HELDERSCHË EN MEUWEÜ1EPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°.119. Vrijdag 3 October. Jaargang 42. NA Dl A'S GELOFTE. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. r franco per post 1.20. Uitgever A. A. BAKKER (,'z. bureau: molenplein. Prijs der Advertenticn: Van 11 regels 60 cents, elke regel meer 15 rent9. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. £51 nnenlan cl Het Dagblad had dezer dagen een beschouwing ge leverd met het opschrift „De vruchten van het onderwijs" en daarin o. a. doen uitkomen, dat o. a. de schrijfkunst te Amsterdam onder de vrouwelijke bevolking er niet op vooruitgegaan is. Van haar, die verleden jaar in het huwelijk traden, konden 9 pCt. hare handteekening niet in het huwelijks-register schrijven; tien jaren geleden bedroeg dit slechts 8 pCt. Daaromtrent dus achteruitgang. Dit gaf het Dagblad aanleiding tot de vraag: Als men zulke uitkomsten waarneemt te Amsterdam, welke gemeente ten aanzien der nieuwe inrichting van het onderwijs een model gemeente is, moet men dan niet tot de gevolgtrekking komen, dat, zelfs uit het oogpunt van vermeerdering van kennis, de talrijke millioenen, waarmee de jaarlijksche uit gaven voor het openbaar onderwijs in den jongsten tijd vermeerderd zijn, als vermorst moeten beschouwd worden Het Handelsblad heeft als repliek daarop eene andere waarneming medegedeeld. Hierbij betrof het de mannelijke bevolking van omstreeks 20jarigen leeftijd; niet die van Amsterdam alleen, maar die van het geheele Rijkde lotelingen namelijk, van wie niet konden lezen en schrijven in: 1846/58 22.8 1868/71 15.5 1878 11.8 1882 9.9 Provinciesgewijs waren de verhoudingen aldus: 1863 1883 Noordbrabant30.4 18.5 Gelderland22.9 8.4 Zuidholland14.6 5.6 Noordholland8.8 6 Zeeland20 15.1 Utrecht19.9 10.5 Friesland12.9 7.5 Overijsel18.8 11.1 Groningen14.3 8.6 Drenthe8.4 13.9 Limburg i, 25.6 11.9 Geheele Rijk18.1 9.8 Zonder eenig voorbehoud erkent het Dagblad, dat hierbij merkbare en verblijdende vooruitgang valt waar te nemen. Maar, zegt het Dagblad, men heeft niet alleen te vragen, of de kennis is vermeerderd, maar ook, welken invloed Naar het Fransch van Henui Giiéville. Veroolg.) Den volgenden morgen werd Korzof reeds vroeg wakker; zijn kamer zag uit op een uitgestrekt grasveld. Hij stond op, maakte zijn toilet en ging naar beneden in den tuin. Alles was er oud en verweerd; de stammen der groote linde- boomen, hoe krachtig zij ook waren zagen er vochtig en broos uit, door de dikke laag mos, die er zich op vastgezet had. Het hielp den tegenwoordigen tuinbaas niet veel of hij de paden al schoonmaakte, het onkruid kwam toch weer even welig te voor schijn. Het was er evenwel niet somber. De altijd frissche adem der natuur zweefde over het oude huis, het cindelooze grasveld en het ouderwetsche doolhof. De jonge grasscheutjes en de zomerbloemen gaven elk jaar een nieuw en opgewekt aanzien aan de oude, bijna verlaten buitenplaats. De zon was achter een dichten nevel opgegaan en het scheen of er een doorzichtige grijze sluier voor den hemel hing. Weldra lichtten de gouden stralen het gordijn op en kleurden de boomen met verschillende tinten. Het weder was zeer warm, maar de hitte zoo gelijk over de geheele atmosfeer verspreid dat men er niet de minste last van had. In de verte kon men de blauwe waterspiegel met tnllooze schitterende loovertjes door het ge boomte zien en onwillekeurig koos Korzof een laan, die naar de rivier leidde. Toen hij de hand op de klink van het hekje legde, dat den tuin afsloot, bleef hy eensklaps stilstaan. Eén was er, die nog vroeger dan hij was opgestaan. Nadia zat op den houten trap van den steiger en staarde in het water. Een groote stroohoed met een eenvoudig zwart fluweelen lint verborg haar gelaat, maar Korzof meende toch aan haar gebogen houding te zien, dat zij ernstig, misschien droevig gestemd was. Hij aarzelde een oogenblik of hij naderbij zou durven komen, daar hy niet onbe scheiden