te wijzen, dat ieder zich bij zijn toespraak zooveel mogelijk beperke." Naar het Dbl. verneemt, kan het antwoord van den Radja van Tenom op het hem door Nederland en Engeland gestelde ultimatum niet vóór morgen bij het Nederlandsch gouvernement bekend zijn. Bij koninklijk besluit van 6 dezer is bepaald, dat de gewone vergadering van de Staten-Generaal op Maandag a. s., des namiddags te 1 uren, in eene vereenigde zitting der beide kamers wordt geopend door eene commissie van Koningswege, waartoe zijn benoemd de ministers, hoofden van ministeriëele departementen. Tengevolge van het uitbreken der cholera in Zuid- Italië heelt de Stoomvaart-Maatschappij Nederland, hande lende in overleg met de Regeering, orders gegeven om alle communicatie met Napels te vermijden. Het eiland Nisida, het quarantaine-station van Napels, zal worden aangedaan tot het afgeven en innemen der mails. De ontsmetting der uitgaande brieven heeft op Nisida zelf plaats. Sedert geruimen tijd reeds werden de passagiers, met het oog op de mogelijkheid van de uitbreiding der ziekte in Italië, alleen aangenomen om te Amsterdam aan boord te gaan; vandaar dat te Napels geen enkel passagier zal worden ingescheept. Ook worden geen proviand, water of andere levens middelen aldaar aan boord genomen. Iedere gemeenschap met den wal wordt ten strengste geweerd. De thuiskomende schepen zullen insgelijks iedere gemeen schap met Napels vermijden. Geen lading voor die plaats mag op Java worden ingenomen en in Italië wordt thans evenmin eenige lading voor Nederland ingescheept. De berichten uit Marseille geven hoop, dat die plaats spoedig weder als ontsmet zal kunnen beschouwd worden, in welk geval de maildienst weder op den gewonen voet zal kunnen worden voortgezet. De Delftsche Crt. meldt, dat de hooge erfgenamen van Z. K. H. den Prins van Oranje f 1100 hebben toege zonden voor de algemeene armen en f 400 voor de Her vormde kerken te Delft. De reis der Transvalers heeft in haar geheel gekost 4158 pond 17 shilling 11£ pence of f 49906.77^. Als men bedenkt wat er voor gedaan werd, dan is het niet veel. De kosten van het langdurig verblijf in Engeland, van de reis naar Portugal en naar Duitschland zijn daaronder natuurlijk begrepen. In den Volksraad te Pretoria was men dan ook zeer voldaanmen herinnerde zich dat Burger's reis de ronde som van f 120,000 had gekost. Tengevolge der gunstige resultaten, opgedaan bij eene beproeving der brancard van den luitenant ter zee W. Voormolen, wordt dit toestel bij de Marine ingevoerd. Sedert eenige dagen houden zich op de mosselbanken nabij Wieringen een aantal Zeeuwsche visschers bezig met het korren van plantmosselen. Eene menigte schuiten van Texel houden zich tegenwoordig met hetzelfde werk bezig en leveren de vangst dagelijks te Nieuwediep af, waar gewoonlijk een stoomschip gereed ligt om de mosselen ten spoedigste naar de stroomen, waar ze geplant moeten wor den, te vervoeren. Tal van personen vinden door dit werk een goed bestaan. Van Terschelling wordt dd. 5 dezer gemeld: „Heden morgen kwam hier de onrustbarende tijding, dat eenige schuiten van dit eiland, door een hevigeu storm overvallen, nog in zee waren, en weldra zag men schipper Dijker met zijne schuit stranden. De opvarenden konden nog worden gered, maar de schuit is geheel verbrijzeld; niets was tegen zeeschade verzekerd, zoodat de eigenaar totaal geruïneerd is. Ook van de Volendammer vloot zijn nog een twaalftal schepen in zee; men wacht angstig op tijdingen van hen." Als een vleiend getuigenis voor het goede inzicht van heer en keurmeesters bij de jongste te Alkmaar gehouden jaarlijksche Paaschtentoonstelling maakt een onzer belang stellende lezers ons opmerkzaam op het feit, dat vier daarop bekroonde stieren, namelijk die van de heeren P. Kreb en