HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°. 26. Vrijdag 29 Februari. Jaargang 42. Uitgever A. A. BAKKER Cz. 12> VAN HAND TOT HAND. .,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.90. t pu franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Binnenland. Onder rlen titel: „De Transvaalsche deputatie," zegt prof. J. De Louter in het U. D. zeer teleurgesteld te zijn door de thans gesloten conventie tusschen Engeland en de Transvaal. Ondanks het oponthoud van vier maanden, waar de afgevaardigden aanvankelijk met weinige dagen meenden te kunnen volstaan, ondanks den niet hoog genoeg te roemen ijver van mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, den rechtsgeleerden adviseur der deputatie, is het oorspronkelijk programma nauwelijks voor een derde ten uitvoer gelegd. In plaats der inlijving van Bechuana-land, waardoor de eindelooze twisten der Kafferstammen onder het onmiddellijk en uitsluitend gezag der Transvaalsche Regeering zouden gekomen zijn, wordt het betwiste grondgebied op hoogst onvoldoende wijze ver deeld, en, wat meer zegt, het uitgesloten deel onder Engelsch protectoraat gesteld, waaruit nieuwe verwikke lingen met wïstkunstige zekerheid zullen voortvloeien. In plaats eener volledige kwijtschelding der Staatsschuld aan Engeland, wordt deze nauwelijks een derde verminderd. In plaats eindelijk van eene volkomen opheffing der suze- reiniteit, verkrijgt Engeland uitdrukkelijk het recht tot vernietiging van alle overeenkomsten, die de jonge Repu bliek met vreemde mogendheden mocht willen aangaan. Buitendien neemt de Republiek nog andere verplichtingen op zich en verwerft Engeland voor zich en zijne onder danen belangrijke voordeelen, die maar al te veel stof tot nadenken geven. Aanvankelijk welgezind, heeft Gladstone's vrijzinnig Kabinet zich door het chauvinisme zijner poli tieke tegenstanders laten verleiden om slechts schoor voetend en verminkt toe te staan wat het edelmoediger en wijzer terstond geheel had moeten geven. Thans heeft het slechts oppervlakkige beoordeelaars te vrede gesteld, het vruchtbaar zaad gestrooid van nieuwe rampen en de Hollandsch-Afrikaansclie bevolking, die scherper ziet en dieper voelt, op nieuw tegen Britschen overmoed in het harnas gejaagd. Want de heer De Louter zou zich zeer vergissen, indien de nieuwe conventie in Zuid-Afrika geene diepe verontwaardiging wekte en indien niet de uiterste inspanning der leiders vereischt werd, om zelfs eene schijn bare toestemming van den Volksraad te erlangen. Door GOLO RAIMÜND. {Fer volg.) Toen ik haar voor nu twee jaren, toen Nora een schitterend examen had afgelegd, dat ook, door de verworven kennis, een einde maakte aan hare kinderlijke opvatting, wederzag, toen be greep zij, wat ik verzwegen en toch zoo vurig verlangd had, toen vond ik een weêrklank van elk gevoel en elke gedachte, en zij werd de mijne! Walter, o Walter, hoe zeer bemin ik haar wat verkeert vaders misstap voor mij in onuitsprekelijken zegen, wat ben ik rijk en gelukzalig door hare liefde! Ik wil niet spreken van de bekoring liarer uiterlijke verschijning, die iedereen overmeestert, die haar ziet: de strenge professoren, de minder bedeelde leerlingen, de norsche meid, evenals de armste, die een stuk brood uit hare hand ontvangt. Van hare schoonheid spreek ik niet, maar van de liefelijke, schuldelooze bekoorlijkheid van haar karakter, van hare hartelijke levendigheid, van hare orgineele invallen, die haar steeds in een nieuw licht doen verschijnen, altijd nieuw, altijd boeiendWat aan goede eigenschappen in mij nog sluimert of onontwikkeld is, zal de toovermacht van haar invloed doen ontwaken, zoo gij nog iets van mij gewenscht hebt, oude vriend, verlaat u dan op haar! Toen zy van my de gelofte van mijne liefde en van mijn trouw ontvangen had, toen ik eindelijk mijn hart had doen spreken, toen dacht ik aan mijne moeder! Ik heb haar altijd zoo innig bemind, zoo hoog vereerd ik meen van mijzelven te mogen zeggen, dat ik, hoe ik ook als mensch, in den drang van jeugdigen overmoed, gedwaald moge hebben, altijd een goede zoon ben geweest. De gedachte aan mijne moeder was de eerste onaangename gewaarwording in mijne eerste, nog zoo jonge liefde. Ik kende haar afkeer tegen Nora, die