A D V E R T_E_N T IN. OPENBARE AANBESTEDING, Mettertijd kan een groot gedeelte van de uitgaven voor openbare werken aldaar geheel gebaseerd worden op de winst, die de gasfabriek afwerpt. De algemeene vergadering van aandeelhouders in de Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam heeft het verslag, de balans en de winst- en verliesrekening, sluitende met een nadeelig saldo van ruim 25,000, goedgekeurd. Uit het rapport van de in de vorige vergadering benoemde Commissie, bleek, dat de insehrijvingen sedert 8 Mei van f 234,000 tot f 362,00'J zijn gestegen, zoodat er meer ingeschreven dan gevraagd is. Besloten werd de fabriek te eontinueeren en alles aan te wenden om haar tot den vorigen bloei te verheffen. Bij de gisteren door dijkgraaf en heemraden van het (ieestmeramoacht gehouden aanbesteding van het bouwen eener nieuwe zeesluis nabij Aartswoud, was van de 12 inge komen biljetten het laagst ingeschreven door den heer II. Pool te Medemblik voor f 69,415. De gunning is in beraad gehouden. Neuman heeft aangetoond, dat het voor de bewaring van melk lang niet onverschillig is uit welk materiaal het vat bestaat. Ongetwijfeld is de electrische toestand der melk tegenover verschillende lichamen, van invloed op hare duur zaamheid. Ook dient men acht te geven dat, als men melk lang bewaren wil, zij niet in vaten van verschillend materiaal moeten overgeschonken worden. Melk van uit blikken vaten overgeschonken in glazen of tinnen vaten, bleef lang zoo goed niet als die, welke dadelijk in laatst genoemde werd gebracht. Vaten van zink, antomoon, bismuth, geel koper, koper en ijzer bewaren de melk zeer goed, maar het is de vraag of genoemde materialen, uitgenomen het ijzer, onschadelijk zijn en in ijzeren vaten neemt de melk spoedig een walgelijken smaak aan. In melk, die in koperen vaten bewaard wordt, vindt men in de eerste dagen slechts sporen van dit metaal, maar daarna neemt de hoeveelheid toe, zoodat bij het gebruik van koperen vaten de grootste omzichtigheid moet worden in acht genomen. Voor huiselijk gebruik zijn blikken vaten vooral aan te bevelen. Men bedenke echter, dat de melk niet overge schonken mag worden en dat men de vaten zooveel mogelijk met melk vult. Buitenland.. Met het oog op de crisis, die in vele takken van nijverheid heerscht, en op de overproductie der laatste jaren, zoo wordt uit New-York gemeld, zullen de maat schappijen, die de voornaamste steenkolenmijnen ontginnen, alle mijnwerken voor den tijd van twee maanden staken, te beginnen met Juni. De toestand der arbeidende klassen, die nu reeds vrij wat te wenschen overlaat, dreigt daar door nog ongunstiger te worden. Koningin Victoria heeft jl. Zaterdag haar 65sten verjaardag gevierd. Te Osterath, een dorp in Rijnpruisen, is 22 dezer brand ontstaan in een woning, die bewoond werd door een gezin met zeven kinderen en een oude moeder. De brand schijnt aangekomen te zijn in het vertrek waar de zes oudste kinderen sliepen en nam zoo snel in omvang toe, dat alle pogingen om hen te redden vruchteloos bleven. Zij, die het nog beproefden, moesten met brandende kleêren en haren afdeinzen, zoodat alle zes in de vlammen om kwamen; het oudste kind was 13, het jongste 3 jaar oud. De overige leden van het gezin werden gered. Volgens de Westf. Post, heeft een houtvester uit Bommern dezer dagen in één schot een vos en een otter gedood, die met elkander om een