De Zangvereeniging te Burg op Texel gaf jl. Maandag eene openbare zang- en tooneel-uitvoering ten behoeve der Algemeene Bewaarschool, die uitmuntend heeft voldaan. De opbrengst was f 71. Naar men verneemt zullen deze maand nog een zestal salon wagens, zooals er thans loopen tusschen Amsterdam en Rotterdam, in gebruik gesteld worden op de lijnen AmsterdamWinterswijk en op den Staatsspoorweg naar Groningen. Het vaartuig voor de hvdrographie is van Hellevoet- sluis vertrokken naar de Zuiderzee, ter opname van de vaarwaters rondom Wieringen. Z. M. heeft de nog te ondergane straf van H. Van Santen Kolff', gedetineerd te Leeuwarden, den 4 Juni 1879 door het Hof te Amsterdam wegens manslag tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeld, veranderd in achttien maanden celstraf. Gedurende zijn verblijf aldaar moet hij zich voorbeelde loos gedragen hebben.' De madenziekte, die zoovele slachtoffers onder het woldragend vee maakt, is weder in Groningen uitgebroken. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij vervoerde op de beide Pinksterdagen 149,554 passagiers, de Haven- stoombootdienst 40,075. De zuivelfabriek te Winschoten gaat eene goede toe komst te gemoet. De landbouwers uit die omgeving willen gaarne hun melk aan de fabriek slijten, maar daar er nog een bezending verzinkt ijzeren bussen verwacht wordt, kan er niet meer dan 3400 liter per dag gebruikt worden. De boter kost f 1.25 per kilo, de melk 7 en de karnemelk 3 cent per liter. De kaas is nog niet zooals ze moet zijn, doch de inrichting bestaat nog slechts twee maanden. Jl. Maandag had te Wieringerwaard eene verzameling plaats van vee, toebehoorende aan leden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Wieringerwaard, aangegeven voor de a. s. Internationale Landbouw-Tentoon- stelïing te Amsterdam. Uit de aanwezige 52 runderen werd door eene commissie eene keuze gedaan van 25 stuks. Zeer fraaie exemplaren trokken de aandacht van des kundigen wegens vorm en melkteekens. H. M. de Koningin is jl. Zaterdag namiddag te half drie uren van Frankfort a/M. te Kissingen aangekomen. H. M. bewoont aldaar eene particuliere villa, Villa Herbig geheeten. Naar het Vaderland verneemt, is er rechtsgang met dagvaarding in persoon verleend tegen den beer Tobias te Amsterdam, den vader van de beide voortvluchtige Amsterda mmers Het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft nu, ten deele althans, ook zijne electrische verlichting. Zon dag avond jl., bij het gewone concert, konden de bezoekers de aangename uitwerking er van in de zaal waarnemen. Door een twaalftal ballons, naar bet systeem Schükert en door den ingenieur H. J. G. Mijnssen aangebracht, was de groote zaal schitterend verlicht. Aan de 668 correspondenten van de Vereeniging De Unie, een school met den bijbel" is een circulaire gezonden, waarin, behalve dat aangespoord wordt de aan staande Augustus-colecte langs de huizen te houden, eenige mededeelingen voorkomen, waaruit blijkt dat van Januari tot en met Mei dit jaar 51 voordrachten ten behoeve van locale comité's der Unie zijn gehouden en dat dit jaar 6 nieuwe scholen met den bijbel werden geopend namelijk te Hilversum, Aalten, Gerkes-Klooster, Nijland, Alblasserdam (Kinderdijk) en Bleiswijk. Het getal „scholen met den bijbel" is thans gestegen tot 407, terwijl de opening van nog 9 scholen in den loop van bet jaar kan verwacht worden. Uit Schermerhorn meldt men: „Zondag 15 Juni a. s. hoopt men het 250 jarig bestaan van bet kerkgebouw der Herv. gemeente alhier feestelijk te gedenken. De heer M. Boon (van Uitgeest) zal door orgelspel, de vereeniging Vooruit alhier door zang de feestelijkheid opluisteren. Het kerkgebouw is stellig een der schoonste van de dorpskerken in den omtrek. Het is gebouwd in zuiver gothischen stijl en inwendig vertoont het nog onderschei dene merkwaardige bewijzen van den vromen, kloeken en Gij kent mij weinig, mijnheer 4e