Koppen's Verkoophuis. ADVERTENTIËN. nmmmwmmmmmvmm sprak de man der wet. <,gij moet berookt of moogt niet passeeren." En of dr. Koch zich al beriep op zijn gezag en op het feit, dat de Zwitsersche Regeering hem uitge- noodigcl had om haar te Bern te komen voorlichten omtrent de beste voorzorgsmaatregelen, en hij het dus wel weten zou, het hielp hem niets: hij moest zich aan den onaangenamen en volgens hem geheel doelloozen maatregel onderwerpen en door het rookhok passeeren. Het erger lijkste van alles was, dat hij door het oponthoud, dat een en ander veroorzaakt had, den trein miste Uit Engeland komen nog steeds ongunstige berichten omtrent den toestand der ijzer-industrie. Aan de Clyde staan talrijke scheepswerven ledig. Slechts 80 schepen met gezamenlijk 140,000 tonnen inhoud zijn daar in aan bouw, tegen 150 schepen en met 300,000 tonnen inhoud in denzelfden tijd van het vorig jaar. In Greenock en Port Glasgow hebben meer dan de helft der scheepswerven geen werk en in Glasgow heeft het alleen de firma John Elder Co. nog tamelijk druk. In Stokton zijn de loonen der scheepsbouwers pCt. en van de op weekloon arbeidenden met 1 sh. per week verlaagd. Een nieuw middel om in dit gedeelte van het jaar publiek in zijn schouwburg te lokken, heeft de directeur van een klein theater te Montpellier bedacht. Hij laat namelijk na afloop van het eerste bedrijf aan de schouw burgbezoekers op den eersten rang een portie vruchten- of vanille-ijs naar verkiezing toedienen, terwijl zij, die op goedkoope plaatsen gezeten zijn, een halve portie bekomen. Naar men mededeelt, moet deze schouwburg na de invoe ring van dezen maatregel, vooral door dames, druk bezocht worden. Ingezonden. CHOLERA. Nu deze gevreesde ziekte in ons werelddeel is doorgedrongen en zich, tengevolge van de onvoldoende maatregelen der Fransche Regeering, in Toulon en Marseille heeft verspreidnu de vrees gewettigd is, dat zij zich ook in ons land binnen korteren of langoren tijd zal vertoonen, kan het nuttig zijn iets mede te doelen aangaande de wijze, waarop zij zich verspreidt en over de middelen, die wij bezitten om haar te bestrijden. Tevens zal het niet zonder belang zijn na te gaan, in hoeverre onze gemeente op hare komst voorbereid is. De vraag betreffende de besmettelijkheid der cholera is in den loop der jaren niet altijd in denzelfden zin beantwoord geworden er zyn geneesheeren geweest, die aan hare besmettelijkheid geloofden, maar er zijn ook velen geweest, die haar deze eigen schap niet toekenden. Uit dit feit volgt reeds de groote waar schijnlijkheid, dat de aard van overbrenging der cholera eene andere moet zijn dan de wijze waarop andere ziekten, aan wier besmettelijkheid nooit door iemand is getwijfeld, zooals mazelen en pokken, zich verspreiden. En inderdaad weet men tegenwoordig met zekerheid, dat de door een mazelen- of pokkenlijder geproduceerde smetstof, het vermogen bezit om een ander gezond mensch met dezelfde ziekte te infecteeren. Maar bij de cholera vindt men eene andere ver houding; de door een cholera-lijd'er geproduceerde eigenlij ree cholera smetstof (die volgens de onderteekening van dr. Robert Ivoch bestaat uit een Bacterie en wegens hare overeenkomst in vorm met het leesteeken,, door hem Commafacillusis genoemd) is alleen niet voldoende om iemand cholera te bezorgenhare ontwikke ling in ons lichaam en dus het ontstaan der cholera, wordt eerst mogelijk wanneer te gelijkertijd nog eene andere ziekmakende etof is opgenomen. Deze tweede ziekmakende stof verschilt daarin van de eigenlijke cholera-smetstof, dat zij niet wordt gevormd in het lichaam van den lijder, maar in de omgeving, en wel meer bepaaldelijk in den bodem. Daar, waar de bodem deze tweede smetstof niet vormt, kan derhalve geen cholera ontstaan; wordt een enkel geval van cholera ingeslccpt, dan verspreidt zich dat niet verder; de cholera blijft sporadisch. Vormt de bodem echter do tweede ziektestof wel, dan geeft een ingeslccpt geval meestal aanleiding tot het epidemisch worden der cholera. 