Tan der Ploeg's Braltalen, TaD der Ploeg's Brandspuiten, voordeelige Voorwaarden STARKS van dienstneming voor het leger in Nederlandsch-Indië, DIT DE HAND TE HDDR: De kapitale Bouwmanswoning „VRUCHTBAAR-OORD," met GRAANSCHUREN, STAL- r LINGEN en 4 ARBEIDERS WONINGEN, benevens eene partij uitmuntende en bijzonder vruchtbare BOUW- en WEILANDEN, alles elkander annex, staande en gelegen aan den Hoofdweg in den Polder Eierland, gemeente Texel, hebbende te zamen eene opper vlakte van ltil hectaren 5 aren §0 centiaren. Aanvaarding desverkiezende dadelijk, met bevoegdheid tot overname der Veldgewassen. Nadere informatiën te bekomen bij den Notaris CONINCK WESTENBERG, te Texel. dot Kantcx>r van Mr. J. A. MIDDELHOFF, Procureur te Alkmaar, zal gedurende de maand Augustus gesloten en 1 September a. s. verplaatst zijn van Langestraat A 20, naar LANGESTRAAT A 36 te Texel. De Heer D. Pz. BAKKER presenteert, op DONDERDAG T AUGUSTUS a. s., des avonds te lialf acht uren, in het logement „DE ZWAAN," aan Den Burg, ten overstaan van den Notaris ConinoR Westentoerg, publiek te verkoopen: Eene HUISMANSWONING, genaamd "HUIS FRANS," met BOET en eene aanzienlijke partij WEI-, HOOILAND en BOSCH, staande en gelegen in de Polders Waal en Burg en Everstekoog, gemeente Texel, kad. bekend Sectie I, Nos. 72, 73, 74,' 79, 80, 81, 76, 77, 78, 19, 20, 21, 48, 302, 303, 28, 266 en 265; en Sectie H, Nos. 179, 182, 170, 147, 696, 989, 990, 991, 230, 987, 988, 226, 227, 228 en 229, hebbende te zamen eene oppervlakte van 55 Hectaren 76 aren en 20 centiaren. lu pcrceclen en combinatiën. Breeder bij biljetten omschreven. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris CONINCK WESTENBERG voornoemd. ZEGT HET VOORT! Gevraagd: te Helder, voor een Heer, 2 KAMERS, ZIT- en SLAAPKAMER. Franco brieven, onder letter W., met opgave van stand en prijs, aan het Bureau dezer Courant. zijn meer dan 40 jaren gunstig bekend. Hunne soliditeit is meermalen gebleken zoowel bij opzettelijke vuurproef als toevallige brand. Voor particulieren worden de brandkasten in mahonie- of notenboom-penantkastjes of secretaires zeer aanbevolen, doordien hunnen vorm volstrekt geene brandkast verraadt. Prijscouranten en attesten worden gaarne franco gezonden. Brandvrije kistjes h 25, 35, f 45, 55. J. VAN DER PLOEG, Grouio bij Leeuwarden. Mede verkrijgbaar bij den Heer J. H. WESTENBURGER, te Hoorn. IVIen lette op de omschreven in gedrukte mededeelingen, die gratis verkrijgbaar zijn bij liet departement van koloniën te'sGraven- bage en voorts bij alle burgemeesters. Lood, Zink, Hengsel», Sloten, 'Krukken. Schuiven. Opleggers. Dr;i:t«l- nagel». Spijkers, enz., sterk concurreerende prijzen, bij J. J. KUIJPER, Oost er end (Texel). BERICHT uitKoster's kleinen winkel te Schagen. Altijd nog ruim gesorteerd in Duitsehe en Ainerikaansche Graszeiseu, die op proef worden verkocht en geles-erd. Op nieuw ontvangen eene ruime sorteering Zichten eerste kwaliteit, ook Strijkers, Stecnen, Zijnshoomen en Zichtgrcpcn, Elooi- en Gr.i.iiihnrkeii en Vorken, Sikkels of Snikken, llnarhnmcrs en Aambeelden, Maeliine-olie en Kantjes, Amerik. Rookmachine» (die nooit walmen en zonder brandgevaar zijn), Emmers, Mclkschotels, Graven en Ballastsclioppen, ISflcst» vorken, Roeren-, Ronw- en Keukengereedschappen, alsmede eerste soort Kaasstreinsel en Kleursel (Kerbet), Thermometer» en