ii H ADVERTENTIE N. mkmmmkkkkkmmmkkmm nmmmmmmmmmkmm BROEDERVERTOEVING „De laatste dag van Helder's beleg," Schouwburg IV1USIS SACRUIV1. het principe-van den heer Gobée, dat Indië voor de Marine, als 't ware leven moest, van de kruimkens die van Nederland's tafel vielen, acht spreker ten eenenmale verderfelijk; hij wijst nog eens op onze verplichtingen in Indië en houdt vol, dat wij thans stationsschepen en sterkere schepen noodig hebben; hij waar schuwt tegen verslapping van onze defensiemiddelen in Indië; hij vreest toch, dat anders weldra een toestand van machteloos heid zou geboren worden en Indië welhaast aan onze bevende handen zou ontvallen. Op de andere door den heer Gobée aangevoerde punten dient de heer De Groot mede van repliek. In zijn antwoord aan den heer Kempe repliceerde spreker op tal van ondergeschikte punten, door dezen aangehaald; spreker vereenigt zich niet met het denkbeeld van den heer K. om Indië alleen door torpedobonten te verdedigen hij wijst er op, dat in zekeren zin Indië wel Iegelijk de oefenschool voor ons per soneel kan zijn, terwijl hij de splitsing van het korps zeeoffi cieren in strijd acht met het algemeen belang; spreker gelooft, bovendien dat de splitsing de ondergang voor de Marine zou zijn en toont dit op tal van gronden aan. Den heer Ëugelbrccht antwoordt spreker, dat hij ons personeel alleen wil baseeren op den geregeldcn oorlog; met het voorstel bij nijpend gebrek een officier van de monitors te nemen, kan hij zich wel vereenigen, doch hij wil dien op die schepen weer door een reserve-officier vervangen. Wat de opmerkingen van den lieer Verhey betreft, spreker gelooft, dat bij doeltreffende maatregelen het personeel van de Gouvernements-Marine wel zal verkregen worden: ook dat de tegenstrijdigheid in zijn stelsel voor Indië en Nederland slechts schijnbaar is; daar, met den bestaanden toestand rekening hou dende, in Indië steeds een eskader in dienst wordt gehouden, terwijl dit in Nederland niet gebeurthij beaamt verder volkomen wat de heer V., omtrent het korps mariniers in het midden heeft gebracht. Na eene korte dupliek van den kapitein ter zee Gobée sloot de Voorzitter de vergadering, met een woord van dank aan de sprekers, die aan de discussie hadden deelgenomeninzonderheid aan den heer De Groot; hy uitte den wensch, dat het vol gende werk8eizocn zoo voorspoedig mocht zijn, als het eerste levensjaar van de, naar sprekers overtuiging byzonder nuttige Vereeniging, geweest is. Nieuwediep, 3 Mei 1884. Ingezonden mededeeling. BELANGRIJK VOOR EEN IEDER. Als na langen winterslaap de natuur zich voorbereidt tot nieuw leven, als in woud en vlakte de geur der bloemen opstijgt en de bloeiende knoppen ons de naderende lente verkondigen, dan worden ook wij ernstig aangemaand deze eeuwige cirkelloop der natuur, waaraan wij evenzeer als de planten onderworpen zijn, niet onopgemerkt te laten. Gedurende het jaar scheidt het bloed voortdurend on bruikbare stoffen af, die, worden zij niet bijtijds naar buiten gedreven, aanleiding kunnen geven tot de menigvuldigste en zwaarste ziekten. Het voorjaar en de herfst zijn de ware tijdstippen om het lichaam te ontlasten van de gedu rende het jaar afgescheiden, overvloedige stoffen, die de werking der enkele organen belemmeren (gal en slijm). Deze moeten verwijderd worden op eene wijze, welke het lichaam niet schaadt, opdat het gevrijwaard blijve voor ander zwaar lijden, dat ontstaan zou door deze stofafschei- ding. Niet slechts zij, die behebt zijn met verstoorde