HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuws- en MwrtentieMad voor Hollands Noorderkwartier, 1^84. N". 118. Woensdag 1 October. Jaargang 42. Uitgever A. A. BAKKER (z. POSTKANTOOR HELDER. 8, NADIA'S GELOFTE. „Wij huldigen het goede." Vcrechijnt Dinsdag, Donderdag cn Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. t franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advcrtenticn: Van 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Lijst der brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de eerste helft der maand Augustus. Namen der geadresseerden. Plaatsen van bestemming. J. JoosteAmsterdam. Mej. v. Mantem D. v. Vierssen Mej. van Noort's Hagc. Mej. KlumperHelder. Mej. M. Bruinsllerwijnen. A. OostenUithuizen. Briefkaarten OtrenAmsterdam. J. Deutecom's Hage. Verzonden geweest naar Janeiro: L. MeijerMontevideo. Blnnenlancï. De wijziging in de wet op de visscherijen, dezer dagen door de Tweede Kamer aangenomen, levert, volgens de Tijd, een treurig bewijs van de manier van werken onzer wetgevende macht. Wat toch is het geval? Sedert drie jaren ongeveer is het aan de Volendammer en Urker visschers gedurende tien maanden van het jaar verboden geweest gebruik te maken van een zeker soort netten, bij hen onder den naam van kwakkuil en wonder- kuil hekend. De Regeering meende in 1881, toen zij de wet op de visscherijen voorstelde, afgaande op rapporten van deskundigen, dat door het vissehen met deze netten de Zuiderzee gevaar liep, geheel of grootendeels, wat zijn geschubde bewoners betreft, ontvolkt te worden. De druk dezer bepalingen voor geheel de nijvere klasse, die in de visscherij een middel van bestaan vindt, werd als zeer licht voorgesteld. De Volendammer visschers, die evenals de Urkers er een bijzonder model schepen op na houden, waren van een ander gevoelen. Naar hun beweren liet de nieuwe wet hun slechts de keuze tusschen broodsgebrek en overtreding. Zeer velen hunner, mannen die overigens nooit met de justitie in aarakmg kwamen, ondergingen dan ook veroor deelingen en moesten hun straf boeten in de gevangenis. Nu begon bij de Regeering een flauw vermoeden op te komen, dat de Volendammers wel eens niet geheel en al ongelijk konden hebben. Zij besloot thans tot datgene, waarmede zij, naar bet oordeel van de Tijd, bad moeten Naar het Fransch van Henri Gréville. {Vervolg.) Hij zag er toch niet naar uit, dat er 't ccn of onder was, waarover hij spijt kon gevoelen, dacht Nadia en er kwam eens klaps een gevoel van jaloerschheid bij haar op. Hij schijnt het zich niet erg aan te trekken, dat ik hem een weigerend antwoord heb gegeven, dacht zij. Zij kon haar tranen bijna niet weerhouden en wilde juist ontvluchten toen het orkest een wals begon te spelen. Korzof boog voor haar, sloeg zijn arm om haar midden en, omringd van een maalstroom van golvende slepen, gaven zij zich over aan het genot van den wals. Bij den tweeden toer gaf zij te kennen dat zij liever wat ru*.ten wilde en hij geleidde haar naar een kleinen divan, die tusschen twee deuren op een vrij rustige plaats was neergezet; zij ging zitten, terwijl hij voor haar bleef staan. Ik heb mijn tijd in Petersburg niet nutteloos laten voorbij gaan, zeide hij glimlachend. Inderdaad? vroeg zij op eenigszins twijfelachtigcn toon. Ik zal het u morgen vertellenhoewel morgen zult gij te vermoeid zijn om mij aan te hooren, dus liever overmorgen, als gij 't goed vindt. Zeer goed, antwoordde zij. Zonder er zich rekenschap van te kunnen geven, begon de opgewekte stemming van Korzof aanstekelijk op haar te werken en zij gevoelde berouw over haar achterdocht van zooeven. Wat dunkt u van een tochtje per jacht, om wat afwisseling in uwe genoegens te brengen ging hij voort, terwyl hij met den waaier van het jonge meisje speelde. Dat zou wel aardig zijn. Maar waar zullen wij hecnvaren Roubine was bij hen komen staan en zag hen met welbehagen aan. Waarheen? zeide hij. Wel, naar ons buitengoed Spask. Het is aan den oever van de Newa, kort bij het Ladogaraeer, gelegen. Om er van hier met een rijtuig heen te gaan, is een tocht zonder