bijeengebracht, dan is de liquidatie der fabriek onvermijde lijk. Zaterdag avond zijn weer een 100 man bedankt, zoowel meer als minder bekwamen. Er is gebrek aan werk, en gebrek aan bedrijfskapitaal. Maar het ergste is, dat er gebrek bestaat aan vertrouwen in de levensvatbaarheid der fabriek, gelijk door het dubbel fiasco der tweemaal open gestelde leening maar al te duidelijk gebleken en door het bestuur niet zonder bitterheid, maar toch volmondig erkend is. Doch. de bedreigde toekomst van het zeer talrijke arbeiderspersoneel der fabriek is een zeer krachtig argument, en de hoop blijft ons nog altijd, dat dit argument den doorslag zal helpen geven bij hen, die hier hulp kunnen verleenen tegen het dreigend gevaar. Van die leelijke dynamietfabriek, waarmede ons Noord zeekanaal en een groot deel der stad, dus eigenlijk heel Amsterdam, bedreigd werd, zullen we gelukkig verschoond blijven. Na de langdurige geheime zitting, die aan de jongste Raadsvergadering voorafging, hebben Burg. en Weth. het lofwaardig besluit genomen om op de aanvrage betreffende de oprichting der gevaarlijke fabriek afwijzend te beschikken. Buurmans leed heeft ons, zoo al niet getroost gelijk het spreekwoord zegt, dan toch veel goed gedaan. Verleden week nog hebben bij eene ontploffing in eene dynamietfabriek in de Schotsche stad Ayr tien personen het leven verloren en werden twee zwaar gekwetst en deze week is te Honfleur aan de Seine de geheele dynamietfabriek in de lucht gesprongen, waarbij drie mannen en twee vrouwen gedood, vijf anderen gekwetst en eene aanzienlijke schade is aangericht. Dit zijn geene aanmoe digende voorbeelden voor steden, die er belang bij hebben om zulke gevaarlijke buren zooveel mogelijk uit hare nabijheid te weren. Men schijnt de ongezondheid van het denkbeeld om een dynamietmagazijn vlak naast een handels haven neer te smakken, gelukkig te hebben ingezien. Waai de fabriek nu komt, zullen wij later wel hooren, als wij er maar van verlost blijven; en indien de Minister van Oorlog tot het nemen van die afwijzende beschikking heeft medegewerkt, wat waarschijnlijk wel het geval zal zijn, dan heeft hij door zijne verstandige en prijzenswaardige tusschenkomst de hoofdstad bijzonder aan zich verplicht. Of zou de afwijzing der aangevraagde vergunning zonder 's Ministers voorkennis en consent geschied zijn? Dit is niet te denken, want.... dan zou ze al zeer weinig reden tot blijdschap gevenAmstelaar. Blnnenlan d. De New-Yorker berichten, zegt de Amsterdamsche Crt., hoe alarmeerend ook, kunnen de Amsterdamsche Beurs nu volkomen kalm laten. Amsterdam heeft zich buitengewoon sterk betoond en geeft nu blijk van een krachtig weerstands-ver mogen, dat niet weinig zal bijdragen tot consolidatie der vreemde markten. New-York steeg eergisteren en daalde weêr; steeg opnieuw in kolossale verhoudingen, toen, vóór beurssluiting, het faillissement bekend werd van Fisk en Hatch, dat als een donderslag werkte, juist omdat het zoo onverwacht kwam. Het is dezelfde firma, gouvernementsbankier, die in 1873 ook staakte en daardoor de aanleiding vormde tot een ongeëvenaarde crisis, die door zijn voorbeeldeloos snel verloop geheel de beschaafde wereld verschrikte, 't Waren toen de dagen dat de Gold Room nog bestond; de dagen van den beruchten Tammany Ring (Tweed), nii de ver drijving van Gould uit de Ërie en zijn vervanging door generaal Dix. Onze Beurs liet zich ook gisteren niet verschrikken, waartoe het uitblijven van plaatselijke ongelukken zeer meewerkte. Ongetwijfeld worden hier zwakke positiën aangetroffen, maar failures blijven uit en dit doet moed houden. De Hollandsche houders blijven sterk genoeg, niet alleen voor hunne eigene lasten; zij nemen nog vreemde lasten over, gelijk overtuigend blijkt uit onze weigering, om do paniek te volgen. W'j zien het einde van den storm met vertrouwen te gemoet. Menig huikje zal wel ontredderd zijn, maar lang zamerhand weêr in staat komen om zeil te spannen. Amsterdam heeft gezegd: „tot hiertoe en niet verder.