Voorloopig bericht! DE CONCURRENT. Koppen's Verkoophuis. OPENBARE VERKOOPINC, EENE BEKWAME WERKMEID, In de maand Augustus publieke verhuring van de HOFSTEDEN en LANDERIJEN in den Prins Hendrik- Polder op Tessel, ter gezamenlijke grootte van ruim 400 hectaren, bekoorende aan den Hoogwelgeb. Heer Baron Goffinet te Brussel. Weststraat, L 87. Weststraat, L 88. M A G A Z IJ N Groote sorteering, compleete stellen, Wijn-, Madera-, Likeur-, Bier- en Puncbglazen en Karaffen. W Winkeliers tegen fabrieksprijs. "Vf Timmermans-Gereedschappen, AMSTERDAMSCHE COURANT. HET BOVENHUIS op DO.N'DF.RUAG 7 1884. des middags 12 uren, in het Koffiehuis „DE ROOS," bij den Heer A. VADER te Schagenvan: drie aandeelen, N". 278, 279 en 280, le serie, elk groot f ÏOOO, in de Naamlooze Vennootschap de Koninklijke Nederlandsche Beiersch Bierbrouwerij, gevestigd te Amsterdam. Breeder bij biljetten. Nadere informatiën te bekomen zoowel ten kantore van den Makelaar F. STUURMAN te Barsingerhor», als ten kantore van den Notaris C. BOONACKER te Schagen. Te huur gevraagd, tegen primo Augustus a. s., eene "WOUiHg, tegen den huurprijs van ongeveer 150. Brieven met nadere inlichtingen worden onder lett. A. P. uiterlijk Vrijdag middag 12 uur ingewacht aan het Bureau dezer Courant. In een burgergezin ten platten lande wordt, tegen primo September of October, verlangd: van de P. G., die een burgerpot kan koken, en boven de 25 jaren oud. Loon f 80.met half verval. Adres onder lett. O, bij J. WINKEL, Boekdrukker te Schagen. De Administrateur, J. E. W I N K L E li. van Porselein-, Glas-, Kristal-, Graniet- en gewoon Aardewerk voor huishoudelijk gebruik en luxe. ALLE SOORTEN VAN zeer goedkoop, bij J. .1. IiriJPF.lt, te Oosterend op Texel. MAAGDENBURGER BRANDVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ. Verzekering van roerende en onroerende goederen tegen zeer voordeelige voorwaarden. Deze Maatschappij is opgericht in den jare 1844 en bezit een belangrijk waarborgkapitaal. Genera al-Agentuur voor Nederland bij de Heeren Burlage en Schcmacher, te Amsterdam. .lgent voor de gemeente Helder de Heer T. MOOY. XIEHWK- E.\ ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen- De AiiistciMlnmsclic Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Auistcrduuisclic Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: O. Z. Voorburgwal 380, over liet Stadhui*. Behoud der gezondheid. Hoe gering is dikwijls de oorzaak der ziekten. Hoe dikwijls wordt zij verzuimd en hoe gemakkelijk is zij somtijds te herstellen. De natuur waarschuwt den mensch voor eene komende ziekte door pijn, ligte ongesteldheid of iets dergelijks, welke kleine ongemakken dadelijk door dienstige geneesmiddelen moesten worden weggenomen, en de geneesmid delen van Holloway zijn door de geheele wereld nis zoodanig beroemd. De pillen zuiveren het bloed, de bron der gezondheid en van sterkte, en verzekeren nlzoo de geregelde werking van ieder orgaan. De zalf verzacht en geneest alle uitwendige ziekten van welken aard die ook mogen zijn, de pillen en zalf van Holloway, te zamen tot hetzelfde doel aangewend, zullen een ieder in staat stellen om den voortgang der ziekte te stuiten, en om de geheele inwendige lichaams kracht in overeenstemming te houden. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Fijne EAU DE COLOGNE, per heele en halve flesch, ODEURS, HAAROLIE, POMADE, TAND- ZEEP en POEDER, Boldoot's EAU DE COLOGNE- ZEEP a 15 cents per stuk; KLEÊR-. HAAR-, NAGEL- en TANDENSCHUIJERS, fijne STOF- en HAARKAMMEN, enz. VASTE LAGE PRIJZEN. Te Huur: hoek Westplein en Dijkstraat; riant uitzicht; voorzien van duinwater. Adres: C. itl A A L S T E E D. Aan het programma van liet onderwijs, in het leerjaar 188485, te geven aan de Rijkslandbouwschool te Wage- ningen, worden door den directeur den heer Jongkindt Coninck, eenige opmerkingen van algemeenen aard toege voegd, die voor onze landbouwers niet zonder gewicht zijn. Zooals uit de gedane opgaven blijkt zoo leest men daar is het getal leerlingen in den afgeloopen cursus weder niet onbelangrijk toegenomen. Toch neemt het getal zonen van landbouwers niet in die mate toe, als in het belang van den Nederlandschen land bouw mocht verwacht worden. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Is het onderwijs niet doelmatig ingericht? Na hetgeen in het programma voor den cursus 188384 omtrent dit punt is medegedeeld, kan ik kort zijn. Ook nu nog wordt gestreefd naar verbetering van het leerplan voor de afdeeling A. Maar tot ingrijpende veranderingen vond men in de opgedane ondervinding ook bij hare oud-leerlingen dusver geen voldoenden grond. Het is niet genoeg gebreken op te merkenmaar het middel moet tevens kunnen worden aangewezen, dat werkelijk tot verbetering leidt. Dit wordt door hen, die klagen, niet zelden te zeer uit het oog verloren. Zijn de kosten voor de ouders te hoog? Dit bezwaar zal niet kunnen worden ontgaan, waar dan ook eene school gevestigd worde. Ik herbaal echter dat, behalve de gelegenheid tot plaatsing in het internaat voor den waarlijk niet te hoogen prijs van f 450, bij enkele particulieren ook voor minder kostgeld zeer geschikte, ja goede gelegen heid tot plaatsing is. Nu de wetgevende macht bet voorstel der Regeering oin f 1000 beschikbaar te stellen voor beurzen aan minver mogende toekomstige leerlingen niet heeft aangenomen en daardoor waarschijnlijk ook de steun van de Provinciën, die als voorwaarde zou gesteld worden, vermoedelijk wel niet zal kunnen ingeroepen worden, blijft toch nog de mogelijkheid over, dat onze Maatschappijen van Landbouw in deze richting voor enkelen werkelijk nuttig werkzaam zullen kunnen zijn. Is bij onze landbouwers wel krachtig genoeg de over tuiging gevestigd, dat de landbouw niet is een handwerk, maar eene wetenschap, die in den tegenwoordigen tijd, alleen door hen met vrucht kan worden beoefend, die goed onderwijs hebben genoten? Er is grond, dit in twijfel te trekken. Het gemis aan ecrus vaste overtuiging, dat voor de uit oefening van het landbouwbedrijf, evenals voor de nijver heid, den handel, of wel vak men kiest, onderwijs en wel ??a&-onderwijs noodzakelijk is, bestaat in ons land helaas nog te algemeen. De tijd zal komen, moge het niet te laat zijn, dat men dit ook in ons land zal inzien, maar zoolang er nog vele aanhangers zijn van de leer, dat wetenschap voor den toekomstigen landbouwer zoo goed als ballast is (Maandblad voor den Nederlandschen landbouw 1884 No. 4) zoolang vele grondeigenaren, tevreden met bet trekken eener matige rente van hun land, niet met hunne pachters medewerken om de productiviteit van den bodem te verhoogen. zoolang sleurgang en veroordeel in den landbouw bij velen meer gelden dan degelijke kennis en een onbevooroordeelde blik, kan in dit opzicht nog lang op verbetering gewacht worden. Yan het geheele aantal leerlingen en toehoorders in de afdeelingen A en B, zijnde 82, behooren slechts 35 tot den landbouwenden stand of zijn zonen van grondeigenaren, die den landbouw later practisch denken uit te oefenen. Daarentegen zijn er 54 leerlingen, die in Indië later, meest in particuliere ondernemingen, eene bestemming hopen te vinden en het mag nu reeds geconstateerd worden, dat velen goed geslaagd zijn en men in Indië zeer tevreden is over de kennis en de algemeene ontwik keling, die aan de Rijkslandbouwschool verkregen zijn door hen, die met vrucht hunne studie hebben volbracht en op die onderstreepte woorden mag wel nadruk gelegd worden. Velen toch zijn naar Indië vertrokken, die de Rijkslandbouwschool hadden bezocht in liet denkbeeld, dat de studie weinig zou beteekenen, die meenden dat men landbouwstudie best zonder hersens kan volbrengen en zoo zijn er heengegaan of ook weêr naar Indië teruggekeerd, die de