n te Ameland (Nes), 1 man van een tjalkschip; 6 Maart te IJmuiden (Zuid), 9 man van de Vesta; 20 October te Ameland (Nes), 3 man van de Jantina Hillina; 18 November te IJmuiden (Noord), 8 man van de Condor; 4 December te Znndvoort, 4 man van de Content; 13 December te Vlieland (Posthuis), 6 man van de Herman de Ruijter: 13 December te Terschelling (Westend), 10 man van de Theodor; 15 December te Nieuwediep(Zuiderhaaks), 7 man van de Binger. Met deze reddingen zijn 71 man gered, waardoor het totaal sedert de vestiging der Maatschappij tot 2971 stijgt. Behalve de hierboven vermelde reddingen, die met gunstigen uitslag bekroond werden, zijn de reddingbooten uitgehaald en in gereedheid gebracht, wanneer men meende dat hulp vereischt werd, die evenwel later bleek onnoodig te zijn, hetzij doordat de gestrande schepen verlaten waren, of de equipage zich met eigen middelen gered had, hetzij doordat de redding reeds door de middelen van een nabij- zijnd station was bewerkstelligd. Ook wederom in het afgeloopen jaar liet de toestand der vuurpijlen op verschillende stations veel te wcnschen over. Onderzoek, moeite noch kosten worden gespaard om in dien toestand verbetering te brengen, waarbij ook vanwege de Pyrotechnische inrichting te Delft wederom medewerking ondervonden werd. Overigens verkeert het materieel op al de stations in goeden staat. Tengevolge van gedane proefnemingen, die geen ongunstig resultaat opleverden, werden de plaatselijke besturen ge machtigd, bij voorkomende gelegenheden gebruik te maken van olie tot bedaring der golven bij onstuimige zee. Met dankbaarheid mocht het bestuur in November her denken, dat het voorzitterschap der Maatschappij gedurende vijf-en-twintig jaren door jhr. S. Dedel werd waargenomen. Erkentelijk maakt het bestuur melding van eenige giften en legaten in 1883 ontvangen. De persoon, die op het voorlaatst bal-masqué in den Parkschouwburg te Amsterdam door een gemaskerd man met een dolk werd verwond, is, naar men verzekert, aan de gevolgen daarvan overleden. Zekere H. Potliarst, een oppassend werkman van de Marine-werf te Amsterdam, die als los suppoost Zaterdag nacht in den Parkschouwburg dienst had gedaan, is 's mor gens naar huis gaande door een Engelsch matroos vermoord. Een van Rotterdams bekende figuren, bekend onder den naam van „stijfselpikkie," is overleden. „Stijfselpikkie" was iemand, wiens vermogen verscheidene duizenden be draagt en die eenige huizen in eigendom bezat, niet tegen staande dien rijkdom ontzag hij zich niet de vuilnisbakken na te snuffelen om iets van zijn gading te zoeken, en zijn „bekende huizen7' af te loopen „of meneer ook oude kleeren heeft." Aan het menschelijk leven zijn van voren en van achteren, evenals aan de boeken, twee witte schutbladen kindsheid en ouderdom. B. J. Lublink Weddink. Bultenlana. Keizer Wilhelm van Duitschland vierde jl. Zaterdag zijn 87sten verjaardag. Onder hen, die van plan waren hem op dezen dag persoonlijk hun gelukwenschen te gaan aanbieden, noemt men een boer uit Freiwaldau (Pruisisch Silezië), die Zaterdag juist 100 jaar oud was, en die Z. M. zou toewenschen, dat hem denzelfden leeftijd beschoren moge zijn. De grijsaard was nog kras genoeg om een gedeelte van de reis te voet af te leggen. Luidens bericht uit Xew-York, heeft eene commissie uit den Senaat verslag uitgebracht over de Amerikaansche zuivelproducten. Dit verslag brengt verrassend groote en walgelijke vervalschingen van de onderzochte monsters boter aan het licht. Twee derden daarvan waren zonder een spoor van melk terwijl deskundigen vele monsters allernadeeligst voor de gezondheid verklaarden en daaraan de vermeerderde sterfte toeschreven. De commissie stelt voor, het vervaardigen van oleomargarine geheel te ver bieden. Te Böne (Algiers) is men sedert maanden in de gelegenheid een hoogst merkwaardig schouwspel gade te