tarief zich met het verpakken, opladen en transporteeren van inboedels en goederen belasten. De Dienstverrichting, het „Amsterdamsch Goederenvervoer," de inrichtingen van de firma's Dick en Gruijter, zijn nu voor Amsterdam bijna onmisbaar geworden en hebben aan het slepers- en kruiersmonopolie een gevoeligen knak gegeven. Wie zich bij verhuizingen tot zulk een Maatschappij wendt, heeft zich verder met niets te bemoeien: het personeel verschijnt met een grooten overdekten wagen, die de capaciteit van een pakhuis heeft; de inboedel wordt er vlug en met beleid in geplaatst, de wagen gaat op slot en wordt aan het nieuwe huis weêr met den meest mogelijken spoed ontladen. Opzettelijke vertragingen, ten einde het aantal werkuren te rekken, komen hier niet te pas, en het tarief voorkomt geschillen over loonen en fooien. En deze laatsten waren in den goeden ouden tijd juist de grootste kwel lingen van het verhuizen. Dat zullen zelfs de pruttelaars over ,/al die nieuwigheden tegenwoordig" zich nog wel weten te herinneren. (Slot volgt.) Binnenland. De berichten omtrent de bemanning der Nisero door het Engelsche gouvernement aan de eigenaars van dat schip medegedeeld, werden jl. Donderdag ook door Fits Maurice ter kennis van het Lagerhuis gebracht. Er werd bijge voegd, dat de Engelsche Regeering met de onze onder handelt over een bemiddelend optreden, ten einde de vrij heid der gevangenen te verkrijgen. Het fonds voor onderofficieren enz., die onder toe kenning van gagement of van gratificatie uit den militairen dienst worden ontslagen, sloot in 1883 met eene ontvangst van f 75,312.19$, eene uitgaaf van f 74,211.32 en dus een goed slot van f 1100.87$, terwijl een kapitaal van f 715,000 op het Grootboek der 2$ pCt. N. W. Schuld als eigendom van het fonds is ingeschreven. Het aantal deelgenooten van het fonds bedroeg op ultimo December 1883 1498. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 dezer: „Een dezer dagen door een visscherman uit de Zuiderzee opgevischt vreemd voorwerp is door de heeren Koning Co. alhier, die daarvan eigenaars werden, aangeboden aan het Museum van Natura Artis Magistra te Amsterdam. Bij gisteren ontvangen schrijven werd aan genoemde heeren voor dit geschenk dank gezegd, met de mededeeling, dat bedoeld voorwerp is een voorwereldlijken olifantstand (elephas primigenius)." Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, is jl. Donderdag aanbesteed: het planten van stroo en helm, het stellen van rietschuttingen, enz. in de duinen op Texel en aan den vasten wal van Noordholland, in drie perceelen. Minste inschrijvers warenvoor het eerste perceel (raming f 6050) de heer W. Hillenius, te Texel, ad f 6188; tweede perceel (raming f 11,600) de heer S. Bregman, aan 't Zand (gem. Zijpe), ad f 8875; derde perceel (raming (f 7400) de heer J. Oldenburg, te Bergen, ad f 6920. Jl. Donderdag nacht is te Haarlem een hevige brand uitgebarsten in de Kruisstraat in een perceel, waarvan het benedenhuis werd bewoond door den winkelier in bedden, garen, band enz. F. J. Lijnkamp; boven door den heer N. F. Stades, leeraar aan het gymnasium, en bovenachter door mejuffrouw E. A. De Nijs, eigenares van het perceel, en haar 20jarige nicht. Toen de brand gezien werd, stond het benedenhuis reeds van voren tot achter in volle vlam en konden de bewoners daarvan slechts met moeite gered worden, en niet nadat Li jnkamp en zijn vrouw brandwonden hadden bekomen. De heer Stades is door middel van een ladder door de buren gered, maar mej. De Nijs en haar nicht zijn in de vlammen omgekomen. Redding was inder daad niet meer mogelijk, omdat als in een oogwenk het geheele huis in