HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuws- ei Advertentieblad voer Hollands Noorderkwartier. 1884. N°.125. ^*#9 Jaargang 42. Vrijdag 17 October. NADIA'S GELOFTE. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.90. franco per post 1.20. Uitgever A. A. BAKKER ('z. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cents, elke regel ineer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Blnnenlttna. De volgende oproeping is door het bestuur der Kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam aan de leden gericht voor de vergadering van heden avond: „Het gewicht der aanstaande verkiezingen, waardoor de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal geheel vernieuwd wordt, is u bekend. Voor de liberale partij is er aanleiding tot bijzondere belangstelling, doordien thans kan worden gestreefd naar verwezenlijking der lang gehoopte eendracht harer leden in de Vertegenwoordiging. Ten einde de aandacht op dit overwegend punt te ves tigen, heeft de commissie van bestuur besloten, de bespre king der candidaturen te doen voorafgaan door eene alge- meene beschouwing over de navolgende vraag: z/Hoe hebben wij te oordeelen over de verhouding, waarin, door den loop van omstandigheden, leden der libe rale partij in de Tweede Kamer tegenover elkander staan?" Dat uwe tegenwoordigheid ter vergadering zeer gewenscht is, behoeft nauwelijks te worden vermeld." Door het Groot-Oosten der Nederlanden zal, naar 't Vad. meldt, ter eere van de nagedachtenis van den overleden Grootmeester-Nationaal, Prins Alexander, op den 19 October a. s. te 's Hage in de orde een rouwloge worden gehouden, tot bijwoning waarvan afgevaardigden en de deputatiën zijn uitgenoodigd van alle loges enz., waarmede het Groot-Oosten der Nederlanden in betrek king staat. Het is bekend, dat de Friesche inzending op de Internationale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam uit nemend is geslaagd, doch daarmee is niet gezegd dat alles even uitnemend was. Om practische resultaten te krijgen, moet men zich niet tevreden stellen met behaalde prijzen, maar gebreken trachten te verbeteren. Daartoe heeft liet hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw aan het bestuur van het Paarden-stamboek een crediet verleend om deskundigen te raadplegen en te adviseeren, wat te doen tot verbetering van het paardenras; idem aan het bestuur van het Rundvee-stamboek om advies over de koeien; aan der heer Cuperus over de schapenaan den heer Reindersma over varkens; aan denzelfde, in vereeniging met den heer 15) Naar het Fransch van Henri Gréville. Vervolg Na dit voorstel stoof Roubine op; hij raasde, tierde cn ver klaarde, dat dit huwelijk van den beginne af op een bespottelijke wijze in zijn werk was gegaan, dat zyn dochter het nog belache lijker wilde maken en dat hij nog liever zijn toestemming, die hij in een oogenblik van zwakheid had gegeven, geheel terug wilde trekken. Wat kon hem de wereld schelen maar met zich laten sollen, dat gedoogde hij niet. Aldus, zeide Korzof, die zyn kalmte volkomen meester was gebleven, wilt gij mijn schoonvader niet zijn? Roubine barstte in lachen uit. Nadia, die weende, moest ook lachen, of zij wilde of niet. Er volgde een omhelzing. Roubine ging weer zitten, want hij was in de hitte van den strijd opgestaan om meer klem aan zijn redeneeringen by te zetten, en men eindigde met hetgeen, waarmede men had moeten beginnen; maar als men daar altijd mee begon, zou het te gewoon zijn! Men kwam tot een verklaring. Hij luisterde naar de redenen, die zijn dochter hem opsomde, werd het hierover met haar eens, dat Korzof geen misdaad had begaan, waarvoor hij verdiende drie jaren in ballingschap te moeten leven, en het resultaat was, dat het huwelijk op den dag na hun terugkomst te Parijs, dat wil zeggen over veertien dagen, bepaald werd. De trouwplechtigheid had op den bepaalden dag plaats, doch niet, zooals Roubine en misschien Nadia zelf het zich gedroomd hadden, omringd van al den luister aan hun hoogen maatschap- pelijken rang verbonden. In hare droomen had zij zich voorge steld dat hun huwelijk zou voltrokken worden in de kapel van het hospitaal, op den dag van de inwijding, te midden van al den glans en al de weelde van