visch aan den oever van de Rhur zoo hevig vochten, dat zij het naderen van den jager niet eens bemerkt hadden. Zulk een schot mag zeker wel onder de zeldzaamheden gerekend worden. Uit Texas meldt men een zonderling geval van drie achtereenvolgende schakingen. Drie meisjes uit hetzelfde gezin zijn, de een na de andere, door haar minnaars heimelijk weggevoerd. Daar de vader intusschen liet vroolijkste gezicht van de wereld blijft zetten, vermoedt men, dat hij in het geheim was en zijn drie schoonzoons dit middel zelf aan de hand gedaan heeft om de on kosten van drie bruiloften te besparen. Naar uit New-York van den 20 dezer wordt bericht, heeft de Nationale Schapenfokkers-Vereeniging in Chicago eene vergadering gehouden, waaraan 134 gedelegeerden, als vertegenwoordigers van 23 Staten, deelnamen. De aangenomene resolutie houdt in, dat de jaarlijksche opbrengst van de schapenfokkerij aan vleesch en wol vertegenwoordigt eene som van 150,000,000 dollars; dat in de V. S. 1,020,000 farmers de schapenfokkerij drijven en dat het in dien tak van nijverheid vastgelegde kapitaal op zijn minst bedraagt 500,000,000 dollars. De in 1883 plaats gehad hebbende verlaging van de inkomende rechten op wol heeft den schapenfokkers veel nadeel toegebracht en dreigt voor hen verderfelijk te worden. De inkomende rechten moeten dus naar hunne meening weder verhoogd worden, en de fokkers zullen slechts zulke mannen als hunne vrienden beschouwen en enkel voor zulke mannen stemmen, die zich verklaren 1 voor eene politiek van beschermend recht voor dezen tak van volkswelvaart." Ingezonden mededeeling. HET GEHEIM van een gezond lichaam bestaat daarin, dat men de sto ringen daarvan tempert, waartoe vooral het voorjaar zich het best eigent. Men neme dan gedurende eenigen tijd de algemeen als uitstekend erkende Zwitsersche pillen van R. Brandt, en met eene dagelijksche uitgave van slechts 2 centen, zal het bovengenoemde doel volkomen bereikt worden. Te verkrijgen in alle apotheken. Benoemingen, enz. De machinist 1ste kl. v. c. J. J. Knotter, onlangs uit Oost- Indië teruggekeerd, wordt met den 31 dezer op non-activiteit gesteld. Aan den adjudant-onderofficier A. Van den Bosch, van het 3de bat. 7de reg. inf. te Amsterdam, wordt op den 1 Juni a. s., wegens langdurigen dienst, een pensioen toegekend van f 484 's jaars. Vlson fc> erlonten. Reeds gisteren avond keerden een aantal korders uit zee terug, na de vloedstreek gedaan te hebben. De vangst bestond uit weinig tong, maar uit veel schelvisch, die f 5.50 tot f 6.50 per honderd opbrachten en enkele manden scholletjes, die f 2.50 h f 3.25 golden. Rog blijft, evenals de Amerikaansche sporen, dalen; zij hebben een geduchten „knak" gekregen. De buiten- aanvoeren zijn grooter dan de navraag, zoodat de prys nog steeds laag blijft. Op de Brusselsche mnrkt komen op enkele dagen 600 manden aan. Heden morgen waren er nogal tongen ter markt, die 5 a 40 cents 't stuk golden, 2 tarbotten brachten f 15.50 op, terwijl een steur f 16.50 bedong. Geep gisteren niet aangevoerd; lieden 18 tal, a f 10 't tal. ?3urgerlljlie S ta ad Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd Gcene. Bevallen: L. De Groot, geb. Brouwer, D. J. Kuiper, geb. Verbeek, D. G. Fooij, geb. Jonker, D. E. Clowting, geb. Meeuwsen, D. M. Grooff, geb. Ran, I). G. 'Meijer, geb. Bischot, Z. Overleden: C. Raap, 11 jaren, I). Bethlelicm. 