12 en zooveel te laten leeren als slechts eenigszins mogelijk is, men vergete niet, dat de „Wassenaer" een vastgemeerd schip is, dag aan dag stilliggende binnen het afgesloten IJ, waar wijd en zijd geen spoor van de zee te zien is, die voor de opleiding van den aanstaanden zeevaarder toch waarlijk wel een onmisbaar element mag heeten. Daarom zou 't in het werkelijk belang van de jongens zijn, zoo ze in het vervolg hunne opleiding kregen in een aan zee gelegen stad als Ylissingen, waar practijk en theorie hand aan hand kunnen gaan en de financiëele eischen uit den aard der zaak ook lang zoo hoog niet zullen zijn. Yoorloopig echter moeten we afwachten of het plan van den Minister in de Tweede Kamer met meer sympa thie zal worden ontvangen dan in de Eerste. De vroeger bestaande sympathie voor eene feestelijke ontvangst der Transvaalsche deputatie hier ter stede is steeds dalende. Allerlei kunst- en vliegwerk wordt beproefd, maar het gebeurde met Jonkman en Jorissen heeft alles bedorven. Onhandigheid is trouwens bij die gansche ge schiedenis schering en inslag. Zoo begaat nu weêr de Christelijke Werkliedenvereeniging Patrimonium" de on handigheid, om voor de Transvalers een zijden vlag te laten maken in.... Bonn! Was er dan onder de „stam verwante Hollandsche broederen" geen sterveling te vinden, die een zijden vlag met het Transvaalsche wapen kon maken, dat deze Amaterdamsche Werklieden vereeniging met haar mallen Latijnschen naam een Transvaalsche vlag moest laten maken bij een Duitschen fabrikant? Zeer internatio naal, maar ook zeer onhandig! En zeer voorbarig was het ook, nu reeds vast te stellen, dat de Transvaalsche depu tatie bij hare komst alhier door Patrimonium feestelijk zal ontvangen worden, en voor die feestelijkheid reeds een zaal van Artis te bestemmen. Zijn al de andere hangende plannen dan nu losgelaten? Hebben de vroeger benoemde Commissiën zich geheel teruggetrokken? Het is onhandig heid en verwarring van het begin tot het eindeen het zou mij niet verwonderen zoo oom Paul en neef Piet, at dat gekibbel en gescharrel aanziende, hoofdschuddend uit riepen: „Ons had dat van di Hollanse lui niks nie gedog nieondanks de mooie zijden vlag uit Bonn. Amstelaar. mnnenlana. In de jongste aflevering van het Rechtskundig tijd schrift Themis, komt een opstel voor „De Troonopvolging," door mr. S. Muller Hzn., advokaat te Rotterdam. Volgens dezen schrijver zouden als mogelijke troonopvolgers hier te lande in aanmerking komen: 1. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje. 2. Prinses Wilhelmina der Nederlanden. 3. Prinses Sophia der Nederlanden. 4. Prins Karei August van Saksen-Weimar. 5. Prinses Elizabeth van Saksen-Weimar. 6. Prinses Marie der Nederlanden. 7. Vorst Frederik Von Wied. 8. Vorst Willem Von Wied. 9. Vorst Victor Von Wied. 10. Vorstin Louise Von Wied. 11. Prins Albert van Pruisen. 12. Hertog Adolf van Nassau. 13. Prins Willem van Nassau. 14. Prins Nicolaas van Nassau. De heer Jorissen is jl. Woensdagavond uit Engeland naar Zuid-Afrika vertrokken. Zijn open brief is verzonden. Hij raadt daarin aan een krachtige Transvaal-maatschappij op te richten. lang op haar gewacht had, /.ijn vurig verbeide vrouw. Margareta's oogen stonden hol en afgemat. Zij wilde spreken, maar Jaap was haar voor. „Waarom of ik het deed, wilde je vragen," zeide hij. „Ik kan het niet zeggen. Wil je mij mijn wantrouwen vergeven? O, Margareta je bent toch nog mijn MargaretaMaar hoe kon je er toe komen, je geheel aan den baron over te geven, zonder hem eerst beter te kennen?" „Hij zeide dat ik komen moest, en toen heb ik het gedaan," zeide zij snikkende. „Je gehoorzaamt dus blindelings?" „Ja, dat deed ik. Misschien heb ik daar niet