-" Het Antwerpsch Handelsblad schrijft, met het oog op het aanstaand Koninklijk bezoek, het volgende: „Mama vond het billijk, dat ik mijn kind het eerst cn alleen voor mij had, maar nu doet zij hare aanspraken gelden en hoopt, dat Clemence de magneet zal zijn, die mij in de wereld zal doen terugkeeren." „In de wereld, die u en uw kind zooveel lijden berokkend heeft?" vroeg de non op een afkeurenden toon. „Maar laten wij dit voorloopig laten rusten verhaal mij, wanneer gij uw hart wenscht te verlichten, wat er deze maand is voorgevallen sedert de aan komst van mevrouw de barones. Zij heeft hem op heeter daad betrapt hem overtuigd van de misdaad, die haar leven ver giftigde, niet waar? Dientengevolge zijn de goddelijke en men- scheÜjke wetten aan hare zijde en mag zij hem prijsgeven, ver laten, verachten!" De schoone vrouw aan het venster bedekte haar gelaat met hare blanke handen. „Hoe onverbiddelijk streng spreekt gij mijn eigen vonnis uit!" Een zweem van ongeduld vertoonde zich een oogenblik op het gelaat der overste, om even snel weder voor hare kalme bedaard heid te wijken. „Uwe zonde lag in eene andere richting, dierbare vriendin, uw misstap in uw echt was er slechts een natuurlijk gevolg van en kan u niet als zelfstandige zonde worden toegerekend. De vereeniging met een protestant kan niet vast en onherroepelijk zijn; waar man en vrouw niet eens zijn in het geloof, zijn zij van den aanvang af reeds gescheiden. Het hart, dat zich op zulk een glibberig pad waagt, moet vallen, en gij zijt alleen verantwoordelijk voor uwe vermetelheid, voor de verachting van uw geloof, die in uwe keuze lag opgesloten voor de daarop noodzakelijk gevolgde schreden niet meer. Ik heb u dat reeds herhaaldelijk gezegd; beschouw dus mijn oordeel over het besluit uwer dochter niet als een verwijt tegen u zelve. Verhaal mij nu echter eens, hoe gij uwe dochter vond na dien gedenkwaar- digen avond?" „Hoe ik haar vond? O, waardige moeder, ik dacht niet anders, dan dat zij zich aan den rand des grafs bevond, en de gedachte, haar nog maar eens en dan stervend te moeten zien, nooit meer hare stem te hooren, nooit meer een blik van liefde van haar te ontvangen, maakte mij zóó wanhopig, dat ik gevoelde, dat ik het nog niet ver gebracht had in de onderwerping en het geduld, die de hemel van mij eischen. Zij was reeds ontkleed en in mijne kamer te bed gebracht; de gasten, voor dien avond genood, waren als kaf voor den wind uit elkander gestoven. Stel u mama's ontzetting voor, toen zij onze lieveling, door een politie-agent ver gezeld, in de vestibule in onmacht zag vallen." „Ik weet het, ik weet het, wind u niet op, door u te verdiepen in mogelijke gebeurtenissen, mijne arme vriendin: Gods engelen hebben immers het dierbare kind geleid." Den 20 dezer zal, voor de eerste maal na 1830, het Nederlandsch Vorstenhuis een feestelijk bezoek brengen aan het Belgische. HH. MM. de Koning en de Koningin der Nederlanden zullen te Brussel otficiëel worden ont vangen. Aan toegenegenheid van alle Koningsgezinden in België, vooral vanwege de conservatieven, zal het hier niet ont breken. Wat de Vlamingen aangaat, zij, die altijd hunne innige verkleefdheid voor den Nederlandschen stam hebben behouden, zij zullen in Willem III, den Vorst van een broedervolk begroeten. Willem III is een ridderlijk Koning, die met eene erkende onpartijdigheid over zijne onderdanen regeert cn zich nooit door de partijschap laat meeslepen. Geloovig Protestant, handhaaft de Koning de rechten zijner Katho lieke onderdanen en het aloude karakter van zijn volk. Allen, Protestanten en Katholieken, beminnen hem, om zijne rondheid van inborst, zijne liefde tot rechtzinnigheid, zijn afkeer van alle linksche wegen en hofvleierijen, om de krachtdadigheid, welke hij in zekere oogenblikken