Koppen's Verkoophuis. MARINE. QUINA LAROCHE, PILLEN iöLUWAY. GUST. BUHSE, HOOFDGRACHT, NIEUWED1EP. Ontvangen FIJN LAKWERK: Kieuwc Prcscntccrstcllcii, Theebladen, Tafel- bllkjc» met Veger», Thee-, Koffie- en Bcschuitdoozen, Brittaimia metalen Trekpotten en Koffiekannen, Comforen en Tiieelm»jcs, Alpaca Lepel» en Vorken, Tafel-, Dessert- en Zakmessen, Scharen, Kurken trekkers, Notenkrakers, enz. VASTE LAGE r RIJ ZEN. OPENBARE VERKOOPING bij 's Rijkswerf te Willemsoord, op WOENSBA& 6 AUGUSTUS 1884, des voormidtlags te 10 uren, van de navolgende voor 's Rijks dienst onbruikbare voorwerpen, als: Twee Loods vaartuigen, lichte vaartuigen, eene belangrijke hoeveel heid verlichtingsmiddelen, Eiken-, Greenen- en Dennen Brandhout, Afval van Touw- en Lederwerk, Slapping, diverse Scheeps- en Artil lerie-behoeften, Kleedingstukken, Meubilaire Goederen, leeg Fust en meer andere artikelen. Al hetwelk op de twee den verkoopdag voorafgaande werkdagen kan worden bezichtigd, zullende van af heden tot en met 5 Augustus aanstaande, op de werkdagen, gedurende de gewone kantooruren, gelegenheid zijn om de voorwaarden te lezen. Willemsoord, 26 Juli 1884. De Vice-Admiraal Directeur en Commandant der Marine, W. K. VAX GENNEP. Het Kantoor van Mr. J. A. MIDDELHOFF, Procureur te Alkmaar, zal gedurende de maand Augustus gesloten en 1 September a. s. verplaatst zijn van Langestraat A 20, naar LANGESTRAAT A 36 Uit Parijs ontvangen: eene groote zending marmeren, bronzen en vergulde PENDULES, waaronder prachtige Salon- en Schoorsteenstukken. Mij voor de levering hiervan tegen den minst mogelijken prijs beleefdelijk aanbevelende, Horlogemaker. Verzending naar buiten deze gemeente geschiedt mede onder guarantic. BNK.HXJIZBN. Deze Vereeniging beveelt zich aan, tot het leveren van versche AUGURKEN in diverse soorten, bij minstens 5 Kilo. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Commissaris Boekhouder, C. A. DE KONINGH, te Enkhuizen. AMSTERDAMSCHE COURANT. N'IEl'WS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. De Amstcrdainschc Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amstcrdamschc Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: O. Z. Voorburgwal 280. over het Stadhuis. Tan KRAEPELIEN HOLM. Apothekers te Zeist. Opwekkend, versterkend, koor t s ve r d rij v e n d Ijzerhoudende Quina-Laroche bij bloedarmoede, etc. Depot bij de Heeren Apothekers: te Helder L. JELGERSMA; Alkmaar, A. CONIJN Az.; Sehagcn, W. A. HAZEU; en verder bij de meeste Apothekers verkrijgbaar in flesschen a 1.90 en ƒ1. Middel tegen de jicht. I» ieder geval van onstekende aandoening der gewrichten, spieren- en zenuw-pijn, moet de lijder zijn toe vlucht nemen tot het weergalooze geneesmiddel van Holloway, dan zal hij dadelijk baat vinden en op eene spoedige genezing kunnen hopen. Wat ook de voorafgaande oorzaak van zulke pijnen moge zijn, ieder een weet, dat vochtigheid en koude ze gewoonlijk aanbrengen, ten minste als men daaraan blootgesteld is; het moot ook door de geheele wereld bekend zijn, dat de zalf van Ilolloway, goed gewreven op de aangedane plaatsen, een veilig en zeker tegengift hiervoor is. De zalf verzacht in het eerst den aanval der pijnen en belet dezelven terug te keeren. Als do pijn chronisch is, moet men met wrijven voortgaan, tot dat de zalf de krachten aan de spieren hergeeft en de gewrichten hunne vorige buigzaamheid weer terug krijgen. Zij regelt den lokalen omloop, en verwijderd ziekten. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Onder het opschrift: Oneerlijke boter- éfi kaasconcurrenten" leest men in de N. Rott. Crt. Op liet einde van Maart jl. seinde ik u den hoofdinhoud eener dépêche, uit New-York ontvangen, en behelzende het resumé van liet verslag, uitgebracht door de commissie van den senaat in New-York, welk benoemd was om een onderzoek in te stellen naar de stelselmatige vervalscliing van zuivelproducten door gewetenlooze concurrenten van boter- en kaasbereiders volgens de oude methode. Het verslag der bewuste commissie vermeldde merk waardige dingen. Van dertig