Art. 17. Het is verboden netten of elk ander vischtuig vast te maken of te ankeren op plaatsen, waar drijfnetvisschers met de uitoefening van hun bedrijf bezig zijn. Art. 18. Het is eiken visscher verboden om zijn vaartuig vast te maken of vast te houden aan netten, breels, hoofd vloten of welke andere deelen ook van het vischtuig van een anderen visscher. Art. 19. Wanneer scbrobnetvisschers in het zicht zijn van drijfnetvisschers of van visschers met de benglijn, moeten eerst- genoemden de noodige maatregelen nemen om alle schade aan de laatste te voorkomen. In geval van schade rust de verantwoorde lijkheid op de schrobnetvisschers, tenzij deze aantoonen dat de schade een gevolg is van overmacht of dat zij niet door hunne schuld is veroorzaakt. Art. 20. Wanneer netten toobehoorende aan onderscheiden visschers in elkander verward geraken, is het verboden ze van elkander te snijden, tenzij beide partyen daartoe de vergunning geven. De verantwoordelijkheid voor die schade houdt evenwel op, indien de onmogelijkheid om de netten, op andere wijze van elkander te scheiden, bewezen is. Art. 21. Wanneer een vaartuig, dat met de beuglijn vischt, zijn lijnen kruist met die van een ander vaartuig, is het aan hem die de lijnen ophaalt verboden ze stuk te snijden, tenzij ingeval van overmacht, en in dat geval moet hij de stukgesneden lijn onmiddellijk weder aaneenknoopen. Art. 22. Behalve in de gevallen van berging en in die bij de twee voorafgaande artikelen voorzien, is het iederen visscher verboden om, onder welk voorwendsel ook, de netten, beuglijnen en ander vischtuig, dat hem niet toebehoort, stuk te snijden, vast te haken of op te lichten. Slot volgt.) Blnnenlana. Een van gisteren gedagteekende dépêche uit Suez meldt, dat de Hollandsche mailboot Gelderland aldaar wegens brand in de lading is teruggekeerd. De brand openbaarde zich den 8 dezer op de hoogte van Jeddah. De lading in het scheepsruim heeft het meeste schade geleden. De passagiers en de brieven zijn op de Bertha overgeladen. De nieuwe minister van Marine heeft, blijkens zijne Memorie van Beantwoording bij 't ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1884, dit door zijn ambtsvoorganger ingediende ontwerp gehandhaafd. Alleen vraagt de minister geen gelden aan voor nieuwe torpedobooten, maar wil hij twee bestaande booten voor vischtorpedo's laten inrichten, waardoor hij f 120,000 be spaart, doch vraagt hij aan den anderen kant f 75,000 meer aan voor overdekkingskappen op 's Rijks werf van aanbouw. Bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van den heer H., aan de Burgervlotbrug te Zijpe, had jl. Vrijdag een droevig ongeval plaats. Terwijl, om ruimte te winnen, een biljart op zijn kant tegen den muur was gezet, speelden een paar kinderen in de onmiddellijke nabijheid daarvan. Plotseling viel het biljard om, dat neêrkwam op het hoofd en den rug van een zesjarigen knaap. Het kind was terstond dood. Zooals men weet, valt het einde van het Paasch- reces der Tweede Kamer vaak samen met den aanvang van de Haagsche kermis. Ook thans is dit het geval en deze omstandigheid is het ongetwijfeld, die het Dagblad het volgende in de pen geeft. Maandag a. s. begint de kermis op.... het Binnenhof. Men zal daar van alles te kijk vinden: 1. een nederig tentje voor den Raad van State (het wetsontwerp tot wijziging van de artt. 15 en 16 der wet op den Raad van State); 2. een scheepje van Marine (het wetsontwerp, houdende vaststelling van verstrekkingen door het Depar tement van Marine); 3. een panopticon met: a. een leeraar die knorren heeft gehad (conclusie op het adres van mr. L. Biichler te Zwolle); b. een telegraaf-directeur, die zijn wieken wat breed uitslaat (conclusie op het beklag van den heer Mooren te Kampen); c. een Indisch rechterlijk ambtenaar, die wat donker ziet (klacht omtrent den achter stand bij den Raad van Justitie te Samarang); d. een belastingschuldige (de gepens. O.