redactie van dit blad zal worden waargenomen door den lieer dr. L. Mulder, hoofdredacteur der Landb. Crt.. te 's Hage, die zich voor dit doel van den krachtigen steun van de eerste binnen- en buitenlandsche specialiteiten op landbouwkundig terrein heeft verzekerd en wiens naam eene aanbeveling is. Het eerste nommer zal zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk in de maand Mei, het licht zien, het tweede en derde met eene maand tusschenruimte. Verder zal, tijdens de Tentoonstelling dagelijks een nommer uitkomen, dat ook op het Tentoonstellingsterrein afzonder- lijk verkrijgbaar zal wezen. Een laatste nommer, met titel en inhoud, verschijnt na afloop der Tentoonstelling, j De soldij voor korporaal-torpedist, torpedist 1ste en 2de kl. bij de zeemacht is vastgesteld op f 30 f a 38, f 28 en f 25 's maands. Te gelijk is bepaald, dat het corps torpedisten zal bestaan uit: opper-torpedisten, torpedisten- majoor, sergeanten-torpedist, korporaals-torpedist en torpe disten 1ste en 2de kl. Het getal zal nader worden geregeld. Jl. Dinsdag morgen omstreeks 6 uur, had in de nabij heid van Loppersum, op de nog niet in exploitatie ge brachte spoorwegen Groningen-Delfzijl, een ernstig ongeluk plaats. Een zandtrein, bestaande uit 20 wagens, die te 5 uur van Groningen vertrok, derailleerde bij het dorp, door verkeerden wisselstand, met het gevolg, dat twee personen onmiddellijk gedood, één zwaar en zes licht gekwetst werden. Algemeen gaat het gerucht, dat hier aan kwaadwilligheid gedacht moet worden, daar voor eenigen tijd een dergelijk voorval heeft plaats gehad. Toen toch werden 's nachts palen over de rails gelegd. De reden van deze kwaadwilligheid moet gezocht worden, in het feit, dat er vele arbeiders zijn, die geen werk hebben, daar veel aan de spoorbaan door middel van stoom wordt verricht. De officier van justitie te Groningen is dienzelfden dag naar de plaats des onheils vertrokken. Nader wordt aan de N. Rott. Crt gemeld, dat het ongeluk plaats had met den van Groningen komende trein, dienende tot vervoer van materialen voor de in aanbouw zijnde stations. Als gewoonlijk bevonden zich op de met steen geladen wagens ook de werklieden (mannen en vrouwen). De trein liep eene matige vaart, maar door het niet sluiten van een wissel geraakten de tender en de eerste wagen uit het spoor, een paar andere wagens medeslepende. Al die wagens werden omgeworpen en gedeeltelijk aan spaanders geslagen. Een meisje werd als het ware uit elkander gerscheurd en een man, hoofd van een huisgezin, mede op de plaats gedood. Een derde, een jong werkman, werd zeer zwaar verwond. De anderen kwamen er öf ongedeerd óf met lichte kneuzingen af. Volgens gerucht zou de wissel, hetzij door kinderen, hetzij door anderen, uit baldadigheid gedeeltelijk zijn overgehaald. Nadat sedert 12 jaren te Oosterend op Texel eene gunstig werkende Vereeniging bestaan heeft tot het ver strekken van geneeskundige hulp en zoo noodig geldelijke ondersteuning aan zieken, is aldaar vóór een jaar een Onderling Begrafenisfonds opgericht, waaraan aanvankelijk 148 betalende leden, behalve op uitkeering rechthebbende kinderen, deelnamen. Bij 't eerste jl. Maandag gedane jaarverslag van dit. Fonds bleek, dat er onder 't ledental slechts één sterfgeval had plaats gehad en de balans sloot met een batig saldo van f 220. Deze zeer nuttige zaak, waarvan volgens de statuten het administratief beheer gratis wordt waargenomen, is dus daar als gevestigd te beschouwen. In de laatst gehouden vergadering van het Natuur kundig Gezelschap //Ars Aemula Naturae" te Tiel deed de heer N. Verwey, naar aanleiding van de bekende ver giftiging te Leiden, eenige mededeelingen over 't arsenicum, en voornamelijk over het zwavel-arsenik (operment), de stof, die door de Leidsche giftmengster moet zijn gebruikt. De spreker vond daarbij gelegenheid om te wijzen op het afkeurenswaardig gebruik