RENTENenFORTUIN Koppen's Verkoophuis, ADVERTENTIE N. Ruime keuze BORSTELWERK, Boldoot's Eau de Cologne-zeep Is liet ongeval voor een deel aan de gebrekkige con structie van den wagen te wijten, de groote oorzaak ligt wel daarin dat de reizigers zeer onvoorzichtig met vuur en licht waren en kaarsen brandden en pijpen rookten; de brand is dan ook zeer bepaald door die onvoorzichtig heid veroorzaakt. Van de meesten der omgekomenen zijn slechts de ,rartist- namen" bekend. Zij waren eerst voor een paar dagen geëngageerd en hunne ware namen waren nog niet op de gagelijsten aangeteekend. De jongste berichten betredende de samenkomst der drie Keizers reiken tot de ontvangst van Keizer Frans Jozef. Deze had jl. Maandag middag te 2 uren plaats. De Czaar van Rusland was bij deze gelegenheid in Oosten- rij ksche en de Keizer van Oostenrijk in Russische uniform gekleed. Driemaal omhelsden en kusten de Vorsten elkander bij hun eerste ontmoeting. De Keizerin en de grootvorstin Maria Paulowna kregen een zoen op de hand. De samenkomst der drie Keizers te Skierniewicz is thans het onderwerp van den dag, dat aanleiding geeft tot allerlei bespiegelingen en veronderstellingen; zelfs meenen sommige bladen uit goede bron"1 te weten wat er verhandeld is geworden tusschen de drie Keizers. Eenparig is het gevoelen dat de samenkomst een nieuwe waarborg is voor den vrede. Volgens het Journal de St. Petersbourg geldt het geen formeele allianties, geen gedachtenwisseling over bepaalde puntendoch bij elke nieuwe kwestie, die zich voordoet zullen de drie Vorsten eenstemmig handelen. Op het drijven der anarchisten en andere rustverstoorders zal men een waakzaam obg houden. Keizer Wilhelm is met Prins Bismarck en zijn verder gevolg gisteren morgen om 8 uren van Skierniewicz ver trokken. De Keizer van Rusland, de Keizerin, de Keizer van Oostenrijk en hun gevolg waren op het perron ver schenen, waar een hartelijk afscheid genomen is. Keizer Wilhelm kuste herhaaldelijk de Keizerin en Grootvorstin Maria. Hij omarmde en kuste driemaal de Frans Jozef en Alexander en de Grootvorsten, en zeide den overigen aanwezigen dank voor hunne hartelijke ontvangst. Keizer Wilhelm bleef, toen de trein zich onder een viermaal her haald hoera in beweging gezet had, aan het venster van zijn salonrijtuig staan, om de achterbl ij venden te groeten. Ingezonden mededeeling. Udtr kapitalist die is het besit U no foede en ter beurse (eaoteerde effectea (Mtti •f ebligaltta) kan ritb ep mathematische en aekare wijae een INKOMEN VAN 40°/o TCTKhafea, door eenrondige operatien bestaande in dei Terkoop nn premito. Wt goed bekends en sedert lang is Yerickillende landen beproefde ajiteeta, verankert een Jaarlijks Inkomen van f. 3.000 mot een kapitaal (In ft/tf of In offootonl. Tan f. 6,000; f. 1.000 net f. 2,500, f. 500 nat f. l.ROO. enx. De fondaea ajn altijd beschikbaar. De winst wordt maandelijks per poelwiaiel opgeaonden. Duidelijk uitleggend* krochurcn werden, e* daartoe pedane aaneraap, franco en koiltlooi teepesonden door den Heer Directeur der Algemeen» Belglecbe Baalc (BANQUE GÉNERALE DE BELGIQUE), 5, Rua d« Congrba, BRUSSEL* Benoemingen, enz. De of. van gez. lste kl. bij de zeemacht dr. J. M. Korver wordt met 1 October a. s. geplaatst bij het Hospitaal der Marine alhier. De off. van gez. lste kl. bij de Marine L. Van Coevorden, zal 1 