A D y E R T E N T 1N. DE CONCURRENT. Portemonnales, Sigarenkokers, STARKS BRACELETTEN, COLLIERS, KENNISGEVING^ plaats, dat eeno onbeschrijfelijke verwarring veroorzaakte. De Weener architect Hummel, die zich onder het publiek bevond, werd plotseling waanzinnig en wierp zich op eene vreemde dame, die naast hem zat, en die hij trachtte te verworgen. Na eene verschrikkelijke worsteling gelukte het, den waanzinnige te verwijderen. De Belgische Kamer nam jl. Zaterdag de nieuwe clericale schoolwet aan met 80 tegen 49 stemmen. Twee der Brusselsche vertegenwoordigers stemden tegen, twee anderen onthielden zich, de twaalf overige „independenten" stemden met de clericale meerderheid. Daar het aanhou dend regende bleef het rustig op de straat, ook nadat de uitslag der stemming aldaar bekend werd. Zondag had de reeds voor lang aangekondigde liberale demonstratie in de hoofdstad plaats. Zij is volkomen ge slaagd en muntte uit door een waardige houding; 50,000 volgens anderen zelfs 90,000 personen namen er aan deel. De oud-ministers Gratry en Graux, de burge meester Buis, het kamerlid Bouvier werden luide toege juicht. Daar Koning Leopold afwezig was, werd de petitie ten paleize afgegeven, terwijl de lucht van het „leve de Koning!" weergalmde. Geen enkel onaangenaam incident had plaats. De burgergarde was onder de wapens, maar kon geheel werkeloos blijven. Met ruim duizend vaandels en standaarden was de optocht opgeluisterd, die 2^ uur noodig had om te défileeren. Alle deelen des lands waren daarin door afgevaardigden vertegenwoordigd. Af en toe viel een regenbui. De stoet ging bij aankomst op den Boulevard Botanique van zelf uiteen, zonder dat herhaling van de kennisgeving, door het gemeentebestuur Zaterdag afgekondigd, noodig was. Een zonderling verhaal wordt van den 27 Aug. 11. uit Bordeaux gemeld, waar in de St. James-straat een drogist-bediende eene groote hoeveelheid chloroform liet vallen, welke, over het plaveisel vloeiende, de nauwe straat zoozeer met verdoovende dampen vervulde, dat eerst de bediende zelf en toen tal van anderen, winkeliers en voorbij gangers, bewusteloos nedervielen. Slechts één meisje van 20 jaar zou dientengevolge in zorgwekkenden toestand vcrkeeren. Uit Luik is een sedert korten tijd gehuwd persoon heimelijk naar Amerika vertrokken met zijne..,, schoonmoeder. Benoemingen, enz. Benoemd zijn: tot ontvanger der regisratie en domeinen te Hoogeveen, de lieer J. E. G. C. Offerhaus, thans in dezelfde betrekking te Texel; tot idem te Texel de heer J. Veenenbos, thans surnumerair der registratis en domeinen. Tot ontvanger der gemeente Winkel is benoemd de heer L. De Pater. De luit. ter zee 2de kl. W. F. De Booy is met 1 dezer benoemd tot adjudant van den kapt.-luit. ter zee C. Ten Bosch, comman dant over dc alsdan in dienst te stellen divisie voor binnen- landschen dienst. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht A. W. M. Van Deventer is, met ingang van 1 dezer, bevorderd tot oflf. van gez. late kl. Burgerluis.© Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Bevallen: A. Raar, geb. Boot, Z. A. Koster, geb. Daalder, D. B. Jacobs, geb. Man, Z. J. Abbenes, geb. Prins. Z. Gemeente SCHAGEN, van 25 tot 31 Augustus. OndertrouwdCornelis Burger, jonkman, 34 jaren, en Anthonia Overtoom, jongedochter, 31 jaren. Getrouwd: Geene. Geboren: Leuke Hoogland, geb. Visser, D. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Dirk Roggeveen Cz. en Margarctha Meurs. Dirk Roggeveen, 64 jaren. We Kit kundige waarnemingen te Heldeu Lanclskeet). Aug.&Sept. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. js Toe •JP stand "o o van de Stand, j Afw. Stand. Afw. 81 12 zwtw. 1.5 k. 756.51 -4.39 17.9 -0.2 0.86 Slcchtw. 1 12 zzw. 22 754.15 -6.65 18.3 t 0.3 0.78 golvend. 2 8 zwtz. 4 756.72 -4.08 16.7 t 0.7 0.80 wein.gv. 2 12 z. 2.6 757.02; -3.78 16.2 - 1.5 O.SGSlechtw. We ersgesteldheid:31 Aug. 12 u. Betrokken, regen. 1 Sept. 12 u. Betrokken, wind en regen. 2 Sept. 8 u. Dichtbewolkt, goedweer. 2 Sept. 12 u. Betrokken, regen. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen des namiddags 2 uur bedraagt over de maand Augustus: 15° 55' 55*. 3 3 6de 8TA.lTS-LOTE«B.R. derde klasse. Eerste lijst: No. 16645 f 1500; No. 11668 f 1000 No. 4819 f 400; No. 1116 f 200; Nos. 5588, 10358, 11335, 13358 en 18214 ieder f 100. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Per telegraaf. 366 stapels kleine Kaas a f 37, Middelb. h f peröOkilogr. 1090 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.25, hoogste f 1.35 per kil. 275 Runderen; prijshoudend, vlug. 26 Paarden. 147 vette Kalveren, f 0.60 a 0.80 per pond, vlug. 68 nuchtere f 10 a 29 per stuk, stug. 85 vette Varkens, 1 0.44 a 0.54 per pond, vlug. 78 magere f 12 a 18 per stuk, matig. 197 Biggen, f 4 a 8.per stuk, matig. 1150 Schapen en Lammerenmagere lager in prijs; Overhouders en vette prijshoudend, handel vlug. 200 manden Appelen, f 3.50 a 5.per mand. 400 manden Peren, f 4.a 6.50 per mand. Kip-Eieren f 4.50 a 5.Eend-Eiereh f per 100. MarlitUericliten. TEXEl, 31 Augustus. De marktprijzen waren als volgt: Schapenboter 55 c., Schapenkaas 15 a 16 c., Ivoeboter 65 a 70 c. per half kilogram. Kip-eieren f 3.50 por 100 stuks. De verzending bedroeg ruim 7000 stuks. Hooi f 14 a 16 per 500 kilogram. Wilde Eenden 40 a 50 e. per stuk. Koehuiden 36 c. en Kallshuiden 50 c. per kilogram. Paardenhuiden f 6 a 7 per stuk. ALKMAAR, 1 September. 3 Koeien f210 a 230, 151 vette Kalveren f 40 a 105, 22 nuchtere dito f6 a 21, 276 Schapen 1 f 28 a 36, 76 vette Varkens 44 a 55 c. per kilogram, 37 magere Varkens f 13 a 18. 465 Paarden, f 75 a 550. DEVENTER, 1 September. Ter maandelijksche Paardenmarkt I waren aangevoerd 86 Paarden. Voor Werkpaarden verschilden j de prijzen van f 80 tot f 250, terwijl voor de slachtbank f 30 .a 50 werd besteed. De handel was traag. HOORN, 29 Augustus. Aangevoerd 75 Schapen, f 27 a 34 per stuk. HOORN, 30 Augustus. Op de Weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren als volgt: 8 hectoliter Tarwe, f 8.50 a 10.25 h. Gerst, f5.50 a 6. 23 h. Haver, f 4.a 4.50; 18 h. Erwten: Groene f 9 a 10, Grauwe f 11 a 12, Vale f 13 a 15; 23 h. Bruine Boonen, f 10.50 a 12.alles per hectoliter. 9 Paarden, f 70 a 160; 30 Schapen, f26 a 32; 40 Lammeren, f 14 a 28; 10 Kalveren, f 11 a 20; 9 Varkens, f 12 a 19; 55 Biggen, f 3 a 730 Kippen, f 1 a 2, alles per stuk. 8400 Kip-eieren, f 3.50 a 4.25 per 100 stuks. 1348 kop Boter, 60 a 70 c. per kop. 300 hectoliter Aardappelen, f 1.80 a 2.20; 2500 h. Peren, f 5 a 7, en 600 h. Appelen, f 4 per hectoliter. AMSTERDAM, 1 September. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 611 Runderen, lste kw. 80 c., 2de kw. 68 c., 3de kw. 60 c. per kilogram; Melk- en Kalfkoeien, f 100 a 270; 4 Gras kalveren55 nuchtere Kalveren, f 8 a 12; alles per stuk; 38 Schapen en Lammeren; vette Varkens 42 a 48 c. per kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. De nieuwbenoemde adelborsten 3de kl. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine zijn dezer dagen alhier aangekomen. De lessen aan het Instituut beginnen voor alle studiejaren morgen. Gisteren morgen werden alhier Zr. Ms. rammonitor lste kl. Draak, het ramschip Buffel, dc stoomkanonneerbooten Njord, Ulfr, Vos en Das, benevens een viertal topedobooten, vereenigd tot een divisie voor binnenlandschen dienst, onder bevel van den kapitein-luitenant Ier zee C. ten Bosch. Jl. Zondag werd de 4de verjaardag van H. K. H. de Kroon prinses Wilhelmina alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De parade van het garnizoen, waaraan ook door de Schutterij zou zijn deelgenomen, werd om het mingunstige weder niet gehouden. Jl. Zaterdag avond werden in het lokaal Tivoli alhier de prijzen uitgereikt, behaald in den Zeil- en Roeiwedstrijd, dien dag gehouden. De Voorzitter der Regelings-Commissie, de heer De Ituijter de Wildt, hield een toespraak, waarin hij hulde bracht aan een 17tal burgers, die voor eenigen tijd het plan voor den gehouden wedstrijd vormden. Spreker wees op het groote belang dezer zaak, ook met het oog op de kennis van het vaar water, een kennis, die in tijden van oorlog van zooveel gewicht kan zijn. De heer Cramer was zeker de tolk van de talrijke aanwezigen, toen hij een woord van hulde wydde aan de Regelings- Comraissie, wier leden zich met zooveel tact en ijver van hunne moeielijke taak hebben «ekweten. Aan de overwinnaars in den vreedzamen wedstrijd werden nu de prijzen ter hand gesteld. Zaal en tuin waren dien avond meer dan vol. In den ver lichten tuin voerde het Stafmuziekkorps der Marine herhaaldelijk muziekstukken uit en te 9 uren werd aldaar een fraai vuurwerk ontstoken. Ondanks de talrijke menigte, bleef steeds de beste orde heer- schen. De wedstrijd heeft op flinke wijze plaats gehad en er bestaat alle reden om de Commissie hartelijk geluk te wenschen met het behaalde succès. We vertrouwen in den geest te spreken van zeer velen onzer plaatsgenooten, als wc verzekeren, dat algemeen de wensch gekoesterd wordt naar herhaling van deze zoo welgeslaagde proef. De lijst der bekroningen, reeds in 't vorig nommer opgenomen, moet deze aanvulling en wijziging ondergaan Van de visschersvaartuigen, in No. 2a van het programma gencerad, heeft de prijs gewonnen HD. 1, schipper J. Visserde premie IID. 15, schipper H. De Graaf. Van dc blazers, No. 2c, heeft de prijs gewonnen WR. 1, schipper D. Kooij; de premie TX. 22, schipper P. Plaatsman. De prijs voor viermans- vletten, No. 3 van 't programma, is behaald door C. Gelhuizen de premie door Th. Rijkers. Oferigens waren onze opgaven volledig. Jl. Zondag voormiddag wapperden vóór het kerkgebouw der Israëlitische gemeente alhier verscheidene vlaggen, 't Was dien dag een feestdag voor die gemeente, 't Nieuwgebouwde schoollokaal voor 't geven van godsdienstonderwijs, waaraan verbonden is een vergaderzaal voor den Kerkenraad, werd op plechtige wijze ingewijd. De leerlingen hadden zich, in feest gewaad, in de oude school vereenigd. Na gezang en toespraken verlieten zij het oude lokaal, dat de beide zoo dringend noodigc factorenlicht en lucht, miste, en