42 jaren. E. A. Zwaai, 9 jaren. L. Wijkman, 9 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 20 tot 26 Mei. Ondertrouwd, Bevallen en Overleden: Geene. Getrouwd: Willem Domper en Hcndrina Alberts. Gerrit Jengejan en Elisaboth de Moei. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrichting 2 en kracht. Barometer mM. Thermometer C. 3 c - Toe stand van de zee. Stand. Afw. o 2 - 12.0 12.5 12.4 12.4 - 1.9 - 1.5 f 0.2 -1.8 0.70 0.64 0.72 0.64 wein.gv. golvend. Vlak. Slechtw. 25 12 no. 8 k 26 12 noto. 7 27 8 noto. 0.5 Weersgesteldheid: 25 Mei 12 u. Helder, lichtbcwolkt, winderig. 26 Mei 12 u. Helder, winderig. 27 Mei 8 u. Helder, lichtbcwolkt, mooiweer. 27 Mei 12 u. Helder, beneveld, koel weer. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 411 stapels kleine Kaas a f 39.Middelb. a f per 50kilogr. 2507 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.25, hoogste f 1.35 per kil. 392 Runderen; handel matig, hooge prijzen. 33 Paarden. 226 vette Kalveren, f 0.80 a 1.per pond, vlug. 176 nuchtere f 10 a 26 per stuk, vlug. 112 vette Varkens, f 0.44 a 0.51 per pond, vlug. 120 magere f' 12 a 30 per stuk, stug. 285 Biggen, f 6 a 10.per stuk, stug. 2240 Schapen en Lammeren: vette prijsh.; Lammeren duur, stug. Kip-Eieren f 3.a 3.50, Eend-Eieren f 3.20 per 100. Marb-tuerlonteii. TEXEL, 25 Mei. De marktprijzen waren als volgt: Koebotcr 80 ets. per half kilogr. Kip-eieren f 2.50 a 2.75 per 100 stuks. De verzending bedroeg ongeveer 14000 stuks. Hooi f 16 per 500 kilogram. Eend-eieren f 2.75 a 3.50 per 100 stuks. ALKMAAR, 26 Mei. 2 Koeien f 150 a 280, 341 vette Kalveren f 40 a 100, 41 nuchtere dito f 10 a 18, 5 Schapen f26 a 32, 147 vette Varkens 44 a 52 c. per kilogram, 36 magere Varkens f 14 a 18. HOORN, 24 Mei. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren als volgt: 4 h. Tarwe f 8.50 a 9.50, 7 h. Gerst f 5.75 a 6.2 li. Haver f 4.50, 8 h. Erwten: Witte f 11 a 13, Groene f 12.50 a 15, Grauwe f 15 a 17, Vale f' 7 a 9, 39 Bruine Boonen f 12.a 16.50, Mosterdzaad f 18.50, Karwcizaad f 14.50, alles per hectoliter. 6 Paarden f 100 a 180, 61 Koeien f 200 a 300, 600 Schapen f 30 a 36, 330 Lammeren f 10 a 20, 40 Kalveren f 8 a 22, 161 Biggen f 5 a 10, alles per stuk. 12,200 Kip-eieren f 3.— a 3.50 en 3700 Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks, 1546 kop Boter f 0.65 a 0.72£ per kop. AMSTERDAM, 26 Mei. Op de heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd 615 Runderen, 1ste kw. 90, 2de kw. 80 en 3de kw. 70 ets. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 110 a 330, 88 nuchtere Kalveren f8 a 15, Schapen en Lammeren f 8 a 30 per stuk; vette Varkens 40 a 48 ets. per kilogram. UTRECHT, 26 Mei. Op de heden alhier gehouden Pinkster- paardenmarkt stonden 833 paarden en veulens aan de lijn. De Paarden golden van f 500 tot f 800; de Veulens van f 120 tot f 300; Ponney's van f 90 tot f 180. De handel was tamelijk. Er waren veel binnen- en bnitenlandsche kooplieden opgekomen. BUREN, 23 Mei. Ter Paardenmarkt werden ruim 50 stuks aangevoerd, waarvan meer dan de helft werden verkocht. Men besteedde van f 130 tot f 550. Tal van kooplieden bezochten de markt. NORG, 24 Mei. Op de heden gehouden Veemarkt waren aangevoerd p. m. 625 Paarden, 200 Koeien, 350 drachtige Schapen en 325 Varkens. Door de aanwezigheid van vele buitcnlandsche kooplieden was de handel in Paarden zeer vlug en werden nogal hooge prijzen besteedook