Het is_ora wanhopig te worden, en heel Amsterdam is het er eens over, dat het zoo niet langer kan. Heel Amster dam, minus onze anders zoo voortvarende en doortastende gemeentebestuurders. Zij stellen zich aan, alsof er geen vuiltje aan de lucht is en heffen met Byron een lofzang aan op „den armen hond, des mensehen besten vriend, wiens eerlijk hart steeds trouw blijft aan zijn meester, voor wien alleen hij leeft en werkt, en strijdt Ons gemeente bestuur is tevreden als elke „belastbare" hond het koperen penningje aan den hals en dus behoorlijk zijn aandeel in de gemeentelijke baten opgeleverd heeft. Verder laat men Gods water over Gods akker loopen, en verkiest niets te doen tegen de gevolgen der onhebbelijke mode om zich op straat te doen vergezellen door losloopende en ongemuilbande honden, bijna zoo groot als kalveren, speelsch en dartel als Bengaalsche tijgers, en vertrouwbaar als dynamiet. Het is werkelijk een mode, een manie geworden, en de eigenaars van deze aanvallige diertjes trachten onderling te wedijveren in het pronken met de grootste en dreigendste exemplaren van het hondenras Zelfs sommige jonge dames, of duide lijker gezegd zekere jonge dames, wien elk middel om attentie te trekken welkom is, marcheeren met zulk een ruigharig monster op straat. Ware die mode alleen be spottelijk en overigens onschadelijk, men zou er vrede mee kunnen hebben, maar nu tal van menschen, zoowel vol wassenen als kinderen, er reeds het slachtoffer van zijn geworden, moet er een einde aan gemaakt worden. Hoe? Dat moet onze stedelijke overheid weten, wier taak het is, voor de belangen der burgerij te waken? De feiten kunnen haar niet onbekend zijn gebleven; doch desnoods zullen we ons de moeite getroosten, er nog eens in een door duizenden onderteekend adres hare bijzondere aandacht op te vestigen. Wij schatten de ver liensten of het genoegen van den hond als huisdier niet te laag; maar de belangen van den mensch blijven toch altijd hooger aangeschreven. In het oude Amsterdamsche wapen, de oorlogskogge met den heraut van Henegouwen en den banierdrager van Amsterdam, is ook een plaats ingeruimd aan den onmis- baren scheepshond, den canis nautic.us, die goedhartig en droomerig boven den rand van het vaartuig uitkijktmaar dit neemt niet weg, dat we den hond over boord zullen gooien, zoodra hij te nijdig wordt of het ons te lastig maakt Zaterdag vóór het Pinksterfeest heeft de Willem Barents ons weer verlaten, met bestemming om.... om.... om in het najaar zoo mogelijk behouden weêr bij ons te komen. Amstelaar. Blnnenlan O. De Staatscourant van heden meldt in haar officiëal gedeelte: „Omtrent den toestand van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, werd gisteren, Vrijdag, voormiddag te 11£ uur het volgende bulletin uitgegeven: „Ofschoon de nacht verre van rustig was, geven de verschijnselen geen redenen tot meerdere bezorgdheid. Dr. H. J. Vinkhuijzen. Dr. G. J. Van Wieringhen Borski." Even vóór het ter perse gaan van zijn nummer van heden ontvangt het Dagblad de volgende mededeeling om trent den toestand van den Prins van Oranje: „Na een zeer onrustigen nacht met koortsverheffing en vermeerderde ingew:.ndsverschijnselen volgde een dag van meer ontspanning; hoewel geen bepaalde verkwikkende slaap door Z. K. H. werd genoten, was de liooge lijder rustig, en daalde zelfs de koorts eenigszins. Groote tegen zin in voedsel, zelfs in melk, blijft voortduren. Zulk een dag van betrekkelijken stilstand in het ziekteproces is echter van onschatbare waarde, waar het geldt een uit den aard der zaak langdurig ziekteverloop van febris typholdea door te maken." Voor het even edelmoedige als zelfopofferende aanbod van eenige dames van hoogen huize, om als liefdezuster den Prins te verplegen, zal vermoedelijk bedankt worden. Herhaalde malen daags en ook gisteren deed de Prins was ook eene getrouwe gezelschapsjuffrouwzij praatte met haar en besprak hare plannen voor den