gekomen, en als zij iets van de palmboom-natuur in zich hebben, zullen ze het binnenkort, tot een respectabele hoogte kunnen brengen. De eene teleurstelling volgt op de andere. Heemskerk, onbedachtzaam als strijdlustige lieden gewoon lijk zijn, jaagt hen met artikel zooveel van de wet uit Staatsblad No. zooveel de trappen van zijn torentje af, als zij bij hem komen aankloppen om „rechtspersoonlijkheid. De Scheveningers en Zaankanters laten een regen van vuist- en stokslagen neerkomen op de lieden, die de wereld met het socialistisch orgaan Recht voor allen komen ver kwikken. In Amsterdam jaagt de politie de werkstakers uiteen, die met een stuk roggebrood in de eene en een krant in de andere hand socialistische pantomine opvoeren, en ziet ze het lijdelijk aan, als de rondventers van het orgaan der sociaal-democraten door de straatslijpers faire worden genomen. En om de maat voorloopig vol te meten, hebben Burg. en Wetli. van Amsterdam bij den Gemeenteraad een afwijzende voordracht ingediend betref fende de (ik mag hier zonder wroeging schrijven „bekende") soep-quaestie. Ilun rapport is bepaald ongunstig en ver- eenigt zich ten volle met het advies der Schoolcommissie, die oordeelde dat het verstrekken van voedsel aan school kinderen niet op den weg der Gemeente ligt, wijl de Gemeente daardoor zou medewerken om het gevoel van verantwoordelijkheid bij de ouders te verzwakken niet alleen, maar ook aan de kinderen verkeerde denkbeelden in te prenten. Daarom spreken Burg. en Wetli. terecht als hunne meening uit, dat te dezer zake, evenals bij schoolfeesten, vacantie-koloniën enz., het particulier initia tief behoort op te treden om de belangen der kinderen te behartigen. Dan blijft liet een onverplichte zaak; doch wat de Gemeente doet, wordt al heel spoedig als een recht beschouwd. Het is bijna niet te denken, dat dc meerder heid van den Raad zich tegen deze gezonde redeneering zal aankanten, een redeneering die trouwens door alle autoriteiten op onderwijsgebied hier ter stede gedeeld en gesteund wordt. En met het oog op den hooggezwollen stroom der reeds gevoerde discussiën in meetings en ge schriften, kan men de quaestie zonder vrees „in staat van wijzen" noemen. Amstelaar. Wie jaagt toch eens deze afschuwelijkheid de trappen van ons taalgebouw af? Zal iemand ooit van zijn zoon zeggen: „Als hij de manspersoonlijkheid bezit, komt hij bij mij in de zaak En dit zou toch even fraai en even jnist zijn. Blnnenlan d. Met den aanvang der zomerdiensten op de spoorwegen zal ook de nieuwe lijn AmsterdamZaandamHoorn worden geopend. In een Atjeh-correspondentie van 20 Maart in de Zutf. Crt. leest men „Toekoe Oemar, vroeger hoofd van de VI Moekims, had reeds meermalen zijn voornemen kenbaar gemaakt om zich aan het Nederlandsch Gouvernement te onderwerpen, doch zich telkenmale teruggetrokken. Eindelijk is hij er toch toe besloten en heeft hij voor enkele dagen zijn eerste opwachting bij den Gouverneur gemaakt. Daar hij voor waarden voor zijn onderwerping wilde stellen, was hem ook al te kennen gegeven, dat hij gerust weg kon blijven en zoo hij wilde komen, zich moest onderwerpen aan hetgeen over hem zou worden beschikt. Toekoe Oemar ziet er werkelijk vrij fatsoenlijk uit. Lang en slank met een vrij goed uiterlijk, gelijkt hij minder op zijn slobberachtige medebroeders, ofschoon men den Atjeher wel in hem her kennen kan. Voor de gelegenheid van zijn eerste aankomst had hij alvast een Djas Companie (uniformjas) geleend van een ander aan ons onderworpen hoofd. Later liep hij met een zwart baadje. Waarschijnlijk is hem vertelt, dat hij nog zóóver niet was. Men zegt, dat Oemar op zich nemen wilde om de gevangenen van Tenom te bevrijden voor f 25,000 en 300 beaumont-geweren. Hij