zij, zonderling genoeg, als de eerste aanleiding tot vaders misstap beschouwt, ik heb haar niet kunnen bewegen, toen Nora nog een klein kind was, het verrukkelijke schepseltje maar even te gaan zien en haar afkeer had een zekeren grensboom tusschen ons opgetrokken, waarover in de laatste tien jaar slechts nu en dan eene enkele raededeeling over het lot van de aan onze zorg toevertrouwde weeze tot haar kwam. En nu moet ik dien grensboom met één woord omverhalen en zeggen«zie, dit is uwe dochter!" Gij zoudt mij kunnen zeggen, dat ik moeder langzaam met mijne wenschen vertrouwd had moeten maken, maar mijn gevoel verzette er zich tegen om Nora's bezit te strijden, nog vóór ik wist, dat zij mijne liefde aannam en beantwoordde was het niet hare hand, die over leven en dood te beslissen had! De strijd met moeder in het beslissende oogenblik bleef voor mij toch altijd dezelfde; met lange voorbereidende besprekingen had ik niets anders kunnen verkrijgen, dan jaren van ontevredenheid en onrust. Daarom zweeg ik, zelfs tegen Robert; ik beschouwde hem als te onbezonnen, te overmoedig, mij te blind genegen, om niet van hem de eene of andere ontijdige inmenging ter mijner gunste te verwachten, die myne zaak slechts zou kunnen ver ergeren. Dat ik ook tegen n zweeg, tegen u, mijn trouwsten vriend, in wien ik een onbeperkt vertrouwen stel? O, Walter, ook heden is het slechts de uiterste noodzakelijkheid Waartoe deze herinnering? Vooreerst omdat de pers blijkbaar onvoldoende is ingelicht en dientengevolge een geheel onjuiste indruk op het Nederlandsclie publiek wordt teweeggebracht. Doch bovenal opdat de onverhoopte tegen stand der Engelsche Regeering voor ons Nederlanders een prikkel zij tot verdubbelde werkzaamheid. Zorgen wij, dat de deputatie hier te lande beter slage. Hier hoopt de depu tatie personen en gelden te vinden, om de rijke hulpbronnen van het land te ontwikkelen en de voorwaarden van den toekomstigen bloei van den jongen onervaren Staat te ver zekeren. Wat het laatste betreft, zijn hare plannen nog niet openbaar gemaakt; doch de uitstekendste deskundigen staan haar met raad en daad ter zijde. Onder de vele andere middelen, waardoor de banden tusschen Nederland en Zuid-Afrika kunnen worden vermenigvuldigd, rekent dc heer d. L. o. a. de mogelijkheid om onze Universiteiten toegankelijk te maken voor de talrijke jongelieden uit Zuid- Afrika, die thans in Schotland eene academische opleiding zoeken en aan onze Hoogescholen een voortreffelijk voer tuig van onderling verkeer en wederzijdsche gedachten- wisseling en beschaving zouden vormen. Vergeten wij niet, zegt hij o. a. ten slotte, dat ook ons nationaal belang door de aanknooping van nauwe banden men gindsche gewesten in hooge mate wordt gebaat. Haasten wij ons, een ieder naar de mate zijner gaven en krachten, onbekrompen hulp te verleenen. En waar wij dit niet ver mogen, kunnen wij toch allen medewerken om den Trans- vaalschen afgezanten waar zij zich ook vertoonen onze hulde of deelneming te betoonen en de overtuiging te schenken, dat de Hollandsche natie hare bloedverwanten in het zuidelijk halfrond eert en liefheeft en hoogen prijs stelt op de meest duurzame en vriendschappelijke betrekkingen. Aan het gymnastiekfeest dat 16 Maart e. k. te Schagen zal worden gehouden, zullen de navolgende Gymnastiek- Vereenigingen deelnemen: «Lycurgus," van Schagen, «Kracht en Vlugheid," van Alkmaar, «Oefening kweekt kunst" en «Uitspanning door Inspanning," van Helder, «Oefening, van Hoorn, en «Aurora," van Heer-Hugowaard. De gecombineerde uitvoering, welke met medewerking van alle deelnemende ver- eenigingen zal worden gehouden, belooft, volgens het daarvan opgemaakte programma, zeer afwisselend te zullen worden. van het oogenblik, die mij het stilzwijgen doet verbreken ik gevoel, wat ik onderneem, wanneer ik uwe blikken afleid naar een verloren paradijs, ik gevoel, hoeveel leed ik u veroorzaak. Vergeef het mij; ook het geluk kan ons zelfzuchtig maken, ook dan, wanneer het op de edelste aller gevoelens, op de liefde, gegrondvest is. Laat ik mijn biecht voortzetten, opdat gij zien moogt, dat ik noch tegen den strijd, noch tegen bekentenissen heb opgezien, vóór ik u riep. Toen ik Nora de mijne mocht noemen, toen