proeven, op verschillende uren van den dag genomen, bleek dat gemiddeld 52 minuten na afzending van het telegram, te Amsterdam uit Rotterdam per telephoon antwoord werd ontvangen. Vergeleken met den tijd, thans voor de telegrammen noodig, werd ruim de helft, besparing verkregen. Voor plaatsen, waar het minder druk op de kantoren is als te Amsterdam en te Rotterdam, zou nog vrij wat vlugger gewerkt kunnen worden. De proefnemingen zullen, naar wij hopen, ook niet voor die plaatsen verloren gaan. De Staatscourant bevat de wet van 7 dezer, tot wijziging en aanvulling der wet van 21 Juni 1881, houdende bepalingen omtrent de zeevisscherijen. Art. 8 der laatstgenoemde wet wordt gelezen als volgt: „Het visschen in de Zuiderzee met kuilnetten, tusschen twee vaartuigen gespannen, is verboden, behalve van 1 Mei tot en met 15 Juli van elk jaar." Aan art. 17 dier wet wordt de navolgende bepaling toegevoegd „De netten, waarmede de overtreding is gepleegd, kunnen in beslag genomen en bij het veroordeelend vonnis ver beurd verklaard worden." Tusschen art. 17 en art. 18 dier wet wordt een nieuw artikel ingevoegd, luidende: Weigering om te voldoen aan de bevelen door de ambtenaren, aangewezen in art. 13, binnen de grenzen hunner bevoegdheid gegeven, wordt gestraft met eene boete van ten hoogste f 500 of gevangenisstraf van ten hoogste ééne maand, onverminderd het bepaalde in art. 180 en volgende van het Wetboek van Strafrecht. De bepaling van het gewijzigde art. 8 wordt voor 1 Jan. 1888 aan eene herziening onderworpen. De bladen behelzen uit Hammerfest, dd. 25 Sept. jl., wederom een schrijven van den commandant van de Willem Barends. dat ook deze keer niets bijzonders inhoudt. De opvarenden zijn gezond; men dacht 2 of 3 dagen na gemel- den datum naar IJmuiden te stevenen. De stoomboot Prins Hendrik, van Vlissingen naar Sheernes, is gisteren aangevaren door de stoomboot Dun- kerque. In de achtersalon kreeg genoemde bodem een groot gat. De passagiers werden door een sleepboot te Sheernes aan wal gebracht. Te Utrecht is eene vergadering gehouden tot oprich ting van eene Vereeniging voor Christelijke verzorging van krankzinnigen, doofstommen en blinden, onder voor zitterschap van den heer Lindeboom, uit Kampen. Na de inleiding van den Voorzitter, stelde de heer Hermanides, uit Geldermalsen voor, ook zenuwlijders onder de verpleegden op te nemen. De heer Hovy, uit Amsterdam, wilde ook de idioten daaronder opgenomen zien. Het denkbeeld van den heer Hermanides werd aangenomen. Wat de idioten betreft, verzekerde Prof. Van der Lith, dat deze in de nieuwe wet reeds onder de krankzinnigen worden gerekend, hetgeen echter door den heer Donner werd ontkend. Na eenig debat werd de naam aldus vast gesteld: „Vereeniging voor Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland." De grondslag dezer Vereeniging zal zijn „de H. Schrift, naar de ver klaring der Geref. Kerken, vervat in hare belijdenisschriften den Chathechismus, de Belijdenis en de vijf artikelen tegen de Remonstranten." Het bestuur zal bestaan uit 9 personen waarvan minstens 6 de bovengenoemde overtuiging moeten toegedaan zijn. Tweehonderd personen, benevens verscheidene kerkeraden en diaconiën der Ned. Herv. en Chr. Geref. Kerken hebben zich reeds bij de Vereeniging aangesloten. Te Katwijk aan Zee is vrouw De Mol bevallen van evenals een koffer, die aan een station is blijven staan? Nadia wierp een vluchtigen blik op haar vriend, die er nog bleek en afgemat uitzag. Zij had wel bemerkt dat haar vader dat zwervend leven reeds eenigen tijd scheen te vervelen en toch kon zij de gedachte niet verdragen, Dmitri geheel alleen met zijn studiën zonder ecnige afleiding achter te laten, want hij gunde zich niet de minste ontspanning, uit vrees van zijn tijd te ver liezen. Waarom kreeg je dan ook die dwaasheid in het hoofd om dokter te willen worden? riep Roubine uit. Je bent graaf, dat is immers meer dan voldoendeMaar het is onze