1^ pCt. op de aandeelen en van 5.41 pCt. op de actions de jouissance mogelijk. De kolonel der genie Kromhout sprak in eene jl. Woensdag avond te 's Hage gehouden en door veel hoofdofficieren bijgewoonde vergadering der Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap over „sperforten in Nederland." Spr. betoogde allereerst de onmisbaarheid dezer verdedi gingswerken, tot den bouw waarvan behoort te worden overgegaan eer het te laat is, en maakte vervolgens de vergadering bekend met de uitsluitend financiöele beden kingen van minister Weitzel. Voorts wees hij op het onberekenbaar nnt van het bezit onzer spoorwegbruggen voor den vijand. Mist men sperforten, dan wordt de observatie van den IJsel zeer bezwaarlijk. In het belang van den loop onzer rivieren en van handel, scheepvaart en industrie trok hij te velde tegen vernieling onzer spoorwegbruggen. En vermits hij ook het weerstands vermogen en de stormvrijheid der bewakingsposten in twijfel trok, drong hij aan op spoedigen aanleg van sper forten nabij de spoorwegbruggen, beantwoordende aan den eisch om het voortrukken van den vijand minstens 10 dagen te vertragen. De kosten van een volkomen stormvrij sperfort met een bezetting van 100 120 man raamt hij hoogstens op f 325,000, te verwerken over een tijdvak van 3 jaar. In bijzonderheden beschreef de kolonel de sperforten in hun ligging, welke laatste allereerst een vrij uitzicht op de brug eischt. De ontworpen sperforten zou hij willen plaatsen bij Zwolle, Westervoort, aan de Waal bij Nijmegen, aan de Maas bij Crevec.oeur, op den oever van den IJsel bij Deventer en bij Zutplien. Het Bible-Hötel gaat met 1 Mei a. s. over in een vennootschap, met een kapitaal van f 675,000. f 375,000 daarvan zullen geplaatst worden in aandeelen en f 300,000 in eene obligatie-leening, welke reeds volteekend is. De tegenwoordige eigenaar, de heer W. P. Werker, zal als Directeur optreden. Door Amerikaansche kooplieden is te Oudendijk bij Hoorn eene koe gekocht van den heer J. Stapel voor f 5000. 't Was de moeder van het kalf, waarvoor door hen onlangs, toen het 6 weken oud was, f 400 werd betaald. Te Oudkarspel werd jl. Vrijdag de nieuwe school in gebruik genomen en aan hare bestemming gewijd. Nadat de kinderen in de oude school zich verzameld hadden, zongen zij daar eenige liedjes en werden zij onthaald. Daarop begaven zij zich in optocht, vergezeld van burge meester, gemeentebestuur en onderwijzers, naar het nieuwe schoolgebouw. Nadat dit door den burgemeester met een gepaste toespraak geopend was, zongen de leerlingen en werden zij wederom onthaald. Men schrijft uit de Lingestreken „De ongunstige gevolgen van de onlangs plaats gehad hebbende strenge nachtvorsten, hebben in deze omstreken de aanvankelijk gevoede hoop op een rijken oogst van vruchten grootendeels vernietigd; immers de kern van de reeds gezette vruchten, als abrikozen, perziken en fijne peren is door die nachtvorsten zwart geworden en dus als verloren te beschouwenzelfs heeft het fijne vruchthout geleden. Ten aanzien van de Mei-kersen, hoezeer de bloesem daarvan ook veel geleden heeft, verkeert men nog in het onzekere, daar sommige daarvan, vooral die later gebloeid hebben, tot 'heden gaaf zijn en dus bij eenigszins gunstig en zacht weder nog iets geven kunnen. De schade, door die weinige nachten veroorzaakt, is voor deze streken, waar zooveel fruitgewas gevonden wordt, zeer drukkend en de mingegoeden lijden er evenzeer door als de bezitters, daar de werkzaamheden, aan het ver zamelen en het vervoer der vruchten verbonden, aan velen brood geven.