wilde zyn, maar zij had de scharnieren van het deurtje hooren kraken en zij knikte hem uit de verte reeds vriendelijk toe... Hij liep het waggelende bruggetje over en stond in een ommezien voor het meisje. Is het niet een verrukkelijk plekje hier? vroeg Nadia, terwijl zij haar japon wat op zijde schoof om plaats voor Korzof te maken. Over een uur zal het hier niet meer uit te houden zijn, maar zoolang de zon achter de lindeboomen verscholen blijft, hcerscht hier een lekker koeltje. Het was er waarlijk zoo genotvol als men het wenschen kon, De Newa vormde juist op die hoogte een bocht, waardoor zij veel op een meer geleek, schijnbaar aan alle zyden door groene oevers omringd. De dichtbegroeide boomen van den tuin wierpen op den oever en op de rivier hun schaduw, waar hier en daar de gouden stralen doorbraken, die als pijlen door de openingen van die donkere massa heendrongen en de kleine dartele golfjes deden schitteren. Aan den oever was de stroom minder sterk; door de geringere diepte van de kleine kreek kreeg hij bijna het aanzien van een vijver. De oude houten pijlers, groen geworden door de vochtigheid, spiegelden er zich in met het brooze houten bruggetje, dat zij ondersteundenalles, tot zelfs de hoed van Nadia, werd weerkaatst door het water, dat daardoor op den zedelijken toestand des volks is uitgeoefend. Men heeft daarvan gouden bergen beloofd; staan die gouden bergen nu voor ons oog te schitteren? Is de zedelijkheid des volks verbeterd? Zijn de gevangenissen ontvolkt? Is de huiselijkheid en daardoor de vroolijkheid in de gezinnen toegenomen? Nam het misbruik van sterken drank af? Namen deugd, onberispelijkheid van levensgedrag, geest van orde en arbeidzaamheid toe? Het Handelsblad laat dit punt, dat het Dagblad ook aangeroerd had, rusten. Aan eene kennis, welke niet vermag dat beloofde goeds uit te werken, mag niet al te groote waarde worden toe gekend. En dan blijft het daarbij ook nog de vraag, of tle verkregen vermeerdering van kennis niet ten deele aan andere oorzaken en invloeden is toe te schrijven, alsmede aangenomen zelfs neen of zij niet even goed te verkrijgen ware geweest op eene andere wijze, die ettelijke millioenen 's jaars minder aan Staat en gemeenten zou gekost hebben. De veroordeelingen ter zake van overtreding der drankwet hebben voor de gerechtskosten in strafzaken en het onderhoud van gevangenen over 1883 meer geëischt dan was toegestaandaarom heeft de Regeering wijziging der begrooting van Justitie aangevraagd. Immers wegens overtreding der drankwet werden in dat jaar niet minder dan 56,068 dagen gevangenisstraf ondergaan, zoodat over het geheele jaar gemiddeld dagelijks 153 personen deswege in 't cachot zaten. Jl. Zaterdag hield „de Maatschappij tot bevordering van veeartsenijkunde en veeteelt in Nederland" te Utrecht haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek de gunstige toestand der Maatschappij, ook in het uniëele. Tot hoofdbestuurder werd gekozen de heer D. van der Sluijs te Utrecht, in welke plaats ook de algemcene vergadering van 1885 zal worden gehouden. Een voorstel, om den minister van oorlog te verzoeken de tijdelijke behandeling van Iegerpaarden uitsluitend aan op 's Rijks veeartsenijschool gevormde veeartsen op te dragen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Aangehouden werd daarentegen het voorstel om, naar aanleiding van klachten over het toenemen van het onbe voegd uitoefenen der veeartsenijkunde, bij de Regeering aan te dringen om het toezicht te verscherpenin de provinciale afdeelingen zal deze zaak vooral nader worden onderzocht. door een fluweelachtig mos op den bodem geheel donker werd gemaakt. Een eindje verder lag het jacht nog rustig voor anker. De bemanning was aan wal gaan ontbeten, hetgeen men zien kon aan het schuitje, dat met een ketting aan een paal was vastgesnoerd. Niets verstoorde de stilte als het geklepper der zwaluwen, die over de rivier streken, om gevleugelde insecten