slaan. Daar is een alleenstaande berg, 2400 voet hoog, de Jebel Naiba, die, met den hem omgevenden bodem, langzaam, maar onophoudelijk daalt. Rondom den voet is reeds eene aanmerkelijke verzakking, die zich met water vult. Het schijnt, dat de omtrek van Böne reeds vroeger door dergelijk natuurverschijnsel getroffen is. Het meer Fezzara, meer dan 12,000 bunders groot, bestond er nog niet in den tijd der Romeinen. Op zijne grootste diepte heeft het niet meer dan 8 voet water. Onderzoekingen, in 1870 ingesteld, hebben doen zien, dat het meer de overblijfselen bevat van eene Romeinsche stad, die waarschijnlijk, evenals thans de Jebel Naiba, verzonken is. De ingenieur Sobillot te San Francisco acht het mogelijk, het traject tusschen Europa en Amerika te ver korten tot vier dagen, door middel van eene stoomboot, die 670 voet lang, 100 voet breed en 10,000 ton groot is, met machines van te zamen 2000 paardenkracht. Deze reuzenboot zou plaats bevatten voor 1500 reizigers. De zitplaatsen in de kerk van den beroemden prediker, dr. Palmage, te Brooklyn (Vereenigde Staten), wiens toespraken onder den titel „Ontmaskerd" hier te lande bekend zijn, zijn voor dit jaar verhuurd voor de merk waardige som van f 93,000. Ingezonden mededeeling. Wij spraken eenige dagen geleden over het oordeel van een der professoren onzer universiteit over de Zwitsersche Pillen van R. Brandt, en nu vernemen wij, dat ook bijna de gezamentlijke eerste Duitsche professoren, zooals Vir- chow, Frerichs, Scanzonij, Esmai'ch, Nussbaüm, zich uiterst gunstig over dit produkt uitgelaten hebben, en lijdt 't na zulk eene lofspraak dan ook geen twijfel meer dat de Zwitsersche pillen een aangenaam en zeker huismiddel zijn tegen constipatie, bloedaandrang naar het hoofd en de borst (congestie), lever-, vet- of hemoridiale aandoeningen. Het is dus aan een elk aan te bevelen, men lette er op dat men het echte preparaat krijge, voorzien van eene roode etikette met wit kruis, waarin zich de naam van R. Brandt gestempeld bevindt. Te verkrijgen a f 0.70 in elke apotheek. Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee jhr. T. E. De Brauw, gedetacheerd bij het Departement van Marine en toegevoegd aan den chef der hydrographie, wordt met ultimo Mei a. s. op non-activiteit gesteld en met 1 Juni daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee lstc kl. H. A. De Smit van den Broecke. Met 21 April a. s. worden geplaatst aan boord Van Zr. Ms. fregat Evertscnde luits. ter zee 1ste kl. H. Yan der Meer, J. P. Lubbe Bakker, L. J. K. A. Jeekel, L. A. H. Lamie en C. F. A. Gregory, eerstgenoemde als 1ste officier; de luits. ter zee 2de kl. H. Velthuyzen, J. Bollaan, P. F. Van der Velden Erdbrink, H. G. J. A. Fundter De Bauchène, E. A. Steinmetz en H. T. Hoven; de kapt. der mariniers C. H. Pilaar, tevens belast met het bevel over het aan boord van dien bodem in te schepen detachement mariniers; de 1ste luits. der mariniers J. H. A. Jockin en H. A. Mos; de 2de luitenants der mariniers C. Van den Ban, L. De Jonge Oudraat en J. M. Entc Van Gils; de off. van gez. 1ste kl. dr. C. J. J. Hirschig; de offic. van adm. 2de kl. A. Vermeulen en A. P. Van de Ven. De luit. ter zee 2de kl. K. W. H. Goetz wordt met 21 April a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De machinist 1ste kl. v. c. P. J. Schuld, geplaatst bij de conservatie aan 's Rijks werf alhier, wordt met 1 April a. s. overgeplaatst naar den Marine-torpedodienst, en vervangen door den machinist lste ld. v. c. J. Smit. De machinist lste kl. v. k. A. Hofman, gedetacheerd bij de conservatie der reserveschepen te Hellevoetsluis, wordt 1 April a. s. geplaatst op het lichtschip Schouwenbankbij de conservatie wordt geplaatst de machinist lste kl. J. A. Kreupeling; de machinist 2de kl. J. F. Fauel, gedetacheerd bij de opleiding der machinist-leerlingen, en die der 2de