* Als eene bijdrage tot de schadelijke werking van de nachtvorsten der vorige week deelt de N. Landb. Crt. mede, dat in den proeftuin der Rijkslandbouwschool de bovenste einden der bladen van tarwe en grassen bruin en dood gevroren zijn; van luzerne en roode klaver zijn de jonge scheuten gedeeltelijk, en enkele erwtensoorten tot in den grond bevroren; paarden- en tuinboonen hebben ook veel geleden, rogge niet, behalve heel vroege soorten, waarin reeds eenige aren zich vertoondendeze zijn ook weg. Onlangs werd bericht, dat te 's Hertogenbosch een oude vrouw was gestorven, die door niet minder dan zes tien personen in een begrafenisfonds was ingeschreven. Een dergelijk geval heeft plaats gehad met betrekking tot den in het gasthuis te Breda overleden 65jarigen J. Dane, die wel niet door 16, maar toch door zeven personen in dergelijk fonds was ingeschreven. De heer Broekema, leeraar aan 's Rijks Landbouw school te Wageningen, hield dezer dagen te Uskwert (Hunsingoo) eene voordracht over de veeteelt en vee- men verstaat haar zwijgen en hare terughoudendheidzij worden haar voorgeschreven door vrees, angst en smartelijke ijverzucht. Arm, arm, lief wezen zoo jong, zoo schoon en zoo verwaar loosd! Wat kan er, neen, wat moet er van worden in mijne hand! Zij moet wel zeer sterk zijn in zelf beheersching naast deze schitterende schoonzuster, die Tromberg onverholen bewondert, wier licht hij nog onder de korenmaat stelde. Dat zulke verhoudingen een natuurlijk gevolg zyn van de richting van onze groot e wereld, weet ik uit ervaringik zie het dagelijks om mij heen. Maar dat zij zoo openlijk plaats kunnen vinden in den schoot eener familie, dat stuit mij tegen de borst. Gij zult willen weten, waarop mijne veronderstelling berust, daar gij zeker feiten wilt hooren, en ik zal u daarom mijne redenen blootleggen. Zoo ik daarbij een weinig wijd- loopig ben, dan raak ik daarmede een punt aan, waarover ik reeds vroeger had moeten spreken. Weet gij, wie deze schoone barones Nora is van wie zij afstamt? Zy is na aan my verwant, Jeanne, ons bloed vloeit in hare aderen: zij is de kleindochter van mijn broeder Raoul, die eene mesalliance beging, toen hij eene burgervrouw medebracht uit Duitschland, die mijn vader nooit als zijne dochter heeft willen erkennen. Raoul was bijna 15 jaar ouder dan ik ik herinner mij die familie-oneenigheden nog slechts onduidelijk en zou ze zeker geheel hebben vergeten, indien ons vergroot erfdeel ons niet herinnerd had, dat wij een onterfden en vergeten broeder hadden gehad. Het vermogen kon vader aan de weduwe onthouden, maar den naam niet, want voor de wet bestond het huwelijk in vollen ernst. Maar daar de zoons, ofschoon op Franschen grond geboren, daar geen vasten voet konden krijgen, begaven zij zich na den dood hunner moeder naar Duitschland. Nora is de eenige afstammelinge van dezen tak der familie en dochter van een der zoons, die van rechtswege uwe neven waren, en is, even als uwe dochter Clemence, met een baron Tromberg, Erwin's tweelingbroeder, gehuwd. Wordt vervolgd.) fokkerij, zoowel hier als in den vreemde, zoowel voor 't heden, als in *t verleden. Spreker wees op de Engelsche fokkers Bakewell en Gebr. Collingshoe de eerste, volgens een vast plan fokkende, als 't ware uitgeknipt vee kreeg en alleen 't oog had op vleeschvorming, terwijl de tweede ook gewicht hechtte aan de melkwat zij deden om hun doel te bereiken namelijk door teling in bloedverwantschap. Voor den Nederlandschen veehouder is't noodig te weten, wat het buitenland eischt. Op de behoeften dient gelet te worden. Toen Engeland wol ontving uit Australië, begon men in Duitschland te werken op de vleesch vorming bij schapen en vóór dezen tijd op de wol. Door de middelen van verkeer zijn de verhoudingen anders geworden: de graanproductie uit Amerika dwingl ons de veeteelt meer en meer te beoefenen. Het vee uit ons land wordt gezonden naar tal van Europeesche Staten niet alleen, ook naar Amerika en de Transvaal. En Amerika poogt ons met verloop