onderzochte monsters boter hadden twee derden slechts in de verste verte aan melk hun ontstaan te danken. Het afvalvet van varkens en ossen vormde hun lekkerst'- hoofdbestanddeel, maar vaak vond men dit, als nog te goed en duur, vervangen door bedorven vetten, „geneutraliseerd* met behulp eener toe voeging van salpeterzuur en zwavelzuur, van voldoende kracht om de laarszolen eens werkmans te doorboren, vingernagels ten val te brengen en verschillende ziekten te veroorzaken. Deskundige artsen verklaarden voor de com missie, dat het nuttigen van dergelijke boter vele sterf gevallen, vooral bij kinderen, moet veroorzaken en veroor zaakt. De commissie adviseerde, den aanmaak van oleo margarine ten eenenmale te verbieden. Naar aanleiding van dit telegrafische bericht interpel leerde de heer Th. Duckham, afgevaardigde voor Here- fordshire, de Regeering in het Engelsche Lagerhuis, en vroeg haar een onderzoek in te stellen in Amerika, opdat er, bij den grooten aanvoer van oleomargarine en kaas van daar, maatregelen zouden kunnen genomen worden om het publiek tegen het verderfelijke en giftige bocht der Yankee knoeiers te beveiligen. De Regeering verklaarde zich daartoe bereid, en den 2 April zond lord Granville de noodige instructies aan den Engelschen gezant te Washington, den heer Sackville West. Deze stelde zich daarop in betrekking met het departement van landbouw te Washington. Den 16 April ontving de hoer West van gemeld departement het volgende hoogst eigenaardige officiëele exposé van den echt Amerikaanschen toestand op dit oogenblik: „Het kan als vaststaande worden aangemerkt, dat van de 100,000,000 pond boter, te New-York verkocht, 40,000,000 a 60,000,000 pond bocht is. Oleomargarine heeft de ge middelde boterprijzen tien cent per pond gedrukt, hetgeen voor de landlieden een jaarlijks verlies beteekent van vier millioen dollars. //Ongeveer de helft a twee derde der boter, te New-York ontvangen, wordt geklassificeerd onder „butterine," een mengsel van ongeveer gelijke gedeelten reuzel en goede boter. „Suine" wordt als „butterine" geclassificeerd en heeft dezelfde bestanddeelen, alleen wat meer reuzel. Maar oleomargarine wordt gefabriceerd uit vetten van allerlei aard. Daartoe worden talk, reuzel, katoenzaad, aardnoten en andere oliën bijeengeschraapt uit alle hoeken en landen. Deze vetten worden „geneutraliseerd* door salpeterzuur, gemengd met melk, room, of slechte boter en dan gekarnd. Het zuur in deze combinatie is natuurlijk hoogst nadeelig voor de gezondheid; hoe meer er van, hoe nadeeliger. Vele dezer producten kan men van echte boter ternauwer nood onderscheiden. Zelfs deskundigen kunnen dat niet. Een onderzoek met behulp van microscopen en zwavelvuur is onvermijdelijk om het ware karakter dezer combinaties vast te stellen. In vele staten zijn wetten van kracht, welke de fabrikanten dwingen hunne artikelen te merken volgens hunne ware bestanddeelen; maar ongelukkigerwijze wordt de verbruiker bedrogen, doordien de merken, bij aankomst der fabrikanten ter plaatse hunner bestemming, verwijderd worden. De bijkans algemeene afkeuring dezer bochtproducten oefent over het geheele land een krachtigen invloed, en zonder twijfel zullen er sterke maatregelen worden genomen, om 'hen, die deze fraudes uitvoeren, te ontdekken en te straften." Ten deele heeft zich de verwachting bewaarheid, door de indiening te New-York bij de wetgevende macht aldaar van een ontwerp om, gelijk de titel luidt, „bedrog te keeren bij en verkoop van zuivelproducten." Dit ontwerp is den 24 April aangenomen en den 1 Juli in werking getreden. Ik kom daarop terug. Vooraf echter wil ik eenige ge deelten weergeven, van de uitermate belangrijke toespraak, waarmede de heer H. R. Lowe, de voorzitter van de openbare gezondheids-commissie te New-York, het ontwerp bij den senaat aanbeval. Nederland werd door hem speci aal genoemd als een der gewesten, werwaarts de bocht- fabrikanten der Unie hunne schadelijke en giftige knoei- artikelen, en liet is absoluut noodig, dat bet Nederlandsche publiek wete, wat men