gelooven vast, dat een zoo algemeen mogelijke toepassing j van 't geen door den ernst der tijden geboden wordt, zal blijken van zegenrijke werking te zijn. (Amst. Crt.) Z. M. de Koning van Zweden kwam jl. Maandag per mailboot Prinses Elisabeth van Londen te Vlissingen aan. Niettegenstaande de Vorst incognito reisde, werd Z. M. door den heer Van Woelderen, directeur der Stoom vaartmaatschappij Zeeland, en den heer Ch. De Groof, consul van Zweden, begroet. Nadat de Koning op harte lijke wijze was verwelkomd, betuigde Z. M. zijn hoogste tevredenheid over de zeereis en de inrichting der mail boot. Het gevolg bestond uit zes personen, waaronder de secretaris en de adjudant zich bevonden. Na eenigen tijd in de gereserveerde wachtkamer te hebben vertoefd, ver trok Z. M. te 7 u. 20 m. in een salonrijtuig der Rijn spoorwegmaatschappij naar Keulen. Met de opbrengst van de successie-belasting in de laatste jaren tot grondslag, berekent de heer G. M. Boisse- vain in het jongste nummer van de Economist het netto particulier vermogen in Nederland op f 8,851,000,000. Om tot eene becijfering van het belastbaar nationaal vermogen te komen, behoort dit bedrag z. i. te worden verminderd I met de loopende renten en het meubilair, beiden bij de successie-belasting als kapitaal beschouwd, en zoo komt hij j tot een totaal belastbaar vermogen van p. m. f 8,360,000,000. j Voorts becijfert dezelfde schrijver, dat bet bedrag der aangegeven nalatenschappen, met alle daarin begrepen vrijstellingen, in het vorige jaar ongeveer f 256,000.000 heeft beloopen. Op de 6de jaarlijksche vergadering der Unie: Eene school met den Bijbel, zal o. a. het volgende voorstel behandeld worden van het locaal-comité te Rotterdam Aangezien de vorige jaarvergadering te kennen heeft gegeven, dat de voorstanders van de scholen met den Bijbel het onderzoek der overheid naar de bekwaamheid van hun onderwijzers geen voldoende waarborg achten voor goed onderwijs en toen besloten heeft om in deze jaarvergadering de vraag te behandelen, op welke wijze hierin zou kunnen voorzien worden, doet het locaal-comité Rotterdam in verband met deze zaak het volgende voorstel „Het bestuur der Unie benoeme eene commissie van 7 leden (waaronder een lid van het bestuur der Unie, die tevens het voorzitterschap bekleede), die een leerplan samenstelle voor de scholen met den bijbel in ons land, en in een uitgewerkte memorie genoemd leerplan toelichte. Het rapport der commissie worde vóór 1 Juli 1885 bij den secretaris der Unie ingediend, zoodat het in de volgende jaarvergadering een punt van overweging kunne uitmaken." De heer G. W. Van Heukelum, pastoor te Jutfaas, is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Het dagblad De Tijd deelt mede dat genoemde geestelijke, oprichter en deken van het St. Bernulphus-gilde is en zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op 't gebied der Vaderlandsche kerkelijke kunst. Evenals ten vorigen jare werd ook nu weder van 17 tot en met 19 dezer te Schoorl eene Bloemententoon stelling gehouden, die men over 't algemeen als goed geslaagd kan beschouwen. De inzenders van de gekweekte stekken toonden door de frissche en krachtige ingezonden planten, dat zij meer op de hoogte waren dan het vorige jaar. Met de rangschikking der bloemen in het met smaak ingerichte lokaal van den heer C. Kriller had zich geheel belangloos aangeboden de heer Smit uit Den Haag. Aan dien heer komt vooral de eer toe, dat het geheel een prettigen indruk maakte, waarom hij den dank heeft ver diend van allen, die zijn werk naar waarde kunnen beoor- deelen. De heer Van Garderen, bloemkweeker te Alkmaar, had zich belast met het bekronen der beste ingezonden planten. Daartoe waren door het bestuur vijf prachtige bloempotten aangekocht als prijzen. De uitslag der bekroningen was, dat de eerste prijs werd toegekend aan den heer Jb. Van Essen, de tweede aan den heer J. Jonker, de derde aan