Yan der Ploeg's Brandkasten, fan der Ploeg's JMspiton, DUINGRONDEN voordeelige Voorwaarden STARKS PUBLIEKE VERPACHTING BERICHT uitKoster's kleinen winkel te Schagen. Kosters Kleine Winkel te Scbagen. IVIen lette op de van dienstneming voor het leger in Nederlandsch-Indië, omschreven in gedrukte mededeelingen, die gratis verkrijgbaar zijn bij het depa rtement van koloniën te 's Graven- hage en voorts bij alle burgemeesters. W. JAGER CERLINCS, J. E. DE JONGH, van op het eiland VUOland. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Texel zal, op MAARDAG den 98 JULI 1884, des middags te 12 uren, in het Logement DE LINDEBOOMaan Den Burg op Texel, overgaan tot de openbare verpachting van de duingronden, waarin uitgestrekte valleien zijn gelegen, benevens het begroeide en op vele plaatsen zeer vruchtbare zeestrand van het eiland Vlieland, voor het loopende seizoen, eindigende 31 December 1884, in drie perceelen, waarvan de grenzen op het terrein door witte palen zijn aangegeven. De algemeene en bijzondere voorwaarden, benevens de perceelsbeschrijving, liggen ter lezing ten Raadhuize der gemeenten Vlieland en Terschelling en ten kantore van genoemden Ontvanger, bij wien tevens de kaarten ter inzage liggen. De Ontvanger, OFFERHAÜS. zijn meer dan 40 jaren gunstig bekend. Hunne soliditeit is meermalen gebleken zoowel bij opzettelijke vuurproef als toevallige brand. Voor particulieren worden de brandkasten in mahonie- of nolenboom-penantkastjes of secretaires zeer aanbevolen, doordien hunnen vorm volstrekt geene brandkast verraadt. Prijscouranten en attesten worden gaarne franco gezonden. Brandvrije kistjes a 25, 35, 45, 55. J. VAN DER PLOEG, Grouw bij Leeuwarden. Mede verkrijgbaar bij den Heer J. H. WESTENBURGER, te Hoorn. Tijdelijke PRIJSVERLAGING, zoolang de voorraad strekt Buckeye's gunstig bekende GR AS-MA AI- MACHINES, compleet met 2 messen, enz. 190. Lebut's HOOISCHUDDERS, verkrijgbaar ad H 100. Ransome's HOOIHARKEN met zitting 115. Amerikaansche Idem M u 100. Bobv's HOOISCHUDDERS145.— Levering 2 dagen na bestelling. Voorradig 2 soliede ijzeren HOOIHARKEN met zitting95. Leidsche HOOIHARKEN per bos en per stuk. Stalen 2- en 3tands HOOIVORKEN. Puike MACHINE-OLIE 50 cents per liter (per 10 liter bus vrij). Depot van STEKELDRAAD, onmisbaar langs bouwland, enz., p. m. 5 cents per meter. Gegoten ijzeren VARKENSBAKKEN, ZEISEN, ZEIS- BOOMEN, enz. enz. Alle prijzen flink concurreerend. Vervoeg u spoedig bij J. J. KÜIJPER, te Oosterend op Texel. Altijd nog ruim gesorteerd in Duitsehe en Amerikaansche Graszcisen, die op proef worden verkocht en geleverd. Op nieuw ontvangen eene ruime sorteering Zichten eerste kwaliteit, ook Strijker», 8teenen, Zijiislioouic» en Zlelitgrcprn, Hooi- en Graanharken en Vorken, Sikkel» of Snikken, Haarlui mors en Aambeelden, Machlnc-olic en Kantje», Amerik. Kuokuiacliine» (die nooit walmen en zonder brandgevaar zijn), Emmers, Melkseliotels, Graven en IKallastsclioppcn, Mest vorken, Boeren-, Bouw- en Keukengereedschappen, alsmede eerste soort Kaasstremsel en Kleursel (Kerbet), Thermometers en Maatglazen. NB. Eerste kwaliteit BUSU.rU.lt (Crêpée N'. i) en Hage 1. van de nieuwste constructie, worden om hare soliditeit en billijken prijs zeer aanbevolen. Tot volkomene. tevredenheid, zijn door mij o. a. in Noordholland Brandspuiten geleverd aan de gemeenten Hoogkarspel, Hoogwoud, Sijbekarsp-d, Oosthuizen, Bovenkarspel en na gehouden wedstrijd op 25 Maarl jl. te Zaandam, enz. Zuig- en Persslangen, Brandemmers, enz. Attesten van geleverde spuiten. Prijscouranten en monsters van supra kwaliteit Brandspuitslangen verzendt franco de fabrikant J. VAN DER PLOEG, Grouw bij Leeuwarden. Firma J. H. ENSCHEDÉ, WIJNHANDELAAR. H A ARLE M. Vertegenwoordiger voor HELDER, NIEUWEDIEP Ambtenaar ter Secretarie, Langcstraat, 129. en omstreken: Tand poeder Tandpasta en Mondwater verkrijgbaar bij