heid worde gegeven hier te lande hunne studiën aan te vangen en te voltooien. Ten einde dit plan krachtdadig te bevorderen is op de dezer dagen gehouden bestuursvergadering der Nederl- Zuid-Afrik. Vereeniging, in overleg met de heeren der deputatie, die deze vergadering bijwoonden, het volgende besluit genomen De Vereeniging zal trachten een fonds te stichten geheel uit vrijwillige bijdragen, ten einde uit de renten van dit fonds jaarlijks een of meer studiebeurzen van nader vast te stellen bedrag in Nederland aan eene der Universiteiten of aan de Polytechnische school te verleenen. Behoudens de sanctie der Algemeene Vergadering, die in de maand Mei a. s. zal plaats hebben, stelt het bestuur der Xederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging als eerste i bijdrage daartoe beschikbaar jaarlijks de rente van een kapitaal van f 12000. Ten einde de bijdragen mild zullen vloeien is vanwege bovengenoemde Vereeniging een circulaire verspreid, waarin haar doel nader wordt uiteengezet en de financiëele steun van ons volk wordt gevraagd. Uit Utrecht is reeds een gift van f 2500 toegezegd. Men schrijft ons van Texel, dd. BI Maart jl.: „Wij vernemen, dat tot onderwijzer aan de school voor G. L. O. te Waal is benoemd de heer C. Schaap, thans in gelijke betrekking werkzaam te Helder." Naar men verneemt is het dagblad De Tijd, voorde som van f 220,000, in eigendom overgegaan aan den heer Vermeulen, lid der Tweede Kamer van de Sta ten-Generaal, die reeds sedert een paar jaren tot do redactie behoorde. Het blad zou op denzelfden voet worden voortgezet. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren het vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Utrecht in zake het Munsterkerkhof-proces bevestigd, met uitzondering van den beklaagde De Jong, die door de Rechtbank vrijgesproken, fisteren door het Hof tot een geldboete van f 25, subsi- iair 7 dagen gevangenisstraf is veroordeeld. Het tweejarig onderhoud der grindwegen, met bij levering der benoodigde grind, in de Zijpe, is 24 Maart 11. aangenomen door den heer P. Klok aldaar, ad f 5825 per jaar. Jl. Woensdag werd te Winkel eene openbare voor stelling gegeven door de leden der gymnastiek-Vereeniging Sparta, die in alle opzichten wèlgeslaagd mag heeten. Onder de leiding van den heer Vonk werden de marsch- en vooroefeningen, de oefeningen aan klim- en rekstok, touwen, ringen enz. met de grootste nauwkeurigheid, vaardigheid en netheid uitgevoerd. Daverende toejuichingen getuigden dan ook herhaaldelijk van de groote ingenomen heid van het aanwezige publiek. Een groeten financiëelen steun ondervond de jeugdige Vereeniging doordat er een 24tal nieuwe begunstigers tot haar toetraden. Vóór een halfjaar is aldaar ook eene muziek-Vereeniging opgericht, bestaande uit een tiental werkende leden, die in de volgende maand voor het eerst eene openlijke uitvoering zullen geven. Dezer dagen is aan het strand te Ameland niets meer of minder komen aandrijven dan een 21 voet lange stoomketel van 5 voet in diameter. Dezer dagen is melding gemaakt van eene arme vrouw te Vreeswijk, die van drielingen bevallen wasthans wordt bericht, dat zij alle drie gestorven zijn. Men meldt uit Hoogwoud: „Wel heeft de koude wind der laatste dagen de heerlijk groene kleur een weinig aan de weiden ontnomen, maar de meeste veehouders verheugen er zich over, daar deze koude het gras belet te weelderig te groeien. Hier en daar ziet men reeds vee in het land loopen, hetgeen voor deze streken zeer vroeg