lichtelaaie stond en spoedig was vernield. De heer J. H. Van der Veen, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Terschelling, herdacht jl. Donder dag den dag, dat hij vóór 25 jaren het leeraarsambt aan vaardde. Na eerst zijne betrekking te Hindeloopen uitge oefend te hebben, vertrok hij naar Wormerveer, om daarna den dienst te Terschelling te vervullen. Groot is de belangstelling, die de feestvierende onder vindt. Als blijvend aandenken werd hem door zijne gemeenteleden eene prachtige pendule aangeboden. De te Amsterdam gevestigde Vrijmetselaarsloge La Bien Aimée heeft besloten aan een zeker aantal kinderen van weduwen en van verlaten vrouwen of wier vader niet in 't onderhoud kunnen voorzien, welke kinderen door de hoofden der scholen zullen worden aangewezen, dagelijks warm voedsel te verstrekken. Zij, die dus meenen, dat het vraagstuk van „voedsel op school" aan de particuliere liefdadigheid moet worden overgelaten, zien thans aan hun denkbeeld een begin van uitvoering gegeven. In den laatsten tijd wordt in de Zuiderzee zooveel haring gevangen, dat daarmede schepen bevracht en naar elders verzonden worden om als mestspecie op de bloem- kool-velden te dienen. hulp te verleenen, want aan deze plaats onderwierp de schoone vrouw zich gaarne en liet zonder te veel verzet de grootste zorg aan Clemence over. Zij ontving dezen liefdedienst zonder schaamte of gewetens wroeging, omdat zij hardnekkig de voorstelling uit hare ziel ver wijderde, dat zij deze vrouw, die met zooveel liefde aan het ziekbed van haar kind waakte, van alles wilde berooven wat het hart eens menschen gelukkig kan maken. Zij kwam haar alleen niet te na in deze oogenblikkenClemence scheen zelfs bedaarder en kalmer, dan zij in geruimcn tijd geweest was, want voor de behandeling, die haar zoo drukte en krenkte, bestond in de zieken kamer, waar allen zich slechts met het lijden van het kind bezig hielden, niet de minste aanleiding. Zoo lang Roberts kind bedenkelijk ziek was, liet ook Erwin zijne zaken rusten. Alles wat hem zorg baarde en waarvoor hij liefde koesterde, was in de ziekenkamer vereenigd en toen het gevaar voorbij was, verkwikte hij zijne oogen aan de bekoor lijkheden zijner jonge vrouw, wanneer zij zich zoo teeder en vol moederlijke bezorgheid over het kind hcenboog en, daarmede spelende, tot hare eigene gelukkige kindsche jaren terugkeerde. Toen het kind echter volkomen hersteld was en Erica nog slechts de kamer moest houden, hernamen ook de andere plichten weder hunne rechten. Een lang gevoerd proces om een stuk bouwgrond moest door een vergelijk bijgelegd wordenal de koopcontracten, waarop de tegenpartij hare aanspraken grondde, waren bij het kantongerecht in de naburige stad gedeponeerd, op Erwins komst wachtende, die ze moest nazien, en wiens hand- teekening vereischt werd tot afdoening der zaak. De reeds eens bepaalde termijn werd op nieuw vastgesteld en daar het weder zacht, de reis kort en per eigen rijtuig te maken was, vertrok hij naar de stad, waar hij voornemens was eenige dagen te blijven. (Wordt vervolgd.) Het pensioen van den afgetreden gouverneur-generaal, i den heer 's Jacob, zal f 3600 per jaar bedragen. Bij een te Spanbroek gehouden kolfwedstrijd zijn de prijzen behaald door J. Kuilman, te Nieuwe-Niedorp, K. Konijn, te Hoogwoud, en J. Helder, te Spanbroek. Bij een biljartwedstrijd waren prijswinnaars J. Scheffel, te Hoogwoud, P. Smit, te Oostwoud, en G. C. Van Balen j Blanken Jr., te Spanbroek. Beide wedstrijden waren uit geschreven door de Sociëteit „De vier Eenden," aldaar. Bij een te St. Maartensbrug gehouden schaakwedstrijd waren overwinnaars J. Fraij, van Dirkshorn; G. Nobel, van Burgerbrug, en dr. Adriani, van St. Maarten. De jl. Donderdag gehouden verpachting van het grasgewas van de bermen van de wegen in de Haarlem mermeerpolder, heeft opgebracht de som van f 7317, tegen f 6232 in 1883. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het bekende café en hótel Krasnapolsky in de Warmoesstraat, na 17 jaren van sloopen en verbouwen van niet minder dan 57 per ceelen, eindelijk geheel voltooid is. De geheele inrichting, thans weêr vergroot door bijbouwing van een leeszaal, wordt des avonds verlicht door ruim 1100 Edison-gloeilampjes. De Haagsche koetsiers maken het vrij bont. Kort geleden moest een zich voor het gerecht verantwoorden wegens zijn woest rijden, waardoor een bejaard heer ver wond werd, thans meldt de Haagsche Crt. dat tegen een ander een klacht is ingediend, wijl hij een kapitein der schutterij, die hem belette door de gelederen te rijden, een zweepslag over hét gelaat gaf. Op de door Gedeputeerde Staten van Noordholland j vastgestelde lijst van de hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in die provincie voor 1884/1885 komen voor de namen van 226 personen. De hoogstaangeslagene is de heer jhr. J. B. Van Merlen te Heemstede, voor f 6034.64, de laagstaangeslagene de heer J. H. F. Schuur man te Amsterdam, voor f 761.35. Een grossier in koloniale waren en gedistilleerd te Tilburg heeft 64 ongezegelde kwitantiën, van meer dan f 10 elk, afgegeven, en is deswege beboet voor 64 maal f 25, of voor f 1600. Een vrouwtje uit Kampen stal uit het gemeentehuis aldaar een parapluie. De rechtbank te Zwolle strafte haar daarvoor met cellulaire gevangenisstraf gedurende 183 dagen. Een paar dagen geleden werd te Winterswijk een doofstom paar in den echt verbonden. Jl. Woensdag kwam Geert Brouwer ter Secretarie der gemeente Rouveen aangifte doen, dat zijn vrouw van haar twintigste kind bevallen was. Onder dit twintigtal komen geen tweelingen voor. Het echtpaar is nog zoo kras, dat er alle kans bestaat dat zij de twee dozijn vol krijgen. Te Deventer werden jl. Vrijdag de eerste komkom mers aangevoerd, in die gemeente verbouwd. Een eenvoudig landbouwer komt in de residentie op een Rijksbureau. Een der ambtenaren, die zich gaarne ten koste van een ander vermaakt, noodigt den landman uit te gaan zitten, ofschoon er stoel noch tafel voorhanden is. Onze landman, begrijpende dat men hem beet wil nemen, antwoordt op de herhaalde uitnoodiging't Is hier precies als in mijn schuur; stoelen of banken zijn er niet, doch vlegels des te meer. Iets over KLAïrêimouw. Alle gronden, leem, klei, zavel, darg en zand, worden binnen korter of langer tijd ongeschikt voor den verbouw van roode klaver. De uitputting heeft plaats, omdat het gewas aan den bodem niet alleen kalk en zwavelzuur, maar ook phosphorzuur kali en magnesia onttrekt. Door gewone bemesting nu worden die stoffen wel aan den boven, maar niet aan den ondergrond teruggegeven. Om nu uitputting te voor komen, dient men dus eene diepe omzetting en bemesting van den ondergrond in practijk te brengen, en wien dit 'te kostbaar zou zijn, zorge tijdig voor geregelde wisseling van verbouw. Buitenland.. Volgens berichten uit Havana, zijn tengevolge van de ontploffing te San José tot dusver 21 dooden en 79 gekwetsten gevonden. Te Hartford, in Michigan, is in den nacht van 29 op 30 April het Armhuis afgebrand. Zestien der ver pleegden kwamen in de vlammen om. Jl. Woensdag is te Darmstadt het huwelijk tusschen Prinses Victoria Van Hessen eene kleindochter van Koningin Victoria en Prins Lodewijk Van Battenberg gesloten. Nadat door den Staatsminister Von Starck in het paleis van den