voor eene vroegere pekelzonde te boeten. Zulke wandeling is echter in 't geheel niet geschikt om iemands hart te i troosten en het gemoed in geruste stemming te houden. De man had er behoefte aan, zijne zinnen te verzetten en nam zijne toevlucht tot het jeneverglas, zoodat het hem weldra voor de oogen schemerde. In min bedrukten toe stand zette hij waggelende zijn weg voort en meldde zich bij den cipier aandeze wilde hem echter niet ontvangen, waarschijnlijk omdat een gevangene in zulken toestand behoort te zijn, dat hij den moreelen druk zijner straf gevoelt. De man werd teruggezonden; nauwelijks echter was hij op straat, of een veldwachter pakte hem in wegens kennelijken staat. Uit officiëele bron verneemt het Dagblad, dat er niet alleen geen feestelijkheden te Brussel zullen plaats hebben ter gelegenheid van het aanstaand bezoek van HH. MM. den Koning en de Koningin der Nederlanden, maar dat zelfs de gala-voorstelling, welke in het Théfitre de la Monnaie zou gegeven worden (Sigurd) op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. den Koning niet zal doorgaan. Men schrijft uit Middelburg aan de Amsterd. Crt. „Jl. Zondag kwamen eenige matrozen van het te Vlis- singen liggende Engelsche jacht Albert, hetwelk deel uit maakt van het geleide van Koningin Victoria van Enge land, alhier passagieren. Een van hen, die weigerde een een door hem besteld maal te betalen, kwam in botsing met de politie en burgerij, waarop bij een der agenten een stomp voor de borst gaf. Zijne arrestatie en een proces-verbaal bleven natuurlijk niet uit. Eergisteren morgen reeds werd de man veroordeeld tot 3 dagen celstraf, zoodat hij toch de eer zal hebben H. M. de Koningin weder naar Engeland te brengen. Door liet schrikken van het paard, geraakte het echtpaar B. van Oosterblokker, met paard en rijtuig jl. Vrijdag morgen van den Walingsdijk nabij Avenhorn, in de ringsloot. Door tijdige hulp mocht men er spoedig in slagen eerst beide personen en daarna ook paard en voertuig weder op het droge te halen, zoodat de reizigers, behalve materiëele schade, met den schrik vrij kwamen. Het openbaar ministerie bij bet Hof te Amsterdam heeft gisteren in de zaak van Devers, voormalig boekhouder van Oostmeijer, de schuld aan vervalsching in geschriften volgehouden en 2 jaar celstraf, eene boete van f 300 en 2 van f 2.50 geëischt. De verdediger achtte de feiten onbewezen en vroeg vrijspraak. Woensdag a. s. uitspraak. In de vorige week stond voor de rechtbank te Win schoten terecht een landbouwer uit Blijham, die, in zijn ijver om op zijn boerderij alles precies op de klok te zien geregeld, zoover ging om, als zijn vrouwelijke dienstboden enkele minuten over het daartoe bepaalde uur (1 uur 's morgens) opstonden, ze met de zweep uit bed te halen. Bij vonnis van 18 dezer veroordeelde de rechtbank dezen ordelievenden boer wegens mishandeling tot 8 dagen celstraf. Een nog zeldzamer geval in de schapenfokkerij dan onlangs gemeld werd, doet zich voor bij den veehouder N. H. aan den Sloterweg te sloten. Deze heeft een zwart en een wit schaap, die ieder 5 flinke witte lamineren hebben. Het kermisstuk voor dit jaar, door de Rotterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel te 's Hage op te voeren, is getiteld: Huwelijksjacht of met geld komt men de wereld door." Het vee, zegt het L. D., dat bijna overal buiten is, ziet er welgedaan uit; de koude nachten hinderen minder, doordien het land zeer droog is. Het vetr en melkvee is buitengewoon hoog in prijs en de landbouwers leggen zich van jaar tot jaar meer op de veefokkerij toe. De huur- en koopprijzen der landerijen worden lang zamerhand iets billijker. Te Haarlemmermeer werd voor korten tijd een landbouwhoeve verkocht met 30 hectaren zeer goed land, voor ongeveer f 1000 per hectare. Bij de prijzen van een jaar of acht geleden, maakte dit zeker een verschil van 40 a 50 procent. pistolen lagen te roesten. Zij maakten nog