HELDERSCHE EN NIEIIWEDIEPER COURANT. Nieuws- eu MvertentieMad voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°. 122. Vrijdag 10 October. Jaargang 42. Uitgever A. A. BAKKER Cz. N ADI A'S GELOFTE. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.90. t franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Bln -ri enlaiiciL. Terwijl aan den hoofd-ingenieur der Marine te Willem soord J. C. Jansen de vergunning der Regeering geweigerd werd, om bij zijn ambt de betrekking van wethouder te bekleeden, werd naar de N. Rott. Crt. herinnert, eenige jaren geleden die vergunning wèl verleend aan de heeren E. De Vries, magazijnmeester der Marine te Hellevoetsluis en H. Engelsman Kleijnhens, inspecteur over het loods wezen te Vlissingen. Uit het verslag van den staat der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, dat in de jl. Dinsdag te 's Hage gehouden vergadering wordt uitgebracht, blijkt, dat het aantal afdeelingen onveranderd is gebleven, maar het leden- verminderde, zoodat het thans slechts ruim 11,000 be draagt. Het verlies in ledental wordt in de eerste plaats aan de minder gunstige tijdsomstandigheden toegeschrevenboven dien bleef de gewone vermeerdering, door het niet houden van de jaarlijksche tentoonstelling, uit. Enkele hebben zich teruggetrokken omdat de leden der Maatschappij geen vrijen toegang op de internationale tentoonstelling kregen. Uit de rekening blijkt, dat het nadeelig saldo verdwenen is en heeft plaats gemaakt voor een aanmerkelijk voor- deelig slot. Het maandblad, onder hoofdredactie van den heer mr. D. Visser van Hazerswoude wordt van alle zijden gesteund en werd geregeld aan de leden toegezonden. Ook dit jaar werd door het hoofdbestuur aan eenige afdeelingen gelegenheid gegeven eene landbouwkundige voordracht in haar midden te doen houden. Die voordrachten worden meer en meer gewaardeerd. Om financiëele redenen kan slechts een beperkt getal afdeelingen daarvoor in aanmerking komen, terwijl de bepaling er van naar een rooster geschiedt. Verschillende afdeelingen, wier kas dit toelaat, bestrijden zei ven de on kosten om een landbouw-leeraar te doen optreden. De oprichting van vakscholen voor zuivelbereiding, waaraan de Maatschappij al lang hare zorgen wijdde, is wel eene belangrijke schrede vooruitgegaan door de krachtige en flinke medewerking van de Provinciale Staten van Zuidholland en het aanzienlijke subsidie, door het college toegestaan, doch door de weigering van een dergelijke bijdrage door de Gedeputeerde Staten van Noordholland blijft die oprichting tot nu toe op uitvoering wachten. 12) Naar het Fransch van Henbi Gréville. Vervolq.) Den volgenden morgen, op het uur dat Roubine en Nadia gewoonlijk na het ontbijt doorbrachten in een frissche kamer, op het noorden gelegen, waar de vliegen, die ware plaag van Rusland in den zomer, zich niet durfden wagen, vertoonde Step- line zijn puisterige neus in de deur, die altijd open stond. Is het mij geoorloofd binnen te treden? vroeg hij op over dreven onderdanigen toon. Op een bevestigend toeken kwam het overige gedeelte van zijn persoonlijkheid in het salon. Hij had de gewoonte van altijd in een schuine houding te loopen, misschien wel om minder plaats in te nemen. Wat heb je? vroeg Roubine, zonder van zyn courant op te zien. U moet weten, batiouchka, antwoordde de intendant ge bruik makende van een hartelijken titel, die ongeveer hetzelfde beteekent als vadertje, en, zoowel tegenover meerderen als min deren gebruikelijk, minder vormelijk is dan bazine, hetgeen meester of heer beduidt. Zooals gij weet batiouchka, heb ik een zoon, een knappe jongen; hij heelt de eer gehad u in de maand Juni uwe inkomsten te brengen. Ik herinner het mij, viel de Prins hem in de rede, want hy wist dat Stcpline lang van stof was en daar hield hij niet van. En verder? Welnu, geachte Prins, de jonge man is op een leeftijd gekomen dat hy gaarne zou trouwen. Wat dunkt er u van? De doordringende oogen van den grijsaard rolden van Roubine, naar Nadia, met de sluwheid van een