Groothertog de door de burgerlijke wetten voorgeschreven formaliteiten waren verricht, begaf zich de stoet naar de feestelijk versierde Hofkerk, waar het kerkelijk huwelijk door den Hofprediker Bender vol trokken werd. Deze plechtigheid werd behalve door de Groothertogelijke familie o. a. bijgewoond door de Koningin van Engeland, den Kroonprins en de Kroonprinses van Duitschland, Prins Wilhelm, Prins Heinrich en Prinses Victoria van Pruisen, den Prins en de Prinses van Walis, Vorst Alexander van Bulgarije en verschillende andere Duitsche Vorsten. Jl. Woensdag is Campi, wiens ware naam niemand bekend was en ook niet bekend is geworden, te Parijs op het plein der Roquette onthoofd. Circa 2000 personen waren des nachts te 2 uur in de nabijheid der gevangenis aanwezig om bij de terechtstelling tegenwoordig te zijn. Alleen de reporters en eenige bevoorrechten hadden toe gang tot het plein. Om half drie kwam de scherprechter met zijne bedienden om de guillotine op te stellen. Ge woonlijk hebben de terechtstellingen bij het aanbreken van den dag plaats, doch nu werd gewacht tot het klaar dag was, in de hoop dat nog iemand Campi zou herkennen. De directeur der gevangenis wekte den veroordeelde om half vijf; hij sliep nog zeer vast. De directeur zeide: „Het is op heden bepaald." Campi antwoordde: „Het is goed l" nam een glas wijn en antwoordde op de vraag van den officier van justitie of hij nog eenige bekentenissen had te doen: „Ik heb den rechters niets mede te deelen." Moreau, de nieuwe geestelijke van de Roquette, die voor de eerste maal eene terechtstelling bijwoonde en zeer zenuwachtig was, bleef daarop vijf minuten met Campi alleen. Toen werd de gevangenis geopend en Campi ver scheen met den scherprechter en den geestelijke. Toen de veroordeelde den bijl bemerkte, verbleekte hij, doch stapte met vrij vasten tred voorwaarts. Na den geestelijke om armd te hebben, viel de bijl en de terechstelling was volbracht. Verscheidene personen, waaronder twee soldaten, vielen in onmacht. Om 5 uur 5 min. was alles afgeloopen. Voor de eerste maal woonde ook de prefect van politie eene terechtstelling bij. De Transvaalsche deputatie is jl. Dinsdag morgen te Lissabon aangekomen en zou 's middags bij den Koning worden ontvangen. Ook zou te harer eere een diner ten Hove worden gegeven. Het is een oud gebruik, dat de Paus op Sint-Marcus (25 April) een mandje kersen krijgt. Ook dit jaar werd dit gebruik gevolgd. Het behoeft echter wel niet gezegd, dat het geen vruchten van den kouden grond warenzij kwamen uit de prachtige broeikassen van het Vatikaan zelf. Benoemingen, enz. De navolgende medailles zjjn aan schepelingen der Marine alhier uitgereikt Kleine gouden medaille: Bootsmansmaat J. SlaapWachtschip. Zilveren medaille: 2de Timmerman C. Jonkeridem. Scheepskok J. De Graaf idem. Matroos 2de kl. J. Ostenbrug idem. idem J. W. Sluijters idem. Vuurstoker lste kl. P. Op 't Land. idem. Bronzen medaille: Matroos 2de kl. J. Van Bruggen idem. idem lste kl. G. Vrindidem. idem lste kl. O. Johanson idem. lste Kleermaker S. J. Vogelzang idem. Schoenmaker J. J. Vernimmer idem. Konstabelsmaat A. P. Jasper Evertsen. idem A. G. J. Van Driessen. idem. 2dc Ziekenoppasser P. SiffelsWachtschip. Matroos 2de kl. H. T. Van Gijzel Bonaire. Kwartiermeester J. B. Van Straaten idem. De machinist lste kl v. c. P. J. v. d. Bos, de vorige week uit Oost-Indie gerepatrieerd, is met 30 April op non-activiteit gesteld. De onlangs gep. majoor-kwartiermeester C. W. Van Engelen is benoemd tot directeur van het garnizocns-kleedingmagazijn te 's Hage, ter vervanging van den gep. kapitein-administrateur van kleeding J. Van