van de groene gordijnen, zooals men die nog in verschillende huizen aantreft, en die met hoofd en sloop de trappen af, de achterdeur uit, die nog niet gesloten was. Het was een verrukkelijke, zoele zomernacht; de geur der oranjeboomen vervulde den tuin, die sluimerde met al de pracht zijner bloemen, niet gestoord door het plassen van de fontein, wier heldere stralen, in het licht der sterren als zilver blinkende, in het marmeren bekken neervielen, de bloemen langs zijn rand met schitterende paarlen besprenkelende. Maar Nora's oog was blind voor dit aanvallige beeld; toen zij de fontein met zijn grasperk en bloemen voorbij was, vestigde zij het op de verlichte vensters. In het. middengebouw waren zij wijd geopend om de nachtlucht binnen te laten zij zag met verwondering dat Erwin, even eenzaam als altijd, rusteloos op en nederliep. Hij was niet bij zijne jonge vrouw, die hij mijne Clemence" had genoemd; hij was ook niet alleen, vol stille opgeruimdheid vol bevredigd geluk zoo rusteloos kan slechts zorg den mensch maken. En wat kon hem kommer of zorg veroorzaken zijn geluk? Het geluk dat verdwenen was, waarop dit huwelijk den graf steen was komen leggen, zoodat het nooit meer zou ontwaken na een korten slaap, of het toekomende, waarvan hij wellicht niet zeker was? Waarom waren zij niet bij elkander. Hadden zij elkander niets te zeggen na zulk eene lange scheiding volstrekt niets Voor de vensters van Clemence waren de gordijnen toegeschoven zij gunden de bespiedster noch een blik in de kamer, nog in de ziel van de jonge vrouw. Toch bleef Nora als vastgeworteld staan, die oranjeboom, waarachter zij stond, verborg hare gestalte! Van uit het dorp drong het eentonige gezang van den nachtwaker tot haar door en het „God bescherme stad en land" klonk ongekunsteld maar toch aangrijpend door de plechtige stilte van den nacht. Op hetzelfde oogenblik werden in Clemence's slaapvertrek de gor dijnen ter zijde geschoven en verscheen zij zelf in een wit nacht gewaad, voor het venster, dat zij opende. De donkere tuin kon haar niet doen vermoeden, dat zij bespied werd. Zij luisterde even of zij iets hoorde, en richtte toen het kinderlijke hoofd hemelwaarts lang en aandachtig, want zij had de handen op de borst gevouwen. Nora schudde spotachtig het hoofd: bidden! In hoe langen tijd had zij het niet gedaan niet meer sedert hare kindsche jaren, toen men haar hare gebeden voorzeide. Wat had zij ook kunnen bidden? «Leid mij niet in verzoeking." Zij moest lachen over haar eigen gedachtengang maar werd gestoord door hel toeslaan van het venster. Eenige oogenblikken later werd het licht in Clemence's kamer uitgedaan. Toen zij naar het venster van Erwin zag, was ook daar alles donker. Even arm en duister lag het leven voor haar, na een korten tijd van schitterenden bloeide hoop was even verre van haar als de fonkelende sterren. Nora rilde plotseling in de nachtelijke koelte; zij trok den doek nauwer om hare schouders en keerde in stilte naar hare kamer terug. Wordt vervolgd.) koper-arsenicum zijn gekleurd en zoo gemakkelijk de ge vaarlijke groene kleurstof loslaten. Als een bewijs werd in het stof, dat verzameld was in een raam van het Gemeentehuis te Tiel, waar een dergelijk gordijn in gebruik is, door een toestel van Mors duidelijk arsenicum aangetoond. Den 8 Mei e. k zal bet 25 jaren geleden zijn, dat dr. J. G. I). Martens, hoogleeraar aan het Lnthersche seminarium te Amsterdam, als predikant werd bevestigd in zijn eerste gemeente, die van Den Helder. De commissaris des Konings in Zeeland, jhr. Van Karnebeek, heeft tegen 1 Juli a. s. ontslag uit die betrek king gevraagd. De Rechtbank te Amsterdam heeft gisteren den gepensioneerden officier van gezondheid Bakker, wegens beleediging van jhr. Sandheuvel, bij het bekende voorval in het koffiehuis De Munt, veroordeeld tot een gulden schadeloosstelling en honderd gulden boete, of 14 dagen