van tijd de loef op dit gebied af te steken. Het wil bij 't rund veel vleesch en veel melk. Ook in Duitschland tracht men daartoe te komen. Hier echter wordt minder op vleeschvorming gelet. Zonder methode wordt hier als 't ware gefokt; geschikt vee bracht het land voort, maar nu moet het fokken geschieden in de richting, door het buitenland gewenscht. Het dient tevens gezegd, dat ook nog gewezen werd op melkteekenen, melkspiegel, aderen, uier, waarop bij 't melken dient gelet te worden, terwijl een en ander door tal van platen werd opgehelderd. De verpachting van de losse landerijen der gemeente Kampen, gelegen aan den rechter-IJseloever, in 95 pereeelen, voor het tijdvak 1884, 1885 en 1886, heeft opgebracht f 25,936, tegen f 30.266 bij de vorige verpachting. Er hebben zich in de provincie Friesland weder een paar gevallen van katoenzaad-meel-vergiftiging voorgedaan en wel in het gehucht Tinega onder Sneek bij twee hokke- lingen, waarvan één gestorven en één nog ziek is. Te Oosthem zijn een melkkoe en een eenjarige stier ten gevolge van het gebruik van dat meel gestorven. Hoog in den domtoren hing de groote kerkklok, die de geloovigen opriep ten gebede. In den aanvang was het metaal blank en rein, en niets stond op de klok te lezen dan het randschrift: „Eere zij God;" maar de toren werd druk bezocht, en de meeste bezoekers achtten het plichtmatig hunne onbeteekenende namen te schrijven op de klok; flauwe aardigheden werden het edel metaal ingegrift; spinnewebben, stof, hier en daar een roestplek verontreinigden de klok. Het majestueus geluid evenwel ging onder dit alles niet verloren. Hoort! plechtig weergalmt de metalen stem door het luchtruim. Gelijk deze klok is de menschenzielde goddelijke stempel op haar wordt niet uitgewischt en haar grondtoon blijft: „Eere zij God," al stijgen gedurig, als vluchtige gasten, de hartstochten in haar open laten de sporen van hunne profaniteit op de oppervlakte der ziel achter. Victor Hugo. Buitenland. Een verschrikkelijke zelfmoord heeft Woensdag avond de Schotsche stad Mothcrwell in beweging gebracht. In de music-hall werd een tooneelvoorstelling gegeven, die door ongeveer 700 kinderen en een paar honderd volwassen personen werd bijgewoond. Een koopman, John Middleton genaamd, die rijk geworden was en zich uit zijn zaken teruggetrokken had, bevond zich met zijn vrouw en drie kinderen onder de toeschouwers. Gedurende een der pauzes sprong hij plotseling op het tooneel, trok een scheermes uit zijn zak en sneed zich den hals af, na gezegd te hebben „Dat was comedie, maar dit is waarheid." Een geweldige stroom bloed spoot omhoog en de zelfmoordenaar viel dood voor het scherm neder. Een verschrikkelijke verwarring was daarvan natuurlijk het gevolg. Onder luid gegil drong alles naar de uitgangen, terwijl de vrouw en de kinderen van den ongelukkige naar hem toe snelden en in zijn bloed knielend lucht aan hun vertwijfeling gaven. Slechts aan de tegenwoordigheid van geest van den directeur dankt men het dat grootere onge lukken voorkomen werden. Vele kinderen waren reeds van de trappen gevallen en liepen gevaar onder den voet te geraken. Snel werden alle uitgangen geopend en in weinige minuten was de zaal ontruimd. Verscheidene kinderen waren echter flauw gevallen en moesten naar huis gedragen worden. Op den spoorweg tusschen Badajoz en Ciudad-Real (Spanje) heeft een déraillement plaats gehad, tengevolge waarvan de trein in de rivier is gestort. Het aantal dooden bedraagt meer dan 60, waarvan 50 soldaten die met groot verlof huiswaarts gingen. De bladen gelooven, dat het een werk van samenzweering is. Jl. Zondag is op het Tentoonstellingsterrein te Turijn de reusachtige Ballon Captif stuk gesprongen, tengevolge van het inslaan van den bliksem. Zestien personen stonden juist