baron, maar gij moogt mijne eenvoudige woorden gclooven, dat die raededeeling mij met blijd schap vervulde, niet voor mij zeiven, maar voor de toekomst der geliefde, verwende vrouw. Wat nu volgt, is u bekend; het waren beproevingen en uitstel van mijn geluk, eene vernietiging daarvan scheen mij ondenkbaar toe. Op verlangen van Nora, die in de moeielijke en onbeschermde positie van jonge weduwe eene zoo kort mogelijke verloving wenschtc, was deze voor mijne bloedverwanten, en vooral voor mijne tante, de overste, geheim gehouden, ofschoon hare moeder lijke liefde voor mij, de plannen, die zij voor mijne toekomst ontworpen had, haar aanspraak op meer vertrouwen van mijn kant hadden moeten geven. Den morgen, waarop ik haar eindelijk mijne liefde bekende, is beslissend geworden voor mijn gelieele leven, mijnheer de baron; hij heeft in een enkel oogenblik mijn geloof aan de menschen, mijne hoop op de schoonste toekomst vernietigd; heeft, voor het oogenblik ten minste, al mijne kracht verlamd, zoodat het mij volstrekt onmogelijk is den monsterachtigen leugen, waarmede deze vrouw, die ik zoo vurig bemind heb, hare eer loosheid omhulde, te begrijpen of er eenige verschooning voor te vinden. Mijne tante deelde mij mede, dat de barones niet alleen pogingen had aangewend om Clemence uit hare positie en uw hart te verdrijven, om zelve de zoo zeer benijde plaats op Erlen- stein in te nemen, maar zij schilderde mij ook de geheime ver nederingen, die Clemence stilzwijgend heeft verdragen zij bewees mij, dat mevrouw de barones, in vereeniging met de gravin, het er op had aangelegd, en door haar er voor betaald werd, om uw huwelijk te doen ontbinden." Hij zweeg en zag haar aan; zij was als versteend; indien hare oogen en haar bleek gelaat hun glans niet hadden be houden, zou men haar voor een standbeeld hebben kunnen aanzien. „Het is niet waar," ontsnapte eindelijk met moeite aan hare bleeke lippen; „overtuig mij." Hij vouwde zwijgend een papier open en reikte het haar over. „Lees," zeide hij koel. Maar hare sidderende handen konden het papier niet vast houden hij nam het haar weder af en las op een snijdenden toon den brief der gravin, dien zij eens zelve verradelijk had opengebroken. Hare witte tanden klapperden. „Als de gravin zoo laag van mij denkt en mij belastert, dan onteert zij zichzelve, niet mij," stamelde zij, nog altijd trachtende te ontkennen. „Wilt gij ook uw eigen handschrift zien vroeg hij met kwalijk verholen toorn. kunstlievenden geest van het geslacht, dat er in 1634 den j eersten steen van zag leggen. Jammer, dat de tand des tijds zich ook hier zoo geducht heeft doen gelden. Het ontbreekt de Hervormde gemeente aan middelen om zijne verwoestingen met genoegzame kracht te keer te gaan." Op den eersten Pinksterdag spoorde een echtpaar van Hoorn naar Amsterdam, om bloedverwanten te bezoeken. De reeds bejaarde vrouw, die nooit in een spoortrein had gezeten, werd zóó bevreesd, dat ze 't bestierf. Bij aan komst te Amsterdam zat de vrouw dood in den waggon. Jl. Vrijdag had te Spierdijk een treurig ongeluk plaats. Het tweejarig zoontje van J. Feld aldaar was onbemerkt in de sloot geraakt en alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleken ijdel te zijn. De wedrennen, die jl. Maandag te Nijmegen plaats hadden, zijn uitmuntend geslaagd. Het getal vreemdelingen was grooter dan bij vroegere gelegenheden. Alleen met de treinen waren 600') personen aangevoerd. Prijzen werden behaald, op een afstand van 1600 meter, een van f 400 door het paard „Willem III;" een van 100 door „Apollo"op een afstand van 2400 meter een van f 500 door .,Sir Wal tereen van f 400 met „Chronometer" van den luitenant Metelerkamp, op een afstand van 3200 meter; een van f 400 door het paard van den luitenant Wijnstroom; een van f 500 door „Maarten van Rossuui;" en een ander van f 500 door „Tagus" van den heer Evelyn. „Nul." een paard van den heer