te noemen is en door ervaringrijke landlieden niet nagevolgd wordt, zoolang er geen gebrek aan hooi bestaat. Het voornemen bestaat, de monumentale fontein, ter eere van Betje Wolff en Aegje Deken te Vlissingen op den geboortedag van Elisabeth Bekker, 24 Juli a. s., te onthullen. Jl. Vrijdag is het blinde Engelsche Muziekgezelschap „The Roval Xormal College" te Vlissingen aangekomen, bestaande uit 42 personen. Het 'gezelschap gaat op uit- noodiging der Kroonprinses van Duitschland naar Berlijn en zal nog meerdere plaatsen in Duitschland bezoeken. De inspecteur der artillerie, de generaal-majoor F. F. Steenberghe, heeft zijn pensioen aangevraagd. Prof. dr. A. Kuvper heeft zijn „Plancius-rede" bij den uitgever J. H. Kruyf te Amsterdam in't licht gegeven. Industriescliool. JL Zaterdag avond had in 't lokaal Tivoli alhier een open bare les plaats van de Industrieschool, wier cursus over 1883/84 daarmede werd besloten. Behalve het Bestuur der school en leden van 't. Bestuur van het Nutsdepartement, waren tal van - belangstellenden, waaronder ook eenige dames, tegenwoordig. Vóór den aanvang hadden de talrijke aanwezigen gelegenheid tot bezichtiging der talrijke proeven van bekwaamheid der leerliugen in 't hand- en lijn teekenen, welke aan de wanden der zaal waren opgehangen. Met veel belangstelling werden die teekeningen bezichtigdblykbnar werd van 't onderwijs in die vakken wél geprofiteerd en hadden vele leerlingen groote vorderingen gemaakt. Ten ongeveer half 8 ure ving de heer A. J. Leijer, onderwijzer aan deze inrichting, met het onderwijs aan. Hij behandelde den stoom en 't stoomwerktuig en helderde zijn onderwijs door een aantal welgeslaagde proeven op. Aan 't einde gekomen, nam de heer A. Van Voornveld, voorzitter van het Bestuur dier school, het woord. Spreker wees op de groote waarde van 't, onderwijs, dat aan deze inrichting wordt gegeven, met het oog op de eischen, die thans aan den hand werksman worden gesteld. Hij bracht hulde aan den ijver der leerlingen, maar vond vooral reden tot erkentelijkheid jegens de heeren onderwijzers, die kunde en tact aan ijver en toewijding paren. Met gepaste toespraken reikte de voorzitter daarop aan cenigen der oudste leerlingen prijzen en getuigschriften uit en ten slotte vermeldde hij de namen dergenen, die in de ver schillende studiejaren zich eene eervolle vermelding hadden waardig gemaakt. Wij laten de lijst der bekroonde en der loffelijk vermelde leerlingen hier volgen. Prijzen en getuigschriften. J. Reus, met 66 punten, 1ste prijs en getuigschrift. J. Spruit Hz., 66 2de A. Spigt, 65 3de J. Freekc, 59 4de G. Lammers, 58 5de P. J. Hoeksel, 56 6de J. N. Klaversteijn, 56 7de Loffelijke vermeldingen. 3de jaar. Wis- en icerktnigk. Lijnt.ee/renen. Handteekenen. Letterkunde. M.G.Stevenson. C. Dienaar. P. De Beurs. M.G.Stevenson. P. Boll. F. J. Umraels. D. Kramer. M. C. Ivoch. M. C. Koch. M.G.Stevenson. W. Bruul. P. Boll. D. Kramer J. II. Folmer. F. J. Ummels. F. J. Ummels. J. H. Folmer. M.G.Stevenson. W. Bruul. W. Bruul. P. Boll. C. Zwart. 