zijn geraamd. Hoewel eene verbetering van den bestaanden toestand, die reeds jaren lang het onderwijs heeft benadeeld, met verlangen wordt tegemoet gezien, wordt het evenwel door velen betreurd, dat een vroeger gedaan voorstel tot stichting eener geheel nieuwe school op een meer gunstig gelegen terrein geene genade in de oogen der meerder heid van den Raad heeft kunnen vinden, te meer, daar de gemeente niet in financiëele moeielijkheden verkeert en vóór eenigen tijd zelfs de heffing van een hoofdclijken omslag heeft afgeschaft. Gelijk men zich zal herinneren heeft de Tweede Kamer het krediet van 3 ton, door de Regeering voor 1884 gevraagd tot bestrijding der longziekre onder het rundvee, met name in het spoelingsdistrict om Schiedam verdubbeld om den minister Heemskerk in staat te stellen, zoo noodig door afmaking op ruime schaal, die ziekte uit te roeien. Het is nu gebleken dat die som nog niet voldoende zal zijn. Tot 22 April zijn reeds 1627 verdachte runderen onteigend, waarvoor f 407,952 aan schadeloosstelling is betaald. Bovendien is onteigening bovolen van nog 229 runderen, waarvoor nog 57,250 noodig zal wezen. De vijf ton, die beschikbaar zijn (want 1 ton is voor andere kosten tot wering van veeziekten bestemd) zijn dus bijna verbruikt, zoodat ten spoedigste aanvulling noodig is, wil men niet dat de afmaking gestaakt en daardoor de goede gevolgen der genomen maatregelen verijdeld worden. Daarom heeft de Regeering een krediet van nog 3 ton aangevraagd. De uitgaven worden gelukkig aanzienlijk verminderd door de opbrengst van den verkoop van vleesch en huiden, waaruit ruim 50 pCt. van de betaalde onteige- ningsgelden in de schatkist terugvloeit. De gemeenteraad van Medemblik heeft besloten voor f 60,000 deel te nemen in den ontworpen locaal-spoorweg MedemblikHoorn. De Raad van Midwoud trok f 15,000 voor dit doel uit. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden te Brussel werd door den heer Scailquin mededeeling gedaan van 't gesprokene in de Tweede Kamer te 's Hage betreffende de verzoening tusschen de Vorsten huizen van België en Nederland. Deze mededeeling werd met langdurige toejuiching begroet. Naar de Midd. Ct. verneemt, is door den gemeente raad van Veere, met 5 tegen 2 stemmen, besloten den beker van Maximiliaan aan het Rijksmuseum in bruikleen af te staan voor eene jaarlijksche contributie van f 2000. Volgens het plan voor een Landbouwschool in Friesland, gevoegd bij het rapport der betrekkelijke com missie, benoemd door het hoofdbestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw, zal die school, naar uit Leeuwarden wordt gemeld, niet een soort academie worden, maar eene inrichting tot opleiding van practische landbouwers. De leervakken zijnNederlandsche taal, rekenen met toepassing op het boekhouden, beginselen der meetkunde met toepas sing op teekenen, landmeten en waterpassen, beginselen der natuur- en werktuigkunde, der scheikunde, der plantkunde, der dierkunde, de theoretische landbouwkunde en de prac tische landbouwkunde. Aan de school zullen dan verbonden worden 1 directeur, 4 leeraren, 1 landbouwer en zijne vrouw en 1 amanuensis. De school zal 10 lokalen voor het onderwijs, 2 kamers voor een conciërge, eene woning voor den bedrijfsboer, ruimen melkkelder en lokalen voor de boter- en kaasbe reiding bevatten, terwijl voor den landbouw een proefveld van 2 hectaren gesteld wordt. Uit Laren wordt gemeld, dat twee aan melkziekte lijdende koeien door het gebruik van gist en melk totaal genezen zijn. Bij het onweder. dat Maandag 11. uit het zuidwesten over een gedeelte van Noordbrabant getrokken is, sloeg te Vrij hoe ven-Capelle de bliksem in het schoollokaal, vervulde het met damp, wierp boeken, leien en schriften dwarrelend dooreen, drong door de kachelpijp naar