Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIE N. HEDEN AVOND VERPLAATSING! B. J. BAKKER, VERKOOP MANUFACTUREN AGENT en REIZIGER in SIGAREN ze op nieuw begon eieren te leggen. Heer haan kreeg blijkbaar medelijden met de verlaten kindertjes en heeft ze onder zijne hoede genomen. Men geniet nu het zeldzaam verschijnsel van een liaan met kuikens te zien wandelen, terwijl ze 's nachts ook zorgvuldig door hem gekoesterd worden. Seder eenige maanden heeft het Zwitsersch Departement vin Handel en Landhuishoudkunde een herbarium van 14 der beste grassen en 7 klaversoorten, tegen betaling van 5 francs, ter beschikking van Landbouw-Vereenigingen gesteld. De planten zijn gedroogd op karton in olievorin gehecht; inlichtingen van den grond zijn daarbij gevoegd, zoodat zulk een plantenboek veel doelmatiger is dan de beste naar de natuur genomen gekleurde afbeeldingen. Zoodanig herbarium zou zeker ook ten onzent, waar de Landbouw-Vereenigingen zich vermenigvuldigen, goede diensten bewijzen. Wel zijn ze hier en daar in ons land op scholen aanwezig, maar nog lang niet algemeen genoeg om voor den landbouwstand in 't algemeen ten nutte te komen. Buitenland. De Gemeenteraad van Brussel heeft, op voorstel van den heer Gadineau, besloten, den Koning der Nederlanden een rouwbeklag te doen toekomen. Wij wenschen, zeide de voorsteller, dat onze noordelijke broeders weten, dat wij in hunne droefheid deelen. Dépêches uit Rome maken melding van eene geweldige ontploffing der kruitmolens te Toskane, waarbij 30 personen gedood en 17 zwaar gewond werden. Het Fransche oefenings-eskader, dat naar Tanger geweest is en zich thans te Lissabon is gaan vertoonen, heeft in de Middellandsche Zee veelsoortige manoeuvres uitgevoerd, waaraan ook de torpedo's deelgenomen hebben. In den nacht van 7 op 8 Juni heeft aan de Algerische kust een spiegelgevecht plaats gehad, dat de uitmuntend heid der torpedo's in het licht gesteld heeft. Bij volle maan kon eene torpedoboot, die het eskader te gemoet kwam, eerst op 100U meters afstands bemerkt worden. De pantserschepen hebben een snelheid van 9 knoopen, de torpedo's van 18 knoopen, zoodat zij, elkafir tegemoet komend (een knoop is 1.850 meter) met een snelheid van 27 X 1,850 ineter, of bijna 50,000 meter in het uur elkaar naderen. In 1 minuut 2 seconden, nadat het schip hem bemerkt had, zou dus de torpedo zijn projectielen hebben kunnen werpen en het schip gepasseerd zijn; er zou dus geen kwestie van zijn, dat het groot of klein geschut van het pantserschip hem in die tusschenruimte had kunnen doen zinken. In den strijd tusschen de reuzen der zee en hunne dwergachtige bestrijders, schijnt de zege bijna zeker aan den kant der laatsten te zijn. De Fransche autoriteiten leiden daaruit af, dat het raadzaam zal zijn, niet het getal groote schepen te verminderen, maar wel het getal torpedo's tot in het oneindige te vermeerderen, om in geval van nood een zeemacht, die in aantal zoo ver alle andere over treft, als de Engelsche, gedeeltelijk onschadelijk te kunnen maken. VlsoliDerloliten. Gisteren was geen aanvoer van zeevisch. Heden morgen kwamen slechts een drietal schuiten binnen met weinig vangst door wind stilte. De prijs der visch was zeer hoog. Enkele vletten brachten wat rog, die 50 cents per stuk gold. BurgerltJlie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd: J. Van den Berg, visscherraan, en F. A. Snel. GetrouwdGeene. Bevallen: C. J. Van Willigen, geb. Kries, D. C. De Mnnck, geb. Blikkenhorst, Z. A. Krijnen, geb. Snip, Z. T. Dienaar, geb. Swaan, Z. OverledenGeene. Gemeente SCHAGEN, van 17 tot 23 Juni. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: Neeltje Schenk, geb Van Twuiver, D. Overleden: Wilhelmina Hooghuis, 2 jaren, wonende te Bar- singerhorn. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 s i Windrichting Barometer Thermometer mM. 1 C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. i d cn kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 22 12 nnw 8 k. 763.50 f 2.30 12.0 -5.1 0.87 Golvend 23 12 w. 1.4 761.76 f 0.56 14.7 -2.5 0.83 Slechtw. 24 8 n. 0.2 761.14 -0.06 12.9 - 2.5 0.86 Vlak. 24 12 w. 0.2 761.36 f 0.16 14.4 -2.9 0.78| Weeragesteldhnd: 22 Juni 12 u. Lichtbewolkt, winderig, koelweer. 23 Juni 12 u. Bewolkt, mooiweer. 24 Juni 8 u. Bewolkt, stil, mooiweer. 24 Juni 12 u. Helder, bewolkt, mooiweer. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 444 stapels kleine Kaas ii f 37.25, Middelb. it f per50kilogr. 1459 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.20, hoogste f 1.25 per kil. 220 RunderenMelkkoeien lagervette hoog in prijs 46 Paarden. (Gclde-Koeien prijsh.; handel matig. 234 vette Kalveren, f 0.70 a 0.90 per pond, vlug. 97 nuchtere f 8 a 20 per stuk, stug. 113 vette Varkens, f 0.42 a 0.50 per pond, vlug. 62 magere f 10 a 14 per stuk, stug. 207 Biggen, f 4 a 7.per stuk, vlug. 420 Schapen en Lammerenvette hooger in prijs, vlug Lammeren lager in prijs, stug. Kip-Eieren f 3.75 a 4.25, Eend-Eieren f 3.20 per 100. Marlituerioliten. TEXEL, 22 Juni. De marktprijzen waren als volgt: Schapen kaas 18£ a 23 c., Koeboter 70 a 75 c. per half kilogram. Kip- eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. De verzending bedroeg ruim 12,000 stuks. Hooi f 15 per 500 kilogram. Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. ALKMAAR, 23 Juni. Koe f a 230 vette Kalveren f 35 a 96, 16 nuchtere dito f 5 a 26, 153 Schapen f 26 a 34, 103 vette Varkens 40 a 50 c. per kilogram, 29 magere Varkens f 15 a 19. HOORN, 21 Juni. Op de weekmarkt waren de prijzen en aanvoeren als volgt: Tarwe f 8.75 a 9.75, Gerst f 6.a 6.50, Witte Erwten f 10 a 12, Groene f 14.75 a 15.Grauwe f 13 a 17, Bruine Boonen f 14.50 a 60.Mosterdzaad f 16 a 19, Karweizaad f 14.50, alles per hectoliter. 4 Paarden f 80 a 175, 7 Koeien f 200 a 250, 65 Schapen f 25 a 33, 35 Lammeren f 10 a 14, 8 Kalveren f 12 a 25, 17 Varkens f 12 a 17, 107 Biggen f 4 a 7, alles per stuk. 8250 Kip-eieren f 3.50 a 3.75 en 2100 Eend-eieren f 3.20 per 100 stuks. 1941 kop Boter f 0.55 a 0.67| per kop. 400 1». Aardappelen f 3 a 5 per hectoliter. Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapt. t/z P. Ten Bosch, den 17 Mei jl. van Suriname vertrokken, is den 24sten te Curacao aangekomen. Het voornemen bestond den 7 of 8 dezer vandaar de terugreis naar Nederland aan te nemen en op dien terugkeer te San Domingo en te Haïti de vlag te vertoonen. Aan boord was alles wel. Jl. Zondag zyn alhier op de gebruikelijko wijze in dienst gesteld 1. Zr. Ms. ramschip Buffel, opdcr commando van den kapt.- luit. ter zee J. Loots. De êtat-major bestaat voorts uit: luit. ter zee 1ste kl. H. L. C. Wolterbeek Muller, 1ste officier; luits. ter zee 2de kl. A. C. Van der Sande Lacoste en G. L. Goedhart adelborst 1ste kl. D. Birnie; ofl". van gez. 2de kl. G. Poolman, arts; en ofl'. van adm. 2de kl. J. J. Van Diemen; 2. rararaonitor 1ste kl. Draak, onder commando van den kapt.