Koeien werden merkelijk hooger ver kocht; Schapen en Varkens gingen bij staande prijzen goed van de hand. Vervolg Nieuwstijdingen. Morgen (Woensdag) herdenkt de lieer burgemeester mr. K. J. C. Stakman Bosse den dag, waarop hij voor 50 jaren tot doctor in de rechten werd bevorderd. In de gisteren avond gehouden vergadering der Regelings- Commissie voor de Tentoonstelling van Nijverheid, van 8 tot 15 Juni a. s. in Musis Sacrum alhier te houden, zijn de noodige voorbereidende maatregelen vastgesteld. Er zijn benoemingen gedaan van leden der jury en 't besluit is genomen om de in zenders uit te noodigen, de voorwerpen, voor de Tentoonstelling bestemd, op Donderdag 5 Juni in Musis Sacrum te doen bezorgen. Tevens werd bepaald, dat den inzenders de gelegenheid zal worden gegeven om de door hen ingezonden voorwerpen door tusschen- komst der Commissie te verkoopen. Uitgeloofd worden zilveren en bronzen medailles en getuig schriften. Tot bijwoning van de feestelijke opening der Tentoonstelling op Zondag 8 Juni a. s. zullen eenige autoriteiten worden uitge- noodigd. Jl. Zondag avond werd door de Vereeniging „Ontwaakt bij Tijds" haar lOjarig bestaan in Tivoli alhier gevierd. De verschillende voordrachten, die op dezen feestavond werden ge houden, werden afgewisseld door het zingen van toepasselijke liederen. Heden avond zal alhier aankomen de heer generaal-majoor I. M. A. Van Hellenberg Ilubar, commandant der 2de divisie infanterie, tot het houden eener inspectie over het 5de bataillon van het 1ste regiment infanterie. Naar wij vernemen, heeft de kapitein-ingenieur W. A. H. Weijler, alhier, wegens ziekte non-activiteit aangevraagd. Naar wij vernemen, zal de ingenieur der Marine 1ste kl. G. Turk, medio Juni van hier naar Curai.-ao vertrekken, om de zeewaardigheid van Zr. Ms. stoomschip Alkmaar te onder zoeken. Beroepen naar Abbenbroek dr. F. Pijper, predikant te Eenigenburg. Beroepen naar de Doopsgezinde Gemeente te Wormer en Jisp W. P. J. van Haars, predikant te Den Hoorn op Texel. Benoemd tot onderwijzer te Akersloot de heer J. Bouwman, te Nijmegen. 's Konings lijfarts, u.T o». o y^qj AO I komst der Vorstelijke familie uit Brussel uMtjfcw» Nassau's-Oord over Zr. Ms. gezondheidstoestand geraadpleegu t-u van daar eergisteren te 's Hage teruggekeerd. Onze gezant te Brussel heeft op verzoek van Z. M. den Koning den volgenden brief geschreven aan den heer Buis, burge meester van Brussel. Die brief is daar allerwege aangeplakt: „WelEd. heer Burgemeester! Op het oogenblik dat de Koning, mijn Doorluchtige Souverein, Brussel verliet, heeft Hij mij gelast UEd. in Zijnen naam en in naam van H. M. de Koningin Hunne levendige dankbaarheid te betuigen voor het warm en vriendelijk onthaal, dat. Hun te beurt is gevallen vanwege de bevolking der stad, waarvan gij de eerste magistraat zijt. „Z. M. verlangt, WelEd. heer Burgemeester, dat ik UEd. in het bijzonder Zijnen oprechtsten dank l>ctuig voor de schitterende ontvangst ten sLidhuize, en hoopt, dat gij wel zult willen zijn de tolk van die gevoelens bij al wie, zoo binnen het gemeentcgebouw als daarbuiten, bijgedragen heeft tot het hartelijk onthaal, dat in het geheugen van Z. M. zal geprent blijven als een der heuglijke episoden van Zr. Ms. verblijf in Belgie." In het Ilötel d'Orange te Scheveningen wordt in het begin van Juni verwacht Prinses Doulgouroucki, de weduwe van Czaar Alexander