boven, scheurde de gebindten, deed de pannen verschuiven en ontsnapte naar buiten. Hoewel sommige kinderen sprakeloos waren van schrik, bekwam niemand eenig letsel. Buitenland. Gisteren middag tegen 5 uur ontstond brand in het Stadtheater te Weenen. De vlammen breidden zich snel uit en reeds te 54 uur, stortte het plafond der zaal in. Verlies van menschenlevens is tot dusver niet te betreuren. Een later bericht luidt: De vlammen werden na 10 uur bedwongen, nadat het tooneel en de zaal volkomen waren vernield. Vier personen werden gewond en verscheidene brandweermannen werden bewusteloos weggedragen. De aandrang der menigte in de nabijheid van den brand was ontzaggelijk. De omliggende huizen bleven gespaard. Fitzmaurice, lid van het Engelsche Lagerhuis, betreurt het dat Nederland het aanbod van Engeland, in zake zijn tusschenkomst op Atjeh, heeft geweigerd. Toch heeft hij de hoop nog niet opgegeven om de Nederlandsche Regee ring er toe te bewegen de zaak tot een oplossing te brengen. De Engelsche Regeering stelde de doelmatigheid van een zending in het licht. De gevolgmachtigde zal echter uit sluitend over de in vrijheidstelling der bemanning van de Nisero onderhandelen. Stoyre kondigde aan, dat hij Maandag de vraag zal stellen of het niet gewenscht is, dat ter bevrijding der equipage een Engelsche expeditie worde afgezonden. Wie gewoon is alleen aan den rijkdom van Londen te denken, leze ook eens de politie-berichten uit de groote wereldstad, waarin tooneelen van de nijpendste armoede en de diepste ellende elkaftr afwisselen. Zoo verscheen nog deze week voor een der rechters van Londen een vrouw, wier dronken echtgenoot, ofschoon niet zonder werk, haar noch geld, noch voedsel, noch kleeding voor zich en haar drie kinderen verstrekte. De rechter wist dit arme schepsel geen anderen raad te geven dan zich aan te melden voor een soort van bedelaarsgesticht. Een kind, slechts een paar weken oud, werd dezer dagen te Londen gevonden in een mandje, met een wèl geschreven briefje, van den volgenden inhoud: ,/Ach, neem Marietje tot u. Ik kan voor haar geen zorg dragen. Haar vader heeft ons verlaten. Ik moet buitenshuis mijn brood ver dienen.7' In Londen kan men onder zekere bepalingen een kind in een vondelingsgesticht doen opnemen, maar een dier bepalingen is, dat moeder en kind bij weten elkaar nooit mogen weerzien. Omtrent den toestand van den handel in Engeland luiden de berichten steeds treurig. Bijna alle takken van industrie kwijnen en duizende arbeiders zijn zonder werk. Het meest lijden de scheepsbouwers, waarvan in North- en South-Shields ongeveer 15,000, aan de Tyne 10,000 en in Sunderland een even groot getal geen werk hebben; ook aan de Clyde zijn de scheepswerven leeg. Talrijke fabrieken staan stil en waar nog werk is zoeken de werkgevers, partijtrekkend van den overvloed aan werkzoekende arbeiders, de loonen te verlagen, een neiging, die trouwens in bijna alle takken van industrie merkbaar is, zoodat strikes aan de orde van den dag zijn. In Sunderland is reeds sedert 10 maanden strike onder de machine-makers, in de Clydesdale Works hebben ongeveer 600 ijzer- en staalwerkers het werk gestaakt. In Londen is strike onder de schoenmakers, in Newport en Preston onder de metselaars, in Nottingham onder de wevers. Kortom in bijna alle takken van industrie wisselen stagnatie en werkstakingen elkaar af. In Kidder- minster is wel is waar het einde van de strike der tapijten makers nabij, daar de fabrikanten belangrijke concessiën hebben gedaan, doch de arbeiders vreezen, dat deze concessiën bij de eerste gelegenheid weder teruggetrokken zullen worden. Ook in de kolenmijnen is de toestand zeer onbe vredigend, ook daar, wegens geringe navraag door het stilstaan van zoovele fabrieken, loonverlagingen