winter, die, bij het woeden van den oorlog, wel wat voorbarig schenen; zij las haar voor en bereidde haar onophoudelijk kleine genoegens en verrassingen. Maar de nacht, die niets eischte, die, stil en genadig, hare eigene rechten deed gelden, de nacht behoorde haar toe, dan geraakte de zorg voor hare grootmoeder op den achtergrond, en vredig en smartelijk tevens, doemde, te midden van haar berouw, het beeld van den geliefden man voor haar geest op, met wien zij thans door niets meer verbonden was dan door het vurige gebed, dat zy voor zijn geluk en zijn welzijn ten hemel opzond. Was zij vroeger terughoudend en onverbiddelijk geweest, toen zijn vergrijp toch minder zwaar was dan zij waande nu boette zij het met duizend smarten. De ziekte der gravin, de oorlog, die dagelijks een meer dreigend karakter aannam, en verschillende ineenloopende belangen, hadden reeds lang aan het bijeenzijn de conventioneele vormen van een bezoek ontnomen en er meer den stempel van het familieleven op gedrukt, dat vrij persoonlijke en politieke sympathiën had gekoesterd, waarvoor hij bij Clemcnce geene instemming vond. Had hij zich aanvankelijk door hare schoonheid en meer nog door haar beschaafden geest aangetrokken gevoeld, thans werd hij geheel en al betooverd door hare huiselijke bekoorlijkheid en den indruk harer echte vrouwelijkheid. Zijne liefde werd allengs hartstochtelijker, te vuriger, daar het de laatste opflikkering was van zijn hart, te standvastiger, omdat zij dagelijks nieuw voedsel kreeg- Het was een stil ontwijken en toenaderen, een soort van strijd, die van den kant van den markies allengs in verbittering over ging, en zich vaak lucht gaf in smaadredenen tegen Duitschland en zijn dapper leger. Hij durfde dit ongestraft, zonder eenig voorbehoud te doen. Hij beschouwde Clemence als eene Fransche, die door de onrechtvaardigheden, waaraan zij op Duitschen grond was bloot gesteld geweest, zelfs een persoonlijken afkeer tegen dat land moest koesteren. De jaren van geluk, die zij aan de zijde haars vaders gesleten had, telden bij den markies niet medetoen was zij nog een kind geweest, en kon, naar hij meende, van uitdien tijd, noch begrip, noch vereering voor het Duitsche leven en de Duitsche levensbeschouwing verkregen hebben, maar slechts de herinnering aan eene woudidylle, die zich duizendmaal herhaalt op dit benedenrond. Hij wilde het niet verondersteld hebben, hoe goed hij het ook wist, dat zij zich gekrenkt kon gevoelen door zijne woorden, door den openlijk uitgesproken haat, dien zij met stilzwijgen beantwoordde en die allengs overging in een Ijverzuchtig gevoel jegens alles, wat zij lief had. Met opzet mengde hij er de gravin in, die te veel vrouw was, om de feiten, als een noodzakelijk gevolg, niet subjectief op te vatten, en zich, hartstochtelijk als zij was, door hem liet medeslepen tot de onrechtvaardigste oordeelvellingen omtrent alles wat Duitsch was. Wordt vervolgd.) zijnen secretaris aan het ziekbed ontbieden, tot bespreking van eenige loopemie zaken. De ziekenkamer van Z. K. H. maakt deel uit van 5 kamers en suite met elkaftr in ge meenschap en die tot verblijf van Z. Iv. H. dienen. In alle het ziekenvertrek omgevende appartementen zijn de vensters geopend tot het binnenlaten van de frissche buitenlucht. Nadat zijne ongesteldheid van ernstigen aard is geworden, zijn 's Prinsen lievelingen, papagaaien, par kieten, fraaie vogels uit zijne kamer en belendende ver trekken verwijderd; terwijl ook de prachtige gitzwarte poedel, die des nachts voor het bed van zijn meester gewoon was te waken, tijdelijk een ander verblijf heeft betrokken. De doodstijding, door de Amsterd. Crt. voor eenige dagen verspreid, houdt genoemd blad vol. Woensdag was het een jaar geleden, dat Z. K. H. voor het laatst HDs. Paleis verlaten heeft. Z. M. de Koning, van den toestand van den Prins van Oranje in kennis gesteld, blijft op den dringenden raad van zijn geneesheer vooralsnog te Carlsbad. Indien geen buitengewone omstandigheden den terug keer vervroegen, worden de Koning en de Koningin tegen het einde der volgende maand op het Loo van hun buiten- landsche reis terugverwacht. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning ontvangt het Dagblad uit Carlsbad zeer bevredigende berichten. De ongunstige nierverschijnselen, welke zich vóór het vertrek van den Koning hadden voorgedaan, zijn reeds geweken. De badgeneesheer, dr. London, koestert de hoop, dat de wortel der ongesteldheid geheel zal zijn te overwinnen. Naar het oordeel van genoemden geneesheer, wiens advies volkomen in overeenstemming is met het beslist gevoelen van Zr. Ms. lijfarts, kan dat verblijdend vooruitzicht alleen verkregen worden indien Z. M. de kuur onafgebroken doorzet. Het was dan ook dr. Londen, die den Koning er van terughield, gevolg te geven aan zijn plan om onmiddellijk op het vernemen der ziekte van den Kroonprins, naar het vaderland terug te keeren. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, is jl. Donderdag aanbesteed: 1. Het herstellen en verbeteren van 's Rijks zeewerken op Wieringen (raming f 7600); minste inschrijver de heer J. Hermans, aldaar, ad f 6950. 2. Het herstellen van buitengewone winter- en storm schade aan 's Rijks zeewerken op Wieringen (raming f8750); minste inschrijver dezelfde, ad f 7540. Het beroemde 60 man sterke Koninklijke Domkoor te Berlijn, groutendeels bestaande uit knapen, benevens eenige tenor- en baszangers, is, naar het Hld. verneemt, voornemens in den loop van dezen zomer een kunstreis door Nederland te maken en in de grootste steden concerten van gewijde muziek te geven. Gedurende de laatste vier weken is te Callantsoog de school bijna geheel ontvolkt, wegens het heerschen der mazelen. Vertoonde deze ziekte zich eerst uitsluitend onder de kinderen, ook volwassen worden er thans door aange tast. Gelukkig zijn ze van geen kwaadaardig karakter. Op den eersten Pinksterdag is in de openbare gods dienstoefening der Nederd. Herv. gemeente te Broek op Langedijk, voor het eerst het kerkgezang begeleid door een nieuw orgel, dat geleverd is door de Gebrs. Euler, orgelfrabrikant te Gottsbure (prov. Hessen) in Duitschland. Het heeft aan alle vereischten voldaan. Ook van Haarlem zal dezen zomer eene vacantie- kolonie worden uitgezonden. Van eenige dames is name lijk het denkbeeld uitgegaan, hetwelk zij reeds in de volgende week hopen in toepassing te brengen, gesteund door milde bijdragen van vele anderen, om in Zandvoort, van 11 Juni tof half September eene daartoe gehuurde ruime woning gedurende 3 achtereenvolgende weken, tel kens een vijf-en-twintigtal kinderen van de kostelooze scholen (openbare en bijzondere) uit die gemeente, te laten genieten van de frissche en versterkende zeelucht en de wandelingen en spelen in het duin. In No. 22 van het weekblad van het Nederl. tijd schrift voor Geneeskunde hebben de heeren prof. C. Kuhn en dr. Ruisch het rapport geplaatst, dat door hen als Gecommitteerden voor het onderzoek naar de wijze, waarop voldaan zou kunnen worden aan de behoefte aan genees kundigen in Nederland, in de eerstvolgende Algemeene Vergadering der Maatschappij tot Bevordering van Genees kunde zal worden uitgebracht. In dit rapport wordt gecon stateerd, dat in Nederland een voldoend aantal geneeskun digen met geheele of beperkte bevoegdheid aanwezig is, maar dat zij zich hebben opgehoopt in de steden en in rijke gemeenten te platten lande, terwijl in armere streken somwijlen behoefte wordt gevoeld. De zaak van de vrouw A. L., uit Strijen, die onlangs aan een jongman aldaar een twintigtal borrels jenever had getapt, aan de gevolgen waarvan deze overleed, is naar den procureur-generaal verwezen. Door vele landbouwers in de gemeente Uithuizen is eene Vereeniging in 't leven geroepen, ten doel hebbende het wegloopen van dienstboden, zoowel mannelijke als vrouwelijke, tegen te gaan, Het reglement bepaalt