ik mijzelven weder een weinig meester was geworden in die nieuwe wereld vol licht en glans en onbeschrijfelijk geluk, toen rukte ik mij met geweld los en vertrok naar Erlenstein; ik wilde mijne zaak mondeling bepleiten. Op het laatste station, toen ik juist uitzag naar een rijtuig om mij naar huis te brengen, want ik wilde moeder verrassen zag ik op een paard, druipende van het zweet, een bekend persoon voor het telegraafkantoor uit den zadel springen en toen ik hem goed opneem, herken ik Anton. De goede man slaakte een kreet van verlichting toen hij mij herkende. «Goddank, daar is de baron reeds. Gij weet het dus? Is mijnheer de luitenant ook mede gekomen?" «Mijn God, wat is het dan, dat ik moet weten?" vroeg ik verschrikt, «en wat moet mijn broeder hier doen?" «Gij weet dus niets?" riep de oude man ontsteld. «Dan komt gij als geroepen, mijnheer de baron. Mevrouw heeft een bloed spuwing gehad en ligt op sterven, en de geneesheer heeft gezegd, dat ik zoo hard mogelijk naar het telegraafkantoor moest rijden, om de beide zonen kennis te geven." Welk een plotselinge omkeer in mijne gevoelensBekommering over het leven mijner dierbare moeder, drong in dit oogenblik den wensch, Nora openlijk als mijn bruid erkend te zien, geheel op den achtergrond. Gij weet, hoe lang moeder aan den oever van het graf bleef zwevenofschoon de ziekte van uwe kleine Clemence u van ons verwijderd hield, hebt gij toch in uwe gedachte elke zorg met ons gedeeld. Zelfs toen de geneesheer verklaarde, dat alle gevaar geweken was, moest zij nog geruimen tijd zoo ontzien worden, moest men zoo zorgvuldig elke aandoening vermijden, dat er aan eene vertrouwelijke mededeeling van mijn kant niet gedacht kon worden. lntusschen, ik werd niet moedeloos, noch ongeduldig zelfs; ik was daarvoor te dankbaar en voldaan: Nora was de mijne en moeder was bahouden. Mijne geliefde zelfs, wier levendige, ongeduldige geest wars is van elk uitstel en onzekerheid, die niets vuriger wcnscht, dan dat alle verhoudingen even duidelijk en klaar zyn, als denkbeelden in haar eigen hoofdje, Nora zelfs betuigde, dat zij zich onder deze omstandigheden tevreden wilde stellen met ons stil geluk. Moeder herstelde, zooals gij weet, moeielijk en langzaam; ik bracht het grootste gedeelte van mijn verlof aan haar ziekbed door; op mijne terugreis was het mij eerst mogelijk, Nora voor een paar dagen te bezoeken, om daarna te scheiden. Dezen keer echter vertrok ik met den hemel in het hart; daarenboven was de briefwisseling met baar, dat kalm afdalen tot de diepten van haar geest, die haar in ons samenzijn vaak verblindde, een zoet genot, en hare rijke en frissche jeugdige phantasie maakten mij vaak schuchter, niet tegenover haar bekoorlijkheid, maar met het oog op hetgeen buiten ons lag. Het weekblad «de Hervorming" spreekt in een artikel met het opschrift: «Beginselvastheid," voor de pogingen om de onderwijswet en 't onderwijs slechter te maken door de thans aanhangige voorstellen bij de Tweede Kamer; over 't voorstel om te geraken tot verslapping der drankwet en over 't streven der onlangs tot stand gekomen Vereeniging «Vergunning," die er o. a. naar streeft, zooveel mogelijk bestrijders der drankwet naar de Tweede Kamer af te vaardigen, 't Artikel eindigt met deze ernstige woorden: «De genoemde Vereeniging maakt het allen weidenkenden tot een plicht haar krachtig te bestrijden door haar door en door onzedelijk besluit, om bij de verkiezingen altijd dien candidaat te zullen steunen die zich voor dc belangen der drankverkoopers beijveren wil, zonder voor het overige zijne politieke richting in aanmerking te nemen. Straks krijgen wij nog eene Ver eeniging «Bordeel," om uitsluitend voorstanders der ontucht in de Kamer te brengen. Het tegenovergestelde zouden wij ons kunnen voor stellen, dat men bijv. den antirevolutionairen voorstander van de drankwetgeving verkoos boven een liberalen candi daat van de Vereeniging «Vergunning," omdat men de zedelijke belangen hooger stelt dan zoogenaamd partij belang. Doch dat men dit eigenbelang, dat alleen tieren kan op den bodem der diepste volksellende, dat men dit eigenbelang durft nemen tot richtsnoer bij zijne keuze van volksvertegenwoordigers, dit schijnt ons zoo innig godde