wel, hoewel steeds zeldzamer, lange wande lingen, en hadden ook nog wel eens nu en dan een vertrouwelijk uurtje, maar het was of er toch altijd iets ontastbaars tusschen hen lag. En kwamen zij ook somwijlen nog eene enkele maal in het eenvoudige jagershuisje te zamen, waar de herinnering aan het eerste gelukzalige uur nog luide sprak, dan werden zij weder gestoord door de kleine Erica, die hier op de open ruimte, bij ree en meerl, eene uitmuntende speelplaats gevonden had, en die haar door Nora bepaald daartoe was aangewezen. Die keus was schijnbaar zoo natuurlijk, dat het onnatuurlijk geweest zou zijn haar deze plaats te verbieden. Arme Clemence zij was verslagen, hoe dapper haar hart zich ook weerde. Het net omstrikte haar al nauwer en nauwer, tot zij, van alle zijden besprongen, en niet meer in staat vrienden van vijanden te onderscheiden, met eene wanhopige inspanning den dubbelen kring, dien intrige en teedere liefde om haar hadden gespannen, trachtte te verbreken, om aan gene zijde daarvan, ter dood toe gewond, in elkander te zinken en te sterven, evenals het wild van hare bosschen. De zomer spoedde ten eindeten afscheid tooide hij de hoornen nog met veelkleurige pracht en hulde de zon ze, vóór ze stierf, in hare galden stralen. Het was een heldere, warme Septemberdag, toen Clemence met een boek onder de linden op het terras zat. Het was „Herman en Dorothea," dat Erwin haar met zijne welluidende stem had voorgelezen, en haar daardoor begrijpelijker had trachten te maken. Hij had zich juist even voor eene dringende zaak moeten verwijderen en Clemence zat hem af te wachten, zich intusschen onledig houdende met eenigen handenarbeid, die haar niet al te best afging. Zij zag er zeer huiselijk, zeer bekoorlijk uit in haar licht gewaad, terwyl zij daar, met het heldere voorhoofd over haar werk gebogen, zoo rustig nederzat, omdat zij zich door niemand gadegeslagen waande. Zelfs te midden van haar voortdurenden, inwendigen strijd ontwikkelde zich de knopClemence was schooner geworden, zonder in frischheid verloren te hebben, en de adel van haar gemoed drukte op haar jeugdig gelaat den stempel van voorname rust. Dit scheen ook Nora op te vallen die, juist den hoek van het huis omslaande, haar in peinzende houding gadesloeg; zoo zelden toch had zij gelegenheid op Clemence's gelaat die uitdrukking van stillen vrede of van opgeruimdheid te lezen, daar hare ver schijning reeds voldoende was, om het gemoed der jonge vrouw smartelijk aan te doen. Haar snelle blik liad spoedig den geheelon toestand begrepen: de ledige stoel en het opengeslagen boek zeiden haar, dat Cle mence weder een van die gemoedelijke uurtjes had doorgebracht, die haar mishaagden, omdat zij altijd eene zekere vertrouwelijk heid en eene zij het dan ook kortstondige toenadering der echt- genooten met zich brachten, omdat Clemence dan eene natuurlijke Als waarschuwing wordt het volgende bericht: „Bij den landbouwer J. Van Giffen, te Uden, stierven jl. Zaterdag morgen plotseling vier koeien na elkander, terwijl een stier en een hokkeling gelijke ziekteverschijn selen als de gestorvene vertoonden. Uit bet onderzoek van den rijks-veearts Mingels, te Oscli, bleek, dat deze koeien gestorven waren tengevolge van taxus-vergiftiging. De boer had zijn vee gestrooid met liet snoeisel van een taxus-heg." Omtrent de viering van het honderdjarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft het hoofdbestuur eenige voorloopige plannen gemaakt, waarvan het volgende wordt bericht: „Op den avond van den dag der aljreineene vergadering, Dinsdag 12 Augustus, zal in liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een zanguitvoering plaats hebben, waarbij eene feestcantate, gecomponeerd door den heer Dan. de Lange, en Mendelssohns „Lobgesang" ten gehoore zullen worden gebracht, terwijl na afloop daarvan een concert in den nangrenzenden tuin aanleiding kan geven tot gezellig samenblijven. Woensdag