F L O R A L I A. Bloemententoonstelling in Tivoli, Entrée voor een Heer f 0.50. eene Dame 0.25. OPENBARE VERKOOPINC op ZATERDAG 23 en ZONDAG 24 AUGUSTUS 1884. Op ZATERDAG 23 AUGUSTUS: Opening der Tentoonstelling namiddags 2 uren. IVIW_Zi©li\XltTZOOX*iï:Lfcivan 25 tot 4J uren. Sluiting der Tentoonstelling 5 uren. Op ZONDAG 24 AUGUSTUS: Heropening 's namiddags 1 uren. MUZiOlïVlitVOOrlllKvan 2J tot 4* uren. Sluiting der Tentoonstelling 5 uren. Hleropening's avonds 7 uren. Muzieliuitvoeringvan 8 tot 10 uren. Uitreiüing der toefcroningen 94 uren. Sluiting der Tentoonstelling en solaitteroild Vuurwerls. 10 uren. De leden hebben toegang op vertoon van hun diploma. Het Bestuur, T. M00Y, Voorzitter. G. E. KLOOSTERHUIS, Secretaris. te SaXA-GrlIlN, op DINSDAG *>G AUGUSTUS 1884, des avonds 7 uren, in het Koffiehuis DE POSTHOORNen ten overstaan van den aldaar gevestigden Notaris C. B00NACKER, van: Een GROF-, HOEF- en KACHEL- SitlEDERiJl met ERF en TUIN, aan Het Noord te Schagen, kadaster Sectie A, ^"ILNos. 419 en 420, te zamen groot 0409, met de daarbij behoorende vaste en losse Gereedschappen. Eigendom van GERRIT VADER. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van genoemden Notaris BOONACKER. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amstcrdaiii9clie Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Auistcrdamsclic Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bnreau: O. Z. Voorburgwal *280, over liet Stadhuis. Keelziekten. Ontsteking in de keel, kliergezwellen, en andere dergelijke ongemakken, treft men meestal veelvuldig aan in het natte jaargetijzij worden gewoonlijk totaal genezen door ten minste tweemaal daags de mangelen onder do keel met de zalf in te smeeren. De zalf dringt door de huid, verdrijft de ontsteking en doet de verzweering ophouden. Deze behandeling is genoeg zaam om de hevigste gevallen van keelziekten te genezen, mits men terzelfder tijd ook gebruik make van de pillen. Wanneer het slikken van de pillen pijn veroorzaakt, dan behoeft men alleen de zalf te gebruiken, zoolang tot dat het inzwelgen zonder pijn geschiedt. In gevallen van borstkwaal, longziekte, vastgezette koude, de eerste tijdperken van tering, scharlakenkoorst en mazelen, zijn de toebereidselen van Holloway niet minder aan te bevelen, in aanmerking genomen, de vele gevallen van genezing daardoor verkregen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 19 Augustus 1884. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de heeren Tinkelenberg, Maalsteed en Duinkcr. (1 vacature). De tribune is vrij talrijk bezet. De zitting, die tegen 7 uren was uitgeschreven, werd te 7 uren 42 min. door den Voorzitter geopend. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goed gekeurd. Aan de orde werd gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van 't nieuwgekozen raadslid, den heer J. Hoogenbosch. Deze stukken werden in handen gesteld van eene Commissie, bestaande uit de heeren Groen, Beukenkamp en Van Gijn. Terwijl de Commissie zich verwijderde om in eene andere zaal 't onderzoek te bewerkstelligen, werd de zitting geschorst. Nadat de zitting was heropend, werd door de Commissie, bij monde van den heer Groen, verslag uitgebracht. Uit dat rapport bleek, dat de stukken in goede orde waren bevonden en dat de Commissie mitsdien voorstelde, den heer Hoogenbosch als raadslid toe te laten. Dienovereenkomstig werd besloten. Vervolgens werd aan de orde gesteld de behandeling der rekening en verantwoording over 1883. Deze was in de afdec- lingen van den Raad onderzocht en van dat onderzoek was door de