HELDERSCHE NIEEWERIEPER COURANT. - en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°.112. Woensdag 17 September. Jaargaiig 42. Uitgever A. A. BAKKER Cz. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Blnnenlandi. NADIA'S GELOFTE. ..Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zntcrdag namiddag. bonnementsprijs per kwartaal0.90. y p franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. De BURGEMEESTER der gemeente Helder maakt, naar aanleiding eener ontvangen aanschrijving van Z. E. den Heere Vice-Admiraal, Directeur en Commandant der Marine alhier, bekend, dat gedurende deze week, te beginnen met den 16 dezer, gecombineerde oefeningen in deze stelling zullen plaats hebben tusschen Land- en Zeemacht, en wel gedurende de eerste dagen voornamelijk in de duinen en in de nabijheid daarvan, en noodigt de ingezetenen uit, die oefeningen op gcenerlei wijze hiuderlijk te zijn. Helder, 15 September 1884. De Burgemeester voornoemd, STAK MAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat de 1ste suppletoire kohieren van den hoofdelijken omslag en der belasting op de honden, voor het dienstjaar 1884, door Hecren Gedeputeerde Staten goedgekeurd zijn en van heden af', gedurende vijf maanden, op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. Helder, 15 September 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Blijkens een jl. Zondag bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur van Atjeh, is deze den llden van de Westkust te Kotta Radja teruggekomen, alle gevangen schipbreukelingen der Nisero medebrengende, en heeft de Radja van Tenom zich aan liet Nederlandsch gezag onderworpen. Volgens de Brieven uit de Hofstad" in de Arnh. Crt. bevindt de oud-minister Modderman zich in een slechten gezondheidstoestand; de wonde, verleden jaar met zooveel moeite tot genezing gebracht, moet weder opengegaan zijn. Ofschoon men er weinig van hoort spreken, moet deze toestand reeds geruimen tijd duren en zouden de beide geneeskundigen, in wier behandeling de Naar het Fransch van Henri Gréville. Venolq.) Bijna op hetzelfde oogenblik vertoonde Dmitri Korzof zich in de glazen deur, die gemeenschap had met het terras. Bonjour, mijn waarde Prins, zei hij, ik hem uw signaal gezien en kom er u myn dank voor brengen. Hij boog voor het jonge meisje dat htm hare hand reikte, die hij eerbiedig aan zijn lippen bracht. Gij kunt niet denkeD, zeide hy, hoezeer, na een afwezig heid van vier maanden, het zien van uw vlag my het hart deed kloppen. Meer nog dan de nationale? vroeg het meisje, terwijl zij hare wenkbrauwen even samentrok. Dat was iets geheel anders, antwoordde de nieuw aange komene met een vroolijke glimlach, dat zijn schrander, mannelijk gelaat een aangename uitdrukking gnf. De Russische vlag was voor mij de groet van mijn vaderland, de uwe, Prinses, die der- der vriendschap. Hij heeft niet durven zeggen van mijn tehuis! zei de Prins lachende, terwijl Korzof hevig bloosde en Nadia haar hoofdje ontevreden afwendde. Dat heeft hij niet gedurfd, omdat hij oen lastige zuster heeft, die jaloersch is op al zijn vrienden! Niet waar, de Gravin is altijd jaloersch? Altijd en tegenwoordig meer dan ooit, antwoordde Korzof hartelijk meelachende. Maar dat neemt niet weg, mijn waarde Prins, dat ik u liefheb als een dierbaar bloedverwant. Ik behoef niet naar uwe gezondheid te vragen, de zeelucht heeft uwe wangen gekleurd, Prinses. Wel zoo, durft gij die kleine golf zonder getij zee noemen, merkte Roubine op. Toch niet zonder stormen, meende de jonge reiziger. Gij moet wat toegeeflijk zijn en de raenschen tevreden laten met hetgeen zy hebben. Daar moet wat philosophic bij zijn, zoudt gij ook niet meenen, Prinses? Nadia glimlachte, maar antwoordde niet. Gij gaat toch ook zeker naar de muziek? vroeg Roubine, toen Korzof afscheid wilde nemen. Zeer zeker! Anders zou ik my niet zoo gehaast hebben. Ik moet even bij mij aan huis poolshoogte gaan nemen en hoop u dan te ontmoeten. Gij gaat immers ook? Nadia knikte bevestigend. De jonge man maakte