Metelerkamp, behaalde ook nog een prijs van f 200. Een der rijders, de heer G. Woltman uit Hannover, kreeg een slag van het paard tegen de buik en kon dien tengevolge niet meerijden; een jockey, Anton Winkler, viel en werd naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van geen van heide is echter gevaarlijk.. H. Iv. H. Prinses Hendrik is jl. Dinsdag ochtend per Rhijnspoor uit Duitschland in de residentie teruggekeerd. Onmiddellijk na haar aankomst liet H. IC. H. ten Paleize van den rins van Oranje naar den toestand van den hoogen lijder informeeren. De oud-minister Modderman, die eenige dagen ge leden vrij ernstig ongesteld is geweest, is thans gelukkig veel beter, zoodat men spoedig een geheel herstel ver wachten mag. De leden der Transvaalsche deputatie hebben Dins dag jl- gevolg gegeven aan hun wensch om kennis te maken met het dorpsleven in Noordholland. Zij vertrokken daartoe om half negen met een extra-trein van Amsterdam naar Xoordscharwoude, waar rijtuigen gereed stonden, die hen achtereenvolgens door Nieuwe Niedorp, Hoogwoud, Opmeer, Spanbroek, Sijbekarspel, Abbekerk, Lambertschaag, Twisk, Midwoud en Benningkroek naar Hoorn brachten, vanwaar tegen 11 uur per extra-trein de terugreis naar Amsterdam werd aanvaard. Overal waar de Transvalers kwamen werden zij hartelijk gastvrij ontvangen en onthaald. Aan de station te Xoordscharwoude heette de burgemeester van Scharwoude, aan het hoofd der commissie uit het Noorderkwartier, hen welkom en was het muziekkorps der marine uit den Helder aanwezig om eenige muziekstukken uit te voeren. Te Abbekerk werd ten huize van dokter Spaanders een collation gebruikt en de Landbouw-Tentoon- stelling bezichtigd, en te Benningbroek wachtte hen op de fraai versierde plaats van den heer Donker een diner. Tot teleurstelling yan velen bleek het programma wat al te uitvoerig te zijn en moest uit tijdsgebrek de uitvoering van enkele nummers achterwege blijven. De Transvalers waren echter blijkbaar zeer ingenomen met hetgeen zij gezien hadden, en van hunne zijde toonden de Noord hollanders het bezoek hunner stamgenooten uit Zuid-Afrika zeer op prijs te stellen. Aan de beschrijving van het bezoek der Transvaalsche deputatie ontleenen wij nog aan het Hld. Het was een vroolijk tafereel en het is zulk een eigen aardig landschap. Nu eens aan weerszijden van den weg onafzienbare velden, meestal weidegrond, schaarsch met boomen bezet. Dan weêr als men in de dorpen komt, lange reeksen dicht belommerde, keurig nette boerderijen, allen vlak aan den weg en telkens allerverrassendste, schilderachtige kijkjes gevend. De oude Noorsche bouw trant, die in Wieringen en omstreken nog zoo geheel de Zij richtte angstig hare oogen naar het blad, waarmede zij zich na de vlucht van Clemence in de herinnering der gravin had aanbevolen, op hare onderteekening, die de ontvangst van het vermogen bewees, en zonk eindelijk, door zoovele bewijzen ver pletterd in haar stoel neder. „Slang," sprak hij, haar naderende en hare hand grijpende, „schoone, glinsterende slang den kop moest ik u vermorselen Tweemaal heb ik u aan mijn hart genomen, eerst uit liefde en later uit medelijden, en gij, gij hebt mij naar het leven gestaan. Zie ik kan het vergeten, maar dat gij haar gewond hebt met uw gif, haar, het goede, onschuldige, vertrouwende kind, dat tranen geweend heeft, waar zij gelukkig had kunnen zijn en dat vreesde voor hem, wien zij zoo onuitsprekelijk beminde, dat gij haar vervolgdet, tot zij haar huis en mijn hart ontvluchtte, dat, rampzalige vrouw, dat vergeef ik u nooit." Zij kroop voor hem op den grond nis een vertrapte worm. „Het was liefde, Erwin," kreet zij, „liefde, ik kon niet van u afzien. Erbarm u en richt mij niet! Aan u alleen hing mijn hart, sedert het zich zeiven leerde kennen en wat waagt men niet, wanneer men op het punt staat het dierbaarste te verliezen." Eene onbeschrijfelijke verachting sprak uit zijn