In het Poolsche Koffiehuis te Rotterdam vereenigden zich jl. Vrijdag de pachters van de oesterperceelen in de Zuiderzee, hoofdzakelijk om van gedachten te wisselen over het politietoezicht op hun oesterbanken. Na uitvoerige discussie, die ook liep over de wiervelden, het geven van consent en meer andere zaken van gemeen schappelijk belang, werd een commissie benoemd van drie leden, zijnde de heeren Schippers van Ierseke, Kakebeeke van Goes en Van der Sluys van Kralingen, om een nauw gezet onderzoek in te stellen en zoo spoedig mogelijk een rapport uit te brengen over de maatregelen, die door de pachters genomen moeten worden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet betreffende het in overweging nemen van een voorstel tot verandering van art. 198 der Grondwet. Daarbij wordt voorgesteld art. 198 der Grondwet te lezen als volgt: „Gedurende een regentschap kan in de opvolging van den Troon geen verandering worden gebracht.' HH. MM. de Koning en de Koningin zullen waar schijnlijk den 29 September op Berg in Luxemburg aan komen en daar eenige weken vertoeven. Gedurende Zr. Ms. verblijf aldaar, zal het ruiterstandbeeld van Koning Willem II te Luxemburg worden onthuld. De juiste dag is nog niet vastgesteld. Gedurende de maand Augustus is de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden met een veertigtal jongens vooruit gegaan. Het aantal jongens bij die inrichting bedraagt thans 226. Te Arnhem is overleden de minister van Staat L. G. A. Graaf van Limburg Stirum, lid der Eerste Kamer, oud-gouverneur der provincie Gelderland. Men schrijft uit Den Haag aan het Rott. N.blad „De menschen lieten zich jl. Zondag, den verjaardag van de jeugdige Kroonprinses Wilhelmina, niet weerhouden om in honderdtallen naar het Malieveld te stroomen, al waar ter eere van het geboortefeest van 's Konings doch tertje eene groote parade werd gehouden. Het parade veld was aan alle kanten omzoomd door eene dichte schare toeschouwers. Aan de parade werd deelgenomen door het regiment grenadiers en jagers op oorlogssterkte door toevoeging der onder de wapenen gekomen miliciens van vorige lichtingen door de artillerie en het regiment huzaren. De Koninklijke Vereeniging het Eereteeken voor belang rijke krijgsverrichtingen stond ter aangewezen plaatse met banier opgesteld en had de eer door den generaal-majoor Van Bel, die de troepen inspecteerde, toegesproken en voor dit openlijk bewijs van hulde aan Prinses Wilhelmina bedankt te worden. Een goed figuur maakten ook weder de aanwezige kadetten der Koninklijke Militaire Academie en de adel borsten van het Koninklijk Instituut der Marine te Willem soord. Het Wilhelmus leidde de revue van den inspecteur der parade over de troepen in. Zij stonden gezamenlijk onder bevel van kolonel Mazel, kommandant der alhier aanwezige veldartillerie. Het défilé met de op volle sterkte gebrachte compag- niën van het regiment grenadiers en jagers leverde een echt militair schouwspel op." H. M. de Koningin heeft hare bijzondere ingenomen heid betuigd met het plan van den heer Hoek, geneesheer te 's Hage, en mevr. de wed. Buckley, geb. Bekking, aldaar, „Roep de freule," beval ik, „en zorg dat er daar buiten stilte komt." Anne Marie kwam en trad naar het bed. Hij vatte haar hand. „Mijn oude deerne, zeide hij mat, ik vrees, dat ik u veel te doen zal geven." „Gevoelt gij u zoo ziek?" vroeg zij angstig en boog zich over hem heen. Hij steende en wees naar zijn hoofd. „Verontrust slechts Snsanne niet," smeekte hij. Anne Marie antwoordde niet, maar zij was zeer bleek geworden. Toen maakte zij zich gereed, hem verlichting te bezorgen. Weldra lagen er koude compressen op zijn voorhoofd, een verfrisschende limonade stond op het tafeltje voor het bed, en de vermoeide paarden werden nog eens uit den stal gehaald, om den dokter te halen. Het was stil geworden in huis, stil ook in de nevenvertrekken. Susanne lag in haar