of strikes. Eindelijk is ook de scheepvaart kwijnende en zijn de reeders gedwongen tot zulke lage prijzen vrachten aan te nemen, dat van winst geen sprake meer is. Daarbij bestaan alle vooruitzichten, dat deze groote algemeene stilstand nog een geruimen tijd kan duren, want de oude bestellingen raken op en nieuwe komen in het geheel niet of slechts zeer spaarzaam en bovendien tot weinig winstgevende prijzen, zoodat aan ver betering van den toestand voorloopig niet te denken valt. Een Engelsche jonge dame heeft een eigenaardigen, maar recht practischen weg ingeslagen om den toestand der arme vrouwen en kinderen in een der buurten van Londen te verbeteren. Zij brengt geen voedsel en klee ding, ook geene tractaatjes in de holen der armoede, maar bezems, borstels, water en zeep. Terwijl zij de verscheurde kleederen der kinderen naait, laat zij de moeders en de dochters den grond en de wanden reinigen, betaalt haar voor haar arbeid en belooft spoedig weer te komen. Zindelijkheid is in hare oogen een der hoofdzaken in de opvoeding der armen. De Oostenrijker v. Hesse-Wartegg, die Mexico bereist, heeft te Queretaro een groot gedenkteeken in roeden steen opgericht op de plaats, waar Keizer Maxi miliaan den I9den Juni 1867 werd doodgeschoten. Tot heden prijkte op deze treurige plaats een pyramide van kleine steenen, die steeds kleiner was geworden, doordat de gewezen keizerlijke soldaten bijna dagelijks een steentje wegnamen ter herinnering aan hun Keizer. De zerk van het graf van den Keizer bevindt zich in het paleis, waar zij buiten bereik van de reizende Amerikanen is, die er steeds stukken afnamen. Het klooster van Santa Cruz, waar de Keizer vóór zijn dood gevangen zat, wordt een ware ruïne en het vertrek, waarin de ongelukkige Maximiliaan gezeten heeft, is bijna niet meer toegankelijk. Benoemingen, enz. Tot entvanger der Registratie en Domeinen te Zuidhorn is benoemd de heer J. Caland, en zulks met intrekking zijner benoeming, bij Zr. Ms. besluit van 25 Maart 11., tot ontvanger der Registratie en Domeinen te Schagcntot idem te Schagen dc heer C. J. Plomp, thans in dezelfde betrekking te Tholen. Dc kapt.-luit. ter zee W. J. A. Nolthenius wordt met 20 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. instructieschip Marnix en met den 21stcn vervangen door den kapt.-luit. ter zee C. A. Le Bron de Vexela. VlsoUberloUten. De beugerij op schelvisch, rog en kabeljauw is thans afgeloopen, omdat er geen haring voor aas meer gevangen wordt. Door den nog hevigen wind werd er sedert twee dagen geen visch door onze schokkers aangebracht. Heden nacht ging het kleine vlootje in zee en keerde reeds dezen morgen terug. De vangst bestond uit een mandje scholletjes van f 5, 1 a 2 mandjes scharren ft f 3.50 en 50 ft 60 schelvisschen die f 15 per honderd golden. Rog, steeds door vletten en blazers aangebracht, gold dezen morgen 37 ets. De Geepvangst is zeer zuinig: alleen van Wieringen werd een bagatel aangebracht. BurgerlUl^e Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. OndertronwdP. Hagenaar, kastelein en J. M. Eradus. J. Slikker, broodbakker en A. Vader. J. Baljé, scheepstimmerman en J. Dninker. GetrouwdGeene. Bevallen: M. de Jager geb. Wijchers, Z. M. M. Boersen, geb. Bruin, Z. T. Klik, geb. De Haas, Z. G. C. De Beurs, geb. Kater, Z. B. De Jongh, geb. Kool, D. A. J. Van Donk, geb. Roosmalen, Z. J. Sanders, geb. Blikkenhorst, D. M. J. De Bunjc, geb. Giltjes, Z. Overleden: II. Oudkerk, 17 maanden. S. K. De Jong, 20 jaren. M. P. Moll, 8 maanden. H. Vink, 4 jaren. N. Bom mels, geb. Kraak, 40 jaren. G. P. Koens, 69 jaren. J. Schagen, 14 maanden. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). c D Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van dc zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 16 12 zwtz. 17 k. 761.02 t 0.22 13.0 0.0 0.90 golvend. 