als hoofdartikelgeen landbouwer dezer Vereeniging mag een dienstbare meer in den loop van het jaar in dienst nemen of binnen 4 weken weder landwerk verschaffen, indien hij of zij door eigen toedoen den dienst verlaten heeft. Te Zutfen is, naar men verneemt, aan de onder wijzers der openbare lagere scholen door het dagelijksch bestuur een missive gericht, hondende verzoek, om den kinderen op de scholen den naam Zutphen met ph te leeren spellen, en in officiëele stukken de spelling met ph te gebruiken, zooals die in hun benoeming vermeld staat; meer en meer begon men Zutphen met een te schrijven en werd die spelling ook door de onderwijzers gevolgd. Dergelijke inmenging van een dagelijksch bestuur in onderwijszaken, zelfs tot de spelling afdalende, behoort gelukkig tot de zeldzaamheden. Onze taalgeleerden zullen vreemd opzien als zij vernemen, dat Zutfen's raadsleden zich stellen boven hen. (Rott. N.blad.) Ter Internationale Hondententoonstelling te Amster dam zijn in 433 nummers ongeveer 500 honden van allerlei ras, in prijzen tusschen 12 en 12000 gulden variëerende, geëxposeerd. Voor 4000 gulden is aan medailles uitgeloofd. In den tuin van den heer Van Koolwijk, notaris te Groenloo, staat een 2 meter hooge treurroos, wier scheuten een priëel van 9 meter in omvang als verbergen en die met duizenden bloemen en knoppen prijkt. Buitemlan Eene vreeselijke aardbeving heeft in den nacht van 19 op 20 Mei op het eiland Ivishm, nabij de monding van de Perzische Golf, plaats gehad. Volgens berichten uit Teheran zijn 12 dorpen geheel vernield en ongeveer 200 personen bij de ramp omgekomen. Het getal der gewonden is aanzienlijk. Kishm is het grootste eiland van de Perzische Golf. Het is 112 kilometer lang en ongeveer 19 kilometer breed. De bevolking bestaat uit omstreeks 5000 Arabieren, die een levendigen handel met de kustbewoners drijven. Jl. Dinsdag had er tusschen Salisbury en Dorset (Engeland) een verschrikkelijk spoorweg-ongeluk plaats. De treinen geraakten waardoor weet men niet recht uit het spoor juist op eene brug en stortten in de rivier de Avon. De twee locomotieven alleen bleven in het spoor. Zes waggons van de passagierstreinen stortten naar beneden zes personen kwamen om en twintig werden min of meer ernstig gekwetst. Te Bishopsgate is jl. Woensdag in den vroegen morgen het East London Aquarium afgebrand. Dit gebouw bevatte tal van wassenbeelden en andere curiositeiten, doch verder ook eene kleine menagerie. De wilde dieren, waaronder zich. verscheidene beren, een leeuwin met een jong, jak halzen en apen bevonden, kwamen bijna allen ellendig in de vlammen om. Friedrichsruhe, waar Bismarck tegenwoordig zijn verblijf houdt, was Pinkstermaandag het tooneel van grove ongeregeldheden. Een groot aantal werklieden uit de te Bergedorf gelegen fabriek van Zweedsche hoefnagels, moest Noren, vatten namelijk in de onmiddellijke nabijheid van Bismarck's woning post en maakten daar zulk een erbar melijk spektakel, dat de gendarmes moesten ontboden worden om hen uiteen te drijven. Zij boden echter tegen stand en noodzaakten de politie om gebruik van hun wapenen te maken. Eerst nadat er bloed gestroomd had en de bedienden van den rijkskanselier de politie ter hulp waren gekomen, slaagde men er in zeven der belhamels in hechtenis te nemen en de overigen tot den aftocht te dwingen. Te Hamburg meent men, dat de zaak op touw gezet was als een manifestatie tegen de voorgestelde belasting- ontwerpen. De ex-Keizerin Eugenie is van plan de stoffelijke overblijfselen van den overleden Keizer en van haar zoon uit C'hiselhurst naar Farnborough le doen overbrengen, zoodra het mausoleum, dat daar op haar last gebouwd wordt, voltooid zal zijn. Te Farnborough heeft zij een kamer die al de relieken bevat, die zij van haar zoon heeft kunnen machtig worden en die „le cabinet du Prince" genaamd wordt. Op de tafel, waaraan de jongeling steeds schreef en studeerde, liggen de brieven, die