-I. ambtenaar Van Merken- steijn), die niet gaarne te veel betaalt; 4. een telegraaf- spelletje uit Haarlemmermeer (opheffing van het telegraaf kantoor aldaar); 5. een kraam met den bijbel (interpellatie- Donner, betrekkelijk de godsdienstige belangen van de verpleegden in 's Rijks Krankzinnigengesticht); 6. een doen gelden. Vroeger was ik slechts een onervaren kind, van vreemden afhankelijklater de afgodisch beminde vrouw van een man, die mij deed vergeten, dat er nog onvervulde aanspraken voor mij bestondennu echter, aan mij zelve overlaten, van middelen beroofd om een nieuw geluk te verwerven in den zin, waarin ik het geluk begrijp, thans zal ik voor mijne rechten strijden. Ik heb mijne aanspraken doen gelden op het vermogen, dat mij van grootvaders kant uit de nalatenschap der Mauberts toekomt en dat thans in het bezit is van uwe tante Frésange en van eene oude freule van Maubert, de zuster van mijn grootvader. Mijn advocaat schrijft mij, dat mijne kansen voortreffelijk staan en dat mevrouw de gravin niet afkeerig is van een vergelijk, dat mij een in komen van twintig duizend francs verzekert. „En dat brengt eene groote verandering in onze vooruitzichten. Het is eene kleine belooning voor uwe trouwe, onbaatzuchtige liefde en verlost mij van de onverdragelijke afhankelijkheid, waarin ik mij bevind." „Wat zijt gij toch voorzichtig, Nora; maar wees niet boos op mij, wanneer ik u zeg, dat op het oogenblik niets waarde voor mij heeft dan het geluk u te bezitten!" Zij lachte; hoe koel beredeneerd zij zelve ook was, zij zou geene ydele vrouw hebben moeten zyn, zoo zij niet met genoegen had waargenomen, dat haar minnaar geheel onder de macht der liefde was. „Men kan ons thans uit de vensters van het kasteel zien," zeide hy, terwijl hy plotseling haar arm losliet, „mag ik u hier vaarwel zeggen?" „Noodzakelijk is het niet," antwoordde zij luchthartig, „want wij zijn nu toch een verloofd paar, dat door de vrouw des huizes, zoo onkiesch behandeld is, dat eigenlijk allen hier in huis, van den heer des huizes af tot den minsten stalknecht, ons nederig om verschooning moesten verzoeken. Maar ik ben vermoeid ik heb noodzakelijk rust noodig en wij zullen het vragen van satisfactie dus uitstellen. Zoodra ik uitgeslapen zal zijn, zal ik zorgen meesteresse van den toestand te worden, en mijn zwager een interessanten brief in drie hoofdstukken schrijvenDe vlucht van Clemence want de gravin is zoo gezond als een visch de beleediging, die zij mij heeft aangedaan, en onze ver loving. En nu, vaarwel, mijn vriend, tot een spoedig weerzien." Hij kuste herhaald en teeder hare hand en verdween bij eene kromming van den weg uit hare oogen. Zij vond de deur van hare slaapkamer aanstaan: in haar boudoir een vroolijk vuur in den haard en op de tafel een ontbijt. Haar krachtig gestel, de weldadige warmte en de sterke koffie deden haar de lichte vermoeidheid spoedig te boven komen; nadat zij zich gerestaureerd had, ging zij haar kind een vluch- tigen morgenkus brengen en begaf zich daarna in hare kamer, om hare plannen rijpelijk te overwegen. kerkelijke evenaar (motie-Donner betrekkelijk ile Rijks- I subsidie aan de kerkgenootschappen7. een brillante spoorwegtent, het geheele land omvattende (de spoorweg- enquete); 8. een kleiner, geheel nieuwe en practischer, spoorwegtent (interpellatie-Bahlmann over de exploitatie van de lijn Amersfoort-Nijmegen)9. een taaie koek: kermisgeschenk uit achting om de kamer zoet te houden (voorstel-Van Eek, tot herziening van het reglement van orde). Veel kijkers en.... weinig koopers, vreezen we. De heer Scliaepman is zoo wijs geweest om nu a.1 in te pakken (intrekking der motie betrekkelijk het aantal Rijks- Universiteiten). Voor het gemak van onze lezers, en tevens om aan te geven welke werkzaamheden tegen Maandag door de Tweede Kamer in haar zitting van jl. Donderdag zijn aan de orde gesteld, plaatsen wij achter elk nommer van het kermis-program van het Dbl. tusschen haakjes het bedoelde punt der agenda. Albertus Van Keulen, een achtienjarig zeeman, op het eiland Terschelling woonachtig, heeft jl. Zondag een knaapje van drie jaar, dat op den O. Z. Voorburgwal speelde en te water geraakte, met gevaar van eigen leven gered. Geen oogenblik bedacht de moedige jonkman zich. Nauwelijks