subsidiaire gevangenisstraf. Het Hof te Amsterdam heeft den Utrechtschen brievenbesteller Grootveld en diens vrouw, die verschil lende zaken uit pakjes en brieven gestolen hadden, ieder tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Als kaf voor den wind zoo zijn de overblijfselen der Amsterdamsche Tentoonstelling verstoven. Een van die overblijfselen is te Rotterdam terecht gekomen en wordt thans opgesteld op het Beursplein. Het is de kiosk, die de heer Boele op het terrein der Tentoonstelling had en welke daar dienst zal doen als wachthuisje voor de tram. De Zutph. Crt. meldt, naar aanleiding van het bericht omtrent den geheimzinnigen dood van eene vrouw te Varseveld, die op het punt was te bevallen, dat de door de justitie medegebrachte drie geneesheeren eenparig heb ben geconstateerd, dat de overledene door haar geneesheer goed is behandeld, en geen schuld heeft aan haar dood. De Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, opgericht in het jaar 1856, heeft ten doel, jongens, die lust in het zeemansleven hebben, eene eervolle en voordeelige be trekking te bezorgen door eene verbindtenis aan te gaan bij 's lands vlcot. De jongens kunnen zich daarvoor dage lijks te Leiden aanmelden aan het gebouw der Kweek school, onder overlegging vana. Geboorte-acte. b. Een bewijs van goed gedrag, af te geven door het gemeente bestuur. c. Eene schriftelijke toestemming van ouders, voogden of eene andere bevoegde autoriteit, d. Bevolkings- kaart. De vereischten voor aanneming als jongen bij de zee macht zijn: a. Lichamelijke geschiktheid, b. Leeftijd van 14 tot 16 jaar c. Eene lengtemaat van 1.4 meter tot den löjarigen leeftijd, van 1.45 meter tot den 16jarigen leeftijd. Eindelijk moet nog het bewijs geleverd worden, dat eenig schoolonderwijs is genoten, dat is dat de jongens vrij goed kunnen lezen en schrijven. De jongens, die zich aanmelden, worden door een offi cier van gezondheid geneeskundig onderzocht en in geval van goedkeuring in de gelegenheid gesteld om eene ver bindtenis bij 's Rijks zeemacht aan te gaan. Zij verbinden zich voor den tijd van twaalf jaren, in gaande met het 16de levensjaar. Van het oogenblik van indiensttreding af, waarbij hem f 30 als premie wordt ter hand gesteld, kan de jongeling geheel voor zichzelven zorgen, daar hij, behalve vrije voeding en logies, eene maandelijksche soldij van f 8 ont vangt. Van deze verdiende soldij wordt of zes gulden inge houden, tot aanzuivering van de schuld, die gemaakt is voor de kosten der eerste uitrusting, terwijl van het over blijvend den jongen per week f 0.25 als zakgeld wordt uitbetaald en het overige onder beheer blijft van een daar voor aangewezen officier, om bij voorkomende gelegenheid ten zijnen behoeve te worden aangewend, als b. v. voor reisgeld om met den verloftijd naar huis te kunnen gaan, enz. enz. Gemiddeld blijven de jongens zes maanden aan de Kweekschool voor Zeevaart en ontvangen daar onderwijs in: lezen, schrijven en rekenen, geschiedenis en aardrijks kunde, gymnastiek, roeien en zwemmen, tuigkennis, artil lerie en infanterie-exercitiën en verder in alles wat van een goed matroos vereischt wordt. Voor de godsdienstige belangen wordt naar den eisch der verschillende kerkgenootschappen behoorlijk zorg ge dragen. Na het einde van den cursus op de Kweekschool voor Zeevaart en voordat de jongens daarna overgaan op een der opleidingsschepen te Amsterdam of Rotterdam, wordt hun een verlof toegestaan van veertien dagen. Het verblijf op de opleidingsschepen duurt twee jaren, en na als lichtmatroos een kruistocht van één jaar met de oefenings-divisie gemaakt te hebben, worden de oppassend- ste, ijverigste en knapste jongens geplaatst bij de oplei dingen voor stuurmans- en bootsmans-leerlingen, of wel opgeleid voor andere betrekkingen of ambachten, alskon stabel, schrijver, timmerman, bottelier, enz. enz. Binnen een tijdsverloop van 6 d 