het hof. Zij vergeleek dan gaarne de plechtigheid van die gebeurtenis met het aannemen van den sluier en beschouwde haar als een afscheidsgroet aan haar werke loos prinsesseleven en als een zegepralcnden intocht iu haar bescheiden rang van ;/doktersvrouw." De werkelijkheid van het leven, minder poëtisch, somtijds zelfs wreed, had dezen droom vernietigd en toch zag Nadia met vreugde hare fantasien in rook opgaan. Wat beteckende de opoffering van dit uiterlijk vertoon, in vergelijking met de waarlijk voor haar zoete taak, haar man bij zijn moeielijkc studie te steunen en op te wekken. De overtuiging, waarlijk nuttig te zijn en zich geheel te kunnen geven aan een heilige roeping, streelt de eigenliefde van een jong meisje. Maar is het niet natuurlijker en treffender de zorgen en moeielijkhedcn, die men een ander oplegt, zooveel mogelijk te deelen, hetzij als levensgezellin of als vriendin, in plaats van zijn gevoelens te verbergen achter het koude harnas van een vorstin, die hare bevelen geeft. Deze overdenkingen noopten Nadia de eerste schreden op een nieuwen levensweg te zetten. Tot op dit oogenblik had zij geheel naar eigen willekeur gehandeld, maar nu zij zich genoodzaakt zag haar meening aan die van anderen te toetsen, bemerkte zij dat al te bekrompen principes dreigen schipbreuk te lijden als zij in strijd zijn met de uitkomsten. Zij wilde zich de onpeilbare liefde, welke Korzof voor haar gevoelde, waardig maken, en in plaats van tot hem te komen met den glimlach van een koningin, die een belooning uitreikt, vleide zij zich aan het hart van haar man met de innige teederheid van een vrouw, die het offer, dat men haar brengt, naar waarde weet te schatten. Geen schitterende Duursma, over gereedschappen; terwijl aan den heer Pasina rapport is gevraagd over boter; aan den heer Van Asperen over kaas, en aan den heer Feikema over granen. De Staatscourant behelst de verslagen van de com- missiën, belast met het afnemen van de examens van vroed vrouw, in Juni en Juli 1884 te Rotterdam en te Amsterdam gehouden. Daaraan is 't volgende ontleend: „Deze zitting der commissie was de eerste waarbij zich leerlingen van 's Rijks Kweekschool te Rotterdam aan het examen onderwierpen. De voordeelen van die inrichting kwamen daarbij zeer sterk uit. De kennis der leerlingen, ook ten aanzien van die gedeelten van het examen-pro gramma, die niet rechtstreeks met de verloskunst en hare uitoefening in verband staan, zooals de kennis van de samenstelling en verrichtingen van het menschelijk lichaam in het algemeen, stond ver hoven hetgeen men van vroed vrouwen zou meenen te mogen verwachten. Het was duidelijk, dat de leerlingen gedurende haar tweejarig verblijf aan de school ook in algemeene ontwikkeling zeer hadden gewonnen, en de reeds in deze eerste twee jaren van het bestaan der school verkregen uitkomst stelt het naar onze meening buiten twijfel, dat een inrichting als de Rotter- damsche school de juiste is, om werkelijk geschikte vroed vrouwen le vormen, die geleerd hebben, niet enkel als het ware volgens zekeren sleur en met eenige werktuigelijk geleerde handgrepen barende rrouwen bij te staan, maar ook wat van zooveel belang is zich rekenschap weten te geven van hetgeen zij moeten doen en niet doen." Het saldo van 's Rijks schatkist bedroeg op 11 dezer f 8,913,067.81. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 October meer ingelegd dan terugbetaald f30,563.57. Het totaal der inlagen bedroeg op 10 October jl. f 4,201,590.86. De 24ste lijst van de Unie-collecten in de Standaard geeft aan een totaal van f112,620 voor 600 locale comité's. Ds. Brummelkamp, te Kampen, hoopt Zondag a. s. zijn 50jarig jubilé te vieren als predikant bij de Christ. Geref. gemeente. In den afgeloopen zomer zijn, naar Ned. Sport meldt, in de provincie Groningen 17 harddraverijen gehouden. Het totaal bedrag aan prijzen en premien bedroeg f 5410. toiletten, geen vorstelijk uitzet. De vrienden, die zij onder de Russen te Parijs telden, woonden de plechtigheid en de daaraan volgende lunch bij. Roubine vertrok nog denzelfden avond naar Petersburg en de jonggehuwden betrokken een smaakvol, gemeu bileerd appartement, dat, niet ver van de geneeskundige school, voor hen in gereedheid