het in de maag heeft gestopt en willen stoppen. De heer II. R. Lowe gaf, in zijne toespraak in den Senaat te New-York, allereerst een overzicht van de manier hoe bocht boter en bocht-kaas in de wereld zijn gekomen. Hij herinnerde dat een Franscbman, tijdens bet beleg van Parijs in 187071, eene stof wist te bereiden uitossevet, die hij olio noemde. Men nuttigde haar in de plaats van ontbrekende boter, maar noemde haar bij haren naam. Na het beleg kwam het nieuwe fabrikaat ook naar Amerika, waar dadelijk maatschappijen werden gevormd om het op groote schaal te bereiden. Aanvankelijk geschiedde de toebereiding met groote zorg, bij eene warmtegraad van 105 a 115 graden Fahrenheit. Deze olie of dit vet werd dan gekarnd met eene belang rijke hoeveelheid melk of boter, alsook gekleurd, en men had „oleomargarine." Men voerde haar in groote hoeveel heden uit als „boter," totdat de uitheemsche verbruikers de bedriegerij ontdekten, waarna de uitvoer van „oleo margarine" verboden werd. Vervolgens kwam men tot de ontdekking, dat men een goedkooper fabrikaat kon vervaardigen uit varkensvet dat, gemengd met een weinig echte boter en kleurstof, dienst doen kon als „butterine." Het is ongeloofelijk met hoe weinig kapitaal men aldus, ten nadeele der verbruikers, eene ontzaggelijke winst behalen kan. De beer Robinson uit Chicago erkende voor de commissie van onderzoek dat hij, met een kapitaal van slechts 75,000 dollar, jaarlijks zes k acht millioen pond heeft kunnen omzetten, hetgeen eene netto winst opleverde van 240,000 dollar. Een fabri kant kan in zijne eigen kelders, met behulp der melk uit slechts twee boerderijen, voldoende „butterine" vervaar digen voor eene geheele stad. „Deze groote fraude" zeide de heer Lowe, „benadeelt elke boerderij in de Republiek; zij vermindert de inkomsten van eiken boer. De helft der inwoners van den staat New- York zijn landbouwers. Er zijn daar 1,437,000 koeien, en de veewaarde wordt op 117,768,000 dollar geraamd. Alvorens de bocht-artikelen te New-York ter markt werden gevoerd, brachten de boeren van den Staat 's jaars voor 122,000,000 pond boter en 127,000,000 pond kaas, zijnde meer dan de helft der geheele productie in de Unie." Door de vervalschingen welke, zeide de heer Lowe, de bedriegers in den kerker behoorden te brengen, heeft de boter eene waardederving ondergaan van 5 a 10 cent per pond, de melk van ongeveer 7£ cent en de kaas van ongeveer één cent (Amerik.) per pond. Het comité van onderzoek kwam tot de gevolgtrekking, dat de bedriege rijen der boter- en kaasvervalschers den boeren van New- York eene geldschade berokkenen van ruim 5 millioen dollar 's jaars. En niemand trekt daaruit eenig voordeel behalve de zwendelaars en eenige winkeliers. De boeren worden verarmd en de verbruikers bedot, dubbel bedot, want door eene kunstmatige prijsverheffing der echte boter, moeten zij voor bocht evenveel betalen als voor echte waar. Doch de geldelijke schade staat niet op zichzelf. De goede naam van Amerika staat mede op het spel. „Ik waarschuw u, mijne heeren senatoren," sprak de heer Lowe, „dat, indien gij deze fraudes nog eenige jaren ongemoeid laat, de producten, welke thans millioenen dollars uit het buitenland aanvoeren, hier zullen moeten worden verteerd. Wat toch gebeurt? Geen volk Ier wereld geniet de slechte faam, die wij met den stormpas erlangen. Spoedig zullen wij over den geheelen aardbol bekend staan als eene natie voor fraudeen „kamps," tenzij er genoeg openbaar zedelijkheidsgevoel overgebleven is, om dit groote bedrog voor immer den kop in te druk kenDe helft der dingen, welke wij weten, is ver- valscht, en de reusachtige winsten, bij de vervalschingen behaald, hebben eene combinatie in het leven geroepen zóó invloedrijk en machtig, dat het wetgevende lichaam niet in staat is geweest tegen dat misdrijf op te treden, gelijk het verdiende. Tot dat wetgevende lichaam, tot den gouverneur, heeft de combinatie durven zeggengij hebt de macht niet om te verbieden, gij zijt machteloos. Gij kunt trachten onze bedriegerijen te breidelen, maar