Gisteren morgen 7 n, 50 m. vertrokken HH. MM. de Koning en de Koningin en II. K. H. Prinses Wilhel- mina met hun gevolg van het Paleis het Loo in een expres-trein naar Luxemburg, om daar eenigen tijd te vertoeven. Jl. Zondag hield de Postduivenvereniging De Ooievaar te 's Hage een wedvlucht van den Helder met de duiven, welke dienst hebben gedaan bij de op 17 September jl. gehouden gemeenschappelijke oefeningen van land- en zeemacht. Door de vriendelijke tussclienkomst van den heer Van Renesse, stationchef te Helder, werden de duiven te 9 uren losgelaten. Door den sterken zuidwestenwind werd hare terugkomst zeer bemoeielijkt, maar toch bereikte het meerendeel in den loop van den dag haar hok. Te Delft werd de terugkomst van de eerste duif (eigenaar de heer Jac. A. van Schaik) te 1 uur 4 min., en te 's Hage de eerste duif (eigenaar de heer J. W. F. Van der Spek) te 1 uur 2 min, geconstateerd. Bij verschil van afstand viel alzoo de voor deze duiven door Z. Exc. den minister van Oorlog uitgeloofde verguld zilveren medaille ten deel aan den heer Jac. A. v. Schaik, terwijl de voor deze vlucht door de Vereeniging beschik baar gestelde prijzen in de volgende orde werden behaald t. w.J. W. F. v. d. Spek en J. J. G. Van den Berg, zilveren medaille P. Lensvelt en H. Mijnlief, bronzen medaille en voorts de heeren G. I'. J. A. Verbeet, P. L. F. Van Schaik (Delft), G. J. Wilthagen en F. J. Terlaak, diploma's. In het Handelsblad leest men: „Uit de statistiek van de bevolking der gevangenissen op 1 Juli 1884, vergeleken met de vier voorgaande jaren, blijkt eene aanmerkelijke vermindering van het aantal crimzneeZ-veroordeelden. Op 1 Juli 1880 waren deze ten getale van 846; op 1 Juli 1884 was dit cijfer verminderd tot 448. De verklaring van deze belangrijke daling licht zeker grootendeels hierin, dat de Gerechtshoven allengs meer aanleiding vinden voor het toepassen van verzach tende omstandigheden, waardoor de tuchthuisstraf minder vaak wordt opgelegd. In verband daarmede staat de stijging van het aantal cormtfzoneeZ-veroordeelden, dat op 1 Juli 1880 1709 bedroeg en op 1 Juli 1884 tot 2033 was geklommen; in 1883 was het getal echter 66 grooter. Van de 2033, op 1 Juli 1884 aanwezig, waren 3 krank zinnig, behoorden 22 tot de jeugdige vrouwelijke en 95 tot de jeugdige mannelijke veroordeelden/' In de kolfbaan van den heer Tj. Druif te Hoogwoud, welke baan daartoe doelmatig versierd was, werd van jl. Vrijdag tot Zondag de gewone jaarlijksche tentoon stelling gehouden van de Floralia-Vereeniging „Hoogwoud en omstreken." Van de 479 stekken, die in het voorjaar, gedeeltelijk voor niet, gedeeltelijk voor geringen prijs zijn uitgereikt, waren nagenoeg 200 zeer goed ontwikkelde planten ter tentoonstelling ingezonden. Behalve deze waren van sommigen schoone verzamelingen bloemen ter opluis tering aanwezig. Terwijl de heer Kramm van Benning- broek, bloemist, een woord van aanbeveling toekomt; niet alleen voor de vele en fraaie gewassen door hem aangebracht en voor de smaakvolle rangschikking, waardoor het geheel een inderdaad verrassende indruk verkreeg, maar ook voor de fleurige stekken, door hem in het verloopen voorjaar, voor betrekkelijk weinig geld geleverd. Een ruim debiet moge hem blijken geven, dat eene soliede bediening ten slotte blijkt in het voordeel van den leverancier te zijn. Op verzoek van het bestuur van Floralia hadden eenige Gij hebt Dmitri Korzof innig lief, niet waar, papa! Dat zou ik denken! riep de Prins uit. Zoudt gij evenveel van hem houden als hij geruïneerd was? Zoudt gij hem ook dan nog als schoonzoon willen erkennen? Hem! Maar zou je dan denken, dat ik laaghartig genoeg zou zijn om... Je bent immers rijk genoeg voor twee, Nadia, en een rechtschapen man blijft toch, al is hij geruïneerd, altijd dezelfde! Hij gaf Korzof een krachtigen handdruk en beiden waren innig bewogen. Hij