P. v. WIJNGAARDEN en W. VERHOEVE BRUINVIS. Uit Den Haag meldt men naar aanleiding van een bezoek aan het Paleis van wijlen Prins Alexander o. a. aan de Amsterdammer: Een eigenlijke rouwkamer is niet ingericht. Uit 's Prinsen eetzaal, een tuinkamer, heeft men eenvoudig al de meubelen verwijderd, in de hoeken eenige planten en in het midden de kist geplaatst. Men heeft den eenvoud tot het uitterste gedreven, zelfs de wanden zijn niet met rouwfloers bekleed. Alleen over de kist, welke op eene kleine verhevenheid is geplaatst, is een zwart met zilver afgezet kleed geworpen, dat bijna geheel bedekt is met kransen. Dagelijks worden nieuwe kransen gezonden en de verwelkte verwijderd. Ik vond er van Prinses Hendrik, van de Groothertogin van Saksen-Weimar, van Prins Roland Bonaparte, van de vijf loges te Amsterdam, van 's Prinsen academie-vrienden en van de adelborsten. Inzonderheid trok de aandacht een koninklijke kroon, geheel van witte bloemen, gezonden door mevr. Baum. Aan het voeteinde is een eereplaats ingeruimd aan een wit satijnen, met zilveren sterren bezaaid kussen, waarop een ijzeren grafkrans rust, een meesterstuk van smeedkunst, jl. Zondag daar nedergelegd door den kunstsmid L. Wuijls, uit Antwerpen, als een hulde aan het Huis van Oranje, waaraan ook Zuid-Nederland zooveel verplicht is. Wat mij, toen ik een blik op het lijk wierp, bijzonder opviel, was, dat de gelaatstrekken zulk een sprekende ge lijkenis vertoonden met de portretten van Prins Willem den Zwijger. Prins Alexander ligt kalm, geheel in het wit, met eenigszins afgeknipten baard. Wanneer men hem een breeden, geplooiden kraag om den hals legde zou de illusie volkomen zijn. Hij, waarschijnlijk de laatste mannelijke afstammeling van zijn geslacht, zou dan het evenbeeld wezen van zijn grooten voorzaat! Het lijk is, zooals gewoonlijk, besloten in drie kisten: een looden, een eikenhouten en een mahoniehouten. De laatste heeft een lengte van 2 m. 30 bij een hoogte van 0 m. 825. Zij heeft een breedte aan bet hoofdeinde van 0 m. 98 en aan bet voeteinde van 0 m. 69. Op het deksel is een zilveren plaat aangebracht, waarop 's Prinsen namen de plaats en de datum van zijn geboorte en overlijden zijn gegraveerd, terwijl zij rust op 8 verzilverde leeuwenklauwen en versierd is met een gelijk aantal verzilverde hengsels en 12 verzilverde ronde knoppen. Aan die knoppen is nog een geschiedenis verbonden. In vroeger tijden vertoonden zij doodshoofden. Zoo was dit nog het geval bij de kist, welke bestemd was voor het stoffelijk overschot van de Koninginmoeder, de weduwe van Koning Willem II. Prins Hendrik wilde toen even wel die doodshoofden verwijderd hebben en het was op zijn last, dat zij vervangen werden door eenvoudige ronde knoppen, Sedert dien tijd is dit zoo gebleven, en bij alle gelegenheden zijn eenvoudige ronde knoppen gebruikt. Ik zeide, dat in het Paleis op den Kneuterdijk geen rouwkamer was ingericht, maar dat men zich bepaald heeft tot het leegdragen van het vertrek. De kleine meubels zijn neergezet in de vestibule, die daardoor het zonderling aanzien verkrijgt, alsof er ver huisd wordt; ook wel eenigsins van een magazijn van Chineescbe en Japansclie voorwerpen; want het zijn hoofd zakelijk dergelijke meubeltjes, welke daar uit den weg zijn gezet. De dagen, waarop het Vorstelijk lijk te zien was, zijn reeds lang voorbij; het was alleen te danken aan de beleefd heid des heeren Hojel, dat het mij vergund was, een blik te werpen in de zaal, waar het stoffelijk overblijfsel rust van hem, dien wij vier jaar lang beschouwden als onzen toekoinstigen Koning. In de dagen, waarin het publiek werd toegelaten, was alles stellig anders. Dat waren me eerst dagen voor de Haagsche straatjongens Het lijk was te bezichtigen tusschen 2 en 4 uur; een aantal jongens vatten echter reeds om 12 uur post. Men moest zich plaatsen twee aan twee en werd slechts bij