den 13 Augustus, omstreeks liet middaguur, zal de algeineeue voorzitter in eene der zalen van Artis eene feestrede uitspreken, gevolgd door een uitvoering o. a. van Benoits kindercantate „De wereld in," te zingen door leerlingen van openbare scholen. Tot besluit eindelijk van de feestviering zal dienzelfden dag in het gebouw Stroucken een gemeenschappelijke maaltijd van afgevaardigden gehouden worden. Het Departement Amsterdam is voornemens, op Maandag 11 Augustus de afgevaardigden in eene feestelijke bijeen komst te ontvangen." Een jonkman uit Almkerk was verliefd op een schoone, die te ver woonde, om haar zijn liefde anders dan schriftelijk te betuigen. Er werd iemand gevonden die den eersten brief zou bezorgen, maar de schoone wilde van de liefde niets weten. De boodschapper ontdekte hierin echter een middel, dat rente kon opleveren. PIij schreef dus een antwooi'd met zijn linkerhand, wel geen net damesschrift, maar het bedrog werd niet opgemerkt, de zoete woordjes verblindden den jonkman, die telkens een goede fooi gaf. Zoo schreef o. a. de pseudo-schoone„o geliefde! wat een geluk voor ons, dat wij zulk een trouwen bode hebben. Geef hem toch een oude broek, of een paar kwartjes. Ik heb zulks ook al gedaan. Ging hij ons geheim ver klappen, wie weet hoe wreed wij voor altijd gescheiden werden." Natuurlijk dat de brieven, door den jonkman geschreven, werden opengemaakt en beantwoord door den bode. Lang ging het goed, maar eindelijk werden de eischen te hoog, en nu zit de bode te rusten in de gevan genis te 's Hertogenbosch. De warmtegraad in den stal is van overwegend belang, voor den boer en voor 't vee. In koude stallen moet liet vee zwaarder gevoederd worden, omdat de dieren een te groot deel van liet voeder voor warmte-productie moeten gebruiken, die bijgevolg voor de vet-vleesch-, of melkvorming verloren gaat. Bij te groote warmte ver liest het vee den eetlust, en worden het, door de sterke uitwaseming, vele stoffen onttrokken. De volgende warmte voegt het best: de stal voor werkpaarden 10 a 14 gr. R., den koestal 12 a 17 gr. R., in den stal voor jong vee 15 a 17 gr. R. Voor rijpaarden 12 ft 15 gr. R., in den schapenstal 8 a 10 gr. 'R. en voor varkens 10 a 14 gr. R. Eene goede luchtverversching zonder tocht is zeer aanbevelenswaardig; alsook het strooien van gips, dat de lucht zuivert, en daarentegen 't gehalte van den mest beter maakt. Naar aanleiding van een bericht over eene nieuwe aardappelsoort, wordt gemeld, dat reeds voor twee jaar, volgens het Pharmaceutical Journal, in Uruguay eene nieuwe soort aardappel ontdekt is, die bij voorkeur in vochtigen grond, aan de oevers van rivieren groeit. In vele moerasstreken, waar de teelt van onzen aardappel belet wordt door de gesteldheid van den bodem, zou men met die nieuwe soort zijn voordeel kunnen doen. bekoorlijkheid aan den dag legde, die anders door Nora's spotter nijen te niet werd gedaan. De schoone vrouw kwam langzaam en voorzichtig nader; Clemence zag haar niet, vóór zij in hare onmiddellijke nabijheid was en stond spoedig op. „Heb ik u doen schrikken, Clemence, dan verzoek ik wel om vergiffenis; ik dacht niet, dat ik u zou storen. Ik kon my niet voorstellen, dat Blauwkousje zich in het geheim, evenals wij, alledaagsche vrouwen, met borduurwerk zou bezig houden. Maar bloos maar niet, vrouwtje, het is immers alleraardigst! Het doet mij levendig aan den tijd denken, toen ik nog als klein meisje op dezelfde wijze mijne Kerstgeschenken knutselde. Iedereen stelt belang in zulke eerste beginselen en moedigt ze aan." Clemence bond haar werk bijeen. „Dat is juist het onderscheid tusschen u en mij, dat ik geene waarde hecht aan de belangstelling van iedereen," antwoordde zij koel, „Gij waart mij in deze liefhebberij reeds als klein meisje vooruit." „Maar lieve Clemence, mijne opmerking kan u toch niet mis hagen," zeide Nora glimlachend, „mijne belangstelling is werkelijk