gereed om in te stijgen, maar niemand werd gekwetst. Da ballon bevatte 4000 kubieke meters gas. De Kroonprins van Oostenrijk heeft met zijn jeugdige gemalin een reis door het Oosten gemaakt en eenige dagen te Konstantinopel doorgebracht, waar hij de gast was van den Sultan, die hem met waarlijk Oostersche pracht ontving. Aan verschillende vriendschapsbewijzen ontbrak liet niet zoo schonk de Sultan aan de Kroonprinses diamanten ter waarde van tonnen gouds en werd ook de Kroonprins met de kostbaarste geschenken overladen, maar het eigenlijk doel der reis schijnt mislukt te zijn, namelijk het tot stand brengen van eene aansluiting der Turksche spoorwegen aan die van Bulgarije en Servië. Als staaltje van de schitterende weelde, waarmeê het jeugdige keizerlijke paar in de stad aan de Gouden Hoorn omringd werd, weet de Weener correspondent van de N. Rott. Crt. 't volgende mee te deelen omtrent het paleis dat den Kroonprins tot verblijf was aangewezen. Het was geheel en al op zijn Europeesch ingericht, met uitzondering van den rookkamer en de receptie-zaal, die op Oostersche wijze gemeubeld waren. De slaapkamer der Prinses had het uitzicht op den Bosporus, en was door een blauw zijden gordijn in tweeën verdeeld; het. bed was van ebben hout en met beeldhouwwerk en gouden ornamenten ver sierd. De tafels, klokken, lampen en vazen waren van blauw malachiet, de gordijnen en portières van licht blauw, wit gestreept satijn. De kamer van den Kroonprins had een ameublement van palissander hout, terwijl de kleed kamer der Prinses meubels had in den stijl van Louis XV, namelijk verguld houtwerk met zittingen en leuningen van lila satijn, met Turksche dessins geborduurd. Een tapijt, uit Kaschgar afkomstig en van onschatbare waarde, waaraan de wevers tien jaren gewerkt hadden, bedekte den grond. Eene prachtige piano en twee met parelmoer ingelegde kasten voltooiden het ameublement. Naast de kleedkamer bevond zich een ontbijt vertrek, met kostbare stoelen, daar de zittingen, met de hand geborduurd, roode bloemen op een witten grond te aanschouwen gaven. Twee geheel uit ivoor gedraaide schrijftafels stonden tegen den muur. Aan deze kamer grensde een wintertuin met palmen, bananen en andere Oostersche planten, terwijl wit gelakte canapés en causeuses u eene gemakkelijke zitplaats aanboden." Trots den ongelukkigen financiëelen toestand van Turkije, is de weelde aan het paleis des Sultans dus toch nog niet verbannen Heden avond, zoo meldt men uit Parijs van 26 dezer, zal de Transvaalsche vlag van het balcon van het Grand Hótel verdwijnen. De heeren gaan te 8.55 per nachttrein over Bordeaux naar Lissabon. Generaal Smit vond dat reizen bij nacht maar half goed. Hij wilde „die land sie." Maar toen hij vernam, dat er toch iets moest opgeofferd worden, daar de reis meer dan 24 uren duurt, heeft hij de omstreken van Orleans en Tours er aan gegeven, om de Landes en Pyreneën bij dag door te reizen. Het wetsontwerp betreffende het toestaan van gelden ten behoeve van de Duitsche Marine, bevat de volgende opgaaf omtrent het aantal-torpedobooten van de voor naamste Europeesche mogendheden: Staat Gereed In aanbouw Totaal lste kl. 2de kl. lste kl. 2de kl. Engeland 22 97 4 6 129 Rusland 4 117 3 1 125 Frankrijk 13 53 10 76 Italië 18 21 14 53 Duitschland 8 3 23 1 35 Nederland 2 22 24 1 Zweden 2 7 1 -| 1 c 1 Noorwegen 4 1 -1 1D Oostenrijk 6 8 14(1) Denemarken 4 5 9(2) (1) Het voornemen bestaat om in 1884 2 booten te bouwen. (2) Het voornemen bestaat om 6 booten 1ste kl. en 15 booten 2de kl. te bouwen. Aan een brief uit Olevenkop bij Bethanië, afdeeling Bloemfontein in den Transvaal, zijn de volgende zinsneden ontleend Eerst heb ik eenigen tijd uitgezien, voordat ik de oude schoenen wegwierp, totdat geheel ongevraagd mij een be trekking werd