een buiging voor haar en drukte haar vader de hand en een oogenblik daarna reed de kales pijlsnel voorbij het ijzeren hek. Roubine zag zyn dochter ter sluiks aanzij was oogenschijnlijk «eer kalm; een lichte blos kleurde haar wangen, die gewoonlijk matbleek waren. Hoe vindt ge hem vroeg hij, terwijl zij haren arm in den zyne legde. Maar, vadertje.... zooals altijd, antwoordde zij zacht. Een weinig verbrand van de zon, maar dat is heel natuurlijk; dat is een der gevolgen van een zeereis. De Prins liet eenigszins teleurgesteld haren arm I03 en wilde den salon binnengaan. Mag ik wat muziek voor u maken, papa? vroeg zij. De kales staat voor, kwam een livreiknecht zeggen. Nadia zette een allerliefst stroohoedje op, sloeg een doorschy- nende met goud geborduurde schawl om en steeg vlug in een elegant laag rijtuig, dat de geheele jeunesse dorée van Peterhof lieer Modderman zich bevindt, de zaak niet zonder gevaar achten. In een artikel met het opschrift „Een misbruik be streden" zegt het Leidseh Dagblad, indertijd met genoegen gezien te hebben, dat op de buitengewone algeineene ver gadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in Maart 1883 eene commissie werd benoemd tot het op sporen van middelen om de knoeierijen in den boter- handel tegen te gaan. Die commissie heeft thans een uit voerig rapport uitgebracht, dat eindigt met het voorstel tot oprichting eener „Vereeniging tot bescherming van den handel in natuurboter." De Vereeniging heeft blijkens de statuten ten doel, de belangen van dien handel, zoowel binnen- als buitenlands, to bevorderen en speciaal den nadeeligen invloed te bestrijden, die voortvloeit uit liet verkoopen van zoogenaamde kunstboter onder den naam van natuurboter. Zij wil alle pogingen aanwenden om het onderzoek van boter beter en gemakkelijker te maken. In de eerste plaats door liet uitschrijven van eene belangrijke prijsvraag en verder te streven naar eene methode van onderzoek, die ook den niet wetenschappelijk gevormde in staat stelt om spoedig en zeker te constateeren, of boter is natuurboter, of kunstboter, of een mengsel van beiden. Indien de Vereeniging alleen dat bereikt, zal zij met vol doening op haren arbeid mogen zien. De moeielijkheid toch, indien niet de onmogelijkheid, om spoedig te consta teren, of boter is natuurboter, of kunstboter, of een mengsel van beiden is tot dusver het groote struikelblok geweest, waarop alle pogingen afstuitten om afdoende maatregelen te nemen of althans voor te stellen tegen het vervalschen van natuurboter. Ook door naar onderlinge zamenwerking tusschen de eerlijke handelaars te streven en in het buitenland de aan dacht te vestigen op de Hollandsche natuurboter en op de waarborgen, die door het streven der Vereeniging in het vervolg hij het koopen van boter zullen worden in het aanzijn geroepen, zal de Vereeniging reeds veel kunnen uitwerken tot handhaving of herstel van de gunstige bekendheid onzer zuivelproducten, vooral ook in het buiten land, en tevens van den roep van eerlijkheid der Neder- reeds uit de verte kende. Haar vader nam plaats naast haar en weldra brachten de twee vurige kostbare isabellcn hen in peil- snelle vaart naar het park. De zon ging langzaam onder: in die dagen, de langste van het jaar, verdwijnt zij eerst tegen half tien achter de horizon hare laatste roodachtig gouden stralen kleurden de koepeldaken van het paleisschitterden hier en daar door de boomen en verlichten den reusachtigen Simson, bezig den leeuw neder te vellen, die uit een grootcn massieven klomp goud schijnt ge houwen midden in een grooteu vijver. Plotseling liet zich een dof gerommel hooren en een ontzettende watermassa werd uit den mond van het monster hemelhoog opgespoten om daarna in stralen in het groote bekken neer te vallen. Het gedruisch van stroomend water deed zich door het geheele park hooren en het militair orkest, voor het kasteel en te midden der zitplaatsen geposteerd, liet het eerste plechtige akkoord weer klinken. Het is een genot, waarvoor zeer velen door de