lessen niet hebben kunnen volgen, ja zelfs enkelen, die alleen de afdeeling H. B. S., waar niets aan landbouw- vakken gedaan wordt, bezocht hadden. Men onderzoeke dus, zoowel hier als in Indië, of zoodanige zich noemende oud-leerlingen hier werkelijk met vrucht hunne studie hebben volbracht. Toonen de particulieren in Indië hun welbegrepen eigen belang in te zien, door bij voorkeur oud-leerlingen der Rijkslandbouwschool op hunne ondernemingen te plaatsen, onze Regeering heeft dit ook ingezien ten aanzien van hare ambtenaren bij het boschwezen. Het ministriëel besluit, waarbij aan de leerlingen der Rijkslandbouwschool, die het diploma van landbouwkundige bezitten, de voorkeur wordt gegeven, om in aanmerking te komen voor de betrekking van Indisch ambtenaar bij het boschwezen, nemen wij op verzoek als bijlage in het programma op. Intusschen moet ik er op wijzen, dat dit voorrecht eenigszins illusoir is, doordien het geheel onzeker is of en zoo ja, hoeveel plaatsingen beschikbaar zijn. De leerling, die de Afdeeling B met vrucht kan doorioopen, kan voor i het feit staan, dat in een of meer jaren geen behoefte j bestaat aan ambtenaren van het boschwezen en hij kan I dus onmogelijk bij den aanvang en de voortzetting zijner j studie het oog op deze betrekking gevestigd houden, te meer omdat de leeftijd van 22 jaar niet mag overschreden zijn. Een jong mensch, die op 13- of 14jnrigen leeftijd op de II. B. S. is gekomen, daar 3 jaren moet blijven en'in het gunstigste geval ook 3 jaren in de afdeeling B, kan dus niet in aanmerking van plaatsing komen, indien, gelijk nu feitelijk het geval was, in geen drie jaar eene oproeping geschiedt. Bovendien behelst het programma de statuten van het Staring-fonds, dat onlangs werd opgericht, tot blijvende gedachtenis aan wijlen dr. \V. C. II. Staring, den practi- schen geleerde, die door woord en daad zijn leven lang gewerkt heeft aan den vooruitgang van den Nederlandschen landbouw, door ontwikkeling van den landbouwer. Dit fonds zal bestemd worden om, door het aanmoedigen en bevorderen van landbouwstudie onder de landbouwers, werkzaaam te zijn in den geest van den man, wiens naam bet draagt. Het fonds zal aanvankelijk bestaan in het overschot der gelden, welke bijeen werden gebracht, om op het graf van wijlen dr. \V. C. II. Staring op de algemeene begraafplaats te Lochem eon eenvoudig gedenkteeken te plaatsen. Het curatorium zal op alle wijzen, welke dienstig zullen voor komen, bovenal door bijdragen te vragen van Land bouw maatschappijen en van particulieren dit fonds trachten te vergrooten. Ten slotte wordt aangaande de onderzoekingen aan het proefstation meegedeeld, dat in 1883 werden gedaan 304 onderzoekingen van zaden, waarvan 36 door verbruikers onderworpen werden aan openbare controle 359 van mest stoffen, hieronder 119 openbare controles; 42 gronda- nalyses, 251 van yoederstoffen54 onderzoekingen van voorwerpen, betrekking hebbende op zuivelbereiding; 41 van landbouwproducten; 2 vantechnischenaard gezamenlijk dus 1053 onderzoekingen, tegenover 964 in het jaar 1882, 802 in 1881 en 701 in 1880. Men meldt aan de Leidsche Crt. //De roemrijke tijd voor het Westland, wat zijne teelt van aardappelen betreft, kan gerekend worden voorbij te zijn. Voor meer dan twintig jaren waren berichtgevers uit Westland reeds eerlijk genoeg te melden, dat Westland het bij Engeland verkorven had, want er waren heel wat manden aardappelen verzonden en in handen van de Engelschen gespeeld, die op den bodem voorzien waren van klein goed, terwijl de kop op de mand bestond uit eene dikke laag.... aardappelloof. Toen verkoos de Engelsch- man, die zich maar eens laat bedotten, geen aardappelen meer uit het Westland. Het vertrouwen keenL later wel is waar terug, doch, bij vroeger gerekend, was de handel niet meer zoo levendig. Met Engeland zijn eigenlijk geen zaken meer van belang