zag hij het gevaar, waarin het kind verkeerde, of hij sprong hem geheel gekleed na en mocht de voldoening smaken den kleinen drenkeling ongedeerd aan de dankbare ouders terug te geven. In de zitting van den Raad der gemeente Zijpe, den 7 dezer gehouden, is, ter vervanging van den heer P. Noordstrand, die wegens vertrek uit de gemeente had moeten bedanken, benoemd tot Regent der algemeene armen de heer B. Filmer. Bij gelegenheid van deze verkiezing werd door een der leden de wensch uitgesproken, dat bij vaca turen bij de Schoolcommissie en bij 't Collegie der armen- regenten, voordrachten mogen worden ingezonden, 't geen de keuze zou vergemakkelijken. Er werd kennis genomen van eene missive van den heer P Sijbecarspel, die daarin, uithoofde van zijn vertrek uit de gemeente, bedankt voor 't lidmaatschap der Plaatselijke schoolcommissie. Tof onderwijzeres te Burgerbrug werd benoemd mej. A. Kuiken, van Callantsoog. Op hun daartoe gedaan verzoek werd eervol ontslag verleend aan mej. K. D. Slenderbroek, als onderwijzeres te Oudesluis en aan den heer J. Witte, als Hoofd der school te Schagerbrug. Voor de oproeping van sollicitanten ter vervulling der vacature-Witte, werd door den district-schoolopziener voorgesteld om de jaarwedde op de ronde som op f 1000 te bepalen. De Raad oordeelde anders en vond beter de tegenwoordige regeling te behouden f 900 tractement en f 60 voor herhalings-onderwijs. Op de vraag van een der leden, of ook een der andere Hoofden van scholen in de gemeente overplaatsing heeft verzocht, werd ontkennend geantwoord. Na eene aanbeveling van het op tijd doen geschieden der vaccinatiën werd de zitting, waarvan een deel met gesloten deuren plaats had, wegens onderzoek van reclames tegen den hoofdelijken omslag, voor gesloten verklaard. De Keizerin van Oostenrijk gaat voort met van Amsterdam uit allerlei uitstapjes in de omstreken te doen. Men schrijft ons uit Alkmaar van gisteren: „Jl. Zondag heeft alhier eene vergadering plaats gehad, waarin door den heer Domela Nieuwenhuis, uit 's Hage, de beginselen der Sociaal-democraten werden bepleit, terwijl de heer Cohen Stuart optrad om die z. i. verderfelijke leer te bestrijden. Gelijk wel te verwachten was, leverde deze schermutseling geene afdoende resultaten. De beide sprekers, die zich met elkaar zouden meten, bleven natuurlijk ieder op hun standpunt en nieuwe gezichtspunten werden niet aan 't licht gebracht door 't gesprokene van den woordvoerder der sociaal-democratische partij. Wel werd door den heer C. S., naar aanleiding van den inhoud van 't blad „Recht voor allen," aangetoond, dat de opruiende taal, in dit orgaan gebezigd, nogal afstak bij de meer kalme bespreking van deze bijeenkomst. De volgelingen van den heer D. N. wisten echter de voorlezing van de daar gebe zigde argumenten door gedruisch te maken te verhinderen, en weldra nam nu de vergadering een einde. 't Is te bejammeren, dat die richting nog eenige aan- Het was niet de eerste maal, dat zij den graaf in het jacht huis had ontmoet zij vroeg slechts zichzelve af, of en sedert wanneer het bekend was. Die slanke man, die haar hartstoch telijk beminde, was voor haar een welkom voorwerp geweest voor eene van die geheime liefdesbetrekkingen, met wier schilde ring hare pleegmoeder reeds hare jeugdige phantasie vergiftigd had en die later een deel als het ware van haar leven uitmaakten. Er lag voor haar eene eigenaardige bekoorlijkheid in het geheim zinnige en gevaarlijke; zij vergrootten de teederheid van haar oorspronkelijk koele hart en hielden niet alleen haar gevoel, maar ook haar onrustigen geest bezig. Het was voor het grootste gedeelte het geregelde, veroorloofde van hare betrekking tot Erwin geweest, de gemakkelijke zege en het zekere bezit, dat haar tegenstond en verveelde. De ernstige man had eerst hare persoonlijke belangstelling opgewekt hoe verre verwijderd was die nog altijd van liefde toen hij voor haar verloren scheen en weder veroverd moest worden. Zij overlegde thans met zich zelf, of zij hem langs telegraphischen weg de vlucht van Clemence zou mededeelen, of dat zij, om