gelaat. „Wanneer en waar hebt gij ooit bemind," zeide hy verachtelijk. „Gij, die niets kent dan l>erekening, dan leugen en bedrog. Waag het nooit u met de gravin te meten; al waren hare middelen ook verachtelijk, zij werd geleid door liefde voor Clemence, niet door hnntZij dacht niet aan mij, zij wilde haar lieveling ontrukken aan eene ellende, die zij, scherpzinniger dan ik, had leeren begrijpen, zonder er iets aan te kunnen ver anderenhet vuile werktuig in hare handen waart gij! „De bewijzen van uwe schande blijven in mijne handentegen vrouwen van uwe soort heeft men zelfs de wapenen noodig. Ik zal ze, om den naam, dien gij onverdiend draagt, nooit anders gebruiken, dan in het enkele geval, dat gij u niet verre ver wijderd houdt, niet van mijn pad, maar uit den weg van die eenig geliefde vrouw, wier hart gij tegen mij verbitterd hebt, nog vóór het vertrouwen daarin wortel kon schieten." Hij raapte de brieven op, stak ze in zijn borstzak en keerde zich om, ten einde zich te verwijderen. „Erwin Erwin!" kreet zij, overmand door het gevoel van hare algeheele verlatenheid, van de herinnering aan zijn weer- galooze trouw. Maar hare stem vond den weg niet meer tot zijn hart; geen blik had hij meer over voor de schoone vrouw, die eens zijn geheele wezen had beheerscht. Toen zij eindelijk luisterend opstond uit hare knielende houding, stierven zijne schreden op de stcenen trappen uit. Wordt vervolgd.) bovenhand heeft, is hier al óf sterk gewijzigd en ver- hollandscht óf geheel door modernen trant vervangen. Het gaat den lieden hier blijkbaar zeer wel, en hunne kranige nieuwerwetsche huizen getuigen dit. Maar er is in dit nieuwerwetsche genoeg smaak, en het oude er tusschen maakt eene afwisseling, die het oog met genoegen op al deze woningen doet rusten. De wegen zijn ook niet kaarsrecht, maar slingeren sterk. Vaarten en sloten moeten soms met groote bochten worden vermeden. De eene polder ligt hoog en de andere laag. Er is nog verscheidenheid genoeg in deze schijnbare eeu- toonigheid en in ons bijzonder geval was de verscheiden heid zeker groot genoeg. Tusschen de dorpen in had men bij een bocht in den weg soms den geheelen langen optocht in het gezicht. Dan waren er hier en daar heel nette boereneerewachten te paard met vaandels en bandelieren en bij en in de dorpen alles op de been en aan den weg. Hier en daar nette eerebogen. Bijna altijd de school kinderen netjes geschaard en begroetend met zeer welwillend gezang. De tentoonstelling in Abbekerk was eene zeer merk waardige. Ze besloeg de ruimte van eene kolfbaan en een paar voorhoven van hofsteden. Niets merkwaardig dus door haar omvang, maar wel opmerkelijk door haar karakter en kwaliteit. Ze was alleen voor deze gelegenheid opzet telijk vervaardigd en ieder had zich beijverd er naar ver mogen aan mede te doen. Van al wat in deze streken werd geteeld had men der deputatie een goed denkbeeld willen geven en zoo was eene kleine, maar keurige ver zameling bijeengebracht, die een goed beeld gaf van den landbouw dezer streek. Koeien, schapen en wol, de stier van de streek, erwten, bnonen en graan, boter, melk en kaas, landbouwproducten en eene volledige kaasmakerij in volle werking. Vrouwen en dochters der commissie leden, op haar netst uitgedoscht, toonden hier het bedrijf der kaasmakerij en het was of toeval, of een bijzondere galanterie van ceremoniemeester, maar deze dames zeiven, behoorden tot de aanvalligs ten van de geheele streek. Wat kleedt die Noordhollandsche kap toch net en wat is het jammer, dat zoovelen haar gaan verlaten. Het dorpsleven te laten zien, zoo goed mogelijk, dat was wat de ontwerper van het programma zich had voor gesteld. Dan konden kerk en school natuurlijk niet worden vergeten en beiden werden kort door de deputatie bezocht. Aangrijpend was vooral het tooneel in de kleine dorps kerk, die spoedig geheel met nieuwsgierigen was gevuld. Een kort gezang werd