17 8 zwtz. 9 t, 759.64 - 1.26 10.8 -0.4 0.95 17 12 zzw. 6 u 758.45 -2.45 13.7 t 0.6 0.88 wem.gv. Weersgesteldheid: 16 Mei 12 u. Bewolkt, wind, buiig. 17 Mei 8 u. Mistig, vochtig, winderig. 17 Mei 12 u. Helder, beneveld, mooi weer. MARINEHAVEN NIEUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN- OP BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. GreatYarmouth,8t. H. Digman. Newcastle.Steenk. Duinker&Goedk. GreatYarmouth,st. H. Digman. nu n ALKMAARSCIIE MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. Paard f a 11935 Lammeren f 10 a 18 84 Koeien u 150 a260 271 mag. Varkens 14 a 25 37 Nucht.Kalveren 10 a 22 873 Biggen 7 a 10 315 Schapen n 12 a 32| 35 Bokk.&Geitcn 4 a 10 MarüttjerloDtsn. TEXEL, 15 Mei. Aardappelen f3 a 3.50 per hectoliter. Gemaaid Zeegras f 10. a 22,50 gevischt dijo f 3,75 a 4.75 per 100 kilogram. Ongewasschen Wol 85 c. per kilogram. Tarwe f 8.25 a 8.75. Rogge f 5.75 a 6 Haver f 3.75 a 4. Groene erwten f 7.25 a 10. Vale dito f 7.25 a 10.50. Grauwe dito f 7.75 a 11, alles per hectoliter. ALKMAAR, 16 Mei. 53 h. Tarwe f 8.25 a 9.2020 h. Rogge f 6.85; 6 h. Gerst f 6, idem Chev. f 7.10; 78 h. Haver f 4. a 4.50; 25 h. Booncn: Paardenb. f 6.50; Bruine Boonen f 7.50 a 12.3 h. rood Mosterdzaad f 17.25; 8 h. Erwten: Groene f 14 a 18; Grauwe f 18; Vale f 15; Witte f 13; alles per hectoliter. 344 stapels Kaas, wegende 74560 kilogram. Kleine Hooi f 41.50, Gras f 38; Commissie Hooi f 32, Gras f32; Middelbare Hooi f 33, Gras f 34, per 50 kilogram. HOORN, 15 Mi i. Ter waag gewogen 250 stapels Kaas, wegende 65748 kilogram. Hoogste prijs: kleine Gras- f 41, Hooi- f 42 en Commissie- f 34.50, per 50 kilogram. ENKHUIZEN, 14 Mei. Aangevoerd 21 stapels Kaas. Prijs der Graskaas f 35 en der Hooikaas f 40 per 50 kilogram. De prijzen der Zaden waren als volgt: Mosterdzaad f 18, Karweizaad f 14.50, Gerst f 6.a 6.374, Haver f 4.a 4.25, Vale Erwten f 12.50 a 13.75, Groene dito f 12 a 12, Bruine Boonen f 11.a 12.75, alles per hectoliter. LEIDEN, 16 Mei. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 72 Stieren f 52 a 195, 80 vette Ossen en Koeien f 156 a 350 of f 0.68 a 0.82 per kilogram, 150 Vare idem f 160 a 278, 26 Graskalveren f 22 a 56, 66 vette idem f 36 a 80 of f 0.80 a 0.90 per kilogram, 164 nuchtere idem f 5. a 13.420 vette Schapen f 22 a 38.of f 0.60 a 0.65 per kilogram, 366 weide dito f 14.a 23.4430 Lammeren f 8. a f 16.70 magere Varkens f 18 a 34, 378 Biggen f 5.50 a 14.Veulens f a Paarden f a 196 Kalf- en Melkkoeien f 165 a 335. ZWOLLE, 16 Mei. Ter markt waren: 761 en op de stallen 350 stuks Vee. Neurende en verschgekalfde Koeien f 140 a f 265, dito Schotten en Vaarzen f 125 a 245, spoeling Koeien voor de vetweide f 130 a 190, dito Vaarzen f 100 a 140, zomer- kalvende Koeien f 160 a 320, Ossen voor de vetweide f 85 a f 155, jarige Springstieren f 100 a 160, Vaarspinken fllOa 140, Fok-kalveren f 50 a 80, nuchtere Kalveren f 4 a 9, vette Koeien en Ossen aan bouten 68 a 80 c., dito Stieren 60 a 66 c., dito Kalveren 76 a 82 c. en dito Schapen 70 a 72 c. per kilogr., Lammeren f 6 a 14. Op 130 wagens 821 Biggen, 6weeksche f5.a 7.lOweeksche f9.a 12.drachtige Varkens f 35 a f 47, magere f 20 a 42, vette Varkens (levend gewogen) 42 a 46 c. en Varkens voor Londen 37 a 40 c. per kilogram. KAMPER-EILAND, 13 Mei. De Hooihandel is thans slap; de verzending was sedert eenige dagen van weinig beteekenis. Nu het weder veel gunstiger is en de landbouwers hun vee in de weide hebben, verwacht men eenige daling in de prijzen, die gedurende eenige maanden weinig varieerden. Men besteedde deze weck voor puike kwaliteit Binnenhooi tot f 21.50 en 2de soort f 17 a 20 per 500 kilogram. MASTENBROEK, 15 Mei. De prijs van Hooi is zeer ge drukt en er gaat bijna niets in om. De 1ste kw. is te koop voor f 16 a 18 per 1000 kilogram en mindere soorten naar evenredigheid. Berichten Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OP REIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Koningin Emma.. 10 Mei van Port-Saïd vertrokken. Sumatra6 Mei van Padang vertrokken. Burgem. denTex. 