spijsverteering, verstoppingen, winderigheid, huiduitslag, bloedaandrang, duizeligheid, loomheid en vermoeidheid in de ledematen, zwaarmoedigheid, hysterie, hemoroïden, maag pijn, lever- en darmaandoeningen, moeten zich daarnaar voegen, doch ook de gezonde mensch, of zij die zich gezond gelooven, kunnen niet genoeg daaraan herinnerd worden, dat het kostelijke roode levenssap, dat door hunne groote en kleine aderen stroomt, zijne reinheid en versterkende werkzaamheid steeds behouden moet. Het beste middel daartoe zijn de Zwitsersche pillen van Richardt Brandt, welke ten hoogste aanbevolen worden door onze beste geneeskundige autoriteiten, als even werkzaam als absoluut onschadelijk. Men vindt ze in alle apotheken a f 0.70 per doos, waar ook gratis de getuigenis veler praktiseerende dokters wordt afgegeven. Benoem 1 n gen, enz. Dr. S. Doedens Breuning, geneesheer-directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Franeker, is, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot eersten geneesheer in het Rijks-krankzinnigen te Medemblik. De lüits. ter zee 2de kl. J. H. Calmeijer, jhr. H. L. Wichcrs en P. D. Holtzapffel, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. De luits. ter zee 2de kl. P. W. Sachse, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire, en M. YV. L. Olivier, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, zullen met 11 dezer onderling van bodem verwisselen. Aan het Marine-Hospitaal alhier is geplaatst dr. H. J. Van Rhijn, arts, off. van gez. lste kl. der Kon. Ncd. Marine, ten einde examen af te leggen voor zijn tegenwoordigen rang. Aan den constabel-raajoor J. Tillems, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, is de zilveren medaille voor 24jarigen eerlijken en trouwen dienst toegekend. Vlsoliöerloliten. Gisteren keerden alle zeevisschers uit zee terug, wegens harden wind. Heden is het kleine aantal, dat zich thans hier bevindt, naar zee gegaan. Van Wicringen, Texel en den Zuidwal kwamen enkele roggen aan, die 60 cents 't stuk goldenvan Wieringcn een weinig geep, van hier niets. yveerkundige waarnemingen te helder Landskeet). Barometer mM. Thermometer c. en kracht. Stand Afsf- stand.' Afw. Toe stand van de 4 12 5 12 6 8 6 12 9.6 - 2.5 0.75 Holw. 9.8 -0.1 0.78 Golvend 8.4 -1.8 0.81 8.0 - 4.1 0.83 wein.gv. zwtz. 30 k. 745.07- 15.03 8 747.14 - 13.06 6 k 752.05 - 8.25 6 754.48 - 5.82; YVeersgesteldheid4 Mei 12 u. Bewolkt, helder, onstuimig. 5 Mei 12 u. Helder, bewolkt, winderig. 6 Mei 8 u. Bewolkt, winderig. 6 Mei 12 u. Zwaarbewolkt, regenbuien. De gemiddelde declinatie des namiddags 2 ure bedraagt over de maand April jl. 15° 59' 11* ten westen. 315de STAATS-LOTERIJ. derde klasse. Eerste lijst: No. 12603 f 25,000: No. 16581 f 1500; Nos. 4826 en 16326 ieder f 1000; No. 16457 f 400; No. 19805 f 200; Nos. 652, 3986, 4108, 4828, 11364, 14374 en 16921 ieder f 100. BurserlUKe Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: A. Koene, geb. Rieuwers, D. I. M. De Roever, gcb. Y'an der YVnl, Z. M. Kunst, geb. Troost, D. A. Van Driel, geb. De Rover, Z. J. Ran, geb. Grooff, Z. G. Visser, geb. De Bui r, D. A. Van do Putte, geb. Hendriks, D. OverledenE. Stephaan, geb. v. Guldener, 72 jaren. M. J. Reekers, i maand. C. II. Beukenkamp, 4 jaren. L. C'. Kiescwettcr, 13 jaren. F. Schendelaar, 14 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 29 April tot 5 Mei. OndertrouwdGeene. GetrouwdPieter Meurs en Isa Govers. Jacob Heddes en Maartje Tak. BevallenGeene. OverledenBregtje Grcot, 58 jaren en 1 maand, te 's Her togenbosch. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 177 stapels kleine Kaas a f 41, 1 Middelb. a f 31.per SOkilogr. 1790 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.15, hoogste f 1.25 per kil. 185 RunderenMelkkoeien hoog in prys, vette prijshoudend, handel matig. Paarden. 164 vette Kalveren, f 0.80 a 1.per pond, vlug. 241 nuchtere f 10 a 20 per stuk, vlug. 49 vette Varkens, f 0.45 a 0.52 per pond, vlug. 120 magere f 12 a 25 per stuk, matig. 331 Biggen, f 5 a 9.per stuk, vlug. 2257 Schapen en Lammerenprijshoudend, vlug. Kip-Eieren f 3.25 a 3.75, Eend-Eieren f 3.50 per 100. Marte.tr>erlolit sn. TEXEL, 4 Mei. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende prijzenKoeboter 80 ets per kilogram Kip-eieren f 2.50 a 2.75 en Eend-eieren f 2.75 a 3.50 per 100 stuks, Kievitseieren 8 a 12 ets. per stuk. Hooi f 15 per 500 kilogram. ALKMAAR, 5 Mei. Koe f a 340 vette Kalveren f 40 a 100, 41 nuchtere dito f8 a 16, Schaap f a 67 vette Varkens 40 a 52 c. per kilogram, magere Varkens f a Bok f HAARLEM, 5 Mei. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 317 paarden, meest van inlandsch ras. De prijzen liepen van f 50 tot f 600. De handel was vrij levendig. AMSTERDAM, 5 Mei. Op de heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd 694 Runderen, lste kw. 85, 2de kw. 76 en 3de kw 66 ets. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 110 a 330, 129 nuchtere Kalveren f 5 a 8, 472 Schapen en Lammeren f 8 a 30 per stukvette Varkens 40 a 48 ets. per kilogram. PURMEREND, 5 Mei. Ter Voorjaars-Veemarkt van heden waren aangevoerd 1738 Runderen. De handel was stug en de prijzen hoog. DEVENTER, 5 Mei. Ter maandelijksche Paardenmarkt waren heden aangevoerd 231 meerendeels schoone werkpaarden. De handel was zeer vlug. Voor werkpaarden lste soort besteedde men f 300 a 400, 2de soort f 150 a 250, 3de soort f 70 a 100. Vervolg Nieuwstijdingen. Heden heeft in het lokaal Tivoli alhier plaats gehad de afleve ring en indceling der miliciens van de lichting 1884, uit de gemeenten gelegen in het noordelijk gedeelte dezer provincie. De Duitschc korvet Elisabeth, die omstreeks half Mei alhier verwacht wordt, dient tot .achoolschip voor de Duitschc adelborsten, en heeft eene bemanning van 386 koppen. Jl. Maandag middag verliet Zr. Ms. artillerie-instructieschip Het Loo, onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse II. Van Broekliuyzen, deze haven, ten einde met de gewone jaarlijksche zomer-schieloefcningen aan den Hors een aanvang te nemen. Naar men verneemt, zullen de 2do luitenants van het korps mariniers F. IC. F. Ter Haar uit Nieuwediep en A. De Timmerman uit Amsterdam den 1 Juni van garnizoen verwisselen. Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag der bevrijding van deze gemeente uit de macht der Franschen, had jl. Zondag namiddag vanwege het Artillerie-Vrij korps een schietwedstrijd plaats in 't lokaal Musis Sacrum. Ten 1 ure riep de Voorzitter der Regelings-Commissie den talrijken aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spreker herinnerde aan de gebeurtenissen, heden 70 jaren geleden, en besloot zijne toespraak met de leuzeOranje boven! waarmede door allen hartelijk werd ingestemd. Het Muziekkorps der dd. Schutterij, onder directie van den lieer M. P. Polak, viel daarop in met het Wilhelmuslied en voerde vervolgens herhaaldelijk muzieknummers uit. Inmiddels ving de wedstrijd aan, die dezen uitslag had: lste prijs de heer Schut, lid van Vaderland en Oranje; 2de prijs de heer Van Leeuwen, lid van 't Artillerie-Vrijkorps3de prijs de heer Housson, lid van V. en O.; 4de prijs de heer Staalman, sergeant der Schut terij; 5de prys de heer Kempers, lid van V. en O.; 6de prijs de heer Oudenhoven, lid van 't A. V.; en 7de prijs de heer Kruse, lid van V. en O. Op de vrije baan werden de prijzen behaald als volgtlste prijs de heer Barneveld, lid van het Art.