voorbeeld te volgen en daartoe bewijs van adhaesie te geven. Wij zullen nu moeten afwachten of liet vroeger mislukte denkbeeld thans beter opgang maakt, wat ik voor de daarbij betrokken winkeliers en hunne onderhoorigen hartelijk wensch; maar ik vrees met groote vreeze, dat de schade, door het opbreken der straten veroorzaakt, menigen winkelier zal nopen om die vervroegde sluiting nog maar een poosje uit te stellen. Ondertusschen blijft men in de stedelijke bureaux van Publieke Werken rustig voortarbeiden aan alles wat tot verbetering en verfraaiing dezer groote en goede stad kan strekken. De bewoners van den Haarlemmerdijk en de Warmoesstraat hebben alvast aanzegging gekregen, dat na afloop van de aanstaande Landbouw-Tentoonstelling een aanvang zal worden gemaakt met het leggen van trottoirs voor hunne huizen. Ook d&ar dus een straatrevolutie in aantocht! Aan de dempers van Nieuwczijds-Voorburgwal is thans een premie uitgeloofd voor iedere week vervroegde oplevering, wat nu waarschijnlijk in den slakkengang van dit werk wel wat meer spoed zal brengenen de prijsvraag voor een Beursgebouw is thans definitief uitgeschreven, met uitnoodiging aan alle binnen- en buitenlandsche bouw kundigen om mede te dingen. De plannen moeten vóór 1 November dezes jaars zijn ingeleverd, zoodat de ont werpers een tijd van vier maanden gelaten wordt, wat zeker voor een arbeid van dien aard niet te ruim genomen is. Ook heeft het de aandacht getrokken, dat slechts drie Nederlandsche tegenover vijf buitenlandsche architecten zitting hebben in de jury van beoordeeling. Doch dit is het merkwaardige van alle jury's, dat ze altijd om het een of ander de aandacht trekken; laat ons dus ten slotte dankbaar zijn, dat na al het Beursgeharrewar de prijsvraag eindelijk voor goed de wereld in is. Amstelaar. Rlnnenlan cl Met zekerheid, zegt het Vaderland, kunnen wij melden, dat omtrent den begrafenisdag van den Prins van Oranje nog niets is beslist. Te Greuth aangekomen, zal Z. M. de Koning na overleg met de geneesheeren, eerst bepalen wanneer hij naar Nederland terugkeert en daarvan zal de ter-aarde-bestelling afhankelijk zijn. Men acht het waarschijnlijk dat de begrafenis niet vóór half Juli, zal plaats hebben. De Tweede Kamer heeft Donderdag met 47 tegen 35 stemmen verworpen art. 1 der klassenbelasting. De verdere behandeling werd daarop geschorst. Het ontwerp zal nu met 's Konings machtiging worden teruggenomen en ver moedelijk zal de minister van Financiën aftreden. Gisteren is met 39 tegen 25 stemmen aangenomen de suppletoire begrooting van Marine, na verwerping echter met 42 tegen 20 stemmen van een post van f75,000 voor den bouw van een kap op 's Rijks werf te Amsterdam. Met 37 tegen 27 stemmen werden aangenomen de posten voor den bouw van een zeilkorvet ter opleiding van het kader der Marine. Bij het openen van de vergadering van den Gemeente raad te Alkmaar op jl. Woensdag herdacht de voorzitter in gevoelvolle woorden het verlies, dat ons land leed door het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje. Van wege de gemeente zal op voorstel van den burgemeester Z. M. den Koning een brief van rouwbeklag aangeboden worden. Te Wieringerwaard is jl. Donderdag door het gerecht uit Alkmaar een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van een meisje, 't Vermoeden scheen te bestaan, dat de vader zijn dochtertje en eenig kind, van 7 a 8 jaar, verdronken zou hebben. De uitslag van 't onderzoek is nog niet bekend. Het O. M. bij het Gerechtshof te Arnhem deed in de jl. Donderdag morgen gehouden zitting zijn eisch tegen Gradus Arends, beschuldigd van moord, poging tot moord en diefstal bij nacht met binnenbraak, een en ander ge pleegd in den vroegen morgen van Zondag 11 Nov. 1883, op het boerenerf van Gebroeders Grooteboer, te Tijenaar, gem. Raalte. De eisch strekt tot veroordeeling van be schuldigde tot levenslange tuchthuisstraf. De feiten, meegedeeld in de akte van beschuldiging, waarvan een uittreksel in het vorig nummer voorkomt, worden door de getuigen geheel en al bevestigd. Alleen is Ulkeman