goed aan gedaan." „Ik weet het niet," zeide Jaap peinzend. „Ik houd hem voor een goed mensch." Margareta gaf geen naderen uitleg. Langzamerhand klaarde haar droevige stemming op en glimlachjes verdrongen de tranen en snikken, tot de oude heer Vine thuis kwam en Jaap naar beneden ging om hem te vertellen, dat alles in orde was. Hij verzocht zijn compagnon het nieuws aan Margareta's vader over te brengen, die nog nergens van wist. Baas Tucker hoorde de geschiedenis schijnbaar kalm aan maar hij strafte zijn dochter, door in verscheidene weken niet bij haar te komen, tot hij ten laatste iets van vergiffenis mom pelde en het verschil met Jaap ook bijlegde. De mooie juffrouw Peach verdween met de noorderzon naar Budmouth, niet zonder een heimelijken wrok jegens Jaap en Margareta, die, zooals zij zeide, haar schandelijk hadden be handeld. Wat den geheimzinnigen baron betreft, die zulk een invloed op hun leven had uitgeoefend, deze hield zijn woord en bleef voortaan een vreemdeling, te Stickieford. Baron of' geen baron, Engelschman of vreemdeling, hij had een buitengewone belang stelling tegenover Jaap betoond en diep berouw over een zwak oogenblik. Dat hij zich tot het jonge meisje meer aangetrokken had gevoeld dan hij iemand ter wereld zou durven bekennen, leed geen twijfel. Na verloop van jaren liep het praatje, dat hij, in een vlaag van moedeloosheid, waaraan hij nog steeds lijdende was, een eind aan zijn leven bad gemaakt. Niemand te Stickieford kon het echter met zekerheid bevestigen. Daar wordt hij nog steeds beschouwd als een soort van bovenanrdsch wezen. Lnten wij den sluier niet trachten op te lichten, want het zou misschien aan de waardigheid van zijn persoon afbreuk kunnen doen. Toen Margareta hoorde, dat hij zeer waarschijnlijk overleden was, bleef zij eenigen tijd in gedachten verzonken en vergat zelfs voor een oogenblik haar kind in de wieg. Jaap, die bij den haard zat, zeide: „Ik geloof waarlijk, Margareta, dat liet je leed doet." „Ja, ja," fluisterde zij, „het doet mij leed." „En wanneer hij nu eens onverwacht voor ons verscheen en op bevelenden toon zeide: „Margareta, ga met mij mede!" „Dan geloof ik niet, dat ik den moed zou hebben neen te zeggen," antwoordde zij met een ondeugend gezicht. „Hij was een toovenaar voor mij. Ik geloof, dat hij het werkelijk was. Hij kon mij om zijn vinger winden.... Neen, toch niet," voegde zij er bij, toen zy liet kindje hoorde schreien, „hij zou me nu niet meêkrijgen." „Nu," zeide Jaap vrij kalm (want „la jalousie retrospective," zooals George Sand het uitdrukte, was bijna in hem uitgedoofd), „of gij het doen zoudt of niet, beste kind, hij zal nooit komen. Hij heeft het mij gezworen en hij was een man van zijn woord." Aan eene particuliere correspondentie uit Atjeh aan liet Hld. ontleenen wij het volgende betreffende de Nicero: j De Nicero, was een Engelsche stoomboot met suiker geladen, komende van Marseille, met bestemming voor 1 Soerabaia, die op bovengenoemde kust door bet onklaar raken harer machine strandde, zoodanig, dat de bemanning, bestaande uit den kapitein, den machinist en nog 18 anderen zich met sloepen naar den wal moest begeven. Zoodra echter zij gered meenden te zijn, kwamen de heeren Atjehers, die hen inrekenden, als gevangenen beschouwden en de boot van bare vracht ontlastten. Daarop moesten zij driemalen zweren, dat zij geene Hollanders waren, waarop bun het leven werd geschonken. Als bet ons dus overkomen was, waren we zeker voor ons pleizier uit geweest. Vervolgens werden zij eenige palen bet binnenland in gevoerd en kwamen zij voor den Radja van Tenom, waar zij nog zijn. Nadat dit bekend was geworden, zond de gouverneur- generaal onmiddellijk een