gezongen, en op eenvoudige harte lijke wijze bracht de predikant aan de deputatie nogmaals den welkomstgroet der gemeente. De heer Dutoit antwoordde. Op zeer gelukkige wijze deed hij uitkomen hoe het bijna uitsluitend den ouden Statenbijbel was, die bij de Afri- kaanders de taal, de kracht, liet volksbewustzijn, het Nederlanderschap hadden bewaard. Dat boek was bijkans het eenige wat de voortrekkers met zich voerden in de woestijn. Door dat boek hadden zij het Hollandsch hoog leeren houden, en uit dat boek hadden zij het geloof en de kracht geput om te volharden in hunne voortdurende worsteling. Het was een treffend schouwspel, dat door geen der aanwezigen spoedig zal worden vergeten. Jl. Dinsdag werd in de kazerne der brandweer te Amsterdam eene proef genomen met eene door den heer IJzerman uit 's Hage uitgevonden toestel tot redding bij brand. Ongelukkigerwijze is door het een of ander ver zuim een touw van den toestel gebroken en is de man, die de proef zou vertoonen, dientengevolge van eene hoogte van 15 meter op de plaats der kazerne gevallen en zeer zwaar verwond. Eergisteren nacht is de ongelukkige in het gasthuis overleden. De landbouwer v. D., te Arnhem, plaatste voor eenigen tijd een vogelverschrikker op zijn land; toen hij gisteren morgen derwaarts ging, zag hij, tot zijne verbazing, dat een roodborstje zijn nest in den vogelverschrikker had gebouwd. Buitenland.. De ontsteltenis in geheel Engeland teweeggebracht door de dynamiet-aanslagen, die jl. Vrijdag avond in Londen plaats hadden, gaat alle beschrijving te boven. Reeds lang werden alle goederen, die de Engelsche havens binnen kwamen, aan een zeer nauwkeurig onderzoek onderworpen, doch het blijkt, dat ook deze maatregel onvoldoende geweest is om het binnensmokkelen van groote hoeveelheden ont plofbare stoffen te verhinderen. Van de daders is nog geen spoor gevonden, hoewel de Regeering vijfduizend p. st. als prijs daartoe uitlooft en een aantal geheime agenten naar Havre, Boulogne, Galais en elders gezonden heeft om aldaar naar hen te zoeken. Volgens de laatste berichten vermoedt de politie, dat de aanslagen van Vrijdag het werk geweest zijn van slechts twee personen, waarvan de een, na een bom aan den voet van het Nelson-monument nedergelegd te hebben, naar het hoofdbureau van politie in Schotland Yard ging om daar zijn vernielingswerk voort te zetten. De andere zou dan in dien tijd in St. James Square werkzaam geweest zijn. De poging om het Nelson-monument te vernielen is mislukt, dank zij eenig gebrek in de constructie der lont, doch in Schotland Yard is de verwoesting groot, evenals in de getroffen groote gebouwen in St. James Sqaure, waai de Junior Carlton Club vooral veel geleden heeft. Het getal der slachtoffers is betrekkelijk gering, slechts twee zijn gevaarlijk en een dozijn anderen licht gekwetst. Inmiddels werd er in het Iersche graatschap Cork weder een agrarische moord gepleegd. Bij Millstreet werd een pachter op zijn hoeve doodgeschoten en twee personen, die zich bij hem bevonden, werden gekwetst. De daders schijnen tot de zoogenaamde „maneschijn-benden" te behooren, die vroeger zooveel schrik door het land verspreidden. De Keizerin van Rusland is gisteren te Berlijn aan gekomen en door den Duitschen Keizer, aUe Prinsen en de Kroonprinses aan het spoorwegstation ontvangen en hartelijk begroet. De Keizerin werd door de Keizerlijke familie naar liet liótel der Russische ambassade begeleid. Op den weg daarheen werden zij en de Keizer met geest drift toegejuicht. Een ontzettend gevolg van de Amerikaansche faillissementen wordt uit Albany bericht. Daar heeft een vrouw, die krankzinnig was geworden door het verlies van haar geld, dat zij in een der tenietgegane banken beleed had, vijf harer kinderen gedood en daarop zichzelve met haar zesde kind, door een voorbijkomenden spoortrein laten overrijden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2