Haria, de Bmiü van den Vatergeiis. p. m. 50,000 SIGAREN, VAN GIJN en C E. B. Vietb's Toiletcocosiotzeep, W. J. BLITZ, Tandarts, „ADMIRAAL DE R U IJ T E R," LIEFDADIGHEIDS V OORSTELLIN Gr AANZIENLIJKE VERKOOPING Attentie s. v. p.! Handel in grove en fijne ENGELSCHE STEENKOLEN. H. BUNZEL'S PENNEN. De Apotheker E. STARK, Onderofficiers-Yereeniging der Zeemacht onder beschermheerschap van den HoogEd. Gestr. Heer W. K VAN GENNEP. Schout-bij-nachtDirecteur en Commandant der Marine te Willemsoord. op DONDERDAG dei» 21 FEBRUARI 1884, in het lokaal T1VOL1, waarvan de opbrengst zal strekken geheel ten voordeele van de Weduwe MEIJER en hare twee kindertjes. De brave man en vader was scheepskok der Kon Ned. Marine, en is in Oost-Indië plotseling overleden. Programma: Geschiedkundig Tooneelspel in 5 bedrijven, door H. Kroon Dzn. Aanvang ten 8 ure precies. Entrée per persoon f 0.49. Kaartjes zijn te verkrijgen bij de HH. A. G. J. DE VRIES, BEUGELING, BAKKÉR, J. DE JONG (voorheen Vennik), Mej. de Wed. BRUIN Wz., Spoorstraat, en aan het lokaal, alwaar tevens plaatsen a 10 cents extra te bespreken zijn. Het Bestuur. van GOEDEREN, door de ambtenaren aangehouden, op WOENSDAG 20 FEBRUARI a. en zoo noodig den volgenden dag, des namiddags ten 2 ure, in 't Verkooplokaal aan de Loodsgracht I 403, als van: WOLLEN-, ZIJDEN-, LINNEN- en KATOENEN MANUFACTUREN, fijne LINNEN SERVET- en TAFELGOEDEREN, eene groote partij NETELDOEKEN en STAATSIEGORDIJNEN, DAMES-KRAGEN en LAVALLIÈRES. Deze goederen moeten tegen alle prijzen verkocht worden. Te bezichtigen op de verkoopdagen in voornoemd verkooplokaal, des morgens ten 10 ure. Onmiddellijk na afloop van het Boêlhuis ten sterfhuize van wijlen den Heer N. KRUIJER, aan het Zand in de ZlJPE, zal, ten overstaan van den Deurwaar d er J. VAN DER MAATEN, op Woensdag 20 Februari 1884, les namiddags, op de Bovenzaal van den Heer STAM, publiek wordeu verkocht: oestaande in diverse merken en van zeer goede kwaliteit, afkomstig van een gelikwideerde Sigarenfabriek te 'S HERTOGENBOSCH. De Sigaren zijn te bezichtigen op de Bovenzaal van pf elf uur op den verkoopdag. De Deurwaarder J. VAN DER MAATEN, te Schagen. ZEGT HET VOORT! die nog dagelijks in debiet toeneemt, is de beste en zuiverste Toiletzeep. Zij maakt de huid wit en zacht, is tevens heilzaam bij huidziekten en geheel reukeloos. Deze Toiletcocosnootzeep vooral niet te verwarren mot de z. g. „Cocosnuss-oelsodaseife," die veel geeler en weeker is, alsook scherpe bestanddeelen bevat. Verkrijgbaar voor den Helder en omstreken, per stukje en per pakje, in KOPPEN'S VERKOOPHUIS, Hoofdgracht, Nieuwediep. AMSTERDAM ZILVEREN 1883. MEDAILLE. Bekend door uitstekende kwaliteit, overal verkrijgbaar. 85 Amstoldtlli, wj Amsterdam, verzendt gratis, op iedere aanvrage, eene gravure, beschrijving en prijsopgave der Starl^s Huis-Apotheek. Jacob van Kampenstraat. 124. Amsterdam, is den eersten en derden Donderdag van iedere maand, 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tand heelkundige operatiën en het plaatsen van kunst tanden in het Hotel Bellevue te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaturdags in den Burg en des maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot 's voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor- middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. Landbouwbelangen in 't algemeen en in 't bijzonder, met aanwijzing eener nog weinig in practijk zijnde Industrie. (Slot.) Het te beplanten stuk grond, wordt 't liefst, met heggen van eikenstek beschut, daar deze ook 's winters hunne bladeren behouden. Deze heggen plaatst men op 25 meters afstand in de lengte en zoo mogelijk ook in de breedte. De walnoten, ook wel