zingend betraden zij daarop het nienwe, naar de eischen des tijds ingerichte schoollokaal. Hier werden zij door den Kerkcraad en verdere autoriteiten ontvangen en op ververschingen onthaald. Herhaaldelijk werden de toespraken, o. a. van den president des Kcrkeraads, den heer W. S. J. Beek, door 't kindergezang afgewisseld. De onderwijzer, de heer D. Klein, sprak zijne leerlingen op gepaste wijze toe, hen aansporende om van 't onderwijs in een zoo flink schoollokaal een goed en getrouw gebruik te maken. Hij herinnerde aan den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, den eersten verjaardag, dien zij als Kroonprinses viert; een omstandigheid die 't den leerlingen gemakkelijk zal maken dc feestelijke inwij ding van dit schoolgebouw in 't geheugen te bewaren. Hulde en dank werd gebracht aan allen, die hebben medege werkt om den bouw van de nieuwe school mogelijk te maken. Aan den architect, den heer N. J. Leijer, en aan den aannemer, den heer J. Korff, werd den lof niet onthouden, die hun voor de goede uitvoering van 't werk in groote mate toekomt. Onder dc aanwezigen merkten we op den heer Kleerekoopcr, van Amste'dam, vroeger onderwijzer alhier. 's Avonds vereenigden zich een groot aantal gemeenteleden en eenige autoriteiten met hunne dames in Musis Sacrum om de inwyding der nieuwe school feestelijk te vieren. De heer B. Oudkerk, voorzitter der feest-comraissie, opende met een gepast woord, waarna onderscheidene voordrachten en muziekuitvoeringen plaats vonden. De heer D. Klein hield de feestrede en schetste op onderhoudende wijze de geschiedenis als de groote leerschool des levens, waarin de ondervinding als docent optreedt. Wèl- uitgevoerd mocht de feestcantate heeten, gecompineerd door den heer J. H. Polak, met Hebreeuwschen tekst van den heer Klein. Verder werden een drietal toepasselijke feestliederen gezongen. Hoogst gezellig brachten de aaiwezigen na afloop van de werk zaamheden nog eenige uren in de feestzaal door en ongetwijfeld zal dc inwyding van 't nieuwe schoollokaal nog lang bij ouden en jongen, die daaraan deelnamen, in aangename herinnering blijven voortleven. Ten slotte vermelden wij nog, dat in de avondbijeenkomst, onder veel toejuiching, werd voorgelezen een telegram, waarin HH. MM. de Koning en de Koningin hunne erkentelijkheid betuigden voor dc gelukwenschen aan 't Koninklijk Echtpaar, ter gelegenheid van dezen tegelijk nationalen en kerkelijkcn feestdag, door den Voorzitter van den Kerkenraad aan 't Vorstelyk Echtpaar gewijd. Bij de in den loop dezer maand te houden kader-manoeu vres alhier zal de kapitein E. F. Kcmpers, van het 5de bataillon van het lste regiment infanterie, de hoogste betrekking waar nemen. Aan hem wordt toegevoegd de 2de luitenant Van der Hoff, van het 4de regiment vesting-artillerie alhier. Jl. Zaterdag is de 3de compagnie van het 4de regiment vesting-artillerie naar Willemstad teruggekeerd. De practische oefeningen van dat regiment zijn nu geëindigd. De 2de compagnie van het 5de bataillon van het lste regiment infanterie heeft tijdelijk het fort Kijkduin bezet, wegens gebrek aan plaats in de kazerne binnen het fort Erfprins alhier. Correspondentie. Bij onderzoek is gebleken, dat het vaartuig van den koop man Jacobs is omgeslagen door den verpestenden stank van het kanaal alhier. Om vordcre ongelukken enz. te voorkomen ware het