veelvuldige herhaling er van, ongevoelig worden, maar Nadia was niet ge- blazeerd. Opgegroeid te midden van een weelde, die slechts weinige kennen, was zij vatbaar gebleven voor indrukken en kenmerkte zij zich door een frischheid van denkbeelden, die slechts zeer weinig jonge meisjes van haar leeftijd en stand met baar gemeen hadden. Omringd door een stoet van aanbidders, zat zij daar kalm op haar stoel en zag zij hoe de reusachtige schuimmassa, die de gouden leeuw omhoog spuwde, zich boven de blauwe zee losmaakte en helder tegen den reeds grijzenden hemel afstak. De spelingen van het licht hadden voor haar een boeiende bekoorlijkheid, die hare droefgeestige geheime gedachten voor een oogenblik in slaap wiegde. Om haar heen woelde de groote menigte, die het wereldsch genot met volle teugen smaakte. De bekoorlijke jonge dames, in sierlyke toiletjes uitgedoscht, kwamen genieten van de avond koelte en kondigden hunne nadering aan door een geruisch van kostbare zijde; de sporen der officieren van de garde lieten een dof gekletter hooren en de vergulde degenkwasten rinkelden tegen het metaal van hun sabelscheede. Het aanhoudend geraas der equipages, eenigszins getemperd door de dichte stoflaag, weerklonk als een ver verwijderd onweder; het orkest ging voort met de ouverture van Euryanthe te spelen, die zoo duidelijk van bosschcn en eenzaamheid spreekt. Zonder te luisteren naar de onbeduidende gesprekken, die om haar heen gevoerd werden, zag Nadia met gespannen blikken hoe aan den lichtblauwen hemel de eerste ster ontstoken werd. Zij genoot met haar geheele ziel van al deze wonderschoone dingen. De groote tegenstelling van een kunstmatige weelde met den onvergankelijken rijkdom der natuur, het geruisch der zijden stoffen met het haast onmerkbaar lispelen der groote lindeboomen, de schitterende glans van het verguld metaal met den opaalkleurigen weerschijn der zee, die den achtergrond van dit prachtig tafereel vormde, verdubbelde nog de kracht harer gewaarwordingen. Toch kon zij niet laten om te midden van dit ware kunstgenot zich nog andere tooneelen voor den geest te halen. Het gevolg van, een ;ingespannen lectuur en de natuurlyke neigingen van haren geest maakten dat zij onwillekeurig denken moest aan hen, die in 't verborgene werken om het goud te verschaften, waarvoor deze genoegens en de bouwstoffen, die er voor noodig zyn, verkregen worden. landsehe handelaars, waarop wij, niet altijd, helaas! met evenveel recht, ons nog altijd zoo gaarne beroepen. Het L. D. hoopt de Vereeniging spoedig aan het werk te zien. Naar aanleiding van den zeventigsten verjaardag van den heer Nicolaas Beets behelzen, gelijk te verwachten was, een aantal bladen, artikelen en ontboezemingen, waarin hulde gebracht wordt aan de verdiensten van den grijzen dichter. „Wij wenschcn," schrijft liet Hld. o. a., „ons Vaderland geluk met den feestdag van 13 September 1884. Tot de grootste weldoeners van een land behoort de dichter, dc schrijver, de prediker, die de harten omhoog heft, die door zijne kunst en gaven ons vermaakt, d. i. anders maakt, ons opbeurt en troost; tot de krachtigste landsverdedigers en strijders voor onafhankelijkheid behoort de geleerde, die zijne taal als het kostelijkst kleinood verzorgt; die de Vaderlandselie taal nieuwen luister geeft en doet liefhebben als muziek. Wij vieren daarom inet dankbaarheid den zeventigsten verjaardag van den weldoener, den landsver dediger Nicolaas Beets, die vijftig jaren lang gedacht, gevoeld, gesproken en geschreven heeft voor een volk, dat hem steeds gaarne afvaardigt naar den vreemde, als den besten vertegenwoordiger van Hollands eigenaardige gaven en deugden. vZijn werk heeft leven, omdat het leven geeft. De wonderwerkende macht van het geestelijk oog, dat wij verbeelding noemen, heeft met leven het beeld van klei bezield, en de toovergavo om dat te doen noemen wij genie. Zijne poëzie onderscheidt zich door dezelfde natuur lijkheid, frischheid en oorspronkelijkheid als zijn proza. Hem is de kunst eigen, zijne kunst