galnoten genaamd, welke aan 't eikenstek groeien, worden ieder najaar afgeplukt, wijl deze noten tot schuilplaats dienen, van vele nadeelige insecten, welke daaruit in 't voorjaar te voorschijn treden. Deze noten worden ook gebruikt en opgekocht voor de bereiding van inkt. De grond wordt in 't najaar niet gespit, dan lid de planting, wanneer dit in 't najaar plaats heeft, welks tijdstip ik als het beste beschouw, waartoe men vooraf gaten heeft gegraven van 1 /3 meter diep op afstanden van 1 meter. Natuurlijk heeft men daarvoor reeds geulen gegraven, voor de plaatsing van de heggenbij iedere gegraven kuil brengt men een weinig verteerde mest, mengt het met den opgeworpen grond, bij de planting, goed door elkaar, werpt eenigen grond hiervan in den kuil, plaatst nu den struik er in, vooral bij 't aanvullen schudde men den struik, opdat de aarde goed tusschen de wortels in zal komen en nadat aldus al de aarde op de wortels is aangebracht moet men aandrukken. Na de gansche planting, bemest men de overgebleven grondvlakte en spit den grond flink om. Vooral plant men den struik diep, opdat dezelve zich daardoor krachtiger ontwikkele. Des zomers wordt de grond door wieden van onkruid gezuiverd en losge- houden. Eerst het derde jaar na de planting mag men op eene volle opbrengst rekenen, hetgeen bij eene goede behandeling 20 achtereenvolgende jaren kan duren. Bij de oogst der Bessen, neemt men eerst de onderste vruchten er af, daar deze het eerste rijp zijn; na de oogst moet men den grond losmaken door wieden en na 't afvallen der bladeren snoeien, hetgeen aldus geschied. De aalbessen maken vruchten aan 't oude hout, waarom men de jonge scheuten niet heeft in te knijpen. De twijgen welke te dicht op elkatir zijn geplaatst, zoodat 't licht der zon daar door verhinderd wordt door te dringen, snijdt men weg, eenige oogen boven den voet. Bij andere struiken snijdt men kankerachtige takken weg, waarvoor dan weder nieuwe uit den wortel komen dit wordt 't verjongen der struiken genoemd. Om zelf bessenstruiken te teelen snijdt men in den winter stekken, van p. m. 40 centimeter lengte af, en wel boven en niet onder een knop, bewaart ze op een vorst- vrije plaats b. v. in 't zand en plant ze in het voorjaar, wanneer geen vorst meer te wachten is, op een onderlingen afstand van 20 centimeter, rechtop en in krachtigen grond, liefst eenigszins beschaduwd, en laat ze twee jaren staan. Ziehier dus de gansche kweekwijze van bessenstruiken, mij dunkt gemakkelijk genoeg om door iedereen te kunnen worden nagevolgd, terwijl het toch slechts in enkele streken van ons land is, waar de bessenteelt wordt uitgeoefend en wel in 't Westland, Loosduinen, Hoorn en Beverwijk. Dat óók deze industrie van plaatselijken aard is, heeft een oorzaak, doch niet in den aard der grond, het is alléén doordat een eigenaar van een bessenboomgaard, gelegen op eene plaats waar deze niet algemeen zijn, geen koopers voor zijne waar kan vinden, wanneer de kwantiteit van dien aard is, dat hij meer produceert dan in zijne onmiddel lijke omgeving kan worden geplaatst. Om dit bezwaar te voorkomen zijn twee dingen mogelijk, ten eerstedoor aaneensluiting van verschillende personen, om het op een schaal te onderzoeken, waarom men om dit te bevorderen in 't begin voor zéér civielen prijs zou moeten werken alzoo was het alleen noodig, een voldoend aantal landbouwers op eene plaats, een onderling verbond aangingen, op een bepaalden tijd eene hoeveelheid grond te beplanten, en men voor eigen rekening, of te zamen de productie in den handel bracht. Dat de verbouwer zelf als handelaar optreedt, door zijne waar zelf in den kleinhandel te brengen, dit laatste is mogelijk met den handel der