lijnx. Wat wilt gij dat ik er van denken zal antwoordde Roubine, de courant omslaande, waarachter hij een oogenblik geheel verdween. Dat is de zaak van den jongen zelf. Nadia had een kleur gekregen, meer van toorn dan van schaamte. Zy bleef echter onbewegelijk koud zitten. Ik wilde er maar mee zeggen, batiouchka, dat men mij een goede partij voor mijn zoon aan de hand heeft gedaan, een mooi meisje, beschaafd en rijk.... en zonder uwe toestemming zoude ik nooit.... neen voor niets ter wereld zou ik zonder de goedkeuring van u en de prinses.... Zijn oogen gingen weer gedurig van den een op de andere. Nadia stond op en kreeg een boek. Wat wilt gij nu eigenlijk? vroeg Roubine, de courant neérleggende. Mijn toestemming voor het huweluk van uwen zoon Wat is dat voor een meisje waarover gij spreekt? Ja, ziet u, het is geen dame, maar een eenvoudige opzich tersdochter, evenals mijn zoon Feodor de zoon is van een op zichter. Wij menschen hebben geen recht de hand van een dame te vragen, niet waar prinses? Maar een intendantsdochter, die wat geld heeft, vermindert er zich niets door en als zij slechts een goede huishoudster is, dan is het voldoende voor ons, niet waar, prinses? Zonder twyfel, antwoorde Nadia, hem recht in het gelaat ziende. Waarom richt gij de vraag tot mij, Stepline? Hadt hy er mogelyk de een of andere bedoeling mede? Het hoofdbestuur hoopt, dat de Regeering de haar ge vraagde bijdrage zal toestaan cn ook de vernieuwde poging, die het hoofdbestuur nu bij de Provinciale Staten van Noordholland aanwendde, met een gunstigen uitslag moge bekroond worden, opdat de gewichtige zaak, waarvan het nut en het noodzakelijke door iedereen wordt ingezien, tot verwezenlijking kome. De oprichting van eene Nederl. Maatschappij van Landbouw is sedert de vorige algemeene vergadering gebleken tot de vrome wenschen te zullen blijven behooren. Op initiatief van den heer D. Fontein de Jong hebben echter tusschen afgevaardigden van verschillende Maat schappijen besprekingen plaats gehad, die leiden tot het vaststellen van bepalingen voor een op te richten Nederl. Landbouw-Comité. Die bepalingen zijn aan de afdeelingen ter kennisneming gezonden. Ten slotte wijst het verslag op de Internationale Land- bouw-Tentoonstelling in de hoofdstad des Rijks gehouden en herinnert het met voldoening aan de goede figuur, door Nederland in vele opzichten, voornamelijk in veeteelt, gemaakt. In dezelfde vergadering is de rekening en begrooting goedgekeurd en werd besloten, het volgende jaar eene tentoonstelling van wege de Maatschappij te houden te Purmerend. Het hoofdbestuur werd gemachtigd, het volgende jaar in Zuidholland eene school voor zuivelbereiding op te richten. De commissie ter bevordering van het uitroeien van de longziekte is diligent verklaard. Besloten is, de wenschelijkheid uit te spreken tot oprichting van eene Vereeniging ter bestrijding van knoeierijen indenboterhandel. Door de jury, samengesteld uit de commissie van toezicht, voorgelicht door de heeren Aug. Allebé, hoog leeraar-directeur, Ch. Rochussen en Scholten, directeur van het Rijksmuseum, is jl. Maandag uitspraak gedaan in den aan de Rijks-academie te Amsterdam gehouden wedstrijd in de schilderkunst. De heeren Jac. Van Looy en Jan Dunselman hebben beiden eene schilderij geleverd van zóó groote verdienste, dat hun gelijkertijd aanspraak op de medaille is gegeven en de commissie beloofd heeft hare beste pogingen te zullen aanwenden om, ondanks het be perkend reglement, de Regeering te bewegen de beide mededingers deze onderscheiding te doen toekennen, met het daaraan verbonden uitzicht eener vierjaarlijksche sub sidie, tot voortzetting hunner studiën in het buitenland. De „Vereeniging van Weesvader" heeft zich tot taak Zij had op zulk een kalmen, trotschen toon gesproken, dat de bewegelykc oogen van den grijsaard onder zijn neergeslagen oogleden wegscholen. Neen prinses, zeide hy onderdanig. Dus draagt dit huwelijk uw goedkeuring weg? Mijn vader is hier heer en meester, zeide zij met fierheid, richt u dus