was gebracht. Nadia wilde liever een wandeling in het Bois de Boulogue opofferen, dan haar man eiken dag een zooveel grooteren afstand naar een woning in een aanzienlijker gedeelte van de stad te laten afleggen. Roubine had een rijtuig met twee paarden achtergelaten voor zijn dochter, die niet gewoon was te loopen, wanneer zij namelijk niet buiten was of het voor haar genoegen deed. Aan het einde van de eerste maand deed zij die overtolligheid, zooals zij het noemde, weg, en bij voorkeur maakte zij toertjes in een fiacre. Zij waagde het zelfs eens op het deftige nur zich aldus in de nabijheid van le Lac te vertoonen„cn de uitdrukking van verbazing, die hare verscliyning op het gelaat van bekenden teweegbracht, wekte in hooge mate haar lachlust. Ik geloof waarlijk, Dmitri, zeide zij laehend, dat zij zich schaamden om ons te groeten. Hunne kamers waren op den zonkant gelegen en al deed Dmitri ópk' nog zoo zijn best met zijn boeken de zonnestralen te verduisteren, toch wist zijn vrouwtje altijd nog plaats voor haar bloemen te vinden. Zij brachten daar den gelukkigstcn tijd van hun leven door. Roubine kon het niet langer zonder zijn dochter uithouden; zoo gauw de eerste lentedagen aanbraken, ging hij naar Parijs en bij den aanvang van de vacantie nam hij het jonge paar mede of liever hij volgde het daar waar Korzof zyn verdere studiën moest voortzetten. Zoo reisden zij gedurende twee jaren, nu eens alle drie vereenigd, dan weer een tijdlang van den prins gescheiden en ondanks hun verlangen naar een vast verblijf, viel de tijd hun niet lang. Nadia vervulde haar rol van eenvoudige huisvrouw op bewonde renswaardige wijze. Haar vader lachte, tot de tranen hem in de oogen kwamen, als zij van de markt terugkeerde met aardbeien in een mandje. Zij, die vroeger nooit geld uit haar beurs had gekregen dan om een aalmoes te geven. Zij stoorde er zich niet aan of hij huar al uitlachte, maar zij schikte zelf de vruchten op een schotel met wyngaardbladen er tusschen en de prins verklaarde in verrukking dat bij ze nog nooit zoo lekker gegeten had. Dc jonge vrouw deed door deze dagelijksche aanraking met menschen en zaken uit den minderen stand lessen op, die men in geen leerboeken vindt, al zouden zij daar ook zeer goed op haar plaats zijn. Eindelijk was voor Korzof het oogenblik gekomen waarop zijn lot beslist zou worden, hij was zeer gejaagd en Nadia beefde alsof haar man zijn doodvonnis zou ondergaan. De prins was gekomen om getuige ter zijn van den triomf van zijn schoonzoon en hij was onuitputtelijk in grappen over de zenuwachtigheid van zyn kinderen. Wees nu niet dwaas Dmitri, en toon dat je een man bent. Je hebt toch wel eens eerder van je leven examen gedaan Toen durfde je de heeren examinatoren wel een poets te spelen en toch ging je met de akte strijken. Maar het is iets geheel anders, antwoordde de jonge man, hartelijk lachende over deze beschouwing van het doctoraal. Als Bij de jl. Maandag te Parijs genou len wedrennen hebben, naar de Dordsclie Crt. meldt, de beide paarden Gramotiey en Bugaway van de heer Paul Kolkman, te Dordrecht, den prijs en de premie behaald. Te Osch is, naar de N. Rott. Crt. meldt, jl. Zondag een moord gepleegd. Eenige jongelieden, die een bezoek hadden gebracht aan het naburige Heesch, werden even buiten de gemeente zonder eenige aanleiding door enkele personen, met knuppels gewapend, aangevallen. Twee der aangevallenen wisten, ofschoon gekwetst, te ontkomen; maar de derde, die bij den eersten slag ineenzakte, is den volgenden ochtend, niet ver van zijn woning, bewusteloos gevonden en beeft eenige uren daarna den geest gegeven. De verslagene, P. C., was een jongeling van 23 jaren, werkzaam bij de registratie aldaar, zeer gezien bij zijn superieuren en de zoon eener achtenswaardige familie. In de redactie der Midd. Crt. zal thans eene dame optreden. In plaats van den heer W. F. N. Sibmacher Zijnen wordt aan dit blad als vaste medewerkster verbonden mej. H. R. D. Van der Meij, leerares aan de middelbare school voor meisjes te Goes. Meermalen is beproefd, eene Nederlandsche Land- bouw-Maatschappij op te richten, maar het is steeds afgestuit op verschillende bezwaren, niet het minst op die der Friesche Maatschappij van