II van Rusland, met hare kinderen. Vergezeld van een harer hofdames en van een kamerdienaar vertrok de Keizerin van Oostenrijk jl. Zondag middag te 12 uren te voet van Zandvoort. H. M. is langs het strand naar Scheve ningen gewandeld, alwaar zij te 7 uur en 15 min. aankwam en zich naar het groote Badhuis begaf om te dineeren. Men was daar natuurlijk zeer verrast met het onverwachte hooge bezoek, doch de pachters van het Badhuis, de heeren Schröder en Weissmantel, zorgden er voor, dat H. M. binnen weinige minuten een goed diner kon worden voorgezet. De kamerdienaar was blijkbaar door de groote wandeling zeer vermoeid; de hofdame had een gedeelte van den weg in een wagen kunnen afleggen doeh de Keizerin, die den gehcelen tocht te voet had gedaan, scheen van geen vermoeidheid te weten en was dan ook, na een oogenblik op een canapé te hebben gerust, spoedig geheel gerestaureerd. H. M. liet zich per vigelante naar het station van den Hol- landschen Spoorweg brengen en keerde met den trein van half negen naar Zandvoort terug. Bevallen van eene dochter: A. CARSTENS—DUINKER. Lambaroe, I .00. Atjeh, 4 Al'ri1 1884' Heden morgen werd ons ouderhart op nieuw getroffen door het overlijden van onze nog eenigste lieveling ELISABETH ALIDA, in den jeugdigen leeftijd van 9 jaar en 7 maanden, na een kortstondig lijden. Ieder, die de overledene gekend heeft, zal beseffen, hoe zwaar deze slag ons treft. L. ZWAAL. B. ZWAAL— BETHLEHEM. Helder, 25 Mei 1884. Voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid onzer 25jarige echtvereeniging zoo van hier als elders ontvangen, betuigen wij, ook namens wederzijdsche betrek kingen, onzen hartelijken dank. Burg op Texel, 22 Mei 1884. SIMON Cz. SMIT. IMMETJE SMIT—BOERSEN. De Heer en Mevrouw DE JAGER WIJCHERS bedanken voor de belangstelling, bij de geboorte van hunnen zoon ondervonden. Visites worden afgewacht Maandag en Dinsdag den 2den en 3den Juni. Belanghebbenden wordt kennis gegeven, dat de eerstvolgende wckclijksclic markt zal worden gehouden op DINSDAG 3 JUNI a. h De Burgemeester van Texel, D. C. LOMAN. op TJÖXBL. De Heer MAARTEN Jz. DAALDER presenteert, op DINSDAG 3 Jl'N'l a. 's avonds 7 ure, in het lokaal „DE VERGULDE KROON," aan den Hoorn, ten overstaan van den Notaris WH. B R U N 0 BOK. publiek te verlioopen Eene Hl IS.11 ANSWONING, genaamd OUDE HOORN, met TUIN en ERVE en diverse perceclen WEI» en IIO OII. AND, staande en gelegen in den polder den Hoorn, gemeente TEXEL, te weten: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. H. A. 2 40 10 Weiland, 09 70 idem 14 60 Hooiland, 63 30 Weiland, 10 80 Huis en Tuin, Hooiland, idem idem idem 49 16 30 80 30 82 90 Sectie F, N°. 608; 1092; u u 590; V 594; 592/3; u H 624 617; v 419 591; tezamen 16 67 In perceelen en combinatiën breeder bij biljetten omschreven. Aanvaarding 15 Juni a. h. Retaling I November a. s. Nadere informatiën te bekomen bij den Eigenaar en bij Notaris W. H. BRUNO BOK gemeld. op Vrijdag O Juni eerstkomende, des avonds te 6 uren, in het lokaal van J. B U IJ S, te de Cocksdorp, van De leverantie en het transport van 125 stère onderhouds-grint voor het Waterschap Eierland- Het bestek ligt twee dagen vóór de besteding ter inzage bij den Dijkgraaf, bij wien nadere informatiën zijn te bekomen. Het Bestuur van voornoemd Waterschap, H. BAKKER Wzn., Dijkgraaf. J. VAN PUTTEN, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3