niet volkomen zeker, dat hij in den persoon, die Wienen in zijn vlucht heeft achtervolgd met den revolver in de uitgestrekte hand, Arends heeft erkend, daar hij door die schoten, „erg beduusd" was. Hij meent het wel, maar wil er niet op staan. De verklaringen van dezen getuige (Ulkeman) bewijzen overigens, dat hij niet spoedig van „beduusdheid" heeft te lijden met groote „Waarom?" vroeg zij driftig en bijna barsch. „Ja, genadige freule, waarom anders, dan om die dwaze ge schiedenis met Gottlieb! Gij weet wel, hoe zijn moeder is; naar huis is Maria zoo onverwachts niet durven gaan. Daar zijn mon den genoeg, die eten moetennu heeft hij zijn liefste wel bij zijn jnoeder gebracht, maar die heeft gezegd dat hij niet met een meid bij haar moest komen, die de genadige freule had weggejaagd zoolang zij leefde, behoefde hij er niet aan te denken, het meisje te trouwen; gij weet wel, genadige freule, de oude zweert bij de familie hier. En dat heeft het dwaze ding zich zoo aangetrokken, dat zy in het water is gesprongen. Anne Marie zag zwijgend voor zichhaar lichaam beefde alsof zij de koorts had. „Hemel, gij zijt ziek!" riep de oude vrouw. //Neen, neen," ontkende het meisje, „ik ben niet ziekmaar ga heen, ga, ik ben moede ik wil slapen." Juffrouw Brockelmann ging en zocht hoofdschuddend haar kamer op. „O, myn God!" mompelde zij, „ik had gedacht dat het haar zou spijten van het arme meisje, maar jawel Zij zuchtte en sloot de deur achter zich. Tegen den morgen echter schrikte zij plotseling uit den slaap op, zoo hard luidde de schel in haar kamertje. „Heere God! Anne Marie!" riep zij uit, „zij zal ziek zijn." In haar hart noemde de oude vrouw haar jonge meesteres nog altijd by haar kindernaam. Haastig trok zij een paar kleeding- stukken aan en ijlde door den konden, door de morgenschemering verlichten gang. Anne Marie .zat overeind in haar bedop de tafel naast haar brandde een licht, dat een bcschreid gelaat bescheen. De oude vrouw had duidelijk gezien, dat het meisje geweend had, hoewel zij annstonds de kaars uitdoofde. „Brockelmann" riep zy haar te gemoct, maar het was niet zooals vroeger, op den ouden bevelenden toon, en zij aarzelde ook nu weder, „zend, zoodra het dag is, om Gottlieb s moeder, ik wil met haar over het meisje spreken. En nu, ga," ging zij voort, toen de oude vrouw iets wilde zeggen, „ik ben heden zoo moede." Wordt vervolgd.) kalmte legt hij getuigenis af van de bijzonderheden die hij heeft waargenomen, toen zijn leven aan een draad hing en toen hij, om het te redden, had besloten zich dood te houden. Zelfs bij al de ijselijkheden, die de Advocaat-Generaal in zijn requistoir opsomde en die onder het auditorium schrik en ontsteltenis teweegbrachten, luistert hij kalm en zonder dat men kan opmerken, dat de lof, die hem door den president en door het Openbaar Ministerie wordt toegebracht, veel indruk op hem maakt. Alleen als de Advocaat-Generaal melding maakt van dc proef der moordenaars, die hem een lucifer onder den neus hielden om te zien of hij wel dood was, is hij ontroerd?.... neen, er speelt een glimlach van voldoening om zijne lippen, dat hij die kerels zoo mooi heeft beet gehad. Onaandoenlijk, maar vastbe raden en zelfs scherpzinnig ziet deze boerenjongen uit den Overijselschen achterhoek eruit en hij is ook blijkbaar een flinke borst, wiens buitengewone harde echcdelbeendcren, die hem het leven hebben gered en die de bewondering der dokters opwekken, in eenig verband schijnen te staan met zijne zeldzame geestkracht. De collecte op het onlangs te Boekenrode gehouden Zendingsfeest heeft opgebracht de som van circa f 1150. Het kunstminnend Amsterdam, zegt het Hld., mag geluk worden gewensebt met het besluit, gisteren door aandeelhouders in den Parkschouwburg genomen. De schouwburg is verpacht aan eene vennootschap tot exploitatie, waaraan tevens de concessie voor de Haagsche opera is overgedragen. Directeur van deze vennootschap is de heer Antoine Voitus van Hamme, die tegelijkertijd als directeur van den Parkschouwburg optreedt, een en ander ingaande 1 Augustus e. k. Bij