wenschelijk, schrijft G. ons, afdoende maatregelen te nemen, om den toestand van het kanaal te verbeteren. K. geeft zijnen mede-ingezetenen in overweging om bij den Raad aan te dringen, dat door 't Gemeentebestuur pogingen mogen worden aangewend tot het verkrijgen eener Rijks Hoogere Burgerschool met Sjarigcn cursus. Aanleiding daartoe bestaat, volgens K., meer dan ooit, nu de heer Dolk zijne betrekking alhier eerstdaags zal nederleggen. Bevallen van een meisje: T. KEIJSER—KEIJSER. Burg op Texel, 1 September 1884. Algemeene kennisgeving. Heden behaagde het den Heer van leven en dood van mijne zijde weg te nemen mijne geliefde Echtgenoot PIETJE BAKKER, in den ouderdom van 44 jaren, mij nalatende drie kinderen, nog te jong om dit zoo onherstelbaar verlies te beseffen. Zwaar valt mij en mijne vijf nog overige kinderen deze slag, te zwaarder, daar wij nog treuren om 't overlijden van onze dochter en zuster op 11 April 11. A. DE RUIJTER. Amsterdam, 31 Augustus 1884. Danlitoetuiglng. De Commissie voor den bouw van de Godsdienstschool der Israëlitische gemeente alhier gevoelt zich gedrongen, dank te betuigen aan allen, die bijgedragen hebben tot het stichten dier School. Zij legt bij deze hare taak in handen des Kerkenraads neder en beveelt de goede zaak verder in aller belangstelling en ondersteuning met warmte aan. De Commissie W. S. J. BEEK. Helder, S. M. DE JONG. 31 Augustus 1884. B. H. POLAK. De Burgemeester van Anna Paulowna betuigt zijn hartelijken dank, voor de bewijzen van belangstelling, hem den 1 September 1884 geworden. Voor de vele bewijzen van belangstelling, welke ik naar aanleiding mijner benoeming tot Burgemeester dezer gemeente mocht ontvangen, betuig ik bij deze mijnen welgemeenden dank. Barsingerhorn, 30 Augustus 1884. D. SPAANS. Plaatselijke belastingen. Ter voorkoming van vervolgingskosten, worden achter- stalligen in de betaling van hoofde lij ken omslag en hondenbelasting, over het dienstjaar 1884, uitgenoodigd het verschuldigde, binnen acht dagen na heden, te betalen. Helder, den 2 September 1884. De Gemeente-Ontvanger, A. J. DE JONGH. De WERKLIEDEN- VEREENIG ING te Helder vraagt een bekwaam Kruidenier, om op te treden als Winkelhouder. Tot nadere inlichtingen wende men zich tot het Bestuur. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Weststraat, L 87. Weststraat, L 88. O ntvangen: DE NIEUWSTE SMAAKVOL BEWERKTE in goud en zilver. ALBUMS, TASSCHEN, en diverse artikelen, geschikt voor cadeaux. Woensdag 10 September 1884 zal, ten Raadhuize aan Den Burg op Texel, worden overgegaan tot de stemming van Ben .Hoofd.-lns©lanci, en zulks ter voorziening in de vacature, tengevolge de periodieke aftreding van den Heer J. RAN, Haarlemmermeer, en zulks van 's morgens 10 tot des namiddags 1 uren. Texel, 31 Augustus 1884. Het Collegie van Dagelijksch Bestuur van den Polder Waal en Burg op Texel J. J. ROEPER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. ALGEMEENE HARDDRAVERIJ door PAARDEN onder den man bereden, die nimmer een stadsprijs hebben gewonnen, op Maandag 8 September 1884:, op het strand te Callantsoog. Prijs en Premie finaal te vereeren. LOTING des voormiddags te 11 uren bij den kastelein Jn. MOOIJ. De Commissie. Tandpoeder Tandpasta en Mondwater is verkrijgbaar bij P. v, WIJNGAARDEN en W. VERHOEVE BRUINVIS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3