jonge dame, die nooit tevreden is. Hij zag zijn dochter half ontevreden, half teeder aan. Nadia oordeelde nu het oogenblik gunstig om een onderwerp op het tapijt te brengen, dat zij tot dusverre nog niet had durven aanroeren. Papa, zeide zij, ik geloof waarlijk, dat het hoog tijd wordt voor u om naar Petersbnrg terug te keeren. En ons juffertje dan Voor mij is het minder noodzakelijk.... alles kan er even goed zijn gang om gaanbovendien zijt gij even goed op de hoogte van de werkzaamheden aan het hospitaal al3 de aannemer zelf.... Dat is wat overdreven, bromde de prins, hoewel innerlyk gestreeld; maar ik begrijp je niet recht. Wel, u gaat eenvoudig naar Petersburg terug, het huis is geheel voor uw ontvangst gereed; de klccden zijn gelegd, de gordijnen opgehangen en alles in orde; u zult zoo blij zijn als een vogeltje, dat zijn nest heeft teruggevonden en dan de Engelschc club.... Nadia, houd mij nu niet voor den gek, maar zeg nu nauw keurig waar het op staat! Zij liep nu regelrecht naar haar vader toe, met die vleiende uitdrukking op het gelaat, waartegen hij niet bestand was. Ik zal gedurende dien tijd bij mijn man te Parijs blijven. Dmitri was van blijdschap opgesprongen en had de hand van het jonge meisje vast aan zijn hart gedrukt. Roubine, zijn oogen naar haar opslaande, zag twee gezichten in plaats van één, die hem zoo smeekend aanzagen, dat een steenen hart er door vermurwd zou zijn geworden. Wat een dolle inval, riep hy uit. In den vreemde trouwen, zonder uitzet, zonder familieleden, en dan dat andere idéé! mij weg te sturen.... Ik wil gaarne gelooven, dat gij u samen niet vervelen *ultmaar ik geheel alleen.... Maar vadertjelief, zei Nadia met haar bekoorlijk glimlachje, ik ben zeker, dat u minstens driemaal in de week uit dineeren zult gevraagd worden. Dat kan waar zijn, antwoordde Roubine. doch ik dejeuneer eiken dag tehuis! Maar ik weet wel beter, je hebt het uit de grap gezegd, Nadia. Mijn lieve papa, als gij mij beveelt u te volgen, dan zal ik gehoorzamenmaar het zal mij veel verdriet kosten. Doet het je dan geen leed, mij alleen te laten vertrekken De oogen van het jonge meisje schoten vol tranen. Dat weet gij wel beter, papamaar waarom zoudt gij niet de zomermaanden met ons in Frankrijk of Duitschland kunnen doorbrengen? En dan komen wij bij u buiten, niet te Petersburg, wel Dmitri? Wij gaan niet naar Petersburg vóór het hospitaal geheel gereed is. (Wordt wtolgd.) twee zoons en een dochter. De kinderen moeten er mollig uitzien. In de elfde vergadering van de Alkmaarsche Predi kanten-Vereeniging, welke den 21 dezer in het hotel Wijnkamp te Alkmaar gehouden zal worden, zullen de volgende onderwerpen besproken worden: 1. Wat kan er gedaan worden om de kerkelijke arm verzorging ten platten lande beter aan haar doel te doen beantwoorden? In te leiden door den heer ds. F. Van Leeuwen, van Koedijk. 2. Verschillende schakeeringen van modernen. In te leiden door den heer dr. A. Bruining, te Groot-Schermer. J. Koopmans te Holwerd pootte dit voorjaar 9 aard appelen van de beroemde „Magnum BonumDeze 9 stuks gaven nu een opbrengst van 75 halve kilo. Bij een land bouwer te Volthe bracht één kilo van de zoogenaamde Witte Olifant 53 kgr. op. Ieder die bekend is met het leven des landbouwers en den aard van zijn werk, zoo meldt men uit Groningen, zal opgemerkt hebben dat de boerenstand in de laatste jaren veel geld heeft verloren. Aan verschillende oor zaken is deze achteruitgang toe te schrijven. We noemen slechts ééne. Kwam er vóór eenige jaren eene boerderij te huur, dan vloog men van heinde en ver en bood men „als dwazen" tegen elkander op, om ten slotte voor een veel te hooge pacht die in de voordeeligste jaren niet kon gemaakt worden huurder te worden. Zij, die het hoogste cijfer op hun briefje genoteerd hadden, rekenden zich den koning te rijk of de honderdduizend uit de loterij getrokken te hebben. En 't eind der jeugdige onbezonnen heid was, dat de