2de jaar. Natuurkunde. Rekenkunde. Lijnteekenen. Handteekenen. E. D. Harms. A. J. Stikkel. A. J. Stikkcl. A. J. Stikkel. C. Bommel. J. Karst. A. J. Duijts. A. J. Leewens. A. J. Stikkel. C. Bommel. .J. Schreuder. E. D. Harms. L. Boll. L. Boll. J. Baiteman. J. B. L. Simon. A. Tielrooij. E. Harms. A. Tielrooij. J. Kalkwarf. A. L. Knuijvcrs. J. L. Van Os. W. Van Gijn. L. Boll. J. Kalkwarf. J. B. L. Simon. E. D. Harms. J. T. Groot P.Vanderlleiden.W. Boon. J. B. L. Simon. Sparenberg. J. L. Van Os. L. Boll. J. L. Van Os. A. J. Duijts. C. De Cock. J. Vermeij. A. J. Duijts. W. Tielrooij. W. Van Gijn. Letterkunde. A. J. Leewens. L. Boll. E. D. Harms. A. J. Stikkel. J. L. Van Os. P. Van der Reiden. A. L. Knuijvers. lste jaar. Natuurkunde. Rekenkunde. Lijnteekenen. Handteekenen. J. Van Driel. C. Frankfort. J. Van Driel. A. De Vr.es. S. Kühlmeijer. M. De Wijn. C. Frankfort. A. Iieith. J. D. Schieke. A. Kooiman. A. Reith. F. M. Duinker. F. M. Duinker. J. Löscher. A. De Vries. J. Van Driel. G. H. J. Bussing. P. Bruinvis. J. Vonk. M. De Wijn. J. Löscher. S. Kühlmeijer. W. Brninzeel. A. Reith. J. Vonk. J. Duinker. J. Van Driel G. H. J. Bussing. Letterkunde. J. Van Driel. P. J. Bruinvis. C. Frankfort. J. D. Schieke. S. Kühlmeijer. G. Hackraan. A. Reith. F. M. Duinker. W. Bruinzeel. 5de en 6de jaar. Lijnteekenen. Handteekenen. N. J. Leijer. J. J. Builink. P. Van der Staal. W. C. Bruin. J. H. Leijer. J. Kemp. C. Klerk. A. Krijnen. J. Spruit Pz. P. J. Bruin. J. II. Leijer. J. De Waard. W. C. Bruin. J. De Waard. A. Krijnen. kwist. Dat zijn kinderachtige grillenik zeide u, dat het de grondeigenaar is, wat moet hij wel denken?" „Misschien het rechte," antwoordde het jonge meisje bedaard, „ik blijf bij mijn besluit." De beleedigde vrouw snelde driftig naar beneden, waar de beide heeren met den dominé in gesprek waren en op Clemence wachtten. „Juffrouw van Hersfeld heeft door de hitte zware hoofdpyn gekregen," stotterde mevrouw Teichraann, geërgerd over den leugen, dien zij zelf veroordeelde, „en laat zich excuseeren." De heer met de geelachtige kleur, dien mevrouw Teichraann als Fransche graaf had aangeduid en die de roos nog altijd in zyn knoopsgat droeg, zag verbaasd op. „Juffrouw van Hersfeld?" vroeg hij levendig. „Het zou wel aardig zijn, als ik hier in Thuringen eene bloedverwante moest vinden? Mijne nicht is namelijk eene mevrouw van Hersfeld." „De ouders van Clemence zijn overleden," antwoordde mevrouw Teichmann spraakzaam, terwijl de dominé zijn calotje onrustig op zijn kalen schedel op en neer schoof. „Zij heeft, sedert zij voor twee jaar haar vader verloor, niemand meer op de wereld en woont daarom bij ons." „Clemence," riep de Franschman verbaasd, „maar wat valt dat zonderling samen en ook de dood des vaders!" De arme dominé wischte zich groote zweetdroppels van angst van het hooge voorhoofd. „Hebt gij wellicht liefhebberij in rozen?" waagde hij het schuchter te vragen, „ik kan u zeldzame exemplaren daarvan laten zien." Maar juist deze onhandige poging om de aandacht van Cle mence af te wenden, maakte den vreemdeling nog meer opmerk zaam. „Ik dank u, dominé, laat ons voorloopig bij de levende roos blijven, wier naam mij wellicht op een spoor brengt. Is deze juffrouw van Hersfeld de dochter van baron Walter, die in het Rijkswoud als een kluizenaar op zijn jachtslot gewoond heeft?" 1 „Ik kan mij omtrent de familie-aangelegenheden niet verder uitlaten," antwoordde de dominé verlegen. Bescheidenheid is mij als plicht voorgeschreven." {Wordt vervolgd.) J. Kemp. P. J. Bruin. Buitenland. De Londensclie morgenbladen verschenen jl. Zaterdag morgen met een rouwrand en bevatten artikelen, waarin de Hertog van Albany warm wordt herdacht en diep leedwezen over zijn dood wordt betuigd. Uit Cannes wordt aan de Times van den 28 Maart jl. geseind: De Hertog viel, toen hij een trap van de „Cercle nautique" opging en bezeerde zich aan de knie; hij werd naar zijn villa overgebracht, begaf zich te