kl. S. Verschoor, van het wachtschip te Hellevoetsluis, worden met 1 April a. s. bevorderd tot machinist lste kl. De machinist 2de kl. F. H. J. Martijn, van het lichtschip Schouwenbank, wordt met 1 April a. s. op non-activiteit gesteld. De machinist 2de kl. A. P. Staalman, dienende aan boord van Zr. Ms. schoefstoomschip Bonaire, wordt met den 1 April a. s. overgeplaatst naar Zr. Ms. wachtschip alhier, en vervangen door den machinist 2de kl. M. Zwart, thans dienende bij den Marine- torpedodienst. De machinist 2de kl. J. Koopman (non-actief) wordt met 1 April a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd bij den Marine-torpedodienst. De machinisten 3de kl. S. Loewer, aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, J. Verschoor aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip Bonaire en F. C. Tepe (non-actief) worden met 1 April a. s. bevorderd tot machinist 2de kl. De lste luitenant-adjudant A. E. Von Brücken Fock is door den minister van Oorlog op zijn verzoek eervol ontslagen uit de betrekking van adjudant bij het korps Genie-troepen en op den 15 April e. k. overgeplaatst bij den Staf der Genie alhier. De off. van gez. lste kl. bij de landmacht Stakman Bosse is van non-actief geplaatst te Delft. Moors een valschen sleutel had laten maken, die toegang tot het postkantoor gaf. De dieven behooren tot een club, bekend onder den naam van bloedraad, welke hare nachtelijke bijeenkomsten hield in eene herberg op de Havermarkt, en waar geregeld drinkgelagen plaats vonden. In verband met dezen diefstal, moet men in hen nu ook de daders hebben gevonden van den diefstal, den jongsten zomer gepleegd ten huize van den heer V. in de Willem straat, terwijl deze met zijne vrouw op reis was en waar toen nogal aanzienlijk aan goud en zilver werd gestolen en waar een meisje, dat tot den gehuwden Ballintyn in intieme verhouding stond, belast was om het huis te doen luchten. De heer Poulie, ontvanger der registratie te Bergen- op-Zoom verzond indertijd ambtshalve een niet voor het volle bedrag aangeteekenden brief met f 4000. De brief is bij den diefstal aan het postkantoor te Breda in het ongereede geraakt en de ontvanger heeft thans eene ministeriëelen aanschrijving ontvangen om het bovenver melde bedrag ten spoedigste uit zijn eigen beurs te restitu- ëeren. Deze schijnbare harde maatregel vindt zijn grond in het feit, dat de ontvangers de brieven met geldswaarde die zij ambtshalve verzenden, kosteloos tot het volle bedrag kunnen verzekeren. Gelijk wij reeds dezer dagen melden, zegt het Vad., is Z. M. de Koning voornemens het gewoon jaarlijksch bezoek aan Amsterdam op 15 April a. s. te brengen. Den daaropvolgenden Maandag vertrekt het Koninklijk gezin naar het landgoed Oranje-Nassau, vanwaar uit tegen half Mei het bezoek aan de Belgische Koninklijke familie zal worden gebracht. Uit België keert Z. M. naar Oranje- Nassau terug, om zich 29 Mei naar 't buitenland te begeven. Het Prinsesje gaat niet mede naar Amsterdam. De minister van Marine heeft een suppletoire be grooting ingediend, tot verhooging zijner begrooting voor 1884 met f 335,500, strekkende voor aanschaffing der eerste van twee torpedobooten, groot model, voor het in aanbouw brengen van een ijzeren zeilkorvet voor opleiding van bootsmansleerlingen en voor twee loodsvaartuigen ter ver vanging van twee vergane kotters. In den voorzomer van dit jaar zullen door de officieren van de lste divisie infanterie (regiment grenadiers en jagers 4de en 7de regiment infanterie), waaraan worden toegevoegd officieren van de cavalerie, artillerie en inten dance groote kadermanoeuvres plaats hebben in het noor delijk gedeelte der provincie Noordholland. De divisie- generaal zal in persoon als leider dezer manoeuvres optreden. Volgens een Haagschen correspondent van de Midd. Crt. kan binnenkort een Koninklijk besluit worden