goed gemeend en mettertijd, als gij meer vaardigheid zult ver kregen hebben in deze zeer eenvoudige zaken, waarop wij ons evenzeer toeleggen, zullen zij u zeker ook goed bevallen. En gelezen wordt hier ook al?" Zij zette zich zonder nitnoodiging op den ledigen stoel neder en keek het opengeslagen boek in. „Ha Herman en Dorothea maar gij kendet dit boek toch?" „Neen," antwoordde Clemence kort af. „Niet?" Nora sprak dit enkele woord uit op een toon van oprechten schrik, maar liet er, alsof zij iets zeer onbeleefds had gezegd, dat zij wilde vergoelijken, onmiddellijk op volgen „Vergeef mij, ik kon dat niet weten, het is iets zoo ongewoons; maar men kan veel inhalen, vooral wanneer die goede Erwin u zoo liefderijk en geduldig leidt. Och, frons het voorhoofd zoo niet, Clemence; deze natuurstaat is eene geheel bijzondere schoon heid; met deze bekoorlijkheid loopt gij onder ons andere vrouwen, steeds in het oog." „Maakt u ook deze bekoorlijkheid oogen," antwoordde Clemence, terwijl zij haar strak aanzag, „of zoudt gij denken, dat de ver valsching in het oog zou loopen? Een oogenblik was Nora overbluft door de verpletterende ver achting, die in deze zoo bedaard uitgesproken woorden lag opge sloten. In talenten en ervaring was zij Clemence verre vooruit, in gevatheid vond zij in haar eene waardige tegenpartij, zoodra zij het de moeite waardig achtte een aanval af te slaan. Nora begreep, dat zij voorzichtiger moest worden, en bracht het gesprek op andere onderwerpen, waarbij zij van Clemence slechts korte antwoorden ontving. Wordt vervolgd.) Prof. Lücke, de directeur van de chirurgische kliniek te Straatsburg, verklaart, dat de oorzaak van de toenamende krombeenigheid bij jonge kinderen hoofdzakelijk moet worden gezocht in het gebruik van elastieke banden die van de enkeltjes om de beentjes worden gewonden en dan aan de corsetten of lijfjes worden vastgemaakt, Het gevolg daarvan is een verkeerde drukking op de enkels bij liet loopen, waardoor zich de beentjes bij de knieën binnenwaarts buigen. Hij beveelt derhalve het gebruik van wollen of geweven banden voor het vasthechten van de kousjes der kleinen aan. ZuiDERZEE-visscnERiJ. Door de Regeering is voorgesteld een wijziging der wet op de zeevisscherijen en strekkende om uit art. 8 weg te nemen het verbod om met den kwakkuil te visschen. Uit een in het afgeloopen najaar genomen proef is overtuigend gebleken dat voor de groote schepen van Volendam de dwarskuil inderdaad niet voldoende is. Handhaving van die verbodsbepaling waar door die visschers een groote belemmering in hun bedrijf ondervinden is dus niet gerechtvaardigd. Wel zal door de opheffing van het verbod de vernieling van voor menschelijk voedsel onbruikbare visch in de band worden gewerkt, maar die vernieling is zoo groot niet om de handhaving van het verbod te rechtvaardigen. Het verbod om visch van zeer kleine afmetingen in den handel te brengen blijft gelden. Evenzoo het verbod om te visschen met kuilnetten tusschen twee vaartuigen gespannen. Ook is voorgesteld den ambtenaren met het toezicht belast het recht te geven tot inbeslagneming en den rechter tot verbeurd verklaring van de netten waarmede overtreding is gepleegd. Buitenland. Over Londen en een groot gedeelte van Engeland zijn dezer dagen ernstige schokken van een aardbeving waar genomen. De meeste schade werd aangericht in de ooste lijke graafschappen, te Harwich, Ipswich, Chelmsford en elders. Verscheiden dorpen nabij Colchester hebben veel geleden. Een toren van veertig voet stortte te Colchester op de belendende kerk, doch zonder iemand te kwetsen. In genoemde stad wordt de sehade op 10,000 p. st. geraamd. De schok duurde een halve minuut en was sterk genoeg om menschen van hun stoelen te werpen. De secretaris der gemeente Zafrilla (Spanje) is jl. Zondag vermoord, tengevolge van oneenigheden bij de verkiezingen. De eerste Belgische vrouwelijke dokter, mej. Isa Van Diest, is