is geruïneerd, vader, hernam Nadia op fïeren toon ik heb hem geruïneerd en ik voel er mij gelukkig door; mijn hart klopt sneller en inniger, als ik bedenk dat hij zijn fortuin, zijn gehcele bestaan voor mij heeft opgeofferd. Roubine was een en al verbazing. Hij liet zich op een der houten banken in de laan neervallen. Leg mij alles eens duidelijk uit, zei hij, want ik begrijp er niets van. De opheldering duurde niet lang. Toen hij alles had aange hoord, bleef hij een oogenblik in stomme verwondering zitten. Maar dat is ongehoord, zeide hij; het is in dén woord belachelijk! Stel je voor: Korzof met een instrumentkoker in de hand bezig ader te laten. Korzof bloedzuigers zettenHet is om uit te schateren van lachen. Je zult moeten voelen of de pap de vcreischte warmte heeft; men houdt die dan, zooals je weet, tegen den wang en als het niet brandt dan ia zij goed! Je moet altijd een kleinen thermometer in den zak dragen, om de warmtegraad van het menscliclijk lichaam te kunnen onderzoeken. Wie heeft er ooit zoo iets grappigs gehoordMaar het is groot, verhevenhet is.... Mijn hemel, wat zult gij u beiden belachelijk maken! Hij lachte en tegelijkertijd liepen de tranen hem langs de wangen. Eensklaps herstelde hij zich en zeide: Denk niet dat mijn tranen een gevolg zijn van het lachen ik schaam er mij niet over, wanneer ik beken, dat ik werkelijk weenen moest. Ik wensch vurig, dat de hemel zyn zegen op uw werk zal schenken! Zij waren geheel onder den indruk van den ernst van het oogenblik. Roubine stond op en ging naar huis. Hij kon toch niet laten zijn dochter nog even te plagen. Vergeet niet, Nadia, om bij je uitzet linnen boezelaars voor ziekenoppasters te laten maken! O, Nadia, als de Keizerin het hoort, moet zij van schrik zeker adergelaten worden! Zoo erg zal het niet zijn, papa, zeide het meisje glimlachend. Nu, dat geloof ik ook niet! Je weet het trouwens wel beter, maar zie, als ik niet lach, dan moet ik schreien als een kind. En wat ben je nu van plan met het jacht te doen, waarde schoonzoon Dat zal ik verkoopen! antwoordde Korzof op luchthartigen toon. Zoo'n ding zal wel aardig wat geld kosten Ongeveer honderdduizend francs. Welnu, dan wil ik het van je koopen. Nadia, ik geef het je present. Jelui kunt dan voor het geld nog wat bedden met toebehooren voor liet hospitaal aanschaffen. Ik kan mij haast niet voorstellen, dat ik oen dokter tot schoonzoon zal krijgen Je zult toch zorgen, dat ik geen jicht krijg, mijnheer de dokter in spe? Ik zal er mijn best voor doen! antwoordde de jonge man glimlachend. Wordt vervolgd.) dames en hqeren zich met belnngclpoze welwillendheid beschikbaar gestéld, om bij die gelegenheid een tooneelstuk op te voeren. De verschillende karakters in „De Stokebrand door O. V. Ruismans" werden vrij getrouw weergegeven en de spelers vonden hunne belooning in den onverdeelden bijval der vergadering. Jl. Dinsdag is nabij Kolhorn, door zaadbroeiing, de kapitale plaats van H. Geertzema in den Waardpolder geheel afgebrand. Het ontbreken van voldoende zaadoesters op en nabij de verpachte gronden bij het eiland Wieringen heeft belanghebbenden genoopt, eenige duizenden oesters uit Zee land aan te voeren, om op cle verpachte plaatsen te worden uitgestrooid. Men verwacht, dat deze maatregel een be vredigenden aanslag der pannen zal ten gevolge hebben in den volgenden zomer. De begrooting der gemeente Warmenhuizen bedraagt in ontvangsten en uitgaven de som van f 19,939.70^. De inkomsten uit gemeente-eigendommen bedragen gezamenlijk f 11,651.50. Voor onderwijs is uitgetrokken f 5421. De post voor onvoorziene uitgaven bedraagt f 1979.70L Jl. Maandag vierde de heer Rnnshuijzen, deken en pastoor te Wervershoof, zijn 25jarig jubilé. Vele blijken van deelneming zijn den jubilaris op dezen dag ten deel gevallen. Er moeten thans onder de Atjehers reeds 35 deser teurs uit het Nederl.