November a. 8. naar Oost-Indiü vertrekken. De gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst is toegekend aan den ziekenoppasser bij het Marine-Hospitaal A. Van der Waal. De ziekenopzichter J. Jongman, bij dezelfde inrichting, ontving de kleine gouden medaille voor 36 jaren eerlijken en trouwen dienst. (Dit laatste bericht wordt herplaatst wegens misstelling.) Vlsoti borloJaton. Door aanhoudende windstilte blijven de visschers te lang in zee, zoodat de visch zeer in kwaliteit achteruitgaat. Vele Urkers, die de warmte niet meer verwacht hadden, namen geen ijs aan boord, daar zy van plAn waren kleine reisjes te doen, dat wil zeggen dagelijks binnen te komen. Er werd gisteren veel slechte visch aangevoerd. De doode scholletjes waren bijna onverkoopbaar. Tarbot en rog kwamen niet druk aan de markt en blijven dan ook zeer boog in prijs. Heden middag worden met den vloed nog schuiten verwacht. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting en kracht. Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. zoto. 0.2 k. 769.50 t 8.80 22.0 nnw. 0.2 770.20 f 9-50 17.8 ntw. 1.31, 770.23 f9.53, 19.2 J Toe stand 8 S van de zee. 0,4 Stil. 0.93 0.86 Slechtw Berichten Stoomvaart-Maatschappij Nederland. OP REIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: 17 September Dungeness gepasseerd. 16 September tc Genua aangekomen. 30 Augustus van Padang vertrokken. 6 September van Batavia vertrokken. REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: 25 Augustus van Suez vertrokken. 5 September van Suez vertrokken. 16 September van Suez vertrokken. 14 September St. Vincent gepasseerd. 17 September van Amsterdam vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: 12 Augustus te Batavia aangekomen. 27 Augustus te Batavia aangekomen. 6 September tc Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-IND1Ë: MaduraVertrekt 27 September van Amsterdam. Prinses Amalia.. Vertrekt 8 October van Amsterdam. Soenda.. Conrad Prins Alexander, Koningin Emma. OP Prins Hendrik.., Pcorwaarts Ptins Fredtrik.. Prins v. Oranje.. Prs. Wilhelmina Burgem. den Tex. Sumatra Prinses Marie..., 310de STAATS-LOTERIJ. vierde klasse. Tweede lijst: No. 18066 f 1500; Nos. 4958, 1236.1 en 13601 ieder f 1000; Nos. 10957, 15865, 19493 en 20185 ieder f 100. Derde lijst: No. 6179 f 5000; No. 2583 f 1500; No*. 919 en 15575 ieder f 400; Nos. 6634, 7402, 12249 en 20171 ieder f 200; Nos. 4647, 6104, 8897, 13557, 14951, 16015, 17870 en 18874 ieder f 100. SCHACER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 14 Paarden Ossen 12 Stiere?i 57 Geldekoeien 10 Kalfkoeien 8 Vaarzen Hokkelingen 4 nucht. Kalveren Rammen 450 Schapen f 50 a 300 - a - 60 a140 -120 a 310 -220 a 270 - 80 a 110 a 6 a 16 a 18 a 32 195 Lammeren f 12 a 18 Bokken&Geiten- a 30 magere Varkens f 10 a 17 25 Biggen -4a 6 30 Kippen c. 35 al50 30 Eenden - 40 a 60 Boter per kop -lOOallO Kaas per kilogram - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -375 a400 Eend-Eijeren -375 a Marlttberloliten. AMSTERDAM, 17 September. Op de Veemarkt waren aan gevoerd 193 vette Kalveren, lste kwal. 80 en 2de kwal. 65 c. per kilogram: 11 Graskalveren, f 25 a 40; 32 nuchtere dito, f 10 a 16 per stuk; 149 vette Varkens, 40 a 47 c. per kilogram. MAASTRICHT, 16 September. Op de Jaarmarkt waren aan gevoerd 380 Paarden, 500 Runderen, 130 Kalveren en 1490 Varkens