dezer dagen te Leuven gepromoveerd in fle genees-, heel- en verloskunde. Zij had reeds aan de hoogeschool te Bern het docters-diploma in die weten schappen verworven. Loomheid, stilstand kenmerken alle zaken, zoo meldt men o. a. uit Londen aan het Vaderland. Vele fabrieken hebben de deuren moeten sluiten. Tallooze schepen kunnen j geen vracht krijgen; op de talrijke timmerwerven heerschen j gedruktheid en wanhoop, in stede van bedrijvigheid en levendig verkeer. De meetings van aandeelhouders in de meest uiteenloopende Maatschappijen volgen elkaar op, doch bieden luttel troostrijks. Geen dividend! is doorgaans de leus. Gelukkig nog mogen de deelhebbers zich rekenen, wanneer de directie hunner vennootschap niet voor den dag komt met een verliezen constateerende balans. De fraaiste bijeenkomst dc/.er dagen was die der „Faure Electric Accumulator Companv." Dit is een van Philipparts ongeluksspeculatiën. Ilij heeft zóóvele Belgen en Fransclien geruïneerd, dat hij het zeker jammer vond de Engelschen geheel zonder schade, laat dan staan schande, te laten ontglippen, 't Is hem volkomen gelukt. De „Faure Electric Accumulator Compan v," met groot klaroengeschetter aangekondigd, is geheel „flambée." Al de directeuren hebben hun ontslag genomen vereenvoudiging van administratieIn de kas vond een commissie van onderzoek de som van drie stuivers vereenvoudiging van boek- houderijMen heeft vergeten te zeggen of de gemelde som in kopergeld, zilvergeld, postzegels dan wel cheques voorhanden was. Toch zijn de deelhebbers nog niet ont moedigd, een bevestiging van het „hope springs eternal" enz. des dichters. Hebben zij moed geput uit een brief van Simon Philippart aan hen, op hunne vergadering voorgelezen, waarin hij de wereld verkondigt, dat hij nog immer in de „bres" staat, om de hem toevertrouwde be langen te verdedigen Menschelijke onnoozelheid, uw naam is aandeelhouder! De giraffen hebben tongen van 1^ voet lengte. Barnum heeft er nu een afgericht om met haar tong glazen te wasschen en 't beest doet dit kolossaal netjes; het heeft voor de bovenste ruiten zelfs geen laddertje noodig. De Bouddha-priester, die Barnums witten olifant uit Siam naar New-York bracht, heeft 't spel verraden; hij ging onmiddellijk na zijn aankomst te New-York naar Carmoen, in New-Yersey, om zijn vrouw op te zoeken, die hij precies sedert een half jaar niet had gezien.... Op grond van dit vergrijp heeft zijn heer en meester Barnum hem weder als voorheen tot gewoon stalknecht gedegradeerd! AFLOOP DER OPENBARE VERK00PING van Huizen en Erven, gehouden op Woensdag 23 April 11., in het lokaal Musis Sacrum, ten overstaan van den Notaris P. S. HORDIJK: 1. Een Winkelhuis en Erf, Vlamingstraat, P 164. Opgehouden. 2. Een Pakhuis en Erf aldaar, tusschen het voorgaand en het volgend perceel. Opgehouden. 3. Een Huis en Erf aldaar, P 163. Kooper de heer J. De Heer, alhier, voor f 1040. 4. Een Huis en Erf, Breewaterstraat, Q 32*4. Opgehouden. 5. Een Huis en Erf naast het vorig perceel, Q 32*s. Opgehouden. 6. Een Huis en Erf met Grond, Hoofdgracht, K 70. 7. Een Huis cn Erf met Grond naast het vorig perceel, K 69. 8. Een Huis en Erf aan de Achterstraat, K 92. 9. Een Huis en Erf aldaar, K 93. Perceelen 6, 7, 8 en 9 Kooper de heer J. Mens, visch- handelaar alhier, voor f 5890. ZEEKRIJGSRAAD. Bij sententie in appèl van het Hoog Militair Gerechtshof, is het vonnis van den Zeekrijgsraad aan boord van Zr. Ms. wacht schip alhier van den 15 Februari 11. bevestigd, waarbij de 3de sclirijver I. W. M., wegens het maken van een valsch pas poort, is veroordeeld tot een jaar corrcctioneele gevangenisstraf, te ondergaan in 183 dagen eenzame opsluiting en degradatie tot matroos 3de kl., bevestigd, evenals dat van den matroos 3de kl. G. O. V., die daarbij, wegens het desbewust zich bedienen van een valsch paspoort en poging tot desertie, is. veroordeeld tot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2