-Indische leger zijn. De controleur van Anak-galoeng ontving onlangs een schrijven van Europeesche weggeloopen soldaten, waarin kennis werd gegeven van de formatie en organisatie van een Atjehsch departement van oorlog, dat, als eerste maatregel, mobiele kolonnes had samengesteldDit stuk was onderteekend door Toekoe Tjoet als chef van het departement en door onderscheidene Europeesche deserteurs als kolonne-com- mandanten. De Amsterdamsche Rijtuig-Maatschappij de zoo genaamde zwarte apen en de Amsteadamsche Rijtuig- Vereeniniging de witte apen zijn samengesmolten of, juister gezegd, de laatste is in de eerste opgelost. In de jl. Dinsdag gehouden algemeene vergadering der Rijtuig- Vereeniging werd tot liquidatie besloten. Het bekende proces, te Amsterdam gevoerd over het recht om draden over de huizen te spannen, door cle Bell- Telephoonmaatschappij verloren, komt niet in appèl, daar genoemde Maatschappij alle proceskosten van beide partijen betaald en aangenomen heeft de draden vóór heden boven het perceel des eischers weg te nemen. De heer A. C. Wertheiin deelt in de Amsterdamsche bladen het volgende mede: „Mijn zoon, in gezelschap van drie heeren, voor wier achtenswaardigheid ik insta, trad jl. Maandag avond de „Caves de France" koffiehuis in de Kal verstraat (te Am sterdam) kastelein de heer FreytagGilbert binnen. De bediende deelde hem mede, dat de heeren exceptio- neele prijzen moesten betalen, en toen zij den kastelein ophelderingen vroegen, luidde het antwoord„dat deze prijzen niet voor allen, maar voor sommigen golden." Ik vroeg den volgenden dag den kastelein rekenschap van die woorden en 't bleek mij, dat met die „sommigen" Israëlieten, mijn geloofsgenooten, bedoeld werden. De „clientèle" en de bestaande vooroordeelen vorderden uitsluiting, die hij wel met goedkeurde, maar niet kon verhinderen. Hij betreurde dat het zoo had moeten gebeuren, scheen niet ongeneigd „welwillende uitzonderingen" te maken: maar op mijn eiscl), dat hij schriftelijk zou verklaren zijn handelwijze niet slechts te betreuren maar ook te willen herstellen, niet in bijzonderen maar in algemeenen zin, bleef hij een behoorlijk antwoord schuldig en verborg zich achter algemeenheden. Ik geef alsnu gevolg aan hetgeen ik verklaarde te zullen doen bij gemis aan bevredigende verontschuldiging zijner zijds: het gebeurde openbaar te maken, niet om aan per soonlijke gevoeligheid te voldoen, veel minder om den mij onverschilligen kastelein te benadeelen, die mij voorkomt veeleer werktuig dan hoofddader te zijn, maar om hen, die ijveren voor godsdienstverdraagzaamheid in ons vrij land, te waarschuwen, dat hun taak nog niet is volbracht." De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in September 11. 448,518 reizigers, tegen 382,818 in Sept. 1883. De opbrengst bedroeg f 35,666.09^, tegen f 32,976.32$ in Sept. 1883, en het totaal aantal reizigers sedert 1 Jan. bedroeg 3,739,820, of 25,340 meer dan in de eerste negen maanden van 1883, met een opbrengst van f 307,877.15 of 26,425.40i meer dan in 1883. Als eL'ne groote zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat de heer A. Visser te Oudkerk (Friesland) dit jaar een stuk hooiland voor de derde maal heeft gemaaid. Alle drie sneden waren zeer productief. Een lezer van liet Handelsblad, ingenomen met den Goudschen vlieger-wedstrijd, heeft een prijs beschikbaar gesteld voor den hoogsten vlieger, te behalen door de leerlingen der scholen 1ste en 2de kl. te Amsterdam. Eene firma te Batavia ontving dezer dagen een aan haar gericht pakket onder kruisband en behoorlijk adres. Hoe verbaasd was de ontvanger in het pakket, behalve het voor hem bestemde, te vinden 5 brieven, bestemd voor Nieuwediep, Buiksloot, Nieuwendam, Amsterdam en Haar lemmermeer; één drukwerk bestemd voor Winkel en een voor Sloten; 7 briefkaarten, waarvan twee voor