loos, dat al wat uit zulk een bron opgeweld is, daarom alleen reeds moet worden weerstaan met alle kracht." Te 's Hage is aanbesteed: het maken en stellen van eene nieuwe houten zeekaap op de Noordervaart bij Terschel ling. Minste inschrijver de heer Daalder, aldaar, ad f 1550. Het hoofdbestuur van den «Volksbond tegen drank misbruik" heeft zich ook per adres tot de Tweede Kamer gewend om het wetsontwerp tot wijziging van enkele be palingen der drankwet te bestrijden. Daar het bestuur de gronden, door de Regeering aangevoerd om voor de koek-, suiker- en banketbakkers een uitzondering te maken, niet kan beamen, verzoekt het de Kamer om de bepalingen der drankwet, die met 1 Mei a. s. haar werking zullen doen gevoelen, onverzwakt te handhaven. Ik had guhoopt, dat moeder tegen den herfst in zooverre hare krachten weder terug zou verkregen hebben, dat ik haar mijne verloving zou kunnen mededeelen, in de veronderstelling, dat zelfs het bericht van het voldongen feit haar onaangenaam zou zijn, cn een onvermijdelijken strijd ten gevolge zou hebben. Nu echter schreef de geneesheer mij, dat hare gezondheid meer geleden had, dan hij aanvankelijk had gemeend, en dat het, om eene instorting te voorkomen, hoogst noodzakelijk was, dat zij, onder zorgvuldige behandeling, den winter in het zuiden ging door brengen, liefst vergezeld van een harer zonen. Opnieuw werd ik dus teleurgesteld in mijne hoop, en zag ik mij opnieuw genoodzaakt mijne wenschen te bedwingen, cn voor de noodzakelijkheid te wijken. Maar dit stond echter bij mij vast, dat niet ik haar zou vergezellen. Voor mij ware het een duldelooze |kwaal geweest, dagelijks in hare tegenwoordigheid te moeten doorbrengen met een geheim, welks ontdekking haar zeker ten zeerste zou schokken, zoodra zij slechts sterk genoeg geworden was, om het aan te hooren; voor Nora zou de smart der scheiding, de vrees, mij dagelijks aan den invloed te zien blootgesteld cener vrouw, van wier welwillendheid zij niets te verwachten had, te groot zijn geweest. Wij kwamen dus overeen, dat Robert haar zou vergezellen; deze, die daardoor in eene andere omgeving kwam, en aan menigen schadelijken invloed werd ontrukt, wiens hart daaren boven vrij was, verheugde zich als een kind over het vooruitzicht, een winter in Italië door te brengen. Maar mijne Nora! Nog zie ik de schaduwen, die haar schoon gelaat verduisterden, nog hoor ik dc diepe zucht, die aan hare borst ontsnapte, toen ik de vervulling van hare billijke eischen opnieuw moest verdagen. Vreest gy niet, een valschen schijn op mij te werpen, als gij zoo dikwijls komt en zoo gemeenzaam, zonder dat voor uwe be zoeken in het oog der wereld eenige aanleiding bestaat?" vroeg zij slechts. «Ik ben geen kind meer, en mijn eenigste huwelijks gift is mijn goede naam." Hoe diep troffen mij deze woorden Ik vergezelde Nora en mevrouw Maubert 's avonds naar den schouwburg; ik kon ze toch niet gevangen houden als de vogel in zijne kooi, zonder vrienden, zonder elk genoegen, zonder elke geoorloofde uitspanning des geestes. Meer dan vroeger boeide zij aller oogen, en, naar het mij in mijne dwaze ijverzucht toe scheen, getuigden ieders blikken van meer onverholen bewondering. Zij zelve scheen daarvan in hare naïve bekoorlijkheid niets te bespeuren, maar, Walter, spot niet met mijne bekommering, mevrouw Maubert was ijdel genoeg er zich over te verheugen. Het kon niet uitblijven, dat deze of gene mijner makkers mij verzocht, hem voor te stellen, cn Nora was op die wijze ge dwongen haar ingetogen levenswijze min of meer te laten varen. Zij was reeds eene bekende verschijning geworden; hoe ware het ook mogelijk geweest, dat zij onopgemerkt zou zijn gebleven Men sprak van haar met die bewondering, met dien natuurlijken eerbied, die haar toekwam, maar de vraag, in welke betrekking zij wel tot mevrouw Maubert stond, deed mij telkens onaange naam aan. Was die vrouw anders geworden, ben ik meer ervaren, mijn blik si'ierper geworden zij komt mij veranderd voor sedert zij zich, om mij zoo uit te drukken, als mijne sclioon- I moeder beschouwt. Ik heb mij zoo zorgvuldig mogelyk in acht genomen, om Nora's goeden naam in geen enkel opzicht in de waagschaal te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1