verwacht, hetwelk nog al stof tot opmerkingen zal geven. Het sociaal democratische bond heeft namelijk onlangs rechtspersoon lijkheid aangevraagd, doch deze zal op grond van het algemeen belang worden geweigerd. Het besluit, waarin de afwijzende beschikking is vervat, moet den Koning reeds ter teekening zijn aangeboden. Naar loopende geruchten zou het café-restaurant in het Panopticum te Amsterdam worden opgeheven en de benedenlokalen gehuurd zijn door de groote Parijsche modemagazijnen du Louvre, die daar een filiaal willen vestigen. (Amsterd. Crt.) In Je openbare rechtzitting voor het Studenten-proces was gisteren den verslaggevers een plaats aangewezen in de bank der beschuldigden. Is dat misschien een onschuldige wraak, vraagt de Amst. Crt., door de rechtelijke macht op de pers genomen, omdat wederzijdsche meeningen in de beruchte Utrechtsche rechts zaak zoo uiteenliepen? De internationale overeenkomst betreffende de politie op de visscherij in de Noordzee zal 15 Mei a. s. in wer king treden. Uit het verslag over 1883 van de Noord- en Zuicl- Hollandsche Redding-Maatschappij, opgericht in 1824, blijkt onder meer: De pogingen tot redding van schipbreukelingen langs een deel onzer vaderlandsche kust zijn ook in het afgeloopen jaar niet geheel onvruchtbaar gebleven, en de Maatschappij heeft, dank zij veler toewijding en moedsbetooning, aan hare roeping mogen beantwoorden. De reddingen, ten getale van elf met gunstigen uitslag verricht, verdeelen zich over de verschillende stations als volgt: 28 Januari te Egmond, gered 2 man van de Carnet 3 Februari te Petten, 15 man van de Eddvstone; 12 Febr. te Nieuwediep (Noorderhaaks), 6 man van de UI va; 5 Maart „Ik heb door mijne jeugd noch liefde noch eene woning ver worven," zeide zij koel, „ik doe er ook mijn best niet voor." De vreemdeling lachte luidkeels. „Hier, ja hier, juffertje, zijn die artikelen ook niet te verkrijgen. Wat er hier van te vinden is, zijn versleten goederen, zij zijn geimiteerd of bestaan uit ruw materieel, volkomen onbruikbaar voor een jong, warm, menschelijk hart, vooral wanneer dit nog daarenboven in zulk een schoon lichaam woont als bij u. Ik bedoel niet de genegenheid en welwillendheid van uw ouden dominé, maar de liefde van een jongmensch, die voor de schoonheid de knieën buigt." Het was de eerste in woorden uitgedrukte bewondering, die Clemence hoordezij dreef het bloed in hare fluweelzachte bruine wangen, zoodat haar blozen hare gevoelens verried. Maar de vluchtige vreugde, door deze eerste vleierij verwekt, ging gepaard met een bitter gevoel; de wufte toon, waarop zij werd uitge sproken, maakte onwillekeurig een ongunstigen indruk op haar rein gemoed, zonder dat zij in hare onervarenheid in staat was, die lichtzinnige aanmerking te ontleeden. Toch maakte deze vrouw, die anders en beter sprak dan al de overigen van haar geslacht, welke zij tot nu toe ontmoet had, die in hare jeugd paard gereden en onder het praten hare pistolen onbevreesd onderzocht had, hare belangstelling in zekere mate gaande. Zij stapte van het onderwerp af, dat zij gevoelde niet genoeg meester te zijn, en vroeg met een plotselingen overgang. „Blijft gij hier lang, mevrouw?" „Ik hoop het wel; ik ben vroeg gekomen, omdat mijne zieke oogen versterkende lucht en groene boomen behoevenindien ik goed gezelschap vind, indien het toeval mij vaak zulk eene aangename ontmoeting verschaft als dezen middag, zal ik mijn verblijf misschien tot den herfst rekken." „Tot den herfst," zeide het meisje peinzend, „ja, in den herfst trekt alles weder naar huis. De menschen, de ooievaar, de zwaluwen." „En gy?" „Ik blijf voorloopig nog," antwoordde Clemence met zulk een zwaren zucht, dat de vraagster haar vol medelijden aanzag. „Maar de winter moet onuitstaanbaar zijn in deze afgelegen j plaats," zeide mevrouw Maubert, terwyl zij de oogen liet gaan I