tijd te winnen, hem alles per brief zou mededeelen, tevens hare verloving, die zij eenige weken vroeger stelde; of zij zich vertoornd of gekrenkt en beleedigd zou voordoen. Zij had een stoel bij den schoorsteen geschoven en warmde met welbehagen hare sierlijke kleine voetjes aan den koesterenden gloed. Zij bevond zich thans in een geheel anderen toestand dan op dien zwoelen Junidag, toen zij in diezelfde kamer op hem wachtte afhankelijk van zijne grootmoedigheid, onzeker en in zekere spanning omtrent den indruk, dien zij zou teweegbrengen en vast besloten, alles te wagen om hem weder tot zich te trekken. Nu was het zoo geheel anders geworden en had het lot anders beslist, gelukkig nog dat zij geen niet had getrokken. Tevens viel haar in, dat zij voor alle dingen zorgen moest zeker te zijn van hare kans. Zij sprong op en zette zich aan hare schrijftafel. „Dierbare, hoogvereerde gravin," schreef zij. „Ik veroorloof mij u mede te deelen, dat Clemence gisteren plotseling naar Parijs is vertrokken en daardoor een uwer vurigste wenschen is vervuld. Moge haar verblijf ten uwent meer zegen aanbrengen dan voor mij haar vertrek, dat mij, zooals Clemence zelve u zal mededeelen, door de daarmede gepaard gaande omstandigheden, in een hoogst ongunstig licht plaatst wellicht beslissend voor mijn geheele volgende levenTerwijl ik door deze regelen, die u zooveel goeds melden, de gemaakte schikkingen in uwe herinnering verlevendig, zal ik de zeer gerechtvaardigde klacht over mijn eigen oogenblikkelyken toestand onderdrukken en slechts den wensch uitspreken, dat Clemence gelukkig moge aankomen. Met hartelijke toegenegenheid Uwe Nora." (Wordt vervolgd.) hangers vindt, wier hoofden op hol worden gebracht door de heftige taal der drijvers. Bestrijding dier heillooze beginselen is zeker goed en prijzenswaardig, doch daar er tegen de lieden van die kleur niet te praten valt en aan overtuiging niet is te denken, doet men wellicht 't best om aan D. N. en zijne „vrienden geen aandacht te wijden. Tegen de gemeente Alkmaar zal een actie tot schade vergoeding worden ingesteld door de weduwe Siebrands, wier echtgenoot den 3 dezer doodelijk werd getroffen door een stuk hout, dat van den steiger voor den gevel van de stadswaag viel. Zij acht dit een gevolg van nalatigheid of onvoorzichtigheid." Bij vernieuwing is in het nu afgeloopen seizoen gebleken, hoezeer de leesbibliotheek, door het Nuts-depar- tement te Nieuwe Niedorp opgericht, door velen wordt gewaardeerd. In het laatste boekjaar toch zijn niet minder dan 1176 nommers ter lezing uitgegeven aan 70 hoofden van gezinnen. Het geheele aantal boekdeelen, in den catalogus vermeld, bedraagt thans ongeveer 1000 nummers. Allengs groeit dit cijfer aan, daar jaarlijks uit de departe- mentskas eene zekere som wordt verstrekt, en het Niedorp's leesgezelschap voor een geringen prijs de uitgelezen en voor de Volksbibliotheek geschikt geachte boekwerken afstaat. Zoo wordt door samenwerking ook hier iets goeds verkregen. De boeken worden kosteloos ter lezing gegeven. De oud-burgemeester en gewezen ambtenaar van den burgerlijken stand te Havelte, de heer J. A. R. Kijmmell te Assen, is door het Gerechtshof te Leeuwarden schuldig verklaard aan het als ambtenaar in het opmaken van een akte tot zijn post behoorende bedriegelijk de omstandigheden te hebben veranderd door valsche feiten als waar uit te maken, en deswege veroordeeld tot een cellulaire gevange nisstraf van 183 dagen en een boete van f 50. Men zal zich herinneren dat den heer K. was te laste gelegd, dat hij 17 Juni 11. buiten zijn gemeente, ten huize van de bruid in Steenwijkerwold, een huwelijk had vol trokken in tegenwoordigheid van slechts 4 van de 6 bij de wet gevorderde getuigen, terwijl hij vervolgens in de akte heeft vermeld, dat het huwelijk in het openbaar ten gemeentehuize van Havelte was voltrokken in tegenwoor digheid van den vader van den bruidegom wat evenmin het geval is geweest die zijn toestemming tot het huwelijk had gegeven. Bij de begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer J. VV. G. Holm, gedurende ruim 14 