Commissie van rapporteurs, bestaande uit de heeren Beuken kamp, over de Linden en Groen, een verslag opgemaakt, dat door laatstgenoemde werd voorgelezen. Tegen een der posten van ontvangst, de zeer laag gestelde rente eener leening ten behoeve van den bouw van den toren der Nieuwe Kerk, was bezwaar gemaakt. Na toelichting door 't Dag. Best., waaruit bleek, dat daarin geene verandering kan worden gebracht, omdat het geldt eene vroeger gesloten verbintenis, had deze opmerking geen verder gevolg. Overigens waren tegen de rekening en verant- i woording geene bezwaren ingebracht en werd door de Commissie voorgesteldgoedkeuring en vaststelling. Even gunstig luidde het rapport omtrent de rekening en verantwoording der dd. Schutterij, mede over 't dienstjaar 1883. Overeenkomstig deze conclusiën j van 't rapport, werden dan ook ten slotte beide rekeningen res- pectivelijk met de navolgende eindcijfers goedgekeurd: Rekening van de gemeente: Ontvangsten182,301.87 Uitgaven„171,341.79 Goed slot 10,960.08 Rekening van de Schutterij Ontvangstenf 1696.074 Uitgaven1627.43 Goed slot 68.644 Door den heer J. C. Jansen werd er aanmerking op gemaakt, dat de leden van 't Dag. Best. zich bij de behandeling der gemeente-rekening niet van deelneming aan de stemming ont hielden. Hij wees daarbij op het bepaalde voorschrift der gemeente wet. De Voorzitter erkende de juistheid hiervan. De heer Jansen stelde zich hiermede tevreden en eischte geene nieuwe stemming. Door den Voorzitter werd herinnerd, dat in de vorigs zitting was ingekomen een adres van bewoners der Hoogstraat, houdende verzoek om bestrating en rioleering, welk adres om bericht cn raad in handen was gesteld van de Commissie voor de Gemeente werken. Op zijn verzoek werd daarop door den Secretaris voor gelezen 't rapport der genoemde Commissie, inhoudende 't voorstel om adressanten te antwoorden, dat, zoolang de straat niet is eigendom van de gemeente, 't verzoek, door hen gedaan, niet vatbaar is om in overweging te worden genomen. Overeen komstig de conclusie van 't rapport werd met eenparige stemmen besloten. Op hun daartoe gedaan verzoek werd, op voorstel van B. en W., een eervol ontslag verleend aan mej. C. J. Boon als onder wijzeres en aan de heeren R. Kuiper en L. J. Smit als onder wijzers bij de Gemeentescholen, respectivelijk met ingang van 1 October, 15 September en 1 September e. k. Door den Voorzitter werd herinnerd, dat sollicitanten zijn opgeroepen voor dc betrekking van deskundige voor 't onderzoek van 't lichtgas, dat door den aannemer wordt geleverd ten behoeve der straatverlichting in deze gemeente. Er geschiedde daarop voorlezing van dc adressen van twee sollicitanten naar die betrekking, zijnde de heeren A. C. Roem, apotheker en A. J. Leijer, onderwijzer in de wis- en natuurkunde aan de Industrie school. De heer Beukenkamp ontving een ontkennend antwoord op de vraag of de benoeming van den heer Leijer, omdat hij de broeder is van den gemeente-bouwmeester, minder gewenscht moet worden geacht. De uitslag van de stemming was deze de heer Roem verkreeg 10, de heer Leijer 3 stemmen. Eerst genoemde is dus gekozen. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat, na de vorige zitting, door B. en W. van de Commissie in zake de reorganisatie van den vischafslag een plan is ontvangen betreffende den bouw van een lokaal voor dien afslag. Dit plan is, zoo werd door den Voorzitter verzekerd, in handen gesteld van de Com missie voor de Gemeentewerken, wier rapport door den Secre taris werd voorgelezen. Uit dit rapport bleek, dat de meerder heid der Commissie de kosten van dat gebouw te hoog acht, vooral ook omdat het in deze slechts een proefneming geldt. De minderheid der Commissie (één lid) hechtte er goedkeuring aan. Vervolgens werd gelezen een door B. en W. ter tafel ge bracht schriftelijk voorstel, 't Dag. Best. stelde daarin voor, om het nemen van een besluit in deze tot later te verdagen. B. en W. grondden dit voorstel op de omstandigheid dat, sedert den aan vang van de behandeling dezer aangelegenheid de ligplaats der visschersvaartuigen veranderd is (de schuiten liggen thans achter in de haven). Verder voerden B. en W. aan, dat belanghebben den zeiven den bouw van een afslaglokaal doelloos achten en bovendien opzien tegen bepalingen omtrent 't betalen van de kosten voor 't gebouw, in den vorm van rechten op den verkoop van visch. 't Dag. Best. wilde door het uitstel bevorderen nadere kennisneming van 't gedane voorstel en mededeeling inmiddels aan de Hooge Regeering. Door den Voorzitter werd dat voorstel mondeling nader toegelicht. Inzonderheid deed spreker daarbij uitkomen, dat aan de mond der haven geen gelegenheid meer is voor visschersvaartuigen om er eene ligplaats te hebben. Hij vreest voor teleurstelling, die ontstaan zal als 't lokaal ge bouwd is en de minister van Marine den schippers verbiedt aldaar aan te leggen. Over 14 dagen, zoo verzekerde de Voor zitter, is er op nieuw zitting. Laat ons dan de zaak behandelen. Inmiddels kan men 't rapport nader inzien en bij belanghebben den informeeren. De heer H. Janzen bracht daarna in herinnering 't geen in deze zaak is voorgevallen. Hij deed uitkomen dat na veel strijd over deze aangelegenheid slechts zeer enkele leden tegen de stichting van 't lokaal waren. Hij wees er op, dat de Voor zitter zelfs den wensch heeft te kennen gegeven naar 't bouwen van twee afslaglokalen. Spreker drong aan op afdoende ver betering van den afslag van zeevisch. Hij deed uitkomen dat door hem en zijne medestanders geen vischmarkt wordt bedoeld, maar een beurs. Ook verklaarde hij, ieder te willen vrijlaten, die er geen gebruik van wenscht te maken. Spreker hield vol, dat by de Commissie voor de Gemeentewerken alleen kwestie was over de kosten, niet over 't stichten van 't lokaal; dit behoeft niet meer beslist tc worden. Spreker verzekerde, dat het ingediende plan wel kan gewijzigd worden en dat dan de raming van f 4000 tot p. ra. f 2500 kan teruggebracht worden. Spreker verklaarde zich bereid tot die vermindering van kosten mede te werken en deed opkomen, dat daartoe wel aanleiding j bestaat in een gemeente als de onze, waar men zelfs zeildoeksche t .raten tracht te bezigen voor de verpleging van lijders aan be- smettelijke ziekten. Vervolgens kwam de Voorzitter op met l bezwaren tegen de door de Commissie aangewezen plek. Spreker herhaalde nog eens hoe goed het nu is ingericht; hij wees op 't lokaal voor den afslag, dat nu bij avond en bij nacht gebezigd wordt en drong er nog eens op aan om bij belanghebbenden te informeeren. Hiertegen kwam de heer H. Janzen met nadruk op. Hij merkte op, dat by het Dag. Best. 