'De tweede ziektestof ontstaat in den bodem dan, wanneer hij jaren lang door de uitwerpselen van menschen en dieren is verontreinigd. Groote steden met hunne talrijke bevolking, met slechten afvoer van faecaliën, straatvuil en fabriek-afval, zijn inzonderheid plaatsen waar de bodem zeer verontreinigd is, en waar de cholera steeds gunstige ontwikkelings-voorwaarden vindt. Voornamelijk door twee omstandigheden is een dergelijke bedorven bodem gevaarlijk. De grond namelijk wasemt steeds waterdamp en gassen uit, die de ziektekiemen kunnen mede- sleepen en in de lucht verspreiden, waaruit ze dan door middel onzer aderahalingswerktuigen in het lichaam geraken. Doch van veel meer belang voor de verbreiding der ziekte kiemen is het drinkwater, vooral wanneer men put- of welwater gebruikt; dit toch stamt af onmiddellijk uit den bedorven bodem en is beladen met de schadelijke stoffen. Gebruikt men regen water, dan is het gevaar minder, maar toch niet weggenomen, want de regen sleept uit den dampkring vele ongerechtigheden mede en bovendien is men niet altijd zeker er van, dat de regen bakken ondoordringbaar zijn voor het grondwater; dikwijls kan men althans bewijzen dat zij het niet zijn. Welk eenen enormen invloed het drinkwater uitoefent op de cholera-sterfte, blijkt onder anderen uit het volgende voorbeeld: In zekere wijk te Londen liggen de buizen van twee ver schillende Watermaatschappyende Lambeth Company en de Southwark Company. Vóór 1848 hadden beiden hun prise d'eau op dezelfde hoogte in den Theems, vlak boven de stad. In 1848 woedde te Londen eene cholera-epidemiede sterfte bedroeg bij de geabonneerden der Lambeth Maatschappij 125 per 10000 en bij de Southwark Maatschappij 118 per 10000 inwoners; voor beide dus ongeveer gelijk. Kort daarop verlegde de Lambeth Maatschappij haar prise d'eau een half uur verder van de stad af en leverde dus veel zuiverder water. In 1853 heerschte wederom eene epidemie te Londen; nu bedroeg de sterfte per 10000 inwoners onder de abonnés der Lambeth Company 37 en der Southwark Company 130. De sterfte was dus onder de verbruikers van het zuiverder water bijna 4 maal geringer! Uit het besprokene volgt, dat men, om de cholera met succes te bestrijden, voornamelijk twee punten van uitgang heeft: 1°. Zorgen dat de bodem niet worde bedorven, zoodat de tweede ziekmakende stof niet gevormd wordt. 2°. Als eenmaal bodembederf aanwezig is, trachten zoo min mogelijk van haar schadelijk product in zijn organismus op te nemen. Wanneer wij nu in onze gemeente rondkijken, valt het overal in het oog hoe de bodem en de dampkring moedwillig bedorven worden. Het gemeentebestuur zelve geeft ongelukkigerwijze het voorbeeld, door midden in de gemeente, op het Molenplein, er eene monstermestvaalt op na te houden, die jaar en dag zijne verpestende uitwasemingen over de stad verspreidt. Op elk uur van den dag kan men wagens ontmoeten, waarin de half vloeibare inhoud der zinkputten vervoerd wordt; en welke wagens in den regel zoo waterdicht zijn, dat een duidelijk spoor op de straat den weg aanduidt, dien de wagen genomen heeft. Langs het plantsoen, de Californiestraat, de Breewater- straat en nog meer andere buurten loopen slooten, die meer den naam van modderpoel verdienen, en wier water overladen is met allerlei vormen van lagere organismen. Gaat rpen eep poortje ;door in de Wachtstraat naast het Gar nizoensbureau, dan komt men op een Boort van binnenplaats, waar men opmerkt het „achteruit" van vele huizen der Vloot- straat en Lnngestraat; ook zag ik daar een mestvaalt