zal ons daar evenwel niet mede beetnemenHet vertrouwen in hem is niet zeer groot en hij zal veel moeten doen vóór wij kunnen gelooven, dat hij met werkelijk goede bedoelingen tot ons komt. Wat de uitslag is, weet ik nog niet." andere beteekenis aan hare woorden en zag haar getroffen aan. „Hij dacht er aan, of, laat ik liever zeggen: ik dacht er aan," antwoordde hij ernstig. „Als de keten u hindert, Clemcnce, als uw hart om vrijheid roept, dan ja dan geef ik u de vrijheid weder. Maar ik wilhethooren uit u w eigen mond, ik wil en moet weten, of gij uw eigen weg kiest, waarop de zegen uws vaders u volgt zijn zegen en mijne liefhebbende herinnering. Wildet gij het mij thans zoggen o, thans niet Wij zijn nog zoo kort vereenigd, gij zijt nog zoo jong en kent de wereld nog zoo weinig; beproef het eerst nog met mij, eer gij mij van u stoot." Al de kleur was uit zijn gelaat geweken en zijne mannelijke stem trilde van aandoening, terwijl hij tot haar sprak; het oor der liefde hoort zoo scherp, dat Clemence in haar eigen hart de aandoening gevoelde, die hem had aangegrepen. „Ik dacht niet aan mij zelve, ik vroeg slechts, welke vrijheid vader u gelaten heeft?" zeide zij. Hij mocht niet zeggen: geene." Hij antwoordde glimlachend: „Al de vrijheid, die eer en plicht mij geven. Maar wij zijn afgedwaald, Clemence, van uw moeders lot naar het onze. Als gij hare schuld kunt begrijpen en toch met zachtheid wilt oor- deelen, dan wacht u, met toestemming uws vaders, een wederzien, aan mijne hand! Ik heb er mede gedraald, omdat ik wilde, dat gij u eerst te huis zoudt gevoelen aan eigen haard, omdat ik eerst uw vertrouwen wilde winnen, vóór ik uwe moeder, die een hevigen afkeer tegen mij heeft, invloed deed verkrijgen op uwe gevoelens en besluitenZij gevoelt zich door dit huwelijk beleedigd en teleurgesteld in al hare rechten zij heeft zelf, ofschoon te vergeefs, getracht ons huwelijk nietig te doen ver klaren. Het was zeer begrijpelijk, dat dorainé Iltcn bang was, dat zij trachten zou zich met geweld van u meester te maken, en daarom bracht hij u bij mij. Nu schrijft uwe grootmoeder, dat zij u aan uw eigen haard wil komen bezoeken; wij zullen de oude vrouw, die door haar neef vergezeld wordt, met allen eerbied ontvangen." Clemence beefde van opgewondenheid. „Het is toch zoet, eigene bloedverwanten te hebben," zeide zij, „maar waarom spreekt gij niet van mama, wil die mij niet zien?" „Voorzeker, mijn hart, maar uwe moeder is zeer prikkelbaar en lichtgeraakt, tengevolge van haar schuldbesef. Zij wil haar kind niet smeckend en verootmoedigd naderen, hoe groot ook hare schuld geweest moge zijn. Maar gij zult tot haar gaan, mijne Clemence, als de tijd daartoe gekomen is, en gij zult haar verzoenen met zich zelf en met de wereld, als gij haar weder in uwe armen gesloten houdt. De God, die de zonden der vaderen bezoekt tot in het zevende gelid, zal het zoenoffer aannemen, dta hem gebracht wordt door een kind, zoo rein en waar, zoo vol liefde en trouw als gij." Wordt vervolgd.) De algemeene vergadering der Gewestelijke Ver- eeniging Noordholland van 't Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap zal dit jaar gehouden worden te Beverwijk op Zaterdag 31 Mei e. k. In deze bijeenkomst zal o. a. door den beer H. J. Overbeek, van Haarlem, eene voor dracht worden gehouden overhet leesboek voor de lagere school, en zal de beer J. H. Geraerts, van Velzen, eene toespraak houden over: „de positie van den onderwijzer in dezen tijd en daaruit voortvloeiende verplichtingen." Vervolgens zullen de volgende punten ter bespreking worden ingeleid: a. Maakt de lagere school voldoende gebruik van de plant als voorwerp van aanschouwing? en b. de methode voor bet geschiedenis-onderwijs in de