-Vrijkorps2de prijs de heer Oosterveld; 3de prijs de heer Metzelaar, de beide laatsten leden van V. en O. Met een gepast woord van een der bestuursleden werden de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. Ter herinnering aan de bevrijding dezer gemeente uit de macht der Franschen op den 4 Mei 1814, werd jl. Zondag avond eene buitengewone Volksbijcenkomst in 't lokaal Musis Sacrum alhier gehouden. Een zeer talrijk publiek vulde de zaal, toen ten 8 ure de ridders van 't Metalen Kruis, met de banier voorop der Heldersche afdeeling van de Vereeniging van dien naam, de feestzaal binnentraden, terwijl het Stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den heer J. Koning, de Volksliederen ten gehoore bracht, 't Was een aangrijpend oogenblik, toen die grijsaards, als van ouds in 't gelid geschaard, binnenkwamen om de voor hen gereserveerde plaatsen in te nemen. Nadat nog een feestmarsch door 't Muziekkorps was uitgevoerd, trad de Voor zitter van 't Bestuur der Volksbijeenkomsten naar voren en ving hij met een „Oranje boven!" zijne openingsrede aan. Spreker bracht dank aan allen, die 't streven van 't Bestuur om deze bijeenkomst te organiseeren hadden gesteund, inzonderheid aan den decorateur der feestzaal, den heer Valter, en aan 't Staf muziekkorps. Vervolgens doorliep spreker in korte trekken de belangwekkende geschiedenis van 't beleg en van de bevrij ding dezer gemeente. Hij deed dat naar aanleiding van de inscripties op de schilden, waarmede de zaal was versierd. Hij sprak de oud-strijders van 18301832 toe en sloot zijne rede, die door 't zingen van een feestzang werd afgewisseld, met de leuze: „Oranje boven!" waarmede algemeen luide werd inge stemd. De heer H. Roukens reciteerde vervolgens 't dichtstuk van mr. A. YV. Engelen, getiteld: „Neêrlands Marseillaise." Vervolgens hield de heer B. H. Polak eene voordracht, die ten opschrift had: „Ontboezemingen van een Helderschen Traan bok." 't Ontbrak daarin niet aan herinneringen uit sprekers jeugd, toen hij jaarlyks op den 4 Mei de vlag zag wapperen van de woning van den vroegeren adjunct-maire Pieter Korff". Ook deze voor dracht werd door 't zingen van een feestzang door de aanwezigen afgewisseld en besloten met de voordracht van schoone en toepasse lijke dichtregelen. De heer A. B. Weber droeg 't gedicht voor van den ten onzent bekenden hoofdofficier der Infanterie Schraver, onder 't opschrift „Neêrlands vlag," en gaf daarna nog ten beste een toepasselijk stukje. In de pauze werd het woord gevoerd door den lieer Ruijgh, president der plaatselijke afdeeling van de Metalen Kruis-Vereeniging, die in zijne toespraak zoowel dank betuigde aan 't Bestuur der Volksbijeenkomsten als uiting gaf aan de nationale gevoelens, die hem en zijne medeleden bezielen. Ten slotte werd door eene dame en door een vijftal hceren ten tooneelc gebracht het voor deze gelegenheid expresselijk ver vaardigde tooneelstukje: „De laatste dag van Helder's beleg." De uitvoering er van was uitmuntend en droeg niet weinig by om de feestvreugde te verhoogen. Blijkens achterstaandeannonee, is dit gelegenheidsstukje in 't licht verschenen en algemeen ver krijgbaar gesteld. Aan de bezoekers verschaft liet een aandenken aan deze feestviering; voor hen, die er niet konden komen, is de kennismaking wellicht niet ongewenscht, ,t geeft een kijkje op de dagen van voorheen. 