we zullen u trotseeren. Gij moogt wetten aannemen om ons fabrikaat te brandmerken, maar wij zullen het merken gelijk wij verkiezen, wij zullen het kleuren en verkoopen, ten spijt van u en uwe wetten." „Vraagt gij mij nu, mijne heeren senatoren, of wij deze vervalschingen kunnen fnuiken? Dan antwoord ik: ja! Want doen wij bet niet, dan weet ik waarlijk geenszins hoe de zaak zal eindigen. Wij zijn het verschuldigd aan onze hoeren, aan ons zeiven, aan onzen goeden naam, aan de openbare eerlijkheid, aan de millioenen mannen en vrouwen, die machteloos staan tegenover deze bedriegers." De lieer Lowe gaf dan zeer belangwekkende bijzonder heden, nopens de bevindingen der commissie van onder zoek. Zij liet te New-York in verschillende winkels koopen dertig monsters van een artikel, dat voor echte „boter" daar verkocht werd. Bij het chemische onderzoek bleek, dat twintig monsters bocht en tien monsters werkelijke boter inhielden. Maar de eerste vraag die gesteld wordt, is: „moet dit fabrikaat nadeelig voor de gezondheid worden genoemd?" en dan: „hebt gij bet recht om den aanmaak van oleo margarine, butterine, lardine en suine te verbieden?" Beide vragen werden ontkennend beantwoord door de vrienden der knoeiers. Zij zijn uitermate beducht voor hetgeen zij noemen de rechten des volks. Zij, die elke wet breken, die hun bestaan vinden bij geknoei en rijk worden door bedrog en oneerlijkheid, heffen een gehuil aan over „de boter van den armen man." Het recht, om deze bedriegerijen te fnuiken, hebben wij, zeide de lieer Lowe; gelijk eene regeering liet recht heeft, om liet slaan van valsche munt te beletten en te straffen, zoo heeft zij ook liet recht om valsche boter en kaas onmogelijk te maken en hare fabrikanten te straffen, Maar is bun fabrikant ongezond? Dat kan elke senator zelf beantwoorden. Laat hem eene portie bocht-boter op de ontbijttafel zetten en, wetende wat zij inhoudt, zal hij zich dan niet wachten om het artikel aan te roeren? De waarheid is, dat niemand, zelfs de „arme werkman" niet uitgezonderd, al had hij geeuwhonger, de compositie lusten zou. De heeren Robinson uit Cliicago moest toegeven, gelijk anderen, dat salpeterzuur noodig is om het vet te „neutraliseeren," salpeterzuur, dat even gevaarlijk en nood lottig zijn kan als blauwzuur. Eén druppel er van brandt een gat in eene jas en dat zou niet ongezond zijn Het 38ste Nederlandsch landlinishoudkundig congres hield jl. Vrijdag te Amersfoort zijn laatste bijeenkomst. Vooreerst besprak de heer Verloren van Themnat de bekende vogeltjeswet, die volgens hem niet in 't belang van den landbouw was en wenschte een poging tot ver andering dier wet van het congres te doen uitgaan. De heer Ilartog noemde haar een onpraktische, een papieren wet, waaraan de hand niet voldoende gehouden wordt. Een conclusie over dit punt werd evenwel niet genomen. Hierna werd de invloed van pulpe als veevoeder be sproken, en door den beer Bultman aangeraden pulpe wel te voederen voor vetmaking en kaasmaken, doch niet voor boterbereiding. Bij punt 12 merkte prof. Adolph May er op, dat de eerste en onmiddellijke oorzaak van longziekte onder liet vee de bacterie is, doch dat nat voeder het watergehalte in de spieren ongetwijfeld verhoogt en een waterachtig spierweefsel hoogstwaarschijnlijk meer vatbaar voor besmetting maakt. Naar aanleiding hiervan werd de conclusie aangenomen, dat het van belang is, naar de goedkoopste middelen om te zien tot droogmaking van veevoeder. In de tweede afdeeling werden, na daarover gehouden besprekingen, de volgende conclusies aangenomen: 1. Landbouwkunde worde als vak niet op de lagere scholen toegelaten, doch, en vooral in landbouwstreken, worden den kinderen door aanschouwelijk onderwijs inge prent, in landbouwkunde belang te stellen. 2. Aankoop op groote schaal voor buitenlandsche rekening van beste exemplaren van ons fok vee, geeft geen reden tot bezorgdheid, mits de beste exemplaren niet buitenslands gaan en de aanfok op rationeele wijze worde bevorderd. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4