vonnis van de Arrondissements-rechtbank te Middelburg is de heer G., directeur van de Duinwater leiding-Maatschappij te Vlissingen, die vóór eenige weken een in zijn huis werkzaam zijnd metselaar een pak slagen met eene tuinhark toediende, zoodat de man gedurende vele dagen ongeschikt was om te werken, gestraft met eene boete van vijftig gulden. Naar men verneemt, heeft de mishandelde werkman nu een eisch tot schadeloosstelling tegen den directeur der Duinwaterleiding-Maatschappij ingesteld. Een in zekeren zin kluchtig spoorweg-incident had jl. Woensdag avond te Scharwoude plaats. De trein, die te 9 u. 20 min. vandaar vertrokken was, kwam zonder personenwagens aan, maar vergezeld door den stationchef van Oosthuizen. Wat was er gebeurd? Te Oosthuizen moest een goederenwagen uit den trein genomen worden en daartoe werd de locomotief van den trein afgehaakt. De chef gaf het sein om eenigszins vooruit te gaan naai den wissel, maar de machinist meende, dat het sein tot vertrek gegeven was en spoorde naar Avenhorn, waar hij zijne dwaling bemerkte. In allerijl keerde men terug om de wagens op te halen. De reizigers kwamen allen slechts wat later thuis. Ben torief vilt Petten. Petten, 25 Juni 1884. Mijnheer Het is de gewoonte, in uw blad zoo van tijd tot tijd brieven te plaatsen uit de hoofdstad, die, ik moet het bekennen, ook hier ten platten lande met genoegen gelezen worden. Meermalen heb ik zoo 's Zondags morgens bij mijzelven gezegd„jongenzco'n brief zou ik ook wel eens willen schrijven." Dat het er al niet reeds lang van gekomen is, zit hem hierin, dat er uit Petten nu juist niet zóóveel belangrijks is te vertellen, als wel uit Amsterdam. Dien Amstelaar ontbreekt het natuurlijk nooit aan stof; zijn het de beursplannen niet, dan zyn er allicht straatjongens of groote honden, die hem de woorden in de pen geven maar wat voor belangrijks zou nu hier uit zoo'n nietig plaatsje gemeld kunnen worden? Wat wij hier in ons afgelegen hoekje weten, dat weten uwe lezers in de stad natuurlijk honderdmaal beter; die toch zijn in kennis, in beschaving, in verlichting ons, arme strandbewoners, verre vooruit; instellingen, waarvan men ten platten lande hoegenaamd geen begrip heeft, hebben bij u natuurlijk reeds sinds jaren bestaanneen, zeer verre moeten wij hier wel achterstaan bij de inwoners uwer gemeente, en onzinnig was de meening, dat uit Petten iets in uw blad zou kunnen worden geschreven, dat voor uwe lezers van eenig belang is. Ja, groot zijn de voorrechten, die gij, stedelingen, boven ons geniet. Daar hadt ge nu laatst uwe Tentoonstelling van Nijver heid. Eenige hoeren, die hart hebben voor den bloei van hunne woonplaats, spannen zich er voor, ontzien tijd noch moeite: vele nijvere ingezetenen, het groote nut van dit streven erkennende, doen hun uiterste best, en ziet, in minder dan geen tijd is er een expositie opgetuigd, die, zooals ik uit uwe courant vernomen heb, uitmuntend is geslaagd. Kom daar nu eens om in Petten 't Is toch geen wonder, dat men in de stad ons zoo in alles ver vooruitstrceftzelfs dat middel, om de plaats nog meer in bloei te doen toenemen, kan bij ons niet eens worden beproefd. Ja, in dc stad, diiar moet men wezen, om de ware beschaving en verlichting te leeren kennenop het platte land weet men daarvan niets af. Zoo dacht ik tot heden morgen, en zoo zou ik zeker nog denken, was mij van morgen uwe courant niet in handen gekomen. Ik nam het blad op, met het vooruitzicht, alwéér versterkt te worden in mijne overtuiging, dat het platte land alles kan leeren van de staf, en de stad niets van het platte land, toen ik eenige advcrtentiön las met betrekking tot de keuze van een lid voor uwen Gemeenteraad. Daar stonden vlak onder elkander drie aanbevelingen van drie verschillende candidaten, en alle drie zonder eenige onderteekening. „Wat moet dat nu voor een ver kiezing worden?" dacht ik. Vroeger heb ik op een ander dorp wel eens vergaderingen bijgewoond van een Zangvereeniging; en als daar een lid van het bestuur moest worden benoemd, dan had bij de eerste stemming bijna ieder