bessen, terwijl dit met vele andere vruchten niet mogelijk is, door vele onoverkomelijke bezwaren daaraan voor een landbouwer verbonden. Zooals o. a. met groenten, waarvoor om te slagen 't éérste geval in praktijk zou moeten worden gebracht, om 't monopolie te doen vervallen. Doch keeren wij tot dc bessen terug. Bessen kan men in kleine en groote hoeveelheid teelen, op alle plaatsen van ons land, al houdt men over, dan heeft men geen verlies door er eenvoudig bessensap van te maken en zooals ik hieronder met cijfers zal aantoonen, is zelfs de bereiding en verkoop van sap voordeeliger dan de bessen zelf, terwijl de bereiding hoogst eenvoudig is, zoodat ieder landbouwer dit zonder bezwaar kan uitvoeren. Bessensap is een zeer gewild artikel, waarop zooveel wordt gewonnen, dat bij reductie in prijs, door grooteren aanvoer nog genoeg winst zou overblijven. De bereiding bestaat eenvoudig hierin, dat de bessen worden gekookt met bijvoeging van water, gedurig roerende en schuimende. Om het bessensap een donkerder kleur te geven, mengt men er eenige zwarte bessen onder, p. m. 1/5 deel. Tot de bereiding in 't klein, heeft men slechts eenige schotels en flesschen noodig en op groote schaal eenige kuipen en vaten, alsmede flesschen. Een hectare is groot 10,000 vierk. meters, 100 meters breed en 100 meters lang, veronderstellende het stuk land even breed als lang is. Hierop worden acht heggen ge plaatst, een strook innemende van 1 meter, alzoo eene oppervlakte beslaande van 800 vierk. meters, terwijl voor een hoofdpad 200 vierk. meters berekend wordt. Te zamen gaan er dus 1000 vierk. meters van een hectare af, dus: 10000 vierk. meters 1 hectare, 1000 gaan er af voor hagen en pad, 9000 vierk. meters blijven voor beplanting over, 1 struik op iedere vierk. meter, 9000 struiken per hectare. Reken op een hectare 1000 zieke struiken, welke dus niet dragen. 9000 struiken, 1000 zieke struiken, 8000 gezonde, dragende struiken, 3 halve kilogrammen bessen per struik, 24000 halve kilogrammen bessen per hectare, k 8 ct. per halve kilogram, 1920 bruto-opbrengst per hectare. Doch men zal zien, dat bereiding van sap een nog veel grooter bedrag kan opleveren. Ik zal bij mijne berekening uitgaan van de vooronderstelling, dat men zich alles moet aanschaffen en de gelegenheid heeft moeten maken voor bereiding (waartoe een gebouw noodig is) om 't benoodigd kapitaal voor één hectare aan te geven. Door ondervinding kan ik verklaren, dat 3 pond bessen per struik volstrekt niet te hoog berekend is. Vele struiken brachten ruim 4 pond bessen op, sommige 5, enkele 3 en zeer weinig daar beneden. Een pond bessen nu geeft een flesch sap, een flesch bessensap wordt verkocht a f 0.20, welke piïjs laag is; zelfs in den goedkoopsten tijd wordt altijd nog 25 X 30 cent betaald en in tijden, dat het bessensap schaarsch was, 35 h 40 cent, dus: 8000 struiken, 3 flesschen ieder, 24000 flesschen te zamen, a 20 per flesch. f 4800 bruto aan bessensap per hectare. Het benoodigde kapitaal zal als volgt zijn, waarbij een loods met flinke kelder: Houten loods met rieten dak en flinke kelder. 2500 Flesschen, 20,000 stuks900 Vaatwerk voor bereiding en verzending. 800 Manden voor den tuin 50 Gereedschappen, alswieders, harken, graven, enz. 50 Twee handkarren met sleeperswagen„100 Pakkisten 100 Een hectare grond. 2000 Bessenboomen en heggen800 Bemesting en arbeidsloon voor planting. 250 Arbeidsloon gedurende 2 jaren„750 f 8300 Voor in kas 1700 Totaal 10000 Met 't derde jaar kan men rekenen eene volle opbrengst te genieten, waarbij de onkosten jaarlijks als volgt worden berekend: Vaste arbeider350 Arbeid bovendien150 Reparatie gebouw en materiaal100 Administratie50 Onvoorziene uitgaven50 Bemesting100 Stroo om te pakken100 Totale onkosten 900 Kisten, vaten en flesschen worden in rekening gebracht, terwijl de vracht is voor den besteller. Bruto ontvangst4800 Onkosten900 Ontvangst netto 3900 Kapitaal. Winst. 