weet aan den dag te leggen; en die faam is sedert lang de grenzen overgekomen. Koning Willem is te Brussel in 1817 geboren; hij is de zoon van den kloekmoedigen Prins van Oranje, die bij Quatre-Bras (Waterloo) zich den naam van held verwierf. De kleinzoon van Willem 1 was 13 jaar oud, toen «Ie om wenteling losbrak, en het schoone Rijk der Nederlanden in tweeën scheurde. Sedert dien tijd heeft de Koning in Brussel den voet niet meer gezet. Na het bezoek, dat Leopold II in Amsterdam bracht, en waar Z. M. zoo geestdriftvol ont vangen werd; na het bezoek dat de Koning der Neder landen ons brengen zal, zullen de vorstenhuizen gedaan hebben wat het volk sedert lang deed en waarvan de Hollanders en Vlamingen op hunne congressen het voor beeld gaven namelijk elk denkbeeld van twist en twee dracht vergeten. Van de twee Nederlanden, die grootendeels ééne geschie denis hebben, kan men zeggen wat de dichter zegt: Wat God vereent, dat kan de mensch niet scheiden. Door den minister van Oorlog is aan de corps-com mandanten eene aanschrijving gericht, waarin bepaald is dat de infanterie gedurende de zomermaanden geoefend moet worden in nachtelijken velddienst. De minister van Waterstaat, enz. heeft aan de Commis sarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht: „Bij herhaling zijn in den laatsten tijd klachten inge komen over het moedwillig beschadigen van de isolatoren der Rijks-telegraaflijnen langs andere wegen dan spoorwegen en hoofdzakelijk langs grindwegen. Hoewel den daarbij betrokken gemeentebesturen en somtijds ook den officieren van justitie werd verzocht om zulke baldadigheden, waaraan vooral de straatjeugd zich schijnt schuldig te maken, met kracht tegen te gaan, blijken deze maatregelen niet het gewenschte gevolg te hebben. Nu althans zijn weder isolatoren bij duizendtallen vernield. „Men is van oordeel, dat het beoogde doel beter zal worden bereikt door ouders, voogden, onderwijzers, enz. op de verregaande baldadigheden der jeugd te wijzen en hen uit te noodigen. hunne medewerking te verleenen voor het te keer gaan van handelingen, welke bij art. 351 van het nieuwe Wetboek van Strafrecht bedreigd worden met gevangenzetting van ten hoogste drie jaren en volgens art. 257 van het nog vigeerënde Strafwetboek worden gestraft met gevangenzetting van eene maand tot twee jaren en eene geldboete van honderd tot vijfhonderd francs. „Ik vind daarin aanleiding uwe tusschenkomst te dezer zake in te roepen, en heb de eer, u te verzoeken, de aandacht der gemeentebesturen op een en ander te vestigen en hun op te dragen, door doeltreffende maatregelen het daarheen te leiden, dat Rijks-eigendom meer wordt ontzien." Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Dokkum werden uitgebracht 2028 geldige stemmen. Gekozen: mr. W. J. Van Weideren baron Rengers (liberaal) met 1174 stemmen: op den heer Oppedijk (anti- rev.) waren 852 stemmen uitgebracht. Men schrijft ons van Texel, dd. 17 dezer: „Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is „Ik vond haar dus nog altijd bewusteloos te bed," begon de dame op nieuw, „en ik kan u niet zeggen, met welke gevoelens ik dit schoone, jonge wezen beschouwde en tot mij zelve zeide, dat het mijne Clemence, mijn lief, mijn eigen kind was. De doctor waarschuwde voor elke nieuwe aandoening, zoo zij mocht ontwaken, en ik hield mij daarom achter de gordijnen schuil. Tegen middernacht sloeg zij de oogen op, zichtbaar niet wetende waar zij was, maar hare zwakheid belette haar na te denken. Zij vroeg om drinken, dronk gretig een glas water en sliep onmiddellijk weder in. Aanvankelijk was haar slaap onrustig, maar langzamerha»d werd hare ademhaling dieper cn regelmatiger, hare handen, die steeds krampachtig gesidderd hadden, vielen stil op het dek neder en weldra lag zij in een gezonden slaap. „Ik vergeet het nooit, hoe zij ontwaakte. Het was helder dag en de zon liefkoosde haar schoon