oorlogsschip, en werden maat regelen genomen om die menscben te bevrijden. Maar de Atjehers lieten zich niet overhalen, en zoo vertrok verleden week weder een ander schip daarheen met den Engelscben consul, een Engelsch overste en nog een paar hooge heeren, die bet zoover kregen, dat de Radja van Tenom den kapitein en den zieken machinist als onderpand mede gaf, ten einde te Kotta Radja te kunnen beslissen, wat in deze gedaan moest worden, onder belofte bovendien, dat de twee losgelatenen weder zouden terug komen. Verbeeld u verder, welke eischen die kerel stelt: 1. een door den Koningin van Engeland en den Koning van Holland geteekend contract, waarbij bepaald wordt, dat bij als vrij Vorst wordt erkend en dus zijne havens steeds kan openhouden en alles uit- en invoeren 2. bet niet onaardige sommetje van 62,000 pond sterling; 3. de uitlevering van twee hem vijandige en ons be vriende hoofden, die indertijd van hem zijn weggeloopen en zich thans bij ons in de IV Moekims bevinden, en 4. de opheffing der blokkade voor zijn land en zijne haven. Hoe vindt u dat? En weet u wat de gouverneur daarop beeft aangeboden, ten einde de loslating der En- gelsche gevangenen te verkrijgen? Hij biedt den Radja van Tenom de schadeloostelling aan van f 5000 voor gemaakte onkosten (d. i. voor bet zoo genaamde logies) en voor deze maal den uitvoer van al zijne peper. En met deze boodschap is liet oorlogsschip weder ver trokken, medenemende den chef van den staf, ten einde eens eventjes het een en ander van bet terrein op te nemenwant als die kerel die menscben niet vrijwillig loslaat, dan zullen wij ze wel gaan balen, denk ik, heizij dood of levend. Op 1 Januari 1884 waren bij den Rijkstelegraafdieust werkzaam 31 vrouwelijke ambtenaren, waarvan 2 als telegrafist 2de kb; 2 als 3de kl. en 27 als klerk en adsistenten, terwijl 2 vrouwelijke postambtenaren ook met den telegraafdienst op vereenigde kantoren belast waren. Het geheele personeel bij den kantoordienst der Rijks- telegrafen bestond uit 9 lijninspecteuren, 142 directeuren, 56 onderdirecteuren, 145 telegrafisten 1ste, 256 2de, 63 3de kb, 34 klerken 1ste, 143 2de kb en 10 adsistenten, te zamen 858 ambtenaren, terwijl bovendien 96 postambte naren met den telegraafdienst belast waren. De bevolking der gemeente Callantsoog bestond den 31 December 1882 uit 325 m. en 320 vr., te zamen 645 personen. Zij is in 1883 vermeerderd door geboorten met 15 m. en 5 vr., te zamen 20; door vestiging met 25 m. en 43 vr., te zamen 68; en verminderd door overlijden met 2 m. en 3 vr., te zamen 5; 'loor vertrek met 33 m. en 46 vr., te zamen 79. Alzoo is de bevolking in het geheel vermeerderd met 5 m. en verminderd met 1 vr., dus te zamen vermeerderd met 4 personen, en bestond zij op 31 Dec. 1883 uit: 330 m. en 319 vr., te zamen 649 personen, naar de onderscheidene godsdienstige gezindten verdeeld als volgt: 562 Ned. Herv., 82 R. Cathol. en 5 Doopsgez. Er werden 4 huwelijken gesloten, als: 3 tussehen jonk mans en jongedochters en 1 tussehen jonkman en weduwe. Blijkens ingekomen ambtsberichten, zijn in bet tijd perk van vier weken, dat op 26 Januari jl. geëindigd is, 11 gevallen van longziekte buiten, maar in de nabijheid van bet afgesloten gedeelte van bet spoelingsdistrict in de gemeente Overschie waargenomen. In de slachterijen binnen bet spoelingsdistrict bleken de longen van 19 run deren van 7 veehouders door longziekte te zijn aangetast. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 29 Jan. 11. „Bij de lieden gehouden aanbesteding voor de levering van schoolbehoeften was ingeschreven door den heerH. A. Stadermann te Helder voor de som van f 360; door de firma J. C. De Buisonjé Zoon aldaar voor f 290. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Voor de levering van benoodigdheden voor bet onder wijs in de vrouwelijke handwerken was door niemand ingeschreven." .Taantje Struik beeft gisteren een rekwest om gratie ingediend, waarbij zij verwisseling der gewone in cellulaire gevangenisstraf vraagt in bet belang zoowel van hare gezondheid, als van baar kind, hetwelk zij dan spoediger zelve zou kunnen verplegen. Den 10 Februari a. s. hoopt de beer J. Wouters predikant te West-Terschelling zijn vijftigjarige ambts vervulling feestelijk te herdenken. De beer dr. P. A. Riedel, predikant te Aartswoud, heeft besloten voor de beroeping naar Ruinerwold te bedanken. Als een bewijs van hunne ingenomenheid met de afwijzing der beroeping werd hem in den loop dezer week namens den kerkeraad en het college van kerkvoogden en notabelen een aanzienlijk geschenk overhandigd. De thans te Zutfen in hechtenis zijnde vermoedelijke pleger van den moord onder Raalte, Gradus Arends, is, zegt de N. Rott. Crt., iemand van ruim dertigjarigen leeftijd, lang en vrij stevig van gestalte, met vollen, blonden baard en brutaal uitzicht, die zijn blikken onbe schaamd in het rond richt. Naar men vernam, beweerde bij aan de Nederlandsche politie-ambtenaren, die hem over namen, onschuldig te zijn aan den moord en diefstal te Raalte, terwijl hij zonder blikken of blozen verhaalde, reeds zes jaar tuchthuisstraf te hebben ondergaan wegens vergrijp tegen de zeden. Het Vliegend blad te Amsterdam beeft onder zijn geabonneerden een premietrekking gehouden, waarvoor de administratie de prijzen beschikbaar beeft gesteld. Donder dag jl. bad de trekking plaats. Als eerste prijs was uit geloofd een woning. Deze is getrokken door den heer Z. Oosten, Haarlemmerdijk 159, te Amsterdam. Op een Limburgsch dorpje mishandelde een land bouwer zijn voorgespannen koe zoodanig, dat bet beest, in angst en woede, hem een stoot toebracht, die den dood ten gevolge bad. Buitenland. Jl. Dinsdag nacht is te Weenen de woning van den bekenden schilder Hans Mackart in brand geraakt. Een aantal kostbare voorwerpen en verscheidene schilderijen zijn door het vuur vernield. De kostbaarste schilderijen, die zich in zijn atelier bevonden, zijn gespaard. Een medewerker der Temps beeft een onderzoek ingesteld naar den aard der voorwerpen in de Parijsche banken van leening, waarop minder dan 10 francs voor geschoten is en welke eenige radicale afgevaardigden, op kosten van den Staat, aan de beleeners terug wilden geven, om zoodoende eenigszins tegemoet te komen aan bet heerschendc gebrek. Zijn onderzoek bracht aan het licht dat onder de panden dezer categorie o. a. behoorden 5500 binocles, 400 reistascbjes, 425 fraai gebonden kerkboeken, 400 handschoenendoozen en 550 waaiers, 70 meerschuimen pijpen, 150 crucifixen, 50 spiegels, 950 vazen en andere voorwerpen om te pronk te stellen, 3000 zilveren lepels en vorken, 4300 serviezen, 3000 parasols, parapluies en wandelstokken, 2321 muziekinstrumenten, 2263 meestal nieuwe koperen pannen, 600 likeurstellen, 3300 tapijten en niet minder dan 65000 gouden ringen. Zooals men ziet, niet alle voorwerpen die uitsluitend door brave arbeidersgezinnen naar „tante" gebracht worden Volgens een bericht uit Saint-Marcelin (Frankrijk), bad een landbouwer eene van zekere schietoefeningen afkomstige bom gevonden en mede naar huis genomen om er bet kruit uit te balen. De bom sprong, de man zelf werd in twee stukken gescheiden, twee zijner kinderen kwamen om, zijn geheele huisje stortte in en zijne vrouw werd door een vallenden muur een been verbrijzeld. Twee kleine kinderen zijn ongedeerd onder bet puin uitgehaald. Ingezonaen. Mijnheer de Redacteur Het zij mij vergund met