einde; met een stoomjacht zal het verrukkelijk zijn wij zijn in een dag over. Wat dunkt je er van, Nadia? Ik vind het uitstekend, papa. Dus, dat is afgesproken. Wanneer zal de tocht ondernomen worden Overmorgen tegen tien uur, als gij 't goed vindt. Uitstekend. Je kunt immers wel klaar koinen, Nadia? Ben ik niet altijd bereid, vadertje? vroeg zij met haar vroolijken glimlach, die sedert eenige dagen nu voor het eerst weer op haar gelaat kwam. Het feest werd hoe langer hoe opgewekter. Korzof scheen zoo volkomen gelukkig, alsof niets in staat ware zijn plannen te verijdelen. Nadia werd geheel medegcsleept door deze vroolijk- heid cn zij gevoelde een ongekend geluk in haar ziel doordringen. Waarom, dacht zij, vragen wij van het leven meer dan het ons geven kan? Laten wij trachten bij den dag te leven en afwachten wat de dag van morgen ons zal brengen. beginnen. Kr werden op haar last door de commissie voor de zee visscherijen met Volendammer en Urker schepen ernstige proeven genomen en nu bleek dat de verbodsbepa lingen, voor zooveel de kwakkuil betreft, belemmerend en overbodig waren, „met andere woorden: het kwam uit, dat de Volendamsche visschers, personen derhalve, die toch reeds de grootste moeite hebben om in hun onderhoud te voorzien, geheel noodeloos, op ernstige wijze in hun broodwinning benadeeld waren. Het vissehen met de kwakkuil geeft geen aanleiding tot hetgeen men moordvisscherij noemt namelijk tot het wegvangen van jonge visch, die nog ongeschikt is om tot voedsel te dienen; het vissehen met de wonderkuil, volgens het oordeel der Regeering, wèl. Het blad juicht het natuurlijk zeer toe, dat de Regeering op de vroegere dwaling is teruggekomen en voor liet vervolg, wat het eerste soort van net betreft, den Volendammers en Urkers wederom vrijheid laat. „Het leed en de schade echter van zooveel arme gezinnen zijn niet meer goed te maken." H. M. de Koningin heeft jl. Vrijdag het voorgenomen bezoek aan de residentie gebracht, maar is des avonds weder naar het Loo teruggekeerd, in plaats van eenige dagen in Den Haag te vertoeven, zooals eerst was gemeld dat geschieden zou. Gisteren bracht H. M., mede op één dag heen en terug reizende, een visite aan haar zuster, Prinses Pauline, gemalin van den Prins van Bentheim. Bij den kolfwedstrijd, jl. Woensdag bij den heer K. v. d. Oord te Heer Hugowaard gehouden, werden de prijs en de beide premiën respectivelijk gewonnen door de heeren Kuileman van Nieuwe Niedorp met 126, Pluister van Langedijk met 115 en Wonder van Oude Niedorper-Ver- laat met 106 punten. Bij den biljardwedstrijd won de heer Kuileman mede den prijs, terwijl de 1ste premie door den heer Ks. Blom en de 2de premie door den heer Kist (beiden te Broek op Langedijk) gewonnen werden. De uitslag van den jaarlijkschen schietwedstrijd van het kader der dd. schutterij te Alkmaar op jl. Zaterdag was als volgt a. op 200 pas: prijs H. Essen, sergeant; premie D. Harteveld, sergeant b. op 150 pas: prijs N. v. d. Voort, sergeant; premie D. Koeman, sergeant; c. op 100 pas: prijs J. P. Querelle, korporaal; premie A. De Munk, sergeant. De volgende dag leverde niets bijzonders op en werd door gebracht met het. inaken van een menigte kleine toebereidselen voor de reis van morgen, die verscheidene dagen zou aanhouden, want Roubine maakte niet gaarne zooveel omslag voor niets en wilde zijn eigendommen nauwkeurig in oogenscbouw nemen. Tegen den avond liet Korzof vragen of het plan doorging en ontving hij een bevestigend antwoord terug. Klokke tien uur verschenen Nadia en haar vader op de aan legplaats, waar het fraaie jacht voor anker lag. Korzof stond op het dek om hen te ontvangen. Zij gingen het bruggetje over, •lat aanstonds werd weggetrokken en weldra stevende het sier lijke vaartuig in de richting van Petersburg, de dichte bosschcn van Peterhof achter zich latende. Het was een heldere dag. Er werd een linnen zeil over het achterdek gespannen en onze reizigers stonden op hun gemak de villa's te bewonderen, die langs den oever verspreid liggen. Achter hen aan de linkerzijde scheen de zware granietmassa