bed, soupeerde en sliep in. De docter werd 's nachts te 2 uren wakker door de benauwde ademhaling van den Hertog en vond hem in een toeval. Zes minuten later gaf de Hertog den geest. Men denkt dat uitstorting van bloed in de hersens de oorzaak was van den dood. De Hertogin van Albany houdt zicli onder den slag zoo goed als dit te wachten is, met het oog op haar tegen- woordigen zwakken gezondheidstoestand. Haar bevalling wordt in Mei tegemoet gezien. Uit Cincinnati wordt gemeld dat het gepeupel, onte vreden over het zachte vonnis door de jurv over iemand geveld die voor moord terechtstond, te hoop liep om zoo mogelijk de lynchwet op don moordenaar toe te passen. Men omsingelde de gevangenis, waar hij en andere ver oordeelden zaten, doch de gewapende macht werd ont boden om hen te beschermen, en deze zag zich verplicht geweld te gebruiken, waarbij eenige der belhamels gedood of' gewond werden. Wel verre van daardoor afgeschrikt te zijn, brak nu het volk een geweerwinkel open, plunderde dien en kwam nu welgewapend terug. Inmiddels hadden de autoriteiten den veroordeelde, die aanleiding tot alles gegeven had, naar een naburige stad willen overbrengen en deze vond ge legenheid op dien tocht te ontsnappen. Slechts met groote moeite en nadat er meer dan 50 dooden gevallen waren werd de orde te Cincinnati ten slotte hersteld. Bismarck s „Getrouwen in Je ver" zonden hem ook ditmaal de traditioneele 101 kievits-eieren met het traditi- oneele kreupelrijmpje, dat hem jaarlijks 1 April op zijn geboortedag verrast. Ditmaal konden zij reeds 26 Maart verzonden worden. De koorddanser Wilhelm Kolter, eens de meest roekelooze in zijn „vak," is, zoo meldt een Duitsch blad, te Leipzig in 93jarigen ouderdom overleden. Hij heeft in zijn leven alle ledematen een- of meermalen gebroken, uitgenomen hals en rug. En toch nog bijna een eeuw oud geworden! AFLOOP DER OPENBARE VERK00PING van Huizen en Erven in de gemeente Helder, gehouden op Maandag 31 Maart 1884, in het lokaal Musis Sacrura aldaar, ten overstaan van den Notaris J. W. Hattinga Raven: Een Pakhuis met Bovenwoning aan de Binnenhaven, gemerkt No. 106; opgehouden. Een Winkelhuis en Erf in de Vlamingstraat, gemerkt No. 139; opgehouden. Een Huis en Erf in de Vlamingstraat, gemerkt No. 171; kooper de heer J. P. De Waard, voor f 1260. Een Huis en Erf in de Vlamingstraat, gemerkt No. 169; kooper de heer C. Mulders, voor f 1050. Een Huis en Erf naast het vorig perceel in de Vlamingstraat, gemerkt No. 168; kooper de heer E. Houtkoop, voor 1070. Een Huis en Erf mede in de Vlamingstraat, gemerkt No. 39 kooper de heer C. Mulders, voor f 980. Een Huis en Erf' in de Jodensteeg; opgehouden. Een Huis en Erf aan den Kanaalweg, gemerkt I No. 36 opgehouden. Ingezonden mededeeling. ALGENEEN KLAGEN. Zoo dikwijls hoort men de menschen klagen: „ik ben niet wel, ik heb geen eetlust, wat moet ik doen?" Men neme eenige Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt, en de storing der spijsverteerings-organen zal dadelijk hersteld zijn. Te krijgen per doos voor f 0.70 in elke apotheek. Burgerlljlie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en GetrouwdGeenc. Bevallen: A. H. Meijer, geb. De la Fonteijne. OverledenH. Hagen, 7 jaren. P. J. De Ruijter, 44 jaren. D. W. Harms, 4 jaren. Gemeente ZIJPE, van 22 tot 28 Maart. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Geboren: Jan, zoon van Jan Struijf en Aagje Dolver. Overleden: Jacobus Weij, 15 maanden, zoon van Cornelis Weij en Maria Kneijnsberg. Gemeente SCHAGEN, van 25 tot 31 Maart. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. BevallenMaria Floor, geb. Roosch, Z. Pieternella Dekker, geb. Beljaars, D. Grietje Bleeker, geb. Zuijdam, D. Geertje Voorthuijzen, geb. Wiere, D. Annetje Molenaar, geb. Gorter, Z. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. 1 Afw. Stand.1 Afw. 12 otz. 1.4 k. 757.82 -2.48 7.2 t 1-4 0.79 Vlak. 12 otz. 2„ 751.52 -8.78 9.2 t 3.3 0.76 8 ozo. 1.2, 755.40 -4.80 9.9 f 5.9 0.78 12 ozo. 1 756.00 -4.20 13.8 t 7.8 0.67 Weersgesteldheid30 Maart 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 31 Maart 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 1 April 8 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 1 April 12 u. Helder, schoonweer. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, des naniddags 2 uur, bedraagt over de maand Maart 15° 58' 47*. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 55 stapels kleine Kaas a f 42, 1 Middelb. a f 33.per 50kilogr. 1790 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.15, hoogste f 1.25 per kil. 164 Runderen, matig, prijshoudend. 23 Paarden. 118 vette Kalveren, f 0.80 a 1.per pond, vlug. 522 nuchtere f 4 a 12 per stuk, stug. 61 vette Varkens, f 0.42 a 0.50 per pond vlug. 100 magere f 15 a 25 per stuk, stug. 305 Biggen, f 4 a 8.per stuk, stag. 1011 Schapen en Lammerenstug, prijshoudend. Kip-Kieren f 3.a 3.50, Eend-Eieren f 3.60 per 100. Kievits-eieren 18 a 20 c. per stuk. MarKttoeriolitan. TEXEL, 30 Maart. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopcn week de volgende prijzen: Koeboter f 65 c. per half kilogramKip-eieren f' 2.50 a 2.75 en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks; Kiviets-eieren 30 a 20 c. per stuk. Hooi f 16 a 18 per 500 kilogram. ALKMAAR, 31 Maart. 2 Koeien f 270 a 121 vette Kalveren f 40 a 118, 68 nuchtere dito f 4 a 16, 2 Schapen f 20 a 34, 69 vette Varkens 42 a 50 c. per kilogram, magere Varkens f a Bok f 1 Lam f 8. HOORN, 29 Maart. Op de Weekmarkt waren dc prijzen en aanvoeren als volgt: 4 hectoliter Tarwe, f 8.75 a 9.15 h. Gerst., f 5.75 a 6.25; 15 h. Haver, f 4.a 4.75; 9 h. Erwten: Witte f 10 a 12, Groene f 14.50 a 16.Grauwe f 15 a 17, Vale f 12.50 a 14.24 h. Bruine Boonen, f 12.50 a 14. Mosterdzaad f 18.50, Karweizaad f 14.50, alles per hectoliter. 5 Koeien f 180 a 250, 608 Lammeren f 25 a 31, 129 Kalve ren f 6 a 26, 50 Varkens f 12 a 19, 1 Zeug f 30, 126 Biggen f 4 a 8, 60 Kippen f 1 a 2, alles per stuk. 12000 Kip-eieren f 2.70 a 3.en 4500 Eend-eieren f 3.75 a f 4.per 100 stuks. 1933 kop Boter, 52£ a 60 c. per kop. 80 h. Aardappelen, f 1.20 a 2. AMSTERDAM, 31 Maart. Op de heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 773 Runderen, lste kw. 85, 2de kw. 76, 3de kw. 70 c. per kilogram; Melk en Kalfkoeien f 110 a 330; 183 nuchtere Kalveren f 4a 7 per stuk; 23 Schapen en Lammeren; vette Varkens 38 a 47 c. per kilogram. MASTENBROEK, 27 Maart. De prijzen van het Hooi waren per 500 kilogram als volgt: Kamper-eilandsch f 18 a 21, Mastenbroeker en Genemuider lste kw. f 15 a 18 en 2de kw. f 13 a 15. De handel was vlugger. DEVENTER, 28 Maart. Hooi 30 a 40 per 1000 kilogram. DEVENTER, 31 Maart. Op de Palmpaardenmarkt waren heden aangevoerd 720 stuks. Luxepaarden golden f 550 a 700, Werkpaarden lste soort f 300 a 500, 2de soort f 150 a 250, 3de soort f 50 a 100, voor de slachtbank f 20 a 50 per stuk. Er was veel handelvoor het leger werden 10 paarden aangekocht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2