Maatglazen. KB. Eerste kwaliteit QUSlSTUlt (Crêpée N\ 1) en IlflSOl. Kosters Kleine Winkel te Schagen. van de nieuwste constructie, worden om hare soliditeit en billijken prijs zeer aanbevolen. Tot volkomene tevredenheid, zijn door mij o. a. in Noordholland Brandspuiten geleverd aan de gemeenten Hoogkarspel, HoogwoudSijbekarspel, Oosthuizen, Bovenkom pel en na gehouden wedstrijd op 25 Maart jl. te Zaandam, enz. Zuig- en Persslangen, Brandemmers, enz. Attesten van geleverde spuiten. Prijscouranten en monsters van supra kwaliteit Brandspuitslangen verzendt franco de fabrikant J. VAN DER PLOEG, Grouw bij Leeuwarden. Tandpoeder Tandpasta en Mondwater is verkrijgbaar bij P. v. WIJNGAARDEN en W. VERHOEVE BRUINVIS. Naar aanleiding van de geschiedenis van den Hol- landschen Spoorweg, door dr. E Van der Ven in Eigen Haard aangevangen, deelt een der abonné's van de Arnh. Crt. het volgend uittreksel mede uit een brief, door een zijner familieleden in Augustus 1833 uit Engeland ge schreven „De tocht naar Liverpool is zeer merkwaardig geweest. Wij zijn 's morgens te 7 uur uit Manchester gevlogen met 108 passagiers, die allen verdeeld waren in dubbele koetsen, ieder van 12 plaatsen, dus in negen rijtuigen, en hebben loen den afstand van 31 Engelsche mijlen in 5/4 uur afgelegd, 's Avonds te 5 uur zijn wij weder terug gegaan met 138 pasagiers en hebben toen maar een groot uur onderweg geweest. Het gaat verwonderlijk snel, en dat en veel gebruik van wordt gemaakt blijkt uit het aan tal menschen, die er dagelijks mede vervoerd worden. Want, hoewel zij viermaal heen en ook viermaal terug gaan, is het toch altoos vol. „Het is vreemd als men van die rijtuigen ontmoet, want men kan niets onderscheiden van wat er passeert, en men ziet dan alleen eene streep, want daar het voorbijgaande rijtuig even zoo snel gaat, kunt gij wel begrijpen, dat er niet veel van kan gezien worden. Er zijn vier ijzeren sporen op dien weg en hij is alleen voor die stoomwagens ingericht en toegankelijk; want behalve passagiers ontmoet men zeer vele rijtuigen, die alleen voor het vervoeren van koopmanswaren dienen, en waarvan ook een menigte rijtuigen achter elkander hoog opgestapeld met katoenbalen als een vogel voorbijvliegen. De schrijver had ook afbeeldingen gezonden van het nieuwe vervoermiddel, platen, waarop vier treinen waren afgebeeld. De locomotieven van het bekend oud model, met lange halzen en hooge wielen, heetter. „Fnrv," „Liver pool," „Jupiter" en „Northstarde wagens eerste klasse zagen er uit als drie gekoppelde mailkoetsen, geel geschil derd, en droegen, evenals de mailkoetsen, namenTimes, Traveller, Marquis of Stafford, Theasurer; de bagage was er bovenop geladen, en achteraan den trein der eerste- klasse-wagens bevond zich, behalve een postwagen, een truck, waarop een kales vervoerd werd met dames met pofmouwen en bepluimde kolenbakhoeden er in en livrei knechts op den bok en in het kattebakje. De tweede-klasse-wagens waren geheel open, gedeeltelijk bijwijze van coupés in drie vakken verdeeld, anderdeels met achter elkander geplaatste banken. In de goede rentreinen waren platte wagens voor goed, beestenwagens voor klein en groot vee en een open paardenwagen, onge veer evenzoo ingericht als de gesloten wagens, die thans nog voor het vervoer van paarden dienen. De „Vee-koning" van Wyomixg. Èen van de voor naamste