Aalst. VlsolaOorlotiten. Gisteren en heden werd geen visch uit de Noordzee aan gevoerd door het ruwe weêr. Er zijn vele schuiten naar de Zuiderzee vertrokken op de tijding dat er bij Wieringen 20,000 ansjovissen in een nacht door één span schuiten gevangen waren. Geep werd gisteren en heden ook niet aangebracht. Bu.rg©rlUü© Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: J. Van Brederode, werkman, en J. Duit. GetrouwdGeene. Bevallen: M. Mangel, geb. Visser, D. N. Van Leeuwen, geb. Blom, D. C. Jannes, geb Boon, D. T. T. Van der Kooij, geb. Eradus, Z. J. Reinderman, geb. Rensma, D. P. Verhoef, geb. Petersen, Z. Overleden: T. A. A. Terra, 3 maanden. J. De Roodc, 21 maanden. WEEKKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER Landskeet). '3 3 i "U3J£J Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 wtz. 16 k. 753.80- 6.20 9.2 -2.5 0.73 g 5' 3 8 zzw. 20 746.05- 14.05 9.9 -0.1 0.95 3 12 zzw. 25 744.80- 15.30 10.4 - 1.4 0.94 Holw. Weersgesteldheid: 2 Mei 12 u. Helder, lichtbewolkt, wind. 3 Mei 8 u. Dichbtbetrokkcn, regen, onstuimig. 3 Mei 12 u. Idem. MARINEHAVEN NIEUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Erato. J. S, Jansen. Sundsvall, Hout. Van Vliet Co. laatst van Laurvig. Trevethick.st. G. Brown. Newcastle. Steenk. Duinker&Gocdk. Trevethick.st. G. Brown. Newcastle. Steenk. Van Gijn Co. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. Paarden f a j 732 Lammeren f 8 a 16 47 Koeien 70 a210; 161 mag. Varkens 14 a 24 49 Nucht.Kal veren 10 a 16. 324 Biggen 6 a 8 428 Schapen 15 a 32| 20 Bokk.&Geiten 4 a 10 MjirlittoorlcJaton. TEXEL, 1 Mei. Aardappelen f 2.75 a 3.25 per hectoliter. Gemaaid Zeegras f 10.50 a 12.50, Gevischt dito f 3.75 a 4.50, per 100 kilogram. Tarwe f 8.25 a 8.75, Rogge f 6, Haver f 4.a 4.25, Gerst f 5.25 a 5.90, Erwten Groene f 7.50 a f 10.50, Vale f 7.50 a 11.Grauwe f 8.a 11.50, alles per hectoliter. ALKMAAR, 2 Mei. 91 h. Tarwe f 7.75 a 9.25; 15 h. Rogge f 733 h. Gerst f 5.25 a 6.idem Chev. f 6.40 a 6.7596 h. Haver f 3.50 a 4.75; 28 h. Bruine Boonen f 10 a 13; 25 h. Kanariezaad f8 a9; 11 h. Erwten: Groene f 17; Grauwe f 18 Vale f 15; Witte f 13; alles per hectoliter. 269 stapels Kaas, wegende 56409 kilogram. Kleine Hooi f 40.50, Commissie Hooi f 36, Gras f 35, Middelbare Hooi f35, Gras f 34 per 50 kilogram. HOORN, 30 April. Op de heden gehouden groote Voorjaars- Koemarkt zijn aangevoerd 2476 stuks Vee, waarvan 1100 uit Friesland, en de overige voor het raeerendecl Vaarzen of Gelde- koeien van gemeenten hier in den omtrek. De kwaliteit was over het geheel best. Er werden hooge prijzen besteed voor melkgevende Koeien, met vluggen handel, terwijl de handel in Vaarsen of Geldekoeien stug was en de prijzen daarvan niet zoo hoog waren als men had verwacht. HOORN, 1 Mei. Ter waag gewogen 168 stapels Kaas, wegende 38,807 kilogram. Hoogste prijs: Kleine Gras- f40.50, en Commissie f 36, per 50 kilogram. LEIDEN, 2 Mei. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 16 Stieren f 50 a 195, 200 vette Ossen en Koeien f 158 a 285 of f 0.68 a 0.82 per kilogram, 130 Vare idem f 160 a 280, 82 Graskalveren f 26 a 58, 46 vette idem f 30 a 72 of f 0.80 a 0.90 per kilogram, 133 nuchtere idem f 3. a 7.—, 760 vette Schapen f 24 a 43.of f 0.60 a 0.65 per kilogram, 228 weide dito f 16.a 26.80 Lammeren f 7. a f 9.110 magere Varkens f 18 a 42, 484 Biggen f 5.a 12.Veulens f a Paarden f a 706 Kalf- en Melkkoeien f 170 a 335. MASTENBROEK, 1 Mei. De prijzen van het Hooi waren per 500 kilogram als volgt: Kamper-eilandsch f 18 a 20, Mastenbroeker en Genemuider lste kw. f 16 a 18, 2de kw. f 13 a 15.50.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2