aangeboden. Ik speel dan namelijk voor schoolmeester, of zoo gezegd ik heb een plaats gekregen voor schoolmeester, ik kan nu zeggen dat ik 17 Hollandsche guldens vrij geld verdien per week, boven kost en inwoning. Mijn vrouw heeft nu ook na mijn schooltijd een breischool opgericht. Wij hebben een goed leven en behoeven nergens voor te zorgen. Nu moet ik nog zien een toelaagje te krijgen, dat ook nog 50 p. st. kan bedragen per jaar. Ik zal zien het hier een jaar uit te houden, om daarna te solliciteeren naar een dergelijke betrekking binnen den Transvaal, daar ik Afrika gaarne in zijn geheel wil leeren kennen. Zonderling is het leven in Afrika; als men hier wilde werken en voor namelijk de landbouwers, dan zouden zij hier schatten kunnen verdienen. De hoofdzaak is veeteelt, voornamelijk schapen; dag en nacht zwerven die beesten hier in vrijheid rond. Sterlt er een van honger, hetgeen dikwijls gebeurt door gebrek aan goed gras, dan laat men het maar liggen, en de vogels kluiven het verder af. Wat het eten betreft, het bestaat hoofdzakelijk uit vleesch, kafferkoren en mais, een goed eten, waar wij al aan gewoon zijn en ook brood, doch men heeft liever dat men een half schaap op eet, dan een brood. Aardappelen hebben wij nog niet gegeten sedert den tijd, dat wij van Holland gegaan zijn. Wij eten driemaal per dag vleesch, ik wenschte wel dat mijn Hollandsche vrienden eens een dag aan mijn tafel zaten, of eigenlijk dat zij allen zulk een kost hun leven lang eiken dag hadden. Ingezonden mededeeling. WAT HEBT GIJ INGENOMEN? „Gij ziet er nu weder zoo goed uit," was de zich dagelijks zeer dikwijls herhalende vraag, die gedaan werd aan een jongmensch, dat langen tijd geleden had aan maaglijden. Het antwoord luidde: „de Zwitsersche pillen van R. Brandt alleen hebben mij genezen." Verkrijgbaar tegen f 0.70 de doos in elke apotheek. Men lette er op, dat elke doos als etiquet draagt een wit kruis op rood veld en het facsimile van Ricli. Brandt. Ingezonden. Aan de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis, in deze gemeente woonachtig. Op Zondag 4 Mei a. s., des avonds te 8 uren, zal in eene buitengewone Volksbijeenkomst, te houden in 't lokaal Musis Sacrum, de 70ste verjaardag worden gevierd van de bevrijding dezer gemeente uit de macht der Franschen. Tot bijwoning van deze feestelijke bijeenkomst wordt Ge bij deze uitgenoodigd. Voor diegenen onder U, die leden zijn der plaatselijke afdeeling van de Metalen Kruis-Vereeniging, is de uitnoodiging reeds tot het Bestuur gericht. Thans geschiedt de invitatie tot allen. 't Spreekt van zelve, dat bij die gelegenheid Uw borst met het eeremetaal zal zijn getooid, en de leden der Vereeniging zullen daarnevens ook wel het insigne der afdeeling dragen. Voegt daaraan, nu het een Oranjefeest geldt, nog een Oranjestrik toe. Dit voorbeeld zal ongetwijfeld door de overige bezoekers der bijeenkomst wel worden gevolgd. De voerlieden der Maatschappij „Gemeenschappelijk Belang" alhier stellen zich belangeloos beschikbaar om per rijtuig af te halen en na afloop weder naar huis te brengen. Daartoe is het echter noodig, dat Ge, vóór Zaterdag 3 Mei a. s., Uwe namen en woonplaatsen opgeeft aan den Secretaris der afdeeling M. K. Vereeniging, den heer W. Amse, Keizerstraat 44817. Het Beduur der Volhbijeenkomden. Helder, 28 April 1884. Benoemingen, enz. De benoemde off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Byl, arts, wordt met 1 Mei a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna. De majoor C. M. B. W. Redemagni, van het lste regiment vesting-artillerie, wordt op den 1 Mei a. s. alhier gedetacheerd bij het 4de regiment vesting-artillerie, en belast met het speciaal bevel over de compagniën vesting-artillerie alhier.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2