R. Laan, Beemster, J. Govers Kz., Zijpe, en S. DeJongh, Oudorp, ook op de Internationale Landbouw-Tentoonstelling met eerste en tweede prijzen zijn onderscheiden. (Alkm.Ct.) Te Bergen, bij Alkmaar, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de bliksem geslagen in de boerenwoning van Jan De Waard. De man zelf werd doodelijk getroffen; terwijl huis en inboedel geheel zijn verbrand. Van den inboedel was niets tegen brandschade verzekerd. De heer C. Boon, te Bergen, heeft een pompoen in zijn tuin, die 28 kilogram weegt. In de zitting van den Raad der gemeente Zijpe, den 2 dezer gehouden, is de heer Biersteker herbenoemd tot Wethouder. De vergadering ontving mededeeling, dat het niet is gelukt het perceel naast het schoolgebouw te Oudesluis te koopen voor den geraamdcn prijs. Er werd behandeld een verzoek van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op 't Lager Onderwijs, strekkende om uit de gemeentekas de som van f 200 toe te staan, ter bevordering van 't oprichten van schoolbibliotheken. Dit verzoek werd looven. Hij sliep, de kleine, lieve man, de gordijnen waren dichtgetrokken en de nachtlamp brandde reeds; de deur van Susanne's kamer stond slechts op een kier. Toen schrikte ik plotseling op. Isa's stem drong tot mij door en deed bijna mijn hart stilstaan. „Uitstellen gaat nu niet langer, mijn schatje; hebt gij eenmaal a gezegd, dan moet gij ook b zeggenhet is reeds de derde brief, en gij kunt niet eeuwig weduwe blijven. Ei, zet nu geen scheef gezichtdaar ginds dat geeft toch nietsals alles mij niet bedriegt, is hij nu omgekeerd, en zij maakte zeker een gebaar, en toen lachte zij. Nu hoorde ik ook Susanne. „Mijn kind!" snikte zij. „Maar, liefje, wees toch verstandig, kleine kinderen kan men niet overal meênemen, wat zult gij met den schelm aanvangen? Laat hem groot worden op zyn erfgoed, hoe weinig kinderen hebben het zoo goed; gij kunt hem immers altyd gaan zien, liefje," ging zij voort, toen Susanne nog altijd snikte. „Gij reist eenvoudig heen. Ei, wees toch niet zoo vreeselyk onverstandig; heb ik u ooit tot iets slechts aangespoord? Wilt gij hier verder voortleven onder den schepter uwer schoon zuster? Ik zou denken speelde zij na een poos haar laatste troef uit. Susanne's weenen verstomde plotseling. „Ik weet het nog niet!" zeide zij kortaf. Toen richtte ik mij op uit mijn ontzetting en ijlde door de tuinzaal naar het terras. Daar stonden zij waarlijk, daar stonden zij onder de linde, Anne Marie en Stürmer, en zagen naar Dambitzde laatste stralen der ondergaande zon verfden den avondhemel zoo gloeiend rood, dat ik verblind de oogen sloot of waren het vreugdetranen, die ze verdonkerden (Slot volgt.) dopr tien heer Nobel op flinke wijze verdedigd, q. a. door op to merken, dat de groote kosten van 't Lager Onderwijs een spoorslag moeten zijn om het verzoek toe te staan. Immers door 't gebruik, dat van die bibliotheken zal worden gemaakt, bestaat er minder kans dat het geleerde zal ver vloeien. Andere leden en ook de Voorzitter verklaarden zich tegen het toestaan van dit verzoek, ten deele om financiëele redenen, ten deele omdat in een paar dorpen der gemeente door de samenwerking der ingezetenen schoolbibliotheken zijn gesticht, welke voorbeelden men in de vorige dorpen wil hebben gevolgd, 't Verzoek werd ten slotte met 8 tegen 5 stemmen van de hand gewezen. Door B. en W. werd ter tafel gebracht de gemeente-begrooting voor 1885, in ontvangst en uitgaaf sluitende met dit cijfer: f 33610.46. Naar aanleiding van 't verzoek aan het Hoofd der school te 't Zand werd besloten sollicitanten op te roepen voor de betrekking van onderwijzer aan die school. Mededeeling geschiedde, dat HH. Gedep. Staten goedkeuring hebben verleend aan de besluiten tot het voeren van een proces tegen de heeren Prins en