16 Mei van Port-Saïd vertrokken. Prinses Marie.... 14 Mei van Batavia vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAtt BATAVIA: Prins v. Oranje.. 1 Mei van Suez vertrokken. Prs.lVilhelmina. 13 Mei van Suez vertrokken. Madura15 Mei van Marseille vertrokken. Prinses Amalia.. 15 Mei te Southampton aangekomen. IN LADING NAAR NEDERLAND: Prins Hendrik... 24 April te Batavia aangekomen. Voorwaarts6 Mei te Batavia aangekomen. Prins Frederik.. 13 Mei te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: SoendaVertrekt 24 Mei van Amsterdam. ConradVertrekt 4 Juni van Amsterdam. Prins Alexander. 15 Mei te Amsterdam aangek., vertr. 14 Juni. Vervolg Nieuwstijdingen. Jl. Woensdag viel een kind van een steiger in de Binnenhaven alhier. Men riep om hulp en een werkman, de Graaf genaamd, poogde te vergeefs den drenkeling aan 't zoo dreigend gevaar te ontrukken. In dat oogenblik nam de heer J. Nas het kloekmoedig besluit, van den steiger te springen, en het knaapje te redden. Zijn menschlievende daad vond haar loon in de redding van 't kind, dat door hem aan 't dreigend doodsgevaar werd ontrukt. Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek, door belanghebbenden opmerkzaam te maken, dat de Tentoonstelling van Nijverheid, in deze gemeente te houden, zal geopend worden den 8 Juni a. s. Allen, die dus nog bezig zijn met het ver vaardigen van voorwerpen, ter inzending op deze Tentoonstelling, zij daarom aanbevolen om tijdig gereed te zijn. 't Is te ver wachten, dat eerlang door de Regelings-C'oramissie zal worden aangekondigd, tegen welken datum die voorwerpen moeten worden bezorgd. Naar wij vernemen, zal de Commissie eerstdaags eene ver gadering houden, waarin o. n. zal worden overgegaan tot de benoeming eener jury, voor dc beoordecling der in te zenden voorwerpen. Het programma van het eerste Zomer-Concert, morgén (Zondag) namiddag door het Stafmuziekkorps der Marine in Tivoli alhier te geven, luidt als volgt: Eerste gedeelte: 1. Kotta Radja, Kratonmarsch, Bender. 2. Ouverture: Piqué Dame, Suppé. 3. Kunstier Leben, Walzer, Joh. Strauss. 4. Frühlingserwachen, Romanzc, Bach. Tweede gedeelte: 5. Eine Concertreisc, Grosses Humoristiches Potpourri, Reckling. 6. Antoinette, Polka pour petite flute, Govaert. 7. Marsch aus des Oper: Carraen, Bizet. 1, 4, 5 en 6 eerste uitvoering. Aan boord van het in de Binnenhaven alhier liggend Nederlandsche barkschip Hontvaart, is eergisteren avond de lichtmatroos de J. van den gaffel op het dek gevallen. De ongelukkige was bijna terstond een lijk. In Juli a. 8. is het 25 geleden, dat de heer R. Visscher als hoofdonderwijzer der lagere school te Wieringerwaard deze betrekking aanvaardde. Met ingang van 1 Juni a. s. is benoemd tot stationschef te Koekange, prov. Drente, de heer J. Daalder, ambtenaar bij de Staatspoorwegen te Sneek. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat de Raad zal vergaderen op DINSDAG den 20 MEI 1884, des avonds ten 7 ure. Helder, den 17 Mei 1884. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Benoeming van onderwijzers en onderwijzeres. 2. Advies en voorstel onderwijs. 3. Adres oprichting 2de bewaarschool. 4. Rapport op het adres van den pachter van het straatvuilnis. 5. Brief Lijninspecteur telegraaf. 6. Regeling belooning deskundige onderzoek gas. 7. Voorstel bestrating. 8. Benoeming makelaar. 9. Mededeeling ingekomen stukken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3