gelaat, toen zij zich in het bed oprichtte en verbaasd om zich heen zag. Zij drukte hare hand tegen haar voorhoofd, betastte het dek en de gordijnen en zag toen mama, die er achter stond. Met een kreet van vreugde breidde zij de armen uit en weende lang, zeer lang, maar de tranen die zij stortte schonken haar verlichting. „Ik heb zoo zwaar misdreven, waardige moeder, ik boet zoo hard met dagelijksch berouw, gelooft gij, dat het eene geringe boete was, toen ik mij op een afstand hield, ik, de moeder, als eene vreemdelinge?" „Zeker, mevrouw; geloof mij, God neemt uwe boete aan!" De dame haalde de schouders op, terwijl zich een bittere glimlach om haar lippen plooide. „Hij neemt ze aan Hij legt Zijne hand zwaar op mij en eischt meer," antwoordde zij. „Toen mama mij na de eerste stormachtige begroeting aan haar bed bracht en tot haar zeide: „dat is uwe moeder," toen klonk er geen vreugdekreet van hare lippenzij sidderde onder mijne omhelzing, ja er lag iets van ontwijking in hare aanraking. Mijne moeder, o, mijne moeder, word ik gericht door mijn eigen kind?" „Is zij dan zonder schuld geheel rein, geheel?" vroeg de non op scherpen toon. „Wij zondigen allen in vele. Gij hebt, zooals ik u reeds meer aantoonde, slechts tegen de kerk gezon digd, en aan deze is het te richten en vergiffenis te schenken, niet aan een dwaas, onervaren kind. Maar gij zult u ook ver gissen, mevrouw, wat kan haar van u vervreemden?" „Mijne scheiding van haar vader mijn later ongeluk," antwoordde de dame peinzend. De overste maakte een twijfelend gebaar. „Zij is gekomen ondanks die scheiding en uw later leven kent zij niet. Hoe kwam het dan, dat gij u, ondanks die koelheid, zoo aaneensloot, dat zij thans uwe afzondering deelt?" [Wordt vervolgd.) afwijzend beschikt op het verzoek van D. Kikkert, tot oprichting van een wagendienst tnsschen den Burg en het Onde Schild v. v." Het gymnastiekfeest, te geven door de Vereeniging voor Volksvermaken te Hoorn ter gelegenheid der opening van de spoorweglijn AmsterdamHoort), op Dinsdag a. s., ondervindt veel deelneming. Afdeelingen van het Gym- nastiek-Verbond uit Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Hoorn, Koog-Zaandijk, Purmerend, Schagen en Wormerveer hebben zich aangegeven met een getal van niet minder dan p. m. 200 turners. Aan dit feest is een wedstrijd verbonden van vrijoefe- ningen (z. g. kamer-gvmnastiek), waarvoor wordt uitgeloofd oen gouden, verguld zilveren en zilveren medailles. De leiding der uitvoering is in handen van den heer P. C. Adrian te Amsterdam; als juryleden zullen fungeeren de leeraaren in de gymnastiek, F. C. Grote te Amsterdam, J. Noordraven te Zaandam, P. N. G. Penders te Hoorn, A. A. Spenger te Haarlem en H. Tusschenbroek te Alkmaar. Op de jl. Woensdag door do Westfriesche Tramweg- Maatschappij te Hoorn gehouden jaarlijksche algemeene vergadering is de balans, sluitende met een nadeelig saldo van f 8838.95^, goedgekeurd. Aan de volgende waarschuwing verleenen wij gaarne plaatsruimte: De Aedertandxche Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn waarschuwt alle ouders, hunkinderen en vooral hun dochters niet naar andere plaatsen te zenden op schoonschijnende advertentiën, zonder vooraf de noodige informatiën te hebben ingewonnen. Achter zxdke advertentiën schuilt zoo dikwijls bedrog. Het bestuur is bereid, voor zoover het in zijn macht is, in overleg met de bestaande vertakkingen, de ouders of belanghebbenden daarin behulpzaam te zijn. 