en een varkenshok, waar twee varkens worden gehouden, terwijl op het zelfde kleine erf eene vischdrogerij bestaat. Maar op diezelfde binnenplaats komt ook nog uit een gebouw met eenige bedompte, sombere vertrekken, die besterad zijn als strafkamer der schutters, als kamers tot afzondering van lijders aan besmettelijke ziekten en als Garnizoens-bureau. Zulk een toestand is toch werkelijk onhoudbaar! Wil men aan den eersten eisch voldoen, dan moeten al deze fouten hersteld worden; de gemeente-mestvaalt moet overgebracht worden op een terrein buiten de stad. De beruchte slooten moeten gedempt worden; en het moest verboden zyn binnen de stad mcslvaalten te hebben en varkens te houden. Eindelijk moest er een beter gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten gesticht worden. Zoolang nu echter de toestand zoo treurig is, moeten wij trachten ons zoo min mogelijk bloot te stellen aan zijnen schade lijken invloed. Boven zagen wij. dat de bedorven bodem hoofdzakelijk op twee wijzen schadelijk werkt; door zijne ongezonde uitdampingen en door zijn bedorven water. Wat het eerste punt aangaat, is het bewezen, dat de uitwase ming sterk plaats heeft des avonds en des nachts. Men sluite dus zijne vensters vóór zonsondergang en begeve zich zoo min mogelijk des nachts op straat. Wat het drinkwater betreft, ligt het het meest voor de hand, dat dit water het meeste geschikt is, dat afkomstig is van plaatsen die niet bewoond worden en waar dus geen bodembederf mogelijk is. Deze voorwaarde is vervuld bij het duinwater, en het is dus wel te betreuren, dat de hooge kosten van aanleg en abonnement het algemeen gebruik zeer in den weg staan. Wel zal het regenwater in vele opzichten vrij voldoende zijn, maar bij groote droogte komt er spoedig gebrek en wordt veel slecht water gebruikt. Ten bewijze daarvan het volgende: In de Dijkstraat bevinden zich eenige groote brandputten, die gevuld zijn met stinkend grondwater, waarbij in regentijden nog komt een aftreksel van straatvuil. Met dit vuile water wordt niet alleen de straat geschrobd en aldus aan de ziekmakende stoffen de gelegenheid verschaft zich in den dampkring te verbreiden en door ons ingeademd te worden; maar ik weet uit zekere bron, dat dit water door sommige personen in de huishouding gebruikt en gedronken wordt. Het is dringend noodzakelijk, dat deze brandputten niet door ieder kunnen worden geopend, ook met het oog op het gevaar dat kinderen loopen om er in te vallen. Wenschelijk was het ook, dat in tijden van langdurige droogte, de minvermogenden in de gelegenheid werden gesteld kosteloos duinwater te bekomen. Aan het slot van dit opstel kan ik ook niet nalaten den wensch te uiten, dat in deze gemeente van stadswege eene Commissie worde ingesteld, eene zoogenaamde gezondheids-commissie, wier taak het is op alle wijzen voor de gezondheid der ingezetenen te waken. In een aantal veel kleinere gemeenten van ons land zijn dergelijke instellingen met succès werkzaam. Dr. JANSSEN. Benoemingen, enz. Bij 's Rijks Marinewerf alhier is toegekendde gouden medaille aan W. Leen, zeilmaker, de zilveren medaille aan J. W. De Kort, portier, E. A. Bruijnzcel, commandeur lste kl. en J. D. Mahieu, vuurwerker, de bronzen medaille aan P. Goudswaard en N. A. Snel, huistimmerlieden en J. Langhorst, werktuigmaker. De luit. ter zee 2de kl. H. Herman, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 21 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. instructieschip Marnix en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Castor. De luit. ter zee 2de kl. F. Pinke, behoorende tot de rol van Zr. Ms. instructieschip Marnix en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Castor, wordt met 21 dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De luit. tor zee 