in aardappelen te doen, tot groote schade der verbouwers, die zich nu genoodzaakt zien hunne verzendingen tot het binnenland te beperken. Engeland is daarbij niet alleen niet meer belust op den West- landschen aardappel, maar weet zich van elders met best gevolg, ook uit Ierland van een aardappel te voorzien, die boven den Westlandschen gaat, terwijl toch uit moezerijen of van akkers op groote schaal aangelegd, duinzand uit gezonderd, hoe dan ook, nog weinig blanke, smakelijke aardappelen gegeten worden. Het schijnt wel, dat althans de vroegere soorten te veel gejaagd worden door mest, en dat men hierbij weinig of niet op het soort van poters let, daar toch tegen Augustus algemeen wel een droge, aangename aardappel mocht verwacht worden. In allen geval wordt er overal bevredigend gerooid, en is er van ziekte niet te bespeuren; alleen in struiken die geteeld worden langs de lage bermen van spoorwegen komen er zieke voor, ontstaan door het overvloedige polderwater, waarvan zij doortrokken zijn. De drie weken echte zomerwarmte hebben vertier, her stel en groeizaamheid aan de meeste teedere gewassen bezorgd, die achterlijk waren. De snijboonen hebben zich om de staken gewonden en uit de venen o. a. komen er malsche vruchten ter markt. Komkommers ontbreken er niet en augurken hebben wasdom gekregen. De wijnstok heeft zich hersteld van de geleden koude in Juni en, na gebloeid te hebben, vrucht gezet de vruchten van den moerbeziënboom beginnen te kleuren, en wat pleit er meer voor echte zomerwarmte dan rijpe, donkere moerbeien? Eene menigte bekoorlijke meloenen, groot als kazen, oranje kleurig van schil, gestoofd onder een tintelend zonlicht, geurig en sappig, komen voort uit de broeibakken. En dan die heerlijke, donkerblauwe druiven, die thans uit de kassen worden gesneden! Ook daarin voorziet het buiten land, als het binnenland mocht tekort schieten. De vroege bloemkool, die overvloedig en, het droge weder in aanmerking genomen, vrij wel van hoedanigheid was, is thans opgeruimd, om plaats te geven aan de winter- vrucht. De landman heeft een voorraad hooi binnengehaald, zoo best als gewenscht kon worden, waarbij de felle zonne brand niet weinig te stade kwam. Nog altijd baalt men hooi binnen, maar overal wordt gejuicht, en de pannekoeken met krenten, bouwkoeken genoemd, die bij de laatste vracht door de huisvrouw worden opgedischt, want: "barg in toPj geeft bolsop" (naar een ovex*oud gebruik toen men bol wittebrood in melk met suiker, orberde), kunnen genoten worden met eene onvermengde vreugde, want de berg komt in top, waarmede de winter kan worden getrotseerd. Toch hebben sommige landlieden, die bevreesd voor regen waren, gebruik wilde maken van de droogte en in vier dagen gemaaid en gehooid hadden, zich genoodzaakt gezien hun berg uit te gooien, omdat het hooi door te sterk broeien gevaar voor brand deed ontstaan. Zulke hebben door hunne overhaasting zich geen gelukkigen hooibouw bezorgd. Het vlas is binnen, en het koolzaad, dat zoo kostelijk heeft gebloeid en zoo overvloedig met bauwen beladen is, wacht den dorsclivloer. Eerlang valt het goudgeel, ruim met halmen beladen graan onder den sikkel des maaiers. Van tijd tot tijd viel er in het westelijk deel van Holland regen, genoeg tot lafenis van plant en gewas, te weinig om duurzaam voordeel te doen. Gelukkig echter waar men verschoond is gebleven van het woeden der buien, en de hagelslag den noesten oogst des landmans niet^ heeft neêrgeveld, zooals in een deel van Gelderland en Zeeland plaats had. Waar de bloeiende boekweit werd verbrijzeld, het ooft van de boomen geslingerd, de tabaks plant verscheurd, waar het veldgewas vernietigd werd en algemeene verslagenheid teweegbracht, kwam het woord van den profeet in herinnering: Het is alles woest, als na een rooftocht der vijanden.'' Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4