den heer H. Selhorst, stand verloor begrijp ik 't zeer goed. Zij willen geen uur meer in dit huis blijven, heeft de kleine geroepen, daar, waar zij met voeten getreden en gescholden werden, en toen mijnheer mij liet roepen, hield hij haar in zijn armen en zag zoo wit als de kalk aan den muur. Ik moest het hier, zoo goed als het kon in orde brengen, zeide hij, maar vlug. Binnen een uur, genadige freule, is er niets meer aan te veranderen, al kwam de Koning zelf binnen een uur zijn zij man en vrouw." „Het is onmogelijk!" stamelde ik. „Anne Marie Het draaide als een molenrad in mijn hoofd; zoo was het dan nu beslist, Su3anne zijn vrouw Klaus was tot het uiterste gedreven, dat bewees dit snel be sluit wat hielp het, als ik nu naar Anne Marie ging en tot haar zeide: „blijf bedaard, er is niet meer aan te veranderen!" Zij zou in haar tegenwoordige stemming aan zijn voeten knielen en Susanne beschuldigen, al stond hij ook reeds met haar voor den priester. In zijn hartstocht voor het meisje zou hij van dat alles niets gelooven, hij zou bewijzen verlangen en bewijzen? Wie kon haar van ontrouw overtuigen? Hoe kon zij het helpen, dat Stürmer haar lief had? Dat zij geschreid en de handen gewrongen had, was dat iets positiefs? Dat Stürmer door haar bemind meende te worden, kon men dat haaials een misdaad aanrekenen? Het zou waanzin geweest zijn, Klaus nog meer te prikkelen, hem nu te zeggenzie van haar af, zij maakt u niet gelukkig. Met strakke oogen volgde ik het doen der oude vrouw, zag in voortdurenden angst, dat zij nu de lichten naast den grooten spiegel begon aan te steken; hun schijnsel weerkaatste uit de geslepen kristallen en fonkelde op de gouden lijsten der familie portretten; een zacht purper scheen van de meubelen en gor dijnen en een warme lucht doortrok van uit den haard de ijs koude atmosfeer. Was het dan werkelijkheid Toen schrikte ik op. Anne Marie zat nog altijd alleen en wachtte; mijn plaats was bij haar. Ik vond haar in donker, nog op dezelfde plek en ging naast haar zitten. „Hij is weg," vroeg zij, „niet waar?" „Neen," zeide ik, „hij komt aanstonds terug." „Bij mij?" „Ik weet het niet, mijn kind." „Wat is dat voor een luid dichtslaan der deuren?" vroeg zij na een poos, „en waarom zit ik hier, zoo laf, alsof ik iets te vreezen had, en ik heb immers geen kwaad gedaan? Ik behoef niet te wachten tot hij bij mij komt, ik kan hem het eerst te gemoet gaan." En weder stond zij opmet vasten tred ging zij naar de deur, maar nog voor zij de hand op de kruk kon leggen, werd de deur geopend en trad dominé Grüne in zijn vol ambtsgewaad binnen. Onwillekeurig week het meisje terug voor deze onverwachte verschijning. De oude man was zichtbaar verlegenhij ging na een korte aarzeling naar Anne Marie en vatte haar handen. „Ik kom uit naam uws broeders," begon hij, „hy laat u door mij recht innig uitnoodigen. Mynheer Yon Hegewitz wil om redenen, die hij my niet verder heeft meegedeeld, nog heden zyn dc vierde aan tnej. G. Kriller en de vijfde aan den heer D. Blom. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 20 dezer: „In de herberg De Nachtegaal alhier werd gisteren aanbesteed het bouwen eener nieuwe kerk met toren voor de oud-Bisschoppelijke Clerezy te Egmond aan Zee. Van de 16 biljetten, die waren ingekomen, was het hoogste dat van den heer F. H. Jozeph, te Helder, voor f 119,085, terwijl de laagste inschrijver was de heer J. Van der Plas, te IJmuiden, voor f 68,840. Over al of niet toewijzing wordt over 8 dagen beslist." „Heden had alhier de aangekondigde harddraverij plaats, uitgeschreven door de Alkmaarsche Harddraverij-Vereeni- ging met paard en rijtuig. Prachtig weder begunstigde den wedstrijd; 18 paarden namen er aan deel. De prijs, f400, werd behaald door „Willem III," van den heer P. Brommer te Zijpe, bereden door den heer J. Kosterde eerste premie, f 150, viel ten deel aan dc „Suzanne," van den heer J. Paarlberg te Zijpe, mede