tot hem. Keurt gij het huwelijk goed, hooggeëerde prins? herhaalde Stepline, op nederigen toon. Ik moet je doen opmerken, zeide Roubine, wien de vreemde wending van dit onderhoud scheen te vervelen, en je moet me wel begrijpen, dat me dit in het minst niet aangaat; ik hèb je sedert twintig jaren je vrijheid geschonken, je bent dus vrij man cn dat is je zoon ookhij kan, wat mij betreft, trouwen met wie hij wil. Maar, hernam de oude slimme vos op zijn gewonen klagenden toon, als uwe Hoogheid na mijn dood zijn gunsten aan mijn zoon onttrekt en hij niet de intendant van uwe Hoogheid blijft, wat zal er dan van zijn kinderen, die arme bloeden van kinderen worden, die hij misschien zal krygen als hij getrouwd is? Roubine schaterde het uit van lachen. Heb ik van mijn leven, zeide hij, dat heet ik de rampen van verre voorzien! Welnu, luister eens goed: ik weet dat je mij besteelt en mijn boeren veel van je te lijden hebben. Als nu je zoon eveneens zal handelen, dan zal ik niets zeggenhet is nu eenmaal niet anders. Wanneer hij echter de grenzen over schrijdt, dan breek ik mijn belofte; ik zal hem, zonder eenig medelyden verjagen, al krijgt hy ook twee dozijn van die arme bloeden, waarvan je spreekt, op het sleeptouw. Dus stemt gij er in toe? En de prinses ook? vroeg de geslepen man, zijn oogen voor het eerst weer opslaande. Zooals gezegd is. Dus veroorlooft gij mij de verloofden aan u voor te stellen Waar zyn zij? vroeg Roubine verrast. In de spreekkamer, waar zij de bevelen van uwe Hoogheid afwachten. Roubine schudde van het lachen. Mijn hemel! Stepline, riep hij in een hevige lachbui, dat heet ik een man die zijn voorzorgen weet te nemen! Nadia lachte niet; zij beschouwde aandachtig het gelaat van den inten dant, waaruit niets dan een kalme voldoening sprak-; zonder een woord te spreken legde zy zacht haar hand op den schouder van den prins, die aanstonds weer zijn kalmte herwon. -Welnu, zeide hij, ga ze dan halen! Het is niet beleefd hen te laten wachten. Stepline vertrok, na driemaal gebogen te hebben als een knipmes Wat is je meening hierover? vroeg Roubine, zijn dochter aanziende. Ik houd dien man voor zeer geslepen en ik geloof dat gij hem goed in bet oog moet houden evenals zijn zoon: gij zijt te goed, papa; gij denkt niet, dat gij, ondanks al uw goedheden, toch groote vyanden hebt en ik ben overtuigd, dat Stepline ons verfoeit. Roubine zag zijn dochter verbaasd aan, toen de deur geopend werd en de verloofden, hand aan hand, binnentraden. Het jonge meisje was niet mooi en iliet leelyk; haar gezicht, dat met een gesteld, de onverzorgde weezen wier getal hier te lande tamelijk groot is op te zoeken en hun eene betere toekomst voor te bereiden. Zij zullen hen aanvankelijk in een bestaand gesticht trachten te plaatsen, tot tijd en wijle zij in de gelegenheid komen, één of meer gestichten op te richten, geheel voor hen bestemd. Op godsdienstig gebied wenschen zij volkomen onpartijdig te handelen. Een Isra ëlitische wees zal zoowel in een Israëlitisch als een Roomsch- Katholiek in een Roomsch-Katholiek en een Protestant in een Protestantsch Weeshuis geplaatst worden. Zelfs zullen zooveel mogelijk de verschillende richtingen van eene zelfde godsdienstige sectie in aanmerking genomen worden. Maar om tot eenig resultaat te komen is geld, zeer veelgeld noodig, en om dit te verkrijgen doen de weesvaders in eene dezer dagen rondgezonden circulaire een beroep op de ondersteuning hunner liefdadige langenooten. Die circulaire is onderteekend door F. Heusv, binnenvader in het Groot-Burgerweeshuis te KampenW. v. d. Bosch, binnenvader in het Evang. Luth. Weeshuis te Rotterdam; A. J. Kiek, binnenvader in het Israëlitisch Weeshuis te Rotterdam. In de maand November a. s. zal door de afdeeling Texel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het honderdjarig bestaan der Maatschappij ook feestelijk worden gevierd. De minister van Marine zal op Dinsdag 21 dezer te 's Hage aanbestedenhet maken en stellen van een ijzeren lichtopstand op Wieringen en het