1 nmkmmmmmmkmmmx 9Q<101 personen, dat is 3844 minder dan verleden jaar in hetzelfde tijdsverloop, terwijl dit cijfer in de beide daaraan voorafgaande jaren 117,801 en 126,139 bedroeg. Een nieuwe Mazeppa. Den 3 Juni 11. hebben de koeherders van den heer Roussaud, te Omaha (Vereen. Staten), bij zijne goederen in het noordwesten van Nebraska een wild Texasch paard met hunnen werpstrik gevangen, waarop zij een man vonden vastgebonden, geheel naakt en bewusteloos. Ofschoon met alle zorg verpleegd, duurde het verscheidene dagen voordat de onbekende verklaren kon, dat hij een Engelschman was, Hendrik Burbank geheeten, 34 jaren oud. Ongeoorloofde betrekkingen aan geknoopt hebbende met de vrouw van zijn compagnon en landgenoot, den veefokker Wilson in Nebraska, was hij door dezen met drie of vier anderen overvallen, van het bed geligt, ontkleed en op het paard gebonden. Dit ge schiedde den 27 Mei. Wat er verder met hem gebeurd was, wist hij niet, daar hij na eenige uren het bewustzijn verloren had. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Met genoegen las ik in de bladen, dat de vischhandel eerlang een plaats voor een doelmatig lokaal hoopt te verkrijgen; doch vergun mij deze opmerking: Ware het niet beter om, wanneer de gelden daarvoor bij de gemeente-kas worden aangevraagd, die benoodigde gelden bijeen te brengen door particuliere krachten? De vischhandel is toch hier de meest geïnteresseerde. Welnu, zou 't voor dien handel niet veel eervoller zijn, door eigen kracht te werken, dan aan te kloppen en te bedelen bij een leêge ge meente-kas? Ik ben geen vischhandclaar, doch wil de lijst tot bovengenoemd doel gaarne openen met eene bijdrage van f 25. Wie helpt nu me6? Met vriendelijken dank voor de plaatsing, UEd. Dw. Dienaar, J. Wieringen, 27 Juli. 't Is feest! 't Is feestzoo hoorde men een aantal schoolkinderen vroolijk uitroepen. Inderdaad, het leek er wel een beetje op. Op verzoek van het Hoofd eener school alhier, verschenen dos middags om 2 uur een lltal landbouwers met hunne rijtuigen bij de school, ten einde met de schooljeugd een rijtoertje te houden. De landbouwers werden daar zeer vriendelijk door den hoofd onderwijzer ontvangen (ze werden niet eens door dezen gegroet hun werd niet eens gezegd, waar ze heen moesten). Prettig voor de boeren, hè? Toen de kinderen en de familie des onderwijzers (wat wel het noodzakelijkste zal geweest zijn) ingestapt waren, reden ze af. De weg leidde over Stroe, door Hipolitushoef en vervolgens voorbij Westerland naar de Quarantaine. Alzoo het einde van Wieringen bereikt hebbende, gingen ze weêr terug, nu achter Hipolitushoef om, den polder door en zoo naar de school, alwaar ze omstreeks 5 uur terugkwamen. Natuurlijk dachten de kinderen, ja allen die er bij tegenwoordig waren, dat den kinderen eenige verkwikking toegediend zou worden. Doch dit was buiten den waard gerekend, of liever al te goed op den waard vertrouwd. Uitgestapt zijnde, werd hun niets gezegd, zoodat ze begrepen, dat ze heen konden gaan. (Wat zullen die kinderen hard gc- loopen hebben om ten minste hun dorst wat te lesschen, als men in aanmerking neemt, dat ze om 1 unr bijna allen reeds bij de school waren en de meesten nog al een eindje te loopen hebben). Ook de boeren hadden hun werk af en konden vertrekken, zonder voor de moeite bedankt