te vervolgen. Ik heb beloofd, zei Korzof, u te vertellen wat ik in Peters burg gedaan heb. De prinses zag hem even aan, sloeg toen de oogen neder en scheen aandachtig naar hem te luisteren. Ik heb onderzoek gedaan, vervolgde hij, naar de eischen die men stelt.... Hij hield even op. Er speelde een glimlach op zijn gelaat en hij scheen een vraag af te wachten. Nadia zag hem vluchtig even aan, maar bewaarde toch het stilzwijgen. Zijt gy dan niet nieuwsgierig vroeg hij met een vriende lijke, doch eenigszins bewogen stem. Zij schudde ontkennend het hoofd, maar zij had ja willen zeggen. de eischen die men stelt, hernam hij, om een diploma als geneesheer te verkrijgen. Gy, riep Nadia, hem doordringend aanziende. Ja. Ik heb vernomen dat, bij hetgeen ik vroeger geleerd heb, want al ben ik een lceglooper, daarom ben ik nog geen weetniet, drie, misschien twee en een half jaar, voldoenden zouden zijn om zoo niet schitterend, dan toch op eervolle wijze tot dokter te promoveeren.... Wat zegt gij er van? Zou ik het durven wagen Nadia bleef in het water staren en haar hoed maakte haar gelaat bijna geheel onzichtbaar. Korzof trachtte de spanning, waarin hij verkeerde, zoo goed mogelijk te verbergen, maar zijn stem beefde toen hij voortging met spreken. Ik weet wel dat dit niet voldoende is, maar ik heb nog iets anders te Petersburg gedaanik heb geïnformeerd naar den prijs van bouwterrein en arbeidsloonen.... ik heb allerlei bereke ningen gemaakt.... en ben tot deze slotsom gekomen. In een der armoedigste wijken van Petersburg, in de Peski, een kwartier, waar ten allen tijden epidemische ziekten heerschen, is de grond niet duur. Men zou daar een gebouw kunnen optrekken, geheel naar de eischen van den laatsten tijddat zou anderhalf miilioen roebels kosten.... Dat is een waarde van mijn grondbezitting Korzova en deze is zelfs nog meer waard door het eikenwoud.... Er zou een hospitaal gebouwd moeten worden, dat uwen naam dragen en waarvan ik dokter zijn moest.... onder toezicht van een chef, totdat ik knap genoeg zou zijn, om zelf directeur te worden. Zijn stem was langzamerhand gedaald. Nadia bleef onbewe gelijk zitten en do schoone droomen van den jongen man schenen met de ruïnes van het denkbeeldige hospitaal in te storten Er heerschte stilte op de aanlegplaats; de vogels kweelden naar hartelust in de oude lindeboomen... Eindelijk richtte Nadia langzaam haar hoofd op en zag met haar groote oogen, waarin tranen glinsterden, Korzof aan Mijn vriend, zeido zy, wat zullen wij gelukkig zijn! Geluk- De gangen van Snrali Beruhardt worden reeds voor speld. Men bericht dat zij te 's Hage, evenals in liet vorige jaar, zal logeeren in de Oude Doelen. Het oordeel, dat de pers velt over Sarah Beruhardt in hare rol van Lady Macbeth, is uiteenloopend, zegt de Arnh. Crt. Wij hadden het voorrecht haar in die rol te zien optreden en, welke aanmerkingen daarover ook gemaakt zijn, haar groot talent komt ook in deze schepping schit terend uit. Hare opvatting der rol verschilt van die van andere actrices: in plaats van de krachtige Ladv Macbeth, die haar echtgenoot beheerscht, is zij een lieftallige vrouw, die door liefkoozingen haar man weet te leiden. De uit werking is niet minder treffend. In het tafereel dernacht- wandelares kan Sarah Bernhardt niet overtroffen worden en al ware het alleen om dit spel, moet men haar in de Macbeth zien. Het publiek was stil van bewondering en aandoening toen het scherm viel, maar toen men weder tot ziclizelven kwam, was er geen einde aan de toejuichingen. Tot het succes van de Macbeth droeg ook zeer veel bij de groote tonneelspeler Marais. Het is echter niet waar schijnlijk, dat deze haar in ons land vergezellen zal. Tot gedelegeerden der Nederlandsche Rcgeering, bij de Woensdag a. s. te 's Hage te openen internationale conferentie ter beraming van middelen tot beteugeling van den drankverkoop op de Noordzee, zijn benoemd de heeren mr. E. N. Rahusen te Amsterdam en