afbreken en opruimen van een aldaar bestaanden houten lichtopstand. Voor schreven werk moet in een Nederlandsche fabriek vervaar digd worden. Inschrijvingen door buitenlandsche aannemers worden niet aangenomen. De kapitein ter zee H. C. Kane van de Britsche Marine zal eerstdaags de verschillende Rijkswerken in ons land bezoeken. Te Amsterdam heeft jl. Dinsdag nacht een brutale inbraak plaats gehad in 't kantoor van den ontvanger der directe belastingen en accijnsen aan de Veemarkt. De dieven zijn op het dak geklommen en zoo in het perceel geraakt. Zij hebben alles opengebroken, ook de met ijzer beslagen deur voor de brandkast, maar verder zijn zijniet gekomen. Eenig voor de hand liggend klein geld is alles, wat zij hebben kunnen medenemen. Men verbaast er zich over, dat geen der agenten bij de rondte iets van 't spektakel, dat er ongetwijfeld bij gemaakt is, heeft vernomen. pioenroode blos prijkte, zooals van meerdere meisjes van haar leeftijd en stand, had een zeer alledaagsche uitdrukking. Zij beloofde, naar alle waarschijnlijkheid, een goede huishoudster, een trouwe gade en een onberispelijke moeder te zullen worden en mettertijd een zeker embonpoint te krygen. Nadia zag haar met zekere minachting aan, hetgeen de bruigom in een oogopslag bemerkte. Ilij kleurde tot achter zijn ooren en ging met neer geslagen oogen naar den prins toe. Bij hem gekomen, maakten zij een beweging van te willen knielen, maar hij hield hen met een gebaar daarvan terug. Ik bied je mijn gelukwenschen aan, zeide hij glimlachend, met een eenigszins ondeugenden blik; gij zorgt er voor niet te laat te komen. Nauwelijks zijn jelui de kinderschoenen ontwassen of je denkt reeds aan trouwen. Zooveel te beter, vader, zeide Nadia met haar lieve, zachte stemzij zullen den tyd hebben gelukkig te zijn. Er straalde een veelbeteekencnde blik uit Féodors oogen en zijn mond trok zich samen, alsot hij van zich af wilde bijten, maar hy zweeg; zyn gelaat stond plotseling weer strak en er was slechts een uitdrukking van gedwongen gehoorzaamheid van een ondergeschikte tegenover zijn meerdere op te lezen. Neem plaats, zei de prins. Wij zullen uwe gezondheid drinken. Nadia drukte even op de bel en er verscheen aanstonds een blad met glazen en karaffen met vreemde wijnen; de bottelier, die de gebruiken kende, had reeds van te voren 4*t gewone blijk van gastvryheid gereed gemaakt. De glazen wenden gevuld en de prins nam het zijne op met de woordenÓp uw welzijn De gasten volgden zijn voorbeeld en antwoordden: Lang leve Uwe Hoogheid! Wij zeggen u nederig dank. De glazen werden, volgens het gebruik bij de echte Russen, in een teug geledigd. Daarna stonden de verloofden en de oude Stepline op en verwyderden zich, na een laatste nederige buiging te hebben gemaakt. Toen de deur achter hen gesloten was, zag Roubine zyn dochter met een veel beteekenenden schalkschen blik aan. Nu, de toekomstige mevrouw Stepline is alles behalve een schoonheid, zeide Roubine. Het komt mij voor dat. baar aanstaande gemaal niet doodelijk voor haar is, dunkt je wel, Nadia? Het meisje wachtte een oogenblik voor zij antwoordde. Die oude man houdt ik voor zeer geslepen, maar ik geloof niet dat hij slecht is, hoewel hij van nature een afkeer van ons heeft. Wat zyn zóón. betreft.... hij haat ons en is een ruwe boer, die ons, dóór een vernis van aangeleerde goede manieren, tracht te bedriegen. Hy ons haten Lieve hemel. Nadia, wat wil je mij nu wijs maken? Waarom zou hij ons haten? Omdat wij rijk zyn cn hij minder in de wereld bezit; hetgeen hij bezit, heeft hij ons nog ontstolen. Omdat wij beschaafd zijn en hij juist genoeg beschaving bezit om te kunnen gevoelen dat wij boven hem staan. Omdat hij eerzuchtig is en zich in zijn eerzuchtige plannen bedrogen ziet.... Maar, Nadia, hoe kun je zoo spreken Ik dacht dat je alle standen gelijke rechten wildet toekennen? Gelyke rechten, wanneer zij op eerlijke en rechtvaardige wyze verkregen worden, papa! Maar deze man streeft er niet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1