's Hage Mei 1884. Het Bestuur: Mevr. Douair. Klercq, geb. v. Hogendorp, Alexander- straat 11. Mevr. Wed. J. A. Schuurman, geb. Elink Schuurman, Noordeinde 64c. Mevr. Gevers, geb. Vrolik, Bazarstraat 34. Baronesse T. P. Mackay, geb. Van Lijnden, Laan van Meerdervoort 114. Mevr. Beelaerts van Blokland, geb. Ivneppelhout van Sterkenburg, Koninginnegracht 62. Gravin Van Hogendorp, geb. Gevers Devnoot, Park straat 4. Hebben de visschers uit Huizen, Vollenhove, Harder wijk en Kampen zich per adres tot de Regecring gewend, met het verzoek, dat de verbodsbepaling van art. 8 der wet op de zeevisscherijen streng worde gehandhaafd, visschers uit Volendam en Urk vragen opheffing van die verbodsbepaling, en de minister van Waterstaat heeft der Tweede Kamer eenige inlichtingen omtrent deze zaak verstrekt. Vooreerst wijst hij er op, dat aan genoemde verbods bepaling streng de hand wordt gehouden, hetgeen kan blijken uit het feit, dat de rechterlijke macht in de laatste 18 maanden op processen-verbaal, door de Zuiderzee-politie ingediend, 248 vonnissen heeft gewezen. Beweren eerst genoemde adressanten, dat de Zuiderzee-visscherij sterk achteruit gaat, laatstgenoemden gewagen daarentegen van belangrijken vooruitgang, en beiden staven hun opgaven met cijfers. De minister is van meening, dat uit deze cijfers niet dan met groote omzichtigheid gevolgtrekkingen zijn te maken, omdat de opbrengst zeer afhankelijk is van den tijd. gedurende welken eenige visscherij wordt uitgeoefend, en deze geenszins elk jaar dezelfde is. Men mag evenwel z. i. aannemen, dat de Zuiderzee-visscherij in de laatste jaren betere uitkomsten heeft opgeleverd, dan in de daaraan voorafgaande jaren. De Regeering is voorts van oordeel, dat het gebruik van de kwakkuil weder moet worden vrijgelaten, aange zien het voor de Volendaminer vischschuiten onmogelijk, of minstens zeer bezwaarlijk, is een ander kuilnet te ge bruiken. Wat de wonderkuil betreft, kan men zich van deze bedienen zoolang de ansjovis in de Zuiderzee voor komt, dan, meent de minister, is het doel van die bijzondere wijze van visschen volkomen bereikt en kunnen de visschers zich gedurende de overige maanden van het jaar, hetzij van de kwak- of van de dwarskuil bedienen. In dezen geest is een voorstel tot wijziging van bedoeld art. 8 aanhanging gemaakt. Jl. Donderdag voormiddag is bij het lichten van marmeren platen uit een in de Oude Schans bij de Oostersche kade te Amsterdam gezonken schip een treurig ongeluk gebeurd. Door het breken van den toestel, waarmede de lichting plaats had, kwamen twee pessonen (een man en een jongeling) om het leven en werden een viertal anderen zwaar gekwetst, waardoor hun vervoer naar het gasthuis noodzakelijk was. Volgens de Amsterdammer heeft de Keizerin van Oostenrijk terrein aangekocht in het Vondelspark te Amster dam en laat zij daar eene villa bouwen. De Koningin van Zweden heeft een huis aangekocht aan de bocht van de Heerengracht. Uit het, in eene den 14 dezer te Amsterdam gehouden vergadering van leden, uitgebracht verslag, blijkt, dat voor de Prins-Hendrikstichting te Egmond aan Zee het jaar 1883 van veel beteekenis is geweest. De in dat jaar vol tooide vergrooting, die zuiver f 13,184 heeft gekost, was noodzakelijk geworden, daar het aantal verpleegden steeds blijft vermeerderen. Hoewel de rekening, in ontvang f 24,119 en in uitgaaf f 27,582, dus met een nadeeling saldo sloot, moet dit niet ontmoedigen, daar de balans aangeeft, dat de bezitting der stichting bedraagt f 25,687, terwijl uitzicht bestaat, over het loopende boekjaar daarin te kunnen voorzien uit de opbrengst van 2 legaten. Het ledental nam met 17, het getal donateurs met 16 toe. De gezondheid liet niets te wenschen over en sterfgevallen kwamen niet voor. Het onderhoud per dag en per hoofd vorderde f 0.48f de thans nog hooge cijfers per dag en per hoofd van 13i cent voor andere uitgaven, waaronder salarissen enz., zullen, naar gelang het aantal verpleegden grooter wordt, in evenredigheid verminderen. Het gebouw voldeed bij uitstek en strekt als zoodanig den heer H. G. T. Mann, bouwkundige, tot eer. Door den Gemeenteraad van Bergen is in zijne zit ting van den 14 dezer een besluit genomen tot verbouwing der openbare school, waarvan de kosten op pl.m. f 14,000

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2