listen begeeren niets liever dan de martelaarskroon, en nu hun de wettelijke bekrachtiging hunner statuten geweigerd is, nu ze te Scheveningen gezucht hebben onder de ge voelige argumenten van anti-socialistische dorpelingen, nu zij in de hoofdstad door de politie hardhandig zijn gestoord in hun plan om als een tweede editie van het „kaas- en broodvolk'' op te treden, nu zullen er wel haast doornen genoeg te garen zijn om, geholpen door de noodige fictie, met het vlechten van die kroon zachtjes aan te beginnen. Daarom was vooral de weigering tier rechtspersoonlijkheid aan de socialisten een fout, neen erger, een domheid. Wat zouden zij er mede doen? Met of zonder rechtspersoonlijk heid zijn zij in de oogen van het groote publiek al even dezelfden. En wat gaf der regeering het recht tot de weigering? Zij beschouwt het socialisme als een politieke dwaling. Goed, maar mag zij dwaling straften, die nog geen begin van uitvoering gekregen heelï? en welken toetssteen bezigt zij om te beslissen wat waarheid en wat dwaling is? Het echte, onversneden socialisme zal in ons landje nooit aarden; en dat de regeering dit niet inzag, is werkelijk even dom als onhandig. Amstclaar. Binnenlana. Een particulier telegram uit Londen meldt, daf door den Gouverneur van Aijeh een prijs zou gesteld zijn op het hoofd van den Radjah van Tenom, die steeds blijft weigeren de schipbreukelingen van de Xisero los te laten. De Nederlandsche gezant te Londen heeft aan den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, lord Granville medegedeeld, dat ons Gouvernement, met het doel om pressie uit te oefenen op den Radjah van Tenom, voor een gedeelte van de Westkust van Atjeh de blokkade heeft geslagen. Dat gedeelte omvat de districten Ketapang, Pasir, Panga, Tenom en Wavlnk. Graaf van Bylandt heeft er bijgevoegd, dat ons Gouver nement nog andere berichten wacht omtrent de aankomst van den nieuwen Gouverneur-Generaal op zijn post. Voor het oogenblik heeft de Nederlandsche Regeering geene nieuwe berichten omtrent het lot der bemanning van de Nisero, Het bericht, dat de zomerdienst dit jaar op de spoorwegen 20 Mei geopend wordt, is, zegt het Vaderland, niet juist. Wel hebben enkele spoorwegbesturen deze vervroeging voorgesteld, maar de Regeering heeft nog geen beslissing genomen, en het is zelfs niet waarschijnlijk, dat aan dit voorstel gevolg zal worden gegeven. De Gemeenteraad van Hoorn heeft aan Burgemeester en Wethouders een crediet van f 3000 toegestaan voor de feestelijkheden bij de opening van den spoorweg op 20 Mei a. s. Men verneemt dat de chef der afdeeling hydographie bij het Departement van Marine, de kapitein ter zee titulair Buyskes, ontheffing uit die betrekking heeft gevraagd. Vanwege de Ilaarlemsche afdeeling der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank is den 10 April aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal een adres gericht van den volgenden inhoud „Geven zeer eerbiedig te kennen het bestuur, leden en begunstigers der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank te Haarlem, dat zij met diep leedwezen hebben kennis genomen van liet door de Regeering inge diende en door de Tweede Kamer der Staten-Generaal met eenige verandering aangenomen ontwerp van wet tot wijziging der drankwet. Dat toch, wordt dit ontwerp tot wet verheven, de eerste stap is gezet op den gevaarlijken weg, die terugleidt naar den treurigen toestand, die bestond toen nog geene wet het onderwerp regelde. „Dat adressanten u het betoog kunnen besparen van de gunstige werking der wet, doch dat, wanneer daarin die wijzigingen worden aangebracht, die het ontwerp beoogt, de aan die wet verschuldigde eerbied in den lande zal verloren zijn. „Dat sinds de wet tot stand kwam allerwegen de bepalingen bekend geraakten, die de wetgever om wijze redenen gemeend heeft daarin te moeten