jaren kastelein der Studenten-Socieieit „Phoenix" te Delft, was jl. Zaterdag nagenoeg het geheele studentencorps tegenwoordig, terwijl aan het geopende graf de voorzitter van het bestuur der Sociëteit, de heer P. J. Boreel, het woord voerde en den overledene schetste als een ijverig en trouw dienaar, die steeds op de onbaatzuchtigste wijze de belangen der Sociëteit voorstond en behartigde. Op de lijkkist lagen prachtige kransen, o. a. een van den Senaat van het korps en een van het bestuur der Sociëteit. De duur van het leven der dieren is, zooals men weet, zeer verschillend. Kameelen leven tot bij de 50 jaren, paarden somwijlen tot 30, schapen tot 8 a 9 jaren, honden bereiken den ouderdom van 14 a 15 jaren. De olifant kan zelfs 300 jaren oud worden en men heeft van dit dier een volwassen exemplaar gevangen, die het in zijn gevan genis tot 130 jaren bracht. Walvisschen bereiken den hoogen leeftijd van 400 jaren. Uit de geschiedenis is bekend een schildpad, die in 1633 gevangen werd en nog tot 1753 voortleefde. De arend en de zwaan kunnen 100 jaren oud worden. Ook visschen kunnen een hoogen ouderdom bereiken. De karper leeft zelfs 200 jaren. De natuuronderzoeker Geszner verhaalt van een snoek, die in 1497 gevangen werd en daarna, van een ring voorzien, waarop het jaartal van de vangst stond, weder vrijgelaten werd. Na 267 jaren kwam het dier weder in een net terecht. Daarentegen sterven ontelbare insecten na eenige uren geleefd te hebben, velen zelfs een paar minuten na de geboorte. Buitenland. Er zijn nadere bijzonderheden bekend geworden om trent de schipbreuk van de stoomboot State of Florida en de bark Ponema. Daaruit blijkt, dat de aanvaring het gevolg was van roekelooze nalatigheid, daar de maan licht verspreidde en de zee kalm was. Aan de stoomboot wordt algemeen de schuld van de ramp geweten. De kapitein schijnt het ernstige van het gevaar niet te hebben ingezien en hij nam geen krachtige maatregelen tot redding der menschen- levens. De paniek aan boord der stoomboot was kort, maar onbeschrijfelijk. De vrouwen weigerden in de booten te gaan, daar deze slecht uitgerust en zonder water waren, in strijd met de reglementen. Er kwamen 134 menschen in de golven om. De geredden leden meerendeels ver schrikkelijk gebrek en koude, daar zij allen ongekleed ontkwamen. De schipbreukelingen bleven 35 uren zonder voedsel en water, alvorens zij opgevischt werden. Onlangs werden te Lyon twee kolossale bagger machines beproefd, die bestemd zijn voor het kanaal door de landengte van Korinthe, dat de golf van Athene met die van Lepanto moet verbinden. De lengte van dit kanaal zal 7600 meters bedragen, bij een breedte van 23£ en een diepte van 8 meters. De bedoelde machines graven in tien uur 5000 kubieke meters grond weg; een machine van 300 paardenkracht heft elke minuut 14 bakken omhoog. Het maakte een verrassenden indruk te zien hoe ras de lichters, die 30 meters lang en 6 meters breed waren, in een oogenblik gevuld werden. De Lesseps woonde de proeven bij en verklaarde dergelijke machines te zullen gebruiken voor het graven der binnenzee in Noord-Afrika. Door het dragen van een groene voile is eene dame te Lawrence in Kansas (Vereenigde Staten) vergiftigd. Zij had een wond in het aangezicht; het gaas kwam daarmede in aanraking en de groene verfstof veroorzaakte een bloed vergiftiging, waaraan de ongelukkige weldra overleed. Over de bewoners van Vuurland deelt dr. Hvades, die onlangs van eene wetenschappelijke expeditie van dat eiland naar Frankrijk terugkeerde, het volgende mede: „De plaats gehad hebbende tellingen en de gedane na sporingen geven geene aanleiding om te besluiten tot een spoedig uitsterven van deze menschensoort. De bloed- bolletjes schijnen in het bloed der Vuurlanders minder talrijk te zijn dan bij de Europeanen. Het voedsel is uitsluitend van dierlijken aard. De Vuurlanders leven voornamelijk van gekookte of half geroosterde visschen en drinken geene spiritualiën. Rood is hunne lievelingskleur, terwijl zij de overige kleuren lichtelijk met elkander ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2