Muis ten aanzien van een overpad te Burgerbrug en tot het koopen van een huis te Oudesluis. Op onzen spoorweg zoo schrijft men uit Schar- woude welks treinen in den laatsten tijd geregelder aankomen, doen zich nog telkens allerlei verwarringen voor door de veronderstelling dat het station Avenhorn werkelijk te Avenhorn staat. Reizigers die daarop rekenen, valt het tegen dat het station nog een uur van het dorp verwijderd is. Misschien ware het wenschelijk, aan het station den naam AvenhornScharwoude te geven. Groote voldoening zou overigens aan de bewoners der met een station begiftigde gemeenten worden gegeven, indien de telegraaf op de lijn ZaandamHoorn voor het publiek werd geopend. Naar men verneemt, is de omvangrijke instructie in zake de Leidsche giftmengster geëindigd en berust het lijvige dossier thans in handen van het Openbaar Ministerie bij het Gerechtshof te 's Hage. Aan het gymnastiekfeest, dat dezer dagen in de resi dentie plaats heeft, wordt door niet minder dan 74, zoo binnen- als buitenlandsche vereenigingen, deelgenomen. Naar de Zaanl. Crt. verneemt heeft zich dezer dagen in een der weeshuizen te Zaandam het volgende toegedragen. De weesmoeder had des avonds een zekere hoeveelheid arsenicum ingenomen. Des nachts evenwel schijnt zij van haar voornemen tot zelfmoord te zijn teruggekomen; ten minste zij gaf te kennen, dat zij vergift had ingenomen. Hierop werd in allerijl een geneesheer ontboden, die door middel van de maagpomp het ingenomen vergift verwijderde. De weesmoeder zegt, tot haar wanhopige daad te zijn gekomen, omdat zij haar man, den weesvader, verdacht van ongeoorloofde verstandhouding met een der weesmeisjes. De weesvader trachtte daarop mede in wanhoop een einde aan zijn leven te maken en wendde een poging aan om zich met een mes den hals af te snijden, waarin hij echter bijtijds verhinderd werd. Volgens informatiën moeter evenwel voor de verdenking van de weesmoeder ten aanzien van haar man geen redelijke grond bestaan. Tengevolge van het gebeurde is intusschen de positie van vader en moeder in het weeshuis onhoudbaar geworden, en hebben heeren regenten moeten besluiten beiden te ontslaan. H. K. H. de Groothertogin Maria Paulowna van Rusland met gevolg is in het Amstel-Hotel te Amsterdam afgestapt. Jl. Zaterdag deed zij een tochtje door de stad met de gondel, die sedert eenigen tijd bij het Amstel- Hótel ligt. H. K. H. was voornemens, Zondag te ver trekken en den 20 dezer terug te keeren, om zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger. Daar het Amstel- Hötel dan geene gelegenheid zal aanbieden om haar te logeeren, zijn in een ander hotel te Amsterdam apparte menten besteld. Op dit oogenblik maakt men in het Amstel-Hötel groote toebereidselen tot ontvangst van Z K. H. den Grootvorst Michael, oom van den Czaar, die tegen de helft van deze maand aankomt en voornemens is, geruimen tijd te Amster dam te verblijven. Ofschoon het weder ook jl. Zaterdag niet gunstig was, werd toch de internationale harddraverij op het tentoonstellings-terrein te Amsterdam druk bezocht. De prijs van f 1000 werd behaald door Willem III van P. Brommer, te Zijpe, bereden door J. Koster, hetzelfde prachtige Hollandsche paard, dat Donderdag den prijs van f 700 won. De eerste premie, f 300, viel ten deel aan den Russischen hengst Tabor, van P, Ellerbroek te Hoorn, bereden door den eigenaar; de tweede premie aan Apollo, van A. H. Jurgens te Oss, bereden door J. De Boer Jr. Voor het paard Willem III, dat beide prijzen won, is f 6000 geboden. De eigenaar wil er voorloopig geen afstand van doen. Ook voor de toeschouwers van de Zaterdag door de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging op het IJ gehouden wedstrijden waren de koude wind en de regenbuien niet aangenaamhet feest is echter