Nieuwer- amstcl en de overigen voor Uithoorn, Amsterdam, Nieuwen dam, Houtrijk en Polanen, Haarlemmermeer en Nieuwediep. Zooals bekend is, heeft een zetter van de Tilb. Crt. aan zijn dochtertje zes-en-twintig namen willen geven, met de 26 letters van het alphabet aanvangende. Uit een nader bericht van genoemd blad blijkt nu, dat de beambte bij den burgerlijken stand, verstandiger dan de vader, slechts drie namen invulde, en wel die van Veronica, Wilhelmine, Xantippe. Onwillekeurig denkt men, zegt de Arnh. Crt., aan den reiziger, die in een hotel aan den kellner vraagt wat hij te eten of te drinken kan krijgen, en dan maar een der laatste spijzen of dranken bestelt, omdat hij de eerst opge noemde wéér heeft vergeten. De vader heeft nu evenwel geen vrede met de keuze van den beambte en heeft aan de rechtbank verzocht te beslissen, dat zijn kind de drie eerste namen zal mogen dragen van Antoinetta, Barbara, C'atharina, alsmede Maria. Te rijk gezegend zou in dezen tijd het echtpaar te Utrecht mogen heeten dat aldaar onlangs den 25sten telg bij den burgerlijken stand aangaf. Onder dat talrijke kroost bevinden ziph 6 tweelingen; de vader is vbor de tweede maal gehuwd en.... 62 jaar oud. Men zal zich wellicht het oude vers van den Kamer jager herinneren, den man die op zijn kamer een jacht partij organiseerde en alleen tot bedaren kwam door een vischpartijtje, 't welk zijn bovenbuur had aangelegd. Gij jaagt, Laat m' ongehinderd visschen, zei de bovenbuur, toen de benedenbewoner over den stort vloed klaagde, die zijn kamer overstroomde. Te Weenen heeft zich een soortgelijk geval voorgedaan. De bewoner der derde étage van een zeer fatsoenlijk huis, in 't midden der stad gelegen, welke vertrekken voor eenige jaren door hem gehuurd zijn, hield bijzonder veel van soirées en vergaderde in den jongst verloopen winter eenige malen 's weeks vrienden en bekenden bij zich. Er werd geregeld gedanst. De huurder van de tweede étage kon zich in deze gewoonte van zijn nieuwen bovenbuur slecht schikken. Het geraas belette hem en zijn gezin te slapen en hij verzocht de soirées te staken. Toen de bovenbewoner verklaarde hierop geen plan te hebben, werd door hem een klacht ingediend bij de stedelijke politie, maar de commis saris moest die klacht afwijzen, daar geen enkel artikel der gemeentelijke verordening betrekking had op dans partijen, in huis georganiseerd, en hier dus geen sprake kon zijn van het inbreuk maken op de openbare rust en orde. Van deze beschikking kwam de bezwaarde in hooger beroep bij den Stadhouder en later bij den minister van Binnenlandsche Zaken, maar te vergeefs. Hij besloot nu den weg van rechten in te slaan en diende tegen den bovenbuur een klacht in wegens stoornis in bezit. Hij beweerde dat de beklaagde, wegens het aanleggen van een danspartij met muziek in den nacht van 8 op 9 Maart 1884 in de woning van hem, klager, waardoor hij door 't gedreun der zolders, het schudden der muren, het trillen van 't plafond, waar zelfs stukken afvielen, in zijn nachtelijke rust werd gestoord, zich schuldig had gemaakt aan „storing in bezit" en eischte dat hem telkens, wanneer zulks weder mocht geschieden, f 100 zouden worden uit gekeerd. Voor en tegen werd gepleit, maar de arme geplaagde man vond ook hier geen heil. Zijn klacht werd afge wezen. Ook het „Oberlands-gericht," voor 't welk daarop de zaak werd gebracht, verwierp zijn eisch tot cassatie. „Toegegeven," las men in 't laatste vonnis, „dat in bedoelden nacht door het dansen en de muziek de nachtrust van den klager en zijn gezin zijn verstoord en van zijn woning deuren, vensters, enz. werden bewogen; toegegeven dat zulks een stoornis in bezit van den klager bij het gebrui ken van zijn woning kan vormen, kan liieruit nog niet worden afgeleid dat zijn klacht gegrond is, wijl tegenover zijn klacht het recht op 't gebruik staat van den bovenbe