7 jaren na de indienst treding kan een oppassende jongen den graad van kwar tiermeester, 3den stuurman of konstabelsmaat bekleeden. waaraan verbonden is eene maandelijksche soldij van f 25 a f 32, benevens eene toelage in de overzeesche bezit tingen van f 6 k f 7 's maands Op een bepaalden leeftijd en na een vastgesteld aantal dienstjaren, heeft ieder schepeling aanspraak op een pensioen, benevens eene verhooging voor elk jaar verblijf in militairen dienst in de overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Jl. Dinsdag had te Hoorn de uitreiking plaats van de eereblijken, uitgeloofd door de RederijkerskamerHofdijk" bij den in den loop des winters gehouden wedstrijd op het gebied der welsprekenheid in ernst en luim. Voor de voor drachten in ernst behaalde de heer J.H.Vrugtmar. uit Zutphen de gouden, de heer J. F. F. Hartwich uit Utrecht en L. Roetman uit Sliedrccht ieder eene verg. zilv. en de heer B. Recourt uit'sGravenhage eene zilveren medaille, terwijl voor voor drachten in luim de gouden medaille werd toegekend aan den heer N. C. Van der Vecht uit Utrecht, de vergulde zilveren aan den heer Beek uit den Haag en de zilveren aan den heer L. Jansen uit Haarlem. Jongens van 13£ jaar mogen alleen bij groote uitzondering worden aangenomen, en dan alleen, wanneer zij een krachtigen -lichaamsbouw hebben, over het algemeen goed ontwikkeld zijn en eene lengte van ruim 1.4 meter hebben. De heer J. G. Klein is benoemd tot deurwaarder bij de Arrondisseinents-Rechtbank te Alkmaar. De Varia" van het Indisch Militair Tijdschrift van Maart 11. bevat, onder meer, eene bladzijde met't opschrift: Cijfers zonder commentaar, getrokken uit de naam- en ranglijst der officieren van het koninklijk leger der Neder landen en van de Nederlandsche Indien voor 1884. Deze cijfers geven de getallen aan van actief dienende officieren in beide legers, aan wie koninklijke onderscheidingen of gunstbewijzen zijn ten deel gevallen, welke getallen zijn als volgt Adjudanten van Z. M. in buitengewonen dienst: In Nederland 8, in Oost-Indië geene. Nederlandsche Leeuw: Nederland 42, Oost-Indië 15. Eikenkroon: Nederland 107, Oost-Indië geene. Gouden Leeuw van Nassau: Nederland 13, Oost-Indië 2 (waarvan één adjudant van Z. M. in gewonen dienst). Een 22jarig dienstmeisje te Marum (prov. Groningen) gebruikte op Paaschmaandag niet minder dan28 kip eieren. Eene nieuwe aardappel. Van de 700 soorten van Solanum zijn er slechts 6, die knotten hebben, en daarvan wordt slechts ééne, de S. tuberosum (onze aardappel) tot dusver verbouwd. Baker, die onlangs in de Linaeus- Maatschappij te Londen eene voordracht hield over het geslacht Solanum, vestigde de aandacht op den aardappel, die ook in Chili als zijn vaderland voorkomt, doch niet (zooals de gewone aardappel) in zeer droge lucht tot op aanzienlijke hoogte, maar op vochtige plaatsen, op plaatsen die nog vochtiger zijn dan Engeland. Deze soort zou dus ten ontzent dienen aangekweekt te worden. De pogingen door Sabine reeds in 1826 aangewend om dezen aardappel in trek te brengen, mislukten, omdat men dien beschouwde als niet te verschillen van onzen gewonen aardappel. I)e wilde plant heeft kleine, bittere wortelen met eene gekleurde huid. Gecultiveerd wordt dat alles spoedig anders. In één jaar gaven 2 planten 600 knotten. De hoofdstammen waren 7 voet lang. Een andere soort, de S. Commersoni, wordt thans in Frankrijk beproefd, terwijl de S. Maglia in Noord-Amerika veel belooft, „Kerel, wat heb jij een haastWaar loop je zoo gauw heen met dat doosje?" z/Houd mij niet op! 