te zyn. Geachte lezers! Wie uwer zou niet als ik denken, dat èn de boeren, èn dc kinderen, met verlangen weer naar zulk een amusant rijtoertje zullen uitzien? NB. De hulponderwijzer, aan die school werkzaam, was niet eens met het plan bekend gemaakt, hoewel het nogal een ge- ruimen tijd in de maak was geweest. Mijnheer de Redacteur! U bij voorbaat dankzeggende voor dc toegestane ruimte, teeken ik mij met achting, 1.1. F. JANSSONIÜS. Benoemingen, enz. Aan den heer D. Stam Pz. wordt, op zijn verzoek, met 1 October a. 8., eervol ontslag verleend als heemraad van het ambacht van Westfriesland, genaamd Drechterland. Met dien datum wordt benoemd tot hoogheemraad van den I londsbossche en Duinen tot Petten, vanwege den kavel de Schager- en Niedorperkoggen, de heer J. Breebaart Kz. De luit. ter zee 2de kl. D. A. KraijenhofT van de Leur, uit Oost-Indiè teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. G. F. G. Gobius, bchoorende tot de rol van Zr. Ma. wachtschip te Amsterdam, wordt met 10 Aug. a. s. op non-activiteit gesteld. Met ingang van heden zijn benoemd: tot adelborst 1ste kl., de adelborsten 2de kl. lste afdeeling bij het Koninklijk Instituut voor dc Marine alhier J. F. Graadt van Roggen, W. J. G. Umbgrove, jhr. A. J. M. A. Van der Does de Bije, J. II. Hummel, W. Cornelis, J. F. Hosang, J. M. Groen, II. J. Knottnerus, R. J. Castendijk, S. P. LTIonoré Nabcr, A. J. Van Stockum, H. J. Pak, L. E. A. T. Ter Haar, E. W. Pfeiffer, W. A. J. Van Diggelen, J. S. F. Gallay, J. A. Van der Star, F. J. Goedkoop, J. II. Van Leent, A. H. C. Heyderaan, J. J. C. C. Bennik, C. D. W. Boissevain, M. F. Braakman, A. Van den Driessen Mareeuw, C. Kastelijn, II. M. Van Haften, C. li. De Lussanet de la Sablonière, N. C. Beynen, P. Swaters van Schaumburg, F. H. Sobels en J. C. Van Druten; tot tweeden luit. by het corps mariniers: de adelborsten 2de kl. 2de afdeeling bij gemeld Instituut J. Copius Pecreboom, C. P. Van Borsclen, G. Fanssen, A. A. Brutel dc la Rivièrc en A. H. Bakker. visoimerioliten. Door windstilte der laatste nachten is de aanvoer van tong gisteren en heden niet zoo groot geweest als Woensdag. De prijzen bleven stationair: tarbot bleef ook nu weêr gezocht; tongen minder, omdat deze met het warme weêr spoedig in kwaliteit verminderen. Er zijn nog vele schuiten in zee. De oostenwind bemoeielykt het naar huis zeilen. BurgerlUl^e Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: N. Rijff, botteliersmaat, en E. J. Nung. GetrouwdGcene. BevallenA. B. M. Leijen, gcb. Ricke, Z. A. Zwijndrecht, geb. Van Wingaarden, D. P. Narold, geb. Gicles, D. E. J. P. Groen, geb. De Ruijter, Z. Overleden: T. Blok, geb. Goedhart, 90 jaren. D. A.Lavell, 4 maanden. Gemeente ANNA PAULOWNA, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Gcene. BevallenP. Slikker, geb. Keuris, D. H. Braaf, geb. Meijer, D. M. Van Rijswijk, geb. Kistemaker, Z. A. Eshuis, geb. Pool, D. A. Hoogschagen, geb. Schotvanger, Z. M. Dissel, geb. Slommer, D. A. Van Dijk, geb. Van Bavinkhoven, D. E. Tuinman, geb. Leeflang, Z. T. Brouwer, geb. Braaf, leven loos geboren zoon. Overleden: L. Komen, 7 maanden. J. Vink, 2 weken. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 to.t 31 Juli. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. GeborenNeeltje, dochter van Willem Pronk en Neeltje van Zoonen. Frans, zoon van Cornelis Groet en Guurtje Rentenaar. Gemeente WINKEL, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Cornelis, zoon van Jucob Lange en Guurtje Bcnne- ineer. Klaas, zoon van Willem Nieuweboer en Antjc Schagcn. Johan, zoon van Teunis Van der Molen en Rein uw Vader. Neeltje, dochter van Gerrit Molenaar en Maarije Kok. Dirk Ixiendert, zoon van Lodewijk Beijnevcld en Trijntje Grin. Overkden: Petrus Jansen, 33 jaren, ongehuwde zoon van Martinus Johanncs Jansen en Antje Kok (overleden). Pieter Witsmecr, 8 maanden, zoon van Cornelis Witsmeer en Jantje Ligt hart, echtelieden. Weerkundige waarnemingen te Helder Landskeet). Windrichting en kracht. Barometer Thermometer Toe mM. C. S p stand "o 5 van dc Stand. Alw. Stand. Afw. a. zee. 1 12 ti. 0.2 k. 764.58) f 4.18 18.3 -1.0 2 8| otz. 0.1 ;762.03i f 1.63 18.0 f 0.4 2 12 otn. 0.5 761.66: f 1.26 19.1 1 -0.2 0.83, Stil. 0.841 0.83 Vlak. Weersgesteldheid1 Aug. 12 u. Helder, lichtbewolkt, schoon weer. 2 Aug. 8 u. Helder, schoonweer. 2 Aug. 12 u. Idem. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen bedraagt over dc maand Juli 15° 56'3". MARINEHAVEN NIEUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IX DE BCITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Rock City. J. Jorgensen. Borga. Hout. Amons Co. ^Equivalent. II. Hanseti. Freija. M. Sorensen. Van Vliet Co. Soderham. H. A. Maas. Bjorncborg. Amons Co. Trcvethick, st. G. Brown. Newcnste. Steenk. Duinker&Goedk. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 5 Paarden 13 Kooien 16 Nucht.Kalveren 78 Schapen f 95 al70. 187 a225 26 Lammeren f 54 mag. Varkens 5 a 271 250 Biggen 12 18 a 25f 7 Bokk.&Gcitcn 5 Ma.rls.ti3erioIa.teri.. TEXEL, 31 Juli. Aardappelen f 5 por hectoliter. Gemaaid Zeegras f 10.25 a 12.gevischt dito f 3.75 a 4.75 per 100 kilogram. Gewasschen Wol f 1.05, ongewasschen 78 a 79 c. per kilogram. Koolzaad f 10J, Tarwe f 8.50 a 9.Rogge f 5.50 a 6.Haver f 4.a 4.25, Gerst f 5 a 6, alles per hectoliter. ALKMAAR, 1 Augustus. 20 hectoliter Tarwe, f 7.a 8.50 220 h. Gerst, f 5.25 a 5.50; 118 h. Haver, f 3.75 a 5.25; 9 li. Bruine Boonen, f 9.75; 10 h. rood Mosterdzaad, f 17; 266 h. Koolzaad, f 10.25 a 10.37-J401 h. Karwei zaad, f 14.25 n 14.50; 13 h. Erwten: Grauwe f 16; Vale f 11; alles per hectoliter. Ongeveer 650 stapels Kaas, wegende 160000 kilogram. Kleine f 36; Commissie f 30 en Middelbare f 31 per 50 kilogram. HOORN, 31 Juli. Ter waag gewogen 360 stapels kaas, wegende 100,692 kilogram; hoogste prijs per 50 kilogram f 35.50 voor kleine en f 29.50 voor Commissie. MEDEMBLIK, 30 Juli. Aangevoerd 36 stapels Kaas, hoogste prijs f 32.50 per 50 kilogram. Boter f 1.30 per kilogram. Kip eieren f 3 en Eend-eieren f 4 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 31 Juli. Ivarweizaad f 14.75, Mosterdzaad f 18.50, Vale Erwten f 11.75, Gerst f 5.25, alles per hectoliter. Aangevoerd 32 stapels Graskaas, f 34 per 50 kilogram. Markt willig. LEIDEN. 1 Aug. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 38 Stieren f 65 a 285, 108 vette Ossen en Koeien f 165 a 320 of f 0.72 a 0.84 per kilogram. 