boudoir en las; zij wist niet, dat nu-n om den dokter gezonden hadzij hoorde niet, hoe het spreken van haar man langzamerhand in koortsfantasieën overging, hoe zijn zuster bij zijn bed zat, het blonde hoofd tegen de leuning gedrukt en de oogen met onuitsprekelijken angst op hem gevestigd. Toen de dokter kwam, sliep Susanne reeds zacht en vast, en met onhoorbare schreden droeg Isa het ontwaakte kind rond, opdat het de moeder niet mocht storen. Ivlaus was ziek, zeer ziek. Zoo schielijk, zoo verraderlijk had de akelige koorts hem aangepakt en met zulk een geweld neêr- geworpen, dat er als een verlammende schrik over aller harten was gekomen. De lieden in huis slopen fluisterend rond; men hoorde geen deur en op de binnenplnats liet de opzichter stroo brengen, opdat geen geluid in de gesloten ziekenkamer zou door dringen. Susanne wilde het volstrekt niet gelooven, dat Klaus ernstig ziek was; zij was met het kind op den arm vroolijk de slaap kamer binnen gekomen, had den dokter bij zijn bed gevonden en in Anne Marie's beschreide oogen gezien. Zij verzette zich met alle kracht tegen de waarheid. „Maar hij mag niet ziek zijn," riep zij, „juist nu. O, dokter, het is niet zoo erg!" en toen haar uit den wezenloozen blik der zieke de waarheid bleek, vluchtte zij naar haar sofa en schreide, om er medelijden meê te krijgen. Het was niet mogelijk, haar een woord van troost toe te spreken, zij snikte, zooals ik haar eens had zien schreien, en Isa wist niet, wie zij het eerst tot bedaren zou brengen, het schreiende kind of de weenende moeder. Tegen den avond kwam de dokter terug. De koorts woedde met toenemende hevigheid. Klaus sprak van zijn kind, riep om Susanne en zelfs in zijn ijlen draaide alles zich om zijn vrouw. Tusschenbeide greep hij Anne Marie's hand en drukte haar aan de lippen met half verstaanbare zoete namen voor Susanne; hij noemde haar zijn lieveling, zijn vrouw en Anne Marie streek hem over het voorhoofd en de eene traan na den ander rolde over haar gelaat. „Zal ik haar roepen laten?" vroeg ik den dokter. De oude man haalde de schouders op. „Wel, nu zij van zelf niet gekomen is, bespaart zij mij een groote moeite," zeide hij, „ik zou haar weg moeten brengen, zij is toch nog zenuwachtig, en Ik ging, om naar Susanne te zien. Isa zeide mij, dat zij in 't salon was. „Schreit zij nog?" vroeg ik. De oude schudde het hoofd. „De baron Stürmer is binnen." Ik hoorde Susanne spreken door de parterre, ik hoorde haar nu zelfs lachen. Eerst was ik van plan binnen te gaan, het werd mij plotseling onmogelijkalleen naar het kind zag ik, en ging toen moede en afgemat van waken en angst naar mijn kamer terug. om voor de behoeftige kinderen van de openbare scholen te Apeldoorn een speeltuin mot alles wat er bij behoort op te richten. H. M. heeft goedgekeurd, dat de naam van het Kroonprinsesje aan dien tuin worde gegeven, en van hare ingenomenheid blijk gegeven door ook geldelijk bij te dragen. Bij de harddraverij, jl. Zondag aan de Blauwe Keet te Koegras gehouden, is de prijs behaald door den heer D. Rap met het paard Anna en de premie door den heer R. Delver met de Bruine Vos, bereden door J. Delver. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 1 dezer: „Heden is het 12£ jaar geleden, dat de heer C. E. Perk zijn ambt als burgemeester alhier aanvaardde. De burgerij laat dezen dag niet onopgemerkt voorbij gaan allerwege wapperen de vlaggen en ziet bet er feestelijk uit. Aan het hek voor de woning van den jubilaris is een sierlijke eerepoort opgericht, voorzien van schilden en opschriftende brug over het Raadhuis is mede op aardige wijze van groen en vlaggen voorzien, terwijl door de ingezetenen der Spoorbuurt eveneens een smaakvolle eereboog is daargesteld. Te elf uren werd de burgemeester ten Raadhuize geleid en aldaar ontvangen door leden van den Gemeenteraad en den secretaris. Bij monde van den heer F. Kaan werd bij geluk gewensebt; vervolgens