overigens goed geslaagd. Eene vrouw, die jl. Donderdag met den man harer keuze bij den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Amsterdam verschenen is, en de voorafgaande aangifte gedaan heeft voor de voltrekking van haar huwelijk, werd Vrijdag nacht in verregaanden staat van dronkenschap door politie-agenten van de straat opgenomen en naar de Oude Brug overgebracht. Vrijdag morgen werd zij daar door haar bruidegom afgehaald. Wingers, die bij de moord- en vechtpartij in het Lamgroen te 's Hage dermate werd verwond, dat onmiddel lijke verpleging in het Ziekenhuis noodzakelijk was, heeft dezer dagen dit gesticht, nagenoeg hersteld, verlaten. De heer Dietrich, directeur van het bureau voor scheepsbouw van het Duitsche Rijk, zal eerstdaags de Rijks werven in ons land bezoeken. Aan een particulier schrijver uit Oleh-leh, van 4 Aug., is het volgende ontleend; „Toen we van Singapore hier in Atjeh terugkwamen, vonden we alles in rep en roer. Den vorigen dag toch had er een verraderlijken aanval op een patrouille plaats gehad, die 17 man het leven kostten. Een staaltje van die verraderlijke manieren der Atjehers zal ik u eens uit voerig mededeelen. „Niet ver van een onzer voorposten was eene brug, die hersteld moest worden. Een luitenant met 25 man was hierbij tegenwoordig om het werk te besturen. Nadat het afgeloopen was, trokken ze naar de benting terug. Een bevriend hoofd, dat bijna dagelijks in de benting kwam, sloot zich bij den troep aan. Daar de weg niet breed was, liepen zijne volgelingen vlak naast de soldaten. Toen zij bij een begroeid gedeelte waren gekomen, ging het hoofd naar den luitenant toe en maakte, beide handen vooruit stekende, eene beweging om hem te groeten. Vlak bijge komen, trekt hij op eens zijn rontjong en stoot naar den luitenant. Deze ontwijkt den stoot en valt in een droge sloot. Tegelijkertijd vallen de volgelingen op de soldaten aan, die van hunne geweren geen gebruik kunnen maken; een veertigtal andere kerels springen uit de remboe, en er heerscht eene groote paniek onder de soldaten, die in allerijl vluchten. Slecht een sergeant en een paar man houden stand tot er hulp is en voorkomen daardoor eene algemeene slachting. De Atjehers worden nu op de vlucht gejaagd, doch niet dan nadat ze 8 man gedood, 8 man zwaar gewond en 1 man en 17 geweren medegenomen hadden." (N. Rott. Crt.) Jl. Donderdag had te Apeldoorn het volgend voorval plaats: Eenige jongelui vermaakten zich met het schieten met Flobertgeweren. Deze waren met scherpe patronen voorzien. Het ongeluk wilde, dat een dezer in het hoofd eener vrouw terecht kwam. De kogel is er uit verwijderd. De zaak is in handen der politie. Jl. Zaterdag morgen had te Helmond een ontzettend ongeluk plaats. Eene dame, gelogeerd bij haren broeder, fabrikant aldaar, had het ongeluk in eene badkuip te verdrinken. Op eene groote verpachting van etgroen der binnen- polders te Wiihe gehouden, was de opbrengst ongekend laag. Zoo werd, om iets te noemen, voor 't gewas van een goed stuk land f 15 geboden. Enkele perceelen konden niet meer dan f 1 a 2 opbrengen. De overvloedige oogst van de eerste snede van 't grasgewas is oorzaak van deze buitengewoon geringe opbrengst. Schon da gexcesen was de leer van rabbi Ben-Akiba, en opnieuw vinden wij, zegt de Arnh. Crt., ze bevestigd ten aanzien der horloges van de International Watch-Corapany. Jl. Zaterdag morgen werd aan hare redactie een horloge vertoond, dat een paar eeuwen oud is en waarop men eveneens geen wijzers ziet, maar twee openingen in de dekplaat, waarop het uur en de minuten te lezen staan. De omvang van het uurwerk, waarvan het werk nog door een ketting in beweging gebracht wordt, is wel wat groot, ongeveer zes centimeter in middellijn, zoodat het minder geschikt is om in den zak gedragen