90 Vare idem f 150 a 260, 20 Graskalveren f 22 a 57, 59 vette idem f 38 a 80 of f 0.65 a 0.80 per kilogram, 17 nuchtere idem f 5.50 a 22.1024 vette Schapen f 20 a 36.of f' 0.55 a 0.65 per kilogram, 858 weide dito f 16.a 32.382 Lammeren f 8. a f 18.38 magere Varkens f 15 a 24, 170 Biggen f 4.50 a 12.Veulens f a Paarden f a ,126 Kalf- en Melkkoeien f 152 a 275. NIJMEGEN, 31 Juli. Uiterwaardsch Hooi f 19 a 21 en Binnenveldsch f 13 a 15 per 500 kilogram. ZWOLLE, 31 Juli. Op de Paardenmarkt bedroeg de aanvoer p. m. 150 stuks, meest Werkpaarden. De handel was slap. Men besteedde voor Werkpaarden lste soort f 250 a 385, 2de soort f 140 a 235, 3de soort f 80 a 125, Ponneva f 75 a 150 voor de slachtbank f 25 a 45 per stuk. ZWOLLE, 1 Augustus. Ter markt waren: 608 en op dc stallen 300 stuks Vee. Neurende en vcrschgekalfde Koeien f 145 a f 270, dito Schotten en Vaarzen f' 140 a 235, spoeling Koeien voor de vetweide f 135 a 175, dito Vaarzen f 105 a 155, herfst- kalvcndc Koeien f 150 a 210, Ossen voor de vetweide f 120 a i f 175, jarige Springstieren f 100 a 140, Vaarspinken f 90 a 130, Fok-kalvercn f 40 a 60, nuchtere Kalveren f 5 a 10, vette Koeien en Ossen aan bouten 72 a 78 c., dito Stieren 60 a 66 c., dito Kalveren 70 a 74 c. en dito Schapen GO a 64 c. per kilogr., Lammeren f 10 a 17. Op 108 wagens 515 Biggen, 6wccksche f5.a 6.50, lOweeksche f8.a 12.drachtige Varkens f a f magere f 13 a 38, vette Varkens (levend gewogen) 42 a 47 e. en Varkens voor Londen 36 a 38 c. per kilogram. MASTENBROEK, 31 Juli. De prijzen van het Hooi waren per 500 kilogram als volgt: Kamper-eilandsch f 15 a 19, Mastonbrocker en Genemnider 1ste kw. f 16 a 18 en 2de kw. f 13 a 15. DEVENTER, 1 Augustus. Hooi f 30 a 36 per 1000 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Heden is het de 26ste verjaardag van H. M. onze Koningin. Van de openbare en van eenige particuliere gebouwen wapperen vlaggen, de oorlogsschepen in onze haven zijn gepavoiseerd. Aan boord der oorlogsvaartuigen hadden heden morgen parades plaats, terwijl des middags tc 12 uren in 't fort Erfprins de parade van het garnizoen werd gehouden. Zr. Ms. schrocfstoomschip Tromp is gisteren namiddag in dc haven gekomen, na des voormiddags door Z. Exc. den vice- admiraal, directeur en commandant der Marine, te zijn geïnspecteerd. Gisteren in den vroegen morgen drongen een tweetal jongelieden in den tuin achter een der woningen aan de Kcrk- gracht alhier, met'tdoelom boomvruchten te ontvreemden. Zij waren reeds begonnen, den zak, dien zij met zich voerden, met onrijp ooft te vullen, toen zij door de bewoners werden opgemerkt en herkend. Enkele kleedingstukken en de zak met vruchten zijn hun afgenomen en bij dc mededeeling aan de politie, aan deze afgestaan. 't Is te hopen, dat de vervolging, die tegen deze brutale jongens wordt ingesteld, andere knapen moge afschrikken om zich aan zulke schandelijke practijken over te geven. In de zitting van den Raad dezer gemeente, jl. Donderdag avond- gehouden, werd dpor B. en W. den Rgad aangeboden de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1883. De ontvangsten hadden bedragen f 182801.87, de uitgaven f 171341.79, en het goed slot is dus f 10960.08. Met de rekening der Schutterij over 't zelfde dienstjaar zal de rekening en verantwoording der gemeente in de afdeelingen worden onderzocht. Op haar daartoe gedaan verzoek werd eervol ontslag verleend aan de dames J. E. Wit en H. M. A. Jmigius, als onderwijzeressen alhier, aan eerstgenoemde met ingang van 25 Augustus en aan