en Biggen. De prijzen waren als volgt: Paarden f 120 a f 450, Melkkoeien f 120 a 200, Kalfkoeien f 140 a 240, Vaarzen f 100 a 170, vette koeien f 200 a 280, Biggen f 3 a 6, alles per stuk; Kalveren 80 a 85 c. en Varkens 55 a 57 o. per kilogram. MAASTRICHT, 17 Sept. Hooi f 13 a 14.per 500 kilogr. MEPPEL, 16 September. Ter Jaarmarkt waren aangevoerd ruim 1300 Paarden en 600 Runderen. Men besteedde voor Paarden f 100 a 500, dito oude f 30 a 75, Enters f 150 a 265, Veulens f 60 a 150, vette Koeien f 200 a 270, Kalf koeien f 160 a f 225, Melkkoeien f 140 a 200, Vaarzen f 120 a 160, Pinken f 70 a 115, Kalveren f 30 a 50, Stieren f 85 a 180, alles per stuk. Handel traag. DuraernjKo stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: W. C. Sturk en C. J. Planje. G. Noot en B. Oudijk. R. Borsch cn J. Bak. C. E. J. Van Olm en A. Hulstkamp. N. Van Biemen en W. Bieker. Bevallen: A. Wijkcr, geb. Hubbeling, Z. OverledenJ. II. Verheus, 3 weken. H. De Wit, 17 maanden. A. G. Van Borst, 3 maanden. Gemeente TEXEL, van 10 tot 17 September. Ondertrouwd: Jacob Koorn Cz., weduwnaar van Wijntje Kooijman, cn Hendrica Van Lenten, weduwe van Hendrik Van Heer waarden. Klaas Gomes en Anna De Graaf. GetrouwdGeene. Geboren: Elisabetk Johanna, dochter van Hendrik Dogger en Guurtje Meijn. Pieter, zoon van Jacob Bakker en Hilgen Kooi. Simon August, zoon van Willem Bos en Anna Kalis. Maarten Jan, zoon van Pieter Roeper Wz. en Alida Johanna Witte. OverledenGeene. Gemeente ZIJPE, van 5 tot 12 September. Ondertrouwd Andreas Simon Bronwer, jonkman, timmerman, 25 jaren, en Elizabeth Slijkerman, jongedochtcr, 23 jaren, onlangs wonende te Oude Niedorp. Getrouwd: Pieter Gootjes, jonkman, koopman, 23 jaren en Aagje Hagenaar, jongedochter, 19 jaren. GeborenEwoud, zoon van Ewond Roos en Neeltje Niemau. Cornclis Adriauus, zoon van Adrianus Bruin en Alida De Wit. Jacob, zoon van Cornelis Van Vrede en Kniertje Conijn. Helena Maria, dochter van Cornelis Van der Meulen en Anna Catharina Sijbecarspel. Overleden: Simon Mosk, 19 maanden, zoon van Jacob Mosk en Maartje Jongejan. Weêrsgesteldheid: 17 Sept. 12 u. Lichtbewolkt, schoonweer. 18 Sept. 8 u. Helder, schoonweer. 18 Sept. 12 a. Idem. Vervolg Nieuwstijdingen. Men is druk bezig met de herstellingen aan ra en anker van de Deensche oorlogskorvet Fyen (d. w. z. Maagd). Hoewel genoemde bodem Dinsdag zou vertrekken naar Lissabon, zoo zal nu de reis niet voor het begin der volgende week kunnen worden voortgezet. De lste officier toonde bij de aanvaring de grootste tegenwoordigheid van geest, wat vooral op een oogenblik dat zooveel gasten aan boord waren, een geluk mocht hceten. Hij gaf dadelijk order de waterdichte schotten te sluiten. De schade wordt op een paar duizend gulden begroot; ze zal door het Engelsche stoomschip moeten worden gedragen; de kapitein van dat schip heeft een borgstelling van f 5000 moeten storten, alvorens de reede te verlaten. Zijn schip bekwam ook eenige averijmen denkt dat het een lek heeft gestooten. De marine-officieren alhier zijn van plan een contra-partij aan den commandant en het état-major van het Deensche oorlogsschip Fyen aan te bieden. In vrees en angst hebben wij, bewoners van de gemeente Helder, de laatstverloopene dagen doorgebracht!! Er werd niet minder gevreesd dan een aanval van de zeezijde op deze vesting, 't Gevaar dreigde goddank, we