't Is de nieuwe hoed van mijn vrouw, anders raakt hij nog uit de mode!' In een menschenhart kunnen veel versteende tranen rusten. A. S. C. Wallis. Elke zware smart schijnt ons op het eerste oogenblik voor altijd neder te drukken als een zware grafzerk, die de doode niet meer kan opbeurendoch van naderbij be schouwd is die last als de steenen, welke men den duikers aanhangt, opdat ze naar beneden zullen dalen om parelen te vinden. Jean Paul. Een egoïst is zijn eigen gesloten gezelschap; in zijn hart is geen ruimte voor het ministerie van buitenlandsche zaken; hij zorgt alleen voor het binnenland. J. G. Seume. In het te Chicago verschijnend Weekblad de Nederlander, leest men naar aanleiding van een artikel in het pas te Amster dam uitgegeven Nederl.-Amerikaansch Weekblad het volgende: „Door tusschenkornst van den heer Geo. Birkhoff Jr., waar nemend consul, ontvingen wij No. 6 van het Nederl.-Amerikaansch Weekblad, in Amsterdam uitgegeven. „Het kan niet betwist worden dat er in Nederland behoefte is aan een blad dat op onpartijdige wijze do vooruitzichten be spreekt die emigranten naar Amerika hebbenmaar ofschoon wij volstrekt niets op de onpartijdigheid van het nieuwe Weekblad willen afdingen, gelooven we toch dat het min of meer geneigd is de zaken van de schoonste zijde te beschouwen. „De redactie verklaart dat de heer G. H. G., redacteur van de Opregtc Steenwijker Courant, onnoemelijk veel kwaad heeft aangericht en ontelbare slachtoffers heeft gemaakt door den apo- dictischen toon waarop hij artikels veroordeelt welke gunstigen toestanden in Amerika aantoonen. „Heeft de redactie zichzelve dan nooit afgevraagd of het eerlijk was de onwetende Hollanders, die aan hun woorden geloof hechten, niets dan schoonc voorspiegelingen te maken? „Weet de redactie niet dat het bedrog is, hare lezers niet mede te deelen hoeveel armoede en ontbering er geleden wordt door personen die hierheen komen met juist genoeg geld om de reiskosten te betalen? „Is het der redactie onbekend dat in onze groote steden ge durende den laatsten winter duizende en duizende personen zonder werk en zonder brood waren? „Wij denken het is gelukkig dat er in Nederland personen gevonden worden die de emigranten voorbereiden op den harden strijd die ze in het wildvreemde, onbekende land te strijden hebben, en we gelooven onze bewering met talrijke brieven, in tegenstelliug aan die, welke in het Nederl.-Amerikaansche Weekblad verschijnen, te kunnen staven, indien het noodig was. „Dat deze verklaringen achterdocht en twijfel hebben opgewekt, willen we niet betwisten maar zij, die zich daardoor terug hebben laten houden van hun voornemen, zijn niet de mannen die men in Amerika verlangt. We hebben mannen noodig die gereed zijn vermoeienis en ontbering te doorstaanniet personen die hier komen in de hoop een luilekkerland te vinden. „Het zij verre van ons, aanstaande emigranten te ontmoedigen, maar we wcnschen dat ze de schaduw- zoowel als de lichtzyde, het tegen zoowel als het vóór leeren kennen." Bultenlana. De New-York Herald meldt het volgende: „De luitenant Brown en de ingenieur Mill begaven zich den 1 dezer naar een bosch, beiden voorzien van een gelijk aantal dynamietpatronen. Er werd een cirkel van vijftig pas middellijn getrokken op eene open plaats; op een teeken, gegeven door de getuigen, die in boomen waren geklommen, liepen de duellisten op elkaar toe en wierpen elkander met de verschrikkelijke projectielen. Bij de derde patroon deed zich eene vreeselijke ontploffing hooren, een halve mijl in den omtrek dreunde de grond; John Mill was geraakt. Men heeft niets van hem teruggevonden dan een stuk van zijn kaak en de hak van een zijner laarzen." Dr. Smiles, de schrijver van het beroemde werk, dat in alle levende talen is overgebracht: Help U Zclven, heeft een nieuw boek ter perse gelegd, getiteld: „Korte biographiën van uitvinders en industriëelen," dat eerstdaags te Londen in 't licht zal verschijnen. Jl. Zondag heeft te Napels een dronken soldaat op zijne kaïneraden verscheidene geweerschoten gelost. Vijf hunner heeft hij dood geschoten en drie zwaar geblesseerd. Twee anderen hebben zich gewond door uit het raam te springen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2