jonge boer en de deftige jonge boerin wanneer 5 of 7 huurjaren verschenen waren zooveel leergeld hadden betaald, dat ze op raad van de ervaren ouders van eene boerderij verder afzagen en als knecht bij vader of schoonvader in dienst traden. Thans zijn de tijden anders. Waren er vroeger een legio pachters voor 1 of 2 boerderijen, thans blijven som mige bouwhoeven bij gebrek aan huurders onverhuurd of worden „weggedaan" voor een huursom, die men zich vroeger niet durfde verstouten te mijnen. Als bewijs der laatste feiten diene de laatste, van wege de gemeente Groningen gehouden, verhuring van twee boerderijen, die op de eerste verhuring uit gebrek aan belangstelling niet konden verhuurd worden. De hoogste bieder der eerste boerderij, F. Schot te Ter Borg, heeft het tot f 555's jaars gebracht, welke bouwhoeve de laatste 6 jaren f 1070 aan huur had opgebracht. Ook de tweede werd aanzienlijk lager en kwam op f 400 's jaars; huurder werd R. J. Chritiaans te Sellingen. Beide boerderijen zijn door den Gemeenteraad van Groningen gegund. De toestand in Zuid-Afrika wordt gespannen, zegt de Standaard. Transvaal ligt midden in tusschen twee Kafferstammen, de Zoeloes ten oosten en de Barolongs ten westen. Nu wilde de Jingo-partij in Engeland, dat deze twee stammen aan den invloed der Boeren zouden ont trokken blijven, en bepaalde daarom bij de Londensche Conventie, dat de Transvaal zich van bemoeiing met deze stammen had te onthouden. Maar wat is thans geschied? En onder de Barolongs èn onder de Zoeloes heeft zich een klein hoopje Boeren, geheel op eigene gelegenheid en buiten verantwoordelijkheid van het Transvaalsche Gouvernement, gaan vestigen. Onder de Barolongs heeft dit hoopje Boeren een Republiekje gesticht, dat ze Stellaland noemen, en onder de Zoeloes een Republiekje, dat Nieuwe Republiek is gedoopt. En dit ware nu nog niets. Maar wat nu het curieuse van het geval is, nu hebben alle Zoeloes zich aan het Gemeenebest, genaamd de „Nieuwe Republiek," en alle Barolongs aan het Republiekje van Stellaland onderworpen. Feitelijk bestaan er thans dus drie Republieken, alle drie met een onmetelijk grondgebied en die met hun drieën sa&m bijna reiken tot aan de Duitsche Koloniën. Nu zou hierin op zichzelf nog niets bedenkelijks voor de Transvaal steken. Schending der Conventie zit in dit alles volstrekt niet. Maar, en dit is het teedere punt: de acte van onderwerping, waarbij de Barolongs van Montsioa zich aan Stellaland onderwerpen, is door Piet Joubert, den generaal van de Transvaal, in zijne kwaliteit van grens-commissaris onderteekend. Deze hachelijke omstandigheid maakt den toestand critiek. Tast Engeland door, dan breekt onver mijdelijk ook de oorlog met de Transvaal weer uit. Joubert kan nu Stellaland niet in den steek laten. En heel de Transvaal staat, als het op vechten gaat, achter Joubert. Het Life Stock Journal, een blad van gezag in Engeland, velt, naar aanleiding der internationale landbouw tentoonstelling te Amsterdam, het volgend oordeel over den landbouw in Nederland De landbouw in Nederland draagt in de hoogste mate den stempel van conservatisme, doch tevens dwingt hij in sommige opzichten ongeveinsde bewondering af. De be wondering geldt in de eerste plaats het Nederlandsche vee. De Engelsche inzenders waren verbaasd over de groote vorderingen, die in de laatste jaren op 't gebied van vee- veredeling in ons land zijn tot stand gekomen, maar bij de schapen- en varkensfokkerij werd daartegenover een bevreemdende achterlijkheid opgemerkt. Wat de zuivelberei ding betreft, waren zij daarentegen verbaasd over de minder goede hoedanigheid, die in 't algemeen de Nederlandsche kaasinzendingen kenmerkte. De zitting der Staten-Generaal werd jl. Zaterdag middag door den minister van Binnenlandsche Zaken gesloten met de volgende rede: „Mijne heeren! Ingevolge de vereerende opdracht des Konings kom ik u heden het einde uwer tegenwoordige werkzaamheden aankondigen, hoewel