vee-eigenaars in het Westen der Vereenigde Staten van Amerika is A. H. Swan, van Chevenne City, die een stapel van 200 000 stuks bezit. Een zijner vee-weiden is honderd mijlen lang en op sommige plekken vijftig en op andere honderd mijlen breed en heeft ongeveer eene oppervlakte van de helft van ons land. Swan is 51 jaar oud en kwam in 1853, met duizend dollars op zak, van Pennsylvanië naar Jowa, waar hij zich op veehandel en veefokkerij toelegde. In het jaar 1872 begon hij met zijnen broeder de zaken te Wyoining op grootere schaal te drijven en bracht de kudde, die uit slechts 3000 stuks bestond, tot het tegenwoordig reusachtig cijfer. De zaken namen zoozeer toe, dat Swan zijne onderneming in vijf afdeelingen splitste, waarvan hij president is; twee dier compagnieën hebben elk 85,000 stuks vee in eigendom en de waarde van het vee der eene (Black-Hil-Comp. of Dakota) wordt op 2,250,000 dollars geschat, Swan staat op het punt om zijn aandeel daarin voor 750,000 dollars te verkoopen. Zijne jongste onderneming is de aankoop van 2000 acres grond, waarvan een gedeelte zal dienen, om er eene voor stad op te bouwen, Jerwijl op een ander gedeelte berg- en slachtplaatsen voor vee worden opgericht, die even groot zullen worden als die te Chicago en er ook mede gaan concurreeren. Behalve het aandeel dat Swan in deze ondernemingen heeft, bezit hij bovendien te Wyoming in persoonlijk eigen dom 150,000 acres land en een grond-eigendom in Jowa, dat op eene waarde van 350,000 dollars geschat wordt. Een lief, achttienjarig meisje trad onlangs te Weenen een apothekerswinkel binnen en vroeg bedeesd om twee decigrammen blauwzuur. De apotheker keek haar verbaasd aan en wilde reeds een weigerend antwoord geven; maar welk man kan den smeekenden blik van een paar schoone oogen weerstaan? „Ik mag het u eigenlijk niet geven," zeide de apotheker, „en ik zou het ook niet doen, wanneer ge er niet zoo onschuldig uitzaagt." „O, mijnheer!" sprak het juffertje blozend. „Gij zult er toch geen misbruik van maken?" „Hoe durft ge zoo iets te denken, mijnheer De jeugdige schoone snelde met een zorgvuldig in papier gewikkeld poedertje weg en de apotheker keek haar hoofd schuddend en op eigenaardige wijze glimlachend na. Toen de moeder van het meisje 's avonds tehuiskwam, vond zij haar kind in tranen badend en in zeer treurigen toestand op dc sofa liggen. „Wat deert je, kindlief?" vroeg de ontstelde vrouw, en het meisje sloeg weenende de armen om den hals van haar moeder, terwijl zij snikkende uitriep: „O, schenk mij vergiffenis, ik moet sterven, want ik heb blauwzuur ge bruikt; lees mijn brief." De moeder -las de sierlijk geschreven brieven, die op een tafeltje gereed lagen, niet, maar zond om een dokter, die, na de zelfmoordenares verwonderd te hebben aange keken en na het restant van het vergif te hebben onder zocht, de mededeeling deed, dat het uitstekend geschikt was omop een boterham met aardbeziën te worden gebruikt. Er is geen aanklacht tegen den apotheker ingesteld, en de jonge dame, die haar meisjes-bestaan vernietigd wilde zien, krijgt haar zin, want zij gaat trouwen en wordt een vrouwtje. Men ziet uit het geval, dat een zelfmoord eerst dan tot iets nut is, wanneer hij geen zelfmoord is. Eene dame te Parijs, met een klein kindje op den arm, ontmoette in de Rue de Sèvres een individu, netjes gekleed, die haar