een enkel woord den Hoer IJ. op zijn ingezonden stuk te antwoorden. Wat de kleingeestige lettervittcrij betreft, omtrent zinbouw en getalverschil, ga ik met stilzwijgen voorbij, 't is mij te flauw. Mijne bedoeling was, een antwoord uit te lokken op de vraag: „Is de wijziging der instructie van den Ontvanger in het belang der gemeente, of niet?" Daarop is geen voldoend antwoord ge geven en omdat dc ervaring leert, dat klachten meestal inkomen als de zaak reeds haar beslag heeft verkregen, oordeelde ik het goed, daarop met een enkel woord de aandacht te vestigen. Mijne meening, dat bovengenoemde wijziging groot ongerief zal veroorzaken, blijft dan ook bestaan. Hoe groot dat ongerief zal zijn, kan ieder zelf het best nagaan, die op de eene of andere wijze daarbij betrokken is. Met vriendelijken dank voor de opname dezer regelen, U Dv. Dienaar, Helder, 30 Januari 1884. X. v lscli horlolatori.. De Pernisser vischsloep Luctor en Emergo arriveerde heden met gebroken steng en weggeslagen kompashuis. Afge slagen werden100 levende kabeljauwen h f 3.60, 30 doode idem h f 2.110 idem idem a f 1.60 't stuk en 300 schel- visscben k f 18.50 't honderd. De rest was slecht en niet ver koopbaar. Een logger verkocht 10 mandjes rog voor f 57 en 100 tongen voor f 17.50. Beide soorten viscb waren slecht. Burgerlljli.e Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. OndertrouwdW. L. Klaassen, bootsmansmaat bij de Marine en C. S. van der Kuijl. G. Smits, schipper en J. Luidinga. J. B. Stecher, scheepstimmerman, en J. E. Kramer. F. B. Ilillen, kleermaker, en A. M. Caarls. GetrouwdGeene. Bevallen: G. Weiraar, geb. van Pel, D. S. van Praag, geb. Kool, Z. A. C. van der Spek, geb. Verstegen, D. OverledenGeene. Gemeente ANNA PAULOWNA, van 1 tot 31 Januari. Ondertrouwd: L. Heerschap en A. Dekker. Getrouwd: J. Dogger en D. Alderlieste. L. Heerschap en A. Dekker. BevallenM. Kos, geb. Koster, D. N. Volkers, geb. Hol lander, Z. H. Drooger, geb. Meijer, D. M. Kouwenberg, geb. Doorn, Z. J. Heiligenberg, geb. Zwaag, Z. J. Dirks, geb. Heiligen berg, D. T. Koorn, geb. Kok, D. W. Verreij, geb. Hoevelaar, Z. A. Cornelissen, geb. Kooij, Z. C. Broertjes, geb. Houtkooper, D. A. Heiligenberg, geb. Guddeke, levenlooze D. Overleden: A. Woudenberg, 1 maand. A. kuiter, 47 jaren, eehtgen. van P. Smit. A. Bos, 63 jaren, echtgen. van L. Verkuil. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). *n cj 3 .3 Uren. 1 Windrichting en kracht. Barometer 1 Thermometer mM. C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 2 2 12 8 zzw. 10 k. wzw. 1.2 nto. 11 H 747.83 753.62 757.30 1 - 12.27 7.6 - 6.38 5.8 - 2.70 4.5 t 4.2 t 3.8 t 1.1 0.94 golvend. 0.94slechtw. 0.80,golvend. Weersgesteldheid: 1 Febr. 12 u. Bewolkt, winderig. 2 Febr. 8 u. Betrokken, regenbuiig. 2 Febr. 12 u. Dichtbetrokken, winderig. De gemiddelde declinatie over de maand Januari jl. bedraagt 15° 56' 57" ten westen. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. Paarden f a Lammeren f a 4 Koeien 160 a280j 51 mag. Varkens 12 a 15 21 Nucht.Kalveren 5 a 26j 108 Biggen 5 a 8 337 Schapen 18 a 28; 6 Bokk.&Geiten 4 a 9 Marlittoorlctiton. TEXEL, 31 Januari. Aardappelen f 2.50 a 3.50 per heet. Gemaaid Zeegras f 10.50 a 12.25, gevischt dito f 3.75 a 4.50 per 100 kilogram. Ongewasschen Wol 85 c. per kilogram. Tarwe f 8.25 a 8.75; Rogge f 5.60 a 6.15; Haver f 4; Gerst f 5.25 a f 5.75; Groene Erwten f' 7.a 11.25; Vale dito f 7.25 a f 12; Grauwe dito f 7.50 a 12.50, alles per hectoliter. ALKMAAR, 1 Februari. 219 hectoliter Tarwe, f8.a8.87|; 215 h. Rogge, f 7.a 7.40; 204 h. Gerst, f 5.25 a 5.75, idem .Chev. f G.— a 6.75; 1062 h. Haver, f 3.25 a 4.50; 173 h.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2