het kortste tijdperk, door art. 98 der Grondwet voor uw samenzijn bepaald, nauwelijks is overschreden. Het is u bekend, dat deze sluiting en het Koninklijk besluit tot de ontbinding der beide Kamers eenig en alleen voortvloeien uit de gebiedende bepaling der Grondwet, in verband met de wet, bevelende het in overweging nemen van een verandering in art. 198. De Regeering betuigt u haren dank voor uw medewer king in de behartiging van 's lands belangen in deze korte zitting. In naam des Konings verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten." Iu dé zitting van den Raad der gemeente Zijpe, den 7 dezer gehouden, is ter tafel gekomen een adres van de Plaatselijke Schoolcommissie, inhoudende het verzoek om op de Begrooting voor 1885 eene som van f 100 te bestemmen, ten behoeve van de bestaande of de alsnog op te richten Schoolbibliotheken in die gemeente. De Commissie gaf in dit adres de verzekering dat zy eenparig haar mandaat zou nederleggen, ingeval dit verzoek werd van de hand gewezen. De heeren Biersteker, De Wit, Van Beusekom en de Voorzitter bestreden dit adres laatstgenoemde voornamelijk met het oog op de bedreiging, daarin vervat. De heer Nobel verdedigde het door de Com missie gedaan verzoek op eene nobele wijze. Hij verzekerde, dat het de bedoeling is, alleen bestaande bibliotheken te steunen, ieder met eene bijdrage van f 20. De bedreiging, waarvan gesproken werd, noemde hij eene voorloopigc bekendmaking. Deze verdediging vond een open oor, bij den heer Zyp en zelfs bij den Voorzitter, die zich nu geneigd toonde het verzoek der Commissie te steunen. Die steun was echter niet voldoende om 't verzoek te redden: 't werd met 5 tegen 4 stemmen van de hand gewezen en de Commissie, die, zooals de heer Nobel ver zekerde, weet wat zij wil, zal nu wel doen waarmede zij dreigde. Uit eene nominatie, bestaande uit de heeren L. Teensma te Berkhout, J. Masdorp te Medemblik en M. Mulder te Franeker, werd eerstgenoemde tot onderwijzer te 't Zand gekozen. Ont heffing van hoofdelijken omslag werd, op daartoe gedaan verzoek, verleend aan de Erven Wed. J. Van Beusekom en aan de Erven C. J. Bollce, respectivelijk ad f 48.50 en f 9.73. Goedge keurd werd de begrooting der Algemeene Armen-administratie, in ontvangst en uitgaaf ad f 7903.65, met eene gemeente-subsidie ad f 6000. Mede werd goedgekeurd de begrooting voor 't Alge meen Weeshuis, in ontv. en uitgaaf ad f4715.40, met eene gemeente subsidie ad f 1500. De begrooting der gemeente kwam daarna in behandeling, zooals zij voor den jare 1885 door B. en W. is opgemaakt ten bedrage van f 33,610.46^, in ontvangst en uitgaaf tot een gelijk bedrag. Bij de algemeene beschouwingen kwam de heer Nobel op tegen de voorgedragen aflossing van schulden tegen de bepaling der jaarwedden van onderwijzers. Hij ver zekerde tegen de begrooting te zullen stemmen, als aan zyne bezwaren niet werd tegemoet gekomen. Bij de behandeling van den post jaarwedden van onderwijzers werd, na discussie, het voorstel-Nobel, om de betrekking van onderwijzeres, uitsluitend voor handwerken aan de Schagerbrug, op te heffen, met 6 tegen 3 stemmen verworpen. Met 6 tegen 3 stemmen werd daaren tegen aangenomen een ander voorstel van den heer Nobel, de strekking hebbende om de jaarwedden der Hoofden van Scholen met te zamen f300 te verhoogen en de uitgaven voor 't Herhalings- onderwijs met gelijke som te verminderen. Alweder met 6 tegen 3 stemmen werd verworpen (een voorstel van den heer Nobel, om de kosten van 't onderwijzers-personeel niet door verhooging van hoofdelijken omslag, maar door vermindering van aflossing van schuld te dekken. Met eenparige stemmen werd daarna aan genomen een voorstel van den heer Biersteker, om, in plaats van den hoofdelijken omslag, de opcenten op dc personeele be lasting met 5 te verhoogen. De begrooting, nu gebracht op f 34203.73L werd met algemeene stemmen, behalve die van den heer Nobel, aangenomen. Vastgesteld