aldus aansprak: „Pas op, madame, er vliegt een vergiftigde vlieg om het hoofd van uw kindje; u weet dat die insecten de cholera verspreiden." Natuurlijk, groote ontsteltenis van de moeder. Er werd onmiddellijk naar de vlieg gezocht, die, meende de beleefde persoon, zich ergens op hare kleederen had vastgehecht, en deze had ook wel de beleefdheid om zelf mede een onderzoek in te stellen. Na eenige seconden vergeefsche moeite ging de fatsoenlijke mijnheer zijn weg, de vlieg was zeker weggevlogen de dame bedankte hem voor zijne attentie en ging eveneens verder. Maar toen zij na een paar straten te zijn doorgegaan zien wilde hoe laat het was, begreep zij al dadelijk hoe laat 't was geweest. Het voorkomende heerschap had gelegenheid gevonden zich met haar horloge uit de voeten te maken. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van WOENSDAG 23 JULI. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring der notu len van de vorige vergadering, mededeeling gedaan van: a. Missive van Gedeputeerde Staten, waarbij goedgekeurd werd teruggezonden, het in de vorige zitting genomen be sluit, tot af- en overschrijving betrekkelijk den dienst 1883. Aangenomen voor kennisgeving. b. idem van idem, waarbij in herinnering werden gebracht, de ten vorigen jare aan de gemeentebesturen gegeven wenken, tot het nemen van voorzorgen tegen het mogelijk uitbreken der cholera, op welke missive, blijkens mededeeling des Voorzitters, het daarbij verzochte antwoord reeds was gegeven. c. Proces-verbaal van kas-verificatie, dd. 20 Juni 11., waaruit bleek, dat op dien datum in kas moest zijn en is bevonden, de som van f 4165.95. d. Missive van den plaatselijken geneesheer, waarbij deze, met het oog op mogelijk gevaar voor cholera, aandringt op het reinigen van slooten en andere maatregelen in het belang der openbare reinheid, en verzoekt, dat vooral spoedig ccnc beslissing mocht worden genomen omtrent den aankoop van een barak- (systeem Doeckes), tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. In verband met dit schrijven deelde de Voorzitter mede, dat B. en W., ingevolge opdracht van den Raad, de door den heer Govers in de vorige vergadering tot aankoop voor een ziekenhuis aanbevolen perceelen alsmede nog een voor hetzelfde doel op de „dorpen" te koop aangeboden perceel hadden in oogenschouw genomen, doch dat B. en W., zoowel uit een geldelijk oogpunt, als wat betreft doelmatigheid, de voorkeur geven aan den aan koop van eene barak, gelijk die door den plaatselijken geneesheer is voorgesteld, (ingericht voor acht lijders). Met Rlgemeene stemmen werd daarna tot den aankoop eener barak besloten (kosten p. m. f 2600), en verder, op voorstel van den heer Van der Maaten, aan B. en W. opgedragen, met den plaatse- lijken geneesheer en den gemeente-architect te onderzoeken, welke slooten in de gemeente, in het belang der openbare gezondheid, dienen te worden schoongemaakt, uitgediept of wel gedempt. Aan de orde kwamen daarna de volgende adviezen. 1 en 2.: Van de Harddraverij-Vereeniging West-Friesland alhier, waarbij deze verzoekt: a. dat bij de door haar in den loop van Augustus a. s. te houden harddraverij, vanwege de gemeente het gewone jaarlijksche vuurwerk moge worden afge stoken. b. Dat, ten behoeve dier harddraverij eene subsidie van f 50 worde verleend, en verder jaarlijks daarvoor een post op de begrooting gebracht. Toegestaan werd het vuurwerk, afwijzend echter beschikt op het verzoek om subsidie. 