10,000 3900 100 X X 39°/0 winst. Ik mag misschien in mijne cijferberekening in eenige meer ongeschikte zaken mijne beraming niet precies aan gegeven hebben, de hoofdcijfers zijn echter bepaald op juiste gronden berekend, een ieder neme er eene proef mede, waardoor mijne bewering zal worden gestaafd en waarlijk ik heb volstrekt geen bijzonder gunstige voor waarden gesteld, om tot mijn saldo te komen. Wanneer ik de bessen zelf, tegen 8 cents per pond be reken, dan wordt verondersteld, dat deze bessen worden geteeld, 1. op eene plaats alwaar in de nabijheid geen groote bessengaarden zijn, en 2. men zelf laat uitverkoopen waardoor echter de opbrengst van een hectare in de meeste gevallen eene te groote hoeveelheid zoude zijn zoodat dan de grootste winst wordt verkregen, door de bessen tot sap te bereiden. Doch ieder landbouwer zal daartoe om vele verschillende reden niet in staat zijn, doch om ook hen in de gelegen heid te stellen, door middel van kleine geldelijke bijdragen hunne inkomsten op zekere en voordeelige wijze te ver meerderen, zonder door de daaraan verbonden werkzaamheden te worden verhinderd deel te nemen, zoude ik voorstellen bessenboomgaarden op te richten met daarbij annex zijnde fabriek, tot bereiding van sap, met uitgifte van aandeelen, niet grooter dan 100 gulden elk aandeel. Eenmaal een dusdanige industriëele zaak in werking zijnde, zoude het weldra op vele plaatsen navolging vinden, door de winstgevende resultaten welke daarvan ontegen zeggelijk 't gevolg zoude zijn, hetwelk op vele plaatsen een bron van welvaart voor de landbouwers of kweekers of anderen zoude openen, alwaar thans een zekere mate van bekrompenheid heerscht. Aan het hoofd stellen de aandeelhouders een directeur met een paar commissarissen, belast met de uitoefening en toezicht der fabriek en aan- hoorigheden. Hoevele bunders, voor deze winstgevende industrie ge schikt, liggen onbebouwd en woest, niets anders voort brengende dan eenige armzalige plaggen. Vooral voor zulke streken zoude eene bessenaanplanting eene ware uit komst zijn. Mocht mijne aansporing niet geheel zonder invloed blijken te zijn geweest, mochten sommige wakkere ondernemingsgeesten door mijne woorden zich opgewekt gevoelen, 't hunne te willen bijdragen tot volvoering van dit plan, tot het oprichten van eene dusdanige onder neming. Zooals gezegd is meer zouden volgen, vooral doordat velen, door de gelegenheid tot deelneming met kleine sommen in staat worden gesteld, met weinig be trekkelijk veel te verdienen.] Een ieder is niet in staat geheel voor eigen rekening iets op een groote schaal te ondernemen, dat voordeel van eenig belang kan afwerpen, terwijl het op de bedoelde wijze, met kleine sommen begonnen, gelijkelijk kan worden uitgebreid. Bij genoegzamen bijval zou ik mij gaarne voor een bedrag van f 1000 aan aandeelen willen verbinden, daar het doel meer dan een algemeen belang betreft, waarbij voor de ondernemers niet dan voordeel kan zijn weggelegd. Tot het oprichten van eene bessenfabriek met bessen- gaard reken ik om te beginnen een hectare noodig, waar toe een kapitaal van f 10,000 voldoende zal zijn. Bij gunstige werking zal dezelve kunnen worden uitgebreid, waardoor 't procent der winst natuurlijk stijgen moet, door mindere uitgaven bij aanleg van een tweede hectare bessen- gaard. Tot volvoering van dit plan zouden dus 100 aandeelen ieder van 100 gulden moeten worden uitgegeven. K. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4