prof. mr. J. T. Buijs te Leiden, respectivelijk voorzitter en secretaris van het college voor de zeevissclierijen, benevens mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur van de administratie der directe belastingen enz. aan het departement van financiën. Als een bewijs in hoe dichte massa's de haringen in de Noordzee soms zwemmen, kan dienen, dat door het sloepschip Jacoh, van de firma Van Harwegen en Den Breems te Vlaardingen, in één nacht ruim 35ton haring gevangen werden. Er waren netten bij, die bij het binnen halen een wit laken geleken door den zilverglans der haringen. Met moeite en zorg konden de visschers hunne netten inhalen, en ware het weder niet zoo stil geweest, dan zeker zou de geheele vleet door de massa haring naar den grond gegaan zijn. Dit schip volbracht in slechts 8 dagen de reis. Aan de Middelb. Crt. wordt bericht, dat de melkgift der koeien aanzienlijk vermeerdert, wanneer haar de koppen der suikerbieten worden gevoederd. kig en gezegend! Korzof nam de hand, die zij hem reikte, in de zijne en zoo bleven zij een tijdlang, zonder een woord te spreken, ieder voor zich het plan voor hun gemeenschappelijken arbeid uitwerken. Na afloop van eenige oogenblikken, zeide zij zacht: Wat zal het heerlijk zijn! En onwillekeurig maakte zij met haar hand de omtrekken voor een groot gebouw in de lucht. Door zulke werken maakt men zijn naam onsterfelijk, vervolgde het jonge meisje; men laat een eervollen naam na.... dat zegt nog weinig, maar men geeft een goed voorbeeld en «lat is het wat iemand werkelijk groot maakt Zijt gij tevreden over mij? vroeg Korzof op kal men toon. Het was hem alsof zij het reeds lang eens waren en een vroeger afgebroken gesprek voortzetten. liet is juist wat ik wenschte, zeide zij. En gij hebt het alleen uitgedachtdaardoor heeft het nog meer waarde voor mij 1 Zult gij drie jaren op mij kunnen wachten vroeg hij op weifelenden toon. Drie jaren! wat is dat in vergelijking met een geheel menschenleven, met de eeuwigheid! Zij bleven eenige oogenblikken sprakeloos van geluk naast elkaar zitten. Nooit hadden zij zich zoo kalm en gerust gevoeld. Het was alsof dit besluit een bepaalden vorm aan hun leven had gegeven. Welzoo, heb ik van mijn leven zoo iets gezien! riep de prins uit. Daar zitten zy nu op de leuning van het bruggetje te hengelen, of neen, ik zie geen.... De jongelui waren reeds opgestaan en het bruggetje ovcr- geloopen. Nadia liep naar haar vader toe, vleide haar hoofd tegen zijn schouder en zag hem met een teederen blik aan. Korzof was naderbij gekomen en nam de hand van het jonge meisje in de zijne, waarop beiden voor den Prins neêrknielden. Zijt gij werkelijk verloofd! riep Roubine in verrukking uit. Schenk ons uwen zegen, vroeg Korzof. Te zeer aangedaan om te kunnen spreken, maakte de prins het teckcn des krnises over hem, richtte hem toen vriendelijk op en hield hem een oogenblik in zijn armen gesloten. Toen hij weêr geheel tot zich zelf gekomen was, zeide hij. Wat een kluchtig idéc om den oever van de rivier voor deze plechtigheid uit te kiezen! En op dit uur van den dag! Maar Nadia moet ook altijd anders als een gewoon mensch doen! Zij glimlachte en omhelsde hem teeder. Hij streek ongemerkt met zijn hand langs de oogen, draaide even aan zyn lange snor en hernam toen op ondeugenden toon: Het is een wonderlijke geschiedenis. Te Peterhof wilde je niets van Korzof weten en te Spaek neem je zijn hand aan... Had dit dan liever wat eerder gezegd! Wij zouden hier reeds veel vroeger zijn heengegaan. Nadia moest er hartelijk om lachen. Zij wandelden samen langzaam naar huis terug. En hoe is het nu met de gelofte gesteld, Nadia? Wij gaan nu samen een pliilosophisch boek schrijven, getiteld: „Over het afleggen van onbezonnen geloften." Wat dunkt je daar van, kindje Nadia lachte niet meer; zij trok den arm van haar vader dichter naar zich toe en zeide op ernstigen toon

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1