3. Van H. Ploeger, houdende het verzoek, om van de gemeente 't zij door aankoop, 't zij in erfpacht te bekomen, eonig terrein grenzende aan het erf zijner woning aan de Laan alhier, en zulks ten einde beter met zijn rijtuig op genoemd erf te kunnen komen. Comform hot advies van B. en W., die, na een onderzoek in loco, verklaarden de door den adressant opgegeven bezwaren tegen den bestnanden toestand niet te deelen, werd, daar de gemeente ter genoemder plaatse geen grond kan missen, afwijzend op het verzoek beschikt. Nadat nog op voordracht van B. en W. was besloten, aan de Rijksveldwachters, die gedurende do kermis de gemeente politie hadden geassisteerd, voor hunne verleende diensten de gewone gratificatie ad f 2.50 per dag te verleenen, was aan de orde het opmaken eener voordracht voor de benoeming van zetters voor 's Rijks belastingen. Op die voordracht werden bij stemming geplaatst de aftredende zetters Jb. Stammes en W. A. Hazen en de heeren H. B. Voorman en J. Van der Maaten. Volgde de aanbieding, namens B. en W., der gemeenterekening over het jaar 1883, bedragende in ontvang f 38041.24 en in uitgaaf f 36012.84, voordcelig slot alzoo f 2028.40; welke rekening door eene Commissie zal worden onderzocht en waarin worden benoemd de heeren Jb. Stammes en Ju. Buis. Bouwen en koopen kost geld. Dientengevolge werd besloten, ter bestrijding der kosten voor den verbouw der gemeenteschool, en die van den aankoop der Barak (Systeem Doeckes) een geldleening aan te gaan tot een bedrag van f 65000, welke gelden de gemeente zullen worden verstrekt, door mej. de wed. Timmer man, tegen eene rente van 4f pCt., met jaarlijksche aflossing van f 300. Nu men toch bezig was met geldzaken, werd nog en passant besloten, tot kwijting uit den post voor onvoorziene uitgaven, van een bedrag van f 5.204 'ot voldoening der bijdrage dezer gemeente in de kosten van onderhoud van het Huis van Bewaring te Helder over het jaar 1883, van welke bijdrage de opgave hier te laat was ontvangen om nog op den dienst van 1883, afgesloten ultimo Juni 11., te kunnen worden vereffend. In de vorige zitting de stemmen gestaakt hebbende over een voorstel van den heer Stammes, om de twee oude brandspuiten der gemeente te stationeeren op twee der gehuchten, ten einde daar, bij ontstaan van brand, te kunnen worden gebruikt, werd daar over thans op nieuw gestemd. Weder staakten dc stemmen cn werd mitsdien thans het voorstel, ingevolge de bestaande voor schriften, geacht verworpen te zijn. Daarna ging de vergadering over in comité, ter nadere behandeling van een adres van den concessionaris der gasfabriek. Na de hervatting der openbare zitting, volgde de gewone rondvraag en werd daarbij door den heer Hazeu voorgesteld voor rekening van de gemeente een regenbak te maken bij het kerkgebouw der Gereformeerde gemeente, ten einde daarin, ten bate der ingezetenen bij groote droogte, het vele water te ver gaderen, hetwelk thans van het dak van genoemd gebouw nutte loos wegvloeit. Na eenige discussie, waarbij verschillende bezwaren tegen het voorstel werden geopperd, werd dit ten slotte met algemeene stemmen dus ook die van den voorsteller ver worpen. Daarna werd de zitting gesloten. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4