laatste drie leerjaren. Inleiders zullen zijn de heeren H. Ver hagen en D. Van Pelt, beiden van Amsterdam. Door het Bestuur der Vereeniging wordt voorgesteld de alge meene vergadering in 1885 te houden te Hoorn of te Zaandam. Naar men verzekert, heeft mr. J. P. Amersfoort, tengevolge van ongesteldheid, bedankt voor debetrekkingen, welke hij bekleedde in de besturen van den Haarlemmer meerpolder en Rijnland. De Regeering stelt voor, de gemeente Vlissingen te vergunnen tot het einde van 1889 belastingen te heffen op de tarwe van hoogstens f 1 per 100 kilo en op het gedis tilleerd van hoogstens f 20 per hectoliter. De Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-Stam boek" zal in „Krasnapolskv" te Amsterdam op Woensdag 7 Mei a. s. een algemeene vergadering houden. Onder de punten ter behandeling komen o. a. voor: een mcdedeeling van het bestuur omtrent de uitgaaf van bet Stamboek in verschillende talen; behandeling der concept-bepalingen omtrent het houden van stamboeken en inschrijving van veeverkiezing van commissarissen, aftredenden de heeren J. Breebaart Kz. en W. Sluis (de laatstgenoemde niet herkiesbaar)voorziening in de vacature door het bedanken van den beer H. D. S. Hasselman te Zoelen, en bepaling van plaats voor de volgende algemeene vergadering. De rekening over 1883, in ontvangst en uitgaaf f 7536,67 bedragende, sluit met een batig saldo van f 1311. De ontvangsten over 1883 zijn op f 8386 begroot. Voor de militairen in het garnizoen Arnhem is het dezer dagen feest. Ruim f 700 is uit bet cantine-fonds besteed tot den aankoop van gouden en zilveren zak-uur- werken enz., waarnaar, onder opluistering door de staf- muziek, wordt prijsgeschoten. Deze wijze van verdeeling der cantine-gelden is ingevoerd door den kolonel Hellen- I berg Hubar en vuurt natuurlijk den lust tot goed schieten zeer aan. De vennootschap Krasnapolskv te Amsterdam keert i over 1883, na afschrijving van circa 10 pCt. over het I maatschappelijk kapitaal, 12 pCt. dividend uit. Naar men uit goede bron verneemt, heeft het ambacht: „de vier Noorder koggen" dezer dagen het besluit genomen, om deel te nemen voor f 150,000 in het kapitaal groot I p. m. 5 ton, dat noodig is voor het in exploitatie brengen I van het ontworpen locaalspoor MedemblikHoorn. De nieuwe stoomboot Prins Willem I, bestemd voor den Kon. West-Indischen maildienst, heeft met goed gevolg een proeftocht gemaakt. De Oranje-Nassau legde den afstand van Amsterdam naar Paramaribo af in 18 dagen en voldeed uitmuntend. Bij de Ned. Herv. kerk waren op 1 April 1884 287 plaatsen vacant, of 14 meer dan op 1 April 1883. Blijkens ingekomen ambstberichten zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 19 April geëindigd is, 5 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoelings district waargenomen, waarvan 4 te Overschie, bij vier veehouders, en één te Steenbergen. In de slachterijen binnen dien kring bleken de longen van 14 runderen, bij 12 veehouders, door longziekte te zijn aangetast. Gedurende voormeld tijdperk werd afmaking bevolen van 1013 van longziekte verdachte runderen, sedert Jan. jl. 1837. Naar de Amstelbode verneemt, wordt onze landge noot dr. H. J. A M. Schaepman door de Universiteit van Leuven benoemd tot doctor honoris causa in de faculteit der Wijsbegeerte en Letteren. Omtrent de groote schilderij van Munkacsy: Christus aan het kruis, meldt men uit Parijs o. a. aan de N. R. C. „De geheele voorstelling der kruisiging is treffend en aandoenlijk. Munkacsy heeft in zijne schilderij geen sym boliek, geen stralenkrans, geen bovennatuurlijk licht gebracht. Een ieder, van welke beschouwing of richting ook, zal deze schilderij met ontroering aanzien. De vrijdenker zal er in zien, hoe eenmaal in Palestina