bereden door den heer Koster, terwijl de tweede premie, f 50, werd gewonnen door „De Ruiter," van den heer J. Schagen te Beemster, bereden j door den heer Jb. Schilder. Alles liep met gewenschte orde af." Bij de aanbesteding van de verbouwing van de school j te Bergen (Noordholland) was laagste inschrijver de heer J. J. Vontijn, te Amsterdam, voor f 13,899. Aan de jl. Dinsdag gehouden harddraverij van paarden die nimmer prijs of premie gewonnen hebben en uitge schreven door de afdeeling Houtrijk en Polanen, der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, werd deelgenomen door 13 paarden. De prijs, een tilbury tuig, werd behaald door het paard Victor, eigenaar C. Schoen te Houtrakpolder. De premie, bestaande uit de inleggelden en f 10, werd behaald door het paard Black, eigenaar J. Kaptein te Haar lemmermeer. Na afloop der harddraverij hadden volksspelen plaats, waarbij flinke prijzen waren uitgeloofd en die uit muntend geslaagd mogen heeten. Aan de harddraverij te Warmenhuizen, jl. Maandag gehouden, werd door 18 paarden deelgenomen, waarvan 2 uit de gemeente Warmenhuizen. De prijs f 180.werd behaald door het paard „de Kroonprins" van C. De Wit, te Zijpe, bereden door K. De Wit. De 1ste premie f 50 door het paard „Wilhelmina" van T. Schilder, te Spierdijk, bereden door Jb. Schilder. De 2de premie f 25 door het paard „Rosa" van J. J. De Wit, te Zijpe, bereden door A. De Wit. Alles liep in de beste orde af: geschaard op de aan weerszijden van den weg gelegen stukken weiland, waarvan een gratis en het andere tegen betaling van 25 cents per persoon toegankelijk was, woonde een groote menigte dit feest bij. De Directeur der Hoornsche Stoomtramway-Maat- schappij, heeft bij een ongeluk met een stoomtram tus- schen Hoorn en Enkhuizen, zijn rechterhand zoodanig verwond, dat de voorste vinger afgezet is moeten worden. Op hét Huis De Pauw, nabij 's Hage, is jl. Zondag een groot kinderfeest gegeven door H. Iv. H. de Vorstin Von Wied, ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Naai- en Breischool te Wassenaer. Bij beschikking van de Arrondissements-Rechtbank te 's Hage, in raadkamer gewezen, is rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen W. Roos, ter zake van moord en moedwillige verwonding. Het bevelschrift van de rechtbank werd den beklaagde gisteren in het huis van arrest beteekend, waarvan Roos met kalmte kennis nam. Aangezien hij zelf bij den twist van jl. Zondag aan het hoofd verwond werd, is Roos in de gevangenis onder geneeskundige behandeling. Jl. Dinsdag is het gras langs den spoordijk tusschen Alkmaar en Heiloo op verschillende plaatsen in brand geraakt. De boeren klagen, zegt de Leidsche Crt., omdat er dit jaar niet genoeg winst aan het zuivel te behalen is, huwelijk met juffer Mattoni voltrokken zien." Anne Marie's bleek gelaat werd purperkleurig. „Het i3 onmogelijk!" zeide zij toonloos, „het is niet waar!" „Toch wel, mijn lieve kindsprak de oude heer weder en legde zijn handen vriendelijk op de schouders van het meisje. Zie mij aan, ik sta reeds in ambtsgewaad gereed, om de plechtige handeling te volbrengenmaar eerst wenscht de broeder vrede te sluiten met de zusterhij wenscht dien stap niet te doen, zonder dat zij, met wie hij tot dusver in broederlijke liefde zoo innig verbonden was, hem weder de hand ter verzoening gereikt beeft. „Ik ben niet boos op mijn broeder," kwam het aarzelend van haar lippen. „Op hem misschien niet, mijn kind, maar op haar, die binnen korten tijd zijn echtgenoote wordt. Zijn hart is bitter bedroefd door het voorgevallene, en hij smeekt u hartelijk een enkel woord tot zyn brnid te spreken." Anne Marie schudde plotseling zijn hand af. „Ik zou om vergeving smeeken?" riep zij, zich oprichtende, met vlammende oogen. „Ik zou Susanne Mattoni om vergiffenis smeeken Is Klaus krankzinnig geworden? Denkt hij, dat ik mij voor dal meisje zou vernederen? Ga, dominé, zeg hem, dat hij