werden nu de besluiten tot beschikking over 4/5 der personeele belasting, tot verhooging der jaarwedden van de Hoofden der Scholen en tot heffing van 35 opcenten op de Rijks personeele belasting. Tegen 15 Novem ber e. k., werd aan mej. J. E. Eikema, benoemd te Helder, een eervol ontslag verleend als onderwijzeres te Oudesluis. Voor kennisgeving werd aangenomen, de mededeeling, dat bij de veri ficatie van de boeken en de kas des Gemeente-Ontvangers een en ander is in orde bevonden, in kas zijnde de som van f 2139.46. Bultenlanci. De winter begon dit jaar buitengewoon vroeg in West-Ierland, Schotland, Noord-Wales en Midden-Engeland, inet vorst en sneeuw. Te Birmingham heeft het jl. Vrijdag morgen anderhalf uur achter elkander vrij sterk gesneeuwd. Een handelaar in diamanten te Parijs is door een Hollandsche makelaarster in dat vak, zekere juffrouw H., voor f 50,000 aan diamanten opgelicht. Men zoekt de dievegge. De Belgische minister van spoorwegen Vandenpeereboom heeft een besluit geteekend, waarbij bepaald wordt, dat er op Zondag geen goederentreinen meer mogen loopenhet personeel krijgt op die wijze een rustdag; wat daarbij echter minder in den smaak zal vallen is, dat tegelijkertijd den ambtenaars, wien dit te beurt valt, één-zevende van hun tractement wordt gekort. Johann Strauss viert morgen (Woensdag) zijn 40jarig jubilé als kunstenaar. Verdi is thans zijn 71ste jaar ingetreden. Hij is nog volkomen gezond. Hij heeft te Santa Agata een hospitaal opgericht, dat ruim 200,000 francs kost, en wil niet, dat men daaraan zijn naani geeft. Victor Hugo is, vergezeld van zijne kleinkinderen, uit Zwitserland te Parijs teruggekeerd; de grijze dichter is volkomen wel. Jean Becker, de beroemde Duitsche violist is thans werkelijk te Manheim overleden. Hij bereikte den ouderdom van 48 jaren. Uit de bevolkingsstatistiek over 1883 blijkt, dat in dat jaar in Frankrijk het cijfer der geboorten dat der sterfgevallen slechts met 96,000 overtrof. Dit overschot is het resultaat der meerdere geboorten in de industriëele streken; in acht der rijkste departementen overtroffen de sterfgevallen de geboorten zelfs met 10,000. Het getal der buiten echt geboren kinderen neemt voortdurend toe en bedroeg 74,000 tegen 68,000 in het jaar 1881. Het getal huwelijken neemt sedert 1879 steeds af en is slechts in 1883 iets hooger geweest dan in het vorige jaar; het bedroeg toen 284,000 tegen 282,000 in 1882. In Athene, zoo heeft de laatste volkstelling uitge wezen, telt de bevolking thans 48,248 mannelijke en slechts 37,660 vrouwelijke zielen, zoodat meer dan 10,000 Atheensche jongelieden het vooruitzicht hebben om oude vrijers te worden, tenzij zij een wederhelft buiten de grenspalen hunner woonplaats gaan zoeken. De Echo vreest een herhaling van den Sabijnschen maagdenroof. Uit New-York wordt bericht dat aldaar een consor tium is opgericht dat het plan heeft om een reusachtigen schouwburg te bouwen die twee millioen dollars zal kosten en in het geheele land zijns gelijke niet hebben zal. Het gebouw zal eene groote schouwburgzaal, concerten danszalen, restauratiën, lokalen van clubs, enz. enz. bevatten, terwijl op het dak een.... zomertuin met restauratie zal worden aangebracht. Een jonge man, dus vertelt de Petersb. Listek, die eerst kort geleden eene betrekking op een koopmans-kantoor had aanvaard en zich met een klein salaris moest behelpen, vond een tweetal maanden toen hij des avonds op zijn kamer kwam, een briefje van eene hem onbekende dame, waarin zij hem dringend verzocht den volgenden dag ten harent te willen komen. Slechts aarzelende voldeed hij aan het verlangen en was niet weinig verbaasd toen de dame hem vroeg of zijn hart nog vrij was. De man was ten zeerste verlegen, maar de dame wist hem weldra de bekentenis te ontlokken dat hij nog volstrekt niet verliefd was. „Ik heb een eenig kind," zeide zij daarop, eene dochter

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2