2de kl. II. T. Hoven, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met 21 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De off. van gez. 2de kl. dr. A. W. M. Van Deventer, dienende aan boord van Zr. Ms. instructieschip Marnix, wordt met 21 dezer overgeplaatst bij het Hospitaal der Marine alhier. De off van gez. 2de kl. J. C. H. H. Mackay wordt met 21 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructieschip Marnix. De off. van adm. lste kl. P. C. Van Wage, belast met den adrainistratieven dienst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, zal tevens worden belast met de functiën van fungeerend fiscaal bij den zeekrijgsraad aan boord van dat schip, na op non-activi- teitstelling van den off. van adm. lste kl. G. H. C. Van Nuijs. De nieuwbenoemde 2de luit. der infanterie G. H. Van Winsen is geplaatst bij het 5de bataillon, alhier in garnizoen. Vlsolaöorlolaten. De Urkers gingen jl. Donderdag en Vrijdag reeds weer naar huis. Ze hebben daardoor steeds veel schade, omdat zoodoende menigen nacht ongevischt voor hen heengaat. Wel werd er Donderdag of Vrijdag nacht niet gevischt, maar dezen nacht was de gelegenheid zooveel te beter. De Enkhuizers en hier wonende visschers hadden dan ook alle mooie partijtjes tong en wat tarbot. Er waren vele schuiten, die toch nog f 50 besomden en goed van pas komen aan het einde der week. De ansjovis- visscherij is gedaan; de'geheele vloot vischt thans weêr in de Noordzee. Burgerlljls.e Stnncl. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: W. Hillenius, timmerman, en A. Rieuwerts. Getrouwd: W. F. Van Asselt en C. J. Staalman. Bevallen: E. Stcutel, geb. Van der Wiele, D. C. De Zeeuw, geb. Zwaaij, D. J. W. Burkunk, geb. Braspenning, Z. P. Dunk, geb, Wolvendijk, Z. M. Dekker, geb. Kistemaker, D. J. Van Viersen, geb. Van Vaalen, D. Overleden: J. Hillen, 49 jaren. A. Pels, geb. Nobbes, 76 jaren. B. De Boer, 1 maand. J. Moorman, 55 jaren. Weerkundige waarnemingen te Helder (Landskeet). "3 i ►-3 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer c. i A Toe g stand ■g van de o.| zee. Stand. Afw. 1 Stand. Afw. 18 1 12 zw. 8 k. 1 761.86 f 1.46; 18.6 0.0 0.72 golvend. 19 8 wnw. 5 762.16 t 1-761 15.5 i -1.4 0.70 wein.gv. 19 12 wnw. 5 763.00 f2.60 16.3 -2.4 10.64 Weersgesteldheid: 18 Juli 12 u. Bewolkt, winderig, mooiweer. 19 Juli 8 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 19 Juli 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. Paard f a 28 Lammeren f 5 a 13 10 Koeien 180 a240 31 mag. Varkens 12 a 16 14 Nucht.Kalveren 4 a 23/ 174 Biggen 5 a 7 39 Schapen 17 a 27j 7 Bokk.&Geiten 5 a 9 MARINEHAVEN NIEUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HüNNE LADING IN DE BÜITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Talma. H.Johnson. Riga. Hout. Van Vliet Co. Trevethick, st. G. Brown. Newcastle. Steenk. Duinker&Goedk. Elcctrion. W.H.Park. GreatYarmouthjSt. H.Digman. Trevethick, st. G. Brown. Van Gyn Co. Marüttoerionten. TEXEL, 17 Juli. Aardappelen f 3.50 a 550 per hectoliter. Gemaaid Zeegras f 10 a 12, gevischt dito f 3.50 a 4.50 per 100 kilogram. Gewasschen Wol f 1.05, ongewasschen 78 a 79 c. per kilogram. Koolzaad f 11, Tarwe f 8.75 a 9.25, Rogge f5.75 a f 6.Haver f 4.a 4.25 en Gerst f 5 a 6 per hectoliter. ALKMAAR, 18 Juli. 8 hectoliter Tarwe, f9.75; 20 h. Gerst, f G.25; 11 h. Haver, f 4.25 a 5.2 h. Witte Boonen f 18; 13 h. Kanariezaad f 10.50; 127 li. Karweizaad f 14.26£ a 15.37£; 2 h. Grauwe Erwten f 17.50; alles per hectoliter. 