officier van gezondheid lste kl. bij de zeemacht D. Matak Fontein, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Bij koninklijk besluit van 27 dezer is de sedert tot lsten luit. bevorderde 2de luit. J. Recringh, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, die bij koninklijk besluit van 24 Januari 1879 voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het leger in Nederl.-Indië, in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, te rekenen van de dagteekening van het tegenwoordig besluit. De lste luit. der mariniersJG. A. Linkers wordt gedetacheerd bij de Normaalschietschool tej's Hage. Vlsotxtoerloliteii. De volgende sloepen kwamen Dinsdag namiddag binnen Waakzaamheid, schipper J. v. d. Hoek, met 60 levende kabel jauwen a f 3.60, 300 doode idem f 1.65 a f 2.20 't stuk, 1 heil bot a f 18.50, 1400 schelvisschen ii f 19 't honderd. Anna en Emma, schipper G. Jongejan, met 150 levende kabeljauwen a f 3.85, 350 doode idem f 0.65 a f 1.20 't stuk, 2600 schelvisschen h f 16.50 't honderd. Ulbo, schipper A. Jongejan, met 140 levende kabeljauwen ii f 3.40 't stuk, 2300 schelvisschen a f 13.50 |'t honderd, 300 doode kabeljauwen f 0.90 k f 1.55 't stuk. Geen van allen had gedurende den storm kunnen visschen. De vóór den storm [gevangene visch was dus al tamelijk oud geworden. BurgerWULe Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GetrouwdT. Faber en G. Spil. K. Florusse en L. M. Le Fevre. Bevallen: W. Paans, geb. Gerritsen, Z. A. Van Leeuwen, geb. de Vries, Z. R. Snoek, geb. Dupont, Z. A. Lamens, geb. v. Oosten, Z. Overleden: M. Koorn, byna 5 jaren. J. C. Verboom, 3 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL, van 24 tot 30 Januari. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Jacob Mettes en Dirkje Schoenmaker. GeborenGuurtje, dochter van Barend Backer en Antje Tuinder. Dirk, zoon van Willem Maas en Elisabeth Verberne. Overleden: Maartje Bakker, weduwe van Pieter Bakker, 78 jaren. Ambtshalve ingeschreven één. Een aangespoeld lijk. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). Januari. Uren. 1 Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 30 12 zwtz. 22 k. 755.8o| -4.30 8.7 t 5.5 0.94 bol in zee 31 8 zwtz. 6 u 760.61 f 0.51 6.4 t 4.5 0.91 wein.gv. 31 12 z. 1.5 759.00j -1.10 6.6 f 3.3 0.91 Slechtw. Weersgesteldheid: 30 Jan. 12 u. Bewolkt, onstuimig, buiig. 31 Jan 8 u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 31 Jan. 12 u. Betrokken, regenachtig. Op 26 Jauuari was de laagste barometerstand 's avonds 10.30 u. 724.3 milimeters. Berichten Stoomvaart-Maatschappij Nederland. KETS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: 23 Januari van Frioul vertrokken. 23 Januari van Port-Saïd vertrokken. 25 Januari Aden gepasseerd. 28 Januari van Padang vertrokken. 30 Januari van Batavia vertrokken. REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: 15 Januari van Aden vertrokken. 25 Januari van Aden vertrokken. 28 Januari van Port-Saïd vertrokken. 28 Januari Roca gepasseerd. 30 Januari van Amsterdam vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Prs. Wilhelmina12 Januari te Batavia aangekomen. Madura21 Januari le Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: Burgem. denTex. Vertrekt 9 Februari van Amsterdam. SumatraVertrekt 20 Februari van Amsterdam. OP Prinses Marie.... Prins Hendrik... Voorwaarts Prins Frederik.. Prins v. Oranje.. OP Prinses Amalia.. Soenda Conrad Koningin Emma.. Prins Alexander. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. f 75 a 185 -140 a 220 -190 a 240 8 Paarden Ossen Stieren 16 Geldekoeien 2 Kalfkoeien Vaarzen - a Hokkelingen - a 16 nucht. Kalveren - 6 a Rammen - a 750 Schapen - 16 a 37 Lammeren f Bokken& Geiten- 30 magere Varkens f 11 46 Biggen - 5 40 Kippen c. 90 50 Eenden -100 Boter per kop - 90 Kaas per kilogram - 35 Kip-Eijeren per 100 -350 Eend-Eyeren - a 15 a 1\ a 175 a 150 a 100 a 50 a 400 MarU.fberlon.ten. TEXEL, 29 Januari. Werkpaarden f 120 a 180, oude Paarden f 45 a 60, Rijpaarden f 230 300, vette Koeien f 190 a 240, Kalfkoeien f 160 a 200, melkkoeien f 130 a 160, Ossen f 130 a 200, Stieren f 85 a 140, Kalfvaarzen f 130 a 180, Geldevaarzen f 110 a 130, nuchtere Kalveren f 14 a 18, Fokschapen f 22 a 25, Geldeschapen f 22 a 24, eenjarige Schapen f 18 a 24, mag. Varkens f 24 a 30, alles per stuk, vette Varkens 25 c. per half kiiogram, Schrammen f 16 a 20 per stuk. AMSTERDAM, 30 Januari. Op de Veemarkt waren aange voerd. 57 Runderen, lste kw. 85, 2de kw. 75 en 3de kw. 68e. per kilogram; 166 vette Kalveren lste kw. 95, 2de kw. 80 c. per kilogram; 62 nuchtere dito f 9 a 15; 6 Schapen en Lam meren; 178 vette Varkens 40 a 48 c., per kilogram. KAMPEN, 28 Januari. Buiten-Hooi f 17.a 19.50 en Binnen-Hooi f 14 a 17 per 500 kilogram. KAMPER-EILAND, 28 Januari. De Hooihandel stond hier de vorige week, ten gevolge het onderloopen van ons eiland, bijna geheel stil. Slechts een kleine hoeveelheid werd verhandeld. Men besteedt iets lagere prijzen, namelijk f 17 a 19.50 per 500 kilogram, Binnen-hooi geldt f 14 a 17. MAASTRICHT, 30 Januari. Hooi f 19 a 21 per 500 kilogr. Vervolg Nieuwstijdingen. In ons vorig nommer kwam eene mededeeling voor van de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij betreffende de voordeelen aan retourkaarten verbonden. Sedert hebben we informatie ingewonnen omtrent de berekening van den afstand voor de vierdaagsche biljetten, 't Is ons gebleken, dat Alkmaar op meer dan 40 kilometers afstand van hier ligt, weshalve de retourbiljetten, voor 4 dagen geldig, reeds voor de reis derwaarts kunnen dienen. Door den eerstaanwezenden ingenieur der Genie alhier zal op Zaterdag 9 Februari worden aanbesteed: het doen van ver beteringen van ondergeschikt belang aan werken in de stelling van den Helder (raming f 4600). In Maart a. s. zal de Sociëteit Mars" haar 15jarig bestaan feestelijk vieren. De Onderofficiers-Vereeniging der zeemacht «Admiraal de Ruyter" alhier is voornemens, in den loop van Februari eene liefdadigheids-voorstelling te geven, ten voordeele der weduwe Meijer cn liarc twee jeugdige kinderen. Met veel aanbeveling van dit menschlievend pogen, maken we hiervan melding, in de hoop, dat het plan uitmuntend moge slagen. Gisteren had alhier de openbare verkoop plaats van de lading grenen duigen, aangevoerd door het Noorsche brikschip Telegraf, van Kragerö met bestemming naar Londen, onlangs alhier verlaten binnengebracht. De gehcele lading, uit circa 448,000 stuks bestaande, werd gekocht door de heeren Van Vliet Co. alhier, ad f 7.25 per duizend. Met ingang van 1 Februari a. s. worden de ten dienste van het Departement van Marine ingerichte Rijkstelegraafposten met telefoondienst op de lichttorens te Eierland en Kijkduin mede voor het algemeen telegrafisch verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: te Eierland, op werkdagen van 8 tot 11 uren voor- en van 12£ tot 3£ en 6 tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 12 tot 3 uren namiddags; te Kijkduin, dagelijks, van 1 October tot 31 Maart, van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 