laatstgenoemde met ingang van 1 October a. s. De voordracht voor dc benoeming van zetters der Rijksbelastingen werd samengesteld uit de aftredende leden van «lat Collegie, zynde de heeren D. De Lange, L. Jelgersma en mr. D. P. H. Aberson, en uit de heeren H. J. Janzen, C. Giltjes en M. Witsenburg Jr. Een verzoekschrift van be woners en eigenaars van perceelen in de Hoogstraat alhier, die aandringen op rioleering en bestrating, werd in handen gesteld van «le Commissie voor de Gemeentewerken, om daaromtrent in de volgende zitting een voorstel ter tafel te brengen. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat hij dezer dagen met den lieer Inspecteur van 't Geneeskundig Staatstoezicht heeft gesproken over middelen voor de verpleging en afzondering van lijders aan besmettelijke ziekten. Voor vreemdelingen, die in de gemeente komen en bevonden worden aan besmettelijke ziekten te lijden, zal gelegenheid zijn om zo in tenten in 't fort West oever op te nemen. Voor ingezetenen is lokaliteit in 't gebouw in de Wachtstraat en zal, daar de bovenzalen van 't Ziekenhuis door den Inspecteur ongeschikt werden geacht, eene inrichting worden ontworpen, waarhij gebruik zal worden gemaakt van 't gebouw ten O. van 't Ziekenhuis. Er geschiedde voorlezing van een brief van den Commissaris des Konings, houdende mededeeling, dat de minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, behoudens de verplichting om 't plan voor den bouw in te zenden, vergunning heeft verleend tot het stichten van een lokaal nabij den mond der haven, bestemd voor den afslag van zecvisch. Na eene woordenwisseling tusschen den lieer Strikwcrda en den Voorzitter, werd ten slotte besloten, dat het plan voor dit ge bouw, vódr het ter beoordeeling aan den minister wordt gezonden, aan de goedkeuring van B. en W. en van den Raad zal worden onderworpen. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling, dat Gedep. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot heffing der belasting op dc honden, het kohier der hondenbelasting, 't besluit tot het doen van af- en overschrijving op dc begrooting voor 1883 en dat tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven. Door den Voorzitter werd, op de vraag van den lieer Strik- werda, of 't waar is, dat de heer Giltjes een certificaat van onvermogen heeft ontvangen bij gelegenheid zijner indiensttreding bij de Schutterij, verzekerd, dat hij daarop in de volgende zitting, na onderzoek, zal antwoorden. Door genoemd lid werden daarop klachten geuit over 't baden in de haven en aan de Heldersche zeewering, over de aanwezigheid van onwelriekend vuil op onderscheidene plekken in deze gemeente en over het beschadigen van hoornen door de straatjeugd. De zitting werd hierop gesloten. Benoemd tot kweckeling aan de Rijks-Kweekschool voor Onderwijzers tcNijmegen de jongelingN. Raap, van Wieringerwaard. Voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad tc Winkel moet herstemd worden tusschen de heeren J. Koomen Hz. en C. Koomen Kz. De Gemeenteraad van Hoogwoud besloot voor twee duizend gulden deel te nemen in de leening voor den locaalspoorweg Medemblik Hoorn. Aan een particulier schrijver uit Atjeh ontleent de Zwols. Crt. het volgende: Er is hier in mijn oog nog iets ergers, mijn waarde, dan die aanhoudende schermutselingen met de