zelf moet komen, om met mij te sprekenik wil mijn broeder te voet vallen, als ik hem smart heb veroorzaakt, maar ik wil hem ook zeggen, wat mij zoover bracht dit meisje van mij te stooten, en Ga, haal hem, eer het te laat is, of ik zal „Anne Marie," viel haar de oude man met verheffing van stem in de rede, „laat varen uw trots! Oordeel niet, opdat gij niet geoordeeld wordt, luidt het in de Schrift! Gij hebt geen recht, u tusschen deze twee te dringengij hebt de bruid uws broeders van het eerste oogenblik met vooroordeel ontvangen, haar kinder lijke gebreken te streng beoordeeld. Denkt gy, door beschuldi ging een mensch zijn liefde uit het hart te rukken? Dwaas kind, dat niet weet wat liefde is, die alles vergeeft, alles vergeet. Laat af daarvan, overwin u zelf! Anne Marie, gij hebt een buitengewoon sterken wil, een moedig hart; bederf uw eenigen broeder het plechtig uur niet geheel, reeds ontbreekt de wijding eener feestelijke stemming. Zooals uw broeder mij zegt, wil hij nog heden avond met zijn jonge vrouw op reis gaankom, mijn kind, volg nog eens uw ouden herder en leeraar; kom!" Zij week nog een paar schreden achteruit. „Nooit!" zeide zij zacht, maar op vasten toon. „Anne Marie, niet aldus, niet aldus er kon bitter berouw op volgen!" vermaande hij. „Nooit!" herhaalde zij. „Ik kan het niet voor mijn geweten verantwoorden, ik zou mij schamen bij het altaar te staan en een leugen mede aan te hooren! Ik had er al mijn hoop op gevestigd, Klaus te spreken, hem te smeeken van haar af te zien hij wil mij niet ontmoeten, anders was hij wel gekomen. Dat, wat hij wenscht, kan ik niet doengeloof mij, ik heb mijn redenen. Vaarwel, heer Grüne!" Wordt vervolgd.) want de boter is te goedkoop, hetgeen tnen aan een voor spoedig voorjaar heeft te danken. Zij zitten op zware lasten, betalen hooge huurprijzen en met Kestmisdage wacht de landheer de penningen. En als het de boer niet goed gaat, gaat het den burger ook niet goed, redeneert de boer. Bij deze algemeene klacht voegde zich ook dit jaar eene bijzondere, die bijna algemeen is geworden, ten opzichte van het hooibroeien. Het eerste in Juni gewonnen hooi van gras dat zoo weelderig gegroeid was, heeft vele de das aangedaan. Bergen, die reeds in top stonden, moesten worden uitgegooid, alleen om de onderste laag hooi, die den heelen voorraad zou in brand gestoken hebben, zoo er juist niet reeds vele hooibergen waren afgebrand. Een ongeluk komt zelden alleen, redeneert andermaal de boer. De tuiniers klagen omdat er zooveel groenten zijn van allerlei, veel te veel, tengevolge waarvan er dan ook bijna geen geld voor te maken is. Dan komen daarbij nog de opkoopers, die de deuren afloopen en den warmoezier zoodoende het brood uit den mond stelen. Zulk een handel moest ten strengste verboden worden, redeneert op zijn beurt de warmoezier; want ook deze zit op zware lasten. Hoor die venters eens schreeuwen! Malsche snijboonen, prachtige heerenboonen, bloemige aardappelen, geen afko kers; mooie gele tien, mooie groene (wat eigenlijk zooveel als buiten de maat gegroeide augurkengroot en niet wijs, voorstellen) twintig voor een dubbeltje! Dan volgen de fruitverkoopers. Ook deze zouden reden tot klagen kunnen vinden, als het ooft dit jaar allemansgading was; nu is 't daarentegen vrij schaarsch, hetgeen een deel van April met harde vorst wel zoo vriendelijk is geweest te bezorgen, tengevolge waarvan er dan ook voor het fijne ooft nog al aardige prijzen te maken zijn. De Hollandsche haringvloot klaagt, omdat er oneindig meer haring gevangen dan gevraagd wordt. Anders kwamen Afrika en de Nieuwe Wereld zich verledigen hun pakhuizen te vullen en nu blijft de handel bij spotprijzen zóó gedrukt, dat men zich gedrongen ziet de waar op te zouten tot betere dagen. Uit de zeedorpen, komt daaren tegen geen klacht, niet omdat de duinzandaardappelen, als zoo lekker opgevijzeld, één zoo grooten aftrek vinden, maar omdat