over de kleine opene plek, door zware boomen omringd, waar de schietschijf was opgericht. „Hoe komt hier een einde aan de sombere dagen en de lange avonden?" Opnieuw eene diepe zucht uit de beklemde borst. „Ik wandel en rijd, als het weder het toelaat, ofschoon niet zoolang en op beperkter wegen dan thans. Somtijds krijg ik los van den dominé of ik werk;" zij bloosde, toen zij er aan dacht hoe weinig dit werk eigenlijk te betcekenen had, „met mevrouw Teichmann. „Maakt gij geen muziek, wordt er niet gelezen?" „De koster, die mij onderwijs geeft, speelt nu en dan een paar stukken, die echter niet bevallen, en mijne huisgenooten zijn niet muziekaal. Er zijn wel boeken genoeg, maar ik versta er maar weinig van, en mevrouw Teichmann beweert, dat lezen maar tijdverspillen is. De tijdschriften die de dominésvrouw vroeger ontving, zijn afgeschaft; de dominé heeft beloofd de klassieken met mij door te lezen, maar er is nog altijd niets van gekomen, omdat hij weinig tijd heeft en mevrouw Teichmann het niet gaarne hoort." Mevrouw Maubert sloeg van verbazing hare handen ineen. „Pauverette daar neem dit!" „Zij nam het boek op, dat naast haar lag en waarin zij had zitten lezen, een Franschen roman, en gaf dien aan Clemence. „Ik vrees, dat ik de taal, ofschoon ik ze vroeger sprak, niet meer voldoende ken," antwoordde zij ontwijkend, „ik dank u." „Ach, dat is jammer; het is eene pikante levensgeschiedenis; de geschiedenis eener jonge vrouw, die verkocht en verhandeld werd, toen haar hart nog niet ontwaakt was, en die, nadat het had begonnen te spreken, zich aan hare beulen wreekt cn hare rechten eischt." Clemence verschrikte; daarin moest eene zekere gelijkenis opge sloten liggen met haar eigen lot, ofschoon de edelste beweeg redenen over haar leven beschikt hadden. Maar plotseling kreeg zij toch een onbestemd gevoel, dat zij onwillekeurig voor altijd in vreemde handen was overgegeven; dat misschien, wat be scherming moest heeten, een juk zou kunnen worden. Mevrouw Maubert, met het in maroquin gebonden boek in de hand, lachte haar overredend toe, maar Clemence weêrstond de verzoeking: zij wilde niet ziende worden. Zij stond op om afscheid te nemen. Wordt vervolgd.) Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). 3 Uren. j Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer c. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 nnw. 9 k. 761.84 f 1.44 6.5 t 1.0 0.77 Golvend 24 12 nno. 16 763.25 f 2.85 6.1 t 0.6 0.71 25 8 no. 7 766.10 f 5.70 4.7 t 1.1 0.78 25 12 no. 12 766.06 f 5.66 5.7 t o.i 0.74 u Weersgesteldheid23 Maart 12 u. Bewolkt, winderig, goedweer. 24 Maart 12 u. Lichtbewolkt, winderig, goedw. 25 Maart 8 u. Bewolkt, winderig, goedweer. 25 Maart 12 u. Dichtbewolkt., winderig. BurgerltJfee Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. BevallenC. Bakker, geb. Sluit, Z. M. C. C. Barentsen, geb. Van Nuijsenberg, Z. W. A. C. Pieters, geb. Hendriks, Z. M. Gauw, geb. de Bie, D. P. Mets, geb. Dijksen, D. A. Van Aken, geb. Mooij, D. Overleden: H. Van Asselt, 67 jaren. J. G. Stam, 2 jaren. A. De Heer, 7 jaren. J. Venster, 52 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 18 tot 24 Maart. Ondertrouwd: Arien Kuiper, jonkman, 28 jaren, wonende te Wieringerwaard, en Neeltje Zander, jongedochter, 22 jaren. Getrouwd en Overleden Geene. Bevallen: Maartje Dekker, geb. Kos, Z. Gemeente ZIJPE, van 15 tot 21 Maart. Ondertrouwd: Cornclis Peper, jonkman, koetsier, 31 jaren, en Guurtje Dissel, jongedochter, 24 jaren. Cornelis Brouwer, jonkman, landman, 26 jaren, en Immetje Schoen, jongedochter, 21 jaren, wonende te Wieringerwaard. Getrouwd en Overleden: Geene. Geboren Dirk, zoon van Gerrit Boekei Gerritszoon en Trijntje Bruin. Johanna, dochter van Nicolaas Roos en Neeltje Wiering. Petrus, zoon van Dirk Bakker en Maria Dekker.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2