kunstiglijk te verbergen. Zijne poëzie welt op. Het is geene koude poëzie, maar ze geeft den indruk, alsof ze door het vaderhart verwarmd, door liefde voor de dierbaren bezield, van zelf geboren is. ,/L'art ne fait que des vers, le coeur seul est pocte." „Wij hebben allen veel aan Beets te danken. Door zijne verzen, aan kinderen en huiselijke liefde gewijd, won hij de genegenheid der moeders; door zijn heilig ijveren voor de taal wekte hij de geestdrift van iederen vader lander, van ieder, die onze taal als ons palladium verdedigd Nadia moest reeds vroeg haar moeder verliezen, die anders zeker een andere richting aan haar denkbeelden zou gegeven hebben. De zorg voor hare opvoeding werd nu toevertrouwd aan een Engelschc onderwijzeres, die haar steeds tot nauwkeurige plichtsbetrachting aanzette en op haar eergevoel werkte. Van haar bad Nadia geleerd haar volk lief te hebben en een open oog te houden over zijn lijden. Dit gevoel, overdreven door hare reeds dweepzieke natuur, was langzamerhand een idéé fixe geworden. Het vele goed dat zij om haar heen verspreidde voldeed haar niet. In haar kinderjaren was hare beurs, steeds aangevuld^ door haren vader, telkens weer geleegd in bcgcerige handen, zonder dat zij er op lette of die het verdienden. Nadat zij ccnigc malen treurige ervaringen hiervan had opge daan, kwam de begeerte bij haar op om het kwaad in zijn kiem aan te tasten. Nadia volgde toen het voorbeeld van de meeste gefortuneerde jonge meisjes van haar tijd; zij richtte buiten een Zoudagschool op, waarheen dc dorpskinderen door het uitzicht op bclooningen gelokt werdenzij behoorde tot de oprichters van een crèche, een weeshuis en een armenhuis. Zij toekende op alle liefdadigheidslijsten voor aanzienlijke sommen maar nog voor zij negentien oud was, zag zij reeds de nutteloosheid in van deze werken, op groote schaal door vrouwen zonder ervaring ondernomen, die, om wel te doen, tienmaal meer uitgeven dan noodig is en een resultaat krijgen meestal gelijk nul en altijd middelmatig, daar zij er geen verstand van hebben of alle ver derfelijke, nuttelooze weelde willen vermijden. En hoort u ook tot de oprichtsters van het nieuwe weezen- gesticht, Prinses? vroeg een stem in hare nabijheid. Hare gedachten waren op dit oogenblik zoover van Peterhof en het concert afgedwaald, dat zij onwillekeurig opschrikte. Pardon, antwoordde zij, ik dacht aan iets anders. Mag ik weten wat het onderwerp van discours was? Wij spraken over het nieuwe weeshuis, door Gravin Brazof gesticht; zij heeft een huis aangekocht in het oude Petersburg, om er de dochters van handwerkslieden, die hare ouders verloren, in op te nemen. Gy zijt er toch zeker ook in betrokken? Neen, antwoordde Nadia. Zon ik mogen weten waarom niet, vroeg de jonge generaal- adjudant. Omdat al die zaken op dezelfde wijze eindigen. Of er zijn geen wcezen, waarom weet ik niet; of men kan geen beambten krijgen, omdat zij stelen of niet berekend zijn voor hun taak; of men heelt gebrek aan geld, omdat het liefdadige raenschen verveelt dat altijd moeten geven, als zij toch zien, dat er weinig van terecht komt. Ik ben niet voor liefdadigheids- stichtingen, die uit verschillende bijdragen tot stand moeten komen. Er ging een goedkeurend gemompel uit het gezelschap,, dat haar omringde, op. Had Nadia het tegenovergestelde gezegd, dan zou de nlgemeenc bijval toch dezelfde zijn geweest. Het gezelschap bestond uit een half dozijn jonge officieren van de garde, een majoor van ongeveer vier-en-dertig jaar en twee attachés van het ministerie van buitcnlandsche zaken, die allen stille aanbidders van de Prinses waren. Wat zijt ge toch goed, Prinses! riep de majoor uit, gij alleen doet meer goed dan... St! Denk aan de muziek, vermaande zij zacht, terwijl zij haar waaier voor den mond hield. Plotseling waren al haar aanbidders in stille overpeinzing verzonken en alle luisterden schijnbaar met gespannen aandacht naar een potpourri, die juist door Uet orkest ten gehoorc^-werd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1