de gasten binnenstroomden, die in hunne grootheid zelf van het eenvoudigste binnenkamertje wel wilden gebruik maken, om onder dak te zijn. Zoo komt alles tot zijne bestemming en dat heeft deze zomer gedaan. Al de „villa's," die voor jaar en dag en langs allerlei zijwegen te Scheveningen gebouwd, te koop of te huur werden gezet, zijn betrokken. Hetzelfde heil is ook Kat wijk wedervaren, die het vorige jaar de deuren wagenwijd openzette en van gasten verstoken bleef. Dat kwam toen altemaal door de Am sterdam sche Tentoonstelling, beweerde men, hoewel men hierbij vergat, dat de zomer kwam. Thans ligt een glans van genoegelijkheid over het gelaat der badhotelhouders verspreid en al de badgasten blikken naar den blauwen hemel of koesteren zich in de stralénde zonneschijn, gezwegen van de door het zeewater herkregen gezondheid. Wie in de stad en nabij zoo eene zeeplaats woont, laat een rijtuig op hooge, dunne wielen, bespannen met een paard op hooge beenen, voorkomen, geeft „afwezig," trekt zijn glacé handschoenen met vier knoopjes aan, zet een voor het menschdom verachtelijk gezicht en dan naar zee, waar hij zijn neus stoot voor het badhuis dat reeds o zoo bezet is, doch zich ergens in'eene achterstraat gaarne behelpt met een achtervertrek dat uitzicht geeft op een achterplaatsje met zand, een droogrek en twee wankelende zonnebloemen, terwijl hij in de verte de zee hoort ruischen. En dan leest men in de stad onder de lijst der aangekomen vreemdelingen zijn naam, gedrukt en wel in de courant, hetgeen ook als zeer voornaam behoort te worden aange merkt. Gisteren is te Zijpe, waarschijnlijk tengevolge der broeiing van het hooi, verbrand de kapitale boerenhofstede van den heer C. Gutker, staande aan den Ruigenweg, nabij de Burgerbrug aldaar. Van den inboedel is het goud en zilver voor een groot deel, de rijtuigen en enkele meubelen gered kunnen worden. Overigens is alles, met 130 wagens hooi, verbrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Üit Deventer meldt men, dd. 17 dezer: „De vette kalveren zijn dit jaar wegens de zeer lage boterprijzen zeer goedkoop. Over het algemeen is het tegenwoordig in den veehandel hier zeer stil. Het vee is in deze geheele provincie zeer gezond. Besmettelijke ziekten kwamen tot nog toe niet voor." De Amsterdamsche brandweer herdacht jl. Vrijdag haar tienjarig bestaan. Gedurende dat tijdperk werd haar hulp gemiddeld 2 a 3malen per dag ingeroepen, want over het tienjarig tijdvak werden niet minder dan 9171 branden gebluscht. Opmerkelijk is het, dat het aantal branden steeds toeneemt. Dit blijkt uit het volgende staatje. Er hadden plaats: In 1874 (halfjaar) 171 branden. 1875 550 u u 1876 689 ii 1877 664 ii u 1878 809 ii 1879 1034 ii v 1880 998 t u ■1881 1091 ii u 1882 1049 u 1883 1314 h 1884 (halfjaar) 802 ii Totaal 9171 branden. De toenemende uitbreiding wordt voor een deel toege schreven aan de uitbreiding der stad, maar inzonderheid ook aan het veelvuldig gebruik van petroleum. In 1883 alleen ontstonden er 220 branden door onvoorzichtigheid met dit goedkoope verlichtingsmiddel. Het personeel der brandweer bestaat uit: 1 kommandant, 1 onder-kommandant, 1 hoofdbeambte centraal bureau, 3 sectie-brandmeesters, 7 brandmeesters, 7 machinisten, 2 telegrafisten, 35 hoofdbrandwachts, 45 1ste kl. brandwachts 70 2de kl. brandwachts en 8 koetsiers; tezamen 180 man De Geneeskundige Courant bevat het uitvoerig ver slag van de lijkschouwing van Prins Alexander. Wellicht is dit in een vakblad op zijn plaats, ofschoon wij ons niet kunnen voorstellen, hoe dit verslag, zelfs bij een genees kundige, iets meer dan de nieuwsgierigheid kan bevredigen. Van slechten smaak getuigt het o. i. echter, dat gewone dagbladen dit verslag overnemen, waarvan de lezing in ernst de vraag doet stellen, wat men dan toch eigenlijk, na een dusdanige ontleding, nog overgehouden heeft om te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2