lid één stem op zich vereen'ujd (las de secretaris); het liep dan ook nooit zonder herstemmingen af. Nu, dat men bij zoo'n Zangvereeniging soms uit pure liefhebberij een halven avond in 't honderd ging zitten stemmen, dat kon er nog mee door; maar als er voor den Gemeenteraad moest worden gestemd, dan ging dat veel ernstiger. Ziet ge, op dat boerendorp was men ten minste in beschaving en verlichting zóóver gevorderd, dat men van de uitoefening van een der voornaamste burgerplichten geen vastenavondgrap maakte. Men had daar een behoorlijk georganiseerde kiesvereeniging, die haar candidaat stelde en dien met redenen omkleed in een fatsoenlijk onderteekende advertentie aanbeval. Ieder kende de beginselen van die Kiesvereeniging: dus ieder wist, welk beginsel hij voorstond, door haar candidaat te stemmen. Zulk een nuttige instelling nu schijnt bij u geheel en al te ontbreken. Waarlijk, ik ke k er gek van op, toen ik dat bespeurde. Een stad van zooveel duizenden inwoners, waar in den Gemeenteraad zulke gewichtige zaken moeten worden behandeld, zaken, waarvan het geheelc bestaan der gemeente kan afhangen, een stad die tentoonstellingen houdt van nijverheid, is nog niet eens een Kiesvereeniging rijk Het is geen verblijdend verschijnsel, ten minste niet voor uwe gemeente; maar het gaf mij toch den moed, óók eens een brief in uwe courant te schrijvenomdat ik er uit zag, dat toch soms de steden wel eens wat van het platte land kunnen leeren, al was het alleen maar een beetje ernst bij de verkiezing van Rogeeringsleden. En dan zijn die kiezers bij u, kiezers in een stad, die ons toch in ontwikkeling zooverre vooruit moeten wezen, zijn die dan zoo argeloos, dat ze zich door zulke ongeteekende aanbe velingen, of door de vermelding van eenige" of „vele'/ kiezers laten verschalken? Ik heb al zitten kijken, of er niet eens twee aanbevelingen van verschillende candidaten kwamen, beide onder teekend door „alle kiezers," dan zou 't werkelijk een kluchtig geval worden. Maar, nu in ernst: willen uwe lezers, hoewel inwoners van een stad, een goeden raad aannemen van een eenvoudig dorpeling? Laten zij dan zoo spoedig mogelijk een Kiesvereeniging oprichten en is dat soms vóór deze verkiezing niet meer mogelijk, laten dan die kiezers, die zich als leiders opwerpen, hunne aanbevelingen van candidaten behoorlijk onderteekenendan weet een ieder, waaraan hij zich te houden heeft. Men vindt mij misschien wel wat aanmatigend, omdat ik het waag, hier uit Petten raadgevingen te zenden aan de zooveel meer verlichte inwoners van den Helder en het Nieuwediepmaar werkelijk, op het punt van verkiezingen staat gij achter bij het kleinste dorp in ons vaderland. Mocht deze brief plaatsing waardig gekeurd worden, wellicht dat hij dan later nog gevolgd werd door andere maar stellig niet, zooals die uit de hoofdstad, elke week één gewichtig nieuws valt hier niet voor; wil ik wat schrijven, dan moeten de toestanden in uwe gemeente mij stof leveren, want van beursplannen, straat jongens en groote honden hebben wij hier in Petten geen last. Hond*boescher. Waarvoor we ons zeer aanbevolen houden. Red. Buitenland. Het weekblad le Christianisme au XlXe Siècle schrijft naar aanleiding van het overlijden van Z. K. H. Prins Alexander het volgende: „Nederland is voor onze vaderen een toevluchtsoord geweest en dit onophoudelijk door de watervloeden be dreigde hoekje gronds is voor hot behoud der vrijheid van ziel en geest meer waard geweest dan Keizerrijken.... Ook kunnen wij niet vergeten, dat er sedert jaren geene onzer godsdienstige Vereenigingen, geen onzer instellingen van weldadigheid in Nederland anders dan de hartelijkste, edelmoedigste ondersteuning gegeven heeft. De laatste Prins van Oranje bewaarde in zijn hart de heugenis van dit verleden, en omdat het hem heugde, heeft hij van den aanvang af een der mildste inschrijvers willen zijn voor het gedenkteeken van Coligny. Zijn dood dompelt eene natie in rouw en kan het zonder officiëele voorschriften stellen; in het geringste hutje van Gelderland en Friesland, op het Zeeuwsche