zijn gered de aanval is met leeuwenmoed afgeslagen. De vijand moest afdeinzen en zal ons vooreerst wel niet meer verontrusten. Dinsdag avond werd door de vijandelijke vloot, o. a. uit een rammonitor en eenige stoomkanonneerbooten bestaande (bij 't volk bekend onder den naam vande pannekoek met de flensjes) het fort Kijkduin gealarmeerd. Door tal van ingezetenen, voorzeker onbewust van 't gevaar, dat ons bedreigde, werd dit schouwspel doodkalm van den zeedijk aangestaard. De helder verlichte stoom vaartuigen, die nu en dan vuurden, léverden in den donkeren avond een fraai schouwspel op, terwijl zij zich in de Noordzee en in 't Marsdiep voortbewogen. Gisteren dreigde het gevaar in groote mate. 't Bleek dat de vijand eene landing wilde doen in de nabijheid van 't voormalige fort Falga, ten zuiden van Kijkduin. Geluk kig waren onze dapperen gereed om den aanvaller te ont vangen. De landing van den vijand gelukte wel is waar, doch onze troepen streden zóó dapper, dat de landings divisie, die in den voormiddag te 9 u. 20. min. den aan val begon, zich te 12. u. 20 min. genoodzaakt zag te capituleeren. We kunnen dus weer rustig zijn; 't gevaar voor de goede plaats onzer inwoners is, godlof, voorbij. Bij een zoo geduchten aanval, als jl. Woensdag plaats vond, ontbrak het natuurlijk niet aan de autoriteiten, die in de ure des gevaars geroepen zijn voor te gaan in de verdediging van den dierbaren geboortegrond. Z. Exc. de Vice-Admiraal, Directeur en Commandant der Marine, ontbrak daar evenmin als de kolonel-commandant van het korps Mariniersverscheidene officieren van elders zijn mede naar hier gekomen; ook de Schutterij was niet achtergebleven de officieren der Schutterij uit Hoorn woonden den aanval en de verdediging met groote belangstelling bij. Z. Exc. de minister van Oorlog, vol van verlangen om den uitslag van den lieeten strijd te vernemen, ontving van uit het bedreigde fort Kijkduin, per duivenpost, herhaaldelijk kennisgeving van den toestand. Te 8.48, te 9.20 werden telkens 5, te 12 u. 20, het oogenblik der overwinning, werden 6 postduiven in de richting van 't Ministerie van Oorlog opgelaten. De gecombineerde manoeuvres zijn nu afgeloopen; er rest alleen nog eene voortzetting door de marine en de artillerie: forceering van het Westgat. Terwijl honderden wandelaars zich jl. Dinsdag avond op den zeedijk bewogen, om getuigen te zijn van een niet alledaagsch schouwspel, namelijk een schijnaanval van de zeezijde op 't fort Kijkduin, was een klein getal mannen te zamen gekomen in de Sociëteit Mars, om te profiteeren van een wetenschappelijke lezing door den heer A. J. Leijer. Spreker had tot onderwerp voor zijn lezing gekozen de Weerkunde of Meteorologie. In het inleidend woord weid er op gewezen, dat het voor ieder individu van belang is, e weten, welk weder men kan verwachten, zoowel voor i!en zeeman als voor den landbouwer, ja zelfs voor de moeder, wier kroost met het Zondagspak aan zal gaan wandelen, of wier natte wasch op de bleek ligt. Vervolgens ging spreker er toe over, om door teeke- ningen op het bord de windstroomingen op verschillende plekken der aarde duidelijk te maken. Ook de samen stelling van den barometer werd door proeven kenbaar <:emaakt. Spreker eindigde zijne voordracht met een duidelijk geteekende schetskaart op het bord, van de ver schillende barometerstanden