Atjehers, die afmattende diensten, dc cholera of wat ge maar wilt, het is nl. de meer en meer toenemende desertic onzer soldaten. Waren het vroeger zeldzame en op zich zelf staande gevallen nu loopen er veel en somwijlen twee, drie te gelijk over. In den regel zijn het Belgen of Franschen. Twee slechte merken in ons leger, amice de goeden niet tc na gesproken. Waarom nemen wij hen aan vraagt ge. Wel, om de dood eenvoudige reden, dat wij onze gelederen onmogelijk alleen met Nederlanders kunnen aanvullen tenzij, ja, tenzij men van den Indischen soldatenstand heel iets anders mnkc dan hij nu is, nis men hem verbeterde tot een fatsoenlijk, zeer gewild beroep, dan ja dan. (Hier heb ik een zwaren zucht laten glippen misschien doet gij evenzoo.) Intusschcn komen er thans veel vreemdelingen in, aan wie bij hun indiensttreding niets ontbreektphysiek, papieren, alles in orde «schilderijen van soldaten," zoonis een voormalig chef van me placht te zeggen. Maar later blijken zij de grootste schelmen le zijn, die met gestolen of met kunstig vervalschte papieren in den eerlijken soldatenrok kropen. Wat is daaraan te doen Niets. Dat schuim nu deserteert, voor een paar rijksdaalders wellicht, en begint ons veel kwaad te doen. De eerste deserteurs waren allesbehalve voor hun pleizier uit bij de Atjehers; hard werken, veel ransel en weinig eten. Wij hoorden dit meermalen van hen die «terug" deserteerden. Maar de sluwe Sumntranen schijnen al heel spoedig begrepen te hebben, dat die behandeling van de overloopers niet politiek mocht heeten en ze juist door een tegenovergestelde bejegening de desertie in de hand konden werken. En zoo geschiedt thans. Dat die desertie op vrij groote schaal, en „notez bien" uit een beschaafd Westcrsch leger naar een troep wilden, zeer nadeelig wordt voor ons zedelijk overwicht en de tegenpartij overmoedig maakt, daarvan wil ik u nog even een sprekend staaltje meè- deelen. Verbeeld u dat onlangs een officier, post-commandani, een brief ontving van eenige Atjehschc hoofden een brief geschreven, naar den adat gesteld waarin hem het voorstel wordt gedaan om naar hen over tc loopen en alsdan in het Atjehschc leger het commando op zich tc willen nemen over het «Europeesch legioen"Wat dc kerels durven bestaan!!! Dclaunay voorspelt storingen in den dampkring op 1, 12, 15 Aug.misschien ook op 8 Aug.die van den 12den zal hevig zijn. Hoe Tseng over de Franschen denkt, wordt in een brief, dien de bladen van Shanghai raeêdeelén, uiteengezet. Tseng noemt hen bluffers, die gaarne twist zoeken, maar niet flink genoeg zijn om door te zetten, en zegt, dat het in hun aard ligt de zwakken te verdrukken en voor de sterken terug te gaan. De Franschc Republiek is in een volkomen staat van oneenigheid; de partijen beoorlogen elkander en dat verlamt Frankrijks optreden naar buiten. Frankrijk heeft geen vrienden in Europa. Summa summarura concludeert Tseng, dat China oorlog moet voeren met Frankrijk. A D V E RT_E_N TIN. ^kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk* «X Den 4 Augustus hopen onze geliefde ouders: L. AARSEN *X en J. B. AARSEN—BIENHOFF, jg *x hunne 25jarige echtvereeniging te herdenken. >e* Amsterdam, Czaar-Peterstraat N°. 142. Uit naam hunner dankbare kinderen x» en verdere familie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3