na zijn dood voor hem aankwamen, nog ongeopend. Daar ligt ook de Fransche degen, die hij op zijn ongelukkigen tocht naar Zoeloeland medenam. De Matin behelst een artikel van den communard Jules Vallés, ter verdediging van het gebruik van dynamiet door de Ieren. Onschuldigen komen daarbij niet om, be weert hij, aangezien alle Engelschen, van den hoogste tot den laagste, mede schuldig zijn. „De menschen," schrijft hij verder, „zetten gaarne hun leven op het spel, om hun vaderland te wreken. Niet ieder echter durft er zijne nagedachtenis aan wagen en als een moordenaar, dien men van lafhartigheid beschuldigen zal, het werktuig van den opstand te hanteeren. Zij, die dezen schrikkelijken moed bezitten, verdienen een groet en niet een vloek." In de Citoyenne wijst Hubertine Auclert er op, dat bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen een vrouw te llouqeutot (Seine Inférieure) 8 stemmen meer kreeg dan de volstrekte meerderheid en een vrouw in een gemeente van Lot-et Garonne 34 stemmen boven de meerderheid. Jl. Dinsdag is de ex-Khedive, Ismaël-pacha, te Parijs bij zijn wandeling in den tuin van het Palais Royal door een onbekende aangegrepen en geducht afgeranseld. Men vermoedt dat de aanvaller, die zich uit de voeten heeft gemaakt, een ontslagen beambte van het Italiaansche con sulaat is. Aan de springprocessie te Echternach namen Dins dag 10535 personen deel. Het zonderlinge schouwspel had als gewoonlijk tal van kijkers gelokt en de logement houders van het kleine stadje maakten goede zaken. Toen echter de stedelijke muziekkapel, die bij de processie een voorname rol speelt, zou beginnen te spelen, bleek het dat van bijna al de instrumenten het mondstuk verdwenen was en slechts met veel moeite slaagde men er eindelijk in, dit gebrek te verhelpen. Benoemingen, enz. Aan dr. J. J. P. Yaleton is, met ingang van 16 September a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan de Rijks-Universiteit te Groningen, met dank betuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten. Tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan gemelde Universiteit, om onderwijs te geven in de geschiedenis van den Israëlietischen godsdienst, de Israëlitische letterkunde en de uitlegging van het Oude Testament, is benoemddr. G. Wildc- boer, predikant te Heiloo. De luit. ter zee lste kl. C. L. De Jong, de luits. ter zee 2de kl. D. A. Van Drooge, F. C. E. L. Koster en G. Witscn Elias en de off". van adm. lste kl. N. W. Lasonder, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, eerstgenoemde als lste officier, worden met 20 dezer op non-activiteit gesteld. De kapt.-luit. ter zee W. J. H. De Kanter, de luits. ter zee 2de kl. H. O. W. Planten en P. Van den Broeke en de off. van adm. lste kl. W. E. Muller worden met 21 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, eerstgenoemde als lste officier. De kapt. der mariniers JE. A. G. De Pctit, belast met het bevel over het detachement mariniers aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, wordt met 21 dezer gesteld ter beschikking van den commandant van het korps. De adelborsten lste kl. J. P. Guepin en M. W. Houck, dienende aan boord van meergenoemden bodem, worden met 21 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructie brik Pollux. De off. van adm. 2de kl. A. P. Van de Ven, behoorendo tot de rol van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met 11 dezer over- geplaats in dc rol van Zr. Ms. wachtschip alhier. Op eerstge- melden bodem wordt met dien datum geplaatst de off. van adm. 2do kl. C. V. Veldman. De machinisten der lste klasse J. Smit en W. F. Van der Waarden, eerstgenoemde werkzaam bij de conservatie op 's Rijks werf alhier, laatstgenoemde bij die te Amsterdam, zullen res- pcctivelijk worden geplaatst aan boord der bij de Directie der Marine alhier in dienst te stellen stoomkanonneerbooten Ever en Gier.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2