de vrije gedachte gewelddadig werd gevolgd en gepijnigd. En de geloovige zal vol stichting daarin den stervenden Heiland zien, tot het laatste oogenblik beschimpt en bespot door menschelijke hartstochten, die hij veroordeeld heeft. Dit zij gezegd, om aan te duiden, hoezeer Munkacsy er in geslaagd is, een tooneel vol leven te schilderen, en het gemoed van den toeschouwer te treffen met een onderwerp, dat reeds duizendmaal behandeld is. Alleen het denkbeeld, om de menigte die huiswaarts gaat te doen omzien naar het kruis, op het oogenblik dat Christus sterft, is eene diepe gedachte, waarin de schilder ons doet kennen als een wijsgeer, die zijn onderwerp van alle kanten overwoog." De ondernemer can de Arnhemsche volksgaarkeuken (een particuliere onderneming), is eergisteren nacht met de noorderzon verdwenen. De N. Schied. Crt. bevat de volgende „Illustraties op de vee-afmakerij:" Van den heer A. Van der Burg alhier zijn negen-en- negentig stuks vee afgemaakt, waarvan gebleken is dat niet één enkel beest ziek was! 't Grenst aan waanzin Op een door den heer H. C. Jansen gehuurden stal is een beest ziek geworden en dus onteigend; en hoewel tusschen dezen stal en de boerderij van den heer J. twee andere boerderijen gelegen zijn, moesten toch ook de beesten op bet erf van den heer J. onteigend en afgemaakt worden. En waarom?.... Omdat de knecht, die de dieren op de boerderij voederde, ook wel eens bij het thans ziek geworden beest kwam. Maar waarom laat men dan de inspectie der stallen toe door de vee-opzichters, die den eenen stal in- en den anderen uitloopen? Natuurlijk komen ook deze met zieke beesten of besmette stallen in aanraking en zouden zij dus de smetstof kunnen overdragen! Of is het alleen maar om een motief te doen? In No. 28 der D. Landw. Presse komt een beschrij ving met afbeeldingen voor van een eenvoudig toestel, waardoor het mogelijk is om paarden, die de onaangename gewoonte hebben nu en dan op hol te gaan, plotseling te blinddoeken en zoodoende tot stilstaan te brengen. De uitvinder er van is George Wille en het is te verkrijgen bij Albert Hauptvogel te Dresden. Aan een riem van het hoofdstel, die van den neusriem tot aan het voorhoofd loopt, is een sierlijk busje aangebracht, juist tusschen de oogen, waarin zich twee dunne oorkleppen bevinden. Door aan een koordje te trekken, dat aan den bok van bet rijtuig of aan het zadel bevestigd is, worden in een oogwenk beide oogen door die kleppen bedekt. Laat men het koordje los, dan rollen zij zich van zelf weder in het busje op. Buitenland.. Jl. Woensdag in den vroegen morgen brak er brand uit in het Bell-Hótel in Old-Baily te Londen. De eige naar, zekere Billinghorst, bemerkte het, vloog naar de derde verdieping, waar zijn schoonzuster en twee buffet juffrouwen sliepen, wekte hen en riep hen toe hem ter stond te volgen. De meisjes schijnen eerst eenige kleeding- stukken te hebben willen aantrekken en verzuimden daar door de gelegenheid om het gebouw te verlaten, daar een oogenblik later de trap brandde en de weg versperd was. Zij riepen nu uit het raam op hartverscheurende wijze om hulp, doch ondanks alle terstond aangewende pogingen vonden zij bun dood in de vlammen. Toen de brand weldra daarna gebluscht was, vond men slechts hun ver- kooide lijken terug. "V lsotLtoerloliten. De beugers achter de Gronden hadden van 100 tot 200schel- visschen, die grooter van stuk waren dan die om de Zuid I gevangen zijn en waarvan men van 200 tot 500 ving (prijs f 9 5 13 't honderd); kabeljauw, 5 a 20 stuks aangevoerd, gold f 1 a 1.25 't stuk; rog 23 tot 43 ets. 