van Cronstadt als een reusachtige monitor in zee weg te zinken de masten der schepen, die in de haven lagen, kwamen sierlijk en slank tegen de blauwe lucht uit. Langzamerhand verloren zij dit alles uit het gezicht en vertoonden zieh de groene eilanden van de Newa, waar tal van Petersburgsche families, die niet gaarne een lange, vermoeiende reis maken, om gedurende den zomer hunne grondbezittingen te betrekken, voor een gedeelte van het jaar een fraaie buitenplaats huren. Te midden van het groen verheffen zich overal paleizen, die öf aan verschillende leden der keizerlijke familie öf aan rijke particulieren toebehooren, en nu eens schijnen de talrijke armen van de onmetelyke rivier geheel te verdwijnen, om dan weder als kleine zilveren meren te voorschijn te komen. Het water is blauwachtig en als bezaaid met schitterende loovertjeshet rivier zand is geelachtig verguld; nu eens ontdekt men een eenzame plek gronds, die nog geheel woest ligt, dan weder een groep sombere pijnboomen, die aan de gewesten van eeuwige sneeuw en ijs doen denken, maar een oogenblik later wordt het oog verrast door het frissche groen der lindeboomen en heerlijke berken. Peter8burg kwam plotseling, geheel gewapend, uit dezen oceaan van groen, met zijn gouden koepeldaken, te voorschijn, evenals Minerva uit het hoofd van Jupiter. De Izaak-kalhedraal verhief haar statig koepeldak ver boven de paleizen en torens, terwijl de twee spitsen van de vesting en van het gebouw van de Admi raliteit zich als gouden naalden ten hemel verhieven. Het jacht stoomde te midden van de talrijke menigte schuitjes en lichte booten, die helder groen geschilderd zijn en van voren in den vorm van een visschenkop met reusachtige oogen uitloopcn. Deze bootjes, die er op het oog rank en broos uitzien, zijn inderdaad sterk gebouwd en vervangen in Petersburg dikwijls de bruggen. Aan weerszijden vertoonden zich nu tal van monumentenlinks zag men de donkere massa van het Alexanderpark, vervolgens het kleine houten huisje, dat Peter de Groote bewoonde, terwijl voor zijn oogen de s!ad werd geboren, daarna de eindelooze kolommen van de academie voor geneeskunde cn de artillerie- school, waarboven de schoorsteenen der fabrieken, waarvan het op dezen oever wemelt, hoog uitstaken. Aan de rechterzijde, als men stroomopwaarts vaart, bieden de prachtige paleizen, die in een rechte lijn met het Winterpaleis en de Hermitage gebouwd Jl. Zaterdag middag werd te Leiden gehou t.-n ieuegen e algemeene vergadering der Vcreeniging voor lijkenverhrnn- ding. Uit het verslag over 1883 bleek, dat het ledental bedroog 712, verdeeld over 10 plaatselijke afdeelingen. Het bati<r saldo bedroeg f 651, het fonds voor lijkovens bedroeg f 15,400 nominaal. De bibliotheek der Vereeniging telde ruim 200 nummers. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren Ising, Hoogewerff en Egeling, gekozen de heeren De Groot, Symons, De Vrij en Stork. De volgende alge meene vergadering zal gehouden worden te Haarlem. Aan het acht-en-twintigste jaarverslag van het gesticht Talitha Kiimi, te Zetten, is het volgende ontleend: „Konden wij," zegt de heer Pierson, „een jaar geleden ons verslag aanvangen met de woorden: „buitengewone gebeurtenissen hebben er dit jaar niet plaats gehad," ditmaal moeten wij beginnen met eene zeer buitengewone en, helaasdroevige gebeurtenis te melden. De directrice, mej. B. Hotte, sedert 9 jaren aan de inrichting verbonden en steeds met ijver en groote toewijding daaraan, gesteund door hare zuster, werkzaam, heeft zich genoodzaakt gezien, hare betrekking neder te leggen tengevolge van zenuw lijden, waardoor haar de taak te zwaar werd. Dat Talitha KCimi daardoor in een moeielijk overgangstijdperk verkeert, zal niet gezegd behoeven te worden, te meer als de direc teur terugziet op het negental jaren, dat met het heengaan der directrice besloten wordt; dan gaat hij terug tot de laatste dagen van Heldring's leven, toen hij, reeds bejaard en vermoeid van zijn werkzaam leven, aan hare jongere handen het bestuur van de inrichting kon toevertrouwen, en zich verheugde, dat