- luit. ter zee C. Ten Bosch. Dc état-major bestaat verder uitluit. ter zee 1ste kl. J. P. Wesselink, 1ste officier; luits. ter zee 2de kl. J. II. C'almeijer, H. E. Bunnik en W. T. De Booyoff. van gez. lste kl. dr. H. J. Van Rijn, arts; en off. van adm. 2de kl. J. Vasseur 3. stoomkanonneerbooten Ulfr en Njord, onder bevelen van de luits. ter zee lste kl. O. C. A. J. Moreau en A. Van Hengel. Ter vervanging van den kapitein ter zee T. C. Gobée, is als lid der commissie voor het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten 2de kl. bij het Koninklijk Instituut voor dc Marine alhier, benoemd de kapitein ter zee H. Dyserinck. Zaterdag jl. is alhier vertrokken naar Willemstad de 4de compagnie van het 4de regiment vesting-artillerie, en is alhier aangekomen uit Gorinchem de lste compagnie van opgemeld regiment, onder bevel van den kapitein jonkhr. A. L. P. Van de Spiegel. Zonder muziekuitvoeringen en zonder bal, had jl. Zondag avond in Musis Sacrum alhier de uitreiking plaats der bekroningen, toegekend aan inzenders van voorwerpen op dc onlangs gehouden Nijverheids-Tentoonstelling. Een vrij groot aantal belangstellenden was tegenwoordig, toen de Voorzitter der ltegelings-Commissie, de heer T. Mooy, de bijeenkomst met een toepasselijk woord opende. Spreker herinnerde daarbij aan de gebeurtenis van den vorigen dag 't overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje en deed uitkomen hoezeer door dat overlijden het Vorstelijk Stamhuis en heel het Vaderland in rouw en droefheid verkeeren. Hij deelde daarbij mede, dat, tengevolge van 's Prinsen dood, deze plechtigheid op de meest eenvoudige wijze zou geschieden. Vervolgens werd overgegaan tot het uit reiken der bekroningen. Zooals bekend is, had de Regelings- Commissie de ingezonden voorwerpen tot een 7tal afdeelingcn gebracht, en naar die indeeling was ook het ingezondene door speciale jury's beoordeeld. De bekroonden werden nu ook afdeelingsgewijze opgeroepen om de toegekende onderscheidingen te ontvangen, terwijl, op zijn verzoek, de taak des Voorzitters door verschillende der aanwezige autoriteiten achtereenvolgens werd overgenomen. Door den Voorzitter werden uitgereikt de bekroningen in afdceling A., voor voorwerpen uit hout, enz. vervaardigd, alsaan J. G. Melting, verguld zilveren medailleaan L. M. Zachariassen, T. Zwanenburg, J. Bierenbroodspot en G. Koppen, aan ieder eene zilveren medaille; aan P. Goes eene bronzen medaille; nan W. F. Berling, J. N. Klaverstcijn en T. J. Bruin diploma's van I zeer eervolle vermelding, en aan M. Mcerens Jr. en J. Steeman van eervolle vermelding. Bij afdceling B (Nuttige en fraaie vrouwelijke handwerken) i belastte de heer Burgemeester zich met de uitreiking van zilveren medailles aan de Rijks-Normaalschool, aan de Gemeenteschool No. 3, beide alhier en aan mej. M. C. Torré; en van eene bronzen medaille aan dc Herhalingschool alhier. In gepaste bewoordingen j bracht de Burgemeester dnarby o. a. hulde aan de groote verdiensten van mej. C. M. W. Walesoli, die Sts onderwijzeres in hand werken voor meisjes zoo uitnemende resultaten van haar onderwijs heeft verkregen. De heer G. E. Bron, Voorzitter van 't plaatselijk Nutsdepartc- i inent, reikte