op Zaterdag 8 September jl., des morgens te 8 uren. Door de Postduiven-Vereeniging „De Ooievaar," in Den Haag, die jl. Zondag een wedvlucht hield, zijn 32 duiven ter beschikking gesteld van Z. Exc. den Vice- Admiraal, Directeur en Commandant der Marine alhier. Jl. Dinsdag avond hield de Raad dezer gemeente eene zitting, waarin, na beraadslaging, het voorstel, door de heeren van Gijn, Beukenkamp en Bitter gedaan, de strekking hebbende om de bestaande gesubsidieerde bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs te vervangen door eene openbare school, met 11 tegen 4 stemmen wera verworpen. Met 8 tegen 7 stemmen werd, na eene zeer levendige discussie, bepaald, dat de som van p. m. f 3000 zal worden ten koste gelegd aan den bouw van een lokaal voor den afslag van zeevisch, nabij den mond der haven. De min derheid wenschte die kosten op hoogstens f 2500 bepaald te zien. Er werd besloten tot het vragen van machtiging van Z. M. den Koning, om de heffing van den hoofdelijken omslag, ten bedrage van f 30,000 en de gemeente-belasting op het gedistilleerd in 1885 te mogen bestendigen. 't Concept-besluit ter verhooging van bedrag van den hoofdelijken omslag voor den dienst van 1884 met f 1000 werd goedgekeurd. De beslissing omtrent een voorstel van den heer H. Janzen Ez. tot wijziging van het bestaande, maar verouderde, reglement voor de wijkmeesters, werd verdaagd. Op eene vraag van den heer Strikwerda verzekerde de Voorzitter, dat het gebouw voor't gnsonder- zoek gereed is, terwijl de heer Roem, na "beëediging, zijne betrekking heeft aanvaard. (In een ander gedeelte van dit notnmer der courant vinden onze lezers verslag der zitting, welk verslag wij, om zijne uitgebreidheid, thans niet in zijn geheel kunnen opnemen, 't Slot daarvan in een volgend nomraer.) Het vaartuig, behoord hebbende aan den koopman Jacobs alhier en onlangs, naar beweerd werd, tengevolge der odeurs van.'t Heldersch Kanaal, nabij het Westplein gezonken, is gisteren door den tegenwoordigen eigenaar, den heer P. Van Es, weer boven water gebracht en naar de Achterbinnenhaven vervoerd. Met averij wordt alhier binnen verwacht het Fransche oorlogsstoomschip Colligny. Getrouwd K. ZWART L. NAGELHOUT, die, ook namens de familie, bedanken voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Nieuwediep, Amsterdam, 18 September 1884. Getrouwd HILBRAND VAN DER MEI en PETRONELLA DRIJVER. Amsterdam, 18 September 1884. Geboren: DIEUWERTJE NARCISSE, dochter van R. Koning en G. Koning—Rezelman. Emmericher Eyland (Rijn-Pruisen), 15 September 1884. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de viering van ons vijf-en-twintigjarig huwelijksfeest, betuigen wij onzen oprechten dank. C. MEIJERS. A. MEIJERS—GOOLEN. Helder, 15 September 1884. Hoofdgracht K 84, Nieuwediep. KLEÊR-, HAAR-, TAND- ei NAGELSCHÜIBRS, Eau de Cologne, Odeurs enToiletzeepen, 15 cents per stuk, Buffelhoornen Stof- en Haarkammen, enz. enz. Doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Oosterend op Texel. Op ZONDAG *21 SEPTEMBER, voorm. 10 uur, zal te Oosterend optreden 3DS. HAK HïT -ffl, en aan Den Burg, 1 ia Gr X ~P - T - C~> predikant te St. Petersburg. Doopsgezinde gemeente Barsingerhorn c. a. Op 28 SEPTEMBER e. k. zal te Wie ring er waard (SOOU godsdienstoefening gehouden worden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3