te worden, maar het loopt uitstekend en de maker heeft alle middelen aange wend om het tegen stof, enz. te behoeden. Het is een familiestuk van een Arnhemmer. Pasteur's inëntingsmiddel tegen hondsdolheid werd, zooals men weet, in handen eener commissie gesteld, om er de practischo waarde van te onderzoeken. Pasteur had deze commissie 23 honden doen toekomen, die door hem waren ingeënt, en toen 23 honden, die deze kunstbewer king niet hadden ondergaan. Allen liet men daarop door dolle honden bijten. De 23 laatstgenoemden werden daarop allen dol en stierven; de eerstgenoemden bleven volmaakt gezond. Na zulke feiten is het niet meer te loochenen, dat Pasteur met zijne vinding aan de maatschappij op nieuw een grooten dienst heeft bewezen. Bultenlana. Bij de jl. Zondag te Brussel gehouden manifestatie der clericalen hebben aldaar ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Te kwart voor twee zette zich de talrijke stoet in beweging te midden van groote verwarring, en werd met gefluit gehuil en geschreeuw ontvangen. Op ver schillende punten ontstond al spoedig een verward gevecht, waarin eenige personen gewond, vaandels en deviezen verscheurd werden. Te half drie werd de manifestatie in tweeën gesneden. De gendarmerie plaatste zich thans aan het hoofd van den stoet, terwijl de burgerwacht de orde vruchteloos trachtte te herstellen. De verbittering der partijen werd telkens grooter, zoodat de optocht gestaakt moest worden. Circa 100 personen, waaronder ook agenten van politie, zijn gewond. Dooden zijn er niet gevallen. De opschudding duurde den geheelen avond, doch de gewapende macht behoefde niet tusschenbeide te treden. In 't geheel zijn 185 personen gearresteerd. Ook te Antwerpen was het onrustig. Eene ontzaggelijke volksmenigte was in den omtrek van het station, schreeu wende en vechtende, waaraan door een charge van de gendarmerie een einde werd gemaakt. Hier werd één persoon gewond en zijn eenigen gearresteerd. Vóór de Belgische badplaats Blankenberghe is Don derdag avond jl. ten aanschouwe der geheele bevolking, het Èngelsche jacht Louis vergaan. De bemanning van zes personen trachtte zich in eene boot te redden, welke omsloeg; drie hunner, o. a. de gezagvoerder, verdronken; de overigen werden met groote moeite gered. Het internationaal congres van het Roode Kruis heeft besloten, de gift van 5000 francs, die door de Keizerin van Duitschland is ingezonden, te bestemmen voor eene prijsvraag over het beste model eener verplaatsbare ambu lance-barak. De Keizerin heeft op dit besluit hare goed keuring verleend en bij het bedrag eene gouden medaille ter uitloving toegezegd. Voorts heeft het congres den wensch uitgesproken, dat er krachtige maatregelen moeten worden genomen om het verregaand misbruik te keer te gaan, dat door vele leve ranciers van het Roode Kruis-symbool bij wijze van reclame wordt gemaakt. Tot de verdere besluiten behoorde o. a., dat de samen werking van de Centrale Comité's der Vereeniging in alle landen zal worden ingeroepen, om ter gedachtenis aan de stichting van het Roode Kruis een gedenkteeken te Genève op te richten, naar het model van den heer Kissling. Het volgende internationaal congres zal worden gehouden te Karlsruhe in 1887. Tusschen het Koninklijk chalet te Ostende en den Munt-schouwburg te Brussel zijn dezer dagen proefnemingen met de telephoon naar het stelsel van den heer Van Rijsel- berghe genomen. De Koningin heeft de eerste en laatste acte van de „Faust" zoo duidelijk gehoord, schrijft men aan de Indépendance, alsof zij zich in de zaal bevond. Jl. Zondag zou H. M. op dezelfde wijze de uitvoering der „Huguenots" volgen. De cholera in Italië neemt toe. De burgemeester van Spezzia bezweek Vrijdag aan die ziekte.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2