't Muziekcorps der Marine wisselde de werkzaamheid van dezen feestavond af en accompagneerde de feestzangen. De poging, om een nationale feestviering voor 't volk te organiseeren, wordt algemeen als wèlgelukt beschouwd. Aan 't slot van ons verslag vermelden we de namen, die op de schilden waren geplaatst. Het waren die van den admiraal Ver Huell, generaal de Jonge, luit. ter zee J. C. Rijk, schipper Frans Oom, baron van YVestcrholt, Maire, Pieter Korff, adjunct- Maire, C. Jongkees, Secretaris, J. Giltjes Sr., J. Hoogland, R. Jongkees, M. Bakker, S. Riekels, A. Hellegers, H. Kroon, K. Kindt, A. Van Hanxleden en K. D. Graaf, leden der Munici- paliteit. Nevens de schilden, waarop deze namen voorkwamen, prijkte de zaal met de jaartallen 1814 en 1884, met de wapens van gemeente en provincie, en met eene keurige trophéc. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Broek op Langen- dijk ds. Vrijer, predikant te Den Horn. De heer H. H. Zaalberg, predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Zierikzee, heeft voor het beroep naar Paramaribo bedankt. Mejuffrouw A. C. Rodenberg, van Alkmaar, heeft te Amsterdam acte voor lager onderwijs bekomen. Erratu m In de annonce Openbare Verkooping van Huizen en Erven," door den Makelaar Oudenhoven, ten overstaan van den Notaris Hattinga Raven, voorkomende in ons vorig nummer, staat Zaterdag 19 Mei; dit moet zijn: INTDAO 19 IVEel. Op den 8stcn Mei hopen onze geliefde ouders: >o* Jb. v. d. HAM KX x» «X en >cc NEELTJE STARK hunne 25jarige echtvereeniging te herdenken. Ilunnc dankbare kinderen. Getrouwd PIETER MEURS ISA GOVERS. Schagen, 2 Mei 1884. Den 3den Mei is ten onzen huize overleden ons geliefd kleindochtertje CONSTANTIA HENDRIKA BEUKEN KAMP, in den ouderdom van 4£ jaar. C. A. BEUKENKAMP. A. A. BEUKENKAMP—SWERVER. Nieuwediep, Mei 1884. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, ten onzen huize, na voorzien te zijn van de laatste TI. Sacramenten, onze geliefde vader HENDRIK KEESOM, in den ouderdom van circa 68 jaar. Texel, 4 Mei 1884. H. YV. KEESOM. N. KEESOM—DIJT. De Heer en Mevrouw B. BRUTEL DE LA RIVIÈRE— BITTER betuigen hun dank voor de bewijzen van belang stelling, ondervonden bij de geboorte van hunne dochter. Kraamvisites worden niet afgewacht. Onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van onzen zoon. J. BETHLEHEM. G. BETHLEHEM—VAN LEEUWEN. Helder, Mei 1884. bondag XX Mei X884: bij de Doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Oosterend, aan den Burg op Texel. Bij den uitgever H. A. STADERMANN en verder bij boekhandelaren hier ter plaatse verkrijgbaar, k 25 cents n Dramatische Schets in één bedrijf door een lid van 't Bestuur der Volksbijeenkomsten. Buitengewone Tooneelvoorstelling, op DORDE 11 DAG H III EI, des avonds te 8 uren. Deurwaarder SWAVING, te Helder, zal, op DONDERDAG 8 MEI a. s., des namiddags 2 uur, in 't locaal van den Heer KRUGER, in het openbaar verkoopen: Nieuwe VLOERKLEEDEN, KARPETTEN, LOOPERS, VLOER- en VOETMATTEN, VLOERZEILEN, MANUFACTUREN, KANTEN, enz. enz., zooals op den verkoopdag van 104 uur te bezichtigen zal zijn. Beschikbaar: Twee uitmuntende Stieren, te weten Willem II N°. 183 n. r. s., tweemaal te Alkmaar bekroond, en Zwarte Willem, afstammeling van eerstgenoemde, 1 jaar oud. Dekgeld 3. J. BAKKER Jz., te Wieringerwaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3