woner en het erkennen van het bezwaar zou gelijk staan met het verbod aan den bovenbewoner om de door hem gehuurde woning in den nacht voor dans en muziek te gebruiken, enz. enz." De arme benedenbewoner zal nu vermoedelijk trachten zichzelf recht te verschaffen door zijn bovenbuur het leven zuur te maken. De „kamerjager" leert, dat zulke middeltjes doeltreffend zijn. De Russische Regeering heeft één torpedoboot op elke 18 mijlen der kust, Nederland 1 op 22, Frankrijk 1 op 33, Oostenrijk 1 op 47, Italië 1 op 153 en Engeland 1 op 197 mijlen der kustlijn. Engeland heeft in het geheel slechts 230,000 p. st. voor den torpedodienst besteed gedu rende de laatste 5 jaren, Frankrijk besteedt 1000 p. st. meer in het loopende jaar en Duitschland heeft voor torpedo's 840,000 p. st. te besteden. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 30 September 1884. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de heeren Groen en Maalsteed. De tribune is zeer talrijk bezet. Na de opening der zitting te 1% uren worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de heer J. C. Jansen, in de zitting van 2 September 11. tot Wethouder gekozen, wegens bezwaar bij de Hooge Regeering, die betrekking niet kan aanvaarden. Hij noodigt de leden uit, opnieuw tot stemming over te gaan. De uitslag hiervan is, dat tot Wethouder is gekozen de heer W. J. Maalsteed, met 12 stemmen. Er waren 2 stemmen uitgebracht op den heer Beukenkamp en 1 stem op den heer Bitter. Op voorstel des Voorzitters wordt, terwijl de zitting gedurende eenigen tijd is geschorst, door den Secretaris een bezoek gebracht ten huize van den heer Maalsteed, ten einde te vernem n of de benoeming door hem wordt aangenomen. Bij de heropening der zitting wordt kennis gegeven, dat de Secretaris den heer Maalsteed niet heeft kunnen spreken, zoodat den benoemde gelegenheid zal worden gegeven, binnen den bij de wet bepaalden tijd over dc aanvaarding der betrekking, waartoe hij gekozen is, zich te verklaren. Met algemeen goedvinden wordt besloten tot verplaatsing van de onderwijzeressen mevr. de wed. van Werdt-de Winter en A. Bussing, eerstgenoemde van School No. 7a naar school No. 1b en laatstgenoemde van School No. 2 (te Huisduinen) naar School No. la. Met eenparige stemmen worden daarop benoemd: tot onder wijzeres aan School No. 2 (te Huisduinen) mejuffr. J. E. Eikema, van hier; aan School No. 5 tot onderwijzer de heer J. Breukelman, te Zwartewaal; aan School No. 6 tot onderwijzeressen de dames F. J. Ter Haar, te Driehuizen en M. J. Rutgers, te Nymegen, en tot onderwijzer de heer K. Bouma, tc Oosterend op Texel; tot onderwijzer aan School No. la de heer S. Gazon, te Brakel. Nadat deze benoemingen hadden plaats gehad, werd door den Voorzitter gewezen op de moeielijkheid om voor de school te Huisduinen eene onderwijzeres te verkrijgen. De afstand van de kom der gemeente is vrij groot en in het dorp is geene gelegenheid tot huisvesting. Spreker gaf daarom in overweging om, wanneer zich daaromtrent bezwaren mochten voordoen, door het toestaan eener gratificatie daarin te voorzien. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen a. Dat hij dc op 27 September 11. gehouden verificatie van de boeken en de kas des Gemeente-ontvangers een en ander is in orde bevonden, in kas zijnde de som van f 12218.90|; eu b. Dat I1H. Gedeputeerde Staten van Noordholland hunne goedkeuring hebben gehecht aan de rekening en verant woording dezer gemeente over het dienstjaar 1883. Een adres van bewoners der Gasstraat, houdende verzoek tot verwijdering van een afloop van vuilnis, enz. komende van een der nabijgelegen erven, wordt ten fine van onderzoek in handen gesteld van B. en W. Er wordt gelezen een adres van Directeuren van Floralia alhier, houdende mededeeling, dat by de Bloemententoonstelling

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2