vaststellen, en het gemis van zelfvertrouwen zou verraden, daarop terug te komen tegen het tijdstip, waarbij de bepalingen, waar van gunstigen uitslag is te wachten, in werking zouden treden. „Dat adressanten zoodanige wijze van handelen niet van uwe Vergadering verwachten, overtuigd als zij zijn, dat bij de overwegingen van het ontwerp van 1881 ook in uwe Kamer gewichtige redenen hebben gegolden om dat ontwerp met de termijnen, zooals zij daarin waren gesteld, tot wet te verheffen. „Dat, indien de gemaakte tijdsverschuiving voor één jaar wordt aangenomen, de gevolgen daarvan niet zullen te berekenen zijn en in alle gevallen de gunstige werking der wet ten deele zal worden gemist. „Weshalve de adressanten uwe Vergadering zeer eer biedig, doch met den drang, dien het groote belang, dat hier op het spel staat, gedoogt, verzoeken, hare goedkeuring aan het ontwerp te onthouden en hetzelve, als in strijd met het algemeen belang, te verwerpen. „'t Welk doende, enz." Men schrijft ons van Texel, dd. 11 d&zer: „In op jl. Woensdag gehouden verpachting door den heer ontvanger der Registratie en Domeinen alhier, van de perceelen 9 en 10 van 's Rijksduinen, zijn huurders geworden: van perceel 9 Jb. Koorn voor f 195, van perceel 10 J. Maas voor f 110 per jaar." De Nederlandsche koopvaardijvloot bestond op 31 December 11. uit 52 fregatten, 141 barken, 60 brikken, 96 stoomschepen en 448 andere vaartuigen, te zamen 797, metende ruim 309,764 tonnen; daarvan vaarden 48 inden loop van dat jaar voor het eerst of voor het eerst onder Nederl. vlag. Gesloopt, verongelukt, verkocht of op andere wijze uit de vaart geraakt zijn 89 schepen, metende ruim 20,554 tonnen. Van de 50 knapen, opgeroepen tot plaatsing aan de Pupillenschool te Nieuwersluis, zijn jl. Woensdag 48 opge komen. Slechts één is afgekeurd wegens onvoldoende lengte. Omtrent de Gezondheids- en Vacantie-Kolonien deelt men aan de Amsterdammer mede, dat de commissie zich aanvankelijk in goede medewerking kan verheugen, zoodat zij dezen zomer een 160tal kinderen, hetzij naar zee, hetzij naar de heide hoopt te kunnen zenden. De commissie heeft op aanvrage van verschil lende kanten besloten, een volgend jaar haren werkkring uit te breiden tot kinderen van die ouders, welke, hetzij door hunne betrekking te gebonden zijn om hunne kinderen naar buiten te begeleiden, hetzij om financiëele redenen dit moeten laten. Voor die kinderen zullen de koloniën ingericht worden, zoodat zij daar alles vinden wat zi j tehuis gewoon zijn, terwijl de van de ouders te heften retributie niet hooger zal wezen dan stipt noodig is tot dekking der kosten van voeding, toezicht, enz. De commissie meent hiermede aan den wensch van een groot deel der burgerij te voldoen, maar kan dit plan tot haar leedwezen dezen zomer nog niet ten uitvoer brengen. De bevolking der voornaamste gemeenten in de provincie Noordholland bedraagt: Alkmaar 14,366, Am sterdam 361,326, Beverwijk 3808, Edam 5880, Enkhuizen 5863, Haarlem 43,961, Haarlemmermeer 14,343, Helder 20,165, Hilversum 11,195, Hoorn 10,811, Nieuwer-Amstel 20,382, Purmerend 5491, Texel 6306, Velzen 6013, Zijpe 4630, Schagen 3115, Terschelling 3607 en Zaandam 13,621. Het aantal logeergasten in het Zeemanshuis te Amsterdam over 1883 bedroeg 613, waaronder 244 Neder landers, of wel 48 stuurlieden, 541 onderofficieren en matrozen en 24 lichtmatrozen en jongens. Het aantal kostdagen bedroeg 24824, tegen 9091 in 1882. Plet cijfer was nimmer zoo hoog als in 1883. Het bedrag der door de zeelieden gedeponeerde gelden bedroeg op 31 December 1882 f 12,372.06. De balans sluit met een bedrag van f 209,403.18^. In de jl. Donderdag te Amsterdam gehouden verga dering der Nederlandsche Maatschappij van Kaas en Room boterfabrieken werd de balans over 1883 goedgekeurd, het dividend op vijftig gulden per aandeel bepaald en de aftredende