de bekroningen uit in afdceling C. (Teekenwerk) behaald. Bronzen medailles werden vereerd aan J. N. Klint en j A. J. Stikkel; diploma's van zeer eervolle vermelding aan mej. 1 E. F. J. Aberson en aan P. dc Beurs; en van eervolle ver melding aan J. J. Kannegieter, P. v. d. Staal, F. J. Ummels en J. de Waard. De lieer Bron spoorde in zijne toespraak de leerlingen der Teekenschool aan om zich met ijver aan 't teekenen te blijven wijden. De heeren Aberson, Vos en Brouwer, leden der Regelings- Coramissie, hielden achtereenvolgens toespraken bij de uitreiking der bekroningen in de afdeelingen D. E. en F., respectivelijk voor schilderwerk, metaalwerk en algeraeene zaken. Bronzen medailles werden uitgereikt aan H. Korff Az., aan P. Liphuizen, aan L. J. A. Bock en aan J. B. L. Simon; diploma's van zeer eervolle vermelding aan J. de Wijn, wed. Manheim, J. de Haan, J. Mulders en Romein (Roem) en Oudenhoven; en van eervolle vermelding aan H. A. Staderraann en P. Vnn Wijngaarden. Bij afdceling G (voorwerpen, ingezonden tot opluistering der Tentoonstelling) hernam de Voorzitter weder 't woord. Hij bracht daarbij hulde aan de hulp, door velen verleend, om door inzending vnn goederen de Tentoonstelling een goed aanzien te bezorgen. Terwijl hij de inzenders in 't algemeen en de bekroonden in 't bijzonder daarvoor dankte, richtte hij zich meer bepaald tot hen, die ook bij de vorige Tentoonstelling van Nijverheid alhier, en dus nu voor de tweede maal, hunne medewerking verleen den. Hij drukte den wensch uit, dat, mocht weder tot een Nijverheids-Tentoonstelling alhier worden besloten, 't door hen gegeven voorbeeld door zeer velen mocht worden nagevolgd. Vervolgens richtte spreker een warm woord van hulde tot den heer Lcich, er aan herinnerende hoe hij tal van jaren met dien heer had samengewerkt als er iets moest worden verricht in 't belang der gemeente, bij nationale feesten, enz. Spreker wenschte, dat de heer Lcich nog lang voor zijne hoogst nuttige betrekking moge blijven gespaard en zich steeds moge verheugen in de waar deering zijner groote verdiensten. Spreker reikte daarop uit eene zilveren medaille aan de Teekenschool alhier, directeur J.C. Leich diploma's van zeer eervolle vermelding aan S. Schellinger en T. C. Govers; en van eervolle vermelding aan mejuffrouw Daarn- houwcr, F. Huvers, A. Van Twisk, A. Visser, te Vlieland, D. II. v. d. Scheer, te Dokkura, en J. H. v. d. Velde, te Harlingen. Met een woord van dank aan allen, die iets hebben toegebracht tot het wélslagen dezer Tentoonstelling en met den wensch, dat de gemeente Helder tot in lengte van dagen moge bloeien, werd deze plechtigheid door den Voorzitter voor gesloten verklaard. Jl. Zaterdag avond gaf de Onderofficiers-Vereeniging voor Land- en Zeemacht „Vaderland en Oranje" eene buitengewone vergadering in het lokaal Tivoli. Deze bijeenkomst werd door een groot aantal leden met hunne dames bezocht. Opgevoerd werden twee stukken: „De Tulpenhandelen „De Loteling." Wanneer de kermis dit jaar op den bepaalden tijd plaats heeft, zullen de volgende gelegenheden tot ontspanning alhier worden geopend: Op het voorplein van Tivoli de Schouwburg van den heer A. Van Lier, by 't Centrum die van mej. de wed. Bakker, en op het Nieuwe Kerkplein die van den heer Nieuwenhuis. Verder op het Molenplein: C. Spriet, Théfitre des Nouveautés. Blanus en Cohen, Paardenspel. Henning