't stuk. Tongen niet 1 bijzonder veel aangebracht; tarbot in 't geheel niet. Vier Hamburgers brachten van 10 tot 12 wichtjes groote schol aan, die gemiddeld f 24 per honderd pond gold. Deze schol l wordt aan de Decnsche kust bij Fanoe gevangen. I Op onze kust is niets geen groote schol gevangen. De haring vangst schijnt te minderen en zullen de volgende week meerdere visschers zich op de geep toeleggen. Deze vischerij was tot heden door het koude weêr van weinig beteekenis. Burgerlijke Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: A. J. Van Kamen, sergeant, en J. Schouten. 1 P. Bakker, kwartiermeester, en M. Bakker. P. J. B. Puinbroek, I bloemist, en A. Kraak. I GetrouwdGeene. GeborenP. Lastdrager, geb. Zweerus, Z. OverledenA. Sluit, geb. Van der Burg, 68 jaren. A. De Graaf, 2 jaren. J. J. Stecher, 4 maanden. S. Schijndel, 6 maanden. Levenloos aangegeven 1. 1 Weerkundige waarnemingen te Helder Landskeet). Windrichting I '<-3en kracht. Barometer Thermometer mM. _C. Stand. Afw. Stand. Afw. JS Toe y c stand van de °- zee. 0.66 golvend. 0.89 wein.gv 0.67 ii koudweer. 25 12 nto. 13 k. 756.90 - 1.90 6.8 26 8 nto. 6 755.32 - 4.48 4.8 26 12 nw. 7 755.88 -3.92 6.6 Zb April o u. Betrokken, regen, buiug, koudw. 26 April 12 u. Bewolkt, winderig, koudweer. 315de MT.l ATM-LOTERIJ.tweede klasse. Vierde lijst: No. 13496 f 400. MARINEHAVEN NIEUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HDNNE LADING IN DE BUITEN- OP BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. GreatYarmouth,st. H.Digman. Newcastle. Steenk. Duinker&Goedk. Trevethick,st. G. Brown. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 2 Paarden f 95 al50) 40 Lammeren f 8 a 16 35 Koeien 175 a285 94 mag. Varkens 13 a 20 79 Nucht.Kalveren 5 a 38 326 Biggen 5 a 8 705 Schapen 24 a 33| 30 Bokk.&Geiten 4 a 10 Mivrls.tt3orlcla.ton. TEXEL, 24 April. Aardappelen f 2.25 a 3.50 per hectoliter. Gemaaid Zeegras f 10.25 a 12.25, gevischt dito f 3.75 a 4.75 per 100 kilogram. Ongewasschen Wol 85 c. per kilogram. Tarwe f 8.a 8.50, Rogge 1" G.a G.25, Haver f 4 a 4.25, Gerst f 5.a 6.25, Groene Erwten f 7.50 a 10.Vale dito f 7.50 a f 9.50, Grauwe f 8.50 a 11.50, alles per hectoliter. ALKMAAR, 25 April. 128 h. Tarwe f 8.— a 9.40; 25 h. Rogge f 7.a 7.45; 82 h. Gerst 1 5.a 5.75, idem Chev. f 6.75 a 7.254 Haver f 3.75 a 5.2570 h. Boonen: Paardenb. f 6.874; Bruine Boonen f 8 a 11; 38 h. Kanariezaad f 9; 15 h. Erwten; Groene f 8 a 17; Grauwe f 12 a 18; Vale f 16; Witte f 12; alles per hectoliter. 281 stapels Kaas, wegende 54574 kilogram. Kleine f 40, Commissie f 35, Middelbare f 34 per 50 kilogram. HOORN, 24 April. Ter waag gewogen 193 stapels Kaas, wegende 44688 kilogram. Hoogste prijsKleine Gras f 40, Com missie f 35 en Middelbare f 34 per 50 kilogram. ENKHUIZEN, 24 April. Aangevoerd 1 stapel Graskaas a f 29.50 per 50 kilo'ram. De prijzen der Zaden waren als volgt: Mosterdzaad f 16 a 17, Karweizaad f 14.50, Gerst f 5 a 6, Haver f 3.75 a4.25, Groene Erwten f 13.50, Bruine Boonen f 10 a 13, alles per hectoliter. MONNIKENDAM, 23 April. Op de Voorjaars Rundermarkt werden ongeveer 150 stuks Hoornvee aangebracht. Vele koopers waren aanwezig. De hooge prijzen beletten echter een vluggen handel. LEIDEN, 25 April. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 10 Stieren f 58 a 178, 110 vette Ossen en Koeien f 155 a 310 of f 0.70 a 0.84 per kilogram, 318 Vare idem f 152 a 272, 15 Graskalveren f 30 a 58, 42 vette idem f 28 a 70 of f 0.80 a 0.90 per kilogram, 111 nuchtere idem f 4. a 8.650 vette Schapen f 25 a 42.of f 0.60 a 0.65 per kilogram, 160 weide dito f 17.a 27.Lammeren f af 84 magere Varkens f 17 a 40, 316 Biggen f 5.50 13.Veulens f a Paarden f a 600 Kalf- en: Melkkoeien f 170 a 315. ZWOLLE, 25 April. Ter markt waren: 1113 en op de stallen 450 stuks Vee. Neurende en vcrschgekalfde Koeien f 125

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2