kwamen vele ingezetenen aldaar de heer Perk complimenteeren. Een en ander werd door ZE.A. op hoogen prijs gesteld. De raadzaal prijkte bij deze gelegenheid met eene eenvoudige doch keurige versiering van groen en bloemen. De eereboog vóór de woning van den burgemeester wordt heden avond verlicht. Deze ongekunstelde eerbewijzingen toonen ten duidelijkste aan, dat de beer Perk hier zeer gewaardeerd wordt, en de wensch is dan zeker ook algemeen, dat het de gemeente gegeven zij, na verloop van een zelfde tijdvak, zijn 25jarig jubilé als burgemeester alhier te gedenken." Te Winkel is de oogst thans grootendeels binnen gehaald. Hoewel de opbrengst over 't algemeen vrij gunstig is, staat zij toch ten achter bij 't vorige jaar. De granen zijn zwaar genoeg, maar de korrel is te klein, tengevolge van de sterke en langdurige droogte. De karwei was niet meer dan middelmatig, p. m. 30 baaltjes per bunder; tarwe 40 mud per bunder; gerst p. m. 50; haver 75 80, terwijl de groote boonen, die zich eerst uitmuntend lieten aanzien, een middelmatig gewas opleveren. Kanarie- zaad belooft een goed beschot; uien zijn middelmatig en de overige vruchten als: suikerpeeën, wortelen, enz. vrij goed. Onder de pracht-exemplaren van paarden der Internatio nale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam zijn 2 rood- schimmels, door een Duitscher ingezonden. Deze fraaie dieren zijn voor rekening van H. M. onze Koningin voor hoogen prijs aangekocht. Er moeten op de Tentoonstelling nog al zaken gemaakt en flinke prijzen besteed zijn, ook wat het vee betreft. Opmerkelijk is het, dat o. a. een bod van f 5000 op een Nederlandschen stier werd afgeslagen. Wel een bewijs, dat ons rundvee in den vreemde het bod werd door een buitenlander gedaan goed staat aangeschreven, maar tevens dat onze boeren op verbetering van het ras nog meer prijs stellen, dan op een mooie som gelds. Van het Engelsche vee op de Tentoonstelling (225 stuks) zijn er 160 in Nederland verkocht. Al liet vee is bijna reerls van het terrein qfgevoerd. De Tentoonstelling waaraan het Engelsche landbouw- orgaan Live Stock Journal een ten hoogste waardeerend In den gang stond een korf met guirlandes en daarnaast lag het pak met de ongelukkige papieren lantaarnshet zou morgen immers doopfeest zijn, nu was de koetsier reeds den geheelen dag op weg, om de talrijke gasten af te zeggenmijnheer was ziek. God in den hemel, laat het ergste niet geschieden, wees barmhartig! Wat zou er van Susanne worden, van zijn kind, ach en van Anne Marie! Ik zat in mijn leuningstoel en hoorde het kletteren van den regen cn den wind op de glazenna een poos werd er op mijn deur geklopt en trad Edwin Stürmer binnen. Hij was anders dan vroeger, misschien door het bericht van Klaus' ziekte; het gesprek wilde niet recht vlotten. Ik moest er om denken, hoe ik hem het laatst gezien had, toen hij afscheid nam van mij en Susanne, hoe zij geschreid had, en hij mij later had geschreven. „Hier is veel anders geworden!" zeide ik halfluid. Hij antwoordde niet aanstonds. „Hoe staat Anne Marie met met haar schoonzuster?" vroeg hij toen. „Anne Marie?" Ik was verlegen; moest ik hem vertellen, dat deze twee elkander nog altijd niet hadden leeren verstaan „Zij is zelden hier," zeide ik eindelijk. „Zij leeft in het stift sedert Klaus' huwelijk." Hij rees op. „Nog altijd de oude twist!" mompelde hij. „Anne I Marie heeft haar nooit lief gehad, ik heb het van den beginne j gezien; zij is een zonderling karakter; er zijn oogenblikken, waarin men denken zou, dat zij een hart heeft, maar het is mis leiding, altijd misleiding!" „Edwin," riep ik verbitterd. „Gij meent recht te hebben, dit te beweren gij verkeert in een dwaling! „Misschien bezit zij meer hart, dan wij allen." „Het kan wezen," antwoordde hij koel, „maar zij toont het nooit." Ook hij, ook hij! Mijn arme Anne Marie! Als ik hem nu brengen kon naar de ziekenkamer