tien tegelijk binnen gelaten. Een twintigtal politie-agenten bewaarden de orde, d. w. z., zorgden, dat ieder aankomende zich a la file plaatste. Menig een nu, die, om 2 of 3 uur komende, het alles behalve plezierig vond, om geheel achteraan geplaatst te worden, kocht van den een of anderen jongen een plaatsje vooraan. De prijzen varieerden van twee tot vijf gulden. Er zijn zelfs voorbeelden, dat tien gulden betaald is door een laat komer, voor een plaats, die juist aan de beurt was. En nu zegge men nog, dat in Den Haag geen handelsgeest bestaat, of dat de Hollandsche handelsgeest is uitgedoofd. In het Tijdschrift der Ned. Maatschappij ter bevor dering van nijverheid wordt het volgende medegedeeld: De heer Serpin te Clichy (Seine) heeft eene meststof in den handel gebracht, die bewezen heeft te voldoen aan het doel waarmee zij gebruikt wordt, namelijk het dooden van de insecten. Niet alleen is deze meststof zeer vruchtbaar makend, maar zij dood insecten, kleine diertjes en ver schillende onkruiden, zonder dat de planten er onder lijden. Zij wordt als guano gezaaid en behoudt langen tijd haar werkkracht en verdelgingsvermogen. Dit laatste wordt waarschijnlijk verkregen door eene daarin aanwezige minerale stof. Zij wordt gebruikt op gronden die half met stalmest zijn gemest, terwijl van 200 tot 400 kilogram per j hectare gevorderd wordt, naar gelang van den aard van grond en vrucht. De 100 kilogram kosten ongeveer f 14. j De proef is licht te nemen. Eene ander meststof wor<\t gemaakt door den heer St. j Andreu te Orthez (Basses-Pyrenées), die meende dat het niet aanging de run (de eikenschors die als looimiddel heeft dienstgedaan) weg te werpen in rivieren of grachten, wijl niet altijd tuinman, landman of behoeftige boer zijn run kwamen afhalen. Hij heeft een oven gebouwd en verbrandt de run daarin tot asch, welke dienst doet in de wasscherijen en vooral als meststof, wat niet behoeft te ver wonderen, daar volgens professor Nessier de looischors 1.50 pCt. aan potasch en 0.73 aan phosphorzuur bevat. De heer St. Andreu is bereid aan alle leerlooiers inlich tingen te geven, hoe dergelijke oven dient te worden inge richt. De landbouwer betaalt die asch met f 1.25 het mud, en zij wordt zeer gezocht voor weiden en vochtige gronden. In Brabant worden trouwens de klaver- en grasvelden met hout- en turfasch gemest, waartoe asch- hokken bij de boerderijen zijn gemetseld. Daar de run eigenlijk niet anders is dan eikenschors, zal deze asch zeer zeker voldoen. Het volgende vermakelijke rechtsgeding had plaats naar aanleiding van de laatste kermis te Neuilly: z/Een ,/Ouvrière," die boven een kroeghouder woonde, had voetzoekers uit haar venster geworpen, waardoor ze de klanten beneden had weggejaagd, en daarop heeft de patroon, in woede ontstoken, haar uitgescholden voor alles, wat leelijk was. Vandaar een rechtsgeding. Onze juffrouw houdt voor de rechtbank vol, dat ze alleen gewerkt had met de naaimachine, maar de kroeghouder verzekert, dat zij steeds voetzoekers uit het venster wierp, die zijn klanten deden schrikken. Wat waren dat voor klanten? vraagt de president. Dat zal ik u zeggen, president, ik was bezig mijn wafels uit het ijzer te nemen. P. Ik dacht, dat ge kroeghouder waart, maar ge zijt dus wafelbakker. Besch. Ik bak ook wafels, die mijn klanten eten onder een glas bier; op eens valt er een voetzoeker op het horloge van een klant, die juist zag hoe laat het was. Hij toont mij zijn horloge, zeggende: het staat stil; ik geloof, dat er iets aan 't werk stuk is. Dat is hier een vervloekte winkel! Waarop ik antwoord: ik geloof, dat de veer gebroken is; laat mij het maar eens onderzoeken. Pres. Ge zijt dus horlogemaker ook? Besch. Dat was ik vroeger, ik bezie dan het horloge er was een ralje stuk maar ik merk mijn klant op, dat het gemakkelijk kan hersteld worden. Toen komt mijn vrouw, die doof was van 't