visschersbootje en in de afgelegen Indische koloniën zal menig oog vochtig worden bij de gedachte, dat de oude leus van „Oranje bovenmisschien eerlang niet meer zal zijn dan eene herinnering. Dit getrouwe volk is aan zijn verleden gehecht gebleven. Het de be tuiging toezendende van onze eerbiedige symphatie, zouden wij het tevens de verzekering willen geven, dat wij behooren tot hen, die niet ligt vergeten." De eerste schrik, ontstaan door de verschijning der cholera te Toulon en die een algemeenen uittocht der bevolking ten gevolge sclieen te zullen hebben, begint te bedaren en de gemoederen komen eenigszins tot rust, nu het blijkt, dat het aantal gevallen niet in die mate blijft toenemen als verleden week het geval was. De als ge volmachtigde van het Fransche Ministerie uit Parijs naar Toulon vertrokken dr. Brouardel rapporteert, dat de ziekte slechts een sporadisch karakter heeft. Circa 10,000 menschen hebben Toulon verlaten. Volgens de laatste berichten was de ziekte niet cholera, maar ernstige diarrhee. Philomena de Staelen, een 20jarige dienstmeid, was te Antwerpen uit haar dienst vertrokken. Jl. Zaterdag kwam' zij hare zuster vragen om Zondags samen naar Antwerpen te gaan, ten einde hare kleeren af te halen. „Gij moet geen geld meenemen," zeide zij tot hare zuster, „want ik heb nog 13 francs." Dit werd gehoord door zekeren Ulegetns, een leeglooper te Kruibeke waar het juist kermis was die dadelijk vooruitliep en het meisje afwachtte op een wegje, en daar hij het meisje goed kende, spraken zij weldra vertrouwelijk met elkander, doch opeens haalde hij een mes uit den zak en sneed haar de twee keelslagaderen door, nam de 13 francs 13 centimes uit haren zak en liet haar liggen. Zij uitte geen enkelen schreeuw. De vastberadenheid der gendarmen heeft den dader voor een gruwelijken marteldood behoed. Duizenden dorpe lingen staken de gebalde vuist omhoog in Kruibeke, Basel» Rupelmonde, Steendorp, Temsche en op den doortocht gelegen dorpen. De schuldige bekende dat hij de misdaad gepleegd had, om voor de 13 francs kermis te kunnen vieren! Te Loban werd onlangs een kind door zijne 87jarige over-overgrootmoeder ten doop gehouden. Deze was voor de plechtigheid van Bautsen naar Loban overgekomen. Behalve deze o ver-overgrootmoeder waren nog een over grootmoeder, twee overgrootvaders, twee grootmoeders, een grootvader en de ouders van het kind bij den doop tegenwoordig. In Amerika is men tegenwoordig aan het bouwen van den hoogsten spoorweg. Het is die van Pike's Peak in Colorado, V. S. Hij zal 2000 voet hooger liggen dan de Lima, Oroyalijn in Peru. Op dit oogenblik legt men de sporen op een punt, dat twaalfduizend voet boven de zee ligt. (De Montblanc meet 14,600 voet). De dertig mijlen, die hij lang is, zijn eene opeenvolging van de meest ingewikkelde bochten, waarin geen recht eind voor komt, dat langer is dan 300 voet. Er zijn tal van bochten in, van 500 tot 1000 voet, waarin de straal der kromming bij elk stuk spoor wisselt. Alle paarden kunnen zwemmen, zooals men weet, maar zeker weinige zooals het zwempaard, waarvan een Engelsch blad melding maakt. Dit paard, het eigendom van een landbezitter te Baltimore, gaat te water wanneer het maar kan, en legt met groot gemak, al zwemmende, afstanden van 11 mijlen heen en terug af. Eens zwom het twee mijien ver, keerde, toen het daar door zijn meester, die in eene boot roeide, ingehaald was, met dezen om, zwom naar een 12 mijlen verwijderd punt, wachtte daar zijn meester, en zwom vervolgens verder, in 't geheel 19 mijl, zonder één oogenblik het water te verlaten. Het paard werd indertijd gekocht op een eiland bij de kust, waar het gebruikt werd, om menschen van en naar het vasteland te brengen. Benoemingen, enz. Tot burgemeester der gemeente Winkel is benoemd de heer H. Rezelman, secretaris dier gemeente. Benoemd tot heemraad van den polder Wieringerwaard de heer J. Geel. De luit. ter zee 2de kl. II. J. Ferguson, dienende bij het eskader in Oost-Indiö, wordt op zijn verzoek, met den 30 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2