646 stapels Kaas, wegende 152671 kilogram; Kleine f 36, Commissie f 29 en Middelbare f 29.50 per 50 kilogram. NIJMEGEN, 17 Juli. Oud Hooi f 18 a 20 en nieuw f 17 a f 18 per 500 kilogram. MASTENBROEK, 17 Juli. De prijzen van het Hooi waren per 500 kilogram als volgt: Kamper-eilandschf 15 a 19, Masten- broeker en Genemuider lste kw. f 14 a 16. DEVENTER, 18 Juli. Hooi f 30 a 36 per 1000 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Op een zeiltochtje is Donderdag morgen half elf de vlet, waarin een zevental personen gezeten waren, ter hoogte van het Balg- zand door een noodlottig toeval omgekanteld. Gelukkig wist een der opvarenden, een geoefend zwemmer, het anker, dat in de boot hing, los te werken, waardoor het verder afdrijven werd voorkomen. Na uren inspanning, men stond tot de hals in het water, gelukte het de boot weder te kenteren. Nadat allen uit hunne hachelijke positie weder plaats hadden genomen in het vaartuig, kreeg de heer M. een beroerte, terwijl R. door uitputting zijn bewustzijn bleek verloren te hebben. Eerst te half negen des avonds, want alle stuurmiddelen waren verloren, bereikte men de haven. Beide patiënten werden liefderyk verpleegd bij mej. de wed. Luijckx. R. werd door geneeskundigen bijgebracht, doch de heer M. bleek helaas te zijn overleden. Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp heeft den 24 Juni Port au Prince (Haïti) verlaten, koers stellende naar Nederland. Alles wel. De verpachting van vischplaatsen in de Zuiderzee voor de vangst en teelt van oesters en mosselen langs en in de nabijheid van Wieringen, Anna Paulowna-polder en Wieringerwaard, jl. Woensdag en Donderdag alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f 51,711. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school lste klasse No. 40 te Amsterdam mej. J. E. Wit, van hier. Te Kampen is bevorderd tot candidaat voor den H. dienst bij de Christelijk Gereformeerde gemeenten de heer W. Schock. Benoemd tot Schout bij de politie te Weltevreden (Java) de heer A. W. F. Kleist. Tot vader en moeder in het Wees- en Armenhuis der Ned. Herv. gemeente te Noord- en Zuid-Schermer zijn benoemd de heer J. Haasbroek en echtgenoote, te Alkmaar. Gisteren morgen kwamen ter reede van Hellevoetsluis Zr. Ms. instructicschepen Marnix en Castor. Om 1 uur begaf zich de stoombarkas A naar de reede, om den ernstig zieken luitenant ter zee 2de klasse Pinkc af te halen en over te brengen haar het Hospitaal, waar jl. Donderdag alles voor zijne ont vangst werd in orde gebracht. Maandag a. s. kiezen beide vaartuigen weder zee ter voortzetting van de oefeningstochten. 3< 25jarige echtvereeniging van MARIENUS ADAM KOLSTER en ELISABETH THERESIA LACHMUTH. jg Uit naam hunner dankbare kinderen. >C» Nieuwediep, 23 Juli 1884. Heden overleed onze geliefde zoon CORNELIS, Ambtenaar ter Gemeente-Secretarie, in den ouderdom van 24 jaren. C. BOON. A. BOON—BORST. Helder, 18 Juli 1884. Heden overleed plotseling onze dierbare man en vader, de heer JACOBUS MOORMAN, in den ouderdom van ruim 55 jaar. Wed. Jac. MOORMAN. A. MOORMAN. S. MOORMAN. Helder, 17 Juli 1884. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van ons huwelijk ontvangen, betuigen wij, ook namens wederzijdsche betrekkingen, onzen dank. G. SCHOLTEN. A. E. W. SCHOLTEN, Rotterdam, 18 Juli 1884. Graat. Aan allen, die hunne belangstelling deden blijken bij zijne bevordering tot Inspecteur van Administratie, wordt bij dezen dank gezegd door den Officier van Administratie lste klasse G. H. C. VAN NUIJS. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PA ULO WNA, op D I X fi» I» A G den 22 JULI m. 's namiddags te 2 uren. De Voorzitter van den Raad C. E. PERK. Tc behandelen onderwerpen 1. Aanbieding gemeente-rekening 1883. 2. Voorstel verbetering school N°. 1. 3. Mededeeling ingekomen stukken. Ontvangen Engelsche, Hollandsclie en zinken WATERFILTEREERS, VOET-, ZIT-, en KINDERBADEN, VLIEGENKASTEN en DEKSELS, TOILET-EMMERS, KITTEN en WATER KANNEN, ijzeren WIEGEN, VUURMANDEN enz. VASTE LAGE PRIJZEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3