de arbeid, waaraan hij zoovele jaren van zijn leven had gewijd, weder aan frissche krachten was opgedragen, Er was toen alle reden om te hopen, dat het beheer in langen tijd geene verandering zou ondergaan en eene vaste hand, op Talitha zoo dringend noodig, eene geregelde leiding aan de verschillende deelen van dit ar beidsveld zou geven. Doch dit heeft, helaas! alzoo niet mogen zijn. Hetgeen echter te midden van de bekomme ringen, door dit heengaan veroorzaakt, tot eene vertroos ting zijn kan, is, dat de zuster der afgetreden directrice, mej. A. Hotte, die deze 9 jaren met haar in den arbeid gedeeld heeft, zich daaraan zal blijven wijden en, beurte lings door deze of die dame bijgestaan, de inrichting zal helpen besturen totdat eene opvolgster zal zijn benoemd." In het helpend personeel is eenige verandering gekomen, zijir, een der schoonste schouwspelen op aarde aan. Dan volgen nog tal van paleizen, uit marmer of andere steensoorten opge trokken; de zomertuin, door kanalen ingesloten; dan weer nieuwe paleizen, waarboven eindelijk honderden koepeldaken in verschil lende kleuren uitsteken. Enkele er van zijn verguld, evenals pantsei-3, andere van tin, dat als zilver schittert, weer andere, blauw of groen, bezaaid met sterren, en alle, van verschillenden vorm, zoo grillig mogelijk en voorzien van klokken, waarvan het gelui bij groote feestdagen den grond doet trillen. De rivier werd nu wat smaller, de huizen werden zeldzamer, de tuinen lieten de boomstammen baden in het water, dat zijn loop begon te versnellen. De hooge puntige klok van het klooster Smolna verhief zich rechts van de reizigers; het groote indrukwekkende mannenklooster, onder het patronaat van den heiligen Alexander Nevsky verscheen nu op zijn beurt om zich in de verte te ver schuilen en weldra verdwenen de huizen geheel. De fabrieken bleven nog uit de kwistige rivier beweegkracht en waterputten, dat zij in zoo ruime mate noodig hadden. Links had de natuur hare rechten herkregen cn de uitgestrekte vlakten, de onbebouwde kust, waar slechts een enkele wilg groeide, schenen aan een ver verwijderd land toe te behooren. Toen zij ongeveer op deze hoogte waren, noodigde Korzof zijn gasten uit hem naar de eet zaal te volgen, waar een lijn ddjeuner hun wachtte. Hij was een uitstekend gastheer, volkomen op zyn gemak. Nu en dan rustte zijn oog met innige voldoening op Nadia, zoodat het meisje cr bijna verlegen onder werd en zichzelf afvroeg of zij ook iets kon gezegd hebben, waaruit hij had kunnen opmaken, dat zijn aanzoek haar aangenaam was. Hij zag er toch niet uit als iemand, die op het punt staat zyn vurigsten wensch vervuld te zien; het jonge meisje nam zich dus voor, de oplossing van het raadsel zoo kalm mogelijk af te wachten. Eindelijk zag men in de verte een dichte groep lindeboomen. Daar hebben wij nu Spaskriep de Prins in verrukking uit. Zeg, Korzof, zijn zij niet mooi, die lindeboomen van myn grootvader Zij zijn kolossaal! Hoe oud zijn zij? Ongeveer tachtig jaar, denk ik. Mijn grootvader was nog joïig toen hij ze geplant heeft. Het is nog zoo kwaad niet om lindeboomen te planten, wel Nadia? Mij dunkt het is van zeer veel praktisch nut, zonder de moderne jeugd te na te spreken, die geen boomen plant en zich tevreden stelt met de boomen, die onze voorouders zoo zorgvol in den grond hebben gezet, te verbranden. Nadia glimlachte even, maar antwoordde niet; Korzof zag haar met zoo'n vriendelijken, vcrtrouwelijken blik aan, dat haar alle lust ontging om op de kleine plagerijen van haar vader door te gaan. Het jacht legde aan bij een oude vermolmde aanlegplaats, waarvan de balken door vochtigheid en ouderdom een bijzondere bronsachtige tint hadden gekregen. Roubine en zijn dochter stapten aan wal, waar een eerewucht van boeren, aangevoerd door den starost of eersten opzichter, hen wachtte. Korzof volgde hen, nadat hij eenige bevelen had gegeven, en het sierlijk jacht liet het anker vallen in het stille water, dat nooit troebel werd en waarin de vissehen naar hartelust rond- spartelden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1