beneden, als ik hem toonen kon, hoe zij op de knieën ligt voor het bed hnars broeders en haar schreiend gelaat in de kussens verbergt, als ik tot hem zeg gen kon„Zie dat is het geheim van al haar doen en werken, zij heeft te veel hart, te veel edelmoedigheid, zij heeft alles gedaan ter wille van haar eenigen broeder, die eens om haar een geluk verloor; als ik hem bewijzen mocht Langzaam liepen de tranen mij langs de wangen. „Ik wilde u niet krenken, tante Rosamunde," zeide hij zacht, „ik ben in een booze luim, ik had niet hier moeten komen. Het ledige huis heeft mij ontstemdeen oud jonggezel moest in het geheel geen huis hebben. Overal ledige, groote kamers, overal eenzaamheid; men zou met zich zelf spreken om niet bang te worden. Ik heb het wel geweten, daarom stelde ik mijn terugkomst van dag tot dag uit." Hij huiverde. „Ik ga weêr heen, dat zal het beste zijn!" Ik zag hem nu eerst opmerkzaam aan. Hij was veranderd, hy zag er jaren ouder uit. Ik wist niet, wat te antwoorden op hetgeen hij gezegd had. Na een poos stond hij op. „Ik wensch van harte beterschap, verontrust u niet; God zal niet willen, dat hij nu heengaat, zoo midden uit de volheid van zijn geluk." „God zal het niet willen!" Dat zeggen wij, menschen, als wij het voor onmogelijk houden, dat iemand ons zou kunnen verlaten, aan wiens leven een stuk van ons eigen leven hangt. God kan het niet willen, en reeds dalen de schaduwen des doods steeds dieper over het beminde gelaat. Zulke tijden liggen in het verleden als zwarte, droeve, onduidelijke schaduwendat zij vreeselijk waren, weten wij nog, maar hoe wij te moede waren, dat vermogen wij in al zijn vreeselijkheid niet meer te gevoelen. (Wordt vervolgd.) "artikel heeft gewijd en welk blad de prachtige inzending iïollundsch vee zeer roeint, werd jl. Zondag, niettegen staande het ongunstige weder en het reeds vertrokken zijn van onderscheiden paarden, door een bijna even talrijk publiek bezocht als de vorige dagen. Aan de lijst der bekroningen, op de Internationale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam verleend, ontleenen wij nog deze opgaven: Voor collectieve inzendingen: Prijzen van het Bestuur: Gouden medaille Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorder kwartier te Winkel, No. 2013. Zilveren medaille afdeeling Anna Paulowna-polder der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, No. 2009. Afd. Waard en Groet der H. M. v. L., No. 2011. Afd. Enkhuizen en omstreken der H. M. v. L., No. 2019. Voor niet gevraagde dieren en voorwerpen (Prijzen van 't Bestuur): Afd. I. Paarden. Zilveren medaille, M. De Leeuw te Sijbekarspel. Afd. Rundvee. Gouden medaille: Afdeeling Hoorn en omstreken der H. M. v. L., No. 1198. Afd. Medemblik en omstreken der H. M. v. L., No. 1200. Zilveren medaille: Afdeeling Opmeer en omstreken der H. M. v. L., No. 1199. Afd. Wieringerwaard der H. M. v. L., No. 1201; W. Koov, Schagen, 1207; P. Eller- broek, Hoorn, No. 1208. Afd. III Schapen. Bronzen medaille P. Bierman, Oudendijk, No. 1603; J. Breebaart Ivz., Winkel, No. 1604. Afd. V. Gouden medaille J. v. d. Brengen Az., te Winkel, No. 535. Voor de verkiezing van een Gemeenteraads-lid te Oterleek moet herstemd worden tusschen de heeren P. Dekker, die 24, en M. Zuurbier, die 18 stemmen verkreeg. De jl. Zaterdag te Clingendaal bij "s Hage gehou den wedloopen waren niet geanimeerd en vele paarden, die ingeschreven waren liepen niet mede. De nationale prijs werd behaald door de David II van den heer B. Kneppers, de premie door Nelly (vroeger Protest) van den heer A. Van Ardenne. Scheveningen Stakes. Prijs De Balkon van baron A. Van Loo. Dames- prijs, behaald door Enchanter van luit. Metelerkamp. Internationale prijs, behaald door de Biegawoy van den heer P. Kolkman, premie de Gramotiey van denzelfde. Wasse naar Stakes, prijs de Maria van den heer L. Evelijn. Officiers Hurdle-Races, prijs Chronometer van luit. Meteler