commissaris J Rinkes Borger herkozen. De voorzitter deelde mede, dat op de Internationale Landbon w- Tentoonstelling te Londen in 1883 de Maatschappij met den eersten prijs, de zilveren medaille, bekroond is, dat het debiet in het onlangs opgerichte depot in de Vijzelstraat 75 gestadig toeneemt, waardoor het beste bewijs voor de deugdelijkheid van het product geleverd wordt. Bij den aanvang der godsdienstoefening in de kerk De Posthoorn te Amsterdam waarschuwde de pastoor jl. Donderdag morgen de aanwezigen tegen zakkerollers, die in de laatste dagen in die kerk op roof waren uitgeweest. Te Amsterdam is door den kolonel-commandant der dd. schutterij eene commissie benoemd, om den aspirant officieren voor de schutterij een examen af te nemen. Jl. Dinsdag avond heeft dit examen voor de eerste maal plaats gehad. Paul Kriiger zal van heden tot Maandag a. s. de gast zijn van den heer Van der Hoogt, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Zaandam. Het koninklijk besluit, waarbij rechtspersoonlijkheid is geweigerd aan het sociaal-democratische bond, berust op de volgende motieven: Overwegende, dat de genoemde Vereeniging zich, volgens haar statuten, ten dpel stelt, „de stoffelijke, staatkundige en zedelijke verbetering der maatschappij," en dat doel tracht te bereiken o. a. door „het uitgeven van een orgaan en van geschriften tot ontwikkeling en propaganda" en door „het aanwenden van al die middelen, die strekken kunnen tot welzijn van den Bond;* O., dat in het door de Vereeniging uitgegeven orgaan en de door haar verspreide geschriften steeds wordt aan gespoord tot het plegen van handelingen, die met een vreedzame uitoefening van de bij de Grondwet en andere wetten gewaarborgde rechten niet vereenigbaar zijn; dat voorts op de aan adressanten van Regeeringswege gedane vraag, wat te begrijpen was onder de algemeene uitdrukking: „al die middelen, die strekken kunnen tot welzijn van den Bond," en of de Vereeniging verwerpt alle volgens de wet niet geoorloofde middelen, zoomede alle middelen, die de openbare orde en rust in gevaar kunnen brengen, ontwijkend, althans niet in bevestigenden zin is geantwoord O., dat het algemeen belang niet toelaat, dat een Ver eeniging als deze optrede als rechtspersoon (Volgt de weigering^. De statuten van het Bond, bevatten niets, wat aanleiding kan geven tot weigering van rechtspersoonlijkheid. Zij zijn ingericht als de statuten van elke andere Vereeniging. Art. 1 omschrijft het doel, gelijk in de bovenstaande eerste overweging is weergegeven. Art. 2 bevat de middelen, waardoor het Bond zijn doel tracht te bereiken: 1. het uitgeven van een eigen orgaan en van geschriften tot ont wikkeling en propaganda; 2. het drijven eener drukkerij; 3. het houden van voordrachten; 4 het bevorderen van het gemeenschapsleven: 5. het stichten van bibliotheken en het aanwenden van alle ten dienste staande middelen, die strekken kunnen tot welzijn van het Bond. Artt. 3, 4 en 5 handelen over de leden en de contributiën, artt. 6, 7 en 8 over het bestuur, art. 9 over het jaarlijksch congres, art 10 bepaalt den levensduur van het Bond op 29 jaar, artt. 11 en 12 handelen over veranderingen in de statuten, en art. 13 over de bestemming der gelden na opheffing van het Bond. (Vad.) Over de kwaliteit van het gemeentelijke lichtgas te Groningen, dat h 7i ets. de stère wordt afgeleverd, heeft de techuische raadsman der gascommissie aldaar, professor Tjaden Modderman, een belangrijk rapport uitbracht (dd. 4 April jl.) Daaruit blijkt o. a., dat het ammoniakgehalte van het Groningsche gas laatstelijk bedroeg 23 milligr. pro kub. meter (tegen b. v. 90 te Parijs, 16 te Londen, 9.7 te Berlijn); dat op 100 liters gas te Groningen voor komt van 0.68 tot 1.45 liters koolzuur en de reiniging van het gas er dus voldoende mag heetendat het spec. gewicht er bedraagt van 0.38 tot 0.42; dat de lichtkracht van het gas er van December 1883 tot Maart 1884 heeft afgewisseld van 13.7 tot 15.1 kaarsen. (Te Glasgow is dat cijfer 25 kaarsen, te Parijs, Brussel, enz. 11, terwijl het is te Haarlem 12£ tot 13.3, te Amsterdam en Rotterdam 11.7, en men algemeen als standaardcijfer aan neemt dat van Londen, n. 1. 