en Smit, Café-Chantant. P. Koppen, Beignets. L. Delareulle, Jonge Raymund. P. Kooij, Jongeling zonder handen en voeten. Wed. Xhafflaire, Tramway. J. Huiskens, Vélocipède. K. Binner, Schietoefening. H. Van der Kam, Poffertjes. Wed. Van Rijken, idem. P. Boukamp, Wafelen. Twee Carousels. En eindelijk op het Wcstplein: A. Mullens, Cagliostro-Théatre. H. De Nies, Schietoefening. C. Rombach, Vélocipède. H. Meijer, Glasblazerij. Een Carousel en eenige kleine tentjes voor kermisvermaak. mkkmmwmmkkkkkm mmmav VIJF-EN-TWINTIGJARIGE ECHTVEREENIGING van iS «w H. J. VAN TWISK en 3^ M. VAN EIJK. s Helder, 26 Juni 1884. >o< >o° nmmwmrmmmmmmm Geboren KLAA S, zoon van J. K. Kaan Wieringerwaard, 23 Juni 1884. Af. Schenk. Bevallen van eene dochter: C. J. VAN WILLIGEN—KRIES. Helder, 21 Juni 1884. De ondergeteekenden betuigen, ook namens hunne kinderen en behuwdkinderen, hun hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunne geliefde dochter. P. J. DUINKER. J. DUINKER—GOEDKOOP. Velp, 23 Juni 1884. Een kiezer stelt voor, om tot lid van den Gemeenteraad te benoemen, in plaats van den Heer A. VOS Rz., den Heer: W. BAK.K.BR Hz., Chef van de firma Bakker en Kei.ler, Fabrikanten alhier. Voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, die binnen kort zal gehouden worden, wordt aanbevolen de Heer: T. MOOY. Eeitige kiezers. Als lid voor den Gemeenteraad wordt door eenige kiezers aanbevolen de Heer: Mr. J. W. LASOIVDER, Advocaat-Procureur en Leeraar te Helder. IIERF.fV VYOA li wordt de zoo gunstig bekende Tabak-, Snuif- en Sigarenhandel, aan den Kanaalweg I, N°. 88, verplaatst naar I, 3XT°- 83, alwaar Woensdag 25 Juni wordt verkocht, en verder de opening van den Winkel plaats heeft a. n. ZATERDAG ilrii is JlT XI. Zie verder de advertentie in het volgende nummer dezer Courant. Grossier in Tabak en Sigaren. Notarissen BATTINGA RAVEN eil VAN Ï00RN, zullen op DIXSDAG 22 Jl'l.i aanstaande, des voor middags elf uur, in liet Koffiehuis van den Heer D. LONT, te Hypolitushoef op Wieringen, opentoaar verKoopen >l/rT a. Eene BOUWMANSWONING met K0ESTALLING» verdere GETI MM ER- t - f TEN, en ERF, zoomede onderscheidene perceelen uitmuntend "\P^rG'Xm en Bouw land, alles staande en gelegen te Hypolitushoef op Wieringen, te zamen groot 22 hectaren 82 aren 95 centi aren, kadaster Sectie A, N°. 455, Sectie C, Nos. 129,130, 131, 137, 141, 154, 636, 638, 650, 671, 761, 783 tot en met 786, 801 tot en met 805, 812, 848, 885, 886, 889, 896, 933, 1011, 1135, 1137, 1137a. 1321, 1478, 1489, 1960, 1967, 2095, 2096, 2097, 2108, 2118, 2191, 2192, 2287, 2288, 2489, 2632, 2711, 2712, 2719, 2722, 2725, en Sectie D, N°. 940. In perceelen en in massa en breeder omschreven bij aangeplakte biljetten. Behoorende tot de nalatenschap van Mej.de Wed. ASJES geb. T IJ S E N. Nadere informatien zijn te bekomen ten kantore van genoemde Notarissen. te TEXEL: 1. Op WOENSDAG 35 JUNI, in het logement „DE VERGULDE KIKKERTaan Den Bury. 2. Op DONDERDAG 36 JUNI, in het logement van J. BUIS, te De Cockedorp. 3. Op VRIJDAG 37 JUNI, in het logement „DEZEVEN PROVINCIËNte Oude Schildtelkens des morgens te 10 uren. B. J. BAKLK.ER, KANAAL WEG, 1 N° 88, voor den Heer J. VAN 'T OEVER Bz, Sigarenfabrikant. te Kampen, is met zijne IIOXSTERS ten allen tijde te ontbieden. Bovengenoemde fabriek wordt ten zeerste aanbevolen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3