Landbouw, die de autonomie der afzon derlijke Maatschappijen wenscht te handhaven, omdat in verschillende streken verschillende behoeften en belangen zijn, welke niet door ééne algemeene Maatschappij kunnen bevredigd worden. Toch zijn er nu en dan gemeenschap pelijke belangen, waarbij samenwerking van allen gewenscht is, zooals gebleken is ten opzichte van de uitroeiing der longziekte in het spoelings-district. Op uitnoodiging van den heer D. Fontein de Jong is, gelijk men weet, te Amersfoort eene bijeenkomst gehouden en besloten tot het oprichten van een „Nederlandsch Landbouw-Comité," en zijn de statuten daarvoor vastgesteld. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft met 20 stemmen tegen 1 besloten om tot dat Comité toe te treden. In de nabijheid van Sittard is jl. Dinsdag nacht een moord gepleegd op een onbekend manspersoon, wien men hals en neus afgesneden en van alles beroofd, heeft. ik mijn examinatoren zou willen vangen, en dat is meer dan onwaarschijnlijk, dan zou ik mijzelf er het meest door bedrogen zien. Neen, zeide Nadia, dat zouden de zieken zijn. Zij lachten, maar het ging niet van harte. Eindelijk brak de gewichtige dag aan en niet alleen slaagde Korzof, maar hij ont ving van alle zyden de hartelijkste gelukwenschen. Nu weet ik dat ik mensch ben, zeide hij, thuis komende; nooit heb ik mij zoo gelukkig gevoeld. Ik kan mij niet meer begrijpen, hoe men leven kan zonder te werkenzonder het bewustzijn, nuttig (e kunnen wezen. Welk een ellendig leven leidt men.... Alles goed en wel, mijn waarde schoonzoon, viel Roubine hora in de rede; al verkiest gij het niet, daarom behoeft gij het toch anderen niet togen te makenik heb nooit een ander leven geleid en bevind er mij toch volstrekt niet slecht bij. Kom, Nadia, wij zullen eens in een goed restaurant gaan dineeren; ik inviteer jelui; wij zullen hem eens onder de champagne zetten, dat zal hem misschien weerhouden van dwaasheden te zeggen. Nadia verliet de kamer om haar hoed op te zetten, maar haar man liep haar na. Aan mijn innig geliefd vrouwtje heb ik al mijn geluk te danken, zeide hij, haar in zijn armen sluitend. Ik zou nooit uit mij zelf geworden zijn wat ik nu ben. Ik ben er dankbaar voor en zegen het, dat ik zoo'n voortreffelijke vrouw de mijne mag noemen. Integendeel, ik ben je dank verschuldigd, antwoordde zy zacht. Mijn goede man heeft mij geleerd mijn denkbeeldig paradijs te minachten en het werkelijk leven lief te hebben. O, wat zullen wij er naar streven goed te doen! En toch word ik reeds langen tijd door een vreeselijke gedachte gekweld... Zeg mij wat het is; ik gevoel de kracht in mij je gerust te stellen, zeide Dmitri met een gelukkigen glimlach. Ik vraag mij telkens af of ik niet verkeerd gehandeld heb, met je zulk een gevaarvolle betrekking aan te radenals er eens een hevige epidemie uitbrak, Dmitri, en je aantastte en wie weet misschien doodc.... Korzof zweeg eenige oogenblikken. Het hoofd van zijn teeder- beminde vrouw rustte aan zijn borst. Hij gevoelde hoe lief hij haar had en hoe hij haar ganschc leven uitmaakte. Dat zou hard zijn, bracht hij eindelijk uit, maar zulke rampen komen... Wat ook mijn lot moge zijn, ik herhaal het nog eens, hetzij in voorspoed en vreugde, of in tegenspoed en tranen, die misschien eens komen zullen, zegen en dank ik je, Nadia, voor hetgeen je van mij gemaakt hebt. En wanneer ik eenmaal op het veld van eer moet sneven, welnu, dan zal je trotsch op mij zijn! Hij omhelsde haar teeder, en toen zij samen weêr naar Roubine terugkeerden, vermoedde hij in het minst niet welk gewichtig onderwerp zij behandeld hadden. Er waren nog verscheiden zaken af te doen, maar of men ongeduldig is of niet, de dagen worden er geen half uur korter om. Toen zij gereed waren om naar Rusland terug te koeren, was het hospitaal nog niet gereed om hen te ontvangen. Roubine giDg dus vooruit om tot spoed aan te zetten, en na verscheiden dagen, die de jongelui eindeloos schenen, want zij verveelden zich schromelijk in hun nieuwen staat van werkeloosheid, tele grafeerde hij hun, dat zij komen mochten. Toen de trein, bij aankomst aan het station te Petersburg, stopte, zag Nadia haar man aan en zeide:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1