16 kaarsen). Wordt nu dat cijfer ook te Groningen als standaart aangenomen, dan zal het gas er goed zijn, maar zal de opbrengst voor de gemeente natuurlijk wat minder voordeelig worden dan thans bij de iets geringere lichtkracht het geval is. J. C. Van Westering, ontslagen boekhouder der stadsbank van leening te Tiel, is bij arrest van het Gerechts hof te Arnhem schuldig verklaard aan het als openbaar bewaarder verduisteren van gelden boven de 3000 francs en veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van één jaar, alsmede tot eene geldboete van f 500, subsidiair 14 dagen celstraf. Rundveestamboeken'. Onder bovenstaand opschrift plaatst mr. Huber in de N. Veend. Crt. een artikel, waar aan wij het volgende ontleenen Wij hebben vier verschillende rundveestamboeken, het Nederlandsche, het Friesche, het rundveestamboek voor het Westerkwartier van de provincie Groningen en het stamboek in Twente, terwijl men er ernstig over denkt voor Noordhollandsch vee een afzonderlijk stamboek op te richten. Het Nederlandsche is het oudste. De Hollandsche Maat schappij van Landbouw schreef in 1873 eene vergadering ter bespreking van dit onderwerp uit. waarvan het resul taat was de oprichting van het Nederlandsch rundveestam boek. Men wilde een stamregister hebben, waarin al het uitstekende rundvee van geheel Nederland kon worden opgenomen, 't Gaf niet veel in 't begin. Menig boer lachte om de drukte van de heeren en vond het gek, dat men zich bemoeide met zaken, waar men geen verstand van had. Maar toen de buitenlander, voornamelijk de Amerikaan, kwam, toen zag de opposant, dat zij, die naar die heeren geluisterd hadden omdat ze „onder de plak zaten of gek waren," zooals men hun nagaf, de beste zaken deden. En niets leert beter dan schade in de zak. 't Was wel gek, dat men vroeg „wie zijn de ouders?" maar 'twas een feit dat men het vroeg. Men ging dus er toe over die lastige dwaasheid in Godsnaam maar meê te doen en men liet inschrijven maar niet van harte, 't Leek wel of er iets gevaarlijks in zat. De meesten meenden van het stamboek als een adres- of reclameboek te kunnen profiteeren. Menigeen hield juist zijn beste vee buiten het stamboek, omdat hij juist dat niet missen wou, het bij hem niet te koop was. En wat is nu het doel van rundveestamboeken? Juist de beste, de meest tvpische exemplaren van onzen terecht beroemden veestapel als stamvaders voor een nieuw geslacht te bewaren, te trachten dat geslacht van generatie tot generatie te veredelen, 't Is een feit, dat er in het buiten land soms het driedubbele wordt betaald voor runderen, die b. v. drie of vier in het stamboek opgenomen voor ouders hebben, tegen het enkele van den prijs, die een overigens evengoed rund zonder eenige precedenten geldt. Ons rund kan veel verbeterd worden. Het is bekend, dat onze koeien rijkelijke melkgeefsters zijn, maar het is even waar, daar zij maar betrekkelijk weinig boter geven en die boter dikwijls zeer middelmatig is. Wat het buitenland zeer bepaald tegen heeft op ons Hollandsch vee, hoe geëerd en gezocht het ook wezen moge, is dat er geen constant Nederlandsch ras is. Wel wordt er in ons land een menigte vee aangefokt, maar bijna zonder eenig stelsel. En toch zou met eenigen goeden wil nergens ter wereld beter vee kunnen worden gefokt dan juist in Nederland. De gunstige toestand van klimaat en grond maken nu nog, dat meest allen bij het fokken begane fouten worden geneutraliseerd. Ons vee is een oervee. De heer Hengeveld uit Utrecht beweert, dat ons vee rechtstreeks van het vee der Batavieren afstamt, dus een stamboom heeft ouder dan 2000 jaren. Toch is er geen vaste type in te herkennen. Een moederkoe geeft nu eens zwartbonte, dan weder roodbonte. En juist dit is bij de bekende vraag en voorkeur van het buitenland naar Nederlandsche koeien van een bepaalde kleur een zeer voorname zaak. 