4 uren namiddags; van 1 April tot 30 September, van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 6 uren namiddags. Op het verkeer van deze posten met alle telegraafkantoren in Nederland is het uniforme tarief van 15 cents per telegram, vermeerderd met 1 cent per woord, van toepassing. Door den minister van Marine is bepaald, dat voortaan alle onderofficieren en schepelingen beneden den graad van sergeant, die in het vaste korps der mindere schepelingen zijn opgenomen, en overgaan in eene andere qualiteit, insgelijks be neden den graad van sergeant, blijven behooren tot het vaste korps. Korporaals en manschappen van het korps mariniers, die in het bezit zijn van het certificaat van goed gedrag, kunnen bij overgang in eene andere qualiteit bij 's Rijks zeemacht, dadelijk tot opname in het vaste korps mindere schepelingen worden voorgedragen. Naar men verneemt, is de luit. ter zee lste kl. I. H. Wouters voor den zeedienst afgekeurd. Aangenomen het beroep naar Zuid-Zijpe door ds. H. G. Kist, predikant te Grootschermer. Bij de herstemming is tot lid van den Gemeenteraad te Zijpe gekozen de heer J. Van Beusekom, met 90 van de 171 uitgebrachte stemmen. Op den heer M. J. Koelman werden 77 stemmen uitgebracht. Het kader van het Militair Hospitaal te Kampen heeft zijn chef, den majoor dr. W. Krol, die op 1 Februari a. s. naar Bergen-op-Zoom vertrekt, als blijk van achting een fraai zilveren inktstel met brievenweger tot aandenken aangeboden. A D V E RTEBI T I IM. Voorspoedig bevallen van eene dochter: Mevrouw VAN DULLEMEN—RASCH. Helder, 27 Januari 1884. [Herplaatsing wegens misstelling.] Heden overleed mijne geliefde zuster MAARTJE DIRKS BAKKER, Weduwe van wijlen PIETER BIKKER, in den ouderdom van 78 jaar en 3 maanden. Cs. Dkz. BAKKER. Mede uit naam van overige familie. Bnrg op Texel, 29 Januari 1884. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed, zeer onverwacht, op eene noodlottige wijze, onze geliefde zoon en broeder CORNEL1S Hz. GEUS, Weduwnaar van TETJE VAN DER VIS, op den leeftijd van 42 jaar. Texel, 30 Januari 1884. Uit aller naam, H. GEUS en Eclitgenoote. Hartelijke dank wordt tevens gebracht aan den Heer ZWANENBURG en Echtgenoote en allen die verder bij dit tréurig ongeval hulp en bijstand hebben verleend. Uitgeloot TNT0. 30-44, Leening 1874 Militair Tehuis. Belanghebbenden worden uitgenoodigd op Maandag 4 Februari a. s., des avonds van 7 tot 10 uren, in de Consistoriekamer der Chr. Geref. gemeente te Helder. Namens de Diaconie, J. F. HOELANDT, Scriba. Een FLINK BURGERWOONHUIS, in de Keizerstraat alhier. Adres: Bureau dezer Courant. De Makelaar OUDENHOVEN zal, ten verzoeke van kapitein P. L. JOHANSSEN, voerende het Zweedsche Schoenerschip BIRGER, van New-Castle bestemd geweest naar Cadix, op DINSDAG 5 FEBRUARI a. des namiddags 2 uur, in 't locaal T CENTRUM te Helder, ten overstaan van den Deurwaarder S WA VING, X>ut>liel3L verkoopen 83 ton Stoomkolen; 77 ton Nutskolen; 30 ton Gietcoaks en 1 vat Sehuursteen, p. m. 100 kilogram. De goederen zijn daags vóór en op den verkoopdag te bezichtigen, in ligters liggende in de Binnenhaven. Informatiën geven de HH. LARSEN C0., Cargadoors, en den Makelaar voornoemd. W estpleln. Pas ontvangen eene kleine partij BRUINKOOL- BRIQUETTEN, merk G. R.zoolang de voorraad strekt verkrijgbaar ad f 1.per 50 kilogram. Wegens den kleinen voorraad van dit artikel, worden verbruikers attent gemaakt hunne bestellingen spoedig in te zenden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3