kamp. De ritmeester Wijnstroom viel van zijn paard en bekwam een lichte kneuzing. Clingendaal Stakes, prijs Euterpe van den heer H. Cardon. Hierbij viel een jockev van zijn paard. Nadat zich niet minder dan 137 personen hadden laten inschrijven voor de betrekking van boekhouder in het Riikskrankzinnigengesticht te Medemblik, hebben jl. Vrijdag, van deze sollicitanten, 66 zich persoonlijk bij den directeur aangemeld. (Het salaris is f 1000). Gedurende de maand Augustus werden met de stoom tram, lijn 's HageScheveningen, ongeveer 251,500 pas sagiers vervoerd. Een landbouwer uit Zwollerkerspel, die de vorige week al zijn vee (36 stuks) verkocht, is Zaterdag morgen met zijn vroegere 21jarige dienstmeid per stoomschip Maasdam van Rotterdam naar New-York vertrokken, zijne vrouw en 6 kinderen achterlatende. Als eene bijzonderheid verdient gemeld te worden, dat bij den molenaar J. Van Sambeek te St. Anthonis, eene koe vier kalveren geworpen heeft, die alle in den besten welstand verkeeren en wat kleur betreft precies op elkaftr gelijken. Het was jl. Zondag nacht aan het Voornsche kanaal bij Hellevoetsluis een heele drukte. Een groot deel der opvarenden van den aldaar liggenden rammonitor Haai was nl. in de weer met haken en dreggen, om naar een drenkeling te visschen. Men vertelde toch, dat een kok in 't water was geloopen. Vreemd keek men echter op, toen de man in quaestie zelf eens kwam kijken. De haute nouveauté der residentie zijn... wandelstokken in de handen van de dames der beau-monde. Het herinnert aan de braceletten der heeren. De plechtige uitreiking der bekroningen door den minister van Waterstaat op de Intern. Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam is gisteren morgen om 12 uur aangevangen. De heer Sickesz opende de plechtigheid met een woord van dank aan den minister voor dit blijk van sympathie en waar deering van het werk van het comité. De minister verklaarde gaarne aan de uitnoodiging gevolg te bobben gegeven en hield daarop een uitvoerige rede, waarin hij deed uitkomen, dat de waarde der bekroning niet lag in het metaal, noch dat daardoor aan de eerzucht der bekroonden werd voldaanmaar dat de waarde daarin was gelegen, dat de medaille een zichtbaar, tastbaar en blijvend teeken was van de uitspraak der jury. Hii wees op de groote noodzakelijkheid, dat de land bouwer niet alleen practisch maar ook wetenschappelijk moest gevormd worden, dat de theorie hand aan hand moest gaan met de practijk. Uitvoerig lichtte hij dit toe, als sprekende uit zijn eigen ervaring. Hij eindigde met den wensch, dat deze Tentoonstelling in hooge mate mocht bijdragen om den vaderlandschen landbouw te doen bloeien en vooruit te brengen. Met het uitreiken van de prijzen, uitgeloofd door La Société des Agricultures de France en toegekend door hare afgevaardigen, werd alsnu aangevangen. De eereprijs, een fraaie schaal, waarop zinnebeeldige voorstellingen van land bouw en veeteelt waren gedreven en geslagen, en die aan Z. M. onzen Koning werd toegekend, nam de minister in ontvangst. Drie gouden medailles, ter grootte Van een gulden, werden uitgereikt aan de heeren Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam; Sickesz, voorzitter, en Wal deck, secretaris van het comité, en zes zilveren aan de heeren Amersfoort te Haarlemmermeer, Van der Breggen te Waddinxveen, Boele te Kampen, Borgman te Eenrum, Pasman te Nijehaske en Waller te Anna-Paulowna. Aan den heer Bauduin werd door het uitvoerend comité een fraaie bloemvaas geschonken. Toen de burgemeester Van Tienhoven met den Franschen gezant om 1 uur kwam, sprak de minister nog de buiten- landsche inzenders toe, waarop de plechtigheid werd voort gezet. Zij, die veel prijzen ontvingen, werden luide toegejuicht. Bultenlana! Jl. Zondag avond had te Munchen, bij de opvoering van Götterdammerungvan Wagner, een ontzettend voorval

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2