't Kan toch geen landbouwer onver schillig zijn, of zijn vee, juist door een bepaald type uit te drukken, door een bepaalde kleur of teekening te hebben, enorm duur gekocht en betaald wordt, dan of men het voorbijgaat. De Amerikaan verlangt voor het Hollandsch vee een donker zwartbonte koe, veel meer zwart dan wit, zwarte kop, met een kleine kol op het voorhoofd, een blauwe neus en speenen, en tot aan de hakken witte beenen. En verder: Dat het Nederlandsche vee tegenwoordig getrokken wordt in het buitenland is bekend, maar even waar is het, dat de Nederlandsche landbouwer wel zorgen moet zijne beste exemplaren voor zichzelf te houden. Óm b v. een begrip te krijgen van de waarde van 't Hollandsch vee en de pogingen in Amerika aangewend, om daar te lande een standvastig Hollandsch ras te krijgen, dient, dat de firma Smiths en Powell te Syrakuse (in den Staat New-York) er eene collectie van ongeveer 400 stuks Nederlandsche runderen op na houdt, allen de edelste dieren van ons Hollandsch ras en met goud betaald. De collectie onder scheidt zich door een stevigen vierkanten bouw, fijn ge- teekenden kop, korte dunne ledematen, een rechten breeden rug en uitstekende melkdracht. Merkte ik boven op, dat vele landbouwers ten onrechte een rundveestamboek als een adresboek beschouwen, zeer zeker heeft het bestaan van zulk een register aan de deel hebbers voordeel verschaft. Jammer dat niet ieder zijn voordeel beter kende. Iemand, bezitter van een stier, uitmuntende in zijne kudde en waardig gekeurd opgenomen te worden in een stamboek, moet, in plaats van voor veel geld dat dier te verkoopen, een voortreffelijke koe zien machtig te worden, ontegen- zeggelijk zal hij zich, al is het niet direct, veel grooter voor deel veroorzaken met de aanfokking van eene familie, dan hem de verkoop van zijn puik stamrund ooit zou kunnen aanbrengen. Vraagt men: wat is beter, een algemeen stamboek of verschillende afzonderlijke voor ons land, dan moet daarop het antwoord zijn, dat versnippering altijd nadeelig is dat er zoo dikwerf provincialisme komt, naijver of hoe men het noemen wil, een zeker, dikwerf misplaatst begrip van zelfstandigheid of zelfgenoegzaamheid. Waar dat niet het geval is, kan ontegenzeggelijk het vormen van afzonderlijke rassen goed doen, mits de onderlinge besturen der ver schillende stamboeken door een algemeenen band vei'bonden, het algemeen belang voor vermeend particulier belang laten gelden. Zeer zeker zullen plaatselijke of liever afzonderlijke stam boeken 't groote nut hebben, dat de landbouwers allen zich op de verbetering van het Nederlandsche vee-ras zullen toeleggen, en zoo de groote roem van het Neder landsche vee niet alleen handhaven, maar ook een der hoofdbronnen van Nederlands welvaart krachtig opheffen uit een tijd van versloffing en verval. Nu de zaaimachines en andere meer of minder samen gestelde landbouwwerktuigen ook bij ons hoe langer hoe meer in gebruik komen, verdient de volgende raad van een bekend groot landeigenaar en landbouwer, de heer Von Nathusius te Hundisburg, dezer dagen in een Duitsch blad gegeven, ook ten onzent de aandacht. Het betreft de zoogen. „Schokbrekers." (Duitsch „Pferdeschoner"). Deze Schokbrekers ook door de Vereeniging voor dierenbescherming reeds sedert eenige jaren aanbevolen worden, zegt de heer v. N., nog op verre na niet naar waarde erkend, vooral bij werktuigen, door paarden getrokken, waarbij het er op aankomt, dat zij niet met rukken in

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2