zwermenschieten, met een „cornet-a-pistons" naar me toe, zeggende: blaas als een gek, dan zullen ze wel ophouden met dat geknal. Pres. Ge zijt dus muzikant ook? Besch. Ik heb vroeger dansles gegeven. Goed, ik begin als woedend op de trompet te blazen, maar... Paf! Paf! nog een voetzoeker, die op den rug terecht komt van een van mijn klanten en hem zijn jas geheel kaal brandt. De kerel wordt woedend, maar ik stel herfl gerust, zeggende: in vijf minuten zal ik je dat gat wel stoppen; een oogenblik geduld slechts. Pres. Ge zijt dus kleermaken ook? Besch. Ik werk van tijd tot tijd in mijn loge. Pres. In uw loge? Ge zijt dus conciërge ook? Besch. Neen, president, niet ik, maar mijn vrouw. Pres. Enfin, erkent ge, dat ge de juffrouw met de naaimachine daarboven beleedigt hebt? Besch. Ik herinner me volstrekt niet, wat ik haar gezegd heb; ik was woedend en het was nog te gemeener van de juffrouw, dat ze voetzoekers uit het venster wierp, omdat ze zeer goed wist, dat ze mij schade zou berokkenen en ik haar toch eiken keer, dat ze naar het bal ging, voor niets had gekapt. Pres. Gekapt? Ge zijt dus ook kapper? Besch. Ik heb het kappersvak ook geleerd, maar naderhand in den steek gelaten. De rechtbank veroordeelt hem tot 16 francs boete, te voegen bij alles, wat hij op zijn geweten heeft." Stanley Pool krioelt van rivierpaarden, die het varen met kleine bootjes zeer gevaarlijk maken, aldus schrijft Louis Amelot, die Stanley op zijn laatste reis naar den C'ongo vergezelde. De stoombooten van Stanley en de angst voor geweerschoten hebben deze dieren echter lang zamerhand naar de verborgen hoeken tusschen de bosch- rijke kleine eilanden, die in den breeden stroom boven de watervallen worden aangetroffen, verdreven. De kleine maar schoone slachtanden zijn als ivoor een belangrijk handelsartikel, terwijl uit de huid riemen gesneden worden, waarmede de Portugeezen bun slaven tuchtigen. In kleine bootjes gezeten, varen de negers langs de zandbanken, waarop de rivierpaarden de ongehoorde massa's gras, die zij 's nachts aan de oevers genoten hebben, slapend liggen te verteeren. De jager staat op de plecht der boot, gewapend met een scherpe harpoen, die door een lang stuk touw aan den houten blok is bevestigd. Voor zichtig stuurt nu een tweede de boot in de nabijheid van den slapenden kolossus, wiens rug alleen voor een gedeelte boven het water uitsteekt, en nu wordt de harpoen met groote kracht in het dikke vleesch van het slachtoffer gedreven. Op hetzelfde oogenblik springen de twee negers in het water en zwemmen zoo vlug zij kunnen naar den oever, om aan de woede van het gepijnigde dier te ontkomen. Is dit goed getroffen, dan verliest het dier, ook verder door zijn eigen toedoen zooveel bloed, dat het na korten tijd zinkt. Het aan de harpoen gevestigde blok wijst dan de plaats aan waar het gebleven is. Na verloop van eenigen tijd komt het lijk boven en drijft dan met de roodachtig gekleurde buik en de vier pooten in de lucht; zoodra de inboorlingen dit zien, springen zij in de booten en in het water en sleepen met vernieuwde krachten en onder luid gejubel den buit aan wal. Het versche vleesch is sappig en vet, maar de negers eten het liefst als het reeds zoo //adellijk" is, dat liet grauw begint te worden. Het is niet te denken, dat de volgende manier van vrijen wel ooit hier te lande inheemsch zal worden. De Indianen hebben eene ruwe, korte en bondige manier om uit vrijen te gaan. De minnaar komt, gewapend met een knuppelen als het meisje en hare ouders hunne toestemming weigeren, klopt hij den vader en het liefje duchtig af en neemt laatstgenoemde mede naar zijne woning. Als zij sterke broeders heeft, wordt de zaak ingewikkelder maar het gebeurt dikwijls, als de minnaar een ferme vent is, dat hij de geheele familie overwint en zoo de vrouw zijner keus krijgt. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4