't streven schijnt te bestaan om den bouw van 't lokaal en de reorganisatie van den vischafslag tegen te werken. Tegen uitstel verklaarde hij zich met alle macht. De Voorzitter daarentegen drong nog eens op uit3tel in 't nemen eener beslissing aan. Hij deed opmerken dat belang hebbenden indertijd over deze zaak zijn gehoord, dat zij met den tegenwoordigen toestand zeer tevreden waren. En nu dc visch- handel hier ter plaatse vooruit gaat, achtte hij het gevaarlijk om ongewenscht verandering in te voeren, te meer daar 't aanleggen der schuiten in den mond der haven slechts oogluikend wordt toe gestaan. De heer H. Janzen verzette zich opnieuw tegen de voorstelling, die de Voorzitter had gegeven van den wensch van belang hebbenden naar behoud van 't bestaande. Hij deed uitkomen, dat die menschen opgezweept waren, dat die zoogenaamde belang hebbenden de mindere lui waren en zelfs minderjarigen en garnalen-visschers heengezonden werden om 't aantal te ver- grooten. Hij herinnerde er aan, dat onderscheidenen van die menschen zelfs adressen van zeer verschillende strekking hebben onderteekend. De Voorzitter wees inzonderheid op 't gevaar, dat er aanwezig is in eene weigering van den minister van Marine om met schuiten aan te leggen in den mond der haven. Dc heer Strikwerda stelde in 't licht, dat volstrekt niet gedacht wordt aan een ligplaats voor de visschersvaartuigen, in den mond der haven. Overigens drong hij ernstig op afdoening, nog in deze zitting, aan. Hij achtte het na zooveel uitstel dringend noodig nu niet langer te wachten. Wij hebben hier, zoo verzekerde spreker, al zooveel geschiedenissen en rommannetjes gehoord, dat het tijd wordt hieraan een einde te maken. Door opnieuw uit te stellen zou de Raad, z. i., een zeer droevig figuur maken. Nu werd het voorstel van B. en W. om de beslissing te verdagen, verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Van Veen, Braaksma en de Voorzitter. Na deze stemming werd het plan, door de Commissie voor de reorganisatie van den vischafslag ingezonden, in behandeling genomen. De heer H. Janzen voerde hierover 't woord en ver langde beslissing over 't primitieve voorstel om, dan bij verwerping een minder kostbaar plan te ontwerpen. De heer Strikwerda verdedigde tegenover den Voorzitter 't nemen van een besluit in deze, daar de Voorzitter zeiven een vorige keer zich beriep op een door den Raad te nemen beslissing. Aan de discussie hierover wordt verder deelgenomen door de heeren Janzen, Beukenkamp, van Gijn en den Voorzitter. De genoemde raads leden wenschten allen eene beslissing te nemen over 't ingezonden plan; de Voorzitter wees nog eens op 't ongeschikte van de aangewezen plek en op de geschiktheid van 't lokaal, dat thans wordt gebezigd. Eindelijk werd door stemming aan deze discussie een einde gemaakt. Met 9 tegen 4 stemmen werd het plan der Commissie (raming f 4000 h f 4500) verworpen. Vóór stemden de heeren Van Gijn, H. Janzen, Strikwerda en de Voorzitter. Hierna werd door den heer Van Gijn voorgesteld om te be palen, dat de kosten voor het te stichten lokaal 't bedrag van f 3000 niet mogen te boven gaan, met uitnoodiging aan de Com missie om een plan in dien geest te ontwerpen. De Voorzitter wilde daarentegen eenvoudig 't besluit uitlokken, dat men een goed kooperlokaal wil. 't Voorstel-Van Gijn, den wensch uitdrukkende, dat de Commissie een plan ontwerpc voor een lokaal, waarvan de kosten van aanbouw niet hooger mogen zijn dan f 3000, werd daarop aangenomen met 11 tegen 2 stemmen. Tegen de heer van Veen en de Voorzitter. Aan de orde werd nu gesteld een voorstel van B. en W., tot het bouwen van een lokaal voor de verpleging van lijders aan besmettellijke ziekten, aan de oostzijde van 't Ziekenhuis. Volgens 't door den Voorzitter ter tafel gebrachte plan, zou in het te stichten lokaal plaats zijn voor 12 personen. De kosten zouden bedragen p. m. f 4000. Nadat de teekening van 't gebouw was bezichtigd, en 't plan was toegelicht, werd het met eenparige stemmen goedgekeurd. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling des Voor zitters, dat door den minister van Oorlog geen bezwaar wordt gemaakt tegen 't plaatsen van tenten ter verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, die met vaartuigen hier mochten aan komen, in 't buiten gedeelte van 't fort Westoever; en dat door B. en W. bij 't Departement van Oorlog voor dit doel zijn aangevraagd een 4tal tenten. Bij deze mededeeling werd door de heeren Bitter, Van Veen, H. Janzen en de Voorzitter van gedachten gewisseld over 't oproepen van sollicitanten voor de ziekenverpleging. Mede werd voor kennisgeving aangenomen de mededeeling, dat een der brandspuiten naar het terrein der Bouwzaal zal worden verplaatst en dat de kosten voor het te stichten gebouwtje zullen zijn p. m. f 450. Verder dat op 20 dezer de brandspuiten der gemeente zullen worden beproefd. En eindelijk dat HH. Gedep. Staten nader hebben medegedeeld 't cijfer der vergoeding uit 's Rijks schatkist in zake 't onderwijs. (Op de tribune niet verstaanbaar.) Door den Voorzitter werd daarna geantwoord op de vraag, in de vorige zitting door den heer Strikwerda gedaan, of de heer Giltjes bij zijn in dienst treden by de Schutterij een bewijs van onvermogen ontvangen heeft, ten einde gratis een uniform te bekomen. De Voorzitter verzekerde, dat de wijkmeester werkelijk bedoeld bewijs aan den heer Giltjes heeft verstrekt. Uit een schrijven van den heer G. daaromtrent bleek, dat hij dit bewijs heeft aangevraagd, omdat zijne oproeping voor den dienst by de Schutterij hem daartoe den weg aanwees cn omdat hij wist dat anderen, die 't goed kenden betalen, eveneens een gratis uniform hadden verkregen. De heer Strikwerda verklaarde, die ver dediging nu maar onbeantwoord te zullen laten. Hij richtte zich tot B. W., die aan 't verzoek om gratis uniform hebben gevolg gegeven. Hij las het daarop betrekking hebbende artikel der wet op de Schutterij voor, waaruit bleek, dat het Dag. Best. verplicht is op zulke onregelmatigheden te letten, en betuigde zijne bevreemding en zijn leedwezen, dat zoo iets heeft kunnen plaats vinden. De Voorzitter merkte daarentegen op, dat het voor B. en W. onmogelijk is van alle zaken, ook bij de Schutterij, kennis te nemen. In deze is het aan den wykmeester overgelaten zulke bewijzen af te geven en in den regel worden ook in andere plaatsen aan alle schutters gratis-uniformen gegeven. In 't bewuste geval verdient het opgemerkt te worden, dat de heer Giltjes slechts 2 jaren bij de Schutterij te dienen heeft. Einde lijk verzekerde de Voorzitter, dat de door de wykmeesters af te geven bewijzen voortaan om geldig te zijn door 't Dag. Best. moeten gestempeld zijn. Vóór 't eindigen der zitting vroeg de heer J. C. Jansen het woord. Hij herinnerde aan 't voorstel, door hem voor eenige maanden gedaan, tot afdoende verbetering van 't schoolgebouw op de Vischmarkt. Toen werd uitstel gewenscht, met het oog op de aanhangige voorstellen tot wijziging der wet op het Lager Onderwijs; thans is over die voorstellen beslist en de toestand der school eischt dringend verbetering. Hij vraagt nu aan 't Dag. Best. of het er aan denkt, de verbetering dier school ter harte te nemen. Dc Voorzitter antwoordde, dat die zaak de aandacht van B. en W. niet is ontgaan. Reeds wordt door 't Dag. Best. naar een plek uitgezien om een geheel nieuw school lokaal te bouwen, tegelijk in te richten voor gymnastiekschool. In de nieuw te bouwen school, bestemd voor 600 leerlingen, konden dan tijdelijk de leerlingen der school op de Vischmarkt worden geplaatst. Hierop werd de zitting voor gesloten verklaard. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4